Kriptovalute
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kriptovalute


23.11.2022 | 12:00
A ti znaš pouzdano da se sve to dogodilo upravo onako kako si prepisao sa izvora informacija koji su okaraktezirani kao nepouzdani jer prenose teoriju zavjere?!

Ne kažem da lik nije prevarant i da novci nisu pokradeni, ali cijela ta priča oko Ukrajine, Bidena i Demokratske stranke, je na klimavim nogama.

Ovdje ne piše ništa od toga što ti prenosiš, nego skroz drugačije:

link
23.11.2022 | 16:00
Ovo sto se desava s kriptovalutama je legalnije od pretvorbe u RH.
EU tek nesto pokusava regulirati trziste kriptovaluta i po mome misljenju samo zato jer se isplate vezuju uz kriminal.
23.11.2022 | 21:08
m@xym kaže:
Ovdje ne piše ništa od toga što ti prenosiš, nego skroz drugačije:

link


Haha, "fact checker" i to još iz Kijeva! No, nisam niti ja rekao da je Zelenski ulagao u FTX, zašto bi to radio kada je on gotovo sigurno znao što se tu kuha u pozadini (za tjedan dana je trebao biti na okruglom stolu s SBF-om prema onoj najavi New York Timesa). On je tu samo bio kulisa da bi se dobila pomoć i ulaganje dobronamjernih koji su željeli pomoći narodu Ukrajine. A sve je bio planirani scam, to se vidi sada kada su upali revizori vidjeti situaciju, cijela firma je bila posložena "privremeno", samo da odradi pljačku i bankrotira.
23.11.2022 | 22:39
Evo ti dva linka koji nisu iz Kijeva:

link 1

link 2

Po čemu su izvori koje ti citiraš postavljanjem linkova na YT filmove, vjerodostojniji od ovih koji se nalaze u linkovima na tekstove koje sam ja stavio?
24.11.2022 | 00:40
Reći ću ti po čemu su vjerodostojni - po tome što ništa o FTX aferi nisam saznao s nekih portala ili novinara s ove ili one strane, nego od kripto zajednice koju inače pratim, znači to nisu ljudi koji su sada tu sa strane "dojahali" kako bi pričali o FTX-u, Ukrajni i Bidenu, boli ih inače briga za to, pratim ih godinama - i godinama se drže teme, pričaju o tehnologijama vezanim uz blockchain, o raznim kriptovalutama, komentira se sve i svašta i zapravo se rijetko zadire u politiku, tek kada se pojavi neki službeni članak kojim neka država želi uvesti neki oblik kontrole svega putem regulacije, na ovaj ili onaj način.

I cijeli taj community, bez iznimke, svi pričaju isto u ovom slučaju, a sva ta ekipa zajedno je i razotkrila da tu nešto "smrdi", možeš gledati njihove komentare i analize desetak dana prije svega, kada nitko ništa nije znao, pa je već bilo indicija da nešto opako nije ok. I niti jednom nisam sreo u cijeloj toj zajednici da je netko rekao "njah, te transakcije su izmišljene, to je netko napravio u Photoshopu da naudi strani x" - valjda jer je toliko očito da oko toga nema muljanja, da nitko nije niti pokušao ići tim smjerom iz bilo kojeg razloga.

Recimo Coin Bureau je renomirani izvor koji je u kripto zajednici godinama, ima 2 milijuna stalnih pretplatnika i tisuće kvalitetnih videa tijekom godina, kada on nešto argumentira, rijetko se ispostavi da nije bilo tako.



Uz sve to, imam i izuzetno kvalitetan osoban izvor, moj prijatelj (ha, zapravo i Smayootov, išli smo zajedno u školu!) je bankarski analitičar, deset godina Londona, a onda još toliko sada u Švicarskoj. On uopće nije ljubitelj kriptovaluta, ali zato pomno prati društveno-politička zbivanja jer mu je to dio posla i oko toga mora biti ledene glave. Zato uvijek volim poslušati njegovo mišljenje.

Isto tako, način na koji su mediji izvještavali o svemu, totalno zamagljujući činjenice, govori da to nije "slučajna igra par nerdy geekova", nego prljava igra s viših razina, a koje su - to vidimo po tome tko je promovirao SBF-a.
24.11.2022 | 16:12
Nekima na forumu je vjerodostojno jedino ono što Špeajc kaže.
25.11.2022 | 10:50
25.11.2022 | 18:05
koji q...?
26.11.2022 | 15:07
Banka kojoj je FTX povjerio dio novca svojih klijenata... Sve je izgubljeno, kako to, kako to?

30.11.2022 | 08:37
Evo jedna o pranju ...

