Problem s ažuriranjem
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problem s ažuriranjem


12.11.2025 | 08:05
Imam ogroman problem. Ažurirao sam Air M2 na najnoviji macOS 26.1 i prilikom restarta izgubio mi se login za ulaz u računalo. Pokušao sam napraviti oporavak lozinke i id ali za sve mi napiše 2 dana da će trebati. Također probao sma i opciju preko uređaja prijatelja kojem vjerujem i svejedno ne dopušta i kaže da je moj račun zaključan. Siguran sam da je lozinka ispravna i da je ispravno upisujem.
Može se nekako formatirati OS kao čista instalacija? Ne daje mi opciju terminala dok uđem u boot menu.
Čitao sam na forumu da je to problem koji se već događao s instalacijom novog OS-a
12.11.2025 | 14:19
Što znači "izgubio mi se login za ulaz"?

Ne pojavljuje se prozor gdje se upisuje login i password? No, iz ostatka teksta se pak da naslutiti da login postoji, ali da ne prepoznaje tvoju lozinku?

Sve ovo što pišeš o "dva dana i preko uređaja prijatelja" nema nikakvog smisla.

Ako nisi nešto dodatno petljao što ne treba, bootaj stroj u Recovery particiju i odaberi opciju za reset admin passworda.

Nadam se da nisi ti (ili prošli vlasnik, ako ti nisi prvi) uključio firmware password na cijelom stroju. U tom slučaju moraš saznati taj password.

Gdje je kupljen taj Mac i imaš li serijski broj i račun?

Održavam Macove dobrih 30 godina i nisam sreo tako nešto kod bilo kakvog ažuriranja ili instalacije novog MacOS-a, tako da ili baš imaš ogroman peh ili si nešto ključno prešutio.
12.11.2025 | 18:04
Bila je instalacija "od nule" ili samo nadogradnja?
Važno je znati da li je komp kupljen polovni ili novi ili "novi" iz pouzdanog izvora.
Ako si firmware zaključao, imaš problem.
AKo je polovni onda su moguća dva problema, ili imaš:
1. iCloud Activation Lock
2. Mac se nalazi u Apple Business Manager (ABM) ili Apple School Manager (ASM) i traži MDM server te tvrtke/škole.
Vjerujem da ti ovo dvoje jasno javi.
12.11.2025 | 18:10
Napravljena je nadogradnja operacijskog sustava. Računalo je kupljeno novo u Santa Domenici, posjedujem svu dokumentaciju, serijski broj...
Jednostavno je izgubio lozinku nakon instalacije OS-a. Kontaktirao sam Apple podršku i rekli su da se ponekad događa navedeni problem (ne često ali imaju slučajeva) ali da će se lozinka moći izmijeniti kroz 2 dana. Tako da jedino mogu čekati.
12.11.2025 | 18:17
Postoji prozor na login ali ne prihvaća lozinku. Sigurno je ispravno upisana lozinka, provjeren jezik tipkovnice prilikom upisa.
Budemo vidjeli što će biti dok otključaju račun...do nadogradnje računalo je radilo savršeno i korišteno svakodnevno.
12.11.2025 | 19:26
OK, a što se dogodi kada bootaš u Recovery Mode?
12.11.2025 | 21:54
Dok odaberem Option/ Erese disk također traži lozinku. Nema prikazane opcije za ulazak u Terminal.
IMG_20251112_215028983.jpg
12.11.2025 | 21:57
Probao sam mijenjat lozinku, preko drugog uređaja ući u račun i ništa ne prihvaća. I zanimljivo kako mi očitava laptop kao novi uređaj.
13.11.2025 | 08:59
Meni to sve smrdi da si ti imao uključen FileVault?
14.11.2025 | 07:35
Moguće da jesam
14.11.2025 | 14:51
Mat kaže:
Moguće da jesam


Svaka škola se plaća. A i ne čitaju svi Jabučnjak, barem dok nemaju probleme. FileVault ne treba nikome osim teškim kriminalcima i korporacijama i agencijama koje rade sa super važnim i osjetljivim podacima.
14.11.2025 | 22:27
Ali i njima je beskoristan jer, ako si taj, onda oni koji nanišane tvoje podatke svejedno mogu doći do njih bez puno muke (samo uz nešto novaca).
15.11.2025 | 20:04
Apple politika, sje.em te na detalju, a onda dođi po novi uređaj. No way!!!
15.11.2025 | 21:07
Nije jasno zašto uopće guraju taj FileVault kod prvig podešavanja?
Ja u biti sve preskočim dok ne dođem do sistema i onda polako podestim kako mi paše.NAravno, bez nekih stvari se ne može uopće doći do kraja.
08.12.2025 | 12:47
Želim se samo nadovezati što je rekao @dpasaric(a i ostali) kako svi ne čitaju ili prate Jabučnjak.
Ovo nije neko podilaženje već uistinu što radi "ničega" dođeš u takav "kupus" koji ti zagorčava život na dnevnoj bazi.

