Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


31.05.2022 | 12:44
Mislim da je potrebno imati 1/3 pripadnika manjina da bi dvojezični natpisi bili u upotrebi.
Problem je što se mulja sa svime, pa i s time.
Popisi birača su manjkavi (ne zna se da li netko živi na adresi ili je prijavljen i živi drugdje).
RH nema registar iseljenika što je bio i problem kod ostvarivanja nekih prava. Nema to sada veze isključivo s nacionalnim manjinama. (u vrijeme izbora svjedočimo kako autobusi dovoze glasače). Svi koji su otišli van raditi i dalje koriste pogodnosti matične države, a problem nastaje kada ta ista država počinje naplaćivati porez (jer formalno i dalje žive tu).
Vukovar je osjetljiva tema i o tome ne bi raspravljao.
31.05.2022 | 13:04
dpasaric kaže:
tino1 kaže:
...kako je bilo s Krajinom kod nas? Pa što smo trebali popustiti im i voziti se preko Paga na jug hrvatske?


Mislim da nitko nije rekao da je ruska agresija pravedna, ispravna i dobra. Za sebe znam da to nisam rekao niti u jednom trenu, dapače. No, ovdje se radi o sustavu vrijednosti koji je globalno krivo postavljen i koji je omogućio da se nešto ovako strašno dogodi. Ovo nije tek "ruska agresija", ovo što gledamo su desetljeća krivih i izopačenih pravila na globalnoj pozornici.

A za Krajinu - naravno da se nismo trebali odreći se našeg teritorija, no, ti stalno kroz rasprave vučeš takve paralele kao da je Rusija jedna mala Srbija. Znači da u simulatoru ponovimo pitanje, ali da nam je Krajinu zauzela najveća nuklearna sila svijeta - da, rekao bih "evo vam", jer svaki drugi odgovor znači smrt i ispeglanu zemlju - čemu sada svjedočimo u Ukrajini; Rusi izvode klasični "siege tank push" i tu nema baš nikakve obrane ako nemaš potpunu zračnu kontrolu, a Ukrajina to nema niti blizu.


E kad bi ti rekao da, evo vam je, oni skužili da se silom može i krenuli bi na nekog drugog itd. itd. Ja nikad nisam ruse uspoređivao sa Srbima i dapače u jednom mom izlaganju sam čak i rekao da se ta dva rata ne mogu nikako uspoređivati, na kraju i zbog ne srazmijera snaga.
31.05.2022 | 13:20
smayoo kaže:
Koliko sam ja pratio, na istoku i jugu zemlje su natpisi dvojezični već neko vrijeme.
Da podsjetim, u Vukovaru još uvijek nisu, iako je to zakonom propisano.


Nije to za usporedbu, Srbi savršeno razumiju Hrvatski. Osim toga u Vukovaru se iz samo rijetkima znanih pobuda forsira beogradski standard, koji se tamo nikada nije učio. Nije to isto.
31.05.2022 | 14:25
dpenava kaže:
Ako ćemo o jeziku...


Ne pričamo o jeziku, nego sam ja komentirao tvoju izjavu da Rusi ne rade ono što su radili Srbi u Hrvatskoj (a po svemu do sada viđenom ispada da rade upravo to, i to na "entu potenciju"), a jura22 je onda rekao da uvođenje ruskog sustava školstva nije etničko čišćenje (i, po definiciji etničkog čišćenja nije, ali de facto je prikrivanje etničkog čišćenja koje je prethodno napravljeno ubojstvima nepoželjnih, raseljavanjem ljudi, odvajanjem djece od roditelja...).

Da se razumijemo, ne tvrdim da su Ukrajinci "cvijeće", a Rusi "babaroge", nego samo da tvoja, gore spomenuta izjava, ne stoji, barem ne prema informacijama koje imamo.
31.05.2022 | 19:39
dpasaric kaže:
da nam je Krajinu zauzela najveća nuklearna sila svijeta - da, rekao bih "evo vam".

A da Rusija poželi luku na toplom moru i odluči zauzeti Rijeku s Krkom? I onda bi im rekao, "evo vam" i vozio ladu čiju su proizvodnju pokrenuli bez elektronike (ručni čok, rasplinjač!) ili bi im rekao "evo vam qurac" i spremio alfu na sigurno i onda se javio u obrambene postrojbe na Krku ili Grobniku?
31.05.2022 | 22:18
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
da nam je Krajinu zauzela najveća nuklearna sila svijeta - da, rekao bih "evo vam".

A da Rusija poželi luku na toplom moru i odluči zauzeti Rijeku s Krkom? I onda bi im rekao, "evo vam" i vozio ladu čiju su proizvodnju pokrenuli bez elektronike (ručni čok, rasplinjač!) ili bi im rekao "evo vam qurac" i spremio alfu na sigurno i onda se javio u obrambene postrojbe na Krku ili Grobniku?


Jedno je biti domoljub i lokalpatriot, što mislim da svakako jesam, a drugo je biti nerazuman idealist.

Jedino je ući u borbu u kojoj imaš neke šanse, iako one bile recimo 40:60 u korist neprijatelja, ali ući u borbu gdje su šanse 1:99 - to jednostavno nema smisla. Priznaš sam sebi realnost, pokupiš se i odeš - ako se već ne nudi primirje. Što je trebao napraviti Japan nakon dvije bombe? Boriti se dalje i čekati treću? Što treba Ukrajina nakon što će im pola zemlje ispeglati artiljerijom? Već jesu 1/5 i idu dalje. Treba li pustiti Ruse da sve pregaze? Je li to zaista najrazumnija mogućnost za ljude tamo?
01.06.2022 | 06:09
Nisi mi odgovorio na pitanje...
01.06.2022 | 07:16
S jednim se slažem, kao temeljnim načelom. Ako se nasilniku ukloniš i bez borbe pustiš da uzme što želi, sutra će doći po još. To vrijedi, kako za individualne situacije, tako i za ovakve. Amerikanci su najbolji primjer. Gdje god im nisu pokazali zube, raširili su se kao karcinom, dok nisu sve pretvorili u moralnu trulež.
01.06.2022 | 14:04
Davore o cemu pricas ti?

Kakve sanse je imao Vijetnam protiv USA?

Kakve Sanse su imali Talibani protiv dvije globalne SUPER SILE. U obje izasli kao pobjednici.

Kakve sanse su imali partizani protiv Njemacke, Italije i ovih novokompniranih antifasista ustasa i cetnika? Pa se nisu predali. Borili se gerilski onako kako su mogli.

Po tvojoj logici svaka zemlja koja ima nuklearke moze raditi sto god pozeli. Ima i Sjeverna Koreja, pa sto ne otimaju po svijetu i ne pljackaju?
A gladni, zedni, bosi, goli. Prije bi njih razumio jer im je bas nuzda, nego Rusiju.

Doba kolonijalizma nam je pokazalo da okupatorima nikada nije dosta. Da su Rusi uzeli Dombas, regrupirali bi se i nakon par godina izmislili novi razlog da idu dalje. To je jednostavno tako, i nema nekog rjesenja osim borbe. Siledzije samo u silu vjeruju. Kad im sila otanja, podviju rep pa pregovaraju...

Zato borbe moraju trajati dok tijela poginulih vojnika ne pocnu ruskim vlastima doma praviti probleme. Tesko je sakriti tolike gubitke bez obzira na apsolutnu kontrolu medija.

Ukrajini ce ostati i zrtve (civilne i vojne) kao i devastirana ekonomija i infrastruktura.

U Bosni su jos uvijek izbusene fasade zgrada od rata koji se zavrsio prije 30 godina. Zamisli koliko decenija treba da obnovis drzavu velicine Ukrajine :/
01.06.2022 | 17:25
drlovric kaže:
Kakve sanse je imao Vijetnam protiv USA?

Kakve Sanse su imali Talibani protiv dvije globalne SUPER SILE. U obje izasli kao pobjednici.

Kakve sanse su imali partizani protiv Njemacke, Italije i ovih novokompniranih antifasista ustasa i cetnika? Pa se nisu predali. Borili se gerilski onako kako su mogli.

Po tvojoj logici svaka zemlja koja ima nuklearke moze raditi sto god pozeli. Ima i Sjeverna Koreja, pa sto ne otimaju po svijetu i ne pljackaju?


Nije isto, nisu to iste paralele. Vijetnam ne graniči s USA, nema nafte, nema bitne resurse, znači imao je ogromne šanse jer je motivacija USA da Amerikanci dugoročno krvare po Vijetnamu niska. Također, javnost u USA je bila kasnije velikim dijelom protiv tog rata, cijeli hipi pokret je još jahao na valu toga.

Partizani su imali ogromne šanse protiv Njemačke, trebam li objašnjavati zašto? To je bila globalna borba, borba na strani saveznika i borba protiv neprijatelja koji nema nuklearno oružje.

Afganistan opet nije kritičan i nikome toliko bitan da bi bio prijetnja ili izvor resursa. Afganistan je bio najvećim dijelom umjetno žarište inducirano od lobija industrije oružja, zato je i toliko trajalo.

Sjeverna Koreja uz Kinu i Rusiju za susjede je mali pas u kućici i samo laje na one koji dođu njima blizu.

S druge strane u ovom ratu imamo Rusiju koja je susjedna zemlja, koja ima pretenzije na svoja bivša područja koja su prijetila prestati biti vojno neutralna, Rusija je tu visoko motivirana - ne samo vojnom ugrozom, nego i zaštitom ruskog stanovništva u istočnim pokrajinama. I još im je svijet dao presedan Kosova da je "to ok".
01.06.2022 | 18:04
Djuro genijalac kaže:
Nisi mi odgovorio na pitanje...


Zapravo jesam, ali nisi to iščitao; branio bih svoje da ima smisla, ali nisam idealist "do smrti". Da nas napadne Slovenija, Srbija, Mađarska, ok, tu imamo šanse, vjerojatno bih branio svoj kraj, ali da je do nas nuklearna sila koja nas želi pregaziti, sklonio bih se jer nema mnogo smisla stajati ispred valjka koji sve gazi.
01.06.2022 | 18:45
Dragi Davore, ti si ili vrhunski troll ili stvarno jako malo znas o ratovima opcenito. Ja drugo objasnjenje nemam

Taliban u pidzami, na tovaru se bori protiv NATO saveza. I uspije u svojim naumima nakon 20 godina napora. Oni su pobili sve ove teze o nuznim predajama koje ti zagovaras. Dva puta! Prvo Ruse nabubali, pa onda NATO.

Ali ovo je hit. Kontam zajebavas se ali ti mrtav ozbiljan ovo napisa:

"Partizani imali ogromne sanse da pobijede Nijemce jer Nijemci nisu imali (PAZI SAD) nuklearno oruzje"

De ovo molim te jos jednom procitaj, polako, smireno, pa se malo preslozi u glavi

Covjece partizani su u opancima protiv njemackih mehaniziranih trupa i avijacije kakvu svijet nije vidio do tada. Ali imali su ogromne sanse jer nije bilo nuklearnog oruzja

I kakva crna globalna borba. To je kasnije tek doslo. Da su partizani razmisljali kao ti, predali bi se odmah prvi dan, polozili oruzje i dali svoje zivote (i zivote svojih obitelji) nepriljatelju na raspolaganje. Ne bi imali saveznici kome ni pomagati. Svi se predali ko pizde najvece i rat se zavrsio.
01.06.2022 | 20:42
smayoo kaže:
S jednim se slažem, kao temeljnim načelom. Ako se nasilniku ukloniš i bez borbe pustiš da uzme što želi, sutra će doći po još. To vrijedi, kako za individualne situacije, tako i za ovakve. Amerikanci su najbolji primjer. Gdje god im nisu pokazali zube, raširili su se kao karcinom, dok nisu sve pretvorili u moralnu trulež.


Potpisujem!

da ja to napišem, onako malo, svojim riječima kao,
to ne treba nikome dozvoliti ... no pasaran ... i svakako se oduprijeti
i boriti, jer se nema što izgubiti, osim slobode ...
a rečeno je, davno, da sloboda nema cijenu ...
vjerojatno bi zvučalo kao, najblaže rečeno, huškanje ako ne i nešto više ...
iako sam samo na strani nevinih ljudi ....
jednostavnije je, složiti se sa ovom tvrdnjom ... a slažem se
01.06.2022 | 21:44
drlovric kaže:
Davore o cemu pricas ti?

