Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.11.2022 | 19:51
Djuro genijalac kaže:
Baš ko za q...c je danas opet netko od ovih propagandista-laprdala bulaznio o tome kako bi trebalo napasti Poljsku, jer daje logističku potporu Ukrajini i pomaže joj u naoružanju. Shit just got real...


Koliko je loše stanje u organizaciji Ruske vojske ne bi se iznenadio da se otvori mogućnost da neki "običn" general ili neki niži časnik može okinuti jednu nuklearku.

S obizirom narative (velike Rusije, obnavljanja Ruskog carstva, širenja mržnje prema svima koji "ugrožavaju" Rusiju) koji su uveliko prisutni u vladajućim krugovima Rusije nisam iznenađen što je (vjerujem) neki dežurni mrzitelj namjerno roknuo nešto izvan granice Ukrajine.
15.11.2022 | 19:55
Riba kaže:
"Ne smijemo zanemariti" ne znaci da treba raspacavati stvari koje objavljuju i koje nemaju veze s mozgom.


A temeljem čega ti znaš da to "nema veze s mozgom"?

Kome se točno obraćamo za stvarnu istinu?

To što su vlade za vrijeme pandemije "rasparčavale stvari koje nemaju veze s mozgom", a još gore, znale su da je laž u pitanju i temeljem toga oduzimale ljudske slobode i uništavale ljude, to je ok?

Ali citirati turske desničarske(?) novine kako bismo dobili širu sliku kako ljudi gdje gledaju na ovaj sukob je strašno loše?
15.11.2022 | 20:23
U međuvremenu, par skica s terena. Prvo slika iz Hersona. Ruske su snage u povlačenju uništile sve što su mogle i grad je bez struje šesti dan. Ekipa se snalazi za punjenje mobitela na ovaj način: volonteri postave agregat na ulicu, produžni kabel i ljudi se nakače.

FhjrD5mX0AEIxV5.jpeg


No, ono što je važnije je da su AFU preciznom topničkom paljbom otjerale ruske snage 15-20 km od Dnipra na istok. Nova Khakovka o kojoj smo već puno puta govorili (tamo je brana) je sad, po svemu sudeći, u rukama AFU. Ako su ovi izvještaji i povlačenju ruskih snaga na istok 15-20 km istina, onda je to strateška prekretnica na ovom bojištu. Ruske snage očito nemaju snage zadržati položaj uslijed preciznih topničkih/HIMARS udara AFU. Istovremeno, čini se da imaju ozbiljnih problema s topničkim streljivom, jer nema nikakvih izvještaja o udarima po Hersonu. Sjetimo se samo koliko su Rusi pucali po Harkivu kad su otjerani od njega. Ako je ovo sve istina, a sve upućuje na to, onda Ukrajina sad može skrpati mostove prekoa Dnipra i onda krenuti s teškom mehanizacijom preko. A onda je cijelo ovo područje pod ruskom okupacijom veliki visuljak, a posebno Krim. Naime, iz Nove Khakovke kreće kanal za dobavu vode na Krim.

Fhnghk8X0AEhOly.png
15.11.2022 | 21:22
dpasaric kaže:
Riba kaže:
"Ne smijemo zanemariti" ne znaci da treba raspacavati stvari koje objavljuju i koje nemaju veze s mozgom.


A temeljem čega ti znaš da to "nema veze s mozgom"?

Kome se točno obraćamo za stvarnu istinu?

To što su vlade za vrijeme pandemije "rasparčavale stvari koje nemaju veze s mozgom", a još gore, znale su da je laž u pitanju i temeljem toga oduzimale ljudske slobode i uništavale ljude, to je ok?

Ali citirati turske desničarske(?) novine kako bismo dobili širu sliku kako ljudi gdje gledaju na ovaj sukob je strašno loše?


Davore to nije strašno loše. Bolje je pitanje namjera tvog objavljivanja...a gledajući sve tvoje upise u ovoj temi, jedan zaključak se sam po sebi nameće.
15.11.2022 | 21:34
dpasaric kaže:
Riba kaže:
"Ne smijemo zanemariti" ne znaci da treba raspacavati stvari koje objavljuju i koje nemaju veze s mozgom.


A temeljem čega ti znaš da to "nema veze s mozgom"?


Po tome sto su jedini izvor navodne bizarne izjave tog duznosnika a imaju poznatu reputaciju izmisljanja informacija. Nije bas rocket science.

Postoji i mala sansa da sam u krivu i iz nekog razloga svi ostali mediji, ukljucujuci i ruske, nisu objavili tu informaciju, a tekst na wikipediji je izmisljen i placena propaganda protiv njih.

dpasaric kaže:
To što su vlade za vrijeme pandemije "rasparčavale stvari koje nemaju veze s mozgom", a još gore, znale su da je laž u pitanju i temeljem toga oduzimale ljudske slobode i uništavale ljude, to je ok?


Dakle ako su vlade raspacavale stvari koje nemaju veze s mozgom onda je u redu da to rade i drugi, da vidimo tko je ludji? Ne shvacam poruku ove recenice.
15.11.2022 | 22:04
cariblanco kaže:
Bolje je pitanje namjera tvog objavljivanja...a gledajući sve tvoje upise u ovoj temi, jedan zaključak se sam po sebi nameće.


I koji je zaključak? Da sam Putinov plaćenik i glasnogovornik Kremlja?
15.11.2022 | 22:21
Riba kaže:
Po tome sto su jedini izvor navodne bizarne izjave tog duznosnika a imaju poznatu reputaciju izmisljanja informacija. Nije bas rocket science.

Dakle ako su vlade raspacavale stvari koje nemaju veze s mozgom onda je u redu da to rade i drugi, da vidimo tko je ludji? Ne shvacam poruku ove recenice.


Da, kužim da nisi shvatio. Zato sam pristojan, strpljiv i uvijek sve dodatno objasnim ako ima potrebe!

Moje razmišljanje je da je u redu vidjeti "tko je luđi" - jer sve to je slika društveno-političkog prostora na koji smo fokusirani u ovim razgovorima na forumu. Zar ćeš isključiti razne marginalne skupine iz društva kao varijable jer imaju "bizarne izjave"? Nisam komentirao citat iz turskih novina niti da je istina, niti da je laž, vi ste svi sami, svojim kritičkim razmišljanjem, ili intuicijom, zaključili da je laž, tj. "bizarna izjava", ali očigledno neka ne baš zanemariva skupina vjeruje da je to istina.

Je li činjenica da vjerojatno mnogi koji kupuju Yeni Şafak, za razliku od vas ovdje na forumu, vjeruju da je to istina? Vjerujem da jest, jer inače ne bi plaćali te novine. Da li je onda da skupina bitna za društveno-političku klimu po pitanju rata u Ukrajini? Nagađam da nije presudna, ali svakako se računa, i možda bi napravila neku prevagu na nekim izborima kada bi se odlučivali hoće li Turska dati podršku Americi ili Rusiji. I meni je to zanimljivo.

Inače, upravo to kada se te "bizarne izjave" i "nebitne grupe" isključe, dolazi do situacija poznatih kao "crni labud", koje su kao "neobjašnjiv rasplet koji nitko nije očekivao", a to je samo zanemarivanje varijabli, ništa drugo.

Je li moguće da se neki ludi ekstremni čitatelj Yeni Şafak odlučiti za teroristički čin? Ono tipa čovjek bomba upada u nečiju ambasadu i slično? Rekao bih da nije nemoguće, pogotovo nakon ovoga što se dogodilo u Istanbulu. Je li to važna činjenica? Opet, možda nije, ali nije niti nebitna, sjetimo se na koji glupi način je već počeo jedan rat atentatom na Ferdinanda u Sarajevu. Sve su to komadići mozaika i nisu nebitni.
15.11.2022 | 22:34
drlovric kaže:
Dvije su opcije:

1. Odradili su to namjerno pod okriljem greske, cisto da vide NATO reakciju (malo vjerojatno ali ipak moguc scenarij)

2. Ta raketa je jednostavno promasila cilj. Vec se ranije pokazalo da im udari bas i nisu precizni. Sada su, stjecajem okolnosti, gadjali na velikoj udaljnosti grad koji je na samoj granici sa Poljskom.


Tri su opcije:

3. Po krhotinama se vidi da je to bila ukrajinska protuzračna raketa. Znači, panika oko ničega, ništa od nuklearnog rata, barem još neko vrijeme.
15.11.2022 | 23:11
Iskreno, o nuklearnom ratu i ne posmisljam. To su Davore tvoji fetishi

Ja zelim da vjerujem da postoji dovoljno razuma na obje strane da skontaju da u tom Armagedon scenariju niko nije pobjednik.

Ako vec mora, ne bi bilo lose da se desi neki konvencionalni fight izmedju Rusije i NATO. Cisto da se za par mjeseci postavi Rusiju gdje joj je mjesto. Da prihvate da su najobicnija regionalna sila i nista vise od toga. Ja bi recimo u takvom ratu rado dao svoj osobni doprinos.

Nakon toga bi se NATO mogao okrenuti Kini kao respektabilnom protivniku/takmacu, koja za razliku od Rusije konstantno raste u projekciji svoje moci i utjecaja.

Pa da bude kao na vrhuncu hladnog rata, rat tehnologijama. Rat znanjem. Rat utrkama u svemir... A ne ovo kokosarsko pljackanje susjeda, sta danas radi "super sila" Rusija.
15.11.2022 | 23:20
drlovric kaže:
Dvije su opcije:

1. Odradili su to namjerno pod okriljem greske, cisto da vide NATO reakciju (malo vjerojatno ali ipak moguc scenarij)

2. Ta raketa je jednostavno promasila cilj. Vec se ranije pokazalo da im udari bas i nisu precizni. Sada su, stjecajem okolnosti, gadjali na velikoj udaljnosti grad koji je na samoj granici sa Poljskom.

Kao da iz Berlina gadjas Zupanju pa eto prebacis preko rijeke u Orasje i pogodis drugu drzavu. Desava se...

Bilo kako bilo. Ruska raketa je pala na NATO teritorij. Svasta se sada moze desiti, ovisno kako se postavi Poljska. Cekaju iz USA da im jave kako da se postave

Ako nije neka patka, a mogući su i takvi scenariji(zaoštravanje odnosa zapada i Rusije), ja bi zrokao direkt u Moskvu.
Sa nasilnicima treba oštro i odlučno. Ako se ovo ne naplati, kao što nije i Jarun, bit će toga još
16.11.2022 | 03:02
Dok jednom ne smrkne...



Čini se kao snažna motivacija da sukob eskalira dalje.
16.11.2022 | 05:49
dpasaric kaže:
Inače, upravo to kada se te "bizarne izjave" i "nebitne grupe" isključe, dolazi do situacija poznatih kao "crni labud", koje su kao "neobjašnjiv rasplet koji nitko nije očekivao", a to je samo zanemarivanje varijabli, ništa drugo.

Je li moguće da se neki ludi ekstremni čitatelj Yeni Şafak odlučiti za teroristički čin? Ono tipa čovjek bomba upada u nečiju ambasadu i slično? Rekao bih da nije nemoguće, pogotovo nakon ovoga što se dogodilo u Istanbulu. Je li to važna činjenica? Opet, možda nije, ali nije niti nebitna, sjetimo se na koji glupi način je već počeo jedan rat atentatom na Ferdinanda u Sarajevu. Sve su to komadići mozaika i nisu nebitni.


Ili sažetije rečeno, 98% ljudi su potpuni debili.
16.11.2022 | 08:49
dpasaric kaže:
Dok jednom ne smrkne...



Čini se kao snažna motivacija da sukob eskalira dalje.


Pa postoji potražnja i sad imamo real life test uvjete i vidimo što radi, a što ne. Recimo, najveći gubitnici su ruski PZ sustavi koji se nisu proslavili. Idući u redu (uvjetno, jer to ipak ovisi o puno drugih faktora): ruski proizvođači aviona. Što misliš, zašto je Njemačka odjednom promijenila ploču i isporučila PZ sustave Ukrajini čemu se dosad opirala? Jer je nekom svanulo da si tako otvaraju prodor na tržište. I njemački sustav se pokazao vrlo efikasan u skidanju projektila, bolji od engleskog. Što misliš, koji će postići bolju cijenu na tržištu?
16.11.2022 | 08:56
Riba kaže:
dpasaric kaže:
Inače, upravo to kada se te "bizarne izjave" i "nebitne grupe" isključe, dolazi do situacija poznatih kao "crni labud", koje su kao "neobjašnjiv rasplet koji nitko nije očekivao", a to je samo zanemarivanje varijabli, ništa drugo.

Je li moguće da se neki ludi ekstremni čitatelj Yeni Şafak odlučiti za teroristički čin? Ono tipa čovjek bomba upada u nečiju ambasadu i slično? Rekao bih da nije nemoguće, pogotovo nakon ovoga što se dogodilo u Istanbulu. Je li to važna činjenica? Opet, možda nije, ali nije niti nebitna, sjetimo se na koji glupi način je već počeo jedan rat atentatom na Ferdinanda u Sarajevu. Sve su to komadići mozaika i nisu nebitni.


Ili sažetije rečeno, 98% ljudi su potpuni debili.


Tako je, i zato ih ne treba slušati i pratiti, jer je njihovo mišljenje (iako imaju pravo na njega) irelevantno. Evo, koliko ljudi na svijetu tvrdi da je Zemlja ravna ploča? Logikom da svaka informacija vrijedi jednako, i da gledamo neku srednju vrijednost, Zemlja je polukuglastog oblika. Jedan dio je kugla, drugi je ravna ploča?
Cijenim ideju da treba provjeriti obje strane priče, ali pritom ipak treba odvagnuti koji je stav relevantniji. K vragu, ako idemo logikom većine, onda je Alfa nedorađeno smeće od auta iz kojeg stalno curi ulje i non-stop je pokvarena, ne?
16.11.2022 | 09:06
Ne spamam, ali ovaj post zaslužuje posebno mjesto: MORH se pravi grbav pa onda saznajemo obilazno.

'Croatia to provide 14 Mil Mi-8 helicopters to Ukraine in exchange for Blackhawk helicopters.'

twitter.com/Tendar/status/15927788728815...36mcaAlgssH186u0kEJg

Eto ga, nakon onih topova, pomažemo i na ovaj način.

www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/ukrajin...ack-hawkove-15275768

www.defensemirror.com/news/10964/Croatia..._A_Deal#.Y3SUdeC1Jkw
16.11.2022 | 10:24
Djuro genijalac kaže:
... K vragu, ako idemo logikom većine, onda je Alfa nedorađeno smeće od auta iz kojeg stalno curi ulje i non-stop je pokvarena, ne?


Pa zar nije???!!?
16.11.2022 | 10:42
Djuro genijalac kaže:
I njemački sustav se pokazao vrlo efikasan u skidanju projektila, bolji od engleskog. Što misliš, koji će postići bolju cijenu na tržištu?


Ja se pak sjećam političko-diplomatske drame kada Turska nije željela zapadni PZO nego ruske - "jer su jednostavno bolji". Ok, to je bilo već davno, ne znam koja je situacija danas.
16.11.2022 | 11:03
Znam da malo vas prati još i kripto scenu, ali tamo je zadnjih dana najveći show ikada i razmotalo se da se tamo odvila velika politička igra koja je povezana i s Ukrajinom. Pratim kripto iz drugih razloga, pa sam dobro informiran iz više izvora i sve se to malo po malo složilo u jasan i dokaziv mozaik.

I na kraju smo došli do toga da možemo komotno povezati tri teme na forumu - pandemiju, rat i kriptovalute, tj. veliku FTX prevaru u režiji WEF-a koji je tako financirao ciljeve svog lobija milijunima pokradenih dolara kako bi ih pumpali u svoje džepove - dijelom putem big-pharme, dijelom putem industrije oružja, a dio direktnim uplatama na račun političke stranke, ukradenih 70 milijuna $ koji su išli Bidenu. To se barem nije moglo sakriti jer su liste političkih donacija javne, samo je SBF plaćao po sitno, ali na kraju se sve vidi.



I još pranje novca preko Ukrajine...

I tko je tu onda naivan i "teoretičar zavjere"? Nije to zavjera, to jasni kriminalni plan koji odlično sprovode. Rat u Ukrajini im je samo savršen zupčanik u tome, a i najbolji mogući "odvlačivač pozornosti". Samo je pitanje koji dio je jasni dogovor od početka, a koji dio oportunistički grabe usputno, kako ugledaju priliku.
16.11.2022 | 14:04
Djuro genijalac kaže:


'Croatia to provide 14 Mil Mi-8 helicopters to Ukraine in exchange for Blackhawk helicopters.'


Ovo je deal samo takav, za sve strane. Hrvatska dobije bolje letjelice za stare istrosene kante. Ukrajinci ih mogu i znaju koristiti odmah.

Ameri ce nama dati svoje helikoptere i dobiti novog klijenta svoje opreme na taj nacin. To je sasvim normalan i prirodan proces u sklopu NATO standardizacije.

Ja sam letio na obje platforme, i u ratu i u miru, obicni ljudi ideju nemaju koliko je ovo veliki tehnoloski upgrade u svakom mogucem smislu.

Da imamo 50-100 tenkova da damo da dobijemo Abramse, kao Poljska. Da imamo borbene helikoptere da mijenjamo za Apache. Da imamo staru rusku PZO, da dobijemo zapadnu u procesu. Al jbg nemamo

Ne znam zasto HR ne posalje i one stare Mig-21, dok ikome jos bilo sta vrijede. Ukrajincima bi mogli posluziti. Oni su ih i remontirali na kraju dana.
16.11.2022 | 14:10
dpasaric kaže:
Ja se pak sjećam političko-diplomatske drame kada Turska nije željela zapadni PZO nego ruske - "jer su jednostavno bolji". Ok, to je bilo već davno, ne znam koja je situacija danas.


Davore o tome Djuro i prica. Rusi su brendirali svoju PZO, stvorili cijeli mit oko toga. Turska je izbacena iz F-35 projekta, radi kupovine S-400.

Drzave su u redu cekale da to kupe. S-300, pogotovo S-400, su bili vlazni snovi vecine armija.

Medjutim, sada na terenu, se pokazalo da ti sustavi i nisu bas tako ucinkoviti kako se mislilo. Jednostavno nisu bili dovoljno testirani u stvarnim borbenim uvjetima. Iz tog razloga, vecina zemalja, u sprezi sa sannkcijama, je i odustala od kupnje.

Zato sada zapadne PZO tvrtke traze svoju sansu u prostoru na trzistu koji se iznenada stvorio. Njemacka ne salje najmoderniji PZO sustav jer voli Ukrajinu, vec im treba marketing. Sve je to posao, na kraju dana.
16.11.2022 | 14:18
Eto, nastavno na to najnovija vijest: Švedska daje Ukrajini vojnu pomoć u vrijednosti od 286 milijuna dolara od čega se gotovo sve odnosi na PZ sustave. Ovo je najveća donacija PZO za Ukrajinu dosad. Kako rekoh, počelo je nadmetanje da se vidi tko vrijedi. Ovim tempom za par mjeseci više ni muhe neće ulaziti u ukrajinski zračni prostor koji je pod nekim kišobranom PZO....
Naime, kako je nestala (ili se mislilo da je) sovjetska prijetnja NATO-u, usporio se, tj. gotovo je prestao razvoj PZ sustava na Zapadu. Naime, Talibani, ISIL i ostale, stvarne i manje stvarne prijetnje nemaju RZ da zaprijete pa je onda i ugroza realno bila manja. A kako u NATO-u caruje tržišna privreda, nitko od privatnih kompanija nije lud da spaljuje novce na razvoj sustava koje nitko neće kupovati, jer za njima objektivno ni nema potrebe. Ovaj rat je prvi nakon jaaaaaako dugo vremena (rekao bih nakon Zaljevskog) u kojem je PZO jako bitna i zastupljena i sad se svi trude zahvatiti kupce kad je prilika. Sad čekamo da vidimo efikasnost švedskih sistema. Ako su na tragu Saaba JAS-39, očekujem da će biti jako dobri.
17.11.2022 | 08:48
Po svemu sudeći, čini se da one vijesti o povlačenju ruskih linija 15-20 km od Dnipra nisu istinite. No, onda je još nevjerojatnije da su AFU prešle na lijevu obalu Dnipra i tamo ostale i zauzele položaje. To se može jedino logično objasniti na dva načina. Ili su ruske snage na tom područje posve sastavljene od mobiliziranih snaga koje samo čuče i čekaju, ili im ponestaje streljiva. Najvjerojatnije se radi o kombinaciji obje situacije; stižu vijesti da Rusija prebacuje svoje ozbiljne snage u smjeru Bahmuta koji i dalje odolijeva svim napadima Wagner grupe. I ne samo to, nego su AFU doista odbacile neprijateljske snage i proširile svoje obrambeno područje. To što se tamo događa će ostati zabilježeno u povijesnim knjigama kao ruski Staljingrad.
Što se događa osim toga? Džankoj zračna baza na Krimu je po noći pretrpjela napade od strane AFU.

FhtxU79WQAgTEkl.jpg


Ono što je zanimljivo je da je ta baza udaljena od položaja AFU 140 km pa se postavlja pitanje čime je baza pogođena? HIMARS nema taj domet. Ukrajina je razvila sama dalekometne dronove. Neki dan su pogodili rafineriju nafte u dubini Rusije cca 200 km od granice. No, ako je dron tolikog dometa, on nužno mora biti većih dimenzija pa ga je relativno lako uočiti radarima. Nisam siguran kako rade moderniji radarski sustavi (možda dr. Lovrić zna više?), ali znam da u 80-ima su radarski sustavi imali filtraciju sporih objekata (sjetimo se Mathiasa Rusta koji je u cessni doletio na Crveni trg leteći nisko i polako i PZO sustavi ga nisu uočili tj. ignorirali su ga). Ne vjerujem da to nije otklonjeno. Donekle je još objašnjivo da se takav dron može probiti do cilja u dubini Rusije u kojoj nije rat pa je i praćenje vjeroajatno na, ako ne baš posve mirnodopskoj, a ono sigurno ne na razini onog u blizini linije bojišta. No, zračna baza Džankoj je na Krimu koji je u ratnoj zoni i bilo bi logično za očekivati da je sama baza pokrivena PZO sustavima koji ju trebaju obraniti od napada. To bi trebalo biti dovoljno za pokrivanje dronova, ali krstareći ili balistički projektili su druga stvar. Što nas onda opet vraća na ATACMS sustave koje Ukrajina (ne)ima?
Prekjučerašnji masovni napad Rusije na Ukrajinu pomoću projektila je koristio 90 projektila. AFU kaže da su oborili 73. Ostali su prošli; neke smo vidjeli u stambenim zgradama Kijeva, a ostali su udarili po EE mreži Ukrajine. Kao posljedica sad puno područja nema struje. Ono gdje se ja divim Ukrajini i kako su elegantno odigrali svoj adut u cijeloj priči: Mađarska (tj. Orban koji sve više djeluje kao ruski Trojanski konj u EU) blokira pomoć Ukrajini na razini cijele EU (države šalju i pomoć unilateralno, na to on nema utjecaja) i sad je Ukrajina uzvratila. Prekinuli su dostavu nafte preko naftovoda (mislim i plina) iz Rusije za Mađarsku. Službeno objašnjenje protiv kojeg im nitko ne može prigovoriti: nema struje za pumpe/turbine koje bi tjerale energente prema Mađarskoj (zbog štete na EE mreži koju je izazvala Rusija). Orbana je to dosta uznemirilo, koliko sam uspio shvatiti. Da smo mi pametni i imamo muda (kao što nemamo) sad bi im zatvorili pipu preko MOL-a u INA-i i onda bi se Trumpwannabe morao zamisliti kako dalje.
Što se tiče onih raketa u Poljskoj, vjerujem da je istina da su to dvije rakete koje je PZO UKrajine ispalila da zaštiti ciljeve (elektranu u tom području) i koje su nekako završile u Poljskoj.
Za kraj, opet se intenzivirala priča o ppoljskim MiGovima 29 koje bi oni donirali Ukrajini. Vjerujem da je tu itekako bitan stav Kine o netoleriranju korištenja nuklearnog oružja. Ova flota MIGova bi se koristila primarno kao zaštita od napada dronovima i krstarećim projektilima koje oni mogu skidati bez osobitih problema. Očekujem da bi se to moglo odigrati uskoro. Možda ne izravnom preletom aviona u Ukrajinu, jer je to, vjerujem, nemoguće sakriti, ali kao djelomično demontirani avioni na kamionima bez osobitih problema. I kad se to dogodi, onda će dionice Lockheed Martina (ako Poljska kupi F-35 ili F-16) opet porasti...
  • Daddo
  • Posjetitelj
17.11.2022 | 09:52
Djuro genijalac kaže:
Da smo mi pametni i imamo muda (kao što nemamo) sad bi im zatvorili pipu preko MOL-a u INA-i i onda bi se Trumpwannabe morao zamisliti kako dalje.


Većinski paket u INA-i je MOL-ov. Nemamo u upravljačkoj strukturi dovoljan broj ruku za tako nešto. Eventualno bi mogli nahajcat Franciskovićevce i DP-ovce da odrade neku sabotažu na terminalu ili kvalitetniji prosvjed na razini onih Davorovih Kanađana. No to se neće dogodit jer stvar uredno opstruira formalno vrhovni zapovjednik OSRH koji s istim tim Orbanom prijateljuje i čija je stranka uostalom pokrenula cijeli taj cirkus (ras)prodaje INA-e MOL-u.

Djuro genijalac kaže:
Za kraj, opet se intenzivirala priča o ppoljskim MiGovima 29 koje bi oni donirali Ukrajini. Vjerujem da je tu itekako bitan stav Kine o netoleriranju korištenja nuklearnog oružja. Ova flota MIGova bi se koristila primarno kao zaštita od napada dronovima i krstarećim projektilima koje oni mogu skidati bez osobitih problema. Očekujem da bi se to moglo odigrati uskoro. Možda ne izravnom preletom aviona u Ukrajinu, jer je to, vjerujem, nemoguće sakriti, ali kao djelomično demontirani avioni na kamionima bez osobitih problema. I kad se to dogodi, onda će dionice Lockheed Martina (ako Poljska kupi F-35 ili F-16) opet porasti...


MiG-ovi nakon ovog sukoba definitivno idu u ropotarnicu povijesti. NATO članice se više NIKAD neće dovesti u situaciju da ovise o istočnoj vojnoj tehnologiji.

F-16 Ameri imaju za namirit sve zainteresirane i prodat i obuku i održavanje... Na kraju dana, kad sve ovo završi, možemo očekivat 2-3 NATO baze u Ukrajini a možda i jednu luku.
17.11.2022 | 11:05
drlovric kaže:
Njemacka ne salje najmoderniji PZO sustav jer voli Ukrajinu, vec im treba marketing. Sve je to posao, na kraju dana.


Koliko ovo vrijedi? Iris-T u akciji...

twitter.com/Euan_MacDonald/status/159315...zjO0KJ9KjQMx1LpYkWIA
17.11.2022 | 13:05
Djuro genijalac kaže:
Što se tiče onih raketa u Poljskoj, vjerujem da je istina da su to dvije rakete koje je PZO UKrajine ispalila da zaštiti ciljeve (elektranu u tom području) i koje su nekako završile u Poljskoj.


Je. Tako ispada. Pretpostavljam da si još htio napisati (ali si nehotice zaboravio): "Davor je ipak bio u pravu, možda i nije ruski plaćenik".
17.11.2022 | 14:02
Ja cu samo reci da mi je cijela ta situacija sumnjiva Napisao sam 10 min nakon incidenta da Poljska ceka da im iz USA jave kako da se ocituju. Tako je i bilo.

Rakete za S-300 su dizajnirane na nacin da, ako ne pogode cilj, uniste se u zraku. To na kraju rade i zrna protuavionskih topova. Znatno im poskupljuje izradu ali to je safety mehanizam da to zrno ne padne nekome neduznom na glavu.

E sad, kako Ukrajinci nemaju neku mocnu avijaciju ni rakete, a Rusi imali bezbroj S-300 raketa, oni su ih softverski modificirali da budu zemlja-zemlja.

Istina, nisu nesto precizne, jer nisu pravljene za tu svrhu ali ako je meta cijeli grad, koga briga. Raketa kao raketa, njoj svejedno gdje ce eksplodirati.

I sad neko zvanican kaze da su Ukrajinci ispalili dvije rakete. Moguce, obicno se tako i puca radi vece vjerojatnoce pogodka. Obje odletjele u smjeru Poljske (suprotnom od mete koju presrecu!!!). I na obje rakete zakazao taj mehanizam da detoniraju u zraku, pa zavrsile na Poljskoj farmi. Meni je sve to, blago receno, smijesno.

Ali eto, ko smo mi da sudimo. Ja nisam strucnjak za to. Naravno da je bolje da se izbjegne potencijalni nuklearni rat, ali ne mogu se oteti dojmu da NATO nije znao sta da radi u ovoj situaciji, pa su isli linijom manjeg otpora. Sat nakon incidenta, nista nisu znali o tome, ali su znali da "most likely" nije Ruska. Nemoj me zajebavati

Najmanje sto je NATO morao uraditi je da zauzmu stav. Ova raketa je ubila dva nasa covjeka. Bila ruska, ukrajinska, eskimska, to se vise nece ponoviti. Na istocno krilo NATO saveza, u Rumunjsku, Poljsku, Slovacku postavljamo najmocnije protuavionske sustave koje imamo. Branimo svoj teritorij od nadolaziecih projektila iz tog pravca. Samim tim bi stitili i svu logistiku koja ide iz Poljske.

Ali zato ipak treba odredjena kolicina muda, koju NATO trenutacno ocigledno nema. Taj stit ce se na kraju desiti, ali tek nakon novih incidenata, koji ce odnijeti jos neduznih zivota.

Razocaran sam...
17.11.2022 | 14:09
A ovo je fascinantno za pogledati. Ako uzmes pola koordinata Kiyeva i pola od Lviv, dobijes tocno farmu u Poljskoj gdje je raketa pala.

Jel mogao neko ispisati koordinate pogresno u raketu, mogao je Jel mogla bit slucajnost, mogla je


Screenshot2022-11-17at08.08.04.png
17.11.2022 | 14:26
Misliš da je moguće da se koordinate unose tako, ručno, tipkajući pa da netko može napraviti takvu grešku? Ono... Onda bi me čudilo da ih nema puno, puno više. A drugo - nekako mi je 4 decimale premalo za neku vojnu preciznost. Ili...?
17.11.2022 | 15:14
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
Što se tiče onih raketa u Poljskoj, vjerujem da je istina da su to dvije rakete koje je PZO UKrajine ispalila da zaštiti ciljeve (elektranu u tom području) i koje su nekako završile u Poljskoj.


Je. Tako ispada. Pretpostavljam da si još htio napisati (ali si nehotice zaboravio): "Davor je ipak bio u pravu, možda i nije ruski plaćenik".


Nisam ga nikad optužio da je ruski plaćenik. On je zaveden po pitanu odabira automobila, to je istina koja je neporeciva, ali nisam ga nikad optuživao za plaćeništvo...
17.11.2022 | 15:30
smayoo kaže:
Misliš da je moguće da se koordinate unose tako, ručno, tipkajući pa da netko može napraviti takvu grešku? Ono... Onda bi me čudilo da ih nema puno, puno više. A drugo - nekako mi je 4 decimale premalo za neku vojnu preciznost. Ili...?


Da, mission planning je ISKLJUČIVO ručni rad. Naime, krstareća raketa se relativno lako obara. Da bi došla do cilja, ona leti podzvučnim brzinama i u pravilu slijedi konfiguraciju terena (kako bi ostala ispod radarskog snopa koji pati zbog zakrivljenosti Zemlje). Osim toga, ako ideš na drugi kraj države, imaš putem neke PZO baterije koje imaju neki domet i koje želiš izbjeći ili riskiraš da ti skinu projektil prije cilja. Zato se u pripremi ovakve misije prvo snima gdje je PZO obrana, koje su njene mogućnosti i onda u navođenje rakete dodaješ profil leta i waypoints da zaobiđeš ta područja (ako si oko toga ozbiljan); ne letiš u ravnoj crti. Nisam posve upoznat sa sustavom S300, ali mislim da on nema GPS, već inercijsko navođenje koje tek u samoj završnoj fazi leta preuzima optički sustav navođenja; zato i jest neprecizna kod napada na zemaljske ciljeve. No, moguće je da je prenamjenom u zemlja-zemlja sustav raketa opremljena nekim GSP tragačem koji ju navodi do cilja (edit: naišao na informaciju koja to potvrđuje; određen broj je modificiran za udare po zemaljskim ciljevima i premljen GPS tragačem).
Sad gledam još jednom ovo, i nije sporno da je udar koji su ove S300 rakete (ako su bile ukrajinske) trebale spriječiti došao iz Bjelorusije (sramotna uloga Lukašenka u cijeloj ovoj tužnoj priči isto će doći na red jednog dana). Lako moguće da je operater koji je ukucavao koordinate za udar (poznato je koji su to ljudi, ima ih 20-ak koji planiraju ove dalekometne udare po Ukrajini) doista jest pomiješao koordinate i da su rakete završile u Poljskoj... Ako ih jest 20-ak, a jest, i rade i tri smjene (da pokriju cijelih 24 sata) znači da ih je odjednom 7-8 u šihti i sad trebaš isprogramirati letove za 90 projektila koji su taj dan išli u akciju, dakle 10-ak po čovjeku, pred kraj si šihte i shit happens...
Četiri decimale su sasvim dovoljne da pogodiš grad; sa S300 sustavom niti ne možeš biti puno precizniji od toga. Osim toga, GPS jamming ako se aktivno provodi kod štićenih ciljeva ti ionako oduzima preciznost, tj. može ti lažno predstaviti koordinate koje su izmaknute za par stotina metara pa umjesto elektrane pogodiš ledinu. Recimo, želiš pogoditi CC One u Jankomiru, a raketa udari preko ceste na onu poljanu uz Savu...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 33 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Ender, zeljacveseljac, Anonimci (573)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.65 Seconds

Provided by iJoomla SEO