Kad sam kupio i pokrenuo svoj MAC prvi put, izašao mi je "FileVault" te kad pročitaš što piše nekako logično ti zvuči, i odgovor je uključujem jer je FileVault dodatno osiguranje a to je super.

Ja FileVault nisam baš razumio, jer nisam znao "do koje mjere" to osigurava moj/tvoj MAC i došao sam ovdje i pitao za FileVault, lol, odma su svi počeli "ne", "ni u ludilu" ... i tako nisam uključio FileVault.
Eto mogu kazati da sam upravo poradi ovog foruma naučio nešto i napravio dobru stvar za svoj MAC.

I te kako bi ljudi trebali posjetiti ovaj forum, čak i prije kupnje(ako nisu sigurni ili ne znaju što i koliko treba njihov MAC) i imali bi "xy" manje problema te bi nešto i naučili.

Mislim kako je i problem što puno ljudi imaju u malom prstu Windows-e i onda su bili na Linux-u te donesu zaključak, sve je to slično.
I tako dođeš u pat ili šah-mat poziciju radi sitnice.

Zato cijenim ovaj forum jer možeš dobiti što ti treba, čak i više, bez pametovanja, vrijeđanja(u smislu mi smo nešto više jer koristimo MAC) ...

Za mene Jabučnjak je jako dobar i kvalitetan forum I uvijek otvorim forum vidjeti ima li nešto novo ili nešto staro i treba ... jer sve brzo "napreduje" i trebaš to znati.
Posjećujem ga 2-3 puta tjedno, nije bit hoću li biti u "razgovoru" već jednostavno mi je lakše kad znam da uvijek imam gdje otići, pročitat nešto zanimljivo ... i pitati za pomoć(naravno i dati nešto ako mogu ili znam).
08.12.2025 | 16:51
Hvala na pohvali.
08.12.2025 | 18:31
smayoo kaže:
Hvala na pohvali.


Samo sam rekao istinu bar sa svoga gledišta.
Imao sam probleme i sva rješenja sam našao ovdje, bez predika, suvišnih pitanja, glupih "trol upadica" ... i pomažu svi što je danas jako teško za pronaći, barem besplatno.
Dali imate neki "donacije" dio, tu i tamo bi rado pomogao, koliko mogu.

Hvala vama na "guranju" ovog jedinstvenog foruma.
08.12.2025 | 19:20
Hvala ti na ponudi, ali donacije ne primamo, koliko je meni poznato.
08.12.2025 | 19:49
Ideja ovog foruma i jest pomoć onima koji nemaju toliko iskustva i znanja. Sve ove godine smo uspjeli ovo raditi besplatno, bez sponzora, bez reklama, bez banner-daveža. Na početku je iza nas stajala Udruga darovitih informatičara Rijeke (DIR), ali eto, Jabučnjak je i nju nadživio, ona se ugasila nakon 20 godina rada.

Sada Jabučnjak ovisi o par ljudi u jezgri koji brinu o tehničkom djelu (Riba i Dogan), o ekipi iz uredništva gdje svatko doprinosi koliko stigne, o Smayootu kao uigranom senior moderatoru i svima koji se trude da ovaj voćnjak ostane zelen.

Temu donacija smo prolazi par puta interno, ali smo oko toga imali neke nepremostive dileme dok je to bio projekt udruge, pa smo na kraju zaključili da ako smo mogli od sada bez centa, da možemo i dalje.

No, ima načina da se indirektno pomogne, ja bih rekao čak za daleko bolju i veću stvar od Jabučnjaka, za nešto od čega imaju koristi djeca, učenici, studenti, a u konačnici i cijelo društvo, pa čak i hrvatski turizam! Da, mislim na Muzej računala PEEK&POKE koji je isto tako volonterski i neprofitni projekt i koji čini mnogo dobra. On je daleko "stvarniji" i potrebitiji od virtualnog Jabučnjaka, on mora mjesečno plaćati režije, a često to bude da se jedva složi kraj s krajem.

Zato, tkogod želi pomoći Jabučnjaku, neka to usmjeri u PEEK&POKE, ionako je cijela jezgra Jabučnjaka aktivno uključena i u rad muzeja.