Pranjelove.jpg
03.12.2022 | 17:45
Kakav intervju! Mark Yusko nije bezveznjak (izguglajte ga na Wikipediji) i danas je potvrdio sve što sam na forumu iznio kao hipoteze, a prije svega to da je FTX zapravo bio WEF-ov trojanski konj da se unište kriptovaulte:



Iako Mark oprezno ne kaže izričito da je iza toga WEF, kaže "neki krugovi kojima je to u interesu", ali taj dio je javna tajna po svemu što je WEF radio u korist FTX-a i kako su ga promovirali, kome je slao novac, a i njihov motiv je daleko najveći.
03.12.2022 | 18:01
Može li mi netko, BILO TKO, u par rečenica objasniti na čemu počiva (navodna) vrijednost kriptovaluta? Samo me to zanima. Nacionalna valuta je (ili bi trebala biti) ogledalo nacionalne ekonomije. Euro je kompleksniji projekt, ali i on počiva na nekim materijalnim vrijednostima. Nekad su iza valuta morale stajati zlatne rezerve. Što stoji iza kriptovalute, bilo koje?
03.12.2022 | 18:37
Djuro genijalac kaže:
Može li mi netko, BILO TKO, u par rečenica objasniti na čemu počiva (navodna) vrijednost kriptovaluta? Samo me to zanima. Nacionalna valuta je (ili bi trebala biti) ogledalo nacionalne ekonomije. Euro je kompleksniji projekt, ali i on počiva na nekim materijalnim vrijednostima. Nekad su iza valuta morale stajati zlatne rezerve. Što stoji iza kriptovalute, bilo koje?


Uglavnom potraznja koja nadmasuje ponudu i uz to vezana percepcija na trzistu, a potraznja uglavnom dolazi od ljudi sklonih spekulacijama i kockanju, a takvih hvala bogu ne nedostaje...isti oni koji vole na forexu gubiti pare za malo adrenalina.
03.12.2022 | 18:42
Riba kaže:
Djuro genijalac kaže:
Može li mi netko, BILO TKO, u par rečenica objasniti na čemu počiva (navodna) vrijednost kriptovaluta? Samo me to zanima. Nacionalna valuta je (ili bi trebala biti) ogledalo nacionalne ekonomije. Euro je kompleksniji projekt, ali i on počiva na nekim materijalnim vrijednostima. Nekad su iza valuta morale stajati zlatne rezerve. Što stoji iza kriptovalute, bilo koje?


Uglavnom potraznja koja nadmasuje ponudu i uz to vezana percepcija na trzistu, a potraznja uglavnom dolazi od ljudi sklonih spekulacijama i kockanju, a takvih hvala bogu ne nedostaje...isti oni koji vole na forexu gubiti pare za malo adrenalina.


Ok, dakle lanac sreće digitalnog doba.. Tako mi se to nekako i činilo od prve. Mislim, čim ta sva ekipa gleda kako da Bitcoin pretvori u dolar čim je prva prilika, bilo mi je jasno da je to sve skupa magla.
03.12.2022 | 20:05
Nije baš tako jednostavno. Pratim to intenzivno zadnjih pet godina i imam prijatelje koji su u tome daleko više od mene, pa držim da sam dosta dobro informiran. I sam nadzirem račun mog sina na jednom takvom servisu, pa i iz prve ruke znam situaciju i baratam terminima.

I naravno da se uvijek nađe netko tko lansira neko smeće u stilu Ponzi sheme i onda hvata naivne, ali par ozbiljnih kriptovaluta nisu Ponzi, ali su pravno zgurane u ilegalnu zonu i zato i nemaju pravu uporabnu vrijednost.

Je li većina toga sada u praksi takva kako je to Riba opisao - jest! No, često to bude s novim tehnologijama, a u osnovi kriptovalute nisu nešto loše niti su osmišljene za prevaru, ja bih to definirao ovako:

Svaki finacijski sustav se temelji na povjerenju i dokazivanju autentičnosti. Kod klasične banke se za ulog nekada jamčilo zlatom, no ta vremena su davno prošla. Suvremene banke su zapravo potpuno "šuplje" i da svi idemo dići pologe istovremeno sustav bi se srušio jer banke barataju novcem koji zapravo nemaju i generiraju ga putem kreditnih balona. No, banke iza sebe imaju državu koja do iznosa xyz jamči za pologe i onda većina ljudi vjeruje tom sustavu i stvari funkcioniraju. To je tzv. fiat novac, novac koji nema podlogu u ikakvoj stvarnoj vrijednosti osim što je odobren od vlasti i ona jamči za njega.

Kod kriptovalute autentičnost jamči blockchain tehnologija, a povjerenje je nešto što bi se vremenom steklo kada bi se kriptovalute mogle aktivno dnevno koristiti za kupovine. Bitcoin je tu bio na dobrom putu, ali onda je država (gotovo sve države zapravo) stala tome na rep jer bi to značilo paralelni DeFi (decentralizirane financije) monetarni sustav koji bi bio van kontrole vlasti i države. Ne moram pojašnjavati što bi to značilo za državu. I država je tada učinila sve što može da "suzi izlaz", znači kriptovalute si mogao kupiti na sto načina, ali nešto za njih kupiti je bilo ilegalno i onda se sve guralo u lijevak tzv. kripto-mjenjačnica koje bi izvršile izmjenu u klasičan fiat novac poput našeg eura. Mjenjačnice su vremenom proširle usluge i nudile i kripto-novčanike i razne druge transakcije, jedna od tih mjenjačnica je bio i zlonamjerno stvoren trojanski konj - FTX.

A ono što nam WEF želi uvaliti je CBDC, a to nije ništa drugo do kriptovaluta, ali pod potpunom kontrolom države. Programabilna i zapravo sustav potpune totalitarističke kontrole građana kao u najcrnijem Orwellovskom scenariju. Dakle, kripto kao tehnologija nije ništa loše, stvar je samo pravne regulacije i zakona.
03.12.2022 | 20:54
Virtualni novac!NE!!!
03.12.2022 | 23:32
Davore, bitcoin je prije godinu dana bio 51.000 EUR, sada je 16.000 EUR. Za taj pad nije kriv ovaj slučaj krađe, nego "raspoloženje" takozvanih investitora /mešetara. Da nekim čudom dobijem 10 milijuna dolara na lotu, zadnje gdje bi mi palo na pamet investirati, su kriptovalute. Zašto? Pa jednostavno zato jer ne želim ovisiti o jednom Musku, ili njemu sličnom, koji će danas "upumpati" 5 milijardi dolara u tržište kriptovalutama, i na taj način podići protuvrijednost istih, i da se onda za 2 dana sjeti da mu to ipak treba "za Twitter", pa povuće van, sada 6 milijardi. - I odošeeee kriptovalute strmoglavo dolje (i ode mojih 7 mil. eur u tunguziju!
Nisu samo takvi poput Muska opasnost, nego i Kinezi, kojima su kriptovalute jedan od rijekih načina da iznesu "novac" iz svoje zemlje. To su one manje, ali gotovo pa dnevne oscilacije.
Koliko god kripto imaju prednosti (poput anonimnosti), imaju i još više nedostataka, na žalost, neriješivih.

Država garantira do 100 tisuća kn, a toliko banke imaju rezervi u HNB (bar mislim da je tak). A s druge strane, koliko god mi mrzili bankarsli sustav radi prebacivanja rizika na klijente i lihvarskih nameta/provizija, naknada..., nitko nas ne tjera tamo. Platimo 10 kn mjesečno vođenje računa (to ipak moramo), i čim nam novac sjedne, podignimo ga! Nitko nam to ne brani.

Također, ako i zaboravimo investiranje i uzmemo za primjer trgovanje, ni to ne ide u prilog kriptovalutama; Ako hoću nešto kupiti za recimo 1000 novaca, apple payom platim u 2 klika bez ikakvih troškova.
Kriptovalutom - prvo platim fee za prebacivanje u fiat, pa fee za kupovinu iz fiata u kripto, pa fee za plaćanje kriptom i još onda naknada za processing. Tu se nabere svega i do 10%.

Koja bi, dakle, bila prednost kriptovaluta meni i sličnima? I kako uopće nazvati te velike transakcije odnosno kupovinu ogromnih iznosa kriptovalute poput one Muskove? Jel to investiranje? Špekuliranje? Mešetarenje?
03.12.2022 | 23:50
Zdravac, ma slažem se sa svime što si napisao!

To je sada tako, ali to ne mora biti tako, tj. ne bi bilo tako da kriptovalute ne smetaju državama i cijelom globalnom bankarskom klanu koji onda podmeće klipove u takav mehanizam gdjegod može. I razumijem ih!

I da, kripto je sada čisto špekulativni kapital i ništa drugo, ali njegov tehnološki potencijal je velik. Ali da "ulaz nije širok, a izlaz uzak", tj. da se može koristiti za kupnju robe, ne bi više bio špekulativan, dapače, upravo to bi ga uravnotežilo.

Zamislimo neku drugu situaciju u nekom utopijskom društvu gdje bi kriptovaluta bila pametno regulirana, znači na način da se ne može otvoreno koristiti za kriminal, ali opet tako da ne može biti represivni instrument kontrole trenutne političke opcije na vlasti.

I onda zamislimo da nije ilegalno tako prodavati stvari i usluge (neka država uzme svoj PDV iznos u kriptu) i da sve više trgovina i usluga počne primati digitalnu valutu... to bi bilo sasvim ok.

Ili recimo "pametni ugovori", tzv "smart contracts", znači više ti ne treba javni bilježnik, dvije strane potpišu ugovor na taj način i stvar ostaje u blockchainu i dokaziva je u slučaju spora.

Ovo su rani počeci tih tehnologija, ali one sigurno neće nestati, sve će evoluirati u nešto što nam sada možda i ne pada na pamet, a današnje kriptovalute će nam biti smiješne kao sada floppy disk.

S druge strane, opasnost za kriptovalute mogu biti kvantna računala... ali da ne širimo temu!
04.12.2022 | 09:43
dpasaric kaže:
Suvremene banke su zapravo potpuno "šuplje" i da svi idemo dići pologe istovremeno sustav bi se srušio jer banke barataju novcem koji zapravo nemaju i generiraju ga putem kreditnih balona. No, banke iza sebe imaju državu koja do iznosa xyz jamči za pologe i onda većina ljudi vjeruje tom sustavu i stvari funkcioniraju. To je tzv. fiat novac, novac koji nema podlogu u ikakvoj stvarnoj vrijednosti osim što je odobren od vlasti i ona jamči za njega.


Mali ispravak. RBA, ili ZABA ili bilo koja treća banka NE GENERIRA novac. Njega, uvjetno rečeno, stvara središnja nacionalna banka, kod nas HNB. Nisam naivan po pitanju njihovog poštenja i stručnosti, ali ipak ostaje činjenica postoji JEDNO tijelo koje bar formalno nadzire država (čije vodstvo, i opet formalno, biramo svi mi pa onda slijedom te logike ipak imamo bar neki kolektivni utjecaj na sve ove procese, iako s mrtvim vremenom reakocije od 4 godine koliko traje je dan izborni ciklus). Iza valute stoji država, ali kako su valute sve međusobno povezane i njima se trguje, onda vrijednost te valute ipak određuje kolektivna percepcija drugih središnjih nacionalnih banaka koje su itekako svjesne zaduženosti neke države, njezinih proizvodnih potencijala, potencijala njezinih vrijednosnih resursa, obrazovanosti nacije itd... Najbedastiji primjer: zamislimo hipotetsku situaciju u kojoj na Krbavskom polju postoji neki mineral. Samo na Krbavskom polju, nigdje drugdje u svijetu. Taj mineral je potreban, jer on u masi od 1 grama postaje okidač za hladnu fuziju. Bam, riješena svjetska energetska kriza, Arapi su opet svedeni na jahače deva, VVP je izgubio bilo kakvu relevantnost. I RH, u svojoj mudrosti, kao članica EU i NATO-a, zaštićena kao lički medvjed kaže: mineral postoji samo na području vojarne u Udbini, to je državni teritorij, prodaja nije moguća, državno vlasništvo, kupuje se i plaća samo u kunama. Cijena je XYZ. Vrijednost kune leti u nebo, jer iza nje postoji KONKRETAN mineral čija je vrijednost nemjerljiva. I sve banke to priznaju.
Što RBA i ZABA rade, a što to navodiš, posuđuju ISTI novac na razne strane i onda ako ti i ja dođemo u banku podići svoje pologe, one ga nemaju, jer su ga investirale u Todorića, Kutlu i sl. Tu je uloga središnje banke da to prati i nadzire stanje njihove aktive i spriječi ovakve stvari.
U konačnici efekat jest vrlo sličan i dovodi do inflacije (novac gubi vrijednost, jer mu je povećana količina u opticaju, a opseg roba i usluga se nije povećao), ali fundamentalno je vrlo različit. S Covid krizom su se ekonomski tokovi zamrznuli ili jako usporili, ali vlade su isplaćivale plaće i naknade,a da ljudi nisu ništa proizvodili. Jasno da se godinu dana kasnije vratila inflacija, jer si u opticaj pustio dodatnu količinu novca koja nije utemeljena na svim ostalim aktivnostima. No, u praksi ipak POSTOJI nešto iza tih valuta što im daje konkretnu vrijednost, zaključno za zlatnim rezervama koje postoje u središnjim bankama.
Iza kripta ne postoji NIŠTA. Nemaš regulatorni mehanizam koji time upravlja. Nemaš čvrstu vrijednost, pa taman da se radilo o proizvodnji el. struje iz obnovljivih izvora energije (dakle, defacto vrednuješ svoje obnovljive izvore energije).
Jedno je, s pravom,, upozoravati na natruli bankarski sustav u kojem šačica ljudi bere vrhnje samo za posredništvo, ali ostaje činjenica da iza toga stojimo svi mi; ti sa svojim radnim satima i ostancima duboko u noć, Smayoo sa projektima i izvedbama solarnih elektrana, ja sa odrađenim svojim poslom koji je riješio probleme nekim ljudima i zaposlio druge ljude. I da netko jednog dana dođe i pita što ste i trojica napravili ovaj tjedan, imamo što pokazati o dokazati da smo doista radili ovaj tjedan, jer iza toga postoje konkretni rezultati.
Kripto je, koliko sam ja shvatio, a i manje-više ste mi potvrdili moje razmišljanje, e-mail koji bi trebao nešto vrijediti, ali u njemu nema nikakvih konkretnih podataka koji bi ga učinili vrijednim osim toga što onaj koji ga je poslao kaže da on vrijedi XY klasičnih novaca za koje znamo koliko vrijede.
04.12.2022 | 10:56
Kapitalizam je trula ekonomija, ekonomija bez empatije i sustav koji onda takvima omogućava da se obogate, pod izgovorom da su oni super "sposobni". Takvima je mjerilo samo količina opipljivog kapitala kojega su stvorili. I na žalost, veliki dio ekonomije je takav.

