Potres u Zagrebu
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Potres u Zagrebu


20.04.2020 | 18:57
Jebao ih zakon. Trebali su dogovoriti kredite s bankama za sanaciju.
20.04.2020 | 19:18
Stara Churchillova: "Ako ne želiš riješiti problem, osnuj komisiju."
S bankama su kredite mogli dogovoriti jedino na način da daju državno jamstvo. A od toga ne mogu kasnije izmigoljiti.
21.04.2020 | 09:36
smayoo kaže:
Ne nadaj se previše. Taktika im i jest da ljudi ne mogu čekati pa popravljaju o svom trošku. Vidiš da taj zakon više nitko i ne spominje.


Zakon se piše. Jedan od problema zašto se još ne pristupa sanacijama je i taj što se ne zna šta će stajati u zakonu, tj. da li će se građevine obnavljati da budu u skladu sa protupotresnim propisima koji vrijede za novogradnju ili po blažim.
Iako, po meni se ne treba puno nade polagati u zakon, jer u komisiji koja ima preko 20 članova ima točno 2 (dva) građevinara (jedan sa faxa, drugi iz komore, a ostali su uhljebi sa gradske i državne razine, predstavnik crkve (bitan stručnjak vjerovatno) itd.
Čak je i arhitekata više nego građevinara u toj komisiji
21.04.2020 | 09:52
Ne znam tko su članovi i koliko je kojih, ali mi ima logike da je i neki arhitekta u ekipi. Sada, ima li logike da ih je više nego građevinaca - ne znam. Nisam niti znao da je na stolu već deveti prijedlog Zakona o obnovi, jer svi kao žele da se ne propusti "prilika" da se Zagrebu da izgled za 21. stoljeće. Malo sam googlao, koliko sam našao i inače GUP-ove osim političara donose u dogovoru društva arhitekata i građevinara.
Ovo je neki dan izašlo na temu potresa.
21.04.2020 | 10:09
Arhitekti su tu uključeni ne da daju izgled Zagreba za 21. stoljeće nego su nanjušili lovu u obnovi, a kriza kreće, pa... (normalno to se tako neće prezentirati, ali je u stvarnosti tako).

Inače, ne znam zašto bi se njih pitalo u obnovi (osim u vezi izgleda fasada), jer oni ionako nemaju veze sa izračunom zgrada, ali kako je kod nas sve naopako, pa ljudi idu pitati arhitekta pri preuređenju stana koji zid smiju rušiti i slične stvari, tako vjerujem da će i ovaj zakon biti nedorečen i dopola napravljen. Nažalost
21.04.2020 | 10:14
Stvarno ne znam. Poučen iskustvom neke naše realnosti - u pravu si.
S druge strane, možda nas je ova pandemija i potres (tu najviše mislim na politiku) konačno naučila koliko je bitno donositi konkretne i dugoročno dobre odluke. Vidjet ćemo.
21.04.2020 | 11:48
Ne kuzim zasto arhitekti ne bi trebali biti ukljuceni u obnovu Zagreba... pa arhitekti su ga oblikovali. Onaj dio koji na nesto lici.
Naravno, u suradnji s gradevinarima.
21.04.2020 | 12:25
Tito kaže:
Ne kuzim zasto arhitekti ne bi trebali biti ukljuceni u obnovu Zagreba... pa arhitekti su ga oblikovali. Onaj dio koji na nesto lici.
Naravno, u suradnji s gradevinarima.


Oblikovali su i onaj koji ne liči baš nešto...

Nisam rekao da ne bi trebali biti uključeni u obnovu, nego nije na njima da propisuju protupotresnu gradnju (to nije isto).
21.04.2020 | 13:02
dario15 kaže:


Oblikovali su i onaj koji ne liči baš nešto...

Nisam rekao da ne bi trebali biti uključeni u obnovu, nego nije na njima da propisuju protupotresnu gradnju (to nije isto).


