Appleov dvadeset i osmi po redu WWDC (Worldwide Developers Conference) bio je raznollik. Ove godine fokus nije bio samo na softveru, već je najavljeno i dosta novog hardvera i neke, za Apple, nove tehnologije. Predstavljena su nova izdanja operativnih sustava, ali to je i očekivana rutina jer tisuće programera iz cijelog svijeta dolaze na ovu konferenciju kako bi saznali u kojem smjeru se Apple sada kreće. Konačno su predstavljeni novi stolni iMac modeli, a i prijenosnici su ažurirani novim procesorima. Za kraj smo dobili i novi proizvod; razvoj HomeKit podrške opredmetio se u obliku - HomePoda! Novosti ne navodim kronološki, već prema subjektivnom doživljaju što je uistinu važno. Dugoročno gledano vjerujem da je najvažnija odluka Applea da se bez fige u džepu posveti novim grafičkim tehnologijama i podršci za virtualnu i dopunjenu stvarnost. To je ono što će dovesti nove programere na platformu i omogućiti dalji razvoj. Novi macOS zove se "High Sierra" i sadrži dosta novosti "ispod haube": moderniji i brži file system akronima "APFS", grafički podsustav "Metal 2" koji sada uključuje i podršku za eksterne grafičke kartice, podrška za VR i AR (virtualna i dopunjena stvarnost), novi HEVC/H.265 video codec s podrškom u hardveru, brži Safari i još mnogo toga.
Druga novost "po težini" je konačna objava nove iMac generacije s bržim Intel procesorima "Kaby Lake" generacije i novim izdanjima Radeon Pro grafičkih procesora uz brže i veće mogućnosti SSD pohrane. No, to je tek evolucijski korak, a ono što je prava mala revolucija za stolna računala je novi iMac Pro! To je moguće i prva prava sve-u-jednom radna stanica zasnovana na Xeon procesoru, s do 128 GB radne memorije i s Radeon Pro Vega grafikom - što je vrlo dojmljivo za toliko tanak uređaj. Osobno nisam ljubitelj visoko profesionalnih uređaja koji nisu dogradivi, ali Apple je priznao da je ovo uređaj koji treba premostiti razdoblje do 2018. godine kada se očekuje novi stolni Mac Pro koji će opet biti proširiv poput nekadašnjih Mac Pro tower serija. No, ipak me nešto posebno razveselilo kod tog iMaca - nova tipkovnica i "Space Grey" boja. :) Nažalost, koliko se s fotografija, tj. renderinga, može vidjeti nova tipkovnica i dalje nema pozadinsko osvjetljenje, ali barem ima numerčki dio. Magic Mouse 2 i Magic Trackpad 2 će također biti dobavljivi u novoj "pro" nijansi sive.
Obnovljeni su i MacBook i MacBook Pro prijenosnici koji sada također (konačno) koriste "Kaby Lake" centralne procesore i još bržu SSD pohranu.
Tu je i novi iPad Pro s A10X šest-jezgrenim procesorom, ISP procesorom za "machine learning" ispomoć, a i novi ekrani su još bolji. Najavljen je i novi iOS 11 koji je pun novih trikova upravo za iPad. Dojmilo me kako radi "native QR scanning" u novom sustavu, a lista svih poboljšanja zaista je opširna. Tu je i novi watchOS, ali nije me dojmio - "tek gomila igrarija". Nažalost, ni traga novom Mac mini modelu.
Tračevi o "Siri Speaker" uređaju koji bi konkurirao ponudi Amazona i Googlea pokazali su se istinitima. Novotarija se zove "HomePod", što je dobar naziv za uređaj iz domene kućne domomatike. Sada je i jasno zašto je Apple toliko gurao “HomeKit” podršku koja je sada evoluirala i postala dio ovog sustava. Iako Apple ovdje nije ponudio zaista ništa inovativno, to što su složili učinili su kvalitetno i moglo bi se pokazati dobrim potezom koji će mnoge razmaziti po pitanju “pametnih domova”, a podrškom za gomile sitnih kućnih "drangulija" otvara se cijelo jedno novo tržište.
