Prepoznatljivi natpis "hello" mogli ste prvi put vidjeti 1984. godine kada je Steve Jobs predstavio Apple Macintosh, prvo komercijalno računalo koje je koristilo miš, ikone, padajuće izbornike i metaforu radnog stola. I od tog trena svijet više nije bio isti. Prepoznatljiv "hello" se vratio s novom generacijom iMaca koja je redizajnirana i sada koristi Appleov M1 procesor, tj. "SoC" - cijeli sustav na čipu. Potpuno nova arhitektura pruža i potpuno novu razinu performansi računala. No, je li u kontekstu današnjice novi iMac dostojan svog pra-pradjeda?
|
Jučer smo mogli vidjeti još jednu iteraciju u Appleovoj petlji razvoja proizvoda. Više, bolje, brže, izdržljivije i reciklabilnije. Predstavljeni su novi iPad, iPad mini, Apple Watch serije 7 i novi iPhone 13 u četiri, sada već uobičajene, veličine: standardni, mini, Pro i Pro Max. Ima li nešto revolucionarno? Ne baš. Ima li što vrijedno pozornosti? Sve je vrijedno pažnje jer je svaki novopredstavljeni proizvod zaista primjetno evoluirao u odnosu na prethodnu generaciju.
|
Još jedan WWDC (Worldwide Developers Conference) održat će se kao virtualni događaj u trajanju od tjedan dana. Po običaju, uvod u ovu programersku konferenciju bila je dvosatna prezentacija softverskih novosti. Glavnu riječ je imao Craig Federighi koji je sa svojim timom stručnjaka pokrio svako od područja. Mnogi su očekivali i predstavljanje novog hardvera, ali Apple više nema tu praksu na WWDC-u, ovo događanje je rezervirano samo za programere i softver. No, što smo danas mogli vidjeti?
|
Čarobnjaci iz Oza su jučer istresli vreću novosti, a neke od njih zaista izgledaju kao nevjerojatne tehnološke čarolije. Appleov povratak originalnim bojama iz ranog logotipa pokazuje da nisu zaboravili na slavnu prošlost u duginim bojama. Stari logo se koristio od 1977. do 1998. godine i od tada ga nismo mogli službeno vidjeti sve do jučer - kada se opet pojavio na kraju reklame za novi iMac! Kolikogod su mnogi sumnjali da Cook može dobro voditi Apple nakon jednog Jobsa, on vremenom dokazuje da znalački upravlja timom i da su i dalje u stanju diktirati ritam cijeloj industriji. Krenimo s novostima!
|
Tko bi očekivao da ćemo za Appleove uređaje izmijeniti narodnu mudrost "kol'ko para - toliko muzike"! Turbulentna 2020. godina bila je vrlo uspješna za Apple. Ako uzmemo u obzir pandemijsku situaciju s nizom problema u proizvodnji i logistici, Apple je na tržište uspio isporučiti odlične proizvode. Nova linija iPhone 12 modela, bolji i značajniji iWatch 6, novi iPad Air, potpuno novi M1 MacBook Air, MacBook Pro i Mac mini - i na kraju je tu i novo izdanje HomePoda - HomePod mini. Najnovije AirPods Max slušalice pristigle na samom kraju godine ćemo za sada zanemariti, to je bio šlag na torti.
|
Nedavno je Tim Cook za kraj godine najavio novu generaciju Macova zasnovanih na vlastitim procesorima ARM arhitekture. Obećanje je održano! Apple je danas objavio za par dana raspoložive nove modele koji koriste Apple Silicon, tzv. "SoC" - System On a Chip, tj. potpuno integrirane sustave gdje se u jednom čipu nalazi gotovo sve potrebno za funkcioniranje uređaja. To je tehnologija koju Apple godinama koristi u iPhoneu i iPadu. Sada su je razvili dovoljno daleko da može pogoniti i Macove. Nakon Motorola 68K, PowerPC i Intel ere, sada ulazimo u Apple Silicon doba! Bit će ovo zanimljivo putovanje!
|
Danas je mnogima najdraži iPhone 4 doživio svoju reinkarnaciju u iPhoneu 12. Apple je predstavio cijelu paletu modela dvanaeste generacije. Promatrajući novi-stari dizajn kućišta možemo se prisjetiti koliko je legendarna četvorka pomakla ljestvicu kvalitete izrade mobitela. No, nije li već pomalo dosadno da gotovo svake godine dobivamo novu generaciju uređaja, a razlike među njima i nisu velike? Jest, može se reći da je dosadno, upravo zato rijetko imamo hardverske prikaze iPhonea na Jabučnjaku. Zadnji vrijedan testa bio je iPhone X prije tri godine, s tada novom Face ID tehnologijom. No, svako toliko, nakupi se toliko inovacija da novi iPhone zaista izazove oduševljenje korisnika. Danas se dogodilo upravo to!