Isuse koja izjava!!!! Iz nje bi se moglo zakljuciti da mislis kako bi sve arhitekte trabalo zabraniti i sav posao za izgradnju grada prepustiti gradevinarima, jer oni znaju posao i grade vrhunske gradevine.
21.04.2020 | 13:17
Ja ne vidim kako bi se to moglo iz njegove izjave zaključiti. Nisi li možda previše osjetljiv?
Moje je mišljenje da u poslu gradnje (pa i rekonstrukcije) svaki stručnjak ima svoje mjesto, ulogu i važnost. Važnost arhitekta nitko tko se u posao gradnje išta razumije - ne osporava. To, naravno, ne znači da je svaki arhitekt izvrstan u svom poslu, pa čak ni da je - dobar. Kao što ni svaki liječnik nije dobar, niti svaki kuhar...
Međutim, ako govorimo o sanaciji 100+ godina starih zgrada nakon potresa, i ja se slažem da su tu građevinari ipak najvažniji (što ne znači da arhitekti nisu) pa jest malo čudno da su najslabije zastupljeni. Previše politike, premalo struke, nažalost.
21.04.2020 | 14:10
Jooj ma ne, stvarno ne znam kako si to iščitao iz moje izjave.

Ja samo kažem da je posao građevinara (statičara) i samo njih da pregledaju i ocijene oštećene objekte i predlože vrstu i način sanacije objekta.
To ne mogu raditi ni strojarski ni elektro-inženjeri, pa ni arhitekti.
Jer to nije njihova uloga u procesu gradnje. Nadam se da se u tome slažemo?
Arhitekti ne računaju nosivost objekta ni njegove konstruktivne elemente, pa ne mogu ni sudjelovati u sanaciji oštećenih konstrukcija.

Njihova zadaća u procesu gradnje je velika, ali ovo o čemu govorim nije.
Što se tiče ovih sanacija, arhitekti se trebaju angažirati oko vraćanja fasada u prvotno stanje i sličnih poslova.
21.04.2020 | 14:20
dario15 kaže:
Jooj ma ne, stvarno ne znam kako si to iščitao iz moje izjave.

Ja samo kažem da je posao građevinara (statičara) i samo njih da pregledaju i ocijene oštećene objekte i predlože vrstu i način sanacije objekta.
To ne mogu raditi ni strojarski ni elektro-inženjeri, pa ni arhitekti.
Jer to nije njihova uloga u procesu gradnje. Nadam se da se u tome slažemo?
Arhitekti ne računaju nosivost objekta ni njegove konstruktivne elemente, pa ne mogu ni sudjelovati u sanaciji oštećenih konstrukcija.

Njihova zadaća u procesu gradnje je velika, ali ovo o čemu govorim nije.
Što se tiče ovih sanacija, arhitekti se trebaju angažirati oko vraćanja fasada u prvotno stanje i sličnih poslova.


Naravno da gradevinari imaju nabitniju ulogu, ja sam imao na umu zgrade koje ce trebati rusiti pa graditi nove, mozda ne identicne kao stare i urusene... a mislim da ih nije mali broj.

Znamo da u arhitekturi, kao i u mnogim poslovima koji ukljucuju estetsku komponentu zadnju rijec ima investitor...
21.04.2020 | 14:24
Mene zanima što će biti sa spomenicima kulture nulte kateorije. Saborna crkva Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu je totalno razrušena iznutra, vrlo vjerojatno i izvana, i vjerujem da spada u tu kategoriju. Ne bi li u obnovu takvih objekata: oštećena je Crkva svetog Marka, zgrade Vlade i Sabora - trebali biti uključeni i restauratori? Ako sam se dobro izrazio?
Ovo nije posao za građevinara ili arhitektu, ako se ne varam? Slika je iz Banskih dvora.
Vlada4.jpg

Baš gledam, nisam znao da je pravoslavna crkva na Cvjetnom trgu obnavljana po nacrtima Hermanna Bolléa. Pa taj čovjek je gotovo sve što je lijepo u Zagrebu projektirao.
21.04.2020 | 14:42
Meni vise zanima kaj ce biti sa zgradama u kojima zive ljudi, a ostecene su i ne mogu zivjeti u njima, lako za vladu, sabor i crkve...
Bandic, a i puno njih govore ko im je kriv kaj nisu obnavljali svoje vlasnistvo... zna se pod kojim uvjetima se posluje i dobivaju poslovi u Zagrebu, pogotovo u centru. Di je svaka skoro svaka zgrada zasticena.

Mi pricamo o centru Zagreba, glavnog grada Hrvatske, ako to nije nacionalni problem, onda ne znam kaj je.
Zamislite da potres srusi Stradun u Dubrovniku ili Dioklecijanovu palaču u Splitu, pa da kazemo - ko je kriv kaj stanari nisu ulagali u svoju imovinu, nek si ju sami obnove.
21.04.2020 | 14:43
Kloba kaže:
Mene zanima što će biti sa spomenicima kulture nulte kateorije. Saborna crkva Preobraženja Gospodnjeg u Zagrebu je totalno razrušena iznutra, vrlo vjerojatno i izvana, i vjerujem da spada u tu kategoriju. Ne bi li u takve objekte, oštećena je i Crkva svetog Marka, zgrade Vlade i Sabora - trebali biti uključeni i restauratori? Ako sam se dobro izrazio?
Ovo nije posao za građevinara ili arhitektu, ako se ne varam? Slika je iz Banskih dvora.
Vlada4.jpg

Baš gledam, nisam znao da je pravoslavna crkva na Cvjetnom trgu obnavljana po nacrtima Hermanna Bolléa. Pa taj čovjek je gotovo sve što je lijepo u Zagrebu projektirao.


Naravno da će u takve (pogotovo u takve) objekte biti uključeni restauratori (i imati glavnu riječ u procesu obnove).

Ali ti miješaš poslove koje koja struka obavlja; uvijek je statičar taj koji određuje kako će se izvesti nosivi dio konstrukcije (zid, stup i sl), tj. od kojeg materijala, kojom tehnikom gradnje i sl., a restauratori pokušavaju vratiti u izvorno (ili što sličnije) stanje ograde, fasade i slične dijelove zgrade koji su bili oštećeni.
21.04.2020 | 14:56
Tito kaže:
Meni vise zanima kaj ce biti sa zgradama u kojima zive ljudi, a ostecene su i ne mogu zivjeti u njima, lako za vladu, sabor i crkve...
Bandic, a i puno njih govore ko im je kriv kaj nisu obnavljali svoje vlasnistvo... zna se pod kojim uvjetima se posluje i dobivaju poslovi u Zagrebu, pogotovo u centru. Di je svaka skoro svaka zgrada zasticena.

Mi pricamo o centru Zagreba, glavnog grada Hrvatske, ako to nije nacionalni problem, onda ne znam kaj je.
Zamislite da potres srusi Stradun u Dubrovniku ili Dioklecijanovu palaču u Splitu, pa da kazemo - ko je kriv kaj stanari nisu ulagali u svoju imovinu, nek si ju sami obnove.


Ha ružno je to reći (a i nepopularno), ali ima i istine u tim riječima. To je rekao i prof. Antolić sa građ. fakulteta.

Jer pošto sam iz neposrednih kontakata upoznat sa nekoliko građevinara koji su obilazili oštećene objekte, tu stvarno ima svega.

Recimo što reći kad čovjeku koji u prizemlju ima računovodstveni servis i dobio je oznaku crveno (zabrana boravka u objektu do sanacije) i koji je dogradio dva (!) kata na svoju ruku i kad ga se pitalo ima li projekt za tu nadogradnju, samo je blago teleći pogledao. Jer je on nadozidao dva kata bez ojačavanja prizemlja i on je direktno odgovoran za to što je taj objekt postao neupotrebljiv nakon potresa.
Trebamo li njemu mi kao društvo (država i grad) platiti obnovu te zgrade?

Bio je jedan čovjek iz centra koji ima velika oštećenja na svom stanu i kad ga je novinar pitao ima li osiguranje, on je rekao da ima i da ga je koštalo cca. 1000 kn godišnje.

Je li to prevelik iznos za događaj koji se znao da će se dogoditi (zna se da se potres ovakvog intenziteta događa na ovom području jednom u 100 god. a od prošlog je prošlo 140)??

Ne kažem da ih se treba ostaviti na cjedilu, ali kao i obično tu ima (i biti će) svega...
21.04.2020 | 15:21
Jeste vidjeli ovo neki dan?
dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/sok-u-sredis...covjek---602363.html
21.04.2020 | 15:48
Kloba kaže:

To je još dobro jer znaš što možeš očekivat. Ja sam jednom propao u jednu pukotinu nasred livade. Propao sam do ruku. Izvadili me van i pozdravio se sa čizmom. U trenutku mi se činilo i sa životom!
Pukotinu nitko živ nije vidio jer je sve bilo obraslo gustom travom do koljena, i tko će drugi nego ja.

Da se mene pita ja bi sve te crvene(a i žute ovisno u stupnju oštećenja) lijepo porušio i sagradio replike. Sve ostalo je rupa bez dna i prilika za ekstra zaradu, pri čemu će jako dobro zaplivati arhitekti, konzervatori, a na koncu i izvođači. Sanacije po našem modelu nikada ne završe dobro, pogotovo kad je u pitanju grad Zagreb. Ne treba ići daleko, sjetimo se samo Gunje. Da se tamo radila sanacija bila bi i 3500Eura/m2, ovako smo svi bili sretni sa 2500Eur/m2 za novogradnju. Majke ti, cijena gradnje je bila kao da se radilo na nekom zabačenom otoku koji broda nije vidio a kamoli trajekta.
Uloga arhitekte može biti samo u vidu izrade arhitektonske mape. Tu bi bio njihov početak i kraj.
21.04.2020 | 18:53
Svakako je problem sanirati 100+ godina staru gradnju, ali ne slažem se baš da bi sad trebalo sve redom potaracati.
Rijeka je najbolji primjer takvog horror-terror pristupa obnovi grada. Nakon američkih bombardiranja 1945. godine, pola starog grada je porušeno bombama. Neke zgrade, nažalost, ni do dan danas nisu doživjele da na njihovom mjestu nikne nešto suvislo, ali zapravo ne znaš što je gore, kad pogledaš što je na tim mjestima u centru grada građeno od 1960-ih naovamo... A sagraditi repliku, ako bismo htjeli da se zaista arhitektonski i vizualno uklapa, sumnjam da bi ispalo nešto bitno jeftinije od sanacije/restauracije.
22.04.2020 | 02:16
Pa što sam spomenuo nije svakako sve, ali nije ni mali broj. Po mojoj procjeni bit će tu dosta toga za rušit do temelja. A ono što je prolazno za neku sanaciju, ljudima nebi preporučio da se u to upuštaju. Jednostavno to je skup i dugotrajan proces. Za javne građevine je sasvim druga priča. Kad konzervatori i kvazi izvođači za sanacije nahrle, a navalit će ko hijene, strugat će se svaki komad cigle i stolarije pa i za svaku maltene šupu. I to će biti papreni iznosi. Pa će za usporedbu, Gunja biti mala bebica naspram sanacije nakon potresa.
22.04.2020 | 08:07
JOHN kaže:

Uloga arhitekte može biti samo u vidu izrade arhitektonske mape. Tu bi bio njihov početak i kraj.

Točno to.
22.04.2020 | 09:43
Baš čitam tekst kolika je šteta od potresa - 42 milijarde kuna...
www.jutarnji.hr/vijesti/zagreb/steta-od-...katastrofe/10233652/
22.04.2020 | 13:45
Kad krenu u sanacije, slobodan sam procjenit i preko 50
29.12.2020 | 13:59
Ovaj je bio jeben, ste svi dobro?

viber_slika_2020-12-29_12-46-47.jpg
29.12.2020 | 14:23
Ja pokušavam biti. Čovječe, 1963. 6.1 je sorio Skoplje. Samo da u Petrinji nema žrtava. U Zagrebu najviše (zasada) stradala zgrada Ministarstva obrane u Šubićevoj. Osjetio se u Sloveniji, Srbiji, BiH.
Nadam se da su ostali članovi OK. Ljudi, držite se. To je bio ovaj veliki kojeg se Seizmoliški bojao. Nakon njega zabilježeno je 15-ak manjih.
A hoće li biti after, nadam se da neće ili da će biti što manji ako baš mora.
EDIT:
HRT 4 dobar za live praćenje, koga zanima.
29.12.2020 | 14:53
Kloba kaže:

EDIT:
HRT 4 dobar za live praćenje, koga zanima.


... ili N1.
29.12.2020 | 16:14
Nažalost, u Petrinji ima žrtava.
Želim svima da su prošli dobro iil barem ne jako loše.
29.12.2020 | 16:37
Letovanić...


MessagesImage498623231.jpg
29.12.2020 | 18:27
4 POGUNULA
29.12.2020 | 19:13
Nisam nikada bio u Petrinji ali ono sto sam vidio na TV izgleda jako jadno. Trosne i oronule kucice. Sve nesto dotrajalo, staro. Kao da je vrijeme stalo.

Jeli to stvarno tako siromasan kraj ili bolje gradjevine nisu stradale pa ih mozda nisu ni snimali?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 22 sati, 39 minuta
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.
  • drlovric: Plenkovic je porucivao Hrvatima kome nije dobro neka ide u DE. Bis bald. A danas drzava daje pare povratnicima jer kapital su ljudi. Ako nas KGB sve rastjera odavdje, ovaj forum ce sam sebi biti svrha :)
  • Air: Mislim da je uvreda za članove jabučnjaka koji su aktivni u političkim temama na jabučnjaku uspoređivati ih sa ekipom koja “troši” takve teme na drugim portalima. Iako smo svakodnevno na forumu neke od tih politički tema nemaju upisa po nekoliko dana. To znači da ekipa nije “ovisna” o tome da non-stop nešto serucka nego se upisuje kad netko nešto ima.
  • Air: Na osnovu ovoga dolazimo da je vrijednost ovog foruma u ljudima koji su svakodnevno aktivni na forumu, a to je uz pomoći ovih političkih tema.
  • Air: Druga vrijednost je već navedena, a to je što je forum sa takvim temama bio aktivan, i ljudi su tada bili prisutni pa su češće otvarali tehničke teme i više pomagali. Danas, a pogotovo u skoroj budućnosti više neće biti potreba za ovakvim tehničkim forumima jer će ljudi pomoću AI-a brže i učinkovitije naći rješenja svog problema.
  • Air: Nije poanta tih tema da netko “ispadne” upravu, niti da se netko uvjeri u neku od teorija koje smo ovdje secirali. Poanta je da su mnogi članovi na osnovu smayoo-ovog angažmana korigirali svoje izražavanje i prepucavanje. Ja sam prvi među njima.
  • Air: Prva vrijednost naših politički tema je: kažu “željezo se kuje dok je vruće” po tom principu ja vidim velike promjene na mnogim članovima koji su aktivni u tim temama. Neće se netko naučiti komunicirati i promišljati o svojoj dosadašnjoj negativnoj komunikaciji kada nema “vatre” i aktivnog korektiva (u našem slučaju smayoo-ta).
  • Air: dok sam došao doma teme je već zaključana pa ću ovdje dodati… tino1 je većinu toga lijepo napisao. Dodati ću da mislim da ove “političke” teme nisu bile uzalud.
  • Bertone: Smanji veličinu slika i trebalo bi proći ili sačekaj da se javi Riba ili Davor, oni znaju kak je podešen forum i što prolazi, a što ne.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.63 Seconds

Provided by iJoomla SEO