Prevruće je za programiranje. Zapravo... prevruće je za bilo što. A opet, složio bi se i Pompej - programirati se mora.
Pomoglo bi da funkcionira telepatski. Hladimo se u nekom plićaku i pritom, sasvim usputno, zamišljamo svoju aplikaciju koja će se bez dodatnih muka materijalizirati u iTunes Storeu. Postati hit i platiti nam ljetovanje. I zimovanje. I stambeni kredit. I Ferrari. I sve to prije no što se smežuramo.
Ali ne funkcionira telepatski. Od ideje do aplikacije puno je tipkanja. I hlađenja u vlastitom znoju. Pogotovo ako, kao i u svakom poslu, nemate pravi alat. A ako imate pravi alat? I dalje ne može telepatski. Ali... možda može bez tipkanja?
|
Appleov novi prijenosnik svojom zlatnom pojavom gotovo da više zalazi u tematiku kakvog modnog bloga nego li nas informatičara. No, krenimo bez predrasuda, pogledajmo što to čudo tehnološke integracije nudi svojim korisnicima i kakve su inovacije bile potrebne da se izgradi ovakvo računalo.
|
Indijanci bi tako nazvali poglavicu među stijenama, a u labavom španjolskom prijevodu reklo bi se “El Capitan”. To je naziv za granitnog diva od 900 m koji predstavlja izazov mnogim planinarima i slobodnim penjačima u nacionalnom parku Yosemite u Kaliforniji. “El Capitan” je i naziv idućeg izdanja operativnog sustava OS X koji je danas najavljen na WWDC 2015 konferenciji u San Franciscu uz pregršt drugih novosti.
|
Tim Cook se opustio i vrlo ležerno odradio današnji Apple Keynote. Iako je glavni razlog "Spring Forward" prezentacije najava datuma početka prodaje Appleovog sata, mnogi su u prezentaciji komentirali jednu daleko širu stvar koja je prije nije bila u prvom planu: ResearchKit - set alata kojim se u medicinskim znanostima mogu izvoditi istraživanja i analitika na velikim uzorcima i u gotovo stvarnom vremenu. No, to nije bilo najveće iznenađenje ove prezentacije…
|
Kada je Apple objavio novu Mac Pro generaciju svi su ostali iznenađeni. Nije se očekivala toliko drastična promjena; sve je iz temelja izmijenjeno, izvrnuta je i sama filozofija kako moderna radna stanica treba biti koncipirana. Od nekadašnjeg “stavimo svu silu hardvera u veliko kućište” do današnjeg “samo neophodno u što manje prostora”. No, glavna novost je prebacivanje težišta snage s centralnog na grafičke procesore. Kako se taj koncept pokazao u praksi i je li Mac Pro dobar izbor za kreativne profesionalce?
|
Ivica je odavno prestao škripati kredom. I hvala mu na tome. Odrastao je. Razdrljana koljena i razbijeni prozori ostali su samo sjećanje na pubertet. Nikada nije požalio kolinje vlastite kasice prasice čiju je utrobu, bez ikakve nedoumice, istresao za svoj prvi Mac.
Wacom ga je godinama magično služio, ali kada se u svibnju 2013. nad njegov Photoshop nadvila sjena mračnog oblaka - odložio je olovku, tugaljivo pogledao prema mjestu na kojem je nekad stajala kasica i zapitao se, uz dubok uzdah, koliko će si još moći priuštiti udahnjivati život?
Počeo je razmišljati o Pixelmatoru, nerijetko se pitao ima li sve to uopće smisla i postoji li nešto više. Zapravo je znao da postoji - ali ne za one razbijenih kasica, pa se o tim svjetovima nije usudio misliti, a kamo li crtati ih.
A onda je došla 2014.
|
Svima koji još nisu primjetili temu u forumu Jabučnjak, skrećemo ovim putem pažnju da ćemo se neformalno okupiti u Rijeci, u pizzeriji "Maslina", u subotu 06.12.2014. predvečer, od 17h. Svi koji su zainteresirani doći, a nisu se do sad javili u forumskoj temi, neka to sada učine, kako bismo znali koliko približno ljudi treba očekivati.
|
Proljetos smo testirali zadnju iMac 27" seriju. Novi modeli su se odlično pokazali u upotrebi; evolucijom su izgubili gotovo sve mane i postali zlatni standard za stolno kućno računalo. Apple je sada novim 5K Retina modelom odlučio opet stvari pomaknuti naprijed i ovaj put je konkurenciji visoko podigao ljestvicu! Novi iMac odlikuje se 5K (da 5K, ne 4K!) monitorom rezolucije 5120 x 2880 piksela u tzv. Retina rezoluciji jer su točkice toliko malene da ih ljudsko oko ne može razabrati. Vrijedi li novi iMac 5K svoje cijene?
|
Uredništvo Jabučnjaka je ponosno na uspjeh riječkog muzeja informatike PEEK&POKE! Velikim dijelom je to i zato jer veći dio nas sudjeluje u radu ovog muzeja od samog osnivanja, pa iz prve ruke znamo što znači održati na životu jedan neprofitabilan projekt na životu u krizi koja je pogodila Hrvatsku. Muzej informatike PEEK&POKE nedavno je proslavio svoj sedmi rođendan. U svo to vrijeme, gotovo bez ikakvog financiranja, ovaj skromni muzej postao je vodeća turistička atrakcija u Rijeci, ne samo prema Ryanair magazinu, već i prema globalno poznatom portalu za putovanja TripAdvisor. I kao šećer na kraju došla je pohvala od samog suosnivača Applea, inženjer "stare škole", Steve Wozniak pohvalio je rad muzeja i ponovio želju da ga posjeti prvom prilikom!
|
Apple je ove godine proslavio 30 godina Macintosha. Jednom davno rođendan je bio proslavljen ekskluzivnim i skupim modelom kodnog imena "Spartacus" koji je cijenom od 10.000 dolara tada bio privilegija tek nekolicine bogatih poslovnih ljudi. Vidio sam ga uživo samo jednom prilikom u skladištu švicarskog muzeja informatike. Iako je dizajnom i multimedijskim mogućnostima bio ispred vremena, tehnološki nije pomaknuo niti jednu granicu. S druge strane, danas, novi iMac Retina 5K otišao je korak ispred čak i profesionalnih računala.
|
Cupertino je danas predstavio Apple Watch “sat” kojim je zakoračio u domenu “nosivih tehnologija” - ono što tehnološki zapad već neko vrijeme naziva “wearables”. Izbor takvih "gadgeta" je širok, ali zapravo ne postoji niti jedan uspješan. Najdalje je došao Google Glass, ali zbog “beta osjećaja” i cijene od gotovo 10,000 kn daleko je od tržišnog uspjeha. Appleova ekstenzija iPhonea za ruku čini se kao do sada najsolidniji pokušaj da se računalo zgura na zglob ruke. Je li taj koncept opravdan? Cijela ta priča je toliko široka i otvara toliko pitanja da je predstavljanje novog iPhonea 6 bilo gotovo usputni događaj. Slijedi kratak osvrt…
|
S tim riječima Tomislav Vince citirao je Johna Scullya u uvodu priručnika hrvatskog izdanja “Macworld Vodič kroz System 7.1”, 1994. godine. Citatom je želio reći kako za lokalizaciju na domaći jezik već tada nije bilo previše razumijevanja. Niti 20 godina poslije lokalizirani softver još ne dobiva pravi značaj. Pročitajte kako se Apple Macintosh vrlo rano prilagođavao slavenskim jezicima na našem tržištu, kako su prijevodi evoluirali i koji su sve softveri bili prevedeni.
|
|
|