Dalibor Klobučar
08.02.18
Desetgodišnjica iPhonea je za nama. Kad je Steve Jobs početkom 2007. poručio svijetu da će nanovo izmisliti mobilni telefon, očekivanja su u najboljem slučaju bila skromna. Jobs je, istina, oživio glazbenu industriju iPodom i iTunesom, ali napasti mobilnu industriju? To se čak i za njega činilo nevjerojatnim. Mobilni operateri, koji su u to vrijeme kontrolirali tržište, godinama su „gušili” inovacije mobitela. Pa i iPhone, iako je izgledao cool, nije odavao dojam „odgovora” na željezni stisak pružatelja telekomunikacijskih usluga na mobilnu industriju. Bio je skuplji od većine telefona. I manje sposoban od njih. Radio je na sporijoj podatkovnoj mreži i zahtijevao od korisnika da tipkaju po virtualnoj, umjesto fizičkoj tipkovnici. Nekim kritičarima sve je to značilo da je iPhone, i prije nego što je stigao u prodavaonice, proizvod osuđen na propast. No, priča o iPhoneu je i priča o tome koliko je teško predvidjeti budućnost. Jedno viđenje kako je to sve izgledalo iza pozornice nudi autor Fred Vogelstein, jedan od urednika glasovitog časopisa Wired.
|
Što danas najviše cijenimo? To je sigurno individualno pitanje, ali ako se samo orijentiramo na IT segment mislim da će kod većine ljudi odgovor biti, podaci, privatni pristup istima ili nešto u tom stilu.
Današnji način komunikacije, suradnje i izmjene podataka moguć je praktički s uređaja koji su prije ne tako puno godina bili nezamislivi, no to je samo pola priče. Kako osigurati da pristup tim podacima bude jednostavan, ali i siguran, je nešto što mene osobno interesira i nameće se uvijek kao prvo pitanje.
|
Svima koji još nisu primjetili temu u forumu Jabučnjak, skrećemo ovim putem pažnju da ćemo se neformalno okupiti u Rijeci, u pizzeriji "Maslina", u subotu 16. prosinca 2017. predvečer, od 18 sati.
|
Čini se da se konačno pojavio dobar i zaista kvalitetan CAD softver za Mac, a da istovremeno ne traži prodaju obiteljskog zlata kako bi se kupila licenca. Zato će naš CAD stručnjak, stara inženjerčuga, Emil Prpić, napraviti recenziju ovog softvera. Ono što sam na prečac saznao od njega jest da je softver ozbiljan, kvalitetan i da svakako vrijedi svoje cijene, a kako je sutra famozni "crni petak" i nude se razne "lude cijene", zamolio me da ostavim obavijest o tome na naslovnici, tako da ga zainteresirani ne propuste kupiti po čak upola cijene! Za kupone se obratite njemu.
|
Tomislav Ribičić
04.11.17
Naš višegodišnji i vrlo aktivni član Stefan Josip Španiček aka Stefanjos, pribavio je primjerak novog iPhone X i iskoristio priliku da ga isproba i predstavi gledateljima kroz YouTube video kojeg ovdje prenosimo. Iako znamo da pravim gadget-freakovima nikad nije dovoljno rano, ipak čestitamo Stefanjosu što se prilično brzo dokopao ove najpopularnije skupe igračke na svijetu (ili najskuplje popularne igračke?), pa makar i samo za potrebe ovog ogleda. :)
|
Muzej računala PEEK&POKE slavi desetu godišnjicu rada! Iako je rođendan formalno 22. rujna, ove godine se, poradi velike obljetnice, proslava rastegnula tijekom cijele godine kroz niz događanja - koncerata, izložbi, a uskoro i promocije knjige! Ovu subotu, 30. rujna s početkom u 20 sati i 30 minuta, u prostoru muzeja, Ivana Grohovca 2 u Rijeci, održat će se skromna proslava s druženjem. Proslavi će prisustvovati i mnogi volonteri koji su svih ovih godina svojim radom i vremenom pomogli opstanak muzeja, a među njima je i veći dio uredništva Jabučnjaka. Muzej zahvaljuje i svim sponzorima i pokroviteljima koji su donacijama u opremi, uslugama i novcu pomogli da ovaj neprofitan projekt zaživi i opstane. Naravno, dobrodošli su i svi oni koji još nisu posjetili PEEK&POKE. Dođite na tortu i proslavimo zajedno prvo desetljeće! :)
|
Legendarno Jobsovo "Ima još jedna stvar..." iz njegovih prezentacija konačno je iskorišteno na pravi način. Tim Cook je rekao da tu rečenicu ne koriste olako i to je do sada zaista bilo tako. Da je Jobs danas živ, vjerujem da bi je on danas izgovorio i bio ponosan na tehnološke inovacije koje je Apple predstavio. Nakon dugo vremena jedan Apple Keynote bio je zaista značajan; značajan u širem civilizacijskom smislu, vjerojatno ne toliko kao prvi iPhone unatrag deset godina, ali moguće i vrlo blizu tome kada shvatimo kakve sve mogućnosti otvara tehnologija koja je danas predstavljena.
