Arhiviranje slika
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Arhiviranje slika


20.08.2019 | 14:32
Sto koristite za arhiviranje slika? Externe HDDove? Kakve? SSD? Ja sam do sada koristio WD Passport, ali evo ovo mi je vec 3ca serija koja lagano umire? Htio bi neko trajnije, kvalitetnije rjesenje...
20.08.2019 | 14:42
iCloud 2 TB. Pregmio tih tisucu kn godišnje. Meni je to dovoljno prostora za sve moje backupe.
20.08.2019 | 15:06
Ja isto koristim iCloud... 200 GB, zasad dovoljno za moje potrebe.
20.08.2019 | 16:52
Pa ja isto to mislim, zato nisam nikada koristio iCloud za tu svrhu. Nekako mi to nije to, da dam kompletnu kolekciju fotografija nekom Apple-u na izvolte.

Razmisljao sam uzeti kakav SSD - cijena im je dost pala, a trebali bi biti i nesto kvalitetniji od obicnih HDD-a.
20.08.2019 | 17:58
serafin kaže:
Pa ja isto to mislim, zato nisam nikada koristio iCloud za tu svrhu. Nekako mi to nije to, da dam kompletnu kolekciju fotografija nekom Apple-u na izvolte.

Razmisljao sam uzeti kakav SSD - cijena im je dost pala, a trebali bi biti i nesto kvalitetniji od obicnih HDD-a.


Ovdje moramo reci sto nam podrazumijeva riječ sigurnost: (i) potencijalnu opasnost od narusavanje privatnosti ili (ii) opasnost od gubitka podataka. Ovo prvo mi je razumljivije i tu svatko za sebe treba odrediti što mu je prihvatljivo, a što ne. Što se tiće mogućnosti gubitka podataka na iCloudu, tu prije svega vidim korisnika kao najvećeg izvora potencijalnih problema jer iCloud sustav sinkronizira podatke između računala i oblaka, odnosno ne možemo ga promatrati kao udaljeni podatkovni prostor gdje mi određujemo što će biti u lokalu, a što eksterno pohranjeno.
20.08.2019 | 18:00
Ne ne, ja sam ciljao vise na privatnost.
20.08.2019 | 18:03
U smislu pouzdanosti, statistički su najsigurniji 3,5" HDDovi server-grade. Ako je WD, onda je to serija black, ili red pro. Nisam ljubitelj WD-a, ali kod nas je dosta sužena ponuda pa osim njih je drugo teško dobavljivo, a onda i neopravdano skuplje.
20.08.2019 | 18:12
smayoo kaže:
U smislu pouzdanosti, statistički su najsigurniji 3,5" HDDovi server-grade. Ako je WD, onda je to serija black, ili red pro. Nisam ljubitelj WD-a, ali kod nas je dosta sužena ponuda pa osim njih je drugo teško dobavljivo, a onda i neopravdano skuplje.


Da i to mi je jedna od opcija. Pa onda uzet kakvo externo kuciste za njega. Stvar je u tome da imam 3x MBP, tako da ga nemam di ugraditi.
20.08.2019 | 18:12
Mirroring (RAID 0) je OK stvar ali što ćemo u slučaju požara ili sličnih nepogoda. Kada se radi o backupu ja preferiram da se podaci povremeno (ovisno o važnosti naravno) pohrane i negdje na udaljenoj lokaciji. Dakle jedan disk doma, a jedan zaključan negdje drugdje, na pouzdanoj lokaciji.
20.08.2019 | 19:35
serafin kaže:
smayoo kaže:
U smislu pouzdanosti, statistički su najsigurniji 3,5" HDDovi server-grade. Ako je WD, onda je to serija black, ili red pro. Nisam ljubitelj WD-a, ali kod nas je dosta sužena ponuda pa osim njih je drugo teško dobavljivo, a onda i neopravdano skuplje.