Ne kažem da je cijela ekonomija takva, ali velikim dijelom je. Tu naravno, svrstavam i banke. Da sad ne navodim primjere, zna se kako investicijsko poslovanje funkcionira, a i vidjeli smo kako to izgleda dok se ti kapitalistički "kvazi menadžeri" zaigraju pa izgube, pa nastane tektonski potres, pa ih porezni obveznici spašavaju (a oni si onda isplate bonuse, jer su uspjeli, eto, ostvariti na kraju zaradu). Umjesto da ih se strpa u zatvor radi primjera drugima.
Pa onda poduzetnici kojima firme traju u prosjeku 2 godine, pa ih zatvaraju u dugovima, pa otvore novu, i tak...

No, koliko god se mi ljutili, jednostavno nema boljeg sustava trenutno. Taj sustav također omogućava i onima koji su uistinu inteligentni, empatični, inovativni..., da uspiju doći do svojih ciljeva.

Čak i da je istina ovo što pišeš, da razni državni lobiji "miniraju" kriptovalute, budi realan; Što bi se dogodilo da se samo tako omogući kupovina dobara kriptovalutama. Dođe neki narko boss i kupi pola Dubrovnika. I kako ćeš mu dokazati da su to bili "prljavi" npr. bitcoini?

Ako se ne varam, bitcoini su bili zamišljeni da im vrijednost raste rudarenjem, odnosno težinom dolaska do novih coina, a ne da Elon Musk "upumpa" kolikogodmilijardi opipljivog novca. I što se dogodi, ponudi i potražnji je opalio šamarčinu, radi svojih experimenata. A njega i inaće ne volim jer je previše sklon neempatičnom pristupu poslovanja metodom pokušaja i pogrešaka gdje kod tih pogrešaka nastradaju obični radnici.

Ako hoćeš rizično, ali empatično investiranje - investiraj u start-upove; Pokušaj prepoznati 10 dobrih ideja kojima je cilj učiniti svijet boljim mjestom, daj im priliku da se razviju, i od njih 10 možda će jedan ili 2 uistinu to i učiniti. Tebi će se tada ulaganje financijski isplatiti, a kao bonus ćeš dobiti spoznaju da činiš dobro za čovječanstvo!

Sorry, malo sam odužio sa postovima...
04.12.2022 | 21:16
Djuro genijalac kaže:
Mali ispravak. RBA, ili ZABA ili bilo koja treća banka NE GENERIRA novac. Njega, uvjetno rečeno, stvara središnja nacionalna banka, kod nas HNB.


Šališ se, naravno. Reci mi da se šališ, molim te.

Teorijski, odnosno - de iure - središnja (nacionalna) banka je jedina koja vrši primarnu emisiju novca.

U životu - de facto - komercijalne banke vrše primarnu emisiju novca jer svaki euro depozita (ili zajma, nije bitno) - posude više od jedamput istodobno. Kako to mogu? Pa jednostavno - jer gotovo nijedan korisnik kredita ne dolazi podići ugovorenu glavnicu u gotovom novcu, iz trezora banke, nego to sve ostaju samo brojčice u kompjuteru, koje banka "isplaćuje" prodavateljima od kojih korisnik kredita nešto kupuje (auto, stan, što već), i to opet na način da gotovo nikad nema podizanja gotovine na šalteru, nego se samo prebacuju brojčice u kompjuteru, s jednog računa na drugi.

Uglavnom, sve što je napisao Riba - stoji, samo što isto to stoji i za klasične valute, a razlika je u tome što njihovu špekulativnu vrijednost u nekoj mjeri kontroliraju centralne banke i investicijske banke. Ali od makinacija kakvu je napravio Musk s bitcoinom nisi zaštićen.
05.12.2022 | 02:02
Zanimljiva debata između Varoufakisa i Taborija na temu kriptovaluta, dosta toga je lijepo objašnjeno za one koji to ne prate detaljno. Čini mi se da se Yanis pokazao kao uverljiviji govornik, a on tvrdi da kriptovalute nemaju budućnost u kapitalizmu, ali da je blockchain odlična tehnologija za mnoge druge stvari.

05.12.2022 | 07:09
Djuro genijalac kaže:
Može li mi netko, BILO TKO, u par rečenica objasniti na čemu počiva (navodna) vrijednost kriptovaluta? Samo me to zanima. Nacionalna valuta je (ili bi trebala biti) ogledalo nacionalne ekonomije. Euro je kompleksniji projekt, ali i on počiva na nekim materijalnim vrijednostima. Nekad su iza valuta morale stajati zlatne rezerve. Što stoji iza kriptovalute, bilo koje?


Ništa kao ni iza bilo koje valute, samo vruć zrak. Negdje do 1971 je svaka valuta bila vezana za stvarnu količinu zlata (koja je bila u trezorima), 71 je Nixon ukinuo to i oslobodio emisiju $ od garantirane količine zlata. Od tada je svaki $ ček bez pokrića (ili u najmanju ruku ček s lažnim pokrićem). Nixon je to opravdao time da spriječi špekuliranje s dolarom, što je bila čista laž jer dolar tada nije gubio na vrijednosti jer je neko s njim trgovao, nego jer je USA potrošila hrpu dolara u Vietnamu i to je valjalo doštampati. Sve svjetske centralne banke su počele mijenjati dolar za zlato, pogotovo Francuska je prednjačila u tome. Tako da je prijetila rasprodaja Američkog zlata. Nixon je morao zakočiti i on je dozvolio špekuliranje s dolarom bez ikakve kontrole, u biti nije imao ni tračak šanse jer dolaru niko više nije vjerovao i jedina vrijednost koja bi se mogla generirati je vrijednost potražnje, pošto stvarna vrijednost u zlatu ne postoji. To su temelji novog monetarnog poretka koji i danas važi. To se u struci zove ukidanje Zlatnog standarda.
Pošto je svaka zemlja na svijetu iskoristila taj kredit prekoračenja i soje valute izvadila iz zlatnog standarda sve valute su postale virtualne i njihove jedine mjerljive vrijednosti su potražnja.
Toj experiment jednog velikog diletanta i lažova je doveo do jedne velike promijene i poremećaja u razvoju pojedinih ekonomija. Do tad se moglo reći da je sve imalo skoro istu brzinu rasta standarda. Tako je na primjer nigerijska Naira bila puno jača od dolara prije ukidanja zlatnog standarda. Samim tim što su neke zemlje imale više zlata u trezorima. E sad je i ta vrijednost svih valuta (potražnja) ugrožena potražnjom za nečim drugim na izgled sigurnijim. Normalno je da se etablirane ekonomije grčevito brane.
Samo usporedbe radi, svjetska kriza u 1929 oj godini bila je jača od ove u 2008 a i depresivnija, i ako je 2008 definitivno više stvarnih vrijednosti uništeno. Zato što se 1929 nije tako lako moglo stvarati vrijednosti bez zlata što je dovelo da astronomske inflacije. A 2008 se samo mijenjala vrijednost državnim obveznicama i nominalna kamata, ovisno o ponudi i potražnji. A ponuda i potražnja se manipulira svime i svačim. Matematičari su napravili "financijske produkte" poput Swop-a i Short-ova da niko živ nema pojma o ničemu, samo se gomila lova.

Dosjetio se neko i programirao algoritam s kojim bi se stvorila još jedna virtualna valuta koja raste u kvaliteti a ne u kvantiteti. Da bi se kvaliteta dokazala napravljen je protokol koji dokazuje svaku transakciju u detalj, verificiranjem i ovjerom tih slogova moguće je generirati (kao štampati) nove jedinice. Ograničenost na tu činjenicu njegova količina raste sporo a potražnja munjevito. Generalno gledajući, genijalna ideja. Ali samo ako niko ne preuzme kontrolu.

Preuzeo je već, jer onaj ko posjeduje veću količinu Kripta diktira vrijednost prodajom ili kupnjom.

Na Nixonu se može vidjeti što se dešava kad populisti krenu kompleksne stvari jednostavno rješavati. Da on nije ukinuo Zlatni Standard, sigurno ne bi rasli tako brzo kao sad ali sve što bi stvorili bi bilo plaćeno. Do krize 2008 ne bi ni došlo, jer bi valuta koja je ugrožena držala u the worst case, najmanje vrijednost položenog zlata.
Tako da ja tu ne vidim neku zavjeru, nego diletantizam. Jer teško mi je vjerovati da ove i ovakve situacije i krize bilo kome pašu.
05.12.2022 | 16:56
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
Mali ispravak. RBA, ili ZABA ili bilo koja treća banka NE GENERIRA novac. Njega, uvjetno rečeno, stvara središnja nacionalna banka, kod nas HNB.


Šališ se, naravno. Reci mi da se šališ, molim te.

Teorijski, odnosno - de iure - središnja (nacionalna) banka je jedina koja vrši primarnu emisiju novca.


I kako se to sad razlikuje? Pa napisali smo isto. I ja sam napisao da u praksi banke posuđuju isti novac nekoliko puta itd....
05.12.2022 | 20:00
Niste definirali što je generirati, a što stvarati.
HNB jedino može dati štampati novac (i generirati inflaciju).
Novac stvara realni sektor prodajom roba, usluga i radova (i to kako je @smayoo rekao brojke u računalu, jer znamo da nema niti bilsu toliko novčanica koliko ima brojki na računima).

Kriptovalute su jedan ogroman "lanac sreće" koji je toliko dugača i traje vremenski (13 godina) da se i zaboravilo na početak.
Bila je krađa u Sloveniji i mislim da se ništa nije desilo, osim vlasnika koji je ostao bez 7.400 movčića (danas vrijedi 577.549.508,74kn a niti onda nije bilo puno manje). www.vecernji.hr/vijesti/bitcoin-kradja-1212559

Nejasno je kako dokazati krađu? Je li uopće bila krađa ili je bila krađa 1BC-a, a ostalo je netko pospremio. Koja je kazna za neovlašten upad u nečije računalo? Do 3 godine ako nema koristi i od 6 mjeseci do 5 godina ako se ostvari materijalna koristi.
Vjerujem da bi spretan "poduzetnik" riskirao 1/2 milijarde kuna za 5 godina. Isto se dobije i za pljačku, ali ne znam gdje bi se našlo 1/2 milijarde kuna u 30g plastike, metala i silicija.
08.01.2023 | 00:29
I nakon trojanskog konja, FTX-a, kojeg je lansirao WEF, sada guraju svoju soluciju. I naravno, ideja je da postoje dvije digitalne valute - jedna za kmetove i jedna za feudalce:

24.03.2023 | 21:37
I ovo smo znali i isto je bila "još jedna teorija zavjere", a i to je ispalo istina, WEF-ov plan da unište kripto jer je smetnja njihovom planu.

07.04.2023 | 08:13
Ovo je jako čudno, meni to izgleda kao "inside job" nekog B$ entuzijasta, a ne kao Appleova strategija, ali tko zna što je sve moguće...

www.macrumors.com/2023/04/06/macos-includes-bitcoin-whitepaper/
21.04.2023 | 09:34
Ruke mu se tresu koliko mulja i pokušava progurati njihov zli CBDC plan dok ga Chairman McHenry ispituje:

Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 45 minuta
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)
  • Gjuroo: @Zdravac: 6 ili 60?
  • Zdravac: Photoshop (odnosno, kompletni Creative cloud paket sa Premiere, Acrobatom i sve drugo) košta 6 EUR / mjesečno! :)
  • jura22: Canva kosta skoro kao Photoshop
  • dpasaric: Tihi su po pitanju iPada, ali čisto po broj dana od zadnjih modela čini se da će uskoro.
  • Yonkis: Kad izlaze novi iPadovi?
  • drlovric: Ne traze cak niti EDU email. Odobreno je zahtjev. Tako da je ovo rijeseno prije par dana.
  • drlovric: Da pojasnim moralnim dusebriznicima :) Radi se o programu Canva koji nudi besplatno svoju PRO inacicu svim uciteljima, radnicima biblioteka, neprofitnim organizacijama i sl. Moja kcerka to koristi za skolu i ne krse se nikakva pravila. Jednom odobren ucitelj moze dodavati ucenike besplatno, kreirati virtualne ucionice, radionice i sl.
  • smayoo: pa ilegalno je ako netko želi na temelju tuđeg studentskog identiteta koristiti neki softver besplatno.
  • Miro Spiro: mail
  • Miro Spiro: sada svi prilkom upisa na fax dobiju
  • Miro Spiro: zasto je to ilegalno? Ja sam bio student, nisu nam dali mail adrese, moramo sam se sam snalaziti da potvrdim stanje studenta.
  • jura22: Hoce ilegalno doci do programa.
  • moragd: @drlovric kako ti profesor moze pomoci? Treba ti mail adresa sa univerziteta?
  • drlovric: Ima li ovdje kakva dobra profesorska dusa? Treba mi jedan dizajnerski software koji je besplatan za teachers :) Pa eto ako hoce da pomogne :) Msg me pls.
  • Yonkis: Apple releases macOS Sonoma 14.4, watchOS 10.4, tvOS 17.4, HomePod 17.4 software update.
  • stefanjos: [link]
  • stefanjos: ja sam neki dan otrkio pdf gear i odusevljen sam (koristim ga na windowsu) ali je potpuno free i ima editing i split/merge i dosta finih stvari.
  • Riba: Ja koristim Nitro PDF Pro ali sam ga kupio na nekom debelom popustu kao upgrade sa PDF Pen Pro. [link]
  • drlovric: Ja imam i PDF Expert. [link]
  • smayoo: @applejabuka vidi Wondershare PDF Element. Ne znam točno što ti treba pa provjeri može li on to.
  • Zdravac: zapravo sam mislio micanje OD tema s kojima se nemožeš nositi.
  • kupus: I ja bih maknuo offtopic teme, da se mene pita.
  • applejabuka: Da li imate kakvu dobru soluciju / zamjenu za adobe acrobat pro, ne da mi se stvarno plaćati svaki mjesec 15€ da bi editirao par fileova i dodao tekst
  • Zdravac: Iz tog razloga, siguran sam da puuuno forumaša dolazi na forum, ali aktivno sudjeluju samo u čitanju, ali ne i u pisanju.
  • Zdravac: micanje ot tema koje ti iz nekog razloga ne odgovaraju, svakako pomaže! :)
  • Zdravac: Da, dovoljno je maknuti se od teme i shvatiti da nije poanta da se pokuša promjeniti nečije mišljenje nego iznijeti svoje
  • JOHN: ili se se maknut iz teme ako te ona opterećuje
  • JOHN: Jbg. Trebaju se znat isključit, ako smatraš da je s druge strane degenerik
  • Kloba: I kako neće ljudima dosaditi iste stvari koje mogu čusti na svim ostalim medijima? Pa tu su dolazili da se od toga odmore.
  • Kloba: Daddo, Dijete - puno mudrih ljudi koji uopće više ne sudjeluju u raspravama. Kako ne vidimo obrazac? Trujemo se temama koje svi mogu pogledati u Dnevniku, a nitko nije pametniji. Nakon COVID-a ovaj se forum promjenio skroz. Teme razno su COVID, Ukrajina.
  • marioart: konacno podrska za dva vanjska ekrana, ali i daje sramotna kolicina memorije u baznom modelu ....
  • dpasaric: [link]
  • dpasaric: Stigao novi MacBook Air M3! :)
  • JOHN: Šteta. Razlog je neki događaj na forumu ili netko s foruma?
  • smayoo: Da, Dijete je tražio da ga izbrišemo prije nekog vremena :(
  • kupus: sto je ovo, i djeteta nam nema vise na forumu?
  • kupus: došao m3 air, cijena stara
  • zoranowsky: Bok @SRLTRON!
  • Zdravac: @SLRTRON Dobrodošao! :)
  • m@xym: @SRLTRON, Vikalica ne služi pomaganju. Napiši u forumu (u odgovarajući podforum) koji je problem, pa će ti se netko vjerojatno javiti.
  • SRLTRON: Bok ljudi nov sam , prvi dan sam pa molim pomoć
  • smayoo: Lako za to. Chuck Norrisu radi digitalno potpisivanje na Apple silicone Macu! :D
  • kupus: :D
  • zoranowsky: :)
  • zoranowsky: Chuck Norris je napravio update 10.8.
  • kupus: Ako je tko pronašao normalan način updatea 10.8., neka javi, čisto znanosti radi.
  • smayoo: Chuck Norris se rodio koliko hoće puta, i kad hoće. :D
  • Eagle: Chuck Norris nije rođen 6.5.1945. nego 10.03.1940. dakle ne kužim foru

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.46 Seconds

Provided by iJoomla SEO