Nakon objave treće generacije iPada bili smo znatiželjeni kako o njemu razmišljaju korisnici Jabučnjaka i koliko vas ga namjerava kupiti. Dobili smo odgovor od gotovo 400 naših korisnika, pa evo rezultata uz kratak komentar. Najveći broj (četvrtina korisnika) želi novi iPad i kupili bi ga odmah, ali im je jednostavno preskup. To je potpuno razumljivo za državu u kojoj ovaj popularni gadget stoji koliko i mjesečna plaća. Malo tko može izdvojiti svoja mjesečna primanja za to zadovoljstvo. Iduća skupina (17%) ide u kupovinu u inozemstvo čime se može nešto uštedjeti. Entuzijasti i tehnološki pioniri, njih 16.75%, već ga je nabavilo za vrijeme trajanja ankete, a 14.72% korisnika uopće ne zanimaju tableti. Dio vas (12.69%) ipak će naći načina za kupnju u Hrvatskoj, a oko 11% korisnika će sada kupiti stari iPad 2 koji se i dalje smatra vrhunskim uređajem. Tek 3.55% naših korisnika namjerava kupiti neki non-Apple tablet.

 

Komentari  

smayoo
26-07-2012 | 20:03
Sve unutar očekivanja, reklo bi se...
dpasaric
26-07-2012 | 20:28
Očekivano, da, ali meni je depresivno gledati ogromne brojke prodaje iPada na zapadu jer tamo ljudi bez nekog većeg napora mogu to priuštiti svojoj djeci ili starim roditeljima koji bi na internet. Kod nas, penzioner bi morao doslovno gladovati cijele godine da bi uštedio za iPad. :sad:
smayoo
26-07-2012 | 20:50
Meni nije to depresivno. Postoje neusporedivo jači razlozi za depresivnost. Penzioneri gladuju jer u ovoj zemlji ne radi dovoljno ljudi da zarade sebi plaću i njima penziju. I to je to. As simple as that. :-/
dpasaric
26-07-2012 | 21:09
Ah, to ne radim jer onda spirala zla ode preduboko. Pokušavam plivati na površini toga. Baš sam neki dan komentirao kako je došlo izvješće suvlasnika zgrade i kako desetak penzionira više ne može plaćati pričuvu, pa je protiv njih pokrenuta ovrha nad imovinom. Dakle, u konačnici lete na ulicu. Vrlo ružna strana kapitalizma. Naravno da je onda u usporedbi s takvim problemima imanje iPada smiješan problem.
smayoo
26-07-2012 | 21:22
Ne slažem se. Nije *to* ružna strana kapitalizma. Ako moraju plaćati pričuvu, to je zato što su vlasnici tih stanova. Ako su vlasnici, mogu ih prodati i kupiti se nešto što si mogu priuštiiti (manji stan, preseliti u neki jeftiniji kraj...). Ružna strana kapitalizma je to da na svakog kojem ništa ne fali ide 9-10 onih koji žive u bijedi. Ne u njegovom susjedstvu, nego na drugoj strani planete, tako da se ne osjeća nelagodno dok mrlja prstima masnim od pečene piletine po svom novom iPadu. :-/
Goan25
26-07-2012 | 22:09
Kapitalizam i čino to da se oni sele u " neki jeftiniji kraj" koji na kraju bude negdje na drugoj strani planete ljudske duše i morala, dok pohlepa i nezasitnost gaze sve pred sobom dok nakraju i sami sebe ne unište pod teretom vlastite proždrljivosti, no dok to ne dođe mnogi će patiti i u patnji nestajati.
dpasaric
26-07-2012 | 22:11
Poanta je da su sada takvi slučajevi "normalni" i ovom logikom "nisu ružni", a da toga u samoupravnom socijalizmu nije bilo uz sve nedostatke tog sustava. Nisu penzići koji su odradili svoj radni vijek u gradu morali prodavati svoj stan u kojem su cijeli život da bi sa 70 godina selili u Gospić ili negdje gdje je "jeftiniji kraj". Danas je rad sve više obezvrijeđen i oni koji žive ili su živjeli samo od njega bivaju iskorišteni i odbačeni. Naravno, sve to se danas događa i dijelom u kontekstu globalne nepravde koju si spomenuo.
cariblanco
+1 26-07-2012 | 22:18
@smayoo ti sto žive u "bijedi" je naše mjerilo gledanja stvari.Bio sam na dosta mjesta po svijetu gdje živi ta "bijeda" i vidio masu razdraganih lica od djece i staraca i veselog života.Nisam bio turistički da ne znam o čemu pričam nego na mjesec ili dva i mogu odgovorno tvrditi da njih ne pucaju takve stvari na način kako mi mislimo da im treba pomoći.Oni imaju svoj film i žive kako žive.Kad pogledaš uvjete u kojim žive te obitelji,od stambenih do higijenskih i inih drugih,dobiješ želju to pokazati nekom našem razmaženom koji se žali na sve i svašta.Neću ići preduboku u raspravu,ali su sigurno sretniji od bogatih kapitalista :-)
smayoo
26-07-2012 | 23:38
Pusti ti te filozofije. Bio sam i ja u tim krajevima i znam da su ti ljudi u prosjeku sretniji od nas, ali to ne znači da ne žive u bijedi, nego samo znači da ne znaju za bolje. Pitaj one čija djeca će cijeli život robovski odrađivati dugove koje njihovi roditelji nisu mogli otplatiti. Ili one koji u 21. stoljeću umiru od bolesti koje smo mi zaboravili da uopće postoje. Ili one čiji su roditelji politički zatvorenici pa robovski proizvode neke fine Nike, Paul Shark, Gucci ili Apple proizvode u nekom gulagu i nadaju se smrti da ih izbavi od toga. A imaju 11 godina. Kao moj sin. Ili one koji ne idu u školu jer nema nijedne 100 km ukrug pa i nemaju druge šanse u životu, nego da budu nadničari kao njihovi roditelji. Tako da mi možemo živjeti naše udobne živote i biti nesretni što si ne možemo priuštiti novi iPad.

