Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


18.01.2023 | 10:55
> Ponekad treba samo uključiti racio...izgleda da je zadnja crta obrane postao Fake News ?

Davor je sam rekao da je prvi put čuo za Ukrajinsku Pravdu tek sad kad su de facto objavili jedan Fake News
  • Air
  • Korisnik
  • 64
18.01.2023 | 11:16
cariblanco kaže:
smayoo kaže:
Kao i svugdje drugdje - pronašli su lokalne ljude (ma koliko u političkom smislu marginalni bili) koji njihov koncept upravljanja državom i društvom u interesu (kako se to kaže) krupnog kapitala, odnosno onih koji financiraju američke političke elite - idealiziraju i zaista iskreno doživljavaju kao bezrezervno i isključivo dobar i pozitivan (što iz puke naivnosti, što iz neke indoktrinacije) i onda su te ljude sustavno financirali i na drugi način potpomagali da kroz vrijeme razvijaju svoj politički utjecaj.
Je li ti ovo dovoljno jasno? Ne znam što ti znači da sam dao "lakonske" odgovore. Nabrojao sam više puta ovdje, čak kronološkim redom, povijesne primjere takvog djelovanja američkog establishmenta po svijetu. Ako ti i dalje inzistiraš da ti nije jasno, jbg... Jedino te još mogu uputiti na knjige koje su o tome napisane, ali čemu? Nekako ne vidim da ćeš ih ići čitati, kad si ionako već odlučio što je tvoja istina...


Čitam i ne vjerujem. Janukovič i Medvešćuk su onako pali s neba ? Pa sve ovo što su kak ti radili Ameri, su radili i Rusi, sad kad su njihovi igrači ispali , bilo je šmrc i udri po Ukrajini s jednim argumentom koji ti je ostao, a to je sila.

Argument ti je u stilu, kad su pitali lopova...nije mi žao što sam krao, nego mi je žao što sam u zatvoru.


Treba gledati i vidjeti širu sliku.
Kako ta slika izgleda i tko ju stvara u:

- Europi - rekao je Šeks

:

"Politička moć u cijeloj Europi odvija se u neformalnim grupama gremija koje donose stvarne političke odluke koje se onda samo provode u parlamentu. Sumrak parlamentarne demokracije već je dugo u Europi, pa tako i u Hrvatskoj",

- Svijetu - rečeno je ovdje više puta, a @dpasaric je najsažetije objasnio preko Blackrock-a i Vanguard-a i primjerice Klaus Schwabom. U tu sliku treba pridodati mega silu Kinu koja u "tajnosti" ide svojim putem i također uzima veliki dio Svjetskog kolača.

Uglavnom, oni biraju, potplaćuju ili financiraju "male" ljude sve dok ne provedu svoju ideju / cilj.
Kako je rekao Šeks, ako neće jedan naći će drugog, trećeg, jer danas većina ljudi ima svoju cijenu.
Kako funkcionira taj utjecaj "odozgo" moglo se vidjeti na primjeru Sanadera, iako je bio super moćan u HR ucjenjen je (iz vana) i naređeno mu je da odsutpi i svjesno postane izložen HR pravosuđu.

Tako je bilo i u Ukrajini.
Prvo su dominirali Rusi sa svojim ljudima (kao što je primjerice danas u Bjelorusiji) zatim su se preuzeli inicijativu Amerikanci i nastalo je ovo što je danas.
Ovdje su @DjuroGenijalac i @dpasaric iznijeli neke od dokumenata o pravnim slijedovima tko je kada imao pravo na što, iako to za one igrače "odozgo" nema nikakve važnosti jer oni gaze preko svega.

Pored te igre moćnika tu je Ukrajinski narod koji ima svoje interese i želje oko svoje slobode.
18.01.2023 | 11:53
cariblanco kaže:
Čitam i ne vjerujem. Janukovič i Medvešćuk su onako pali s neba ? Pa sve ovo što su kak ti radili Ameri, su radili i Rusi, sad kad su njihovi igrači ispali , bilo je šmrc i udri po Ukrajini s jednim argumentom koji ti je ostao, a to je sila.

Argument ti je u stilu, kad su pitali lopova...nije mi žao što sam krao, nego mi je žao što sam u zatvoru.


Ne razumijem što ne razumiješ. Kažeš "pa sve su to radili i Rusi". Jesu. Zar to amnestira Amerikance? Radili su Rusi, pa onda i Amerikanci, pa onda nije nitko kriv, malo su se igrali šaha, jel to želiš reći? Ili smatraš kako su Amerikanci to radili ne iz vlastitih interesa, nego čisto altruistički, da potlačenom ukrajinskom narodu donesu slobodu i demokraciju? Kao u Čileu, itd...
18.01.2023 | 12:41
smayoo kaže:
cariblanco kaže:
Čitam i ne vjerujem. Janukovič i Medvešćuk su onako pali s neba ? Pa sve ovo što su kak ti radili Ameri, su radili i Rusi, sad kad su njihovi igrači ispali , bilo je šmrc i udri po Ukrajini s jednim argumentom koji ti je ostao, a to je sila.

Argument ti je u stilu, kad su pitali lopova...nije mi žao što sam krao, nego mi je žao što sam u zatvoru.


Ne razumijem što ne razumiješ. Kažeš "pa sve su to radili i Rusi". Jesu. Zar to amnestira Amerikance? Radili su Rusi, pa onda i Amerikanci, pa onda nije nitko kriv, malo su se igrali šaha, jel to želiš reći? Ili smatraš kako su Amerikanci to radili ne iz vlastitih interesa, nego čisto altruistički, da potlačenom ukrajinskom narodu donesu slobodu i demokraciju? Kao u Čileu, itd...


A ti smatraš da to isto nisu radili Rusi iz istih pobuda ? Jer to amnestira Ruse ? I što bi to Rusi mogli donijeti Ukrajinskom narodu, navedi mi samo jednu vrijednost, pa se možda osvjeste i sve bivše članice Varšavskog Pakta i izađu iz EU i NATO i ljepo žive u sretnoj državi Rusiji.
18.01.2023 | 13:32
I tebi odgovaram isto što i @IgorD jučer - gdje sam ja to ikad rekao ili napisao da Ruse nešto amnestira, da ne snose krivnju i odgovornost ovdje? Ako želiš diskutirati, čitaj pažljivo i s razumijevanjem.
18.01.2023 | 13:40
Putin moze biti svasta ali glup nije. Ne bi prezivio i opstao ovoliko dugo da ne zna igrati sve te igre.

Rusija je je poslala i ulozila milijarde u sabotiranje Ukrajine. Financirali su sve paravojne jedinice tamo, lijecili ih, naoruzali.

Kupovali su i lobirali lokalne politicare, te okretali ih na svoju stranu. Najbolji primjer gdje je to uspjelo je Kherson, grad kojeg su zauzeli bez ispaljenog metka. Ocekivali su puno vise takvih situacija, ali ocigledno su pare pokradene i "preusmjerene"

Nisu Rusi krenuli grlom u jagode, procjene su bile da organiziranog otpora maltene nece ni biti, jer je na terenu "sve sredjeno".

Iste su to metode kojima se i Zapad sluzi, i nista sto vec nije vidjeno po svijetu.

Ruska rak rana i nesto cega ce se jako tesko rijesiti je ukorijenjena sustavna korupcija. Jako tesko je gradjanima mindset i nacin zivota/razmisljanja promijeniti, pogotovo kad i vladajuci zive po istim svjetonazorima

Tamo svako krade onoliko koliko moze u svom reonu djelovanja. Ljui se trude da rastu na toj skali, iskljucivo da bi mogli krasti jos vise. To je jedini pravi motiv...
18.01.2023 | 14:52
Ne bi baš rekao da nije glup. On jednostavno nije svjestan vremena u kojem živimo, jer se on jednostavno ne može promjeniti i ostat će cijeli život u toj svojoj KGB ljušturi. Mogu njegovi potezi prolaziti kod zatucane domaće javnosti ( sam je kriv za njenu zatucanost ) ali nigdje drugdje to ne prolazi...i zato je sam, kao Pale, sam na svijetu.

Ima nešto u onome što je pisao kolega @air, kako se danas manifestira moć ,ali onda se tome prilagodiš i daješ bar prividnu sliku prema van da to djeluje altruistički, da nekog možeš privući svojim idejama, makar one bile i lažne. Ekipi iz Kremlja, bi preporučio, malo više škole i uvježbavanje novih vještina, a manje votke

Evo samo pogledajte ovaj tvit
mobile.twitter.com/nexta_tv/status/1615448500061470723

Znači ljudi žele ostaviti cvijeće za nevine u nedavnoj tragediji, a pored spomenika je parkiran autobos s kojim idete u zatvor !!!

Putinov kuhar

"YouTube je informacijska kuga našeg vremena", rekao je Prigožin pa dodao, bez iznošenja dokaza, da je "40% videa na YouTubeu politizirano i usmjereno protiv Rusije". Prigožin je za činjenicu da YouTube nije blokiran u Rusiji izravno optužio Kremlj.

"Ogroman broj ljudi u predsjedničkoj administraciji se nada da će Rusija izgubiti rat"

"Imamo ogroman broj ljudi u predsjedničkoj administraciji koji misle na samo jednu stvar: Kad bi barem Rusija izgubila rat što je prije moguće, da barem dođu Amerikanci i reguliraju nas što prije", objavio je Prigožin.

"Oni koji su protiv blokade YouTubea su, po mom mišljenju, izdajice svog naroda i svoje države, izdajice prošlih i budućih generacija Rusa. Oni žive u inozemstvu, idu na odmore izvan Rusije, podižu djecu u inozemstvu. Proklamiraju visoke vrijednosti, ali neovisno o tome podržavaju Zapad na svaki mogući način", navodi šef Wagnera."

Lavrov
www.index.hr/vijesti/clanak/lavrov-ameri...-hitler/2430102.aspx

On je skužio bit rata ( btw. nahvalio je i našeg Zokija, koji je sad jako ponosan ) I ne želi da mu Hitler ili Napoelon, dođu u Rusiju, nego ih on čeka (po njemu u svom dvorištu ) i spašava Rusiju.

Mislim da Rusi uopće ne trebaju nikakvog neprijatelja, jer su sami sebi najveći neprijatelji i shebat će si državu, zbog jednog laptopa
18.01.2023 | 17:31
dpasaric kaže:
Sjetimo se nedavne ukrajinske S-300 koja je završila kod zemljoradnika susjedne države.


Nije bila ukrajinska. To je tako objavljeno, jer je odgovaralo svima; i NATO-u (ne moraju se aktivirati) i Rusiji (NATO se ne aktivira)...
18.01.2023 | 17:48
Djuro genijalac kaže:
Nije bila ukrajinska. To je tako objavljeno, jer je odgovaralo svima; i NATO-u (ne moraju se aktivirati) i Rusiji (NATO se ne aktivira)...


Kao i dron u našem dvorištu... Jedna od prvih službehih izjava je bila: "Nećemo sada u nikoga upirati prstom." LOL, a ja sam si mislio "Bogu fala".
Da je tada bilo žrtava, priča bi završila kao i ova u Poljskoj. Ukrajina bi priznala "svoju pogrešku" i službeno se ispričala.
Malo me tada umirila spoznaja da NATO-u ipak nije u interesu da rat naglo eskalira i izvan Ukrajine.
18.01.2023 | 18:13
Nego, idemo malo na bojište. Kako sam rekao Soledar je u ruskim rukama i tu su stali nakon što su platili strahovitu cijenu za to.
EDIT: Sad vidim da mi je jedna rečenica nestala nekako kod dodavanja fotki dolje.
U Soledaru sad topništvo AFU pegla Ruse cijeli dan i noć; doslovce ih uništava i sve što tamo pokušaju napraviti ili utvrditi je odmah uništeno. Kako se to sad odigrava, ne vjerujem da će Rusi ostati dugo u Soledaru, jer ovo nije održivo ni na kojoj razini.

No, na sjeveru, iz smjera Harkiva, AFU su napravile veliki korak naprijed. Novoselivske je sad u potpunosti pod njihovom kontrolom. Ruske su snage pokušale protunapad, ali on je odbijen. Ova je lokacija bitna zato je je ona uzvisina koja dominira dolinom u smjeru Svatova koji su sad udaljeni 10-ak km. Prednost u visini otvara (cca 100 metara visinske razlike) nove mogućnosti napada za AFU i mogućnost daljnjeg prodora na istok dublje u Lugansk.

Fmw5h-SXwAItiya.jpeg


Fmw6hgfWYAAmHBQ.jpeg


Ovo je, da ne bude zabune oko toga, bitna i velika vijest, posebno zato jer su AFU već jednom osvojile ovo, ali su ih tad ruske snage u protunapadu vratile unazad. Sad su AFU utvrdile ovaj položaj čime su stvoreni preduvjeti za daljnje napredovanje.

Druga velika vijest koju vjerojatno nećete čuti u dnevnicima je da je uspostavljen prvi izravan željeznički promet između Ukrajine i Rumunjske.

FmtTvtVXwAI0h9A.jpeg


Radi se ovom pravcu koji je bio zatvoren 17 godina, ali sad je, unatoč ratu (tj. zahvaljujući njemu) rekonstruirano 20 km pruge s ukrajinske strane, a Rumunji su odradili svoj dio posla.

FmtTwLVXwAEZ5m6.jpeg


Ilustracija je stara, sve je izgrađeno. Ovo je dizel motorni vlak koji je ukrajinski proizvod unatoč ratu.

FmtTwnHWQAECbDN.jpeg


FmtTwnSXEAImKtt.jpeg


Preko ove pruge Ukrajina je sad povezana s rumunjskom lukom u Constanti na Crnom moru čime će izvoz ukrajinske pšenice biti znatno olakšan i izmaknuti se od mogućnosti ruskih ucjena i prijetnji. Sumnjam da će ovim pravcem dolaziti neka značajna vojna pomoć, jer Turska kontrolira Bospor, ali siguran dobavni pravac za sve ostalo je tu.
18.01.2023 | 21:38
Bivši američki marinac piše o problemima zapadnih tenkova u Ukrajini:

journal-neo.org/2023/01/17/the-trouble-w...rn-tanks-in-ukraine/
19.01.2023 | 08:25
Davore, on ne piše o problemima, nego ih zamišlja, da ne kažem izmišlja. Rečenica koja to dokazuje: "Far from giving Ukraine an advantage on the battlefield, Ukrainian forces will struggle merely to get the vehicles on the battlefield and keep them there."

Da sad ne idem u seciranje cijelog članka, tu ima potpunih gluposti. Recimo dio o transportu tenkova željeznicom koja će kolabirati pod teretom tih tenkova je BS par excellence. Taman da nosivost vagona/pruge dođe u pitanje, onda nećeš na jedan vagon utovariti tri, nego dva tenka i problem je riješen.
Jasno da je potrebna obuka za korištenje svih sustava, ali stav da moderni tenkovi imaju digitalne optičke sustave koji su kompleksni između redova govori da su Ukrajinci glup narod, zar ne? Ukrajina je razvila aplikaciju za upravljanje paljbom, selekciju ciljeva koja umreži kompletno bojište, a nije sposobna svladati sustave upravljanja paljbom u jednom tipu tenka?! Otprilike kao da vozač alfe nije sposoban voziti Audi ili BMW novije generacije.
ČInjenična je istina da tenkovi NATO standarda BY DESIGN nemaju automatsko punjenje topa, nego četvrtog člana posade za tu namjenu. Streljivo, naime, nije u kabini na karuselu kao kod sovjetskih tenkova, nego u zasebnom spremniku koji ima svoj poklopac; u slučaju pogotka taj poklopac izleti i tlačni udar ima odušak na tu stranu što dramatično povećava šanse za preživljavanje posade (umjesto lansiranja kupole u zrak kao na tenkovima sovjetskog dizajna i gubitka posade u procesu).
Sve skupa, još jedan članak koji bi trebao javnost uvjeriti da nema smisla slati bilo kakvu pomoć, jer - nema smisla. Kao i svaki alat, i zapadni je tenk onoliko dobar koliko je dobar njegov korisnik; na isti način tvoja alfa GTV ne valja ništa ako ju vozi netko tko je tek položio vozački ili ima 87 godina, slabe reflekse i ne vidi najbolje.
19.01.2023 | 09:54
Ono što mi nije jasno je koja bi bila motivacija tih bivših američkih marinaca da tako govore i pišu, misliš da su oni zaista plaćeni od Putina da to rade? Meni to izgleda nekako nategnuto, skloniji sam nekom drugom objašnjenju, kojegod ono bilo.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
19.01.2023 | 10:38
dpasaric kaže:
Ono što mi nije jasno je koja bi bila motivacija tih bivših američkih marinaca da tako govore i pišu, misliš da su oni zaista plaćeni od Putina da to rade? Meni to izgleda nekako nategnuto, skloniji sam nekom drugom objašnjenju, kojegod ono bilo.


Možda je objašnjenje: kao i u svakom poslu, ima ljudi koji više znaju, koji manje znaju i koji "znaju" čak i gluposti i pokušavaju ih prodati pod znanje.

A motiva za pisanje danas, zbog društvenih mreža, ima na izvoz.
19.01.2023 | 10:38
Svjestan si, vjerojatno da u USA nisu svi na istoj strani? Isto postoje nekakvi tabori, i ako je Pero za, Marko je protiv pa makar i ne znao točno zašto.

A ta priča kako zapadnjaci (osobito Amerikanci) imaju a priori stav da smo svi mi na istoku glupi i nepismeni ljudožderi - nažalost, vrlo često stoji. Osobno sam se osvjedočio više puta. Kolegu, terenskog inženjera, koji je došao u Alabamu puštati u rad dio pogona za sklapanje Mercedesa, pitali su, mrtvi ozbiljni, zar kod nas doma ima struje.
19.01.2023 | 12:23
Jedan satirički osvrt Streljnikova

"Već sad prije mnogo (5 godina? više?) godina, s obzirom na stanje u zemlji, vaš poslušni sluga je državu Rusku Federaciju usporedio s automobilom koji juri nizbrdo uz postupno sve veće ubrzanje cestom koja vodi u provaliju. No, za volanom - vozač koji je pobožno uvjeren da će imati "sreću kao i uvijek" i koji se, stoga, oglušuje o skretanja s udobnih i uređenih (mnogi prije njega jednosmjerno pometenih) staza. – Uostalom, ide se kongres na neke seoske staze, gdje treba intenzivno raditi – do znoja – ne samo s volanom, nego i s papučicama/ručicama. A na izbočenoj autocesti - zabavno je i udobno voziti se. I nije važno da što više kočnice reagiraju, to je lošije na pritiskanje papučice, automobil sve više zvecka i vibrira - svira vesela, umirujuća "radio-relax" glazba, klima uređaj održava ugodnu temperaturu ...

Eto, sad smo skoro "stigli" (iako ne vozimo, nitko ne smije voziti, osim onih koji "nemaju alternativu" - svi su također u ovom autu). Auto se bjesomučno trese, pokušavamo shvatiti: "Je li vozač uopće na mjestu?" - ali ne možemo dobiti odgovor, jer postoji čvrsta neprozirna čvrsta pregrada između sjedala vozača i putnika.

No, pomoćnici vozača (ima ih mnogo) naizmjenično nam govore preko portafona „uzeli smo za nos, skrenuli smo na krivo mjesto, ali sve je u redu, naš vozač je neponovljivi prvak u utrkama, i njegovi pomoćnici su majstori auto-sporta, naš automobil je najobrađiviji na svijetu i nema analoga." I, općenito, ispada da nemamo zabavno putovanje "za prosperitet" (kako se uvjeravaju već 20 godina), već uzbudljivi safari s elementima "formule 1" i uskoro dolazimo u cilj. Pobjednički, naravno.

Činjenica da su izvan prozora čvrsti zidovi, bilo kamenolom ili kanjon, a vrijeme se jako pokvarilo - to su intrige neprijatelja. Vozačka ekipa pokušava zatvoriti vidikovac, ali zavjese na prozorima nije moguće spustiti - ručka se slomila - zapeli su bočno... a brzina i podrhtavanje se povećavaju. Čak i najoptimističniji putnici počinju osjećati blagu nelagodu ... javljaju se čak i prolazne sumnje u vezi s vozačem i (osobito) njegovim pomoćnicima. Inače, alarmantno je da su mnogi najbliži suradnici - iz nekog razloga iskočili u hodu (s koferima). Ali preostali pomoćnici ne komentiraju tu činjenicu. Kroz glazbu i žamor pomoćnika prolijeću nerazumljivi krici i jauci. Čini se da je netko u našem autu već u nevolji, ali smo sretni obaviješteni da rodbina za to dobiva vrlo pristojan novac i dopušteno im je poboljšati uvjete putovanja.
Također možete gledati (u napadima, jer je vrlo tajno) pokušaje tima pomoćnika da u hodu poprave automobil koji juri u provaliju - možete vidjeti kako nespretno i iskosa pokušavaju zavrtati nepotrebne matice, i (oni to dobro rade) - lizati ogledala do sjaja i stakla. Kao rezultat popravka, neki zahrđali zupčanici su letjeli na sve strane ... Ali jedinstveni majstori-specijalisti uvjeravaju nas da tako treba biti: "bili su samo suvišni" i "imamo iste u rasutom stanju."

Imam dojam da ćemo “potonuti” do kraja ove godine.
a ti"
19.01.2023 | 12:48
smayoo kaže:
Kolegu, terenskog inženjera, koji je došao u Alabamu puštati u rad dio pogona za sklapanje Mercedesa, pitali su, mrtvi ozbiljni, zar kod nas doma ima struje.


Ja pijem kavu jednom s nekim Amerom. Pita odakle sam, neki bzv small talk.

Pricam mu da dolazim iz Splita, kako je 1700 godina star grad i tako neke detalje.

- Steta kaze sto je grad tako star, pa nemate ni semafore

- Ma mali je to reko grad, mi izadjemo zacas na raskrizje dogovorimo se ko ce prvi i odosmo svako na svoju stranu.

- Bitno se kaze snaci, mi moramo cekati da se upali zeleno svjetlo jer je veliki grad pa bi se tesko dogovorili ko ce prvi proci. To bi svadje bile non stop.

Ne znas jel glup ili te trolla ili te zajebava. Ili je toliko ogranicen i zatucan da ne postoji zivot van USA.
19.01.2023 | 13:00
drlovric kaže:
smayoo kaže:
Kolegu, terenskog inženjera, koji je došao u Alabamu puštati u rad dio pogona za sklapanje Mercedesa, pitali su, mrtvi ozbiljni, zar kod nas doma ima struje.


Ja pijem kavu jednom s nekim Amerom. Pita odakle sam, neki bzv small talk.

Pricam mu da dolazim iz Splita, kako je 1700 godina star grad i tako neke detalje.

- Steta kaze sto je grad tako star, pa nemate ni semafore

- Ma mali je to reko grad, mi izadjemo zacas na raskrizje dogovorimo se ko ce prvi i odosmo svako na svoju stranu.

- Bitno se kaze snaci, mi moramo cekati da se upali zeleno svjetlo jer je veliki grad pa bi se tesko dogovorili ko ce prvi proci. To bi svadje bile non stop.

Ne znas jel glup ili te trolla ili te zajebava. Ili je toliko ogranicen i zatucan da ne postoji zivot van USA.


Prije sam sklon ovoj boldanoj tezi. Njima je tako usađeno, da su ovi uvjek u pravu i da su oni No.1 Dosta putujem po svijetu i vidim te obrasce ponašanja, tako da ne pričam na pamet. Normalno da svi tako ne razmišljaju, ali da im je to stereotip, to sigurno jest.

Kao i njihov stereotip, prema crnoj populaciju, je ekvivalentan Ruskom stereotipu, prema državljanima Ruske Federacije, koji nisu Rusi....samo da ne budemo off-topic
19.01.2023 | 13:30
Komentar američkih turista u Dubrovniku, priča mi prijatelj koji prevozi turiste s aerodroma do destinacije.
"Dobro je da smo stigli na vrijeme vidjeti te zidine prije nego ih razmontiraju."
Tko razmontira što zašto???
"Pa ono, Game of Thrones snimanje je gotovo pa..."
Ali... to su prave zidine, iz srednjeg vijeka, nije to filmska kulisa
"Aha, tako... Bezveze, pa što ih držite tolike godine, sad vam ionako više ne bi koristile, da vas netko napadne, napao bi vas raketama i avionima..."


Drugi su se žalili da im nitko nigdje nije htio skuhati salatu (zelenu, radić, rigu, paradajze...). Zašto bi htjeli kuhanu salatu? Njihov travel guide kaže da je svugdje u Southeastern and Eastern Europe velik rizik da će se otrovati ako jedu sirovu hranu.
19.01.2023 | 17:57
dpasaric kaže:
Ono što mi nije jasno je koja bi bila motivacija tih bivših američkih marinaca da tako govore i pišu, misliš da su oni zaista plaćeni od Putina da to rade? Meni to izgleda nekako nategnuto, skloniji sam nekom drugom objašnjenju, kojegod ono bilo.


Nije ti jasno otkud im motivacija?!

Nije ni meni jasno otkud tebi motivacija da na nekoliko posjećenijih tema na forumu (Koronavirus, Ukrajina, Kriptovalute, Kakva je budućnost čovječanstva) stalno ostavljaš poruke sa linkovima na članke, slične ovome ovdje, za koje se, uz minimalnu uloženu energiju, može otkriti da su, ili pune laži, ili netočnih i/ili zavaravajućih informacija, ali ti to stalno radiš.

Koja je tvoja motivacija, ne znam, pretpostavljam da ti odgovara to što piše u članku, bez obzira koliko je točno (ili uopće ima ikakvog smisla) to što je napisano.

A oni koji pišu ovakve gluposti, su vjerojatno motivirani upravo time što će netko poput tebe to pročitati, i "share-ate" dalje misleći kako čini dobru stvar.

Po ovom članku ispada da se ni Amerikancima nije isplatilo koristiti tenkove u Zaljevskom ratu (a, i te kako si ih koristili), jer neke od ovdje iznesenih "mana" (kao što je udaljenost tenkova od pogona za popravak, njihov transport i sl.) bi važio i u tom slučaju, ali nije.

Inače, ista osoba je pisala i druge članke, također besmislene kao ovaj, a jedan od komentara takvog članka je i ovo:

Our response to this interesting interpretation of the worldwide scandal? Let’s put it this way, one can confidently conclude that the apparently prolific online self-podcaster ‘Brian Joseph Thomas Berletic’ has no degree from any accredited school and has never been hired by a reputable news organisation.

This is simply because he does not meet the basic standards of research discipline, starting with substantiating one’s allegations with evidence and logic.

Instead, he fulfills all the criteria for a paid propagandist or narcissistic self-publicist at best.

Neither does he take the basic step of inviting easily accessible targets to comment on his deductions nor does he pursue his research in any other direction than the rabbit hole he is bent on heading into.

It is all rambling, self-certified innuendo and nonsense of the type that could equally conclude that King Charles is Jack the Ripper or that the ninety year old next door is also working for the CIA.


Da se razumijemo, ja nemam ništa osobno protiv tebe, ali kad već iznosiš svoj stav, barem bi trebao nastojati biti konzistentan i logičan.

Naime, prije par dana si tvrdio da tenkovi dana de facto nemaju nikakvog smisla (iako sve vojske svijeta imaju i koriste tenkove), da bi zatim vjerodostojnost jednog od autora članka koje si ovdje linkao potvrdio činjenicom da je isti vodio jednu od najvažnijih tenkovskih bitaka poslije drugog svjetskog rata (dakle ispada da su tenkovi nebitni u ratu, ali eto, vojskovođe koji su istima zapovijedali su ipak bitni), i sada opet stavljaš članak koji nastoji umanjiti smisao korištenje tenkova zapadne proizvodnje u ratu (ili "posebnoj vojnoj operaciji" kako je tri puta naglašeno u članku) u Ukrajini, argumentima koji baš nemaju puno smisla.

Ne moraš biti ni vojni analitičar, niti stručnjak za vojnu tehnologiju, da bi shvatio kako su tenkovi bitni za ratovanje i vojne operacije, dok god ih većina vojski svijeta ima u svom sastavu.
19.01.2023 | 19:47
Fm2jZBHXwCAcftR.jpeg


Dragi svi, ovo što vidite je zgrada ruskog Ministarstva obrane. I na krovu zgrade Pancir sustav PZO. Da, još jednom: Ruje su na krov zgrade ministartstva obrane dizalicom digli jedan PZO sustav Pancir!
Znači li to da očekuju zračni udar Ukrajine? Ako da, kako, čime? Priprema za eventualnu isporuku ATACMS sustava?
I taman kad sam mislio da sam vidio sve, pojavi se ova priča jednog vojnog analitičara koja je toliko luda da možda i objašnjava ovaj potez.
Naime, hladna, analiza mornaričke protuobajveštajne službe svih vojnih prevrata na svijetu do 1990-ih je pokazala da su najuspjšeniji bili oni koje su organizirali pripadnici ratnog zrakoplovstva. To se objašnjava čisto profesionalnim razlozima. Naime, RZ je logistički nesumnjivo najteži rod vojske pa oni koji ga obavljaju moraju po definiciji biti najsposobniji. Časnici RZ-a su puno bolji u vezi (uspostava veze, održavanje signala, razumijevanje komunikacije) bilo žičanoj ili bežičnoj (radio i ostalo), a održavanje zrakoplovne tehnike je najzahtjevnije: sama je tehnika izrazito kompleksna i skupa, a svaka pogreška za sobom najčešće izravno povlači gubitak letjelice i/li posade čija je obuka izrazito dugotrajna i skupa. Nasuprot njima, vojska (u prašinarskom smislu) dobro izgleda na paradama, ali kroz povijest se u nju najlakše zavuku strane agenture, a zapovjedništvo je u pravilu sposobno samo djelovati topništvom ili oklopom po velikim ciljevima. Sigurnosne službe režima su najčešće pripadnici specijalnih pješačkih postrojbi koji u slučaju potrebe mohgu na brzinu pohapsiti sve zapovjednike vojske i njihove obitelji.
Između ostalog, zapovjedništva vojske su najčešće ukopana u podzemne bunkere, dok su zapovjedništva zrakoplovstva na gornjim etažama visokih zgrada.
Mornarički analitičari su na primjeru Husseinovog režima pokazali kako se on osiguravao od prevrata zrakoplovaca. Najbolje postrojbe RZ su bile smještene u glavnom gradu, ali one nisu imale nikakvu mogućnost djelovanja po zemlji (nisu bile opremljene za to). Piloti tih postrojbi su bili odabrani temeljem njihove kvalitete spregnute s odanošću režimu, a njihove obitelji su živjele u najboljim smještajnim jedinicama koje su bile na raspolaganju te su ih čuvale sigurnosne službe režima.
Postrojbe RZ koje su sposobne za udare po ciljevima na zemlji su bile stacionirane daleko od glavnog grada kao podrška vojci/sigurnosnim službama odanim režimu koje su se borile protiv pobunjenika. Ovaj se model koristi najčešće kao osiguranje od mogućeg vojnog prevrata, ali nije uvijek uspješan. To dokazuje propali puč protiv Erdogana.
Mornarički obavještajci dalje tvrde da su upravo zato u svim totalitarnim/represivnim režimima sustavi PZO uvijek vrlo dobro razvijeni i održavani. Naime, djelatnici SAM (Surface to Air Missile) postrojbi nisu sami za sebe dovoljni da povedu prevrat, ali su vrlo efikasni u spriječavanju zrakoplovstva da izvedu puč. Osim toga, nije nikakav problem u svaku od tih jedinica postaviti nekoliko specijalaca odanih režimu koji će se pobrinuti da rakete u pravom trenutku, ako je potreba, doista budu ispaljene.
Sukladno svemu rečenom, ovo bi trebalo biti osiguranje od mogućeg vojnog prevrata!

Evo, kako ludo je to sve skupa?!
19.01.2023 | 21:25
m@xym kaže:
Po ovom članku ispada da se ni Amerikancima nije isplatilo koristiti tenkove u Zaljevskom ratu (a, i te kako si ih koristili), jer neke od ovdje iznesenih "mana" (kao što je udaljenost tenkova od pogona za popravak, njihov transport i sl.) bi važio i u tom slučaju, ali nije.


Upravo u tome je razlika, u Zaljevskom ratu su s druge strane imali "needucirane borce u haljama i sandalama", a sada imaju nuklearnu velesilu, inače poznatu i po svom oklopu, nije da su baš od jučer po tom pitanju.

Naravno da svako oružje ima neki utjecaj, ali slažem se s autorom da ove donacije tenkova neće bitno pomoći, mogu samo usporiti kraj rata. Opet, vrijeme će pokazati, ne znam imaš li neki "timeframe" do kada ćemo vidjeti rezultate tih tenkova i konačno povlačenje Rusa? Čisto da vidimo hoće li objektivna stvarnost podržati ovo što govoriš.
19.01.2023 | 21:27
Russell o izjavi ukrajinskog ministra obrane o tome da je Ukrajina "de facto NATO zemlja".

19.01.2023 | 22:20
@dpasaric

Ako su tebi vojnici iračke regularne vojske "needucirani borci u haljama i sandalama", onda smo mi gledali dva različita rata (to je bio prvi rat koji se poprilično prikazivao na TV-u, a poslije smo to i uživo "gledali" na ovim prostorima).
Možda si mislio na Afganistan i mudžahide, ali irački borci su imali poprilično iskustva u ratu sa Iranom, a nije baš da su se nabacivali kamenjem jedni na druge.

A, kako bi se ti suprotstavio sili "inače poznatoj po svom oklopu" nego isto tako, oklopom?!
Davanjem teritorija?!
I kako bi bio siguran da će ih zadovoljiti to što si im dao, ako shvate da mogu uzeti sve?!
Vjerovao bi na riječ drugu Vladimiru Vladimiroviču?

Nitko ne govori da će sa zapadnim tenkovima Ukrajinci eto, umarširati u Moskvu za 3 mjeseca, nego da je ovaj članak, s čijom se poantom ti slažeš, pun nelogičnih tvrdnji i pokoje gluposti. A tenkovi će im svakako dobro doći, jer ih Rusi na gađaju šampitama.

Jedina stvar koja bi mogla brzo dovesti do kraja rata je, kada bi i Ukrajinci imali na raspolaganju isto ono čime im Rusi sada rade najveću štetu, a to su rakete puno većeg dometa, da im mogu gađati ciljeve sa kojih Rusi lansiraju svoje dalekometne rakete (brodovi, avioni i zemaljski lanseri).
19.01.2023 | 23:13
> Serbia will transfer equipment to Ukraine to maintain the energy system as humanitarian aid.

twitter.com/front_ukrainian/status/1616097644438331392
19.01.2023 | 23:28
Kad smo već kod Srbije, po meni jako interesantna emisija s realnim prikazom stanja na tamošnjam terenu.

20.01.2023 | 05:40
Danas je Ramstein. Sastaju se da se dogovore, da LEO ide u Ukrainu.

Samo je pitanje koji? Leoparda ima nekoliko varijanti. Sad moraju izabrati nešto čega ima najviše ili nešto što bi se dalo brzo prepraviti u neki "Ukraina" set up? Mora se napraviti nove procijene terena, mostova i prometnica i po tome razvijati strategiju i set up
Leopard_2_A5_der_Bundeswehr.jpg

.
A Olaf je već izmislio novu ispriku, kao da Amerikanci pošalju svoje tenkove pa će onda on dati zeleno svijetlo.

Ja mislim da je danas dan kad Švapčad skida gaće.

Ajd Dr. objasni nam, molim te ovaj sustav i kako ga Ukrajinci misle upotrebljavati.
20.01.2023 | 08:15
Ovo je američka lista.

Fm4AVHJXkAAZXTa.jpg


Poljska je zaprijetila da će poslati svoje Leoparde Ukrajini i bez njemačke privole. Mislim da su Poljaci dovoljno ludi da to doista i naprave. Danska šalje 19 CAEZAR haubica koje ima. Švedska šalje svoje oklopno vozilo pješaštva (50 kom). Ovo mi sliči na moderni ekvivalent savezničkog dogovora o otvaranju druge fronte u II. svjetskom ratu, tj. iskrcavanja u Normandiji. Stvaraju se preduvjeti za ukrajinsku ofanzivu na proljeće i pokušava dogovoriti potrebna oprema da to omogući.
20.01.2023 | 22:55
"Germany's new defence minister Pistorius in his first TV inerview tonight said: "I'm not an expert on military strategy, I'm the defence minister". The entire tragedy of German defence policy in a single sentence on his first day in office."
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 44 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, baka, Ender, Riba, zoranowsky, Anonimci (672)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.55 Seconds

Provided by iJoomla SEO