Miroslav Ambruš-Kiš 09.12.08

Ovo je osvrt na mojih tjedan dana s početnim unibody MacBookom od 13". Prijenosna su računala poželjna. Jednoga dana bit će i obvezna za školarce. Ako obitelj ima iMaca, tata MacBook Pro, mama Air, logično je da srednjoškolci, ili u bolje stojećim familijama pučkoškolci, kod kuće i ponekad vani drve po 13-inčnom početnom MacBooku. Otkako se prijenosna računala mogu prikopčati na vanjski monitor logično je da se u Appleovom proizvodnom programu više ne računa na zapostavljeni Mini koji također ima procesor Core 2 Duo na 2 GHz ali samo gigabajtom memorije i 120 GB disk te integriranu Intel GMA 950. I ništa drugo, a stoji 5860 kuna (SAD 800 USD).

MacBook opći pogled
MacBook opći pogled. Postavljen je na tipkovnicu PowerBooka 17"

Malac iz obitelji u kojoj svatko želi imati svoje računalo će naravno pritiskati da mu se ove godine pod bor stavi upravo ovo računalo koje smo dobili na tjedan dana. Imat će protiv ideje o Miniju dobre razloge: nVidijin samostalni grafički procesor GeForce 9400M koji suvereno tjera grafiku kako u dvomonitorskom kućnom ambijentu, tako i na svježem zraku, makar i pod Windowsima, na kakvoj igračkoj veselici. Oni koji trebaju ispljunuti 10.309 kuna za takav dar znaju da računalo, onako kako ga se vadi iz kutije, ima dva velika nedostatka koji utječu na njegovo korištenje: s njime se ne isporučuju adapter za mini-display port prema vanjskom monitoru s DVI, "dvoglavim" DVI (30") ili VGA monitorom (250 kuna bilo koji od njih), te Apple Remote (također 250 kuna). Juniora jedino ne treba zabrinjavati što više nema FireWire porta. Lako će si sam od džeparca kupiti vanjski disk na kojem će preko USB-a držati sve svoje velike datoteke, glazbu, fotografije, filmove. Uživat će i u tome što od starijih neće nasljeđivati stare HD-e i kamere koji imaju FireWire, nego će računati na nove, jeftinije i bolje (a one tako i tako imaju USB). Negodovat će jedino stariji korisnici Macintosha slabijega budžeta kojima je dođlo vrijeme da svoje računalo na PowerPC-u zamijene svojim prvim Intelom jer im sav hardver koji povezuju FireWireom odjednom postaje neupotrebljiv.

Tipkovnica
Kvalitetna tipkovnica na koje ruke sjedaju prirodno i palac na gospodski golemi touchpad
koji samo što nije postao crtački tablet

MacBook je dobro računalo. Čini se mehanički solidnim i posve je vjerojatno da će izdržati svoj tipični radni vijek od četiri godine, četiri viša razreda osnovne ili srednje škole, kad je prag da se kupi novo računalo. Tipkovnica je solidna, a toj kategoriji korisnika možda i nije neophodno pozadinsko osvjetljenje tipki, osim za šmiranje vršnjaka. Kućište je za dlaku deblje od 17" alu PowerBooka prve generacije, ali njegove su se komponetne imale kamo rasprostrijeti, ali djeluje neusporedivo solidnije od rodonačelnika dizajna koji je bio uzor dosadašnjim generacijama. Od najmanjeg MacBooka danas, uz Air i mikroprijenosnike, razmaženiji korisnik nekako njegovu težinu za dlaku veću od dva kilograma, ipak doživljava kao da ga stroj u ruksaku ukopava u tlo.

Dovoljno velik široki ekran od 13,3" presvučen staklastim polikarbonatnim materijalom na crnoj podlozi sasvim sigurno će bez teških oštećenja tipičnim školskim vandalizmima (npr. šestar u LCD) preživjeti svoj radni vijek bez epizoda s katastrofalno skupim zamjenama u servisu poslije incidenata. Osvijetljen pozadinskim LED svjetlom osjetno pruža veći svjetlosni dinamički opseg od starije generacije crnog ili bijelog MacBooka s procesorima na 2,4 i 2,1 GHz koji se još mogu kupiti. Razlika u brzini svakodnevnog rada je neznatna: što je na starima brže zbog bržih procesora, nadoknađuje nVidijina grafika. Primjedbe o odbljescima starijih korisnika na staklo preko monitora ciljanoj korisničkoj grupi čine se manje utemeljenima: to je ipak prijenosno računalo kojemu je lako pronaći pogodan kut. Svjetliji monitor življih boja, uz malo meškoljenja, sve u svemu osjetno se lakše koristi na dnevnom svjetlu od starih, matiranih. Iako je displej na Pro modelima još bolji, bilo bi ipak lijepo od Applea da kupcima pruži mogućnost biranja.

Veliki touchpad presvučen istom staklastom materijom kao monitor je na "klackalici" pa pritisak njegov bliži dio služi i za klikanje. Na to se lako naviknuti, a još se lakše naviknuti na operacije s dva prsta. Za operacije s tri i četiri prsta, koje je moguće podesiti u kontrolnom panelu, potrebno je ipak više iskustva, ali se na njih vrlo lako navikava, pa se u kućnim uvjetima i uz standardnu "lijenost" mnogo lakše podliježe napasti da se ne prikopča vanjski miš.

Novi unibody dizajn ima još jednu dvojbenu sitnicu: kapacitet baterije više se ne provjerava pritiskom na dugme i skalu od LED svjetala na samoj bateriji (pa dakle i na rezervnoj u torbi), nego samo na kućištu. To je posebno važno za Pro model za koji se očekuje da ozbiljniji korisnici na cestu nose rezervu. Provjera na kućištu ima jedino smisla dok računalo neaktivno ili iskljuučeno spava u torbi, jer je status aktivne baterije u svakom drugom trenutku dostupan na ekranu. Jedino što je utješno, i sa čime se valja pomiriti u odsutnosti komotnoga načina provjere baterije jest da pozadinski osvijetljen ekran svjetlom LED dioda i primirenim procesorom na samo 2 GHz, čine autonomiju bez napajanja otprilike za četvrtinu većom. Razmaženi korisnik će, naravno, odmah poželjeti i brži procesor i veu autonomiju s ugrađenom baterijom, no ovo računalo nije napravljeno da propituje ekstreme. Napokon, ono se ne grije kao svi njegovi prethodnici pa je razumnom dosta da shvati u čemu je njegov napredak. Onako kako je ispod poklopca na dnu lako promijeniti bateriju lako se mijenja i tvrdi disk. Onima kojima trebaju i Windowsi, a ne koriste virtualizaciju (paralellsi sami stoje 500 kuna) nije loše da ga odmah zamijene većim. Disk od 250 GB stoji otprilike 500 kuna, a ako ga kupe u vanjskom kućištu cijela operacija zamjene mjesta ugrađenoga s kupljenim stajat će 700 kuna.

Neprimjetni ugrađeni mikrofon i kamera na sredini gornjeg dijela okvira izvrsno funkcioniraju u svim varijantama iChata. Štoviše, uz PhotoBooth i njegovu zbirku specijalnih efekata MacBook je i zabavan fotoaparat i videokamera.

Usporedba veličine
Usporedba veličine: MacBook preko PowerBooka 17" i ispod cijevnog monitora od 17".
Valja uočiti znatno svjetliji MacBookov monitor

U poplavi prijenosnika pod Windowsima (i bez njih) sasvim solidnih osobina u kategoriji cijena od 4000 do 5000 kuna ovo računalo se doima dvaput skupljim. Etiketa s cijenom prva je prepreka koju treba savladati da bi se dohvatilo ono što na njemu vrijedi. Mnogi će pred njom zastati. U svijetu Windowsa MacBooku je analogno računalo Dellov Inspiron 1525. U nas stoji 5000 kuna. Ima integriranu Intelovu grafiku i 15-inčni monitor. Po toj cijeni gotovo nije važno kakav. Glavni mu je nedostatak što je osuđen jedino na Windowse. Međutim, u glavu još ne ide logika zastupnika po kojoj se, kao i prije puno godina, cijena od jedan dolar u SAD-u kod nas pretvori u otprilike 10 kuna, kad je dolar danas 5,62 kune (srednji tečaj HNB), a da se o odnosu dolar-euro ne govori. Činjenica što spomenuto Dellovo računalo u regularnom dućanu u New Yorku stoji 650 dolara, a naš MacBook 1300, govori ponešto i o klasnim razlikama i u Americi. Appleovo zapostavljanje Minija s tvrdnjom da tvrtka jednostavno "ne zna" proizvesti računalo od 500 dolara samo govori o tome da su se ovih godina odlučili orijentirati na sigurno, bogatije kupce. No, polako dolazi vrijeme da ipak počnu zamišljati i o prijenosniku analognom Miniju. Svi drugi proizvođači ih već imaju, a da se ne govori o ultralakim i subnotebookima, vlaku u koji su uskočili gotovo svi osim Applea. No, Apple ne uskače u vlakove, nego postavlja nove kolosijeke. Možda je prerano očekivati u siječnju, ali nije nerazumno očekivati neki križanaca između iPhone Toucha i MacBooka pod MacOS X-om u sljedećih godinu dana.

Usporedba debljine i portovi
Usporedba debljine i portovi: iako je za dlaku deblji od prethodne generacije,
kućište djeluje znatno solidnije. MacBooku su svi portovi s lijeve strane
i (naprijed) kontrola statusa baterije. S desna je optička jedinica.
 

Komentari  

dpasaric
10-12-2008 | 03:34
Baš je došao jedan u Kreativni i mogu reći da je zaista lijep i solidan. Kome ne treba FireWire, a šminkerski Air je preskup, ovo je sjajan notebookić. Trackpad je odličan, tastatura isto, ekran je oštar i intenzivan, sam stroj ugodno brz i zapravo na njemu možeš raditi gotovo sve! Skoro da bih ga radije nosao okolo nego 15" Pro model... da su ostavili FireWire bio bi predobar i vjerojatno bi uzeli dobar dio kolača od Pro serije. Ovako je taman dobre ravnoteže u smislu plaćeno/dobiven o.
john_st
10-12-2008 | 04:45
molim lijepo da mi neka dobra duša pokloni unibody 13" s backlit keyboardom. hvala.
ecvis17
10-12-2008 | 13:34
Ja sam ljubitelj Minija i svaki ljubitelj bilo kakve konkurencije miniju, pa time i ljubitelj unibody entry level booka koji (ako je to stvarno plan applea) treba zamjeniti minija je i moj neprijatelj. :-)
Ne stvarno sve je to ok ali meni se to Citat:
da su se ovih godina odlučili orijentirati na sigurno, bogatije kupce
... nije simpatično ... jer eto koliko god im dizajn bio dobar, koliko god ne mislim da je to nebitan aspekt applea, ipak nisam za elitizam applea nego za to da veći broj ljudi može koristiti non-win strojeve. Ako je prosječan vjek trajanja (mislim pod tim da je zaista i uoptrebljiv s obzirom na vrijeme ne da "radi") apple stoja 4 godine ... onda su mi cijene ipak previsoke ... ili bi barem trebale postojati opcije kao mini za one koji misle da izbor book, pro i all-in-one ipak ne pokriva dovoljno želje i potrebe usera. Ja bih rado da sad pomalo poćnu sa godinama u kojima će posvetiti pažnju, vrhunskim ekranima, mid towerima i idejama poput minija.
Iskustva nakon unibodija, iPhonea ... sad fino nek uporebe da slože jačeg minija sa dedicaed grafičkom ... neka više slože neki decent mouse ... i tako.
Cheers svima ... super članak
Adam-Luka Turjak
10-12-2008 | 15:25
neki decent mouse? očigledno bi trebali napraviti 10 mieva da bi svi bili zadovoljni, jer mighty je i više nego decent.. kaj se tiče minija, uvjeren sam da nisu odustali od njega - Dell Studio Hybrid bi im u svakom slučaju mogao biti dodatna motivacaija da ne odustanu od tog segmenta tržišta.. Imho http://www.dell.com/hybrid je jedan oku ugodan proizvod koji vjerojatno radi svoj posao, makar nisam ljubitelj ičega na čemu pie da je Windows inside.. sve se bojim autiju i microsofta u jednom..
apple jest skup.. al traje.. kad usporedim ibooka iz 2001 i desktop sa win2000 performance su bolje na malom kržljavom laptopu od 12" i žao mi je punici reć da joj komp vrijedi 100kn.. jer je tržište tako prokleto gramzljivo orijentirano da se to i preslikava na svijest ljudi pa zakon ponude i potražnje kaže da da njen komp ne vrijedi niti tih 100kn.. meni ibook, neprocijenjiv.. i dalje bez problema kepčra video kroz imovie.. wheeeee..
Performita
11-12-2008 | 13:07
Apsolutno obožavam ovakve revjue. Hvala Mak, no ima jedna nuspojava - sad ga još više želim! LOL
Adam-Luka Turjak
11-12-2008 | 15:30
to je i htio.. kreće kupovna groznica.. :D
spike.five
26-01-2009 | 22:44
odlična recenzija, baš sam to tražio!

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 dana, 15 sati
  • Gjuroo: Ipak se kreće. aiPhone. [link]
  • dpasaric: Ja sam danas naručivao što se još može od lagera s QWERTY, pa ćemo vidjeti što ću dobiti! :)
  • zvone: Zvao istyle da interveniraju da ostavw qwerty posto ionako prave tipkovnice posebno za ht trziste. Krajnje su nezainteresirani. Ali kazu da se ljudi jako žale.
  • Bertone: Sused, ni to tema za vikalicu, trebao si to pitati u temi o budućnosti čovječanstva ;)
  • cariblanco: [link]
  • cariblanco: Vidi komentare ispod ovog teksta !!
  • cariblanco: Zadatak za smayoo...zašto je nestalo struje
  • dpasaric: Vidim da će stare QWERTY tipkovnice odjednom dobiti na cijeni! :)
  • zvone: Nervira me jer mijenjaju bez veze.
  • smayoo: Ali zašto je to takav stress? Ako su potpuno ukinuli stari layout, posložiš si kako ti paše pomoću Ukelele
  • smayoo: QWERTZ je uvijek i oduvijek hrvatski standard tipkovnice, a ovaj apple QWERTY hibrid je izmišljotina iz nekadašnjeg "zastupnika" PEL Velebit.
  • IgorD: Prvo su prebacili @ pa sad stalno stišćem ™ a od zadnjeg sistema ni € nije gdje je bio
  • IgorD: Ja na iOSu ionako uvijek imam EN tipkovnicu, samo kad mi treba đ prebacim na hr. Frka je što su i s Macovima krenule qwertz tipkovnice
  • zvone: Ako se vrati u postavkama automatski se vraca na qwertz. Iritantno do bola.
  • zvone: Kupio novu tipkovnicu za m4 ipad pro. Hrvatska je ali vise nije qwerty nego qwertz. Razocaran.
  • drlovric: Ja nemam dres Osijeka :)
  • VanjusOS: ako ćeš obući dres Osijeka, ja ti nabavim kartu bez problema
  • VanjusOS: drlovric, nema više karata za Hajduka
  • drlovric: Ako ima neko iz Osijeka molim da mi se privatno javi. Trebam uslugu. Hvala puno :)
  • JOHN: Počivao u miru Božjem :(
  • Borisone: U oglasniku mini Pro ako nekog zanima.
  • Gjuroo: Počivao u miru.
  • smayoo: Ode nam Papa Franjo, na Uskrsni ponedjeljak. Počinak je zaslužio, i više od toga. Neka se Crkvi primi barem nešto od njegovog nasljeđa.
  • VanjusOS: Sretan Uskrs!
  • Damirst: Srstan Uskrs!
  • smayoo: Sretan Uskrs svima! :)
  • Tomek: Sretan Uskrs !!
  • ping: Sretan Uskrs
  • dpasaric: Mira i ljubavi! :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!
  • Yonkis: Sretan Uskrs svima!
  • Zdravac: Sretan Uskrs!
  • drpongrac23: Sretan Uskrs svima koji slave!
  • Tomek: sad dok se ja ponovo uštekam u MACOS sustav, imat ću pitanja pa ću biti malo dosadniji :D
  • Tomek: Hvala svima... Kakav je stroj, računam s njime barem 10 godina...
  • dpasaric: Welcome back! :)
  • smayoo: Eeeej, Tomek! :)
  • Zdravac: Tomek, dobrodošao nazad! Nek te dobro i dugo služi! :)
  • Tomek: Eto nakon dugo godina, ponovo na Macu... Pozdrav svima
  • Borisone: Rekao političar i otišao krkati s generalima dok je vojska na paštetama i prekuhanim jajima.
  • Junuz: ko nehrani svoju vojsku hraniće tuđu
  • Yonkis: Apple Maps kamera naprtnjača: [link]
  • m@xym: ...nikakvu vojnu naobrazbu.
  • m@xym: Za dva mjeseca možeš naučiti rukovati pješačkim naoružanjem (od rastavljanja, sastavljana i čišćenja, do toga kako ga otkočiti, zakočiti, napuniti, sve do pucanja). Čovjek koji nema nikakvu vojnu naobrazbu, je glineni golub u slučaju rata, osoba koja je dva mjeseca nešto učila, i naučila, svakako nije. Zamisli koliko bi tek žrtava bilo da nitko od ljudi sa kojima si bio nije imao
  • Maxxy: Mi imamo malu aktivnu podobnu vojsku. A za 2 mjeseca će samo naučiti biti lijepa meta na ratištu. Proveo sam u ratu malo manje od 5 godina, i sve što ću još reći na ovu temu je da smo imali više žrtava od neznanja (igranje sa raznim zanimljivim spravicama i puškama) nego od neprijatelja! Srećom u ono vrijeme nije bilo dronova!
  • drlovric: Ja sam bio 10-11 mjeseci cini mi se. Pola vremena smo aktivno nesto ucili, pola smo ribali hodnike, kupili lisce i smarali se po vojarni. Ja sam bio 11107 (prepisali JNA VES oznaku) vojna policija, antiterosticke aktivnosti.
  • drlovric: Nekakav ustroj sa 3 mjeseca temeljne obuke da vojnik zna koirsititi pusku i kretati se unutar svoje formacije je bolje nego nista. I mozda neki modus za dodatna 2-3 mjeseca specijalisticke obuke tko to zeli. Kao neki vid nadgradnje znanja.
  • m@xym: Mi to (malu sposobnu aktivnu vojsku) već imamo. Ovih 2 mjeseca je sasvim dovoljno da mladići nauče osnove baratanja oružjem.
  • Maxxy: Vojnirok od 2 mjeseca je sprdnja. Ili lupite godinu dana, ili financirajte malu sposobnu aktivnu vojsku. Ovako se samo bacaju novci bez ikakve koristi
  • Yonkis: A što ne otvorite temu nego ovdje tipkate :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, drlovric, Ender, m@xym, ping, Riba, Anonimci (320)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 1.04 Seconds

Provided by iJoomla SEO