Tako biti deprimiran oko toga što si netko ne može priuštiti iPad je, u najmanju ruku... ne znam...
campo
27-07-2012 | 07:32
a ja sam mislio davore kad ode hdz da će cvijetati ruže kao u samoupravnom socijalizmu...o vo što se sada u svijetu događa nije posljedica kapitalizma jer je to sistem u kojem se najbolje živjelo od drugog svjetskog rata na ovamo. Ovo sada je inačica kapitalizma gdje je financijska i medijska moć nadjačala političku. tj vlade donose zakone koje pogoduju bnakama i velikim ulagačima,.to je razlog krize a ne kapitalizam. Nikako Davore da skužiš kako svijet funkcionira od početka (otimačina i pljačka velikih nad malima) ...a pitaj one što su bili na ispitivanjima kod udbe kakav je samoupravni socijalizam i one kojima je taj socijalizam pobio ukućane,...otiđ i u trgovački centar pa vidi koliko se toga nepotrebnog kupuje zahvaljujuči manipulacijama marketinga (npr kult ljepote i tijela koji se stvorio da bi netko imao milijarde) . Mediji napadaju osnovne ljudske vrijednosti i moralne i etičke i to smatrate naprednim a onda se čudite kako sve propada...
Djuro genijalac
27-07-2012 | 09:32
I ode jednostavna anketa o iPadu u .............. PM




















P-političko
M-manipuliranje, mešetarenje.... ..
dpasaric
27-07-2012 | 12:58
Evo nećemo dalje, ljeto je! :-)
smayoo
27-07-2012 | 13:23
I cvrči, cvrči, cvrčak
na čvoru crne smrče
svoj trohej zaglušljivi,
svoj zvučni, teški jamb.
Podne je.
Tišinom razlijeva se
sunčevi ditiramb.

B-)
IgorD
27-07-2012 | 18:47
Oh, socijalne big business teme: The Big Short: Inside the Doomsday Machine - http://www.amazon.com/The-Big-Short-Doomsday-Machine/dp/0393072231

Baš sam bio nešto bolestan i uzeo u ruke ovu knjigu koju sam kupio prije valjda godinui. Uglavnom, u tri dana sam je završio i ne samo da je vrlo zanimljiva nego i relativno jednostavno opisuje što se zapravo dogodilo prije 4-5 godina i zašto smo svi sad bez novaca. Ima na Amazonu dubljih recenzija, ali pojednostavljen o do krajnjih granica, naravno da je korjen svega pohlepa, ali je ona oduvijek bila prisutna na Wall Streetu.

Ono što je ovaj put bilo novo je bahata vjera u vlastite laži. Ima neka izreka iz mafijaških filmova da ne smiješ trošiti robu koju prodaješ, ovi su napravili upravo to. Genijalci su smislili kako podvaliti nekvalitetne vrijednosnice kao super-sigurne i stabilne i onda su kroz par godina nekako zaboravili o čemu se tu radi da su investirali gomilu zdravog novca u vlastitu podvalu. Radnja se vrti oko pet-šest likova koji su to uvidjeli na vrijeme i investirali suprotno od mainstreama.

Knjiga je dušu dala za plažu, bolesnički krevet i slične lokacije pošto ima oko 250 strana i čita se u komadu.

Što se iPada tiće, mislim da čak nisam znao što bih zaokružio tako da nisam ušao u statistiku. Koliko se sad mogu sjetiti, nije bilo moguće reči već imam iPad 2 pa nemam namjeru ništa novo kupovati.
Sank
27-07-2012 | 22:42
Rezlutat ankete me nije iznenadio. Ipak, mislim da nema potrebe padati u depresiju zbog toga što svojom cijenom nije dostupan većini. iPadova uporabna vrijednost nije toliko velika da je nužan za sretan život, kao što to uostalom nije većina današnjih proizvoda.
Mislim da je naša civilizacija malo previše utonula u materijalna dobra i vrijednosti i zaboravila one druge za koje zapravo zaista vrijedi živjeti.
Pretjerana potrošnja ograničenih resursa izazvana ne stvarnom potrebom, već pohlepom obučenom u ruho profita ionako će uskoro našu civilizaciju dovesti na rub propasti kada će sve te dragunlije izgubiti u potpunosti na svojoj vrijednosti. No to tako mora biti, jer čovjek jedino uči kad ga pritišće nevolja i jad, a mi smo ipak prije svega došli ovdje nešto naučiti.
drlovric
28-07-2012 | 06:32
Kako ja obozavam ovo mjesto :-)

Davor o iPad
Smayoo o globalnim problemima (pred kojima se obicno zatvaraju oci)
Campo, naravno, protiv svega sto ima crvene primjese

I svi se savrseno razumiju :-)

Ja cu samo reci par rijeci iz svoje perspektive. S obzirom se nalazim u bazi gdje ljudi stvarno imaju nerealno visoka primanja (tipa, zaradis taj novi iPad za manje od dva dana) i gdje je neki takav gadget stvarno koristan (sta ces raditi po cijeli dan, ako neces malo surfati ili igrati igre ili gledati filmove na tabletu :P)

Kupuju ljudi i iPad (kazem, nije cijena u pitanju), ali velika vecina u zadnje vrijeme kupuje Android tablete (10" cap screen je oko 170$). Ne mora ga motati u folije, oklope, bumpere, cuvati, paziti, maziti, syncati sa iTunes...

Dobijes film na USB stick ili memory card, ukljucis i gledas covjece. Malo ti prostora, kupis 32GB microSD za 15$ i eto ti upgrade.

Za ovakve uvjete iPad je previse ogranicen. Jer ja nemam svugdje internet konekciju, nemam iCloud 24/7, ne zelim nositi i laptop samo da bi imao sa cega syncati iPad (a Appleovih 16/32GB je smijesno malo).

Zelim reci, ja osobno ga ovdje nemam (iako realno mogu si ga priustiti) iz gore navedenih ogranicavajucih razloga, a ne radi cijene.

Pogotovo tamo, sa tim cijenama, ljudi vagaju svaki feature. Sta meni nudi KONKRETNO iPad sto necu dobiti na 4 puta jeftinijem Android tabletu?

Popustili su na Macovima sa memory card utorom, popustice i ovdje samo dok uzmu jos koju milijardu :D
kole
31-07-2012 | 22:16
Eh da je samoupravnog socijalizma, sigurno bi udba pomocu iudba aplikacije (0.99$) pratila sve neprijatelje istog, pogotovo one sa ipadovima koji po cijeli dan pljuju po narodnoj vlasti.
A kad ih otkrije, zablokira im itunes account na X godina (zavisi o kolicini pljuvacine) te im nabije screen golog kamena i beznadja.
Ali tu se probudise vitezovi, uspavani od stoljeca sedmog, predvodjeni "cudnim covijekom cudna imena te usnica" i povedose boj protiv stevojobskoaple ovske soldateske...
Oslobodise oni tako itunes accounte te vratise potlacenim ljudima dostojanstvo i slobodu da mogu imati svoj screen na svome ipadu :-)
zabac
01-09-2012 | 11:12
Ja ga kupio jer mogu.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 13 sati, 13 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO