Kupnja starog Mac Pro 5,1?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja starog Mac Pro 5,1?


11.07.2019 | 18:53
Koja je legenda taj lik!

Da već nemam karticu, kupio bih je sada od njega jer zaslužuje, baš se trudi i podržava platformu godinama. Sada treba vidjeti hoće li se pojaviti taj EPROM u divljini, pa da flashamo!
14.07.2019 | 13:32
Dosta zanimljivih postova od mojeg zadnjeg javljanja. Komentiram i proucim kasnije. No, evo da se pohvalim! Mojave napokon na Mac Pro 5,1!


Screenshot2019-07-14at12.30.07.png
24.07.2019 | 00:10
Tko mi je ono njurgao "Lijepe su Alfe, ali nepraktične, niti bunker pristojan nemaju!"???

AlfaGTMacProbunker.jpg
24.07.2019 | 07:59
Ja sam ti jednom rekao da je Alfa 156 šit projektirana, jer u bunker ne stane ništa osim subwoofera.
24.07.2019 | 09:24
Smayoo, pusti ti sad alfu. Bit je da je Davor počel švercati
24.07.2019 | 09:42
Pun bunker Macova, a u njima...? Domaće kobase?
24.07.2019 | 13:22
Još gore. Smrznute jadranske lignje i bijela riba! Ipak je sezona......
24.07.2019 | 13:51
"Jadranske"... iz akvatorija "Islas Malvinas"
24.07.2019 | 21:05
smayoo kaže:
Pun bunker Macova, a u njima...? Domaće kobase?


Uff, domaće pečenice i češnjovke sa dinstanim kiselim, ali jako kiselim zeljem i restanim krumpirom, naravno sve na domaćoj masti

Isprika moderatorima, ovo je offtopic, ali na neke sam stvari jednostavno pre-slab. A g. Smayoo uvijek zakuha nešto zanimljivo sa hranom
24.07.2019 | 22:48
25.07.2019 | 00:32
stefanjos kaže:
Nasao na netu:
Servisni manuali za Mac Pro!


Imam ih sve, nabavio davno iz službenog servisa, ali super da su sada na webu i dostupni svima, hvala za linkove!
30.07.2019 | 19:54
Pozdrav ljudi, kupio sam Mac pro 4,1 flashao ga na 5,1 i stavio novu grafu Saphire Pulse rx 580 4gb. Sada mene zanima je li itko uspio napravit da se Mac boota sa rx580 i gt120. Jer kad stavim obje grafe zajedno dođe boot screen i nakon toga bijeli ekran i to je to. Probo sam stavit gt120 u 1 i 4 pcie slot(1-x16, 4-x4), ali ništa. Kada stavim svaku grafu zasebno Mac normalno radi, samo sa rx580 nema boot screen-a. MacOs je Mojave. Je li itko ima ikakvu ideju u čemu je problem? MacOs je Mojave.
30.07.2019 | 22:15
GT120 kao i ostatak nVidia kartica podržava boot screen, ali nisu podržane na macOS Mojave, odnosno zbog svađe/inata nVidije i Applea nema drivera za zadnji OS.
AMD kartice koje podržavaju "Metal" u ovom slučaju RX580 su podržane na zadnjem macOS Mojave, ali ne podržavaju i boot screen.
Obje kartice istovremeno ti neće raditi, tako da si osuđen na macOS Mojave bez boot screena s AMD RX580 karticom.

Postoji rješenje, ali je skupo. Ekipa iz macvidcards.com složila je EFI za AMD RX580 kartice da imaju boot screen, ali to naplaćuju 350$. Ne nude i sam EFi za download, ali zajednica se nada da će jednom netko ponuditi i taj famozni EFI pa ćemo svi flashnut naše AMD kartice i imati boot screen ili još bolje da će se Apple i nVidia nekako dogovoriti i ponuditi drivere za nVidia kartice koje u mnogo čemu nude više od AMD kartica.
Za sada vozi svoju RX580 bez boot screena.
30.07.2019 | 23:14
Evo, Soffoklo me preduhitrio i sve točno naveo! Nemaš nikakav problem, sve radi očekivano i točno kako bi trebalo.
30.07.2019 | 23:22
Mene sada zanima ako je nemoguće koristiti obje grafe zajedno postoji li način da se bootam u windowse bez boot scree-a? rEFI možda da koristim?

Pronašo sam video gdje je lik uspio namjestit da mu rade obje grafe samo je on koristio rx560:
31.07.2019 | 00:17
Lik koristi obje grafičke na High Sierri ne na Mojaveu. Za Mojave ti treba "Metal" kompatibilna kartica i da nije nVidia, jer za istu ne postoje driveri za Mojave.
A čini mi se da i lik ne zna baš mnogo o Mac Pro strojevima, ali ipak snima YT videe (kaže lik da skoro 1000W snažno i 10 godina staro napajanje na Mac Pro-u nije nešto i tutne dvije grafičke bez pardona ).
Ako želiš ovo što je i on napravio moraš imati macOS High Sierru ili stariji macOS, a ne Mojave.

Neka od rješenja za bootanje bez boot screena u/iz macOS Mojave <-> Windows 10, imaš ovdje (nisam niti jedno osobno provjeravao, jer mi Windowsi u VM-u sasvim ok rade za moje potrebe):
Boot Manager - forums.macrumors.com/threads/boot-manage...of-your-mac.2145374/
Bootchamp - forums.macrumors.com/threads/bootchamp-w...lternatives.2036710/
31.07.2019 | 00:30
Možeš koristiti obje grafičke, ali GT 120 staje na High Sierri, a Mojave pak mora imati RX 580. I onda je problem što je pitanje hoće li Mojave znati izignorirati GT 120 koji je aktivan u stroju i da koristi samo RX 580. Rekao bih da bi ga to zbunilo i da neće raditi, ali nisam probao. Dakle, moraš ostati na High Sierri ako želiš GT 120 i RX 580 u isto vrijeme.

Možeš naravno imati i Windowse, ali je to zeznuto podesiti jer su oni glupi i često pucaju ako imaš dva različita drivera - od AMD-a i NVIDIA-e, sve se sroka (moje iskustvo, ali možda je bilo nešto specifično za moju konfiguraciju).

Bottom-line: ne treba ti GT 120, možeš na stroju imati samo RX 580 s Mojave i Windowse na drugom disku i to radi provjereno (imam takav setup na dva stroja).

Ne treba ti boot-screen da bi se selio s Windowsa na Mac i obrnuto. Najlakši combo je s Windowsima 7 za koje Boot Camp lijepo radi i može odabrati Macov Startup disk u control panelu na Windows strani, ali taj disk mora biti na SATA busu, dakle ne možeš odabrati NVMe iz Windowsa. Ako ti je Mojave na NVMe, onda napraviš jedan "međudisk" na SATA busu i kada skokneš u njega, onda od tamo možeš birati dalje.

@Soffoklo - svi ovi boot manageri uglavnom ne rade kada je u pitanju non-boot-screen GPU jer ne dobiju priliku da se dignu. Ima načina da se natjeraju, ali je to živi užas s isključenjem SIP-a u nekim akrobatskim kombinacijama, što za moj račun nema smisla, a nema niti potrebe, ova "ruska" rješenja s CMD+OPT+P+R rade ok kada baš treba.
31.07.2019 | 07:28
dpasaric, ako se dobro sjećam, imaš dvije 30" Cineme spojene na mac pro. Na koji način su spojene na grafičku, jedna je na DVI a kako si spojio drugu, putem nekog adaptera MDP to dual DVI ili nekako drugačije?
31.07.2019 | 10:53
Renzo kaže:
dpasaric, ako se dobro sjećam, imaš dvije 30" Cineme spojene na mac pro. Na koji način su spojene na grafičku, jedna je na DVI a kako si spojio drugu, putem nekog adaptera MDP to dual DVI ili nekako drugačije?


Da, dobro se sjećaš, Cinema 30" je komplikacija radi Dual-link DVI standarda kada imaš dva komada i grafičku karticu koja ima samo jedan Dual-link DVI port (većina non-Apple kartica) i traži vrlo skup adapter, mislim da je bio čak oko 1.000 kn, velik je skoro kao ispravljač, to je cijeli mali kompjuter unutra!




Apple-Mini-DisplayPort-Dual-Link-DVI-Adapter-MB571Z.jpg
31.07.2019 | 17:15
Evo sad sam krenio s instalacijom Windowsa 10 uz pomoć bootcampa, ali se pojavi jedan error: "We couldn't create a new partition or locate an existing one. For More information, see the Setup log files", probo sam restarta pram no ništa opet taj error. Windowse instaliram na zaseban HDD uz pomoć USB-a, tako da nije na istom drive-u kao i MacOs.
31.07.2019 | 19:31
Ne znam kako win 10, znam da one starije verzije nije bilo moguće "redovno" instalirati na vanjski USB medij.
Osim toga, provjeri koja je particijska shema na tom disku kamo instaliraš win. Oni stariji nisu išli na GUID, nego samo na MBR, a ovi noviji, navodno, obratno (prepričavam iz druge ruke, windowse, hvala Bogu, više ne koristim ni lud ).
31.07.2019 | 20:56
Petre, ne čitaš detaljno Jabučnjak!

Točno to sam opisao kao problem zbog dokumentiranog buga u Windowsima ovdje:

www.jabucnjak.hr/clanci/hardver/ekajui-novi-mac-pro.html

Evo da ne tražiš odlomak:

"Ovdje ću s vama podijeliti i korisno iskustvo kako biste uštedjeli sate i sate traženja problema: Microsoft Windows 10 instalacija (da ne bude zabune, kupljena i legalna, bez ikakvih hakiranja) ima bubicu koja se manifestira tako da na određenim PC matičnim pločama (a izgleda da ova od Mac Pro modela spada baš u njih) javlja besmislenu pogrešku pri pokušaju instalacije u slučaju ako se na SATA sabirnici nalazi više tvrdih diskova! Službeni Microsoft forum za podršku nudi i rješenje: na takvim PC računalima potrebno je fizički odspojiti sve diskove osim onog na kojeg se izvodi instalacija! Nevjerojatno da Microsoft do dan danas nije ispravio tu pogrešku. Kada prebrodite i tu prepreku, dovoljno je instalirati Appleove drivere za Mac specifičan hardver, (Bluetooth modul, Airport, Trackpad...), i vaš Mac Pro postaje PC kanta! Moćna kanta, ali ipak kanta! "
31.07.2019 | 21:10
Hvala na savjetu!
No uspio sam na jedan drugi način uz pomoć DISKPART, ali se sad javio novi problem (možda zato što sam koristi baš to) nakon što sam update-o drivere uz pomoć boot campa čim se boota u windowse nakon 10 sekundi se smrzne i restarta.
31.07.2019 | 21:19
Nema se što smrznuti od Boot Camp instalacije, vjerojatno ga rokne neki nestandardni driver ili nešto slično, koju grafičku imaš? Koje Boot Camp drivere koristiš, nisu svi isti. Ako ti se RealTech Audio ne želi instalirati kroz installer, onda ga nađeš u folderu njegovom, pa instaliraš zasebno i onda radi.
31.07.2019 | 23:33
Slažem radnu stanicu za video montažu, pa testiram monitore, ovo je dosta luda kombinacija: Apple Cinema 30" + LG Ultrawide 34". Sve goni Radeon RX 580 8GB. Cinema je 2560x1600, a LG je 3440x1440.

01.08.2019 | 00:20
Ima li kakvih osjetnih usporenja u toj kombinaciji ili sve radi kao s jednim monitorom?
01.08.2019 | 00:30
Sve radi isto za sada, jedino sam primjetio da se brže pali ventilator na samom Radeonu.
01.08.2019 | 13:10
dpasaric, tnx na informaciji.
01.08.2019 | 13:59
Ekipa, jel ima gdje za kupiti strujni kabel za 5.1
Ali da je baš profilirani konektor koji sjeda 100% na kučište.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 14 sati, 29 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, dpasaric, Ender, IgorD, MacSlavko, Maxxy, Riba, Anonimci (532)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.58 Seconds

Provided by iJoomla SEO