Ovdje je IBAN za donacije:

www.peekpoke.hr/donate/

U opisu se može staviti da donacija dolazi od člana Jabučnjaka, tako da možemo pratiti koliko je dobrih ljudi ovdje prepoznalo trud da se taj mali muzej drži na životu sada već 18 godina.
08.12.2025 | 21:30
@smayoo i @dpasaric, nabavio sam si Mac Mini M2, ovih dana ću ga podešavati, pa me zanima ovaj FileVault o kojem pričate.

Koliko vidim to bude u početnom podešvanju, znači imaju dvije stavke:

1. Turn on FileVault disk encryption

2. Allow my iCloud account to unlock my disk

Znači te dvije stavke imaju, koliko vidim one bude označene(uključene oboje).

Pa me sada zanima da ih ja odznačim, znači i jedno i drugo što sam gore napisao? Da isključim i jedno i drugo ili samo ovo pod brojem 1? Ili i pod brojem 2?

Pitam, čisto da se ne zeznem, pa da imam kasnije probleme..
08.12.2025 | 21:39
Prošli smo to x puta, uvijek i svuda isključi FileVault enkripciju jer oštećene podatke na enkriptiranom disku možeš zaboraviti. Bilo kakvo zaključavanje diska i njegovo otvaranje preko iClouda samo može donesti nevolje i nikakvu korist - osim ako si ozbiljan kriminalac i želiš sakriti podatke ako ti npr. u policijskoj raciji istražitelji oduzmu računalo radi mogućih dokaza.
08.12.2025 | 21:45
@dpasaric - znači da isključim obje stavke i to je to? znam da se prošlo to već 100 puta, ali bolje pitati.
12.12.2025 | 14:00
dpasaric kaže:
Ideja ovog foruma i jest pomoć onima koji nemaju toliko iskustva i znanja. Sve ove godine smo uspjeli ovo raditi besplatno, bez sponzora, bez reklama, bez banner-daveža. Na početku je iza nas stajala Udruga darovitih informatičara Rijeke (DIR), ali eto, Jabučnjak je i nju nadživio, ona se ugasila nakon 20 godina rada.

Sada Jabučnjak ovisi o par ljudi u jezgri koji brinu o tehničkom djelu (Riba i Dogan), o ekipi iz uredništva gdje svatko doprinosi koliko stigne, o Smayootu kao uigranom senior moderatoru i svima koji se trude da ovaj voćnjak ostane zelen.

Temu donacija smo prolazi par puta interno, ali smo oko toga imali neke nepremostive dileme dok je to bio projekt udruge, pa smo na kraju zaključili da ako smo mogli od sada bez centa, da možemo i dalje.

No, ima načina da se indirektno pomogne, ja bih rekao čak za daleko bolju i veću stvar od Jabučnjaka, za nešto od čega imaju koristi djeca, učenici, studenti, a u konačnici i cijelo društvo, pa čak i hrvatski turizam! Da, mislim na Muzej računala PEEK&POKE koji je isto tako volonterski i neprofitni projekt i koji čini mnogo dobra. On je daleko "stvarniji" i potrebitiji od virtualnog Jabučnjaka, on mora mjesečno plaćati režije, a često to bude da se jedva složi kraj s krajem.

Zato, tkogod želi pomoći Jabučnjaku, neka to usmjeri u PEEK&POKE, ionako je cijela jezgra Jabučnjaka aktivno uključena i u rad muzeja.

Ovdje je IBAN za donacije:

www.peekpoke.hr/donate/

U opisu se može staviti da donacija dolazi od člana Jabučnjaka, tako da možemo pratiti koliko je dobrih ljudi ovdje prepoznalo trud da se taj mali muzej drži na životu sada već 18 godina.


Hvala na objašnjenju.
Ja također pomažem(i moji prijatelji većinom web dizajneri, svi su iz ex-yu imamo projekt) sasvim besplatno izrađujemo web stranice(i održavamo) svim onim udrugama, sportskim klubovima koji pomažu djeci sa problemima kao što je ADHD ili spektar autizma.

Što se udruga tiče jednom smo se opekli(radii smo udruzi koja ima jako puno para i sponzora a to su nam prešutili, pomažu Ali veći smisao im je da imaju "plaćeni posao" ) tako danas pomažemo stvarno onima za koje pouzdano znamo da rade uistinu od srca(psihijatri, psiholozi, treneri ... trošeći svoje vrijeme i to besplatno) svoj posao ali jedva preživljavaju.

Moraju i oni platiti prostor, struju, vodu, internet ... tako da i mala pomoć ponekad je velika.
Ja nisam bogat, naprotiv, ali pomoć treba uvijek ako možeš i koliko možeš. Kome uistinu treba pomoć, cijenit će i doniranih 10€(ne kažem da ću ja toliko donirat niti je bitno koliko ću donirat).
Svakako hvala na informaciji i nastojat ću pridonijeti koliko mogu, od srca a ne radi pogrešnih namjera(lajkova, samo-reklamiranja ili što već).
Sada mi je ovaj forum još i bolji jer je namjena za veći cilj bez "plaćenih stolica".
Svaka čast i samo tako nastavite.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 22 minuta
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.
  • drlovric: Plenkovic je porucivao Hrvatima kome nije dobro neka ide u DE. Bis bald. A danas drzava daje pare povratnicima jer kapital su ljudi. Ako nas KGB sve rastjera odavdje, ovaj forum ce sam sebi biti svrha :)
  • Air: Mislim da je uvreda za članove jabučnjaka koji su aktivni u političkim temama na jabučnjaku uspoređivati ih sa ekipom koja “troši” takve teme na drugim portalima. Iako smo svakodnevno na forumu neke od tih politički tema nemaju upisa po nekoliko dana. To znači da ekipa nije “ovisna” o tome da non-stop nešto serucka nego se upisuje kad netko nešto ima.
  • Air: Na osnovu ovoga dolazimo da je vrijednost ovog foruma u ljudima koji su svakodnevno aktivni na forumu, a to je uz pomoći ovih političkih tema.
  • Air: Druga vrijednost je već navedena, a to je što je forum sa takvim temama bio aktivan, i ljudi su tada bili prisutni pa su češće otvarali tehničke teme i više pomagali. Danas, a pogotovo u skoroj budućnosti više neće biti potreba za ovakvim tehničkim forumima jer će ljudi pomoću AI-a brže i učinkovitije naći rješenja svog problema.
  • Air: Nije poanta tih tema da netko “ispadne” upravu, niti da se netko uvjeri u neku od teorija koje smo ovdje secirali. Poanta je da su mnogi članovi na osnovu smayoo-ovog angažmana korigirali svoje izražavanje i prepucavanje. Ja sam prvi među njima.
  • Air: Prva vrijednost naših politički tema je: kažu “željezo se kuje dok je vruće” po tom principu ja vidim velike promjene na mnogim članovima koji su aktivni u tim temama. Neće se netko naučiti komunicirati i promišljati o svojoj dosadašnjoj negativnoj komunikaciji kada nema “vatre” i aktivnog korektiva (u našem slučaju smayoo-ta).
  • Air: dok sam došao doma teme je već zaključana pa ću ovdje dodati… tino1 je većinu toga lijepo napisao. Dodati ću da mislim da ove “političke” teme nisu bile uzalud.
  • Bertone: Smanji veličinu slika i trebalo bi proći ili sačekaj da se javi Riba ili Davor, oni znaju kak je podešen forum i što prolazi, a što ne.
  • Yonkis: Htio sam odgovoriti na temu izgubljenih slušalica sa screenshotovima iz mobitela pa je bilo nekih 5-6 slika i nije prolazilo.
  • Bertone: Na poslu koristimo phpBB i u admin postavkama je postavljeno da je max veličina slike 2560 × 1440 pix ili 3 Mb i ako korisnik pokuša napraviti upload veće slike dobije takvu obavjest o grešci,... isto je tak orecimo i sa slikom avatara, propisali smo maksimum od 512x512 pix i ako je veća nema uploada. Gdje ti dobivaš grašku?
  • Riba: Yonkis, kada i gdje ti se to pojavi?
  • Bertone: *Ne znam...
  • Bertone: Ne znak kako je posloženo tamo kamo si htio napraviti upload slike, ali mi smo si na poslu (na internom forumu) postavili limit na veličinu slike od 2k.
  • Bertone: Ne previše nego je nešto preveliko.
  • Yonkis: Jabučari, što ovo znači? Da imam puno slika u odgovoru na neki komentar? [link]
  • dpasaric: :D
  • Bertone: Čovjek Vam je na realnom primjeru objasnio Starcraft pravila i sad opet ne valja :D
  • dpasaric: Tako je! :)
  • Gjuroo: Ni Putin to ne bi bolje riješio.
  • dpasaric: Nema više politike u ovoj butigi! :)
  • smayoo: piši u forum
  • user: Ako zna netko kako dobiti njihovu zadnju poznatu lokaciju to bi bilo korisno
  • user: pretražio sam sve itd.
  • user: Već sam "play sound" aktivirao, ništa
  • user: nestale mi Airpods 4, what do? Piše "No location found" u FindMy.
  • user: ljudi,
  • CoffeePod: Cijeli 26 relase je bio sramotan za Apple i morali su “double down” i back to the lab da sve tweakaju kako su trebali

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.64 Seconds

Provided by iJoomla SEO