Da i to mi je jedna od opcija. Pa onda uzet kakvo externo kuciste za njega. Stvar je u tome da imam 3x MBP, tako da ga nemam di ugraditi.


Meni osobno je ovo odlično rješenje:

macupgrade.eu/catalog/dual-drive-dock-tb...67.html#.XVwhUVBS8Sw

ili isto to za novije MacBookove:

macupgrade.eu/catalog/dual-drive-dock-us...51.html#.XVwhe1BS8Sw

odnosno jeftinija verzija (za jedan HDD odjednom):

macupgrade.eu/catalog/newertech-voyager-...07.html#.XVwhklBS8Sw

Ja imam u uredu na stolu Apple Thunderbolt Display i ovaj dual drive dock je zaštekan Thunderbolt 2 kabelom na njega (kao i tipkovnica, miš i dock za iPhone), tako da kad dođem s laptopom, samo se spojim na ATB display i sve mi je prikopčano.
20.08.2019 | 20:03
E pa to je to, ja isto imam Cinemu i ideja je da je taj dock spojen na nju. Djeluje skroz nelose.
  • Daddo
  • Posjetitelj
20.08.2019 | 21:27
Evo mojih 2 kn, možda pomogne.

Kažeš arhiviranje. Arhiviranje (meni) podrazumijeva sadržaj koji ti je bitan za čuvanje, a ne (nužno) i onaj kojem trebaš stalni pristup i kojeg često mijenjaš. Samim time, ni brzina pristupa nije "najbitnija".

U tu svrhu, po meni, optimalno rješenje je nekakav NAS. Ovisno o količini podataka za to ti može biti dosta i jeftini(ji) 2bay model u RAID 1 polju. Naravno, preporuka je Synology.

Dva takva, jedan onsite, jedan offsite , sa implementiranim scenarijem backupa i riješio si problem recoveryja u slučaju katastrofe.

Ovo što smayoo veli, to je super za podatke kojima trebaš brzi pristup i s kojima radiš. Ja bih dodao da eventualno razmisliš o 2.5" kućištu sa TB priključkom i u njega ubaciš nekakav SSD kapaciteta koji ti je dostatan za ugodan rad sa podacima koje stalno koristiš. Ovo smayino je super ali ja ne bi gole diskove "stalno" držao uštekanima u dock.

Sve je stvar tvog budžeta i stvarnih potreba. NAS uređaja ima na ebayu, starijih modela koji će za male novce poslužiti. Diskovi koštaju koliko koštaju.
20.08.2019 | 21:32
Daddo kaže:
Ovo smayino je super ali ja ne bi gole diskove "stalno" držao uštekanima u dock.


Zašto ne? Zbog prašine ili čega drugog? Ako je disk pristojno kvalitetno napravljen, prašina mu ne smeta. Ako nije, onda će ionako prije krepati sam od sebe, opet ne zbog prašine.

Meni u tom docku u jednom slotu uvijek stoji uštekan time machine backup disk, a drugi je uglavnom prazan osim kad uštekam neki disk iz arhive.
  • Daddo
  • Posjetitelj
20.08.2019 | 21:43
TM je drugo, to je backup koji "radiš" svaki put kad spojiš stroj... diskove na kojima je arhiva ja ne bih "gole" imao stalno priključene. Jer, opet, arhiva nije nešto čemu trebaš stalni pristup.

Recimo, ja bih za TM koristio neko jeftino USB 3.0 kućište sa "velikim" izmjenjivim diskom (jer mi nije bitna brzina kojom će se TM backup odraditi i to mogu pričekati). Arhiva na NAS. Podaci s kojima radim na TB SSD.

Kako nemam Cinema display nemam pojma koje sve konektore ima, ali vjerujem da ima jedan USB za TM.
20.08.2019 | 22:00
Cinema ima samo USB 2. Apple Thunderbolt Display ima TB2 i onda ima cijeli dock straga:
- TB za dalje
- FW800
- 4x USB2
- ethernet
  • Daddo
  • Posjetitelj
20.08.2019 | 22:05
u tom slučaju, FW800 kao TM backup ako je bitna brzina? (opet ista priča, FW800 kućište za 3.5" HDD)
20.08.2019 | 22:22
FW800 kućišta, mislim, ima samo još polovnih.
20.08.2019 | 23:33
Arhiviranje slika ili bilo čega osobno također rješavam preko NAS rješenja (sekundarnog). Privatno, redundantno, sigurno.
22.08.2019 | 23:43
Ja osobno koristim ovo. Sandisk Extreme portable SSD 2 TB.
Relativno skupo, ali i opako dobro rjesenje za moje potrebe.
Prilozi:
13.11.2019 | 22:36
marosi kaže:
Mirroring (RAID 0) je OK stvar ali što ćemo u slučaju požara ili sličnih nepogoda. Kada se radi o backupu ja preferiram da se podaci povremeno (ovisno o važnosti naravno) pohrane i negdje na udaljenoj lokaciji. Dakle jedan disk doma, a jedan zaključan negdje drugdje, na pouzdanoj lokaciji.


Mirror je RAID 1, to nije kosa kombinacija...ja imam wd my cloud duo meezni disk i sve cuvam u mirroru na njemu, arhiva
14.11.2019 | 03:45
Kod mene arhive držim na raznim 3.5" diskovima, a backup radi Time Machine na WD 3.5" Red seriju.
14.11.2019 | 12:00
@forcemac, jel se grije taj sandisk? Razmišljao sam uzeti ga pa sam se dvoumio između njega i onog Samsunga T5...

Kod mene se fotke arhiviraju na Synology NAS. JPG fotke direktno s fotića idu u onu mapu koja se dijeli preko DLNA tako da mogu pregledavati s bilo čega (TV npr.). Raw file-ovi su importirani na mac u Capture 1 / Aperture/ Lightroom.
Svi macovi koje imam imaju Time machine backup na NAS.
NAS se backupira na sekundarni Syno nas, a imam i još dva Externa HDD-a koje rotiram za backup kada idem kod staraca u Bj.

Za iPhone fotke imam iCloud 50GB.
14.11.2019 | 15:22
@zoranowsky Nisam siguran koliko tocan mogu biti. Ja ga ponekad drzim satima ukljucenog u laptop, jer sa njega pregledavam i gore imam pohranjene dosta velike video fileove, tako da, zna biti topao, ali da se pretjerano grije, uopce ne, niti imam bilo kakav problem sa njim. Disk je toliko malen i tank, da je to nevjerovatno.
Ima jedna vazna stvar koju sam uocio. Ako se odlucis na kupnju istog, sa njim ces dobiti kratki usb-c kabel, mozda nekih 15-ak cm i ako s njim radis kopiranje velikih fileova, na primjer,kopiras odjednom folder od 500 gb, radi punom snagom i brzinom, tako da za te stvari koristim iskljucivo taj kabel koji sam dobio s njim. U slucaju da samo pregledavam video ili foto fileove, koristim drugi usb-c kabel, konkretno kabel za punjac od Samsung Note 10 Plus od moje supruge. U ovom drugom slucaju, kopiranje ide znatno sporije, ali je zato disk satima hladan kao led.
Tako da po mome laickom misljenju, temperatura samog diska ovisi o "snazi" kabela koji je poveznica izmedju racunala i samog diska.
Konkretno, u mome slucaju, radi se o disku od 2 TB i racunalu Macbook Pro 13, 2019 model.
Ako trebas jos informacija, slobodno se javi.
14.11.2019 | 15:59
Zanimljivo. Ma negdje sam pročitao da se grije pa pitam.
14.11.2019 | 16:01
@zoranowsky Nista sta bi te trebalo zabrinjavati
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 29 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

cariblanco, Riba, Anonimci (446)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO