Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


22.01.2023 | 21:01
NATO borbeni avioni su jos uvijek utopijsko razmisljanje.

Cak i da Ukrajina obuci dovoljan broj pilota, ostaju temeljni logisticki problemi. Za svaki sat-dva borbenog leta, ti avioni trebaju 10-15 sati odrzavanja. To Ukrajina nema. Nema hangare, nema znanje, nema obucene mehanicare.

Kada nemas borbene avione u sukobu u kojem ih ne moze koristiti ni tvoj neprijatelj, to i nije neki hendikep. Ako pricamo o direktnom ucinku na cilj, nista avion F-16 ne moze uraditi sto ne napravi jedan HIMARS. Pogotovo sa naprednijim projektilima od onih koje sada trenutacno imaju.

Identificiras i markiras cilj na gridu, opalis HIMARS rakete i cilj bude pogodjen. Avion mora da riskira puno vise da bi napravio to isto, i plus se pilot ziv mora vratiti sa citavom letjelicom u bazu.

Tamo je kopneni rat sa sporadicnim izletima avijacije na obje strane. Ako gledamo kompletan procenat svih borbenih dejstava, na zracne operacije i duele otpadaju mozda promili.
22.01.2023 | 21:15
dpasaric kaže:
Inače, dosta ludo, ali Hindustan Times se osvrnuo na stavove predsjednika RH


Koji su to stavovi predsjednika RH? Taj populist nema fokusirano misljenje ni o cemu....Lik niti smrdi, niti mirise.

On najbolje zna u kako jadnom stanju su OS RH. Nema cega NEMA.

Nema borbenih aviona niti helikoptera, nema niti jedan TRANSPORTNI avion, nema PZO, vjerojatno ispod 50-ak ispravnih tenkova, nema radara, nema dronova, nema dovoljno modernih haubica itd itd...

Da u drzavi ima poduzetnickog duha, ovo je bio super trenutak za uvaliti svo to staro sovjetsko i domacim ratom izraubano oruzje Ukrajini a od USA traziti modernije ekvivalente. Evo vam 15-20 starih tenkova za Ukrajinu, dajte nam jedan C-130 Hedrcules, treba nam. Stigao bi ekspresno. Da hrvatski vojnici imaju svoj avion za mirovne misije po svijetu, recimo. Bolje nego 15 konzerviranih konzervi, koje ne bi prezivjete 15 dana nekog modernog sukoba.

On, kao po Ustavu vrhovni zapovjednik RH, da ima imalo poduzetnickog duha bi razmisljao puno drugacije. Al ne mozes razmisljati poduzetno kada si cijeli zivot proveo na budzetu, na drzavnim jaslama. Ja bi zakonom ogranicio mogucnost bavljenja politikom, te dati ljudima iz realnog sektora sansu da unesu malo svjeze poslovne krvi u politicki svijet svake zemlje
23.01.2023 | 00:47
Indija se i inače u globalnim političkim odnosima postavljala neutralno, tj. dovoljno su veliki da gledaju svoja posla i da ne moraju slušati nikoga nego svoje interese.

Zato mi je zanimljivo pogledati malo njihove vijesti na temu Ukrajine i kako se tamo gleda trenutna situacija:

23.01.2023 | 08:03
@ Doktor Lovrić,

Evo snimke Bradleya u Poljskoj na putu za Ukrajinu.

twitter.com/EuromaidanPress/status/16172...Rsgr8AVdwOtqY4yvbTzw

Ljudi koji ih dobro poznaju tvrde da na njima vide termalni vizir zapovjednika koji ih definira kao M2A3 verziju. Dakle, ako je to istina, želja ti se ispunila...
23.01.2023 | 09:25
Rusi su od početka invazije, suočeni s tisućama anti-tenkovskih projektila (uključujući Javelin-e i NLAW), izgubili više desetaka tenkova T-90. Ti tenkovi nisu imali najnoviju zaštitu Arena (naravno, izgubili su dosta više T-72), ali zanimljiv dio je da zapadni izvori bolje rangiraju nivo zaštite tenka T-90M u usporedbi s Leopardom 2A7, što bi značilo, da bi Leopardi na ukrajinskoj pozornici predstavljali još lakšu metu za ruski sustav Kornet, koji eliminira tenk na udaljenosti do 8km.

Nekako gledam da od tuda toliko suzdržanosti od slanja takvog modernog oklopa u direktan sukob u kojem će neminovno stradati prije ili kasnije. Vjerojatno industrija važe žele li takvu lošu reklamu za njihov "state-of-the-art" tenk za koji porezni obveznici u miru plaćaju milijune vjerujući da će ih on štititi. Na kraju ispada da su skupi hi-tech tenkovi prelake mete i da imaju smisla samo kada je neprijatelj par razina ispod.
23.01.2023 | 09:40
Izgleda da je ovo oružje potrebnije kod štakoreve daće, nego na frontu ?

twitter.com/NOELreports/status/161742564...ui_0yZLbn5pZHFVXqQJw
23.01.2023 | 10:41
dpasaric kaže:
Rusi su od početka invazije, suočeni s tisućama anti-tenkovskih projektila (uključujući Javelin-e i NLAW), izgubili više desetaka tenkova T-90. Ti tenkovi nisu imali najnoviju zaštitu Arena (naravno, izgubili su dosta više T-72), ali zanimljiv dio je da zapadni izvori bolje rangiraju nivo zaštite tenka T-90M u usporedbi s Leopardom 2A7, što bi značilo, da bi Leopardi na ukrajinskoj pozornici predstavljali još lakšu metu za ruski sustav Kornet, koji eliminira tenk na udaljenosti do 8km.

Nekako gledam da od tuda toliko suzdržanosti od slanja takvog modernog oklopa u direktan sukob u kojem će neminovno stradati prije ili kasnije. Vjerojatno industrija važe žele li takvu lošu reklamu za njihov "state-of-the-art" tenk za koji porezni obveznici u miru plaćaju milijune vjerujući da će ih on štititi. Na kraju ispada da su skupi hi-tech tenkovi prelake mete i da imaju smisla samo kada je neprijatelj par razina ispod.


Rusi od početka invazije koriste tenkove SUPROTNO SVIM doktrinama korištenja oklopa i šalju ih kao janje na klanje u prvom redu, umjesto da nastupaju IZA pješačke izvidnice koja je proučila neki teren i ustanovila da nema značajnih PO oružja. SVAKI je tenk ranjiv ako ga dočeka ekipa s PO oružjem ili, još gore, topništvo koja ga izmasakrira prije nego se tenk uopće snađe. Kao i svaki alat na ovom svijetu, on je dobar koliko je obučen i spretan onaj koji ga koristi.
Bilo koji tenk će štititi porezne obveznike od napada pješaštva, ako on ima svoju pješačku potporu gdje će onda njegov oklop doći do izražaja, dok mu pješaštvo štiti bokove. Ti si, naravno, svjestan koliko je vidno polje posade u tenku i da je cca 20 metara oko tenka mrtva zona u kojoj je posada tenka posve slijepa i u NEMOGUĆNOSTI da poduzme bilo što osim ako netko ne otvori kupolu i izađe van?
Kod tenka je bitna brzina, pokretljivost, doseg s jednim punjenjem, vatrena moć i oklop, resursi u smislu sati rada prije nego je potrebno servisiranje, količina dima koju ispušta, preciznost PRVOG plotuna itd... Oklop je svakako bitan, jer naposlijetku je to smisao postojanja tenka, ali to je samo jedna od konstrukcijskih značajki.
Sasvim sigurno će svako zapadno oružje koje dođe na bojište u Ukrajinu imati određene gubitke, jer rat bez gubitaka nije moguć, ali njegova efikasnost je ono što će odrediti njegovu sudbinu. HIMARS se pokazao ubitačno učinkovit do te mjere da su sad Rusi SVE svoje pretovarno-logističke točke povukli barem 92 km od linije bojišta (88 km je doseg HIMARS sustava). Postotno se HIMARS pokazao beskonačno efikasnim (po principu broj uništenh ciljeva/kroz broj izgubljenih sustava, jer je u nazivniku nula) oružjem. Ako Leopard ili bilo koji sustav koji dođe u Ukrajinu krene nanositi gubitke ruskoj strani u omjeru 5:1 ili većem, onda i neminovni gubici tih sustava nisu presudni, jer su prije toga napravili dovoljno štete na strani protivnika.
23.01.2023 | 10:43
cariblanco kaže:
Izgleda da je ovo oružje potrebnije kod štakoreve daće, nego na frontu ?

twitter.com/NOELreports/status/161742564...ui_0yZLbn5pZHFVXqQJw


Rekao bih da se ovo savršeno uklapa u onu priču o zaštiti od eventualnog prevrata o čemu sam pisao prije nekoliko dana....
23.01.2023 | 12:01
Tenk je po svojoj definiciji napadacko oruzje. Logicno da ce uvijek biti gubitaka. Leopardi su unistavani i u Siriji, kada su koristeni od strane Turske. Skidali ih ljudi u handmade sandalama

Ako imas neku smrznutu livadu u Ukrajini, gdje se na kilometar razmaka dobro ukopane zaracene strane. Oni najcesce snajperima i artiljerijom pucaju jedni po drugima, ali nikakve vojne koristi niko nema od tog fiksnog stanja. Ljudi ginu bez veze i potrebe. Za nista.

Tenkovi su ti koji uz pomoc ostalih sustava mogu ici u proboj te utvrdjene crte. Probiju te utvrde i penetriraju u prostor neprijatelja. Vojska izadje iz Bradleya koji su odmah iza tenkova. Bradley tada umjesto transportnog postaje vozilo za vatrenu podrsku sa svojom strojnicom i protuoklopnim raketama.

Pjesacke postrojbe ulaze u rovove neprijatelja, dok artiljerija gadja ciljeve po dubini protivnika. I dalje se prostor cisti po dubini, uz snaznu topnicku potporu koja sprjecava neprijatelja da doveze pojacanja i vrati izgubljene polozaje.

E sad, ako je krenulo 20 tenkova, pa 2-3 bila unistena, to je cijena koju moras platiti da otjeras neprijatelja. Sto ne znaci da je tenk bio los, vec naprotiv, odradio je ono za sto je i dizajniran.
23.01.2023 | 12:04
Djuro genijalac kaže:
Ljudi koji ih dobro poznaju tvrde da na njima vide termalni vizir zapovjednika koji ih definira kao M2A3 verziju. Dakle, ako je to istina, želja ti se ispunila...


Plasio sam se da ce im poslati neke stare inacice iz pricuva, ali mislim da se Zapadni vojni kompleks zeli predstaviti i promovirati u sto boljem svjetlu ovdje

Pratimo razvoj dogadjaja. Kanadjani su obecali poslati svoje transportere (150-200 kom ako sam dobro zapamtio), eno vec jedan unisten u Bakhmutu. Prvi dan na bojistu :/
23.01.2023 | 13:42
Da se maknemo malo od fronta, mene još uvjek zanima pitanje koje sam postavio. Nisam ga postavio s nikakvim zlim namjerama, nego da čujemo te argumente, pa da ih suprostavimo. To mi je bila stvarno iskrena namjera. Idemo od ideoloških pitanja, da li je jedno od pitanja ovo od Kirila, poglavara Ruske pravoslavne crkve ?

"Zašto nećemo odustati? Zato što smo mi alternativa, a alternativa je vrlo privlačna. To je Rusija koja odbacuje najgore manifestacije globalizacije, i koja je postala svjetionik svijeta. Ljudi vide Rusiju kao zemlju koja pokazuje odanost tradicionalnim vrijednostima, kao što su obitelj, osjećaj dužnosti, patriotizam", rekao je poglavar Ruske pravoslavne crkve, dodajući da Rusija, koja se snažno protivila globalizaciji, uživa "velike simpatije mnogih ljudi koji žive na Zapadu".

www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/patrijarh...naciti-kraj-15297968

Ovo pitanje me stvarno kopka, ali izgleda da je stvoreno okruženje, da kad bi se pozvao na na ovo boldano, da bi vrlo lako mogao biti proglašen, kao nekakav homofob ?

Možda ima i nekih ne-ideoloških stvari o kojima nitko ne želi govoriti. Možda naš Davor nije "Ruski plaćenik" , nego naš agent, koji zbog mogućih stvarnih ugroza ne smije pričati

Puno je tih možda i mi ne pričamo o njima, koji su bit sukoba...pričamo više o stanju na bojištu. Na kraju jedno pitanje, jesmo li mi stvorili stanje tako, da se jedna strana u sukobu, ne smije iskazati do kraja i izreći svoje mišljenje, bez straha po posljedice ?
23.01.2023 | 16:48
Gluposti, svi fašisti se pozivaju na obitelj i tradicionalne vrijednosti. Važno je što rade a ne što govore.

Ko da ja uđem u dućan, pomažnjavam sve francuske šampanjce i ako me uhvate održim govor na temu zaštite domaće proizvodnje vina.
24.01.2023 | 19:56
Kako ono ide, BREAKING NEWS!

Izgleda da se Švapčad slomila i šalje 15 Leoparda 2A6 Ukrajini. Prije nego netko odmahne rukom tip: 15 tenkova će im jako puno pomoći, i drugi šalju svoje. Izgleda da je brana podignuta.

Malo sam proučavao i priču oko Abramsa. Tu ima jedan zgodan zaplet(aj) i pojašnjava zašto ga SAD nije htjela poslati, tj. zašto je Njemačka inzistirala da SAD pošalje Abramse i onda i oni šalju Leoparde; znali su da to SAD neće učiniti.
Ovo je razlog: svi Abramsi koji koristi SAD ili ih ima uskladištene (M1A1 i M1A2) imaju u svojem oklopu i ploču od osiromašenog urana koja se nalazi između čelične i keramičke oklopne ploče.


FnHwXYbXoAEximF.jpeg

Abrams

Takve tenkove SAD ne (pro)daje NIKOME. Svi dosadašnji kupci (Australija, Irak, Kuvait, Maroko i Saudijska Arabija) su dobili tenkove bez te ploče. Naime, ta ploča (koja je navodno zapravo mrežne konstrukcije) je top secret projekt. Čak niti djelatnici u pogonima koji grade abramse ju ne smiju vidjeti. Ona dolazi kao gotov proizvod iz neimenovanog tajnog pogona i oklopljena je čelikom (prva i druga generacija) ili ugljičnim kompozitom (treća generacija) kao gotov sastavni dio koji se jednostavno ugradi. Svaki abrams proizveden nakon 01.10. 1988, opremljen je tom pločom tj. vrstom zaštite.
Svi abramsi za izvoz se rastavljaju u potpunosti te se ta ploča vadi iz njih, a na njeno mjesto se umeću ploče od titana. Ako bi SAD i krenule u donaciju abramsa Ukrajini, ta bi se ploča vadila van, što znači da se svaki tenk mora rastaviti i onda iznova sastaviti, a to traje.
EDIT: nailazim na vijesti da SAD razmatra slanje abramsa u Ukrajinu. Ako je to već odlučeno, onda se sad radi upravo to, vadi taj dio iz tenkova koji će u akciju.

No, nastavno na donacije: SAD šalju 18 komada samohodnih haubica M109A6 Paladin. Nisam neki ekspert po pitanju topništva, pa prenosim ono što sam sakupio po raznim izvorima. Paladin je šesta iteracija sustava koji je konstruiran 1963.
FnLqY-gXEBE3lfW.jpeg

Paladin

Koristi standardni NATO kalibar 155 mm i ima maksimalni domet od 24 do 30 km, ovisno o vrsti projektila koji se koristi. Ono po čemu se ovi izdvaja od M777 haubica koje AFU već koriste je radar za kontrolu paljbe i spremnost za pucanje od 50 sekundi, a potom i automatski sustav korekcije paljbe te i veću preciznost od M777 haubica, jer one koje su isporučene AFU nisu bile opremljene tim sustavom, iako su spremne za njega. Osnovni nedostatak M109 je to što se one pune isključivo ručno te u tom detalju pokazuju svoje godine.
Britanija šalje 24 komada svojih AS-90 koje se smatraju jednim od najmodernijih samohodnih haubica koje su u potpunosti automatizirane u svim segmentima korištenja.

FnL5JzRXEAAXzin.jpeg

AS-90

Danska je odlučila poslati SVE SVOJE haubice CAESAR (19 komada). Ovaj se sustav razlikuje od prethodnih, jer je smješten na 8x8 kamion (s kotačima) i koji se koristi na način da posada nije u njemu, nego pokraj.

FnL8RTVWYCA81lN.jpeg

CAESAR
Punjenje je automatizirano. 8x8 verzija je sve što je bilo već prije dobro na CAESARu (koje AFU već koristi) dodatno poboljšala. Osnovna značajka CAESAR-a je brzina. Ispali zrno u 30 sekundi i krene dalje. Projektil još nije ni udario, a 8x8 je već otišao i svaka protupaljba onda ima vrlo težak zadatak da ga dohvati. K tome, doseg ovih haubica je, ovisno o tipu streljiva koje se koristi, 30 do 40 km.

Konačno, Švedi šalju (navodno) 12 svojih Archera. Struka tvrdi da su to najbolji topnički sustavi na svijetu, bolji i od toliko hvaljenih njemačkih PzH2000. Archer može opaliti 9 projektila u minuti, radi potpuno automatski, a za samoobranu ima još dodatno i radarom navođenu i daljinski upravljanu tešku strojnicu. Osim toga, i 155 mm top može pucati u izravnom modu (kao tenk, dakle s niskom elevacijom cijevi).

FnMAytVWYAIDk5q.jpeg

Archer

I opet, netko će reći da ovo nije puno u brojkama, ali borbena moć i pokretljivost ovih sustava čine ih mnogo opasnijima, nego se na prvi pogled može učiniti.
24.01.2023 | 21:49
Ocekivan rasplet dogadjaja. Neko je morao nazvati i podsjetiti DE o pravilima igre, pa su se eto malo dozvali u pamet

Ne ocekuje se velika pomoc direktno od Njemacke, nece oni poslati puno tenkova ali dovoljno je sto su maknuli tu restrikciju da druge drzave vlasnice posalju svoje tenkove.

S druge strane, malo sam skeptican da cemo vidjeti Abramse u Ukrajini. Prekompleksna je obuka na tim sustavima, pogotovo za osoblje koje to odrzava/servisira.

Ja onako laicki razmisljam da bi Amerika mozda mogla/trebala poslati odredjen tenkova koji se ne bi puno ne bi vozali unaokolo. Pozicionirati ih na sjevernom dijelu kao protumjera eventualnoj ofanzivi iz Bjelorusije. Ne bi se puno gore vozili, samim tim ne bi ni trosili svoje resurse. Americkim pridruziti i britanske tenkove, tako da bi to mozda bio nekakav kompromis kojim bi se premostio nedostatak servisne mreze. Mada, lako moguce da tu debelo grijesim, i da postoji plan da ih odrzavaju u Poljskoj...

Po meni, Leopardi ce biti ta udarna pesnica na frontu cim se postigne dovoljan broj aktivnih jedinica. Obuka posada jeste bitna, ali nije nesto presudno u ovakvom ratu. S druge strane ih cekaju isto tako neiskusne i neobucene ruske posade.
24.01.2023 | 21:54
@Djuro: U pravu si za americke samohodne haubice. To jeste stariji sustav i ni po cemu nije state of the art. Vojna doktrina im nije zahtijevala da ih imaju.

US Army ima aktivan natjecaj, vrse se testiranja za nabavku samohodnih haubica. Cak je i jedna sprska Nora otisla u USA na poligon za testiranje. Naravno nece je kupiti. Cak i da je odaberu, Srbija nema proizvodne kapacitete koje USA treba, ali razmatraju eto i tu opciju...

Archer, Ceasar i PzH2000 su sveto trojstvo u tom segmentu, ali mislim da ni to nece kupiti USA, vec ce na kraju ipak razviti svoju vlastitu.
24.01.2023 | 23:50
A odjednom ni F16 nije nemoguć - twitter.com/NOELreports/status/161798775...HHwWgMDU1cvSn_QsAAAA
24.01.2023 | 23:54
Kao dežurni partybreaker moram opet predvidjeti da sva ta sila hardvera koju misle poslati neće ništa promijeniti jer - vraćamo se na točku jedan, a to je da Ukrajina ne može pobijediti nuklearnu velesilu koja je egzistencijalno motivirana da dobije ovaj rat.

Znači, sav taj oklop će samo produžiti sukob i uništiti još tisuće života.

Evo, čak i korporativni CNN kaže da je Ukrajina "testni poligon" za zapadnu vojnu industriju.

25.01.2023 | 08:15
Davore,

Mislim da se mi ne razumijemo oko pojma pobjeda. NITKO ne planira osvojiti i podjarmiti Rusiju. Rekao bih da je ovaj tvit sve opisao do u detalj u jednoj rečenici.

1_2023-01-25.png


Ukrajina ITEKAKO može Rusiju istjerati sa svojeg teritorija što smo dosad već vidjeli u Bitci za Kijev, Harkiv i Herson. Dalje od toga neće ni ići. Egzistencijalna motiviranost bi, barem po meni, postojala da su združene NATO snage nekih 100 km od Moskve. I opet se vraćam na činjenicu da su vanjske granice Rusije defacto nebranjene u trenutku kad Švedska i Finska ulaze u NATO. Ako te taj NATO egizstencijalno ugrožava, ne bi li bilo i u STARCRAFT scenariju logično da pojačaš tj. dodatno utvrdiš te granice prema nekom tko te ugrožava, a ne da od tamo povučeš sve snage u Ukrajinu?
25.01.2023 | 08:20
dpasaric kaže:
Kao dežurni partybreaker moram opet predvidjeti da sva ta sila hardvera koju misle poslati neće ništa promijeniti jer - vraćamo se na točku jedan, a to je da Ukrajina ne može pobijediti nuklearnu velesilu koja je egzistencijalno motivirana da dobije ovaj rat.

youtu.be/xnpR4ohMSqY
dpasaric kaže:
Znači, sav taj oklop će samo produžiti sukob i uništiti još tisuće života.


Ne možeš pregovarati s nekim o miru ko je došao da te ubije.

dpasaric kaže:
Evo, čak i korporativni CNN kaže da je Ukrajina "testni poligon" za zapadnu vojnu industriju.


Da i istovremeno uništava bijednog i ljigavog neprijatelja, super dvije muhe jednim udarcem.
25.01.2023 | 09:22
To da "ne možeš pregovarati s nekim tko je došao ubiti te" se potpuno slažem, ali kada je to zaista otvoreno tako.

No, kada naš zapad nije vjerodostojan, kada guraju svoju propagandu kroz plaćene medije, kada se cenzurira bilo što s istoka uz patronizaciju građana "da ih zaštiti zlog utjecaja", onda se niti ne može znati što želi druga strana i koji su njeni stavovi. A onda pregovora sigurno neće biti.

Vjerujem da to nije istina u ovom slučaju, nego propaganda koja proizlazi iz svega ostalog kako je i započeo ovaj rat.

I sam Zelenski je želio pregovore, zadnji put kada je Johnson brzo doletio da ih spriječi. A da se pregovaralo i vodilo normalnu politiku, do rata ne bi niti došlo jer Rusima je bilo sasvim dobro u svojoj poziciji prije rata u kojoj su imali relativnu sigurnost u svom susjedstvu i svima veselo prodavali plin i naftu dok se njihova elita šetkala po Europi.

Pregovori su neizbježni i ako ih ne bude, imat ćemo puni WW III jer Rusi od ovoga neće odustati. I zapad to jako dobro zna i sve je ovo samo gluma i kulisa jer žele gurati stvari još i još, pa dokle ide, dok ne nahrane svoju pohlepnu vojnu mašineriju i naškode Rusiji kolikogod je to moguće. No, i tu će u jednom trenu doći do kraja i onda ćemo ovdje na forumu čitati razna opravdanja tko je kriv što rat izgubljen, naknadno moraliziranje u stilu "ma dobro, samo neka je mir" i slično. A od samog početka se vidjelo kuda ovo ide.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
25.01.2023 | 09:30
Djuro genijalac kaže:
I opet se vraćam na činjenicu da su vanjske granice Rusije defacto nebranjene u trenutku kad Švedska i Finska ulaze u NATO. Ako te taj NATO egizstencijalno ugrožava, ne bi li bilo i u STARCRAFT scenariju logično da pojačaš tj. dodatno utvrdiš te granice prema nekom tko te ugrožava, a ne da od tamo povučeš sve snage u Ukrajinu?


Ovo se od početka uredno ignorira jer pored ovog ne može logično stajati niti jedan dosadašnji NATO razlog napada Rusije na Ukrajinu.

Najveći problem je postojanje zabetoniranog uvjerenja kako svaka država koja ima nuklearno oružje može raditi što god hoće a drugi moraju biti pokorni.

Sve ostale priče o licemjerju zapada (iako su istina) ovdje su samo da "obrane" ovaj stav.
25.01.2023 | 09:42
dpasaric kaže:
"da ih zaštiti zlog utjecaja"


Ajmo opet na veze Trumpa i Rusije. Istraga FBI je prije nekoliko godina zaključila da nema dokaza o umiješanosti Rusije, tj. veza Rusije i Trumpa. E, pa sad se pokazalo da je agent FBI-ja koji je sastavio taj izvještaj i predao ga bio povezan s Rusijom...
Dakle, nije baš da se sirotim Rusima samo podmeću noge od strane zlog zapada... Trebalo bi, ipak, malo realnosti, tj. ne možeš SVE vijesti koje nađeš jednako vrednovati.

Evo ti bedasti primjer: u drugoj temi si pitao za one prekidače i Emil ti je odgovorio sa shemama, argumentima i svim ostalim uz disclaimer crvenim da ako nemaš mjernu tehniku i NE ZNAŠ ustanoviti koja je faza, ostavljaš za sobom dvoje djece i ucviljenu udovicu. I sad se ja pojavim kao drugi poster i kažem: Smayoo je bedak koji samo glumi stručnjaka i bez potrebe komplicira. Samo ti sve spoji, imaj gumene čizme na nogama i ne može ti se ništa dogoditi. Dakle, imaš dvije informacije koje su defacto oprečne (jer ti ja nisam spomenuo da NE SMIJEŠ dodirnuti ništa što je uzemljeno, jer će te onda struja ubiti preko te zemlje unatoč tvojim gumenim čizmama). Tvojom logikom one su jednako vrijedne i vjerodostojno je ne vjerovati niti jednoj, iako je jedna činejnično posve točna, a druga je ad hoc blebletava koju ti ja nudim, jer u pozadini prodajem gumene čizme i BMK hoće li te struja spržiti ili ne nakon što sam prodao čizme.

Probaj malo pratiti emisije ruske TV tipa Otvoreno u kojima gosti u studiju laprdaju poticani od propagandista. To je stanje kolektivne dijagnoze i spirala ogavnosti koje se tamo spominju ide u nebo od početka agresije. TV Pink iz regiona je ozbiljan dokumentarni program klase BBC za to što se tamo govori.

Evo, toliko od mene, over and out.
25.01.2023 | 10:02
dpasaric kaže:
Kao dežurni partybreaker moram opet predvidjeti da sva ta sila hardvera koju misle poslati neće ništa promijeniti jer - vraćamo se na točku jedan, a to je da Ukrajina ne može pobijediti nuklearnu velesilu koja je egzistencijalno motivirana da dobije ovaj rat.


1. Ruski vojnici nisu motivirani nego su vecinom natjerani i mobilizirani u taj rat. To je armija skrpljena od nekoliko frakcija koje se medjusobno ne mogu ocima gledati.

2. Ranije su HIMARS i haubice zaustavile ruske ofanzive i omogucile Ukrajini da se brani, te da drzi balans snaga u sukobu.

3. Slanje tenkova ce itekako promijeniti tijek rata.

Tenkovi su sada stepenica vise ka ofanzivnim dejstvima. S tim da se za proljetnu ofanzivu vjerojatno pripremaju i Rusi, tako da ce biti jako zrtava na obje strane i jako puno pomjeranja na bojisnicama. Nakon toga, po metodu "ko je jamio, jamio je" ide se u mirovne pregovore.

Moja prognoza i dalje ostaje ista, Donbas ce imati nekakvu autonomiju a velika ratna borba ce biti za Krim. Ostalo Ukrajina oslobadja i vraca u svoj posjed.

Cak i da Krim ostane ruski, Ukrajina je de facto pobjednik ovog rata. Sacuvali su drzavu i opstali, a mnogi (ukljucujuci i tebe) su mislili da ce ih Rusi pregaziti jer eto imaju nuklearno oruzje
25.01.2023 | 10:02
Rusiju egzistencijalno ugrožavaju Putin i njegova mafija. Rat je nepotrebno produžen kad je mobilizirao 300K ljudi na jesen a čini se da ga planira nepotrebno produžiti novom mobilizacijom 500K ljudi.

Trenutno se i Rusi i Ukrajinci mrcvare statičnim borbama i svo ovo oružje nije poslano bez veze, svi žele da se to što prije okonča. Nikome ne treba pola milijuna mrtvih ili osakaćenih Rusa - osim možda Putinu.
25.01.2023 | 10:17
Prosjecna snazna i moderna armija (iskljucujuci super sile) danas ima u svom posjedu 300-400 tenkova, jer je neko skolovan i vojnicki obrazovan procijenio da je to jednoj drzavi dovoljno. Drzavi tipa Engleska, Njemacka, Spanjolska, Italija, Francuska itd.

Sada zamislite da Ukrajinska armija, na sve ovo sto ima, dobije taj broj tenkova (to mogu imati za mjesec dana, kada bude politicke volje).

Parkiraju tih par stotina tenkova u Orikhiv (blizu Zaporozja) i napadnu prema Melitopolu. U kalsicnom blitz kriegu za dan-dva bi presjekli kopnenu vezu Krim - Donbas. Odredjen dio trupa ostane da cuva bok od strane Donbasa a oni nastave dalje put Krima. Ruske snage juzno od Khersona bi se odmah povukle jos juznije na Krim da ne ostanu u okruzenju.

To bi na uspavanom Krimu, koji je osvojen bez borbe 2014. i koji nema dovoljno vojnika da brane sav taj prostor, izazvalo opci kaos. Da ne kazem bjezaniju Mali ce biti Krecki most za sav taj protok prema Rusiji...

Rusija bez modernih komunikacija i umrezenog digitalnog bojista kao mnozitelja sile, ne moze propratiti te oklopno mehanizirane trupe koje se jako brzo krecu kroz Ukrajinske ravnice, da bi stigli adekvatno reagirati i eventualno poslati pojacanja i sl. To je armija koja se u glavama nije maknula dalje od 2 svjetskog rata i tog nacina ratovanja.

To je moja vizija kako ce Ukrajina iskoristiti te tenkove za jako brzo vidljive i opipljive rezultate.

A Rusija sta moze sa svojim nuklearnim oruzjem? Gadjati Krim? Gadjati Kiev? Cak i da malim taktickim nukelarnim oruzjem gadjaju te tenkove i transportere u proboju, ta vozila su opremljena zastitama i dizajnirana i za takav nacin ratovanja...

Gubitaka ce naravno biti ali na kraju dana Rusija nema nacin da zaustavi te tenkove u proboju jer ne kontroliraju ni nebo.

My 2¢
  • Air
  • Korisnik
  • 64
25.01.2023 | 10:55
drlovric kaže:
Parkiraju tih par stotina tenkova u Orikhiv (blizu Zaporozja) i napadnu prema Melitopolu. U kalsicnom blitz kriegu za dan-dva bi presjekli kopnenu vezu Krim - Donbas. Odredjen dio trupa ostane da cuva bok od strane Donbasa a oni nastave dalje put Krima. Ruske snage juzno od Khersona bi se odmah povukle jos juznije na Krim da ne ostanu u okruzenju.


Čak i da ovim pobjediš Stracraft zaboravio si temeljni preduvjet: NE SMIJEŠ NALJUTITI PUTINA !

Stoga se ovo što si predložio ne smije desiti kao brutal force, nego se treba posložiti da ispadne kao splet okolnosti nepredvidivih prirodnih sila. Kako bi propaganda u Rusiji čistog obraza mogla reći "Bogovi vjetra nam nisu naklonjeni u 21. stoljeću, probati ćemo ponovo u 22.
25.01.2023 | 11:58
To da "ne možeš pregovarati s nekim tko je došao ubiti te" se potpuno slažem, ali kada je to zaista otvoreno tako.

Nego kako je? Onu zgradu i kazalište su srušili kao poklon kad se dolazi u goste kod nekoga? Vidiš li ti slike Ukrainskih gradova? Ništa, a? Samo malo okrečit i niko neće ni znat da su kreteni rokali i ubijali. Buča je sve što se tu treba reć. Davore, pazi samo da ne budeš ciničan!

Sad će Leopard pregovarati!
25.01.2023 | 12:07
tino1 kaže:
To da "ne možeš pregovarati s nekim tko je došao ubiti te" se potpuno slažem, ali kada je to zaista otvoreno tako.

Nego kako je? Onu zgradu i kazalište su srušili kao poklon kad se dolazi u goste kod nekoga? Vidiš li ti slike Ukrainskih gradova? Ništa, a? Samo malo okrečit i niko neće ni znat da su kreteni rokali i ubijali. Buča je sve što se tu treba reć. Davore, pazi samo da ne budeš ciničan!

Sad će Leopard pregovarati!


Lavrov i Putin u zadnjih par dana spominju da su uvijek željeli pregovarati ali drugi nisu htjeli a mi smo eto zaboravili da su i Macron i cijelo ostalo društvo oblijetali Moskvu i miljakali Putina da ne napadne Ukrajinu na što se on podsmjehivao i ponavljao kako je primoran na akciju zato što je Ukrajina izmišljena zemlja koja ne treba postojati, Ukrajinci su Rusi ali to ne žele priznati.

Meni je uvijek bilo zanimljivo kako su Ukrajinci istovremeno i nacisti i Rusi samo ne žele priznati ni jedno ni drugo. Sad vidimo da je svima dosta raspravljanja s Putinom oko tričarija i da su izabrali malo drukčija sredstva.

Ruske pozive na pregovore (pod uvjetom da sve osvojeno ostane njihovo) možemo očekivati s pojačanim intezitetom.
25.01.2023 | 14:22
IgorD kaže:

Lavrov i Putin u zadnjih par dana spominju da su uvijek željeli pregovarati ali drugi nisu htjeli a mi smo eto zaboravili da su i Macron i cijelo ostalo društvo oblijetali Moskvu i moljakali Putina da ne napadne Ukrajinu na što se on podsmjehivao i ponavljao kako je primoran na akciju zato što je Ukrajina izmišljena zemlja koja ne treba postojati, Ukrajinci su Rusi ali to ne žele priznati.


Sjeti se samo kako su sjedili za onim ogromnim stolom jedan za drugim, meine je bilo stid koliko su mu se uvlačili u Šupak. Ili Lavrov i Kuleva u Turskoj, ni pomaka. Sad bi oni nešto pričali! Neka slože neki prihvatljiv paket za Ukrajince i nazovu Predsjednika. Pa ako bude dobar paket možda pregovaraju. Ali ovako s ovoliko ne plaćenih računa, neće ić.

IgorD kaže:
Meni je uvijek bilo zanimljivo kako su Ukrajinci istovremeno i nacisti i Rusi samo ne žele priznati ni jedno ni drugo. Sad vidimo da je svima dosta raspravljanja s Putinom oko tričarija i da su izabrali malo drukčija sredstva.

Ruske pozive na pregovore (pod uvjetom da sve osvojeno ostane njihovo) možemo očekivati s pojačanim intenzitetom.


A njihovi propagandisti, ko sravnit će oni Njemačku.
Za pregovore se treba prvo pokunjiti pa onda popraviti što su slomili. Inače Leo i idemo do zadnje kapi.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
25.01.2023 | 14:28
dpasaric kaže:
No, kada naš zapad nije vjerodostojan, kada guraju svoju propagandu kroz plaćene medije, kada se cenzurira bilo što s istoka uz patronizaciju građana "da ih zaštiti zlog utjecaja", onda se niti ne može znati što želi druga strana i koji su njeni stavovi. A onda pregovora sigurno neće biti.


Ovo znaš na osnovu nekih činjenica ili nagađaš?

Prema ovom tvom upisu izgleda da Rusi (Putin, jer u Rusiji u službenoj politici vlada jednoumlje Putina) imaju neku pozitivnu crtu u ovom ratu u Ukrajini.
Ako ti znaš koja je to pozitivna crta, crtica, makar i mala mala crtica, reci nam.

Ako ne znaš nikakvu pozitivnu crtu, na osnovu čega ti svojim čitateljima stavljaš tu pozitivnu sumnju da ti dokazani krvnici misle nešto pozitivno vezano za Ukrajinu? Meni ovaj tvoj narativ zvuči trolovski.

Kada kažem dokazani krvnici mislim na sva njihova dokazana zlodjela u Ukrajini kako prema Ukrajincima tako i prema svojim vojnicima, a evo i najnovijeg službenog stava:

"Solovjev je kazao da njemački narod mora znati "kakve su to nove nacističke vođe stvorili i doveli na vlast"
Vrijeme je da pošaljemo jasnu poruku Nijemcima kako su radi slanja tenkova Ukrajini, njihov teritorij i vojne baze postali naša meta. Scholz i Baerbock ući će u povijest kao kreteni koji su od svoje države stvorili uništenu zonu. Osam godina ste podržavali naciste u Donbasu, osam godina ste lagali kroz usta vaše mutti Merkel...- poručio je Solovjov
."

Za kraj Solovjov je Nijemcima poručio: "Vi europski farizeji, vi nacistička đubrad!"

Meni ovo zvuči ekstremno bolesno.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 40 minuta
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.49 Seconds

Provided by iJoomla SEO