|
Apple je jučer predstavio dva nova-stara proizvoda: Apple Watch šeste generacije i novi iPad Air četvrte generacije. Oba nastavljaju evoluciju i nude više i bolje od prošle generacije. Ništa od toga nije revolucionaran pomak samo po sebi, vrijedi tek spomenuti novi senzor za očitanje razine kisika u krvi. No, ono što jest golem pomak je tehnologija izrade mikroprocesora koja se spustila na mjeru od svega pet nanometara, tj. veličinu tranzistora koja se slobodno može nazvati "atomskom razinom". To znači još više snage uz još nižu potrošnju i omogućit će niz fantastičnog hardvera u bliskoj budućnosti. Bit će zanimljivo vidjeti performanse prvog MacBooka s takvom tehnologijom.
|
Jabučnjakov testni laboratorij je konačno dočekao novi Mac Pro, stolnu radnu stanicu predstavljenu krajem prosinca prošle godine. Tvorničke je oznake (7,1), što označava prvi model sedme generacije. Dugo smo ga čekali, ovaj primjerak nije prvi u Hrvatskoj, navodno je treći, a razloga za ovoliko čekanje je više, ali onaj očigledan jest - cijena. Ova serija su najskuplji Macovi ikada. Snažniji modeli su skuplji od većine automobila srednje klase. Je li vrijedilo čekanja? Isplatili se uložiti novac u toliko skup alat? Imamo odgovore na sve, ali nećemo odmah skočiti in medias res, jer ovo je izuzetna prilika da na trenutak zastanemo i sagledamo širu sliku razvoja ovakvih računala i usporedimo zadnje tri generacije Appleovih profesionalnih računala. Pripremite se na dugo čitanje! :)
|
Ova godina će nedvojbeno biti zapamćena po mnogočemu. COVID-19 globalna situacija je sigurno jedna od njih koja je natjerala sve nas, pa tako i velike korporacije kao što je Apple, da drastično promijene svoj pristup radu i razvoju kao i odnos prema svojim kupcima i klijentima.
Po prvi put, WWDC (Worldwide Developers Conference) održan je kao kao virtualni događaj u jednakom trajanju od tjedan dana. Sve je krenulo danas s glavnom, dva sata dugom, prezentacijom punom profesionalnog i vrlo “appleovskog” pristupa. Glavnu riječ je kao i zadnjih nekoliko godina imao Craig Federighi (što me uvijek posebno veseli) zajedno s cijelim timom dediciranih ljudi za novitete na iOS, iPadOS, macOS i svim ostalim platformama u Apple ponudi.
|
Uvjeren sam da ćemo, u ne tako dalekoj budućnosti, većinu interakcija s računalima i uređajima koji ih koriste, ostvarivati glasom. Netko će komentirati da se upravljanje glasom koristi već desetljećima, ali iz prakse znamo da tehnologija još uvijek nije na potrebnoj razini da takav spoj čovjeka i računala radi upotrebljivo dobro. Greške do kojih dolazi sužavaju ozbiljnu primjenu čak i u vrlo ograničenim okolinama kao što je automobil. Urnebesni su testovi u kojima najskuplji Mercedes iritantno krivo interpretira naredbe vozača, a to je u vožnji i opasno jer odvlači pozornost i frustrira vozača. Koliko onda ima smisla nuditi uređaj s kojim je jedini vid interakcije naš glas?
|
U stara dobra vremena, kada je u Hrvatskoj postojao Appleov zastupnik sa skladištem i timom ljudi, postojala je i veća briga za domaće korisnike. Tadašnji direktor dijelom bi sponzorirao održavanje godišnjeg skupa entuzijasta koji koriste Appleove tehnologije, poslao bi predstavnika na iParty, donirao iPode i slične sitnice za nagradne igre, a stare Macove poslao u mirovinu u naš Muzej računala PEEK&POKE. Ta iskra bi onda zagrijala i ostale sponzore, pa bi se tada priključio tadašnji T-Com s iPhone promocijom, pa HSM informatika, Finder, Kreativni odjel... i na kraju bismo imali događanje s TV, radijskom i novinskom reklamom, nagradne igre, predavanja, koncerte, a sve uz veliku posjećenost iz cijele Hrvatske. Iako Apple nikada nije bio bogatiji, dislokacija iz Hrvatske, uz novu raspršenu organizaciju, uzrokovala je gubitak interesa za sudjelovanje u ovakvim događanjima i ta lijepa tradicija se ugasila. No, nešto ipak nije ugašeno...
|
|
|