Ljeta 1999. godine napisao sam prikaz StarCrafta za Moj Mac - tadašnji bilten Hrvatske udruge Macintosh računala. Igra je za to vrijeme bila izuzetno kompleksna, a lijepo je radila čak i na tadašnjim PowerPC Macovima na samo 120 MHz. StarCraft spada u igre tipa "easy to learn, hard to master" i one malobrojne koje mogu izazvati onaj čudni osjećaj u želucu kada u napetosti iščekujete hoće li vaš borbeni plan uspjeti ili će protivnik biti pametniji. Jedanaest godina kasnije dočekali smo nastavak ove izuzetne strateške igre. Da li se čekanje isplatilo?
|
Tijekom prošle godine Algebra je stekla status jedinog Apple autoriziranog trening centra (Apple Authorized Training Center) za područje Hrvatske. Na taj način obogatila je lepezu školovanja iz područja multimedije i kreativnih alata koje provodi već dvanaest godina. Uvođenje Apple tehnologija u ponudu treninga za multimedijske alate, a uz već dobro poznate web, grafičke, 3D, CAD, foto i video programe obrazovanja, ima za cilj pozicionirati Algebru kao mjesto vrhunske informatičke edukacije za kreativne pojedince - od entuzijasta do profesionalaca.
|
Siniša Tkalčević
03.05.10
Svako računalo ima i zvučnike. Najčešće se radi o uređajima slabe kvalitete koji tek služe potpunoj komunikaciji računala s korisnikom. Bowers & Wilkins uvodi novu praksu i nudi HiFi zvučnike koji se spajaju na računalo. Upoznajte prelijepe MM-1!
|
Najave su bile prestrašne, od posve neupotrebljivog precijenjenog uređaja kojim je Apple ponovno odlučio zaraditi sljedeće milijarde dolara, uređaj koji je tek uvećana inačica nečega što gotovo svi ionako imamo u džepovima, pa sve do uređaja koji će donijeti konačnu revoluciju u svijet računala, uređaj čije će sučelje biti promjena toliko velika da poslije nje više ništa neće biti isto. Nikada više. iPad je stigao, pa da vidimo.
|
Nije iznenađenje, bilo je samo pitanje vremena kada će se pojaviti MacBook Pro serija s procesorima s četiri (virtualne) jezgre. Pričalo se o tome još od pojave stolnih računala s Intelovim Core i5/i7 procesorima. Appleovi proizvodi većinom imaju stabilne "cikluse obnove" i već su tjednima "u zraku" bili novi prijenosnici. Kome je potrebno toliko snage na terenu? Dobro pitanje...
|
3. travanj 2010. bit će zapamćen kao dan kada je iPad konačno došao u ruke korisnika i pomaknuo granice informatizacije naše civilizacije. Sada smo kao društvo već opasno zagazili u tzv. "ubiquitous computing", engleski pojam koji možemo prevesti kao "sveprisutno računalstvo" ili "opća informatizacija". Svi oni koji su do sada zazirali od računala, smatrali ga kompliciranim ili jednostavno bili tehnofobični, sada više nemaju isprike - srušena je i zadnja barijera. Appleov iPad je zapravo "appliance device" fokusiran na jednostavno rješavanje konkretnih potreba koje moderan čovjek ima, a to su: pristup Internetu, email, pregledavanje web sadržaja, čitanje i pisanje tekstova, kupovanje i čitanje knjiga, uživanje u fotografijama, glazbi, videu, interaktivnim sadržajima - i zapravo svakom obliku moderne mrežne komunikacije. Ne manje važno je i to što su se mnogi složili da je ovo početak kraja miša kao ulaznog uređaja za neprofesionalna računala.
|
Za nekoliko dana Newton će uskrsnuti u nemalom broju američkih domova, a traženje easter eggova nikada neće biti zabavnije! Svjedočit ćemo fenomenu novog fada. Za razliku od prethodnih iĐiđa za koje se znalo da služe slušanju glazbe ili telefoniranju, ovu pločicu želimo posjedovati i bez jasne ideje što ćemo s njom. Toliko je cool da smo spremni kupiti je i tek onda razmisliti čemu bi nam mogla poslužiti. U nedostatku inspiracije možemo krenuti s njom u ruksaku na Sinaj i tamo downloadati 10 Jobsovih zapovijedi. Znamo kako priča ide dalje, a ako i ne znamo, mediji će se pobrinuti isprati nam mozak sljedećih tjedana.
