Najbolji broj Alan Forda
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Najbolji broj Alan Forda


13.08.2020 | 15:55
Ja sam doduse isao u skolu u BiH. Nama je srpsko-hrvatski bio glavni i jedini jezik. Pa sam laicki pretpostavio da je tako bilo na cijeloj YU.
  • Air
  • Korisnik
  • 60
13.08.2020 | 16:35
Ma nije ovo prepucavanje.

Imam osjećaj kao da je ostao prisutan dobri duh Žapca koji brani čiste boje Hrvatske iz prljave Jugoslavije.

Meni u đačkoj knjižici iz Kutine i Sl. Broda od ‘78 do ‘86 piše hrvatsko-srpski jezik.
Bit će da nisam imao sreće.
13.08.2020 | 16:55
Ja sam bio uvjeren cijelo vrijeme da to i jeste bio sluzbeni jezik, ali eto ipak sam mu priznao da mozda grijesim. BiH je specificna bila uvijek, pa mozda je reko samo kod nas tako bilo

Kod mene u 4 godine srednje skole niti jedan razred jezik se isto ne zove (ratno vrijeme, pa su eksperimentirali s tim)
13.08.2020 | 19:10
Air kaže:
Ma nije ovo prepucavanje.

Imam osjećaj kao da je ostao prisutan dobri duh Žapca koji brani čiste boje Hrvatske iz prljave Jugoslavije.

Meni u đačkoj knjižici iz Kutine i Sl. Broda od ‘78 do ‘86 piše hrvatsko-srpski jezik.
Bit će da nisam imao sreće.


Evo ti jedan članak da si malo osvježiš povijest ili povest...isti klinac, samo za tebe, uživaj

ravnododna.com/objavljena-deklaracija-obranimo-povijest/
  • Air
  • Korisnik
  • 60
13.08.2020 | 21:34
cariblanco kaže:
Evo ti jedan članak da si malo osvježiš povijest ili povest...isti klinac, samo za tebe, uživaj

ravnododna.com/objavljena-deklaracija-obranimo-povijest/


EDIT: Nismo se razumijenili ili ja tebe nisam razumio što si htio poručiti mi s ovim člankom.

Nije meni do povijesti, meni je do sadašnjosti i budućnosti dijece.
13.08.2020 | 22:02
@Air:

Sadasnjost nije blistava. Buducnost vjerojatno u Njemackoj ili Irskoj.

Al zato nam je proslost turbulentna. I svako selo ima neku svoju inacicu.
13.08.2020 | 22:14
Do Ustava 1953. bila su dva jezika i zvali su se hrvatski i srpski. Nacionalnost "musliman" nije postojala, nego su se ljudi izjašnjavali kao Hrvati ili kao Srbi, rimokatoličke, pravoslavne ili muslimanske vjeroispovijesti (ili kao ateisti, naravno). Baka moje sestrične izjašnjavala se kao Hrvatica pravoslavne vjeroispovijesti sve do svoje smrti negdje ranih 80-ih.

Ustav 1953. uveo je nacionalnost Muslimana i ukinuo je vjersko izjašnjavanje (u službenim dokumentima). Paralelno s tim, dva jezika su proglašena jednim, koji se zvao hrvatskosrpski u Hrvatskoj, a srpskohrvatski u Srbiji (a u BiH kako gdje ).

Od Ustava 1974. godine ponovno je jedan jezik razdvojen u dva, hrvatski i srpski, a u školi se učilo OBA PARALELNO (u Hrvatskoj smo učili i ćirilicu, čitali lektiru na ćirilici, imali za lektiru i hrvatsku, i srpsku književnost, itd.). U hrvatskim se školama predmet zvao "Hrvatski ili srpski jezik i književnost" (u žargonu "Hrvatski"), a u srpskim se školama zvao "Srpski ili hrvatski jezik i književnost" (u žargonu "Srpski"). U BiH opet - kako gdje .

Da ne mislite da lupam napamet, treća sam generacija u našoj obitelji - kolekcionar starih knjiga, između ostalog i školskih udžbenika i čitanki. Ako nekog zanima, možemo i u puno više detalja.
13.08.2020 | 22:22
Što se prijevoda Alana Forda tiče, Brixyjev tekst Alana Forda (i Brixyjeva književna djela općenito) su valjda najčišći hrvatski koji se iz tog doba uopće može naći. S obzirom na to koliko sam puta pročitao Alana Forda (govorim o onim prvim izdanjima iz doba mog djetinjstva, koja je zaista pisao Nenad Brixy, za kasnije reciklaže ne znam) ne 100, nego 1000000% sam siguran da nije bilo riječi "voz". Meni osobno to nije uopće bitno, ali jednostavno se predobro sjećam tog teksta. Ne jednom se moja profesorica iz hrvatskog (i to u srednjoj školi, ne samo u osnovnoj) iznenadila kad bi me pitala otkud znam neku riječ (npr. "stanoviti" ili "odista"), a ja bi joj rekao "iz Alana Forda" (dok je ona očekivala odgovor u stilu "od Šenoe" ili "od Krleže" i sl.) .

Brixyjev je jezik bio, da se tako izrazim - zabavno neživotan. Koristio je riječi koje se "na ulici" nisu nikad mogle čuti, a opet su tako dobro "sjedale".
13.08.2020 | 22:36
Moj otac rodjen u Tuzli, Bosanac sluzio vojsku u Beogradu, mozda neke 1967-68 i u toj knjizici pise Hrvat.

Ratne 1993. god mi smo dobili hrvatsko drzavljanstvo temeljem te pozutjele knjizice, jer je bila dokaz da je prije 1991. bio pripadnik hrvatskog naroda, te se tako izjasnjavao. Adresa neka u Zagrebu gdje u zivotu nisam bio. Domovnice su nam dosle u hrvatski konzulat u Tuzli diplomatskom postom valjda.

Ne znam vrijedi li taj zakon za stjecanje drzavljanstva po tom osnovu jos uvijek, ali eto tad u ratu je tako bilo

Dobra tema za Alan Ford
14.08.2020 | 03:04
ja sam rodjen i zivim u Srbiji,i takodje sam generacija prvog Alan Forda,i dan danas moja ekipa kaze Tisucu...Lijepo...Gluh i Nijem( ne bas zvanicno,ali u ekipi Vrlo cesto)...itd...naravno sve zbog Alana Forda....
14.08.2020 | 19:36
Samo bih dometnuo da se riječ voz koristi u kontinetalnom dijelu Hrvatske (kajkavska podvarijanta), ali ne za vlak kao u Srbiji (za vlak se veli cug, kao čisti germanizam koji je udomaćen), nego za prikolicu natovarenu nečim. Ako je to sijeno, onda je to voz sijena, ako je gnoj, voz gnoja itd...
Općenito, slavenski jezici koriste iznimno puno identičnih riječi koje u raznim jezicima imaju različita značenja.
Recimo, svi znamo da je rumeno kod nas crven(kast)o, a na slovenskom je to - žuto (crveno je rdeče)....
Pa tako, ako budete u Češkoj, nemojte ni slučajno neku zgodnu curu nazvati curom na glas, jer će joj to biti teška uvreda - tamo to znači nešto ublažena varijanta kurve, ajmo reći, radodajka...
14.08.2020 | 20:15
...ili drolja. Da, znam, to sam naučio (na vlastitoj koži) još nekih davnih ljeta, na Krku...
16.08.2020 | 12:20
Air kaže:
cariblanco kaže:
Evo ti jedan članak da si malo osvježiš povijest ili povest...isti klinac, samo za tebe, uživaj

ravnododna.com/objavljena-deklaracija-obranimo-povijest/


EDIT: Nismo se razumijenili ili ja tebe nisam razumio što si htio poručiti mi s ovim člankom.

Nije meni do povijesti, meni je do sadašnjosti i budućnosti dijece.


Dao sam ti taj članak, da vidiš "naše" povijesničare, Klasnića i Jakovinu i da vidiš kako oni razmišljaju. Koliko je meni poznato oni su predavači na našim veleučilištima, pa bi mogli i tvoju dijecu učiti o istini naše povijesti. Valjda sam bio dovoljno jasan.
17.08.2020 | 12:17
Nikad nisam kuzio te rasprave o jeziku. Svaki jezik uvozi strane rijeci i native speakers ne pitaju vladu ili politicare ili povijesnicare da pocnu koristiti neke strane rijeci (iz strucnih, kulturoloskih, vjerskih, poslovnih i sl. razloga).

Jezik nije uklesan u stijenu. Mijenja se jer je pod raznim utjecajima. Ziv je.

Neki ljudi poistovjecuju jezik sa nacionalnim identitetom. Ja se nikada ne bi s tim slozio. Zasto onda ucimo strane jezike jos u osnovnoj skoli? Uce nas da budemo stranci ili domaci izdajnici?

I grcevito taj radikalni stav brane, svadjajuci se sa drugim ljudima kada upotrijebe neki izraz koji eto njima ne pase. Izdajnik si domovine jer si rekao hljeb a ne kruh. Uvijek sam imao rasprave tog tipa u Dalmaciji. U redu prijatelju rekao sam neku sprsku rijec, jer dolazim iz dijela BiH blize granici sa Srbijom pa mi je to navika, ali i ti mene sopas svakim dan talijanstinom i turcizmima a pricas da si neki veliki Hrvat

Jezik je sredstvo koje omogucava ljudima da se razumiju i da komuniciraju. I to mu je, po meni, jedina i primarna svrha. Da li ti kazes tanjir, tanjur ili pijat meni je skroz svejedno dok god na njemu mi nesto lijepo nosis

Ovaj forum je odlican primjer toga. Imamo clanove iz Hrvatske, BiH, Srbije i sasvim se lijepo razumijemo i komuniciramo.
17.08.2020 | 13:17
drlovric kaže:
Nikad nisam kuzio te rasprave o jeziku. Svaki jezik uvozi strane rijeci i native speakers ne pitaju vladu ili politicare ili povijesnicare da pocnu koristiti neke strane rijeci (iz strucnih, kulturoloskih, vjerskih, poslovnih i sl. razloga).

Jezik nije uklesan u stijenu. Mijenja se jer je pod raznim utjecajima. Ziv je.



Normalno da nisi skužio raziku u jeziku jer si Bosanac, ok. Imamo sam malo vremena neki dan, pa zaebavam mlađe kolege s posla s "srpskim riječima". Pitam ja njih. što je to ; boranija, pirinač, grip,bajato i na kraju "vasiona". Sve su mi priznali osim da je vasiona-svemir, pa su mnogi tražili potvrdu tog mog tumačenja.

Čudi me da ti ne znaš da je jezik, osim zastave neke države, stup njene postojnosti. Jezik je mnogo jače oružje, od bilo kojih projektila i svakom narodu koji ga njeguje, jamči njegovu opstojnost. Ti bi najrađe da pričamo engleski, a da nema informatike, malo bi ga klinac pričali. I crni cigo, zna da je cigo i s tim se mora ponositi, sve drugo je bljak.
17.08.2020 | 14:04
Jezik je stup postojnosti države? Vjerojatno si htio napisati "opstojnosti"? Ili "postojanosti"? Kao u "mi stojimo postojano, kano klisurine"?
E, sad, što si točno mislio? "Opstojnosti" ili "postojanosti" (jer "postojnost" nije riječ hrvatskog jezika)?

Ali prilično sam siguran da si mislio "naroda", a ne "države" jer ima zapravo dosta država na svijetu gdje službeno priznato puno više od jednog jezika. Švicarska i Belgija, na primjer. Kanada. Indija! A gdje su sve one kojih se sada ne mogu sjetiti...?

Doduše, i s narodima nije baš uvijek jednostavno. Ima ljudi na svijetu koji se smatraju pripadnicima istog naroda, a govore različite jezike. Na stranu sad ovo kod nas što Srbi u Hrvatskoj zapravo ne govore srpski jezik (iako ga djeca uče u školi). To je posljedica što su jezici bliski pa dolazi do tzv. "prirodne" asimilacije. Kao i s Česima i Slovacima u Hrvatskoj. Međutim, evo ti opet primjer Švicaraca. Svi se smatraju Švicarcima, već stoljećima, iako govore 4 jako međusobno različita jezika. A što ćemo npr. s Flamancima u Belgiji i Holandezima u Nizozemskoj koji govore isti jezik, a smatraju se različitim narodima? Isto kao i Austrijanci i Nijemci, hm... A Kina, u kojoj 95% stanovništva čine pripadnici naroda Han? Svi se osjećaju pripadnicima naroda Han, a pri tom ih oko 70% govori mandarinski, a 30% kantonski jezik.

Jbg, postaje sve kompliciranije...

Možda ipak nije jezik jedan od stupova opstojnosti (ili postojanosti?) nekog naroda? Ili države? Što si zapravo htio reći?

Doduše, s druge strane, imaš zemlje s vrlo jakom nacionalnom kohezijom, kao što je Francuska, gdje je politika već skoro cijelo stoljeće vrlo aktivna u promicanju i očuvanju vlastitog jezika. Do te mjere da je na snazi zakon koji brani korištenje tuđica u javnom medijskom prostoru i u javnim ustanovama (npr. državni službenik dobije dvaput opomenu i treći puta otkaz ako u službenoj komunikaciji koristi engleske riječi), a jezikoslovci vrlo intenzivno rade na pronalaženju odgovarajućih francuskih riječi za sve novonastale pojmove.