Ostaje vidjeti kako se u sve to na duge staze uklapa Apple TV - meni se čini logičnim da se on u nekom trenu integrira u HomePod priču. Mislim da ovakav uređaj ima budućnost i da će samo iz iteracije u iteraciju postajati sve sposobniji dok na kraju ne završimo s uređajem u klasi "ambient computinga", tj. računala koja su potpuno transparentna i dio naše okoline. U budućnosti ćemo bez isuviše uloženog napora upravljati vlastitim domom i sadržajima koje koristimo - sličnom brodskim računalima u legendarnoj Star Trek svemirskoj floti. :)
Gledajući prezentaciju HomePoda, s nostalgijom sam zamišljao kako bi to kod Jobsa bio "One more thing..." i kako bi on to predstavio s mnogo karizme i daleko uvjerljivije od današnje ekipe; bili su korektni, ali bez RDF (Reality Distrotion Field) efekta koji je bio neizostavni dio Appleove čarolije. ;) |
Komentari
Uglavnom macOS i iMac noviteti su mi bili super, ostalo je također solidno i zanimljivo. Watch mi postaje interesantan, ali ne sa atletskog aspekta kojeg jako guraju, već nešto što bi bilo fora imati (pogotovo jer sam osoba koja nosi sat stalno). Ako bi pri tom dobio više funkcionalnosti , super, ali to će sve pričekati jer mi se sat kao takav ne sviđa previše. Kada ne bude izgledao više kao oblutak (ili ako bude izgledao malo drugačije) možda i razmislim o tome.
Sve u svemu 4/5
Ranije je SVAKI uredjaj svoju neku detekciju radio. Nista nije bilo sinkronizirano, niti dijeljeno. Pa onda moras tisuce fotografija procesirati na svakom iOS uredjaju. Konacno uvedose i to. A mogli su i odmah. Barem kao opciju.
Bitnija stvar je Siri. Sada konacno, kako sam shvatio, imam jednu Siri. Do sada je svaki uredjaj imao svoju. Ako kazem iPadu da je moja kcerka Mia, iPhone to naravno ne zna. Jer cure valjda podaci
HW je pristojno osvjezen, dok sam puno vise ocekivao od MAC OS. Puno se tu stagnira, i samo s epoliraju neke stvari. I nemamo jos uvijek Dark mode, cini mi se :)
I konacno su imali m... da naprave crni mis i tipkovnicu :)
21,5’’ – 10.909,00 HRK*
21.5” 4K 3 GHz – 12.989,00 HRK*
21.5” 4K 3.4 GHz – 15.059,00 HRK*
27” 3.4 GHz – 17.659,00 HRK*
27” 3.5 GHz – 19.739,00 HRK*
27” 3.8 GHz – 22.859,00 HRK*
MacBook Pro 13” 128 GB – 12.989,00 HRK*
MacBook Pro 13” 256 GB – 15.059,00 HRK*
MacBook Pro 13” TB 256 – 17.659,00 HRK*
MacBook Pro 13” TB 512 – 19.739,00 HRK*
MacBook Pro 15”TB 256 – 13.379,00 HRK*
MacBook Pro 15” TB 512 – 27.529,00 HRK*
Rusty@ gdje si iskopao ovo za 17659kn? Moram si pod hitno naručit
No kad budem iskren sam sa sobom efektivno to sam napravio samo jednom sve ostalo sam konfigurirao u startu. A nakon 3 godine već moraš tražiti stariji RAM ili grafičku ili RAID katicu koji se više ne proizvodi i sve to onda bude još skuplje, komplicirano za naručivano s druge strane svijeta od nekog MacPro entuzijasta iz kentuckya. :) Tako da iMac Pro bi lako mogao biti my next poison of choice. Ali da se ne zavaravamo i iMac je sad puno ozbiljniji stroj.
Makar najsretniji bih bio da mogu plaćat rentu svaki mjesec za stroj koji mi je potreban. Kad mi više nije, vratim ga.
Ako umre odmah dobijem novi. Ako izađe novi, zamjenim stari za novi.
@nmrzlja1 - slažem se. Zato ja i gledam napraviti upgrade nakon 7+ godina i to na najjači model upravo zato jer ga ne želim otvarati i modificirati xy godina. Volio bi imati mac pro (modularni), ali realno, nakon ovakve ponude imam još manje potrebe za to. Ovo je upravo po meni stroj za nekoga tko traži snagu, a nema potrebu modificiranja i recimo potrebe za ne znam koliko storagea.