Zato bi bilo najbolje privremeno pobjeći na pusti otok.
|
Tomislav Ribičić
16.03.10
Nekada je "biti Mac korisnik" bila "egzotika" koja je podrazumijevala "avanturu". U nju (pogotovo kod nas) upuštali su se samo oni koji su znali što ih čeka, a to je između ostalog bilo: manjak programa, malen krug korisnika, puno pitanja sa malo odgovora i mnoštvo poteškoća u integraciji sa uobičanjenim "Windows" okruženjem.
Tadašnji korisnici znali su da će do informacije doći jedino "kopanjem" po internetu, forumima i sl. što je često rezultiralo manjkavim odgovorima, čekanjem da se netko javi, a i tražilo je dosta iskustva i snalaženja. Zato pozdravljamo novi projekt MacMe!
|
Siniša Tkalčević
15.03.10
U potrazi ste za nekim programom za unos i obradu teksta koji je brz, lagan i jeftiniji je od Worda? Onda je Bean baš ono što tražite.
Vrijeme je za bradati vic. Kako prosječna osoba mijenja neispravnu žarulju? Odvrne ju i zavrne novu na njeno mjesto. Ako je prekidač bio u položaju 'uključeno', onda tijekom uvrtanja žarulja zasvijetli. A kako korisnici PC-a mijenjaju žarulju? Nikako. Oni njenu neispravnost proglase - standardom...
|
Siniša Tkalčević
11.03.10
Vaš je novinar redoviti posjetitelj Salona u Ženevi. Na obali jezera Lehman prati razvoj auto industrije i novitete već preko 15 godina. I ove se godine osjeća pomalo turobna atmosfera. Brojke doduše pokazuju da je prodaja krenula i svi se trude pokazati da je u pitanju 'business as usual', ali osjeća se da to nije to. Manje je ljudi, i kako je to spretno sročio PR manager I.D.E.A.-e 'sunce još nije zasjalo, još uvijek je nad nama oblak.'
Jasno je da se raditi mora, da se živjeti mora i svi predstavljaju brojne novitete, novu tehnologiju. Ove je godine nesumnjivi hit struja. Čini se da su hibridi utihnuli, sad se priča o čisto električnom pogonu. Oni koji već ne izlažu nešto u tom smjeru, najavljuju kako će u idućih pet godina na tržište poslati električne aute.
|
Siniša Tkalčević
25.02.10
Originalna baterija je sigurna investicija. I ta se sigurnost plaća. No, što ako je vrijednost baterije dosegla više od pola vrijednosti laptopa? Zar se odreći savršeno ispravnog računala? Postoji izlaz: zamjenska baterija koja je kompatibilna s originalnom.
|
"Šumska" je interaktivni glazbeni broj s novog albuma Putokaza "Mjesec". Naravno, pogađate - izrađen je na Macu! Na Jabučnjaku smo već navikli da su kreativnost i pomicanje granica odlika "think different" ekipe, pa ovo i nije veliko iznenađenje. Nekada smo bili tek slušatelji glazbe, zatim smo kao gledatelji uživali u televizijskim video spotovima, a sada, u 21. stoljeću, na Internetu postajemo i interaktori - oni koji sudjeluju u radnji, oni koji aktivno doprinose novom multimedijalnom doživljaju – kada god to požele!
|
|
|