Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


10.11.2022 | 18:14
smayoo kaže:
Radi nuklearnog programa za koji im nikad nije ni izbliza dokazano da ima vojnu svrhu.


Samo zahvaljujuci iskljucivo Izraelu, Iran jos uvijek nema nuklearno oruzje. Opstruirali su ih kako god su mogli. Ukljucujuci, sabotaze, diverzije, bombe, cyber aktivnosti, ubistva znanstvenika i bitnih uposlenika na tom programu.

Sj koreja je pod jos zescim sankcijama, pa je uspjela okoncati svoj nuklearni program, tako da sankcije bas ne djeluju kako Zapad zamislja.

Meni je cijali taj koncept "neko moze, neko ne moze" oko nuklearnog oruzja vrhunac licemjerstva Kao onaj u saboru "ko je jamio, jamio je"
10.11.2022 | 19:08
Namjerno postam ovdje, iako naizgled nigdje veze (samo naizgled). Često se sjetim (u zadnje vrijeme) kako je to izgledalo kod nas prije 30 godina. Sjetim se kako su ljudi pjevali u skloništima, u zamračenom vlaku kroz Karlovac, dok su vani bljeskale detonacije od minobacačke paljbe, i tako... Reći će netko da sam patetičan...
10.11.2022 | 20:12
tino1 kaže:
JOHN kaže:
tino1 kaže:
drlovric kaže:
smayoo kaže:
Mislim da je Iranu puno korisnije otvoriti konkretne (i dvosmjerne) vanjskotrgovinske odnose, nego nabaviti nuklearnu bombu.


Vladajuci rezim se ne bi slozio s tim

Svi problemi i sankcije koje imaju su nastali iskljucivo radi nuklearnog programa.


Ok, ali što će im? Smayoo misli da bi bilo bolje da su tu lovu potrošili u dječje vrtiće nego krenuti na nuklearku koja još nije tu, a sankcije su ih sad dovele do ovih borbi koje imaju.
Nuklearnu sigurno neće potegnuti tako brzo, ako ikad.
Tako to biva kad si vijerski fanatici umisle da znaju i mogu voditi državu.

Fakat misliš da to ima veze s vjerom?


Da, nego s čim?

Mislio sam da si pametniji
10.11.2022 | 23:31
twitter.com/francis_scarr/status/1590729203485356034

Russian TV host Andrei Norkin's realisation that his country lacks freedom of speech:

> If I back the decision to withdraw from Kherson, I'm going to jail for questioning Russia's territorial integrity

> And if I oppose it, I'm going to jail for discrediting the armed forces
  • Air
  • Korisnik
  • 64
10.11.2022 | 23:59
Pisali smo o izjavama Putina oko Ruskog carstva i cilja ponovne uspostave istoga.

Već je poznato kako Ruski mediji isključivo komuniciraju ono što Putin odredi stoga ovu i ovakve emisije možemo doslovno shvatiti kao stav Kremlja.

Evo još jedne potvrde da je ideja oko stvaranje Ruskog carstva živa i da se na njoj sustavno radi - na ratnom planu i na sustavnom učenju Ruskog naroda da tome trebaju stremiti kako bi bili spremni podržati i ginuti za tu ideju.

Definitivno napad na Ukrajinu vidim kao pohod na zemlje koje Rusi smatraju "svojima". Naravno tom interesu se dodaje i materijalni interes koji je Ukrajinu stavio na prvo mjesto jer bi si osvajanjem Ukrajine osigurali dodatni prihod za ostale ratove.

Ali kako i sami kažu: "Nisu očekivali ovakvu potporu zapada Ukrajini" pa su im kola krenula nizbrdo.

Logično mi se nameće pitanje:

Da zapad nije sada "obranio" Ukrajinu, kako bi obranio drugu zemlju nakon što bi Rusija osigurala dodatne prihode osvajanjem Ukrajine?

EDIT:
Voditelj Solovjov kaže:
"Mislili smo da ako se ikad sukobimo s NATO-om, da će naš nuklearni arsenal poslužiti kao sredstvo odvraćanja. No uvukli su nas u drugi tip rata."

Evo Davore ovaj dio se odnosi na tebe koji si se bojao nuklearnog napada. Izgleda da se niti njima ne gine.
Kao što sam ti prije rekao: možeš strahove staviti sa strane da se malo odmore i od sada mirno spavati.
11.11.2022 | 06:38
Air kaže:

EDIT:
Voditelj Solovjov kaže:
"Mislili smo da ako se ikad sukobimo s NATO-om, da će naš nuklearni arsenal poslužiti kao sredstvo odvraćanja. No uvukli su nas u drugi tip rata."


Jadni Rusi, prvo ih je Zapad uvukao u napadački i zastrašujući tip specijalne operacije.
Onda u logistički debakl specijalne operacije.
Pa u masovna ubojstva civila u Buči. Zapad ih je uvukao u uništavanje i anektiranje južnih oblasti.
Sad ih zapad uvlači u kukavičko povlačenje podvijenog repa.
Stvarno ovaj zapad, ne da jadnim rusima da poklope Ukrajinu i naprave jednu lijepu paradu i otpjevaju nekoliko hvalospjeva omiljenom vođi, popiju hektolitre Vodke i lijepo se upišani i usrani valjaju u blatu, stvarno ne mogu vjerovati kako malo pazi zapad na kulturna i vjerska obilježja jedne vele sile. Pametnom dosta!!
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.11.2022 | 07:54
tino1 kaže:
Jadni Rusi,...!


Da. Jadni ljudi žive u mraku tirnija stoljećima i to im je već "upisano" u gene kao normalno stanje. Ne možeš im pomoći jer u njima dominira strah ili su u onoj manjoj grupi tlačitelja pa im je podnošljivo. Ovaj rat u Ukrajini je pokazao da je jako mali broj ljudi u Rusiji orjentiran prema pozitivnim vrijednostima na način da se spreman boriti za njih.

p.s. još jadniji su oni koji ovise od djelovanju tih ljudi.
11.11.2022 | 08:54
Jutro svima, u Hersonu i okolici gledamo Harkiv II. Na vlas identično. Rusi su već prije mjesec dana (o tome pišem cijelo vrijeme) bili 'zreli' za povlačenje s desne strane Dnipra, jer su im položaji postali neodrživi. Sad se čini da se VVP kladio na svojeg pajdu Trumpa i ove izbore u SAD da preokrenu trend vanjske politike SAD. Kad se to nije dogodilo, pala je odluka o povlačenju. I u njoj se opet pokazuje da je ruska vojska nedorasla bilo čemu osim teroriziranju civila koji nemaju čime uzvratiti. Sad je izbilo na vidjelo da neke postrojbe uopće nisu dobile zapovjed o povlačenju, da nisu razrađene sheme pregrupiranja i zauzimanja drugih položaja, određene postrojbe za čuvanje odstupnice, ništa. Nastao je kaos u kojem se potpuno raspao zapovjedni lanac na terenu; dramatične objave po telegramu optužuju zapovjednike da su oni prvi napustili položaje i postrojbe te ih prepustili same sebe i sudbini. A sudbina dolazi u obliku AFU koje nezaustavljivo nadiru i pritišću razbijene ruske snage koje očajnički žele doći do Dnipra i prebaciti se na drugu stranu.

FhQ1GVEWIAAFXfJ.jpg


Ova slika zorno prikazuje grupiranje ruskih snaga koje se žele prebaciti preko Dnipra na lijevu obalu. Antonovski most je onesposobljen. Jučer navečer su stigle vijesti da su rusi pucali po njemu u pokušaju da ga posve onesposobe i cilj je jasan; da spriječe AFU da preko njega dođu u velikom broju na lijevu obranu koju zasad drže ruske snage. Topništvo AFU je prešlo u level 4 mod djelovanja (potpuno uništenje svega u dometu) i jamačno je svaki vojnik ruske strane prokleo trenutak kad je došao u Ukrajinu. Oni, koji su još živi. A ginu takvim tempom da bi uskoro ovi koji čekaju, ako prežive, mogli prehodati Dnipro na lijevu obalu hodajući po mrtvim pripadnicima ruskih snaga.
Koliko je rusa još na desnoj strani Dnipra? To ne zna nitko. Procjene kreću od 5000 do čak 20 tisuća ljudi. Kako je u pitanju potpuni kaos, nitko ne zna sa sigurnošću. AFU imaju sad ovo područje u dometu svojih haubica 155 mm, dovoljno promatrača koji navode paljbu i uništavanje je potpuno. Ono što je posebna sramota ruske strane je kukavički nastup njihovog RZ. Naime, nema ga. Rusko RZ ni ne pokušava pružiti bilo kakvu podršku svojim snagama koje AFU skida kao glinene golubove, makar da pokuša uznemiriti ukrajinsko topništvo i tako bar malo smanjiti pritisak na svoje snage, ali nema ga nigdje.
Ovo je drugi potpuni raspad ruskih snaga kojem svjedočimo u Ukrajini. Prvi je bio na području Harkiva, a sad je na djelu isti scenarij kopd Hersona. Umjesto mota svi za jednog, jedan za sve, Rusi su u oba slučaja demonstrirali stav: svak za sebe, pa kom obojci, kom opanci. To nije kohezivna vojna sila i zato ona nema izgleda u Ukrajini. Samo je pitanje vremena, a i ono ruskim snagama opako istječe.
Zanimljivo je još nešto: kako situacija na bojištu za Rusiju ide od zla na gore, tako sve češće nailazim na vijesti o čudesnim oružjima (pri tom ne mislim na nuklearni arsenal) koje Rusija ima raspolaganju koji bi u jednoj ili nekoliko aktivacija trebali preokrenuti tijek rata. To me nekako jako podsjeća na kraj 1944. i početak 1945. i tzv. Wunderwaffen koje su nacisti trebali razviti na brzinu...
Puno se govori(lo), pa i ovdje, o eventualnom rušenju brane preko Dnipra. Ruska strana sad nema rezona da to napravi, jer će biti samo na lijavoj obali koja je niža i na kojoj grade obrambene linije koje bi u tom slučaju bile potopljene. Ovaj razvoj situacije je zadnji čavao u lijes ruskih namjera i planova o zauzimanju Odese (koliko god oni bili na vrbi svirala); ruske snage sad imaju novu brigu. S AFU koje su izbile na desnu obalu Dnipra, SVE TRI ceste prema Krimu su sad u dometu ukrajinskog topništva, a Kerčki most je izvan upotrebe do daljnjeg (procjene engleskog ministartstva spominju kraj 2023. kao prvi mogući rok za potpunu funkcionalnost mosta). Mislim da se možemo polako pripremati na najnevjerojatniji scenarij u kojem AFU koriste Krim kao ODSKOČNU dasku za potpuno oslobađanje okupiranih dijelova Donjecka i Luhanska.

EDIT: Rusi nedvojbeno uništili Antonovski most. Evo slika; ovo je napravljeno miniranjem na licu mjesta.

FhRQZfiXEAAr08q.jpg


FhRVtb-XEAEWDrp.jpg
11.11.2022 | 13:37
Ovo je trebao biti organizirani withdrawal, a ispao je retreat. Ili jos gore. Na nasem jeziku oboje znaci povlacenje, ali u NATO vojnoj doktrini je ogromna razlika.

Withdrawal je planirano povlacenje bez ikakvog presinga ili pritiska neprijatelja, dinamikom koja tebi odgovara. To je trebalo biti ovo Rusko, jer oni su odlucili da se povuku, tj. niko ih direktno nije natjerao na taj potez. Svi znamo da je razlog nedostatak logistke, ali realno mogli su doturom vojnicki zadrzati prisutnost i na toj obali.

Retreat, s druge strane, je povlacenje kada gubis bitku. Povlacis se da sacuvas vojsku i tehniku da se mogu regrupirati i nastaviti boriti u buducnosti. To je sasvim legitiman strateski potez.

Glavna osobina retreat povlacenja je da i dalje imas funkcionalan zapovijedni lanac, logistiku, osigurane bokove i pozadinske trupe, zracnu i artiljerijsku podrsku za trupe koje se izvlace.

Koliko vidimo na terenu, Rusi nista ni od toga nemaju, tako da ovo ispade klasicna bjezanija

Ostavice ogromne kolicine vojne tehnike na zapadnoj obali jer nece stici nista izvuci, ali bitno da su stigli minirati civilnu infrastrukturu u Khersonu. Elektrane, javne zgrade, mostove, nadvoznjake, toplanu, vodovod. Unistavaju grad prilikom povlacenja, kasnije ce artiljerijom napraviti drugi Mariupol, a svojim civilima lazu da ce vratiti doma za 2 mjeseca

Jos jedan debalk i vojna sramota za vojsku, za rusku drzavu, za skolovane oficire.

Sramota svih nas da smo desetljecima ova barbarska alkoholicarska plemena uvazavali i tretirali kao neku svjetsku super silu.

Ovo je sve jako slicno projektu Velike Srbije. Imamo veliku drzavu (u YU mjerilima) ali idemo mi malo pljackati po susjedstvu i pripojiti dodatno malo teritorija. Usput krademo i bijelu tehniku po kucama.

Kako su prosli Srbi u svojim osvajanjima, proci ce i Rusi u Ukrajini. Tu nikakve bitne razlike u svjetonazorima i nacinu razmisljanja nema.
11.11.2022 | 22:38
Ne bih "pišao po paradi", ali meni ovo izgleda kao zamka i povlačenje mora pred tsunami.

U Starcraftu bih izveo isto što i Rusi izvode sada, ali pustimo vrijeme da pokaže, baš me zanima ishod...

U svakom slučaju mislim da se možemo složiti da će sve ovo biti upisano u neke buduće vojne udžbenike.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.11.2022 | 22:59
Eto Davor je "ostao" bez referenduma ali će nadam se doći na svoje - na pomolu su pregovori:

Zapad je Putinu ponudio uvjete za predaju, njegov uži krug je zainteresiran...‘

Profesor Solovej kaže da uvjeti dogovora znače i da se Rusija mora odreći bilo kakvog prava na ostatak regije Herson, kao i Zaporižja, Donjecka i Luhanska - uključujući i područja koja je okupirala 2014. godine. Krim bi ostao dijelom Rusije, no to bi područje moralo biti demilitarizirano, a Crnomorska flota premještena.

100 kilometara široka demilitarizirana zona bila bi uspostavljena uz granicu Ukrajine s Bjelorusijom i Rusijom te u njoj ne bi smjelo biti teškog naoružanja. Rusija bi se također morala odreći svoje vojne prisutnosti u Transnistriji, regiji Moldavije, dok bi se Ukrajina obvezala da se neće priključiti NATO savezu bar idućih sedam godina.

Šest zemalja je pristalo pružiti sigurnosna jamstva za potpisivanje sporazuma, tvrdi Solovej, iako zemlje nije poimence naveo. Jamstva bi uključivala i dio o tome da će zemlje stati u obranu Ukrajine ako bude ponovno napadnuta. Među jamcima su najvjerojatnije najbliži saveznici Kijeva - SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo.

‘Ako predsjednik odbije ove uvjete koje je ruski establišment spreman prihvatiti, onda se vojne akcije nastavljaju‘, rekao je Solovej.


EDIT:

Što kažete na ovaj razvoj događaja - jedina benificija rusije je amnestija ratnih zločinaca?
Uvjet je Putinov pristanak, ali nije u pitanju samo Putinova glava jer on je već star i možda poživi još u izoliranoj Rusiji jer van neće smjeti izaći. Ali drugi su mlađi i u slučaju Putinovog nepristanka proganjati će ih kao naciste nakon drugog svj. rata.

Koje su opcije u Starcraftu u slučaju ovakvog razvoja događaja: napadneš, dobiješ po pipi i jedina benificija je da te neće tužiti?
12.11.2022 | 00:55
Air kaže:
Koje su opcije u Starcraftu u slučaju ovakvog razvoja događaja: napadneš, dobiješ po pipi i jedina benificija je da te neće tužiti?


To likovanje trenutnom situacijom, kako je nama prikazana od naših medija, je isto ono kada naši zabiju gol i opijena gomila viče "Prvaaaaciiii smoooo svijeeetaaaa!!!", a onda nakon hladnog tuša u drugom poluvremenu nastupi tišina, a slavljenički vatromet ostane neiskorišten.

I kada za par tjedana dođe do obrata, onda će biti: "Neočekivani brutalni napad Rusa, neviđenom silom povrijedili više točaka međunarodnog prava, mnogo je stradalih civila, oglasio se i Zelenski".

Nešto u ovoj jednadžbi ne štima, a to komenitraju i sami Ukrajinci, tako da je bolje biti oprezan i odmjeren.
12.11.2022 | 06:24
Mene samo zanima gdje su svi ti što su na referendumu glasali u tolikoj nadmoći za Rusiju? Sad vidim samo ljude koji se vesele oslobođenju od vele sile.
Opet Green Screen, znao sam!
12.11.2022 | 06:36
dpasaric kaže:
Ne bih "pišao po paradi", ali meni ovo izgleda kao zamka i povlačenje mora pred tsunami.

U Starcraftu bih izveo isto što i Rusi izvode sada, ali pustimo vrijeme da pokaže, baš me zanima ishod...

U svakom slučaju mislim da se možemo složiti da će sve ovo biti upisano u neke buduće vojne udžbenike.


A možda bi u Starcraftu Ukrajinci znali da ti to namjeravaš izvesti, pa bi ti pustili da to odradiš jer su spremni na nekoj drugoj strani udariti te u jaja.
Ništa se ne zna! Samo nisu baš izgledali nešto koordinirani u povlačenju. Osim normalno uništavanja cijele civilne infrastrukture.
Živi bili pa vidjeli! Do sada se veselim svakom pomaku. Strah me da se situacija preokrene u plakanje, a ja sam od straha preskočio veselje.
12.11.2022 | 08:41
dpasaric kaže:
To likovanje trenutnom situacijom, kako je nama prikazana od naših medija


Ajmo se na ovo osvrnuti na trenutak. Ja UOPĆE ne pratim naše medije, jer oni kasne cca 2-3 dana za situacijom na terenu, prate je površno i senzacionalistički, po zadatku, da bi mogli reći da i oni prate situaciju u Ukrajini, jer je to trendi. No mogu ti reći da sam sretan, jer je zlo poraženo i protjerano s teritorija koje je htjelo zauzeti, a ni po čemu mu ne pripada.
No, idemo dalje u analizu situacije. Da, Rusi su se povukli, jer, kako već trubim tu mjesec dana nisu imali drugog izbora. Ukrajina je to odigrala fantastično, udavila ih je toliko da su sami morali otići. Uvijek ističeš kako je Ukrajina griješi u svojem otporu, jer ju razaraju. Sad su izveli oslobađanje na način da je grad ostao sačuvan i defacto ne taknut i opet nije dobro? Daj se odluči, što onda oni trebaju raditi: samo se izvrnut na leđa i krepati dok ih Rusi gaze? Odseliti u Liku i Slavoniju, jer tamo je pustoš od HDZ-a?
Ne znam što kaže Starcraft o tome, ali AFU su upravo dobile pojačanje u vidu dodatnih 150 tisuća vojnika koji su odradili jednu zadaću (vrlo uspješno) i sad su slobodni za pregrupiranje i premještanje na druga bojišta. U Hersonu više nisu potrebni, jasno da će nešto njih ostati i tamo, ali to je sad riješena stvar. Rusi mogu probati pucati po gradu i pozadini, ali mislim da trenutno imaju puno većih problema.

FhSw3SLXgAA_rUh.jpeg


U Senatu je 'slučajno' objavljena informacija da je Ukrajina dobila ATACMS projektile (HIMARS s dosegom od 250 km tj. 160 milja). Uvjeren sam da to nije nimalo slučajno, nego je na taj način Rusiji poslana informacija o tome što slijedi. Dosad se nisu mogli nositi s 'običnim' HIMARS-om koji ima domet od 80 km. Sad dolazi tj. već je tu inačica na stereoidima koja ima triput veći domet. Bacite oko na kartu: SVA okupirana područja su u dometu. Cijeli Krim (uključujući Kerč i most) i cijeli Lugansk (btw, pitao sam kolegu iz Ukrajine, baš je iz Hersona, H na ćirilici u riječima na ukrajinskom se transliterira u g jer engleski ne poznaje taj glas koji je mješavina g i h, ali točnije je reći g nego h pa je Lugansk).
Jasno da ovaj bijeg iz Hersona nije dobro primljen u Rusiji. Dugogodišnji ideolog svega zla (recimo njihov Dobrica Ćosić) Dugin je objavio post u kojem poziva na smaknuće cara. Istina je da je post kasniej uklonio, ali internet pamti sve.

FhV5zE3XwAArYqP.jpeg


FhV2ZkZXwAsvuHV.jpeg


And so it begins...
12.11.2022 | 08:49
Air kaže:
Krim bi ostao dijelom Rusije, no to bi područje moralo biti demilitarizirano, a Crnomorska flota premještena......
Što kažete na ovaj razvoj događaja - jedina benificija rusije je amnestija ratnih zločinaca?


Kak to misliš da jedina beneficija Rusije je amnestija ratnih zločinaca, ako im Krim ostane?
12.11.2022 | 10:08
tino1 kaže:
Mene samo zanima gdje su svi ti što su na referendumu glasali u tolikoj nadmoći za Rusiju? Sad vidim samo ljude koji se vesele oslobođenju od vele sile.
Opet Green Screen, znao sam!


Ti ponekad komentiraš baš kao da imaš neko bočno sjenilo na očima , pa normalno da ne vidiš kada čitaš samo našu propagandu, zašto su nam cenzurirali drugu stranu? To znači samo jedno - da im nije u interesu da ljudi sami zaključuju čitajući sve i gledajući sve. Stavi neki VPN i malo pogledaj izvore s druge strane.
12.11.2022 | 10:15
Djuro genijalac kaže:
Uvijek ističeš kako je Ukrajina griješi u svojem otporu, jer ju razaraju. Sad su izveli oslobađanje na način da je grad ostao sačuvan i defacto ne taknut i opet nije dobro?

Ne znam što kaže Starcraft o tome, ali AFU su upravo dobile pojačanje u vidu dodatnih 150 tisuća vojnika koji su odradili jednu zadaću (vrlo uspješno) i sad su slobodni za pregrupiranje i premještanje na druga bojišta. U Hersonu više nisu potrebni, jasno da će nešto njih ostati i tamo, ali to je sad riješena stvar. Rusi mogu probati pucati po gradu i pozadini, ali mislim da trenutno imaju puno većih problema.


Čekaj, pa nije li to isti onaj grad u koji su Rusi "ušetali" jer su imali potporu lokalne vlasti i stanovništva? Iz kojega su sada evakuirali dobar dio stanovnika i otišli. Rusi su u toj zoni imali dovoljno ljudi (cca 50.000) i tehnike da zadrže napad, ali su, barem se meni tako čini, procijenili da je bolje osigurati Donbas, nego se rastezati prema Odesi. Može se reći, da se južni front uvjetno "gasi" (sada je Dnjepar prirodna zapreka za obje strane), te da se fokus prebacuje na sjever.

Starcraft kaže da je ovo jedna od dugih partija koja se dobiva na resurse i taktiziranje.
12.11.2022 | 10:29
Prema Wikipediji, situacija je, etnički, 50/50. Po Wikipediji, popis stanovništva iz 2020 govori o cca 280.000 stanovnika, malo manje od 60% se izjasnilo kao Ukrajinci, malo više od 20% kao Rusi, ali ruski kao prvi jezik je deklariralo malo manje od pola stanovnika (a ukrajinski malo više od pola). Prije povlačenja, Rusi su navodno evakuirali oko 70.000 ljudi (nisam cross-check provjeravao), a sada vijesti (opet, nisam provjeravao) govore o 100.000 stanovnika koji se nisu evakuirali, nego su dočekali ukrajinsku vojsku. Još je neki broj onih koji su izbjegli pred ruskom okupacijom proljetos, a vjerojatno i podjednak broj onih koji su odselili još prije početka rata jer, realno, tamo nema normalnog života (čak ni po njihovim standardima koji su manje zahtjevni od naših) još od 2014. Ovi prvi su vjerojatno simpatizeri ukrajinske strane, a ovi drugi - ruske.

Tako... Rekao bih da je takvih situacija (takvih gradova) bilo štogod i ovdje, i u našem susjedstvu, za vrijeme rata prije 30 godina. Ništa novo.
12.11.2022 | 10:54
Dronovi za po vodi:

Video: nitter.it/U24_gov_ua/status/1591035625431793665

Tekst: www.thedrive.com/the-war-zone/ukraines-s...ficially-break-cover

Prvi put viđen kad se prije par mjeseci nasukao negdje na Krimu blizu onog mosta. Zatim smo gledali kako razvaljuju ruske ratne brodove u Crnom moru prije par tjedana, između ostalih i Makarova.

Ukrajina gradi cijelu flotu. Satelitska komunikacija, nekoliko kamera na brodu, 200kg tereta. Opake nemani.
12.11.2022 | 14:02
dpasaric kaže:
tino1 kaže:
Mene samo zanima gdje su svi ti što su na referendumu glasali u tolikoj nadmoći za Rusiju? Sad vidim samo ljude koji se vesele oslobođenju od vele sile.
Opet Green Screen, znao sam!


Ti ponekad komentiraš baš kao da imaš neko bočno sjenilo na očima , pa normalno da ne vidiš kada čitaš samo našu propagandu, zašto su nam cenzurirali drugu stranu? To znači samo jedno - da im nije u interesu da ljudi sami zaključuju čitajući sve i gledajući sve. Stavi neki VPN i malo pogledaj izvore s druge strane.


Imam uključen VPN ali dobivam one vijesti koje dobivam. Navijam za Ukrajinu i molim boga da zatuku ovo Rusko govno u septičku jamu kamo i pripada.
Pripadam zapadnom svijetu i poštujem sve vrijednosti tog društva. Ne slažem se sa kretenskim autokratskim režimima kao što su: Rusija, Kina, N.Korea, Mađarska, itd. itd. Imam dovoljno prostora za kritiku i u našem sistemu i ne slažem se sa svim! Ima stvarno kardinalnih grešaka koje smo napravili, ali težili smo uvijek za mirom i trgovinom. To je i ljigavo u neku ruku jer smo zatvarali oči od ozbiljnih kršenja ljudskih prava, samo da nebi ugrozili trgovinu.

Što više oružja u Ukrajinu to brže kraj rata. Govno ne namjerava stati samo od sebe.
12.11.2022 | 14:15
Nastavno na temu, alternativni lučonoša istine (ili lučonoša alternativne istine) Donald Trump je na svojoj mreži zabranio pristup IP adresama iz Ukrajine. Kako to i ZAŠTO, pitam se, pitam ?!?!

FhTBGsoXEAAxZoX.jpeg



U međuvremenu, u Rusiji se počinju postavljati pitanja o istinitosti referenduma koji su održani na okupiranim područjima i ishodima koji su predstavljeni domaćoj javnosti...

FhWcErxWIAI8qmx.jpeg


FhWcEbJWYAA6epE.png
12.11.2022 | 18:04
dpasaric kaže:
Starcraft kaže da je ovo jedna od dugih partija koja se dobiva na resurse i taktiziranje.


Tocno da se covjek zapita u cemu su Rusi jaci, u vojnoj taktici (svi im planovi propali drugi dan) ili u resursima (logisticka blamaza)
12.11.2022 | 18:14
Ovakav razvoj situacije u Khersonu je dobar za obje strane.

Ukrajina je bez velikih zrtava dobila najveci izgubljeni grad (kojeg ce Rusi jako skoro unistiti artiljerijom, doduse) i stavila tocku na sansu da se napadne Odesa u dogledno vrijeme.

Ako bude vojne mudrosti, Rusija ce sada moci odraditi ono sto su trebali prvi dan. Sve snage koje imaju ce poslati u Donbas, AFU crte ce vjerojatno puknuti tamo i konacno se borbe preseliti malo dalje od Donetska (sada su prve crte na 5-6km od samog grada).

Da su to uradili u FEB, drugacije bi se ovaj rat odvijao. Probili bi linije fronta i organski zauzimali ukrajinski teritorij iz tog pravca, sireci onoliko koliko mogu i zele. Ovako je sve propalo, jer imali su neke druge megalomanske ideje bazirane na obavjestajnim lazima.

Tada ce Putin moci reci da je vojna operacija uspjela, jer im je cijelo vrijeme cilj i bio samo Donbas

To bi im vjerojatno i proslo u narodu, da se nisu vec izblamirali i pozurili da pripoje sve 4 regije (koje ne drze) Rusiji
12.11.2022 | 18:39
Nikad niko nije vjerovao da su toliko ne organizirani i sjebani.

Ako sad Ukrajina napravi desant na onaj mali poluotok? A cvrči se da namjeravaju.
Zar bi to imalo smisla? Plovilima neće moć uspostaviti logistiku? Tako da tu neće biti u stanju smetati?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
12.11.2022 | 19:02
dpasaric kaže:
Air kaže:
Koje su opcije u Starcraftu u slučaju ovakvog razvoja događaja: napadneš, dobiješ po pipi i jedina benificija je da te neće tužiti?


To likovanje trenutnom situacijom,


Nisam mislio likovati.
Svaki rat je sam po sebi užas i nema se tu što likovati. Prošao sam djelić ratnih posljedica ali sam naučio da treba neke stvari okrenuti na humor i da je jedini izlaz iz užasa rata znati i moći oprostiti.
Ove moje opaske su trebale biti kao mala zeka-peka. Ništa osobno prema tebi.
Još uvijek može Putin ili neki drugi luđak (kao recimo Kardilov) spletom okolnosti posložiti situaciju (s obzirom kolika je neorganizacija u Ruskoj vojsci) tako da mu se otvori mogućnost da okine jednu nuklearku i eto vode na tvom mlinu.
Tako da ja ne vidim da je ova situacija blizu kraja.

Ovaj link je samo kao iznenadujući trenutni razvoj događaja. Prije mjesec dana da je ovo netko predložio nazvali bi ga nerealnom osobom ili luđakom. Ali eto danas "ruski establišment" (ne znam tko tu sve pripada) je spreman prihvatiti uvijete sa onog linka.


kako je nama prikazana od naših medija, je isto ono kada naši zabiju gol i opijena gomila viče "Prvaaaaciiii smoooo svijeeetaaaa!!!", a onda nakon hladnog tuša u drugom poluvremenu nastupi tišina, a slavljenički vatromet ostane neiskorišten.


Ne znam kako možeš dovoditi u korelaciju kolikičinu laži zapadnih medija i Ruskih medija.

Da lažu i jedni i drugi to je točno.
Smo Ruski lažu "100 posto" odnosno propisane su velike zatvorske kazne za sve one koji objave bilo što što se kosi sa narativom Putina.

Nisam siguran ali mislim da ti je tino1 (ispravite me pa ću ja ispraviti ovaj dio teksta) rekao zgodan savjet koji bi trebao postaviti stvari na svoje mjesto: "Odi u Rusiju pa reci sve ono što sada misliš". Ja bi na to dodao: Pa onda nama iz Rusije javi koje su informacije točne koje prenose Ruski mediji, pa ću ti ja onda vjerovati kad kažeš da se trebamo informirati kod Ruskih medija.

Već sam te jednom pitao, nakon što si rekao da ti je Russia Today relevantan izvor informacija, da mi nađeš jednu informaciju na Russia Today ali si to "preskočio".
  • Air
  • Korisnik
  • 64
12.11.2022 | 20:56
Djuro genijalac kaže:
Air kaže:
Krim bi ostao dijelom Rusije, no to bi područje moralo biti demilitarizirano, a Crnomorska flota premještena......
Što kažete na ovaj razvoj događaja - jedina benificija rusije je amnestija ratnih zločinaca?


Kak to misliš da jedina beneficija Rusije je amnestija ratnih zločinaca, ako im Krim ostane?


Ok. Previdio sam tu informaciju. Moja greška.
12.11.2022 | 21:01
Air kaže:
Već sam te jednom pitao, nakon što si rekao da ti je Russia Today relevantan izvor informacija, da mi nađeš jednu informaciju na Russia Today ali si to "preskočio".


Oprosti, zaboravio sam, koja informacija ti treba?
12.11.2022 | 21:14
dpasaric kaže:
Air kaže:
Već sam te jednom pitao, nakon što si rekao da ti je Russia Today relevantan izvor informacija, da mi nađeš jednu informaciju na Russia Today ali si to "preskočio".


Oprosti, zaboravio sam, koja informacija ti treba?


Ima li netko na jabučnjaku, a da je Ruski špijun
12.11.2022 | 22:37
Kad već "žudite" za ruskim izvorima, evo jedan Ruski tekst preko prijevoda na redditu. Članak na topwar.ru koji je izazvao veliku pažnju, kako Rusa tako i ostalih.

old.reddit.com/r/CredibleDefense/comment...ber_12_2022/iw3dun9/

> Yes, this is the 10th anniversary of Shoigu's ten-year tenure as defense minister. We can say that there has been some success in his work: he created a beautiful, ceremonially competitive army, which really was a kind of deterrent to the rest of the world.

> The parades were held, the contests were won by all means, but this army turned out to be completely unsuitable for combat operations. And, unfortunately, the whole world sees this today.

> ... "wunderwaffes" never appeared in the operational armament, so today the weapons of the Soviet army of sixty years ago are being used in combat. And under the command of the generals, who are solely concerned about getting a star of Hero of Russia for their deeds, regardless of the price to be paid for it.

> We are not the only ones who see this. The whole world sees it. And in the eyes of the world, little by little, the image of the mean and scary bear is fading into history. The perspective is not so good. We are not loved. We are not respected. We are not feared.

Nadam se da će sve to Rusi usmjeriti nazad prema Putinu - neće ga voljeti, neće ga poštivati a kada ga se prestanu bojati to bi mogao biti zanimljiv trenutak za Rusiju.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 30 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.66 Seconds

Provided by iJoomla SEO