Kao korisnik koji ima NAS i sve praktički na njima, brzi lokalni storage mi ne treba biti u TB, a sve ostalo 3 bitne komponente (cpu/ram/gpu) su u ovoj ponudi više nego dovoljni. Sa novim portovima za periferiju svi TB diskovi, kućišta i ostali 'dockovi' su uvijek dostupni za proširivanje bilo kakvih extra potreba.
Osobno 5K iMac u ovom setup (za mene koji sam u ITu, a ne u profesiji grafike i slično kao neki članovi foruma) je opasno dobar odabir. Ako će me služiti dobro kao i trenutni 2010 model koji kao i prvi dan radi za 10, ovakva investicija je više nego opravdana (opet, to je moje mišljenje).
iMac Pro bez mogućnosti zamjene rama ili ssd-a. Prije sam mislio koji su to idioti u Appleu da ne znaju složit pošten kompjuter a ne frižider i to za toliku lovu, ali sad je sve jasno. Apsolutno izaze iz svega što nisu mobilni uređaji i satovi i ovo je pokazatelj toga. Zajebavaju nas propisno. Uvijek naprave nešto totalno krivo za određeni segment tržišta, onako baš suprotno onome kako treba. Da bi kasnije mogli reć da nije bilo interesa.
Neproširivi stroj nije samo da bi nakon xx godina imao bolju grafičku ili brži SSD, već je to i pitanje ozbiljne informatičke sigurnosti i privatnosti. Nek bilo što rikne u tom iMac Pro-u, npr napajanje. Moraš u servis, SSD ne možeš izvadit i svi tvoji privatni podaci su na raspolaganju nekome u servisu (da znam, passwordi i to, al dajte molim vas...). A i to napajanje bi moglo bit vanjsko, lako za zamijenit i stroj bi se manje grijao.
Ne kužim ni spiku da mora isto izgledat tj. bit istih gabarita kao i običan iMac. ZAŠTO??? Zašto taj prokleti 5K display mora bit zašiljen na rubovima da djeluje tanko? Zar jednom takvom stroju s pro aspiracijama ne bi bolje odgovarao nekakav bad ass idustrijski dizajn, nek je monitor debljine 3 cm i sve bi bez pretrpavanja bolje stalo unutra. A i zašto sve mora bit u monitoru??? Microsoft je u studiu napravio bolji dizajn jer je komp u postolju, isto kao i MAC lampa prije 15ak godina... I onda opet izvode egzibicije s hlađenjem kao da im nije dosta fijasko s nMP iz 2013.
Ne znam... ovo je sve gore i gore...
jednostavno nakon 3-4 godina kad dođe puno moćniji hardver ako ti posao to traži uzmeš novi stroj sa najnovijim i najbržim komponentama, po meni nema nikakvog smisla mjenjati samo jednu komponentu
No, nisam pesimističan, vjerujem da će taj novi, potpuno redizajnirani Mac Pro, ipak biti ono što svi čekamo. I istovremeno maštam o tome da sada sva ta čudesa koja su predstavili gurnu u jednog Mac minija za prihvatljiv novac za obične kućne korisnike koji nisu toliko bogati da kupuju fancy iMac...
@Anonimac2 - nisam u toj grupi, ja sam pak non-stop dograđivao Mac Pro, promijenio sam ne znam ni sam koliko grafičkih kartica, diskova, SSD-a, memorija, Blu-ray pisač i svašta... meni je super da je sve dogradivo.
Moj dragi starac (Early 2008) koji sam prije dvoje godine nadogradio s Kingstonovim HyperX SSD-om nije vise dio macOS price. Jedini razlog za koristenje Maca je cijeli Apple eko sustav doma, u svim segmentima (sve sto ima "i" u imenu), stoga _eventualno_ 21,5 4K, iako nema nekog opravdanja. Ili cekati novi Mini?
Posao, na moju veliku zalost, i dalje ovisi iskljucivo o Wintel platformi.
Od ostalih najava, odusevio me novi iOS, a HomePod? Well... pokucati ce jednom na moja vrata, u to sam vec sada uvjeren.
Ali odavno se sa tim ne zezam, sad ne vidim neku razliku brže grafike ako mi je propusnost sabirnice ista, ili puno veći ram ako je iste brzine, uglavnom sadašnji kompovi toliko su moćni i brzi da mjenjati samo neku komponentu više apsolutno ne vidim smisla, jer ćeš isto potrošitit neku lovu a nisam siguran da će to opravdati tu zamjenu
Ja zadnje na G6 nakon šta sam nadogradio i digao sa 16 na 64 ne osjetim razliku u brzini učitavanja, jer je od 64 uglavnom free preko 40-50 GB sa otvorenim raznim programima,, i učitanim morem efekata i dodataka,,, valjda to OS tako dobro hendla da ni ne sprema u RAM nego na SSD, koji je brutalno brz,,, iako je ekipa vani na forumima pisala da ne vidi razliku, mislio sam da će se primjetit kad se učitava brdo toga, ali eto stvarno nema nikakve razlike :)
Sad i da želim promjeniti SSD na novi, veći?? hbga opet ostaje 1.200 propusnost a novi su preko 3.000, i onda koja mi korist stavit veći SSD i trošit na nešto šta će samo djelomično poboljšat sistem.
Problem je ako krepa dio, onda hbga :))) kod klasike se relativno lako zamjeni ovdje si onda hebao ježa.
".... sve uznad 16GB ne pridonosi mnogo priči...". WTF? u kojem si ti svemiru ?
Ocigledno nisi nikad radio bilo kakvu 3d simulaciju fizikalnih elemenata, voda, dim, vatra, oblaci (openVDB). Tu svaki gigabajt jako pridonosi prici.
Cak i photoshop i AE i slicni trose jako puno rama i razlika izmedju 16 i 32 GB je velika.
A ako mislis na "obicne" korisnike, mail, photos i sl, to da.., tu je i 8 gb dovoljno
skuliraj se covjece :-))))
ja samo odgovaram na tvoju tezu da sve iznad 16gb ne znaci puno.... znaci itekako ovisno o poslu. i kad se spustimo na nas obicne korisnike 32 naspram 16 gb rama u afterima znaci jako puno. preview je duzi, rendering je brzi jer svaka jezgra ima vise rama za sebe itd... a da ne spominjem, to znas i sam, da u multimediji cesto imas po nekoliko aplikacija otvorenih odjednom na dva monitora... a odradit neku simulaciju pada sidra u vodu u houdiniju, nije bas neki holivud za 0.1 posto korisnika... ali zato 2x vise rama odradi simulaciju skoro dva puta brze... mozda swapanje na ultra brzi m.2 ssd to ublazava, ali ram je ram....jos uvijek.
tako da ce ipak bit neki tvoj svemir u kojem se valjda sve komponente sistema ponasaju drugacije.... manja gravitacija mozda :-)))
i za kraj, zasto se vidi samo tvoj odgovor, a ne i moj post.... cenzura??? :-)))
Ostajem pri stavu temeljem mojeg iskustva da je i za poslove profesionalne mutlimedijske produkcije 16GB RAM-a dovoljno za gotovo sve redovne zadatke. Čak i za zadatke kojima bi povremeno dobro došlo više RAM-a, nije neki big deal to odraditi na stroju sa 16GB kada danas svi imaju SSD. Moj privatni stroj ima 40GB, ali samo zato jer je ispalo da me dopadne takva konfiguracija, ali realno mi to ne treba. Na poslu imam 14GB RAM. Mislim da je pravi kriterij za to mjesečni broj page-outa na nekom stroju. Naravno da će netko tko sve što radi cijeli mjesec su samo kompleksni AFX projekti imati koristi od 32 ili više RAM-a, ali u Hrvatskoj su takvi sretnici s toliko takvog tipa posla nažalost manjina. Ljude koji kod nas rade u Houdiniju komercijalni posao, a ne da se doma zezaju jer su entuzijasti za 3D, može se nabrojati na prste jedne ruke. Volio bih da je više takvih situacija i poslova, a možda samo znam krive ljude. :)
Nego, kakva je ta Vega grafika? Može li to netko malo usporediti s top grafikom u aktualnom Mac Prou? Ili s nekom PC like Nvidiom?
Kakva je šema s ovim Fusion driveom? Jel dovoljan taj mini SSD dio ili ipak da uzmem sa SSDom pa onda eksterni disk za storage?
I da, najjeftiniji što sam vidio je u Švici. Vlak ZG-Zurich-ZG se može nać za 60€, a u kušetu za 120€. Jedino je problem kako ga preko granice prebacit, a da graničari to ne zamijete