Kakve sanse je imao Vijetnam protiv USA?

Kakve Sanse su imali Talibani protiv dvije globalne SUPER SILE. U obje izasli kao pobjednici.

Kakve sanse su imali partizani protiv Njemacke, Italije i ovih novokompniranih antifasista ustasa i cetnika? Pa se nisu predali. Borili se gerilski onako kako su mogli.

Po tvojoj logici svaka zemlja koja ima nuklearke moze raditi sto god pozeli. Ima i Sjeverna Koreja, pa sto ne otimaju po svijetu i ne pljackaju?
A gladni, zedni, bosi, goli. Prije bi njih razumio jer im je bas nuzda, nego Rusiju.

Doba kolonijalizma nam je pokazalo da okupatorima nikada nije dosta. Da su Rusi uzeli Dombas, regrupirali bi se i nakon par godina izmislili novi razlog da idu dalje. To je jednostavno tako, i nema nekog rjesenja osim borbe. Siledzije samo u silu vjeruju. Kad im sila otanja, podviju rep pa pregovaraju...

Zato borbe moraju trajati dok tijela poginulih vojnika ne pocnu ruskim vlastima doma praviti probleme. Tesko je sakriti tolike gubitke bez obzira na apsolutnu kontrolu medija.

Ukrajini ce ostati i zrtve (civilne i vojne) kao i devastirana ekonomija i infrastruktura.

U Bosni su jos uvijek izbusene fasade zgrada od rata koji se zavrsio prije 30 godina. Zamisli koliko decenija treba da obnovis drzavu velicine Ukrajine :/


Tvrdim, ameri, nisu imali nikakve šanse dobiti rat u Vijetnamu ...
bio tamo, sjeverni dio, najveća hidrocentrala u Vijetnamu ...
... vidio koliko su to radišni i snalažljivi ljudi ...
... teritorij tamo, takve je konfiguracije, da ga je jako teško prolaziti,
samo staze za ljude ili eventualno konje, mazge ili magarce, dok sam bio tamo,
uglavno sam vidio lokalne ljude (muškarce, žene ili djecu), da sve nose na leđima ...
naravski gdje je moguće koriste skutere, aute ili pak kamione ...
za vrijeme rata, upitno je, jesu li imali tegleće životinje, a još je
manje vjerojatno, da su imali neku mehanizaciju ...

... u ono vrijeme za borbu se mogla koristiti samo avijacija ili pješaštvo ...
ameri su imali puno aviona i helikoptera, ali mislim, na pošumljenom teritoriju,
to i nije neka velika prednost (osim baciti napalm bombe i otići natrag),
a pješaštvo (koje, uopće, nije bilo spremno na klimatske uvjete u Vijetnamu)
mislim da nije imalo nikakave šanse na duži rok,
što se kasnije i pokazalo ...

u početku su ameri napredovali, jer su bili bolje opremljeni, ali kad su se Vijetnamci
domogli naoružanja, kolo sreće se polako počelo okretati ...
Vijetnamci su bili u stanju dati život za svoju slobodu,
a kad se boriš protiv takvih boraca,
jednostavno ne vjerujem, da je moguće pobijediti ....

Nuklearno oružje je nešto strašno (nažalost, svima nama visi nad glavom),
međutim kontaminirana zemlja nije pogodna za život ni za koga,
zato mislim da je to najveći razlog zbog kojeg se nuklearno oružje ne koristi..
(nije isključeno da bude upotrijebljeno), u tom slučaju ne vjerujem da će biti pobjednika...
01.06.2022 | 21:54
Ukrajina nije imala izbora već se braniti.

Sudeći prema onome što je Putin rekao na početku - da Ukrajina nema razloga postojati a i prema svemu ostalome što Putin i njegovi trbuhozborci govore, spremalo se veliko brisanje Ukrajine ne samo kao države već i kao pojma u bilo kojem kontekstu.

Jedna od čudnijih stvari - Ruski standardi za masovne grobnice:

www.rferl.org/a/russia-mass-burials-regulations/31619324.html

twitter.com/sumlenny/status/1510168073831165956?s=21

Tamo na početku ožujka sam negdje pročitao da je Rusija imala plan pobiti oko 50.000 ljudi u svakom od tri najveća grada. Političare, novinare, liječnike, profesore, TV lica, glumce, sportaše i općenito poznate i na bilo koji način utjecajne osobe.

Na prvi pogled nezamislivo ali nikako bez presedana u povijesti čovječanstva.
01.06.2022 | 22:27
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Nisi mi odgovorio na pitanje...


Zapravo jesam, ali nisi to iščitao; branio bih svoje da ima smisla, ali nisam idealist "do smrti". Da nas napadne Slovenija, Srbija, Mađarska, ok, tu imamo šanse, vjerojatno bih branio svoj kraj, ali da je do nas nuklearna sila koja nas želi pregaziti, sklonio bih se jer nema mnogo smisla stajati ispred valjka koji sve gazi.


linija između, smisla života (u nečijem ropstvu) ili smrti u borbi (braneći sebe i svoje)
u nadi da ćemo one koje branimo obraniti, jako je tanka i mislim da bi pukla ko brus u
onom času kad shvatimo, da se ne možemo skloniti, ni mi niti oni koje branimo ...


sada dok smo u "miru" donekle je razumljivo razmišljanje o smislu,
međutim, da stvarno dođe do nečega, za obranu su potrebni svi ...
borba se ne vodi samo na liniji fronte ... netko je negdje več napisao
kolika logistika je potrebna danas, u svemu ...
01.06.2022 | 22:58
dpasaric kaže:
...
Afganistan opet nije kritičan i nikome toliko bitan da bi bio prijetnja ili izvor resursa. Afganistan je bio najvećim dijelom umjetno žarište inducirano od lobija industrije oružja, zato je i toliko trajalo....


Vidiš, ja sam čitao da su i Rusi i Amerikanci u Afganistanu tražili "Stupe" (Vimane) i da su 2012. godine jednu kompletno očuvanu i ispravnu našli u špiljama sjevernog Afganistana. Par dana nakon toga svjetski čelnici su tajno došli u Afganistan na par dana (kasnije su se pravdali da je bilo slučajno i da je svaki kao planirano došao posjetiti svoje vojnike) no odmah malo iza toga se počelo sa pričama da se Ameri povlače iz Afganistana, a prve najave si išle već za 2014. godinu,... jbg, sad kome vjerovati

PS. @drlovric, ti si bio tamo, jesu li Ameri našli "Stupu"?
01.06.2022 | 23:16
dpasaric kaže:
Afganistan opet nije kritičan i nikome toliko bitan da bi bio prijetnja ili izvor resursa. Afganistan je bio najvećim dijelom umjetno žarište inducirano od lobija industrije oružja, zato je i toliko trajalo.


Najveći proizvođač opijuma na svijetu nije kritičan i nikome toliko bitan?!
Tebi i meni možda i ne, ali onome tko proizvodi, distribuira, ili kontrolira heroin u svijetu, Afganistan je vrlo bitan i kritičan.

Površine pod opijumom su 4 puta veće od površine pod opijumom u državi na drugom mjestu top liste najvećih proizvođača (Mianmar).
02.06.2022 | 00:03
drlovric kaže:
Dragi Davore, ti si ili vrhunski troll ili stvarno jako malo znas o ratovima opcenito. Ja drugo objasnjenje nemam

Taliban u pidzami, na tovaru se bori protiv NATO saveza. I uspije u svojim naumima nakon 20 godina napora. Oni su pobili sve ove teze o nuznim predajama koje ti zagovaras. Dva puta! Prvo Ruse nabubali, pa onda NATO.


Kladio bih se da nisi nikada igrao neki dobar RTS. To što su računalne igre "neozbiljna zabava" uopće ne znači da su ti algoritmi nerealni, dapače. Ova "mapa" s Ukrajinom i Rusijom u takvom RTS-u je prilično jasna.

Talibani nisu bili nikakva ozbiljna "ugroza" Rusima, a Amerima je odgovaralo da tamo troše pare svoje vojne industrije i "prcaju" Ruse žarištem u njima susjednoj zemlji. Plus ono što je m@xym rekao, interes narko-mafije. No, da su Talibani rekli: "Odlučili smo da su nam Amerikanci zapravo najbolji prijatelji i dali smo zahtjev da nas se primi u NATO, a raketne vojne baze su kod nas dobrodošle" - što misliš, bi li bili pregaženi?
02.06.2022 | 00:14
drlovric kaže:
Ali ovo je hit. Kontam zajebavas se ali ti mrtav ozbiljan ovo napisa:

"Partizani imali ogromne sanse da pobijede Nijemce jer Nijemci nisu imali (PAZI SAD) nuklearno oruzje"

De ovo molim te jos jednom procitaj, polako, smireno, pa se malo preslozi u glavi

Covjece partizani su u opancima protiv njemackih mehaniziranih trupa i avijacije kakvu svijet nije vidio do tada. Ali imali su ogromne sanse jer nije bilo nuklearnog oruzja



Vjerujem da nisam ništa krivo rekao, nego ti ne "puniš" te vojno-strateške jednadžbe pravim podacima i onda dođeš do krivog zaključka. Sve to treba gledati i u kontekstu vremena i tehnologije nekog doba. Danas digneš "kućni" dron i otkriješ "partizane" u šumi, čak ti ne treba satelit - što velesile poput Rusije imaju. Ma ne treba ti niti drone, vojska je toliko ležerna da ih se locira po mobitelima koje ne gase. Baš je Korado pričao o tome i kasnijoj forenzici tih podataka kada bude potrebno utvrditi tko je gdje bio za vrijeme nekog ratnog zločina.

Najkraće moguće:

1) Jesu li partizani mogli voditi geriliski rat protiv agresora koji se bori na više fronti s pola svijeta? - Da!
2) Je li bilo moguće u to doba gerilskim ratom dobiti znatno nadmoćnog agresora? - Da!
3) Može li Ukrajina voditi gerilski rat protiv najveće nuklearne sile u neposrednom susjedstvu koja je još snažno motivirana? - Ne!

Hvala na pažnji!
02.06.2022 | 06:31
dpasaric kaže:
drlovric kaže:
Ali ovo je hit. Kontam zajebavas se ali ti mrtav ozbiljan ovo napisa:

"Partizani imali ogromne sanse da pobijede Nijemce jer Nijemci nisu imali (PAZI SAD) nuklearno oruzje"

De ovo molim te jos jednom procitaj, polako, smireno, pa se malo preslozi u glavi

Covjece partizani su u opancima protiv njemackih mehaniziranih trupa i avijacije kakvu svijet nije vidio do tada. Ali imali su ogromne sanse jer nije bilo nuklearnog oruzja



Vjerujem da nisam ništa krivo rekao, nego ti ne "puniš" te vojno-strateške jednadžbe pravim podacima i onda dođeš do krivog zaključka. Sve to treba gledati i u kontekstu vremena i tehnologije nekog doba. Danas digneš "kućni" dron i otkriješ "partizane" u šumi, čak ti ne treba satelit - što velesile poput Rusije imaju. Ma ne treba ti niti drone, vojska je toliko ležerna da ih se locira po mobitelima koje ne gase. Baš je Korado pričao o tome i kasnijoj forenzici tih podataka kada bude potrebno utvrditi tko je gdje bio za vrijeme nekog ratnog zločina.

Najkraće moguće:

1) Jesu li partizani mogli voditi geriliski rat protiv agresora koji se bori na više fronti s pola svijeta? - Da!
2) Je li bilo moguće u to doba gerilskim ratom dobiti znatno nadmoćnog agresora? - Da!
3) Može li Ukrajina voditi gerilski rat protiv najveće nuklearne sile u neposrednom susjedstvu koja je još snažno motivirana? - Ne!

Hvala na pažnji!


1) Jesu, jer su imali muda! U to doba je njemačka bila najopremljenija i najiskusnija sila na svijetu. Niko živ nije znao što od opakih stvari imaju na raspolaganju. Služili su se sa stvarno ljigavim metodama. 70% svih civila je bilo kao taoci, kad bi partizani napravili neki nered ovi bi im pobili civile kao odmazdu. To je gore nego neka prijetnja nuklearnim oružjem. Ali Putin ne prijeti samo Ukrajini nuklearnim udarcem, nego cijelom CIVILIZIRANOM svijetu. Ako to nije dovoljno za osudu i ujedinjenje, onda ne znam što je. Poslje nema nisam znao ili nije to tako bilo, sve se vidi.

3) Vidiš da može! Kojim ciljem ovoga napada bi ruska vojska trebala biti "snažno motivirana"?
Svako ko je bio vojnik zna što znači biti motiviran iz dana u dan ustajati na terenu u vlazi i hladnoći, umivati se iz čuturice i svaku minutu čekati smrt ili invalidnost. Ne znam!
02.06.2022 | 08:46
tino1 kaže:
Ali Putin ne prijeti samo Ukrajini nuklearnim udarcem, nego cijelom CIVILIZIRANOM svijetu. Ako to nije dovoljno za osudu i ujedinjenje, onda ne znam što je. Poslje nema nisam znao ili nije to tako bilo, sve se vidi.


Ne slažem se s tim, to je čisti zapadni PR koji se ovdje stalo ponavlja, a bez ikakvih stvarnih indicija - i još je kontradiktoran sam sebi - jer u jednom trenu propaganda kaže "bijedna raspadnuta korumpirana ruska vojska gubi na svim bojišnicama", a u drugom "oni su toliko moćni da kreću osvojiti Europu". Ne može i jedno i drugo.
02.06.2022 | 12:17
Kako ne, Rusi trube svoje da će vratiti rusko carstvo i neki to prenose (a neki i vjeruju u to) i otuda ovo drugo, to je ruski PR. A prvo, da su bijedni i raspadnuti, to bih rekao da je činjenično stanje jer im ne ide baš najbolje (osim ako vjeruješ njihovom PRu da idu namjerno tako sporo da daju civilima šansu da se evakuiraju)..

To da su moćni i kreću na osvajanje Europe, ne znam baš.. okomili su se na Ukrajinu jer nije ni u EU ni u NATO pa su znali da imaju neke šanse u svojoj specijalnoj vojnoj operaciji. Ali ne govore rat.

Ali govore da vode rat sa ostatkom svijeta u Ukrajini. Što je onda to, specijalna vojna operaciju u Ukrajini i/ili rat sa Zapadom? Očigledno može i jedno i drugo.

BTW, ne vjerujem rusima ni mrvu, igraju neki 4D šah u kojem gube. Osim ako gledaš ruske kanale i čitaš njihove portale (koji su svi uniformni u izvještavanju tj nema opozicije, objektivnosti) onda vjerujem da netko može shvatiti kako zapad želi uništiti rusko sve, od gospodarstva ekonomije, njihove mlade nade, najbistrije i najjače ubija zapadnjačko oružje (i nacisti) na Ukrajinskom tlu, ni sami ne znaju kako to svijet dopušta da im ginu njihovi najbolji u obrani sveruskog. Zato će oni sa ostalim BRICS članicama osnovati sud za sve zločine protiv Rusije i Rusa.

aha, shvatio sam te, ti tvrdiš da zapad piše i jedno i drugo. A da, moguće je, ovisi tko piše i za koga "navija". Plus uzmi u obzir clickbait naslove
02.06.2022 | 12:21
dpasaric kaže:
tino1 kaže:
Ali Putin ne prijeti samo Ukrajini nuklearnim udarcem, nego cijelom CIVILIZIRANOM svijetu. Ako to nije dovoljno za osudu i ujedinjenje, onda ne znam što je. Poslje nema nisam znao ili nije to tako bilo, sve se vidi.


Ne slažem se s tim, to je čisti zapadni PR koji se ovdje stalo ponavlja, a bez ikakvih stvarnih indicija - i još je kontradiktoran sam sebi - jer u jednom trenu propaganda kaže "bijedna raspadnuta korumpirana ruska vojska gubi na svim bojišnicama", a u drugom "oni su toliko moćni da kreću osvojiti Europu". Ne može i jedno i drugo.


Ma ja! I čudilo bi me da se ti s ovim slažeš. A zanemaruješ da je vožd prvi dan redarstvene operacije prijetio s nuklearnim oružjem.
Jučer su počele vježbe nuklearnim jedinicama! Zašto neko ne bi mogao konvencionalno gubiti, a nuklearno napadati?
Čuli propaganda! Da nisam već nekoliko puta čuo Putina a i Lawrowa da seru o nuklearnom potezu, mogao bi mi i prodati to. Znaš, tvoji stavovi zvuče cinično, uzimajući u obzir što seronje nepismene rade po Ukrajini.
02.06.2022 | 13:47
dpasaric kaže:
]
Kladio bih se da nisi nikada igrao neki dobar RTS. To što su računalne igre "neozbiljna zabava" uopće ne znači da su ti algoritmi nerealni, dapače. Ova "mapa" s Ukrajinom i Rusijom u takvom RTS-u je prilično jasna.