|
U našem Jabučnjaku volimo zeleno i zdravo! Ugodno je iznenađenje kada jedna udruga sudjeluje u razvoju dvije igre s temom zdrave prehrane i održive i ekološki prihvatljive proizvodnje hrane. Udruga Žmergo iz Opatije mnogima je poznata po nacionalnoj ekološkoj kampanji "Zelena čistka", a fokusirani su na zaštitu okoliša i prirode, održivi razvoj, zdrav život, ljudska prava i razvoj lokalne zajednice.
|
Vjerujemo da nema korisnika Jabučnjaka koji ne koristi neki od mobilnih uređaja, a većina nas je bila u situaciji u inozemstvu u kojoj iPhone postaje neophodan "uređaj za sve" kojim ne samo komuniciramo s domovinom, već se snalazimo u stranoj zemlji. Do sada smo to uvijek činili u stalnom strahu od neplaniranih troškova i visokih računa koje su mnogi dobili nehotičnim korištenjem data usluge van granica zemlje. Zadnjih dana se u medijima često spominje ukidanje roaming naknade za korištenje komunikacijskih usluga u inozemstvu. Što je zapravo roaming i kakve promjene su se dogodile?
|
Appleov dvadeset i osmi po redu WWDC (Worldwide Developers Conference) bio je raznollik. Ove godine fokus nije bio samo na softveru, već je najavljeno i dosta novog hardvera i neke, za Apple, nove tehnologije. Predstavljena su nova izdanja operativnih sustava, ali to je i očekivana rutina jer tisuće programera iz cijelog svijeta dolaze na ovu konferenciju kako bi saznali u kojem smjeru se Apple sada kreće. Konačno su predstavljeni novi stolni iMac modeli, a i prijenosnici su ažurirani novim procesorima. Za kraj smo dobili i novi proizvod; razvoj HomeKit podrške opredmetio se u obliku - HomePoda!
|
Apple je zapao u neobičnu situaciju s Macovima; jedina serija računala koja je svježe obnovljena jest MacBook Pro. Kupci se suzdržavaju kupnje stolnog Maca jer ne žele uložiti velik novac u novi-stari Mac. Izuzev prijenosnika, ostatak palete zastario je toliko da je došlo do presedana u Appleovoj praksi: Mac Pro u prodaji star je četiri(!) godine, Mac mini tri godine, a tek je iMac nešto noviji s gotovo dvije godine radnog staža. Što se zbiva?
|
Ako se pitate kako je bilo pretraživati Internet prije nego su nam se Google, Yahoo!, AltaVista ili, unazad sve do Archiea, uvukli pod kožu, imajte na umu da si to iskustvo možete priuštiti i danas, bez da u garaži sklapate vlastiti vremeplov - dovoljno je otići na Darknet, danas sve popularniji pod imenom Deep Web, i izgubiti se u oceanu neindeksiranih informacija.
To iskustvo je prilično monotono jer, ako ne znate kuda idete, teško da ćete na Darknetu do tamo i stići - nema putokaza. S druge strane, barem vas neće bombardirati slučajni oglasi koji poznaju vaše navike bolje od vas samih jer Darknetu ste apsolutni anonimac.
|
|
|