Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


17.11.2022 | 15:59
Tomahawk je, zbog tih svojih karakteristika, svojom pojavom donio revoluciju ratovanja. Mozda cak i vise nego sami dronovi...

Desetljeca su trebala drugim drzavama da razviju slicne sustave. I jos uvijek nisu na tom nivou.

Novi block V je dodatno unaprijedjen pa moze i tijekom leta dobiti potpuno novu misiju, ako se recimo meta pomjerila na drugu lokaciju. Ili je neko drugo sredstvo pogodilo dodijeljeni cilj.

Raketa kao raketa nije neka atomska fizika, ali njeno upravljanje i navodjenje jeste. Ne treba joj cak niti satelitski signal da dodje do cilja. Ima pohranjene mape predijela iznad kojih leti, sa svim topografsko/geografskim obiljezjima, i onda real time kamere konstantno usporedjuju ono sto vide sa mapama i na taj nacin korigiraju putanju. Ima i fotografiju samog cilja, pa usporedjuje sve do momenta udara.

Raketa tocno zna iznad koje kuce, dalekovoda, brda, rijeke, treba preletjeti...

Ali, naravno, to sve neko treba isplanirati i u nju pohraniti

E sad, ako taj neko, ima 2 promila vodke u organizmu, svasta se moze desiti


slcm6.gif
  • Air
  • Korisnik
  • 64
17.11.2022 | 16:32
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
Što se tiče onih raketa u Poljskoj, vjerujem da je istina da su to dvije rakete koje je PZO UKrajine ispalila da zaštiti ciljeve (elektranu u tom području) i koje su nekako završile u Poljskoj.


Je. Tako ispada. Pretpostavljam da si još htio napisati (ali si nehotice zaboravio): "Davor je ipak bio u pravu, možda i nije ruski plaćenik".


Tako djeluju kotraagenti.
18.11.2022 | 08:19
Evo, za dobro jutro, malo o Profesoru Mearsheimeru kojeg neki tu navode kao glas razuma i realan pogled na stvari/izvor informacija.
Za početak, ajmo malo unatrag: internet zajebana stvar i pamti sve. Evo kako je prof. zamislio razriješiti exYu krizu.

FZuP6eZXgAAe8fo.jpeg


FZuP4yfWYAEkLRX.jpeg


Čisto da dođemo do nekih baseline stavova. Dakle, prof bi uvijek nagradio agresora, čini se. Pa isti, ili vrlo sličan obrazac vidimo i sad u Ukrajini tj. u njegovom opravdavanju VVP-a. No, našao se drugi profesor, koji je odrastao u Rusiji, i koji malo bolje pozna povijest tih prostora, a i razumije ruski što je dosta bitan detalj, jer sve dokumente koje Mearsheimer koristi kao argumente za svoje stavove pročita u originalu i onda iz njih izvuče stvarni smisao. Uglavnom, ako netko želi pročitati vrlo argumentirani dekonstrukt Mearsheimera, može ovdje:

threadreaderapp.com/thread/1593388247799021568.html
18.11.2022 | 11:26
Mislim da smo se svi mi (osim eto Davora) malo preracunali kad smo pisali o zilavosti Ukrajinske energetske mreze. Ja sam, isto tako, bio siguran da se to ne moze u tolikoj mjeri polupati tako brzo, ali neovisna izvjesca sa terena kazu da 20 milijuna ljudu u Ukrajini nema struju. Pola drzave ima probleme sa opskrbom, a izvedeno je svega par udara po energetskoj mrezi. Ako ponove udare jos par puta, moglo bi se desiti da CIJELA drzava ima problem. Tada i sve ostalo upada u velike probleme.

E sad moje naglas razmisljanje. Rusi opale 100 raketa. Ukrajinci kazu skinuli 80 komada.

Opcija 1: Lazu da su ih oborili toliko, radi same propagande. Skacu sebi u stomak, jer onda Rusi naredni ispale puno vise nego sto realno treba, racunajuci na to da ce znatan dio biti oboren.

