24.01.2023 | 19:56
Kako ono ide, BREAKING NEWS!
Izgleda da se Švapčad slomila i šalje 15 Leoparda 2A6 Ukrajini. Prije nego netko odmahne rukom tip: 15 tenkova će im jako puno pomoći, i drugi šalju svoje. Izgleda da je brana podignuta.
Malo sam proučavao i priču oko Abramsa. Tu ima jedan zgodan zaplet(aj) i pojašnjava zašto ga SAD nije htjela poslati, tj. zašto je Njemačka inzistirala da SAD pošalje Abramse i onda i oni šalju Leoparde; znali su da to SAD neće učiniti.
Ovo je razlog: svi Abramsi koji koristi SAD ili ih ima uskladištene (M1A1 i M1A2) imaju u svojem oklopu i ploču od osiromašenog urana koja se nalazi između čelične i keramičke oklopne ploče.
Abrams
Takve tenkove SAD ne (pro)daje NIKOME. Svi dosadašnji kupci (Australija, Irak, Kuvait, Maroko i Saudijska Arabija) su dobili tenkove bez te ploče. Naime, ta ploča (koja je navodno zapravo mrežne konstrukcije) je top secret projekt. Čak niti djelatnici u pogonima koji grade abramse ju ne smiju vidjeti. Ona dolazi kao gotov proizvod iz neimenovanog tajnog pogona i oklopljena je čelikom (prva i druga generacija) ili ugljičnim kompozitom (treća generacija) kao gotov sastavni dio koji se jednostavno ugradi. Svaki abrams proizveden nakon 01.10. 1988, opremljen je tom pločom tj. vrstom zaštite.
Svi abramsi za izvoz se rastavljaju u potpunosti te se ta ploča vadi iz njih, a na njeno mjesto se umeću ploče od titana. Ako bi SAD i krenule u donaciju abramsa Ukrajini, ta bi se ploča vadila van, što znači da se svaki tenk mora rastaviti i onda iznova sastaviti, a to traje.
EDIT: nailazim na vijesti da SAD razmatra slanje abramsa u Ukrajinu. Ako je to već odlučeno, onda se sad radi upravo to, vadi taj dio iz tenkova koji će u akciju.
No, nastavno na donacije: SAD šalju 18 komada samohodnih haubica M109A6 Paladin. Nisam neki ekspert po pitanju topništva, pa prenosim ono što sam sakupio po raznim izvorima. Paladin je šesta iteracija sustava koji je konstruiran 1963.
Paladin
Koristi standardni NATO kalibar 155 mm i ima maksimalni domet od 24 do 30 km, ovisno o vrsti projektila koji se koristi. Ono po čemu se ovi izdvaja od M777 haubica koje AFU već koriste je radar za kontrolu paljbe i spremnost za pucanje od 50 sekundi, a potom i automatski sustav korekcije paljbe te i veću preciznost od M777 haubica, jer one koje su isporučene AFU nisu bile opremljene tim sustavom, iako su spremne za njega. Osnovni nedostatak M109 je to što se one pune isključivo ručno te u tom detalju pokazuju svoje godine.
Britanija šalje 24 komada svojih AS-90 koje se smatraju jednim od najmodernijih samohodnih haubica koje su u potpunosti automatizirane u svim segmentima korištenja.
AS-90
Danska je odlučila poslati SVE SVOJE haubice CAESAR (19 komada). Ovaj se sustav razlikuje od prethodnih, jer je smješten na 8x8 kamion (s kotačima) i koji se koristi na način da posada nije u njemu, nego pokraj.
CAESAR
Punjenje je automatizirano. 8x8 verzija je sve što je bilo već prije dobro na CAESARu (koje AFU već koristi) dodatno poboljšala. Osnovna značajka CAESAR-a je brzina. Ispali zrno u 30 sekundi i krene dalje. Projektil još nije ni udario, a 8x8 je već otišao i svaka protupaljba onda ima vrlo težak zadatak da ga dohvati. K tome, doseg ovih haubica je, ovisno o tipu streljiva koje se koristi, 30 do 40 km.
Konačno, Švedi šalju (navodno) 12 svojih Archera. Struka tvrdi da su to najbolji topnički sustavi na svijetu, bolji i od toliko hvaljenih njemačkih PzH2000. Archer može opaliti 9 projektila u minuti, radi potpuno automatski, a za samoobranu ima još dodatno i radarom navođenu i daljinski upravljanu tešku strojnicu. Osim toga, i 155 mm top može pucati u izravnom modu (kao tenk, dakle s niskom elevacijom cijevi).
Archer
I opet, netko će reći da ovo nije puno u brojkama, ali borbena moć i pokretljivost ovih sustava čine ih mnogo opasnijima, nego se na prvi pogled može učiniti.