Apple Braindrain, Alan Dye i ostali
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Apple Braindrain, Alan Dye i ostali


05.12.2025 | 23:03
Apple Braindrain...

AlanDye.jpg


Đurin link: substack.com/home/post/p-180750643

Uskoro odlazi i Tim Apple, Tony Fadell, iPod co-creator, might want to be Apple’s next CEO

A tek ovo - poznati Fireball:

> It’s worth recalling that Zuckerberg sorta kinda tried this poach-design-talent-from-Apple thing before. Mike Matas, the wunderkind designer who became a sensation with Delicious Library in 2005, soon thereafter moved on to work at Apple, where he designed such things as the “slide to unlock” interface on the original iPhone. Matas was a key designer on that glorious first version of the iPhone’s OS. He then left Apple and formed Push Pop Press, and wound up at Facebook in 2011 after Facebook acquired Push Pop — before it had even shipped its core product. (I saw a still-in-development version of Push Pop’s publishing system in 2011, before Facebook bought them and shut down the product, and it remains to this day one of the most impressive, exciting, “this is the future” demos I’ve ever seen. It’s not merely a shame but a goddamn tragedy that it never even shipped.) Zuckerberg wound up assembling around Matas an entire little superteam of “Delicious” era designers and design-focused developers. That team wound up shipping Facebook Paper in 2014 — an iOS-exclusive alternative client for Facebook that espoused the same principles of elegance, exquisite attention to detail, and, especially, direct manipulation of content in lieu of user interface chrome, that infused Push Pop Press’s publishing system. Facebook Paper was so good it almost — almost — made me sign up for a Facebook account just so I could use it. But Facebook Paper went nowhere, fast. Zuckerberg lost his boner for “design”, Facebook Paper was pulled from the App Store in 2016, and the team behind Paper disbanded.

> Matas today works at LoveFrom, and remains, to my mind, one of the most singularly talented and interesting people in the field of interaction design. In some closer-to-ideal alternate universe, Matas would be running HI design at Apple today. ↩︎︎
05.12.2025 | 23:20
Pratim situaciju na Twitteru, Mark Gurman prvi tvita o tome (tko ne zna, on je izvršni urednik Bloomberga), a jedan dio solidno pokriva i Apple Magazine koji ne pokriva samo Apple, već i ostale hi-tech firme, pa se svašta zanimljivog može pročitati.
08.12.2025 | 13:14
Alan Dye je out, mislim da je to samo jako dobra vijest za Apple i sve nas. Good riddance.

Tim Cook neće još neko vrijeme, dok se ne posloži nasljednik (Ternus?)
Srouji da ode, to bi bio bummer, ali mislim da je tu priča isključivo oko toga što će on sad 65, a Apple ima politiku da miče ljude kad dođu na tu dobnu granicu - i zato se on javlja, da ne misli u mirovinu i da će ići raditi drugdje ako mu kažu da je vrijeme... I mislim da će tu ignorirati pravilo jer čovjek je prevrijedan.
08.12.2025 | 17:27
I ja se nadam, bilo bi glupo da mora na silu ća, pa da ide raditi drugamo.
08.12.2025 | 23:50
Moze li netko popraviti naslov ove teme, bode u oci skoro ka i ta slika na pocetku
09.12.2025 | 00:02
A što treba popraviti?
09.12.2025 | 11:03
mozda nedostaje 'n' u 'Braidrain'?
09.12.2025 | 11:19
O jbt...

Neću to raditi jer samo ispadne nered. Ne može se (ja ne mogu) promijeniti ime teme, nego se samo može cijela tema premjestiti u novu s novim imenom. Međutim, ta se promjena neće reflektirati nigdje drugdje osim u na vrhu same teme kad se ona otvori. Za tipografsku pogrešku od jednog slova - ne.

Savjetujem zeleni čaj pripremljen na kineski način. Cijelo lišće preliveno vrućom vodom pustiti da odstoji najmanje 10 minuta i onda piti lagano cijeli dan. Djeluje vrlo blagotvorno na živce.
09.12.2025 | 13:18
smayoo kaže:
Savjetujem zeleni čaj pripremljen na kineski način. Cijelo lišće preliveno vrućom vodom pustiti da odstoji najmanje 10 minuta i onda piti lagano cijeli dan. Djeluje vrlo blagotvorno na živce.

Da to zaista djeluje trebalo bi Ustavom propisati cijeloj naciji.
09.12.2025 | 13:30
smayoo kaže:

Savjetujem zeleni čaj pripremljen na kineski način. Cijelo lišće preliveno vrućom vodom pustiti da odstoji najmanje 10 minuta i onda piti lagano cijeli dan. Djeluje vrlo blagotvorno na živce.


daj recept za kolicine, jedna solja je malo za ceo dan, rekao bih
09.12.2025 | 17:31
Ender kaže:
mozda nedostaje 'n' u 'Braidrain'?


Primjetio sam to odmah nakon što sam objavio temu ali se više nije dalo promijeniti pa sam kao prvu rečenicu upisao:

> Apple Braindrain...

Da sam ja dizajnirao Jabučnjak dozvolio bih promjenu naslova do prvog odgovora. Nakon toga bi naslov bio zaključan, ali ne i prije.

A slika na početku je savršena ilustracija onog što je Dye napravio od Mac/iOSa
09.12.2025 | 19:47
smayoo kaže:
Savjetujem zeleni čaj pripremljen na kineski način. Cijelo lišće preliveno vrućom vodom pustiti da odstoji najmanje 10 minuta i onda piti lagano cijeli dan. Djeluje vrlo blagotvorno na živce.


Od prvog dana mi upada u oči i bodeeee. To nas nekoliko fakat trza, nemreš si pomoći.

Pa molim svekoliko pučasntvo, nemojte komentirati, da tema ode u zaborav i makne se s naslovnice
09.12.2025 | 19:49
IgorD kaže:
A slika na početku je savršena ilustracija onog što je Dye napravio od Mac/i OSa


Slika na početku je genijalna. Savršen prikaz Dyeovog poimanja dizajna, style over function. Totalna antiteza Jobsu.
09.12.2025 | 20:02
Ender kaže:
smayoo kaže:

Savjetujem zeleni čaj (...)


daj recept za kolicine, jedna solja je malo za ceo dan, rekao bih


Koliko sam imao prilike vidjeti u više navrata, Kinezi to vrlo jednostavno. Šaka suhog lišća zelenog čaja (neusitnjenog) u čašu (staklenu, od cca pola litre), šalicu ili "biciklističku" bocu, prelivena vrućom vodom. Nakon 10 ili više minuta pijuckaj kako ti paše. Kad se čaj skroz ohladi ili kad ga popiješ skoro do kraja, samo prelij preko istog lišća još vruće vode, i tako cijeli dan.

Davno mi je to pojasnio jedan student indologije - čaj u početku, prvih 3-5 minuta (ovisno o tome je li crni, zeleni, bijeli ili crveni) otpušta tein koji ima efekt kao kofein i manju količinu nekog drugog alkaloida (zaboravio sam mu ime) koji ima efekt blagog sredstva za umirenje. Nakon toga teina više nema, ne otpušta se više, a ovaj drugi se nastavlja otpuštati dokle god je temperatura visoka tako da je nakon 10 minuta efekt smirenja jači od efekta stimulacije.
10.12.2025 | 17:31
smayoo kaže:
O jbt...

Neću to raditi jer samo ispadne nered. Ne može se (ja ne mogu) promijeniti ime teme, nego se samo može cijela tema premjestiti u novu s novim imenom. Međutim, ta se promjena neće reflektirati nigdje drugdje osim u na vrhu same teme kad se ona otvori. Za tipografsku pogrešku od jednog slova - ne.


Moze se, rijesio sam, detalji e-mailom.
11.12.2025 | 17:52
Riba kaže:

Moze se, rijesio sam, detalji e-mailom.


Da nije bilo mozda metodom sto ja od milja nazivam “Nece kad neznas, uzmi veci cekic”

Nesto tipa:
UPDATE topic
SET naslov = “Braindrain…..”
WHERE id = …
11.12.2025 | 17:56
Zacudo nije!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 40 minuta
  • drlovric: Meni je Siri skroz OK, upakirali su to lijepo. Ocekivano ce vecina puno ovih stvari iic na pretplatu jer trosi compute (i Gemini) resurse. Lejpse mi izgleda UI jer smanjuju prozirnost :)
  • dpasaric: Što je najbolje nećemo imati niti Siri AI jer je EU učinila sve da se to regulatorno zabrani.
  • pontmax1: A dosade, imate li nešto više od šugave SIri AI
  • drlovric: Kao da ce roditelji ovo raditi. Otkljucat ce im sve i cao.
  • drlovric: Smorise sa ovom djecom :) Nestvarno...
  • dpasaric: Za sada dosadno za poludit... :)
  • dpasaric: I ja imam niska očekivanja, pa da vidimo! :)
  • dpasaric: Kreće za 5 minuta! :)
  • drlovric: Meni su ocekivanaj jako nisko. Pricati ce o Siri, koja ce opet doci kao beta. Pa ce raditi kako treba u inacici 27.4 :) Volio bih da grijesim, ali vise im ne vjerujem na rijec.
  • ping: Bit će to zanimljiva večer. Kupio sam dvije vrečice indijskih oraščića i planiram još barem mali paket Munchmallowa.
  • dpasaric: Danas u 19h WWDC! :)
  • Riba: user, ne upisuj admin password ano ne znas tko i zasto te pita i to je u osnovi to.
  • Yonkis: U Berlinu se otvara Developer Centar [link]
  • user: kako biti siguran od virusa na Macu? Sad ću reinstalirati OS i želim biti siguran.
  • user: bok ljudi,
  • Yonkis: Mene, kao prišlića, iznenadilo koliko je puno zastupljeniji Viber nego WhatsApp a Signal skoro nitko nije ni čuo (osim jabučnjaka). Zanimljivo.
  • Riba: Za tajne stvari imam pisacu masinu. :)
  • Riba: Ja imam instalirano sve pa tko kako hoce.
  • drlovric: Sve koje znam koriste Whatsapp. Viber, je isto popularan. Kao i Telegram. Signal nije bas zastupljen u mojim krugovima :)
  • dpasaric: Hehe, odlično, ja sam odavno prebacio sve na Signal.
  • Performita: Hvala Smayoo, Kako je Davor napisao ispod članka, i ja ebo čitam knjigu i lagano sve prijatelje, osobito one koji nemaju iPhone nagovaram na Signal.
  • smayoo: svima koje znam, to jest. :)
  • smayoo: skinuo i proslijedio link svima koji su još sposobni čitati knjige... :)
  • Performita: Ekipa, idemo sad svi skinuti besplatnu knjigu Guya Kawasakija da mu na administraciji stranice pokaže kako je odjeknulo u Hrvatskoj ;-)
  • dpasaric: Jest sitni sat, ali je published! :) Uživajte!
  • Yonkis: [link]
  • Yonkis: Baš baš sve!
  • Djuro genijalac: Izgleda da je BAŠ sve ovdje
  • Djuro genijalac: [link]
  • Yonkis: Hooorayyyy [link]
  • dpasaric: Radim na tome da nabavim zanimljiv monitor za tehnički review, držite palčeve da upali jer bi moglo biti mnogima zanimljivo. :)
  • Yonkis: Font je drugačiji.
  • Performita: :-)
  • dpasaric: Pogledajte naslovnicu! :)
  • dpasaric: Taaaa-daaaa! :)
  • dpasaric: Javim uskoro... :)
  • dpasaric: Ne, ovdje na Jabučnjaku!
  • Yonkis: dpasaric - Jel' u Kokolu?
  • dpasaric: Spremamo poslasticu za večeras! :)
  • ivan.ocd: Hvala za konkretni model, budem i ja pogledao za takav neki model… imam puno knjiga koje trrba analizirati i tu je onda preslab.
  • drlovric: Moj kolega koristi Cowork sa M5 Pro sa 64GB, i nema tih problema... Ocigledno ti je taj Air preslab za tu specificnu namjenu :/
  • ivan.ocd: Da, prema Claudeu trebao bi M5 Max… neki dan je bilo preko 90GB Rama koje je koristilo… pogledat ću ovo sto si napisao pa javim
  • accom: Activity monitor će ti pokazat CPU / GPU / memory usage. Pretpostavljam, da je naročito GPU pod plafonom, a možda i Memory...
  • accom: A što kaže Claude po tom pitanju?
  • ivan.ocd: Ekipa, molim vas za brzinski savjet: imam MBA s 16GB RAM-a i koristim Claude puno, osobito Cowork. Izgleda da mi tih 16GB nije dovoljno jer svako malo dobijem upozorenje o memoriji, a i grije se ko lud (M5). Trebam li prodati ovaj Mac i gledati neki Pro ili Max s vise memorije ili hlađenja ili ne? Hvala
  • hal9000: OVO: -> [link]
  • hal9000: @yonkis: ma neki kompjuterski virusi... nemam pojma što je to! @smayoo: pa ja bih baš na krstarenje... :D
  • VanjusOS: [link]
  • smayoo: Sad su ti ta krstarenja vrlo povoljna pa nemaš više izgovora. ;)
  • Yonkis: hal9000 misliš o norovirusima? Srećom besparica me opet spasila pa nisam na kruzerima :j

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.97 Seconds

Provided by iJoomla SEO