Opcija 2: Ako i jesu oborili 80%, onda zamislite kakav bi rusvaj napravilo svih 100 raketa da su pogodile planirane ciljeve. Prvi dan bi ostali bez struje totalno.

Osim elektricne energetske mreze, sada im gadjaju i centre za grijanje, vodovod, gas.

Rusija je svjesna da gube na bojnom na polju, nista ne ide kako je planirano pa zele pregovore. Zele zacementirati postojece pozicije i legalizirati osvojeno, dok se jos moze.

Kherson i Kharkiv, da su ih idioti znali sacuvati, su mogli biti odlicne joker karte. Ustupak koji daju Ukrajini kao znak dobre volje, u zamjenu za neki teritorij u Donbasu. Ukrajinci (uz pritisak sa Zapada) bi to vjerojatno i prihvatili.

Pisao sam prije 6 mjeseci, mislim to i danas, da ce ovaj rat zavrsiti tako da ce Rusija uzeti Donbas i sacuvati Krim. Ostale 2 aneksirane regije ce se vratiti Ukrajini. Ukrajina ostaje vojno neutralna i pokrece (desetljeca duge) EU pregovore, jer tako razorena ne treba ni Europi na grbacu. To je moje nekakvo predvidjanje.

Rusija ovaj rat ne moze vojnicki pobijediti, ali ne moze ni Ukrajina. Osnovni razlog je da 80% ucinkovitog oruzja kojim danas raspolazu dolazi sa Zapada. Znaci zapadni partneri ce odluciti kada ovaj rat treba stati, onemogucivsi ukrajinu da se dalje bori i natjera ih za pregovaracki sto.

To i nije nuzno lose rjesenje. Tisuce ljudi dnevno ginu na obje strane, a na koncu ce se opet sve morati rijesiti nekakvim sporazumom i dogovorom.
18.11.2022 | 11:37
Nastavno za oruzje sa Zapada. Znamo da USA daje 90% svega isporucenog.

Zanimljiv podatak (javni) kaze da USA ima u svom posjedu izmedju 4 i 6 milijuna artiljerijskih zrna. Nisu sva HE, neka su vjezbovna, osvjetljavajuca, dimna, specijalizirana i sl.

Ukrajini je do sada isporuceno izmedju 800K i 1M. Ukrajinci znaju trositi i 5-6K granata 155mm dnevno. Njihov (ex. SSSR) standard je 152mm. Ove granate 152mm jos jedino proizvode Rusija i Srbija. Mozda i neke africke zemlje, ali jako slabo.

Ukrajini su mislim onesposobili te proizvodne kapacitete jer Severodonetsk su, recimo, izgubili u periodu kada im je nestalo streljiva za 152mm, a zapadna tehnika jos nije bila isporucena.

Zdrava logika kaze da je USA, za nepunu godinu rata, isporucila cca 20% svog ukupnog lagera. Nije to nuzno lose, salje se starija municija, nova se narucuje. Prirodan logisticki proces. Ali sta kad bi ovaj rat potrajao 3-4 godine? Cime bi se Ukrajina tada uopce borila?

Isto vrijedi za Javeline, kao i za HIMARS rakete.

Tako da smatram da ova vojna pomoc ne moze trajati beskonacno dugo i da ce Zapad prije ili kasnije poslati ukrajince da se sa Rusima dogovaraju.
18.11.2022 | 12:44
Tu se slažem s Djurom - ako ih "pošalju da se dogovaraju", tako će isto sutra "poslati" i Poljsku i Finsku "da se dogovaraju".
18.11.2022 | 13:37
drlovric kaže:
Mislim da smo se svi mi (osim eto Davora) malo preracunali kad smo pisali o zilavosti Ukrajinske energetske mreze.


Mislim da stvari krivo promatraš i to je ono što sam i Davoru pokušao objasniti. Koliko je ljudi u postotku u I. svjetskom ratu imalo struju doma? A u II:?
Da bi se vodio rat u principu ti ne treba struja. Vojska je ionako, u najvećoj mjeri, samodostatna. Evo, kad ste vi bili po onim gudurama u Afganistanu, jeste li imali struju u bazi? Jeste. A ljudi oko vas? Neću reći da ne poznaju struju, ali nije bilo daleko od toga...
Ovi udari po ukrajinskoj infrastrukturi su mač s dvije oštrice za Ruse. Da, kratkoročno nanose gubitke. Oni se nadaju da će se narod pobuniti i prisliti vladu na pregovore s Rusima. Ali tu previđaju bitnu činjenicu: cijeli narod u Ukrajini je već odavna mobiliziran do kraja. Ti najbolje znaš što je motivacija na primjeru Afganistana. Ovi su ljudi pripravni to sve otrpiti. Sjeti se onog voroa Zelenskog: sa strujom ili bez njih? Bez njih. Sa vodom ili bez njih? Bez njih...
Već sam postao kako ljudi po ulicama pune mobitele da bi bili u toku događaja. Gradovi su u mraku, ljudi doma pale svijeće i NITKO se ne buni.
Jako sam proučavao videa oko oslobođenja Hersona. Bio je jedan koji mi se jako urezao u pamćenje. Stara žena, pitaju ju kako je preživjela, nije htjela napustiti kuću, a bila je na prvoj crti? Jel se bojala? I ona odgovori: kad sam čula topovsku paljbu, nisam se bojala, jer sam znala da naši dolaze. Najviše me bio strah kad je bila tišina, jer sam se bojala da smo zaboravljeni i prepušteni Rusima.
Ti si mlađi pa se ne sjećaš redukcija 80-ih u Jugi. NIje bio rat, ali periodički (po planu) smo ostajali bez struje popodne i navečer. I brzo se navikneš na to. Sjedilo se oko stola sa svjećama ili petrolejkama. To je, kako vidim, sad vrlo slična situacija u Ukrajini.
Drugi dio priče, je ovaj izlazni scenarij iz rata. Napisao si Donbas. Donbas je zajednički naziv za Lugansk i Donjeck. Dakle, ti veliš da Rusiji ostane defacto skoro sve što je trenutno okupirala? Ne vidim način da se to dogodi. Već sam napisao kako ja to vidim. Ako se ne odvije situacija u kojoj Ukrajina vojno posve porazi Rusiju (tu vidim unutarnje nemire kao one koji omoguće sličnu situaciju tj. VVP ili tko već bude na vlasti mora zadržati zemlju na okupu pa ne može još i ratovati vani) onda jedini scenarij s nekom vrstom sporazuma koji ja vidim kao moguć je poseban status za Lugansk i Krim gdje su oni dio Ukrajine, ali bez vojske i pod nekom vrstom protektorata međunarodne zajednice koja nadzire prava ruske manjine. Mislim da bi u ovom (vojnom) trenutku VVP odmah pristao na takav scenarij, jer mu vrijeme opako curi.
Dapače, ne znam jeste li (sa)znali da je Rusija opako minirala pogranično područje s Ukrajinom do te mjere da lokalno stanovništvo stradava u tim minskim poljima? To je sve što trebate znati o trenutnoj vojnoj situaciji.
18.11.2022 | 14:13
Kada sam pisao da drzava ostaje bez struje, nisam mislio da ce civili natjerati vladu na pregovore. Bez struje otezano radi namjenska industrija, trpi logistika, zeljeznica. Teze je opskrbljivati vojnike na bojisnici.

Bez vlastite funkcionalne industrije Ukrajina postaje sve vise i vise ovisna o zapadnoj pomoci. Nece moci ni 7.62mm municiju proizvesti u dovoljnim kolicinama. NATO nema tog kalibra bas na pretek da im moze dati tek tako, kad usfali.

Ja zelim reci da ce Zapad odrediti kada ce stati rat. Kada procijene da je Rusija dovoljno unazadjena, u svakom mogucem smislu. U Bosni smo se rokali godinama, Srbi drze 70% teritorija, niko nista. Cijeli svijet samo posmatra i osudjuje kbjg.

Kada se vojna situacija promjenila na terenu, da izgleda priblizno zamisljenim mapama i nekom odrzivom rjesenju, odveli su politicare u Dayton. Nema napolje iz baze dok se ne dogovorite. I stade rat. Za jedan dan. To su mogli i odmah na pocetku, ali nikoga nije bilo briga. Jos nisu financirali taj rat.

Tako ce biti i u Ukrajini. Pitanje je samo koliko se Zapad smije zamjeriti Rusiji i koliko je desetljeca unatrag zele unazaditi.

Kada sam rekao Donbas, da mislio sam na obje pokrajine. Dal u sklopu Rusije, dal neki distrikt, dal specijalni status. Nebitno je. Ali eto da ispadne da su Rusi sacuvali taj svoj narod tamo od zlih "Nacista". I da se nisu bas toliko izblamirali, koliko jesu

To bi Putinu bio nekakav way out... A vjeruj mi da Zapad itekako razmislja da njemu stvori neki dostojanstven izlaz iz katastrofe u kakvu se sam uvukao.

Ja tako razmisljam. Mozda i grijesim, mada do sada sam jako puno stvari pogodio Vrijeme ce pokazati...
18.11.2022 | 15:03
drlovric kaže:
Zdrava logika kaze da je USA, za nepunu godinu rata, isporucila cca 20% svog ukupnog lagera. Nije to nuzno lose, salje se starija municija, nova se narucuje. Prirodan logisticki proces. Ali sta kad bi ovaj rat potrajao 3-4 godine? Cime bi se Ukrajina tada uopce borila?

Isto vrijedi za Javeline, kao i za HIMARS rakete.

Tako da smatram da ova vojna pomoc ne moze trajati beskonacno dugo i da ce Zapad prije ili kasnije poslati ukrajince da se sa Rusima dogovaraju.


Nemaju ni Rusi beskrajno velika skladišta sa beskonačnom količinom oružja i municije, iako su ona vjerojatno veća od američkih skladišta, čisto zbog razlike u veličini država.

A, ne mogu sebi ni dozvoliti da ih isprazne do kraja., jer su okruženi susjedima koji bi bez problema iskoristili priliku.

Što se proizvodnih mogućnosti tiče, tu su svakako u prednosti nad Ukrajincima, ali zbog sankcija vjerojatno ne mogu porizvodit suvremenija oružja i municiju, nego samo ona starijeg tipa.

I ovaj rat će, kao i svi ratovi prije njega, završiti pregovorima, a stanje na terenu ću u konačnici odrediti koliko će tko i čega dobiti. Zato se Ukrajinci i bore, da vrate što više teritorija u što kraćem vremenu.

Da mi nismo spremali Oluju, i da su predstavnici pobunjenih Srba pristali na Z4, danas bi Hrvatska izgledala slično kao BiH.

Nedostatak struje, vode, plina, grijanja ili bilo čega drugoga, kao i granatiranje civila, djeluje upravo suprotno od onoga što Rusi misle da će se dogoditi, povećava odlučnost Ukrajinaca da se riješe ruske okupacije.
18.11.2022 | 15:04
Koliko vidim svega 10% Ukrajine danas nema struju, jučer oko 20%. Možda stvari ipak nisu toliko loše s obzirom da Rusi troše zadnje zalihe.

Sad čak i otvoreno govore da raketiraju zato da natjeraju Ukrajinu na pregovore. Gori im pod prstima. Još samo mjesec dva i Rusija će pristati na sve.

Putin se nigdje ne pojavljuje zadnjih tjedana, čitao sam neke tekstove o tome da je Ruska obavještajna zajednica na vijest o padu projektila u Poljskoj krenula s planiranjem odstranjivanja Putina ali su onda vidjeli da stvari nisu baš toliko ozbiljne. Još malo pa će doći kraj.
18.11.2022 | 16:00
drlovric kaže:
Mislim da smo se svi mi (osim eto Davora) malo preracunali kad smo pisali o zilavosti Ukrajinske energetske mreze...


Ima još jedna opcija,... el. mreža nije uništena u toj mjeri kako se govori već su je Ukrajinci sami isključili kako bi Rusi smanjili gađanje el. postrojenja jer su ih kao već onesposobili.

Sa svima koji tvrde da struja nije bitna za ratovanje se slažem, vojska će struju za svoje potrebe imati, a Ukrajinski (civili) narod će izdržati kako smo i mi izdržali,... ok, netko je ovdje u temi napisao da je Rijeka bila dva puta bez struje pa to nije neko mjerilo za "nema struje" pa netko iz tog kraja nemre imati iskustvo kako je u ratnim uvjetima bez struje, ali 91./92. sam bio u Slavoniji i tamo je bilo malo više od dva puta bez, pa je "nema struje" bila zadnja briga koju su ljudi imali na pameti.
18.11.2022 | 16:06
Samo da napomenem, iako se čini zatišje na bojištima, nije. Sad smo opet u onoj fazi ratovanja gdje Ukrajina izvodi pripremne operacije. Obrazac je sad već oproban i poznat: u 4 dana AFU su uništili 11 skladišta streljiva ruskih snaga. To je trenutno gotovo važnije gađati od ljudstva. To i zapovjedni lanac. Danas su skinuli zapovjedno mjesto cijelog južnog bojišta koje je formirano nakon predaje Hersona. A logistički pravci za ruske snage su sad već vrlo loši. Povrh toga, u Ukrajini je pao prvi snijeg (iako ne na jugu) što će dostavu svega učiniti još težim i sporijim.
No, u Lugansku se sakaćenje ruskih postrojbi koje se šalju na položaje AFU nastavlja. I Bahmut je Rusima i dalje nedostupan. Ruski gubici su u ovom ratu strahoviti, a napreduju jedino unazad...
18.11.2022 | 17:26
Samo vas čitam "uz kokice" i odmahujem glavom u nevjerici.

I onda kada sve to što čitam, a znam da je od pametnih ljudi, sve to mi otvara neka druga druga, sociološka pitanja, pitanja dokle može ići kontrola medija i propagande, koliko se tako može upravljati s javnosti i koliko niti sva moderna tehnologija i komunikacije nisu dovoljni da se nadiđu takve manipulacije.

Inače, u američkom Kongresu je Troy Nehls pokrenuo pitanje istrage pranja novca za Ukrajnu putem FTX-a, a koji je na kraju završio u Bidenovoj stranci. Nothing to see here, nothing to see...
18.11.2022 | 18:02
Davore, ja se u principu slažem s tvojim viđenjem zapadne politike oko Ukrajine, ali mislim da ti jednostavno propuštaš shvatiti ovo što pišu ostali - ljudi koji brane svoje - nemaju što izgubiti. Jasno je (meni) koje su globalne političke igre dovele do ovog danas. Ali onog časa kad su rakete počele padati po stambenim zgradama, školama i gradskim ulicama - to više nije važno. Tako je bilo i kod nas.
19.11.2022 | 02:29
Zadnje - Power has been restored for nearly 100% of Ukrainians, energy official says

Očito je da im Rusi razvaljuju mrežu i da se mnoge stvari ne mogu popraviti tjednima ili čak mjesecima, ali ovi nekako uspijevaju pokrpati distribuciju i za sada ispada da Rusi potroše oko milijardu eura da bi zatim manji dio Ukrajine bio par dana bez struje.
19.11.2022 | 06:42
smayoo kaže:
Davore, ja se u principu slažem s tvojim viđenjem zapadne politike oko Ukrajine, ali mislim da ti jednostavno propuštaš shvatiti ovo što pišu ostali - ljudi koji brane svoje - nemaju što izgubiti. Jasno je (meni) koje su globalne političke igre dovele do ovog danas. Ali onog časa kad su rakete počele padati po stambenim zgradama, školama i gradskim ulicama - to više nije važno. Tako je bilo i kod nas.


+1
19.11.2022 | 09:47
Navodno je vidjen kako se vozi po Rijeci u glanc novoj Ladi!
19.11.2022 | 09:53
smayoo kaže:
Davore, ja se u principu slažem s tvojim viđenjem zapadne politike oko Ukrajine, ali mislim da ti jednostavno propuštaš shvatiti ovo što pišu ostali - ljudi koji brane svoje - nemaju što izgubiti. Jasno je (meni) koje su globalne političke igre dovele do ovog danas. Ali onog časa kad su rakete počele padati po stambenim zgradama, školama i gradskim ulicama - to više nije važno. Tako je bilo i kod nas.


Imaju za izgubiti - život.

I jedno je kada imaš nepovoljan, ali još uvijek razumnan odnos, u nekoj borbi, kao što je bilo u domovinskom ratu, ali ovdje se igraš sa životom kao ulogom na jackpot automatu na kojem je jasno da ćeš ga na kraju izgubiti jer je tako podešen, a "prijatelji" koji su te uveli u kockarnicu i huškali te da igraš će u nekom trenu samo reći "Kasno je, moramo doma!".
19.11.2022 | 10:11
Covert Cabal kanal kao da je citao moj post ovdje, pa sinoc objavise video jako slicnog razmisljanja

Koga zanima neka pogleda ovu zanimljivu analizu o logistickoj pomoci Zapada.

Dotakli su se i MGM-140 ATACMS raketa. Nisam znao da je u procesu program zamjene istih, kao da ih i nemaju bas tako puno na lageru...

19.11.2022 | 10:12
dpasaric kaže:
a "prijatelji" koji su te uveli u kockarnicu i huškali te da igraš će u nekom trenu samo reći "Kasno je, moramo doma!".


Isto razmisljam. Rat ce se zavrsiti kada Zapad bude ispunio svoje zacrtane ciljeve oslabljenja Rusije. Reci ce samo dosta je bilo, dogovarajte se o primirju.
19.11.2022 | 13:15
dpasaric kaže:
smayoo kaže:
Davore, ja se u principu slažem s tvojim viđenjem zapadne politike oko Ukrajine, ali mislim da ti jednostavno propuštaš shvatiti ovo što pišu ostali - ljudi koji brane svoje - nemaju što izgubiti. Jasno je (meni) koje su globalne političke igre dovele do ovog danas. Ali onog časa kad su rakete počele padati po stambenim zgradama, školama i gradskim ulicama - to više nije važno. Tako je bilo i kod nas.


Imaju za izgubiti - život.

I jedno je kada imaš nepovoljan, ali još uvijek razumnan odnos, u nekoj borbi, kao što je bilo u domovinskom ratu, ali ovdje se igraš sa životom kao ulogom na jackpot automatu na kojem je jasno da ćeš ga na kraju izgubiti jer je tako podešen, a "prijatelji" koji su te uveli u kockarnicu i huškali te da igraš će u nekom trenu samo reći "Kasno je, moramo doma!".


Da '91. u Rijeci nije bio Marijan Čad ili da je Čad napravio ono što je od njega tražio Beograd, danas ne bi pisao da je napadnutom bitno što može izgubiti život...

... a na ovo da je kod nas bio povoljniji odnos (razuman kako si napisao) ne znam što bih rekao osim da iako smo vjerojatno isto godište (ili tu negdje), 91./92. nismo živjeli u istoj državi.


drlovric kaže:
dpasaric kaže:
a "prijatelji" koji su te uveli u kockarnicu i huškali te da igraš će u nekom trenu samo reći "Kasno je, moramo doma!".


Isto razmisljam. Rat ce se zavrsiti kada Zapad bude ispunio svoje zacrtane ciljeve oslabljenja Rusije. Reci ce samo dosta je bilo, dogovarajte se o primirju.


Mislim da je zapad propustio točku kad je od njega ovisio kraj rata u Ukrajini i sad jedino što mogu je i dalje logistički podupirati Ukrajinu, a Ukrajinci će odlučiti kada je vrijeme za pregovore.
19.11.2022 | 19:10
dpasaric kaže:
Dok jednom ne smrkne...




Najbolji marketing za bilo kojeg proizvođača borbenih aviona nakon 2. svj. rata je odradilo Izraelsko RZ za Dassault. Nakon toga i za Boeing/LM.
19.11.2022 | 20:45
Bertone kaže:
Mislim da je zapad propustio točku kad je od njega ovisio kraj rata u Ukrajini i sad jedino što mogu je i dalje logistički podupirati Ukrajinu, a Ukrajinci će odlučiti kada je vrijeme za pregovore.


Prijatelju nadam se da razumijes da je ovo artiljerijski rat. Ukrajinska armija treba 5000 kom 155mm granata dnevno. Svaka je teska 50kg. Pricamo o 250000 tereta. Za svaki dan rata. Gdje to Ukrajina moze nabaviti? Od koga?

Tri tjedna neka USA prestane slati 155mm streljivo i HIMARS rakete, rat bi se za 10 dana zavrsio. Ili Rusi ponovno preuzimaju inicijativu na terenu.

To je, nazalost, surova realnost. Sto sa druge strane i nije nuzno lose, jer svaki rat je bolji sto krace traje.
19.11.2022 | 20:57
Razumijem ja da je ovo artiljerijski rat i da bi se vjerojatno odigralo kao si napisao, ali s obzirom koliko su Rusi do sada razrušili Ukrajinu, rat bi se nastavio gerilskim metodama pa makar trajao narednih 30 godina, a to si zapad (USA, EU) pa ni Kina ne mogu dozvoliti tako da ostajem kod toga da su trenutak za pregovore propustili.
19.11.2022 | 23:01
Glede gerile: netko je neoprezno pušio kraj plinovoda u okolici St. Petersburga i dogodila se velika eksplozija, a onda dalje i požar....

twitter.com/bayraktar_1love/status/15939...7CeMczV8Q7JYVDUITdAA

A kaj se tiče gubitka života kad je sve na kocki, kako ide ono: navik živi on ki zgine pošteno...?
20.11.2022 | 09:43
www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/eksplodir...mila-vijest-15277614

Isti dan je eksplodiralo i na istoku u jednoj zgradi, ima mrtvih. Prema ovom tekstu, do eksplozije je došlo "zbog pada tlaka". Kak je to moguće i zašto se ne dešava svako malo nije mi jasno.

> Do eksplozije je došlo nakon što je najmanje devet osoba, uključujući četvero djece, poginulo u eksploziji plina u zgradi na ruskom istočnom otoku Sahalinu ranije u subotu. Regionalne službe za izvanredne situacije navode da pod ruševinama zgrade ima još ljudi.

> U nadopunjenim informacijama ministarstva za uzvanredne informacije navodi se da je požar bio posljedica pada tlaka.

WTF?
20.11.2022 | 20:02
Ok, ovo je sad prenevjerojatno da bi bilo slučajno. Nakon jučerašnje eksplozije U St. Peterburgu (okolici), danas nekoliko požara kao posljedice eksplozija po Moskvi.

twitter.com/igorsushko/status/1594403197207990272

Ne vjerujem da je ovo posao Ukrajine i njenih službi ili vojnih snaga. Vjerujem da svjedočimo počecima unutarruskih razračunavanja i borbi za vlast. Ne zaboravimo da je VVP učvrstio vlast tek nakon dogovora s mafijom u St. Petersburgu i da je mafija uvijek tu negdje pri vlasti (koja je i sama po sebi mafijaška).
22.11.2022 | 08:53
Evo me s novostima. Izgleda kao da se malo toga događa, ali daleko od toga! Prvo, Ukrajina je pokrenula ofanzivu na Hersonskoj bojišnici. Jučer su krenuli opako artiljerijski rokati po ruskim položajima na lijevoj strani Dnipra. One vijesti o navodnom ruskom povlačenju su se pokazale pogrešnima, ali sad AFU čine velike napore da ih otjeraju. Naime, zeleđe Hersona je puno viši teritorij od lijeve obale Dnipra i topništvo koje je tamo smješteno ima prednost u visini, a onda i dometu i ruske snage ne mogu uzvratiti po tim položajima. Ovo će omogućiti tj. natjerati Ruse da neke snage iz Donjecka povuku na ovu stranu i tako smanje pritisak na tom području tj. ruske snage opet stave pred težak izbor gdje su obje opcije loše, a jedna gora od druge.

No, vijest koja je meni privukla najviše pažnje i koja mi se čini od strateškog značaja je ova: Turska se sad otvoreno kladi na pobjedu Ukrajine. Dokaz: ne samo isporuke Bayraktara koji su se u ovom ratu sjajno iskazali, nego i isporuka MLRS TRLG-230 raketnog sustava promjera 230 mm. Ovo je, ajmo reći, mali HIMARS sustav uz preciznost od 2m i domet do 40 km. Sustav koristi lasersko označavanje meta koje odrađuje Bayraktar, ali, kako je riječ o NATO standardu kompatibilan je sa svim ostalim laserskim sustavima osvjetljavanje mete.

FiGVgTEWQAM41s5.jpg


Opće je poznato da Erdogan ne podnosi Putina (sjetite se koliko ga je pustio da ga čeka) i da je prvi nedvosmisleno poručio Rusiji da je Krim Ukrajina i da ga vrate. Turski interes za Krim je posljedica povijesnih okolnosti gdje je Krim oduvijek bio u vlasništvu Krimskih Tatara. Njih je Staljin raselio/pobio te od tad nisu većinsko stanovništvo; čisto da i ruska posizanja za Krimom stavimo u pravi povijesni kontekst.
Litva je poslala garante NATO standarda (155 mm) u Ukrajinu u vrijednosti 200-njak milijuna.
Ukratko, mislim da nakon kineskog nedvosmislenog obraćanja i izražavanja stava o neprihvatljivosti korištenja nuklearnog oružja u ovom ratu možemo očekivati, tj. već svjedočimo porastu vojne pomoći Ukrajini. Smatram bitnim i promjenu stava Izraela. Analize koje su bile objavljene i ovdje o tome da je Rusija pred krajem svojeg raketnog konvencionalnog arsenala (tj. da su potrošili većinu) dobivaju neizravnu potvrdu u ruskim naporima da od Irana pored dronova kupi i balističke projektile. To je bila crvena krpa koja je zatrebala Izraelu koji je najavio da će, ako se to dogodi, on isporučiti Ukrajini svoje Patriot i druge sustave PZO. Za početak.
Jedna američka analiza je stvar pogledala analitički, hladno i kroz brojeve kako bi se republikanska divljanja oko ove teme stavila u pravi kontekst. Kad se pobroji sve što su SAD poslale u Ukrajinu, autor zaključuje da je to posao stoljeća, jer su za 5,6% vojnog budžeta smanjili ruske konvencionalne snage tj. njezinu vojnu sposobnost za 50% i bez gubitaka američkih života.
Dakle, ono o čemu je dr. Lovrić tu već pisao sve se više događa: svi sad, oslobođeni straha od ruske nuklearne prijetnje, žure sa svojim oružjem u izlog, a i, neka ne bude dvojbi oko toga, mislim da gledamo hvatanje početnih pozicija za poslijeratnu obnovu Ukrajine.
22.11.2022 | 11:49
Zašto Rusi kopaju rovove na ulasku u Krim 100 km daleko od bojišta ? Jel to zbog toga, da je nezaposlena vojska najopasnija ili je neka navlakuša ! Ne vjerujem da se super-sila s nuklearnim oružjem, nečeg boji. Mora da postoji nekakvo objašnjenje u starcraft_u.
22.11.2022 | 15:42
cariblanco kaže:
Zašto Rusi kopaju rovove na ulasku u Krim 100 km daleko od bojišta ? Jel to zbog toga, da je nezaposlena vojska najopasnija ili je neka navlakuša ! Ne vjerujem da se super-sila s nuklearnim oružjem, nečeg boji. Mora da postoji nekakvo objašnjenje u starcraft_u.


To je kad krenu otimati djeci sendviće iz ruku, da se imaju gdje sakriti.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 21 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.52 Seconds

Provided by iJoomla SEO