25.08.2024 | 10:08
Soffoklo kaže:
1. Odluka EU birokrata o univerzalnom USB-C konektoru, iako na prvi pogled korisna, zapravo donosi više problema nego koristi. Jednostavno rečeno, nije svaki USB-C konektor jednak. Neki podržavaju samo punjenje, drugi samo prijenos podataka, a treći kombinaciju oboje, ali uz ograničenja u protokolima koje podržavaju i jačini napona.
Nešto si pobrkao tu. Nisu to varijacije USB-C konektora, nego uređaja koji se spaja i kabela koji se koristi.
Kako god bilo, sve što si nabrojao vrijedi i za lightning konektor (odnosno kabel i uređaje koje povezuje), tako da se ne slažem s tvojom konstatacijom. Meni osobno čak nije bitno da je USB-C univerzalan (praktično svakako jest), nego je to jednostavno bolji konektor, s manje problema.
Međutim, razni “influenceri” podigli su hajku kao da je Apple jedini proizvođač s drugačijim konektorom, dok su stotine tisuća drugih proizvođača koristili mini-USB, micro-USB, USB-A, USB-B i slično.
To je bilo ranije, prije USB-C, u vrijeme dok je EU regulator pokušavao nametnuti micro-USB kao standard za mobilne uređaje, a to je bilo loše jer je micro-USB bio katastrofalno loš i nepouzdan konektor.
2. Na iOS-u se bilo koji drugi web preglednik može postaviti kao zadani, ali mora koristiti WebKit (za sada)
Od iOS 17.4 ne više. FireFox je pripremao Mozilla engine još od početka 2023.
3. S iOS 18 dolaze ogromne promijene u EU u vezi iOS-a i općenito kompletnog korisničkog iskustva na njemu.
a) Web preglednici će moči koristiti vlastiti web engine, pa ćemo fino imati potpunu dominaciju Chromiumu engina (Chrome, Opera, Edge, Arc, itd). Fantastična odluka EU u "borbi za veću konkurentnost".
Kako rekoh, ne od iOS 18, nego već od 17.4 (dakle, već je tu) Vidjet ćemo. Ograničavanjem i zabranom se kvaliteta sigurno dugoročno ne može održati. Nema kvalitete bez zdrave konkurencije.
Da ne pričamo koliko će iOS postati manje otporan na razne "internet napasti", jer Apple više ne može kroz jedan (svoj) web engine imati kontrolu zlonamjernih aktera.
Apple, taj vrli paladin na bijelom konju, oko kojeg svijetli aura dobrote i plemenitosti, koji bdije nad nama, kao dobra majka nad bolesnim djetetom.
b) Kompletno sve aplikacije (uključujući i Safari) moći će se deinstalirati, potpuno ukloniti s iOS-a. Jedini izuzetak su aplikacije "Telefon" i "Sistemske postavke".
To ćemo tek vidjeti. Još će se godinama vaditi da nisu krivi oni, nego autori aplikacija koji nisu pazili kako ih pišu.
c) Potpuno otvaranje NFC-a, što znači da će mnoge banke najvjerojatnije maknuti svoju kompatibilnost s Apple Payom (s vremenom, ne odmah) i uvesti vlastito rješenje, pa ćemo dati kompletan uvid bankama u troškove po minutama, lokacijama i vrijednosti što je do sad bilo nemoguće kroz Apple Pay.
Što ćemo to dati bankama, a što nisu imali ranije, dok smo plaćali plastičnim karticama? U svakom slučaju, dat će im onaj koji im odluči dati. Sloboda izbora. I, naravno, odgovornost koja ide uz nju.
d) Alternativne trgovine aplikacijama. Zaboravite priče pa nemoj instalirati ako ne želiš, jer će se pojaviti, a neki su se već pojavili, aplikacije koje neće biti dostupne na App Storeu, već ćete morati za njihovo korištenje instalirati alternativnu trgovinu. O količini piratstva i malvera koje će se pojaviti niti neću.
Ja ih vrlo vjerojatno neću koristiti, ako Apple ne odluči donijeti odluke kojima će postojeće developere otjerati od sebe. Ali opet - sloboda izbora, i odgovornost koja ide uz nju.
4. Usporedba s Microsoftom je promašena.
Ne slažem se. Usporedba je vrlo primjerena. Stvarni tržišni udio nema puno veze s tim što netko odluči onemogućiti korisniku slobodu izbora samo da bi povećao svoj utjecaj.