Najbolji broj Alan Forda
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Najbolji broj Alan Forda


05.08.2020 | 14:48
Imam ideju približit Alana Forda prijateljima u Francuskoj koji su veliki stripomani. Alan Ford je izlazio u Francuskoj, ali naravno ne s Brixyjem ko prevoditeljem s talijanskog.

Tako da bih ja na sebe preuzeo zadatak da prevedem tj. adaptiram jedan broj s hrvatskog na francuski.

Dal da to bude prvi broj ili neki drugi? Šta mislite, koji je ono baš quintessential kak bi Englezi rekli?
05.08.2020 | 15:02
Prijevod Alana Forda je nešto strašno zahtjevno, iako bi netko rekao "pa to je samo banalan strip". Brixy je tu više bio koautor nego prevoditelj, on je to toliko dobro radio da je original više uzeo kao neku generalnu smjernicu priče, a onda svojim jezikom i kroz nama blizak humor na svoj način prepričao strip.

Jesi li zaista toliko dobar u francuskom i u poznavanju njihove kulture, duhovitosti i načina razmišljanja da bi se uhvatio tog zadatka?
05.08.2020 | 15:22
Mislim da jesam, a imao bih čak i pomoć od jedne kolegice tamo.
05.08.2020 | 15:37
Hmm, a onda bih ja krenuo istim slijedom kao i originalni izdavači. Prvi je Alan Ford epizoda 1: Grupa TNT, ne?
05.08.2020 | 16:35
Postoji li ta kolekcija u PDF? Vjerojatno je neki kolekcionar bio dovoljno vrijedan da to digitalizira
05.08.2020 | 17:00
Imaš ovdje digitalno, doduše u zipu su jpg fileovi, svaka strana jedan jpg.

LINK

To sam našao na facebooku, stripoteka Savileda.
05.08.2020 | 17:43
To bar nije problem na macu prebaciti u PDF... Za svaku epizodu jedan PDF i to je to...

Dobra je kvaliteta, ja imam neke skenove koji su dosta loši, ovo je puno bolje.

Ali, najbolje je ipak uzeti papirnati original i listati
05.08.2020 | 17:54
Hvala ti puno. Napravit cu ja PDF od ovoga da imam za iPad, skidam upravo.

Nekada sam bas volio, al to je bilo davno davno, ne znam da li ce mi sada pricanjavti zadovoljstvo citati stripove
05.08.2020 | 17:58
Alan Ford nije (samo) strip. On je puno, puno više od toga...
05.08.2020 | 18:14
Jedna od rijetkih stvari iz djetinjstva koje nisu dobile oznaku vintage (simpatično, ali nagriženo vremenom). Bezvremenski strip.
05.08.2020 | 20:40
dpasaric kaže:
Prijevod Alana Forda je nešto strašno zahtjevno, iako bi netko rekao "pa to je samo banalan strip". Brixy je tu više bio koautor nego prevoditelj, on je to toliko dobro radio da je original više uzeo kao neku generalnu smjernicu priče, a onda svojim jezikom i kroz nama blizak humor na svoj način prepričao strip.

Jesi li zaista toliko dobar u francuskom i u poznavanju njihove kulture, duhovitosti i načina razmišljanja da bi se uhvatio tog zadatka?


Da se vratim na temu, slažem se s Davorom. Kao klinac, neke sam epizode imao i u našem izdanju (tekst Nenada Brixyja), i u talijanskom originalu. U to doba sam želio unaprijediti i "izbrusiti" svoj talijanski (koji je bio naučen, kao i kod većine Riječana onog vremena, na ulici, u Trstu i preko talijanske televizije) pa sam mislio da će to biti dobra metoda (uspoređivati Secchijev tekst i Brixyjev "prijevod").

Naravno da to nije išlo tako kako sam zamislio, jer, kako kaže Davor, Nenad Brixy uopće nije prevodio, nego je zapravo tekst napisao iznova. Često su ulomci potpuno sadržajno različiti od originala, jer nije bilo bitno prenijeti sam sadržaj, nego poentirati na istu temu. Vjerujem da upravo zato Alan Ford i jest imao takvu popularnost u cijeloj Jugoslaviji jer Secchijev humor bi vrlo često ispao "pucanj u prazno" u kontekstu naših života tada.

Tako da dijelim Davorovo mišljenje - posao kojeg si se prihvatio zahtijeva prije svega način razmišljanja i kulturu življenja današnjih Francuza, puno više nego sam jezik.

Što se tiče izbora epizode, moj izbor ne bi bila prva. Nije mi sad moja kolekcija pri ruci, ali moja najdraža epizoda je ona gdje na početku Alana "ubacuju" u onu horror bolnicu. I, naravno, legendardna sličica - doktor u viziti određuje, ovom odrežite ruku, onom nogu, dođe do jednog pacijenta koji se sav us*ao i uvukao pod pokrivač, kaže što njega muči, ovaj kaže ništa ništa super sam, a nenene vidim ja da nisi dobro pa reci što je, pa boli me želudac, aaaa, pa odrežite mu onda želudac , bolničar koji sliči na buldoga, s mesarskom satarom u ruci, kaže doktore, mislite li da će preživjeti, a doktor na to "Pa moramo dovraga nešto učiniti, nećemo ga valjda prepustiti hudoj sudbini!".

Osim toga, blizu vrha mi je i epizoda Golf ("TOK" i "DLEN" ) i Kuća duhova
05.08.2020 | 22:01
evo ko zeli da skida...sve skupa 38 Gb..format CBR
dodata slika...mislim da je skroz OK uradjen sken..
mega.nz/folder/XFhx1YxQ#G7nFX0nwJz_EcbfBDGHgug
06.08.2020 | 14:46
@amsterdam:

Skino sam skoro sve. Treba sada vidjeti kako automatizirati to da se od slika napravi PDF i nazove taj novokreirani PDF file po folderu.

Ako sredim to, jer rucno nema sanse da imam kad, uploadat cu negdje pa skidajte. Ovo sa slikama je neprakticno.
06.08.2020 | 15:48
Ako su slike u rar datoteci promijeniš ekstenziju u cbr, a zip u cbz i onda otvaraš u comic reader aplikacijama. Preglednije i bolje nego pdf. Ja na Macu koristim ovaj dancingtortoise.com/simplecomic/
06.08.2020 | 16:27
Super ideja. Hvala puno. Ali meni ovaj app ne radi. Tj radi, al ne zeli da otvori nista...
06.08.2020 | 16:44
Ja korisim YAC reader, i na Macu, i na iPadu/iPhoneu.
06.08.2020 | 20:39
YAC radi

Cak je i free na Mac, ne znam koliko plati na iOS, 2-3$ mozda.
12.08.2020 | 20:53
Moze li neki vlasnik Kindle e-readera otvoriti neki ovaj Alan Ford da vidimo radi li to? Tj cita li CBR file i kako to izgleda.

Ako bude radilo, kupio bi Kindle samo da imam za stripove. Nekkao mi se u teoriiji cini najoptimalinije rjesenje
12.08.2020 | 22:49
"CBR" je obični RAR file s promijenjenom ekstenzijom (po istoj logici imaš i CBZ i još neke) u kojima su JPG slike stranica s označenim redoslijedom (u imenima datoteka). Ništa jako napredno.
Kindle nije dobro rješenje za to i - ne - ne čita te formate izravno. Ako razmišljaš u tom smjeru, uzmi neki stari tablet.
  • Dijete
  • Posjetitelj
13.08.2020 | 08:17
drlovric kaže:

Ako bude radilo, kupio bi Kindle samo da imam za stripove. Nekkao mi se u teoriiji cini najoptimalinije rjesenje


Radi, ali po meni kindle je zericu premali (barem ovaj koji ja imam - paperwhite 4) za ugodno citanje... slova su premala... i za Alan Forda i za Fables i za Mikijev Almanah...

Za prebacit stripove (i ostale koje god knjige zelis) se koristi Calibre.


Po meni je ipad mrak za stripove..
13.08.2020 | 08:36
Meni je jedan od smješnijih Frit i Frut.
Evo legendarnih misli sa neta:

LEGENDARNE MISLI

Alan Ford

“Ko spava nije budan.”

Broj Jedan

“Nije važno učestvovati, važno je pobijediti."

Grunf

“Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.”
“Ako želite pobijediti u utrci, morate prvi proći kroz cilj.”
“Bolji je častan bijeg nego nečastan poraz.”
“Hm, zahvaljujući mom vozilu, ako ga nekakav kvar ne prisili da stane, stići ćemo ga za otprilike dvije sedmice!”
“Ko hoda ne trči”
“Kad se borim, neprijatelja nemam!”
“Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi.”
“Ko izgubi dobitak dobije gubitak.”
“Pijte mlijeko, zdravije je od nafte.”
“Bolje ispasti budala nego iz voza.”
“U vinu istina... u istini vino... Pijem ovu čašu... čaša pije mene!”
“Bolje nešto od nečega nego ništa od ničega.”
“Ko živi pjevajući umire zviždući”
“Kad vidite duha, napijte se Pik piva do uha!”
“Bolje izdati knjigu nego prijatelja!”
“Spreman sam umrijeti časno. Ali ako nečasno, onda ništa!”
“Ko utekne s bojišta doživi da se ponovo bori.”
“Trt mrt smrt.”
“Ovdje leži, ne bježi jer nije svježi.” (grobni natpis)
“Jedna lasta ne čini proljeće, a kamoli dvije.”

Sir Oliver

“Halo, Bing, kako brat? Ukrao auto, a onda mu ga zdipili na prvom parkiralištu? Kakva vremena...”
“Halo, Bing, kako brat? Pokrao dijete od 7 mjeseci i dobio 7 mjeseci? Baš momče nema stila...”
“Halo, Bing, kako brat? Ušao u zatvor, pa opet izašao? Šta ćemo, svaka familija ima crnu ovcu...”
“Halo, Bing, kako brat? Uhvatio maglu? Pa zar se i time bavi?!?...”
“Halo Bing, kako brat? Kako je završila afera sa kokicama?!...”

Bob Rock

“Bolje živjeti 100 godina kao milioner, nego 7 dana u bijedi.”
“-Možete li mi reći ko je ono strašilo, tamo uza zid? -Moja žena. -Ali... oh... nisam mislio tu, već onu do nje. -Moja sestra. -Pogrešno ste me shvatili. Pitam za onu rugobu s nosurinom i naočalima. -Moja kćerka. -Dovraga, zar su svi ovdje s vama u srodstvu? -Ima samo jedan, najružniji, koji mi nije rod. To ste vi.”

“Alane , njih je dvojica a mi smo sami!”

Šef

“Puščani prah već upotrijebljen. Hm, prodat ćemo ga kao posmrtne ostatke nekog pop-idola. Bit će to ipak nekakav prihod!” (epizoda Operacija Frankenstein)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To treba prevesti na francuski onako kako su ti napisali Davor i Smayoo. Ako to pogodiš, pogodio si strip.
Bome, nije lak zadatak sigurno.

EDIT:
E da, trebaš pogoditi i opisane zvukove:
Primjerice, kada Bob pumpa gumu na biciklu uz zvuk FTUMPT, kada se okrece drveni kotač nekih kola uz zvuk KATAKLONK, ili kada Neron svira lutnju uz zvukove PLON,PLON...
  • Air
  • Korisnik
  • 64
13.08.2020 | 10:35
Ja bih uzeo jedan francuski broj, onaj koji na hrvatsko / srpskom zvuči zanimljivije, usporedio bi razlike u izričaju i pokušao prevesti tu razliku na francuski.

Kao što je rekao smayoo, Alan Ford u Jugoslaviji je prilagođen prostoru (ljudima) i vremenu i u tome je kvaka / vrijednost, koja se nije postigla nigdje drugdje.

Od srca ti želim uspjeh i sreću u prijevodu.

Nek SuperHik živi vječno!
13.08.2020 | 11:23
Nisam siguran, ali na srpskom Alan Ford nije izlazio. Mozda su kasnije preveli.
13.08.2020 | 11:26
Nisu. I svi tamo obožavaju taj prijevod.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
13.08.2020 | 13:34
jura22 kaže:
Nisam siguran, ali na srpskom Alan Ford nije izlazio.


“Bolje ispasti budala nego iz voza.”

Voz je srpska riječ. Kaj ne?
13.08.2020 | 13:43
I to je sad dokaz da je Alan Ford bio preveden nasrpski?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
13.08.2020 | 13:57
ja sam napisao "hrvatsko / srpskom".

Na prvom mjestu je hrvatski.
Na drugom mjestu je srpski.

Kao što sam citirao, pojavljuju se srpske riječi (moja pretpostavka, jer su bolje zvučale nego hrvatske u tom trenutku).

Što tu nije točno?
13.08.2020 | 15:00
To sto si ti napisao je krivo. Kada je izlazio Alan Ford, nikada nije bio prevadjan na srpski.
Pojavljuju sei stranerijecipa nije njemacki, engleski ili koji drugi jezik.
S druge strane voz nije srpska vec mi se cini ruska ili poljska rijec.
13.08.2020 | 15:35
Oko cega se vi natezete U doba kad je Alan Ford izlazio sluzbeni jezik je bio sprsko-hrvatski valjda

Ja sam taj ucio. I uopce mi nije bitno jel se vozim vozom ili navlacim vlakom
13.08.2020 | 15:42
drlovric kaže:
Oko cega se vi natezete U doba kad je Alan Ford izlazio sluzbeni jezik je bio sprsko-hrvatski valjda

Ja sam taj ucio. I uopce mi nije bitno jel se vozim vozom ili navlacim vlakom


U Hrvatskoj nikad. Tu je bio hrvatski ili srpski.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 8 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, songoku, Anonimci (697)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.31 Seconds

Provided by iJoomla SEO