Pa su tako mladi Francuzi praktički jedini na svijetu koji u većini ne znaju što je "bajt". Jer se na francuskom to kaže "octet". I "kilooctet", "megaoctet" itd. Glupo? Ili ispravno? Hja... Vječna diskusija. Ja osobno koristim Mac, LibreOffice, i što još ne, i na engleskom, i na hrvatskom. Najčešće ne primjećujem razliku i nije mi nikakav problem koristiti računalo na hrvatskom jeziku, naprotiv. Većina ljudi u Hrvatskoj kaže da je to "glupo". Zato što su ih kao djecu u školi propustili naučiti ikojoj drugoj terminologiji osim engleske.

Ali, vidi, prije nego oduševljeno kažeš kako su Francuzi u pravu, ti, kao inženjer, tamo ne bi nikad dobio diplomu bez položenog državnog ispita iz francuskog jezika i gramatike. Sudeći po tome kako ti gramatika (a ponekad i pravopis) hrvatskog jezika šepaju, reklo bi se da ovdje takav ispit nisi polagao. Tako da, klimav je nešto taj stup, kad čak i takvi poput tebe koji se tako srčano bore za hrvatski jezik - nisu baš briljantni poznavatelji...
17.08.2020 | 14:06
Nije skuzio jer mu je svejedno, prodao bi drzavu samo iz osobne koristi. Gore je napiaso da mu je novac motiv.
17.08.2020 | 14:07
I da, zaboravih najvažnije. Ja smatram kako je jezik jedan od stupova kulturnog identiteta svakog pojedinca. O narodima i državama - ne znam. Vjerojatno da, ako svi, ili barem većina, imaju neki međusobno bliski kulturni habitus i tradiciju.
17.08.2020 | 15:11
smayoo kaže:
gramatike. Sudeći po tome kako ti gramatika (a ponekad i pravopis) hrvatskog jezika šepaju, reklo bi se da ovdje takav ispit nisi polagao. Tako da, klimav je nešto taj stup, kad čak i takvi poput tebe koji se tako srčano bore za hrvatski jezik - nisu baš briljantni poznavatelji...


Ne samo to, ja sa B2 certifikatom iz Francuskom, EU državljanstvom i položenim stručnim ispitom sveudilj moram polagat stručni ispit na francuskom ako želim dobit na neodređeno u državnoj školi.

To što mi stručni ispit položen u RH priznaju SVE ostale članice EU, Francuze pretjerano ne dira. Oni su svoje učitelje još davnih dana proglasili državnim službenicima tj. fonctionnaires. Vjerojatno jedini u galaksiji, al eto. Tako da je kod njih stručni ispit za rad u školi zapravo stručni ispit za rad u javnoj službi, a to naš nije.
17.08.2020 | 15:37
Naravno da nije sve tako jednostavno kada je jezik u pitanju, pogotovo kada se uspoređuju narodi i jezici iz raznih krajeva svijeta, ali reći da jezik nije stup opstojnosti nekog naroda (pa i države u kojoj taj narod živi) je u najmanju ruku, pogrešno.

Iz naše povijesti znamo vrlo dobro da bi prva stvar, koju bi okupator napravio kada zapojedne teritorij na kojem živi neki drugi narod, bilo to da bi zabranio službenu upotrebu jezika kojim se taj narod koristi, i nasilno nametnu upotrebu svog vlastitog jezika.

Zašto bi to radio, ako jezik nije stup opstojnosti nekog naroda?!
Da olakša komunikaciju među ljudima?!
How - yes - no.

S druge strane, kruto inzistiranje na "čistoći" jezika, kako to rade npr. francuzi, ili talijani, i kako uglavnom zagovaraju nacionalisti, bez obzira kojem narodu pripadali, je u najmanju ruku besmisleno, jer je jezik živ i s vremenom se mijenja, što zbog društevno-političkih prilika, što zbog "mode", što zbog nedovoljnog znanja govornika tog jezika, i ostalih razloga.

Poznavanje, u govoru i pismu, više stranih jezika, obogaćuje osobu koja se tim jezicima služi, i omogućava mu izravnu komunikaciju sa pripadnicima drugih naroda, upoznavanje drugih kultura, i, u svjetlu trenutnih globalizacijskih trendova i ekonomske situacije kod nas, pruža mu priliku da živi i radi u sredini u kojoj se rad i cijeni. Uostalom, nije uzaludna ona latinska izreka:

"Vrijediš onoliko ljudi, koliko jezika znaš."
17.08.2020 | 17:23
Prosli smo germanizaciju, madjarizaciju, talijanizaciju i srbizaciju. Protiv svega toga smo se borili, znaci da nije dobro.
Zaboravio sam i cobanizaciju iza WWII.
17.08.2020 | 18:01
Kako sam napisao, jezik je sigurno jedan od stupova kulturnog identiteta svakog pojedinca, a onda i skupine pojedinaca koje taj kulturni identitet dijele. U nekim okolnostima, ta se skupina zove "narod", a u nekim drugima se zove nekako drugačije. Naša konkretna povijesna borba za vlastiti nacionalni i kulturni identitet jest bila takva da je stoljećima bila u bitnome vezana za borbu za vlastiti jezik (u kojoj smo pobijedili) i pismo (u kojoj nismo pobijedili). Ali to je prvenstveno bilo bitno zato što je potiskivanje hrvatskog jezika kroz stoljeća bilo sistematsko i politički potpomagano, a ne zato što su ljudi spontano i prirodno usvajali i izmišljali neke nove riječi.

Inputirati danas bilo kome da odbacuje svoj nacionalni identitet ili, još gore, predbacivati nekom da je "nedovoljno domoljub" (ne znam uopće kako bih to nazvao) zato što koristi neku riječ koja se nekom učinila "nehrvatskom" je... ne znam... evo, da ne kažem ja što je to, recite vi.
17.08.2020 | 20:18
Meni na zivce ide onaj koji se prezentira u RH na engleskome. Sobijem kritike tipa”svi znaju engleski”.
Meni je to malogradjanstina, primitivizam, nedostatak kulture. Zelw naglsiti kako su oni svjetski ljudi a u stvari ispod povrsine su ono sto jesu.
Ia neznam da li ima toliko primitivaca drugdje koliko ih ima kod nas ili ih ja vise primjecujem. Slicno je i sa lijepim djevojkama.
18.08.2020 | 16:14
jura22 kaže:
Nije skuzio jer mu je svejedno, prodao bi drzavu samo iz osobne koristi. Gore je napiaso da mu je novac motiv.


Ja prijatelju nemam drzavu. Ja se osjecam kao pripadnik Hrvatskog naroda, bilo gdje da zivim. Drzava bez naroda je nista, mrtvo slovo na papiru.

Rodio sam se u Jugoslaviji. Gdje je ona sada?

Skolovao sam se u Bosni. Drzava koja jedino sluzi da iz nje pobjegnes. Sutra se moze raspasti.

Ozenio sam se i dijete sam dobio u Hrvatskoj. Zivio 7 godina. Kad je poslovna klima postala losa otisao sam malo na bojista na Bliski Istok o trosku americkih poreznih obveznika.

80% posto svoje imovine sam zaradio u Americi i volim je ko svoju drzavu. Dan danas jako dobro zivim od poslova u Americi.

I u stanu imam tri zastave, bosanske ljiljane kao simbol svojih predaka i tradicije, hrvatsku kao drzavu ciju putvonicu nosim i americku koja mi financira sve moje zivotne troskove.

I da, i dalje tvrdim da su mi bitnije pare nego jezik. Ti eto uci "pravilne" hrvatske rijeci da u starosti budes elkoventan
18.08.2020 | 21:58
jura22 kaže:
Meni na zivce ide onaj koji se prezentira u RH na engleskome. Sobijem kritike tipa”svi znaju engleski”.
Meni je to malogradjanstina, primitivizam, nedostatak kulture. Zelw naglsiti kako su oni svjetski ljudi a u stvari ispod povrsine su ono sto jesu.
Ia neznam da li ima toliko primitivaca drugdje koliko ih ima kod nas ili ih ja vise primjecujem. Slicno je i sa lijepim djevojkama.


A ovo znaci vridi samo za engleski? Nizozemski je sasvim u redu?
18.08.2020 | 22:01
Isto je ali nizozemski “ne znaju svi”.
Zamiali da se Nizozemac u Nizozemskoj prezentira na njemackome.
19.08.2020 | 01:09
Ovo je trebalo biti podbadanje (dobronamjerno naravno, smileic je tu) na tvoj zadnji post u Evo i malo humora... temi.

Mozda bi bilo lakse povezati da se moze citirati izmedju tema.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 17 minuta
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

ammadeus, Riba, Anonimci (486)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.27 Seconds

Provided by iJoomla SEO