iPad Pro M5
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iPad Pro M5


13.11.2025 | 12:04
I stigao je prvi stroj s novim M5 procesorom - iPad Pro!



Skup je, zajedno s ovitkom ispadne 1.336 € + PDV, ali snaga za jedan tablet je nevjerojatna. Uvijek se sjetim kako su u Star Treku nekada izgledali tableti, u tom kontekstu, mi smo i ispred takve budućnosti...
13.11.2025 | 14:08
Fin stroj, nema govora.

Steta samo sto nema software koji bi tu sirovu snagu usmjerio u nekom korisnom smjeru

Ja imam iPad Pro generacija prije M1. Radi savrseno za sve sto trazim od njega, te ni najmanji razlog nemam za nadogradnju.

Kupicu novi tek kada ne bude vise podrzavao aktualni OS...
13.11.2025 | 19:57
Isti osjećaj imam i ja, da je čak i onaj prvi s M1 procesorom zapravo prejak za sve što se radi na jednom tabletu. Mogu to razumijeti kao nekakvu rezervu snage za one koji na iPadu za ozbiljno montiraju video, ali čak i onda se sve to moglo sasvim komotno na M1.

Apple tu stalno pomiče granicu, a čini se kao da ga to nitko od korisnika ne traži!
18.11.2025 | 15:23
Ja imam 11 M1, ali mi je bilo žao da nisam uzeo 13, 11 mi je premali za rad... nomad 3D je odličan, radi ultra brzo, ali opet - premali ekran. I svake godine sam htio uzet 13-icu, ali... sad sam se napokon odlučio, uzeo i keyboard i oduševljen sam. Svime - display, baterija, brzina... Uz affinity, koji ima i dobar layout software, a i blender sprema ipad verziju, to će postat sasvim ok zamjena za laptop!
18.11.2025 | 15:30
A vanjski monitor? Uredno se spaja.
Koliko god iPad bio odličan, ali je ipak primarno napravljen da se po njemu tipka s prstima ili olovkom. Miš se ponaša kao i prst.
19.11.2025 | 21:18
Koristim 12,9 sa M1 i uredno se spaja na 5K monitore i QHD te je glavni razlog zašto M1, a ne starije generacije to da omogućava extended display, a ne samo mirroring. I ovaj novi update sa window modeom radi dosta dobro. Motivacija za M4+ iPad Pro mi je zapravo to da je nevjerojatno tanak, no opet, previše mi je to novaca za nešto što ja ne mogu iskoristiti puni potencijal uređaja. Na iPad Pro ono što je najjači benefit je ekran, slika mi je zaista predobra.
20.11.2025 | 20:26
Vanjski monitor po meni tak-tak. Na 34 inča (3440x1440) jedan app ne može iskoristit cijele rezolucije (max. 2560x1440)... ali barem mogu imat dvije aplikacije jednu do druge. Pomak appa sa iPada na vanjski monitor ponekad ima neke čudne glitcheve, koje teško opišem. Ali kad postaneš svjestan tih bugova, sve se može izbječi. Što se tiče GPU, vanjski monitor ne predstavlja nikakav problem, za to što ja radim. A jedina igrica mi je chess. Pa to nije neki relevantan podatak.

Display je bomba.

Veličina napram 11-ici isto. Da sam bio pametniji i kupio M1 13, ne bi kupovao ovaj. Razlika ima: baterija je top (a tu je i starost M1), wifi primjetno bolji (ne toliko brzina koliko stabilnost i domet), nove funkcije pencila su stvarno dobre! AI praktično ne koristim, a uz to uzeo sam basic (čisto radi veličine).

Keyboard je super, naročito na stolu ili kad ležim na kauču. U krilu, sjedeći, ni laptop ne mogu koristit.

Brzina je ... bez riječi. Affinity designer, otvorim screen opt. pdf od 450 stranica (annual report: grafovi, tabele, podosta slika)... em što je pdf editable, zoom, scroll - sve se dogadja instantly! Kad smanjim zoom, da se vidi po 6 ili više spreadova, tek onda vidiš mali delay, kad jako brzo scrollaš po dokumentu prvi put... drugi put - sve glatko. Puno brže nek na M1 desktopu ili M3 laptopu! Na ipadu se Publisher ruši bez upozorenja, kad mu nestane memorije. Puf, i ode on... no file retreaval... gone. Za dokumente s malo slika usudim si reči da mi je isto udobno radit na ipadu ili desktopu. Gdje je granica što se tih slika tiče, nisam ni otkrivao. Ali iskreno - i M1 je fantastičan, tako da samo to ne opravdava nabave (po meni).

Nomad 3D je na 13ici upotrebljiv, na 11ici je display jednostavno premali, čisto radi svih alata. Odlična integracija sa Blenderom, neke stvari napravim na iPadu puno brže neg na desktopu, a nekih na desktopu ni ne mogu (nije da se ne da, ali se meni ne da učit nekih stvari... jbg, lijen sam). Čisto radi pena i touchscreena.

Adobe još uvjek spava na staroj slavi (čitaj monopolu) i appi su više manje crap. Illustrator se ne ruši više toliko. Na M1 illustratora sam natjerao do thermal throttlinga i display dimminga, na M5 još ne (a to mi najviše liči na neoptimiziran programski kod nego na išta drugo). Photoshopu fale meni značajne funkcije, Acrobat na ipadu koristim više manje za čitanje, a Indesigna ni nema. Tako da ga (u vezi Adobea) koristim kao vanjski display desktop mašine, sa penom naravno (ilustracije i PS retuša) i to mi je super.

Pages, Numbers, Keynote... bez komentara, radi kak spada.

Čak i MS office, koliko sam ga koristio, radio je b.p.

IPadOS još je daleko od MacOS-a, ali može se. Prvih par dana ide nešto živaca, a onda se razvije neka logika rada i stvari idu spontano... Kad ga priključim na vanjski monitor, koristim žičanu apple tipkovnicu i BT miš, acasis vanjski SSD kao storage i hub i Power delivery, pa mi se dogodi, da jednostavno zaboravim, da radim na iPadu, ne na macu. Ako moj workflow ne bi bio vezan na agencije i ostale kliente, a time i na njihove nenapisane standarde (adobe), usudio bi se radit na ipadu, bez maca. I mislim, da bih - primoran u to, za mjesec dana usvojio novu rutinu i radio praktično istom brzinom ko na macu. Tu pričam o Affinityu, ne o 3D.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 dana, 13 sati
  • CoffeePod: Nadam se da će me služit sljedećih 10 godina ????
  • CoffeePod: Koja sreća da sam prošle godine za 2.900 uzeo MBP 16 48GB RAM 1TB
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO