Kupnja starog Mac Pro 5,1?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja starog Mac Pro 5,1?


13.02.2019 | 13:59
Pozdrav,
nov sam ovdje. Zanimame ispilati li se prodati moj trenutni MacBook Air Mid 2015 sa i5 i 8gb ram-a i kupiti stari Mac Pro 5,1 sa 2x Xeon x5650 2.66GHz procesorom, 16gb ECC DDR3 ram-om i dolazi sa 30" Apple Cinema ekranom i žičnom Apple tastaturom. Glavni razlog zašto bi prodo MacBook Air i kupio Mac Pro je to što je Mac Pro jači i zanima me foto obrada i 3d rendering. A ako se ne isplati kupnja ili je preriskantno isplati li se napravit Hackintosh?
13.02.2019 | 15:04
Po meni ne. Iako se na papiru čini dosta jači, ipak je to stroj star koliko 8-9 godina?
Stara arhitektura proca, SATA2 konektori, USB 2.0, Novi OS više neće (službeno) biti podržan. Ždere hrpu struje a grije cijelu sobu. Rađe kupi ekran pa se spoji na air ili ga prodaj, dodaj novce i kupi macbook pro.
13.02.2019 | 15:58
Znam ljude koji koriste Hakintoshe u profi foto i video obradi. Jednom kad se slozi nemas problema. To radi dobro i pouzdano.

Najbolje bi bilo da angaziras nekoga ko ima iskustva da odabere komponente i instalira ti OS X.

Ili istrazuj sam online, pa polako...

Definitivno ces na taj nacin dobiti najvise "konjskih snaga" za svoj novac.

Koliki je budzet?
13.02.2019 | 16:08
Budzet je oko 7 000 kn. Za hackintosh sam malo istraživao i napravio ovaj build:

CPU (3.499,00 kn) Intel Core i7-9700K 3.6 GHz 8-Core

Hladnjak (265,05 kn) CoolerMaster Hyper 212X

Matična (752,95 kn) Gigabyte Z370M DS3H

RAM (937,92 kn) (2x) Corsair Vengeance LPX (crni) 8 GB DDR4-3000

HDD (330,00 kn) Western Digital Blue 1 TB 7200 RPM

SSD (621,74 kn) Samsung 970 Evo 250 GB M.2 3400/1500

Kućište (243,46 kn) CoolerMaster MasterBox Lite 3.1 mATX

Napajanje (383,63 kn) Corsair VS550 550W 80+

Ukupno: 7.033,75 kn

Grafička mi nije tolko važna jer ne igram tolko igrice i program koji koristim za obradu slika nema gpu acceleration.
13.02.2019 | 16:13
Apsolutno se isplati, u ovom trenu nema tog Maca ili Hackintosha koji može nadmašiti stari 5,1 (koji podržava i Mojave!) u smislu cijena / performanse / kompatibilnost. Sve uz njega je smiješno, brži je i od Valjka u svakoj konfiguraciji. Uostalom, zar nisi čitao tekst:

www.jabucnjak.hr/clanci/hardver/ekajui-novi-mac-pro.html

Sve Macove doma sam rasprodao i kupio samo Mac Pro 5,1 towere, trenutno doma koristimo 3 komada. Legendarni strojevi, topla preporuka. Naravno, koristim ga i na poslu s 2 x Cinema 30", a na stolu do stoji Mac Pro Valjak 12-core s 2 x LG 34" i niti ga ne upalim.

Nema bolje, osim možda iMac Pro top modeli, ali tu već govorimo o 80-tak tisuća kuna, pa do 116 tisuća.
13.02.2019 | 16:27
Jedna od stvati koja me privukla tom Mac-u je bio upravo taj tekst i kako ga hvali. Samo me birene jedna stvar a to je starost, odnosno kolko bi još dugo taj Mac mogao raditi jer onaj koji sam ja gledao je star oko 7 godina. Ali prednost tog Mac-a ispred Hackintosh-a je ta da podržava MacOs a sa Hackinstosom se moraš malo zezati da proradi.
13.02.2019 | 16:45
@petar - po hardveru, nema alternative hackintoshu. Konfiguracija koju si naveo je dosta jaca od MP5.1 u 95% slucajeva, vjerujem i bolji izbor zbog puno jaceg procesora (1vs1) A i po cijenama vidim da uzimas novo, znaci imas garanciju koja definitivno nije za baciti. Hackintosh je danas dosta lagano izvest, radi na gotovo svim mogucim kombinacijama.


Ako ti treba sustav kojemu je najvaznije svojstvo da vrti OSX, onda uzmi 5.1. Morat ces uzet i novu graficku za taj 5.1 ako zelis Mojave gore, tako da racunaj jos cca +1000kn.

Vjerojatno je on na kraju svog macos puta, tako da ces uskoro imati hackintosh kojeg god izabrao
13.02.2019 | 17:34
Po čemu bi taj Hackintosh bio jači u 95% od MP5.1?
Xeoni su daleko izdržljiviji od bilo kojieg i procesora. Mogu se uparivati, imaju vuše jezgri, puno više memorije. Smješno su jeftini.
Ja sam MacPro original kupio za 700kn! Još sam potegao 200n za 8GB RAM-a. MIš i tipkovnicu sam imao. KUpio sam ga za prekonvertirati Mućke s DVD-a u iTunes.
Gore je 10.6.8 i vrti(o) (doduše) kilavo AutoCad 2014 (licenca od 1 mjesec je istekla)! Još sam kupio staru Apple Cimenu HD (23" s onim ADC-om).
13.02.2019 | 17:57
zabac kaže:
Po čemu bi taj Hackintosh bio jači u 95% od MP5.1?
Xeoni su daleko izdržljiviji od bilo kojieg i procesora. Mogu se uparivati, imaju vuše jezgri, puno više memorije. Smješno su jeftini.


Photo obrada, recimo da ce raditi u photoshopu.

Link

Koristi od drugog procesora nece bas imati, a buduci da je i7 9700k barem 30% brzi procesor (govorimo vs x5650), s visim taktom, tu nema nikakvih dilema.

Drugi procesor koristi malo aplikacija, uglavnom za video obradu.

Xeoni su jednako izdrzljivi kao i i procesori, ustvari za tu seriju to su i jednaki procesori - i7 990x je x5690. Isti procesor, samo rebrandan za serversko trziste. Jeftini su jer su stari 9 godina te ih ima puno na zalihama kod kineza.


Da se razumijemo, mislim da je 5.1 odlican stroj, pogotovo za tu cijenu. Ali gore navedena konfiguracija je ipak brze rjesenje za obradu slika od navedenog.
13.02.2019 | 18:33
petar kaže:
Samo me birene jedna stvar a to je starost, odnosno kolko bi još dugo taj Mac mogao raditi jer onaj koji sam ja gledao je star oko 7 godina.


Kod mene u uredu su u svakodnevnom pogonu puno radno vrijeme MacPro1,1 (flashan na 2,1) i MacPro3,1. Ovaj stariji će uskoro imati 13 godina, a ovaj mlađi je pregazio 10. Trebam li naglašavati da nema problema?

Nisu to PC plastiše. Godine se njima ne broje jednako.

Ali prednost tog Mac-a ispred Hackintosh-a je ta da podržava MacOs a sa Hackinstosom se moraš malo zezati da proradi.


Za ono što nama treba u poslu, OS 10.11 je optimalan. Tako trebaš i kod sebe vidjeti - je li ti najzadnji OS uopće potreban, a zatim i je li ti zaista optimalan izbor. Jer - možda i nije.

O PC kantama ("hackintosh" je zapravo eufemizam za "PC kanta na koju sam potrošio ekstra puno novca i još više vremena da je natjeram da glumi Maca" ) ne znam više puno jer se njima ne bavim već više od 10 godina. Nadam se da se na tom polju ipak nešto promijenilo u to vrijeme, odnosno da više ne dižu onakvu nesnosnu buku dok rade. Ako ipak da, onda je to protiv pravila zaštite na radu. Provesti radni dan u takvoj buci ozbiljan je napad na zdravlje.
13.02.2019 | 21:41
Zaboravio sam napomenuti da Mac Pro dolazi sa ATI Radeon HD 5770 1 GB RAM grafičkom

smayoo kaže:

O PC kantama ("hackintosh" je zapravo eufemizam za "PC kanta na koju sam potrošio ekstra puno novca i još više vremena da je natjeram da glumi Maca" ) ne znam više puno jer se njima ne bavim već više od 10 godina. Nadam se da se na tom polju ipak nešto promijenilo u to vrijeme

To mene brine neznam koliko je lagano napravit Hackintosh u softwarsokm smislu odnosno neznam kolko je tu zezancije oko toga da on proradi.
13.02.2019 | 22:46
5770 nije tako loš niti danas za obične grafičke poslove i neki osnovni 3D. Za 5,1 se sada lijepo kupi Radeon RX 560 ili, tko ima para, RX 580 i onda si na miru.
13.02.2019 | 23:20
Nemam ni jednu pametnu u vezi MacProa, ali imam za popis komponenti.

1. WD Blue nemoj kupiti jer rikavaju
2. WD Blue nemoj nikako kupiti jer rikavaju još pod garancijom, a ako i ne krepa za dvije godine krepati će koji mjesec kasnije
3. jesam li napisao da ne kupuješ WD Blue?
4. spoji novce koje si namijenio za HDD i SSD i uzmi 1TB SSD, a kad ti danas sutra ponestane prostora kupi novi SSD koji će ti tada cijenom biti povoljan
5. jasan mi je odabir mATX kućišta obzirom na odabir MBO, ali čemu, veće kućište = veći volumen = bolje i lakše hlađenje
6. Zašto si odabrao K procesor kad ga ne možeš adekvatno overklokirati na odabranoj matičnoj ploči, a ako ga nisi mislio overklokirati nemaš potrebe za K procesorom
7. na popisu komponenti ne vidim grafičku karticu, ok napisao si da ti nije bitna za obradu fotografija, ali si također u prvom postu napisao da ti treba i za 3d rendering pa sam malo ??

... jednom riječju po mom mišljenju nisu dobro odabrane (uravnotežene) komponente
14.02.2019 | 06:34
Mislim kako Photoshop na OSX zna iskoristiti sve jezgre dok na PC ne (mislim na Xeone i 12 jezgri).
Gradicka ke jedino sto je napisao da mu nije bitna.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
14.02.2019 | 08:17
dpasaric kaže:
5770 Za 5,1 se sada lijepo kupi Radeon RX 560 ili, tko ima para, RX 580 i onda si na miru.


Već više puta hoću pitati (jer uvijek sugeriraš Radeon RX 60/80) koja je po tebi razlika između Radeona i Nvidia na Mac Pro-u?
14.02.2019 | 08:24
Bertone kaže:
1. WD Blue nemoj kupiti jer rikavaju
2. WD Blue nemoj nikako kupiti jer rikavaju još pod garancijom, a ako i ne krepa za dvije godine krepati će koji mjesec kasnije
3. jesam li napisao da ne kupuješ WD Blue?


Pridružujem se ovim savjetima. Ja sam ih sklon poopćiti na "ne kupuj WD"
14.02.2019 | 09:48
Bertone kaže:

...
5. jasan mi je odabir mATX kućišta obzirom na odabir MBO, ali čemu, veće kućište = veći volumen = bolje i lakše hlađenje...


Po ovom pitanju se ne bih složio sa tobom.

Veće kućište tj. veći volumen ne znači automatski bolje i lakše hlađenje.

Za hlađenje PC-a, najbitniji je protok zraka (dizajn samog kućišta i raspored komponenti u njemu), a ne zapremina kućišta.
A, osim toga, veće kućište ostavlja i više mogućnosti za pogreške.
14.02.2019 | 11:02
Dobro je da imamo različite poglede i da se ne slažemo jer time svi nešto naučimo ... ali iz osobnog iskustva je lakše složiti protok zraka u većem nego u manjem kućištu

EDIT:
Ovo odabrano kućište je još i OK što se tiče rasporeda komponenti i protoka zraka no dizajnirano je za prihvat 240 mm vodenog hlađenja CPU-a tako da bez modifikacija i nije optimalno za zračno hlađenje.
14.02.2019 | 11:07
m@xym kaže:
Veće kućište tj. veći volumen ne znači automatski bolje i lakše hlađenje.


Veći volumen zraka je nekad sam po sebi dovoljan za efikasno hlađenje, da prisilna ventilacija nije ni potrebna. Ali slažem se - ako nije takav slučaj, onda je važnije osigurati veliki protok zraka. Međutim...

Za hlađenje PC-a, najbitniji je protok zraka (dizajn samog kućišta i raspored komponenti u njemu), a ne zapremina kućišta.


U skučenom kućištu je puno teže ostvariti uvjete za optimalno hlađenje (treba puno više o tome znati i malo se pomučiti).


A, osim toga, veće kućište ostavlja i više mogućnosti za pogreške.


Ovo mi uopće nije jasno??
14.02.2019 | 13:28
Slažem se da skučeno kućište može predstavljati veliki problem za postizanje optimalnog hlađenja, ali pitanje je što je uopće skučeno kućište. Laptopi i miniITX kućišta su noćna mora za postići optimalno hlađenje (zato se, u praksi, često pregrijavaju pod velikim opterećenjem).

S druge strane, kad se radi o klasičnim PC 'kantama', pametno dizajnirana kućišta (koja su u pravilu skuplja od prosjeka) postižu iste rezultate hlađenja komponenti, bez obzira na dimenzije kućišta.

Ako u kućištu ima dovoljno mjesta za postavljanje svih komponenti, i ako je dizajn kućišta takav da postoje dvije ili tri termalne zone prolaska zraka, hlađenje takvog kućišta neće biti problem. Uostalom, i veća kućišta koja su dobro dizajnirana, imaju više termalnih zona manjeg volumena.

@smayoo,

Kad sam rekao da veće kućište ostavlja više mjesta za pogreške, mislio sam na situaciju kada prosječni korisnik kupi veliko kućište (očekujući da će time automatski imati i bolje hlađenje), koje nije dobro dizajnirano, pa još ne postavi odgovarajuće hlađenje (odgovarajući broj ventilatora određene veličine na potrebna mjesta), dobiti će veliko kućište sa lošim hlađenjem, dakle upravo suprotno od onoga što je očekivao.

Poanta svega je, da će kvalitetno dizajnirano kućište imati dobro hlađenje, bez obzira na fizičku veličinu kućišta, a da sama veličina kućišta ne garantira i dobro hlađenje.
14.02.2019 | 13:39
Ja bi radije isao na vece kuciste (jer je desktop masina pobogu) i stavio velike ventilatore koji se sporije vrte, te na taj nacin smanjio buku koliko je moguce.

Ali ako covjek nece stavljati mocne graficke kartice unutra (sto je po meni glavni razlog za imati Hakintosh, imas 2 u 1 onda, gejmerski PC sa WIN i Hakintosh za posao), ja ga ne bi ni pravio.

Kupio bi za taj novac novi Mac Mini napucan sa specs (jer graficka mu ocigledno nije bitna) i rijesen problem.
14.02.2019 | 15:44
drlovric kaže:
Ali ako covjek nece stavljati mocne graficke kartice unutra (sto je po meni glavni razlog za imati Hakintosh, imas 2 u 1 onda, gejmerski PC sa WIN i Hakintosh za posao), ja ga ne bi ni pravio.

Kupio bi za taj novac novi Mac Mini napucan sa specs (jer graficka mu ocigledno nije bitna) i rijesen problem.

Već sam napiso da ne igram igrice pa mi zato ne treba GPU i po meni je MacOs puno bolji Windowsa. Koji Mac Mini mogu kupit za te novce a da je "napucan sa specs".

Bertone kaže:
Nemam ni jednu pametnu u vezi MacProa, ali imam za popis komponenti.

1. WD Blue nemoj kupiti jer rikavaju
2. WD Blue nemoj nikako kupiti jer rikavaju još pod garancijom, a ako i ne krepa za dvije godine krepati će koji mjesec kasnije
3. jesam li napisao da ne kupuješ WD Blue?
6. Zašto si odabrao K procesor kad ga ne možeš adekvatno overklokirati na odabranoj matičnoj ploči, a ako ga nisi mislio overklokirati nemaš potrebe za K procesorom
7. na popisu komponenti ne vidim grafičku karticu, ok napisao si da ti nije bitna za obradu fotografija, ali si također u prvom postu napisao da ti treba i za 3d rendering pa sam malo ??


1.-3. Frend mi ima Wd Blue i radi mu već tri godine savršeno
6. Neznam zašto nisam odabrao z390
7. Puno više se bavim obrađivanjem slika nego 3d renderingom pa zato

I šta većina vas nebi preproučila kupnju rabljenog Mac Pro-a?
14.02.2019 | 15:59
Ja kad bi morao birati, uzeo bi vodeno hladjenje. Ventilator bi stavio sto veci, a i hladnjak.
Ja BI preporucio kupovinu MacPro-a jer su dosta jeftini. Uvjeren sam kako daju najvise za ulozeno.
14.02.2019 | 18:16
petar kaže:
1.-3. Frend mi ima Wd Blue i radi mu već tri godine savršeno


Možda ne uključuje kompjuter?
Zaozbiljno - duty cycle treba kod današnjih HDDova jako ozbiljno uzeti u obzir jer su jako našpanani (malo prostora, velike brzine, gusti zapis, visoke temperature). WD je napravio smiješno puno različitih modela (plavi, crveni, ljubičasti, crni, zeleni...) upravo zato da se ogradi od problema koji nastaju kod prezahtjevnih korisnika koji kupe jeftiniji disk.

Dakle, promisli dobro koliko misliš sati dnevno "jahati" po tom disku, je li to kod tvog frenda isto tako i onda odluči je li to dobar model diska za tebe. "Blue" je kod WD-a u osnovi "kakica za obične nezahtjevne korisnike" (oni to marketinški govore "it's a great all-rounder" ), što znači da možeš očekivati da krepava ako aktivno radi (vrti pretražuje čita zapisuje, ne ako se samo vrti u prazno ili spava) preko 50% vremena u kojem je računalo aktivno te ako je računalo aktivno više od 30% vremena u danu. "Green" je isto to, samo je još i spor.

Naše je tržište nažalost takvo da je WD daleko najviše eksponiran pa je stvarno muka ako želiš kupiti i koristiti nešto drugo. No, ako misliš značajnije vrijeme svaki dan raditi s fotografijama, kupi onda WD black.

I šta većina vas nebi preproučila kupnju rabljenog Mac Pro-a?


Ja svakako bih. Možda nisam bio jasan, odnosno Davor me pretekao, ali mislim da ti je to dobar izbor. Jednom kad staviš Mac Pro na stol i otvoriš ga, shvatiš kako je smiješno uspoređivati taj stroj s bilo kakvom PC kantom, pa da je koliko skupa, čak i kad je 6-7 godina star.
14.02.2019 | 18:51
Ne znam hrvatske cijene, ali za 1300-1400$ mozes kupiti najnoviji Mac Mini koji ce fotografije obradjivati savrseno dobro kao i bilo koji PRO model. Graficku svakako neces stavljati ni u hakinotosh, pa ce ti integrirana u Mini dovoljna biti.

Tebi ako je fotografija primarna (ja sam fotograf sa cca 50 odradjenih vjencanja), za 1200e mozes uzeti iMac 27 5K (i7 cpu, memorija mu prosiriva) i dobijes za te pare i brutalan monitor.

I radis ko gospodin covjek
14.02.2019 | 19:02
Da je bar tako i u HR. Kod nas je najjeftiniji iMac 12900kn (1744€), a najjeftiniji Mac Mini je 10800 (1460€). I to su osnovni modeli. A taj iMac 5k kod nas nema ni sa i7, a ovaj sa i5 od 3.4 GHz košta 18200kn (2460€). Tako da kod nas nije moguće kupit tako jeftino.
14.02.2019 | 21:26
petar kaže:

1.-3. Frend mi ima Wd Blue i radi mu već tri godine savršeno


Iskreno želim da mu takav (ispravan) i ostane, ali govorim ti iz iskustva (što osobnog, što poznanika i prijatelja koji nisu samo korisnici po sistemu "radi - ne radi", nego i znaju kako što radi).

Od WD-a danas isključivo kupovati Black ili Red seriju... zapravo jedina dobra stvar kod WD Blue je što kad dođeš u dućan reklamirati disk ne prave nikakve probleme oko prihvaćanja reklamacije

EDIT:
Sad sam vidio da se @smayoo dotaknuo i Green serije, Green je još gori od Blue serije jer nativno ima uključen "intellipark" (to je tehnologija koja nakon 8 sekundi nekorištenja parkira glavu diska na ploču diska).
Problem je u tome kaj je predviđeni broj parkiranja glave u životnom vijeku diska samo 300 000 parkiranja. Samo parkiranje glave i gašenje diska (motora) je dobro za ekologiju (ne troši se struja), ali pogubno za trajnost diska - najbolje od svega što se sam WD djelomično ogradio od mogućih problema u trajnosti diska navodeći broj parkiranja u službenoj dokumentaciju koju naravno nitko ne čita - products.wdc.com/library/SpecSheet/ENG/2879-771438.pdf , ali je istovremeno zaboravio napisati da je nativno uključen i "intellipark".
14.02.2019 | 22:06
Air kaže:
dpasaric kaže:
5770 Za 5,1 se sada lijepo kupi Radeon RX 560 ili, tko ima para, RX 580 i onda si na miru.


Već više puta hoću pitati (jer uvijek sugeriraš Radeon RX 60/80) koja je po tebi razlika između Radeona i Nvidia na Mac Pro-u?


Radeoni rade bez ikakvih posebnih drivera, podržani su na razini macOS-a i to je ne mala stvar. RX 560 je super jer ne traži nikakve posebne kabele i napajanje, solidno radi i jeftin je. RX 580 je već ozbiljna kartica, ali moraš kupiti poseban kabel za napajanje (AliExpress najbolje).

NVIDIA je super tko koristi CUDA softver. Ako ti treba CUDA, onda izbora i nema. No, ako ti ne treba CUDA, onda je bolje biti na Radeonu. Nisam siguran niti je li NVIDIA izdala drivere za Mojave.
14.02.2019 | 22:10
[quote="petar" post=175013]drlovric kaže:

I šta većina vas nebi preproučila kupnju rabljenog Mac Pro-a?


Bez veze, pa nisam čuo niti jedan solidan argument protiv Mac Pro-a? Grije sobu? Velik je?

Nitko tko je imao Mac Pro neće reći nešto protiv tog stroja - jer jednostavno nemaš što reći protiv osim da je velik i težak. To što nema Thunderbolt, koga briga...
14.02.2019 | 22:44
"Troši puno struje"
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 53 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.27 Seconds

Provided by iJoomla SEO