Vjeruj mi da jesam. Prva RTS igra mi je bila Settlers jos na Amigi 500, prije par desetljeca. Ali igre nemaju veze sa stvarnoscu. Kompjuter je u nacelu glupava sprava.

Tvoja virtualna RTS mapa u nekom ratu. Zamisli. Ti posaljes 5-6 tenkova na 10 mojih pjesadinaca. Tenkovi ce u tvom RTS uvijek pobijediti jer su preprogramirane cifre na njihovoj strani.

Ono sto se u stvarnom ratu ne zna je ko su i sto su tih 10 pjesadinca.

Jedna stvar je tenkovima kada napadaju dva rova u kojem su 10 programera koji jedva cekaju da rat stane i mastaju da se zaposle u Google. Ti ljudi zele da prezive, plase se svoje sjene i logicno da ce pobjeci ili predati se u prvim minutama borbe.

A sasvim drugi scenarij je kada ti tenkovi napadaju dva rova sa pripadnicima Torcide ili BBB, koji se cijeli zivot tuku po ulicama. Tu je vec neki veci otpor, jer imaju taj ulicni prkos i inat. Neki ce mozda pobjeci, ali vecina ce se boriti do zadnjeg jer imaju taj urodjeni osjecaj pripadnosti skupini.

A sasvim treca stvar je kada ti tenkovi napadaju rovove u kojima je covjek kojem su ti isti tenkovi 2 dana prije ubili zenu ili dijete ili roditelje. Taj covjek nema zasto drugo da zivi osim da se osveti. Skocit ce bez ustrucavanja pred taj tenk i zveknuti ga cime ima, jer sta mu drugo preostaje?

Tako da nemoj banalizirati stvari. Kakve crne RTS mape i algoritmi. Po tebi, ratova ne bi ni bilo. Dovedu zavadjene strane po 2-3 knjigovodja, ajmo sabrati i pomnoziti koliko ko cega ima u vojskama i pobjednik je onaj ko je na papiru jaci

Tek kada ti tvoji algoritmi budu mogli ukalklulirati kolicinu muda i hrabrosti, kao i svetinju koju svaki vojnik brani, onda bi to sto pricas imalo smisla i bilo bi analiticki primjenjivo na stvarne sukobe.

Otidji malo u Vukovar do Trpinjske ceste. Otidji u bosansku posavinu. Da vidis sta je u stanju najobicniji vojnik kada ga stjeras u kut uraditi zeljeznim grdosijama, koje bi trebale pobijediti u svim tvojim mapama. Ali eto nisu, nego hrdjaju i cekaju da priroda odradi svoje...
02.06.2022 | 13:57
Bertone kaže:


PS. @drlovric, ti si bio tamo, jesu li Ameri našli "Stupu"?


Bio sam oko 3 i pol godine u Afg, ne znam tocno. Ne znam ni sta je to Stupa. Nisam iskreno nikada niti cuo za taj izraz.

Profil misije je jasno postavljen i transparentan. Znalo se zasto su medjunarodne trupe tamo, ukljucujuci i hrvatsku vojsku. Ja osobno sam bio tamo radi novca. Za mene je to bilo obicno radno mjesto...
02.06.2022 | 15:31
@drlovric - Ma slažem se s tobom oko svega gdje takav pojedinac, heroj, zovimo ga "Boško Buha" može napraviti kaos kod neprijatelja, ali sve to je danas teže nego li nekad, a i takve akcije ne mogu presuditi rat kada neprijatelj barem koliko-toliko podjednak, a u ovom slučaju imamo strahovitu razliku u odnosu snaga - čak i da ne govorimo u kontekstu nuklearnog arsenala. Kako vidimo na terenu, Ukrajina svakim danom gubi još malo svojeg teritorija, znači da stvarnost događaja na terenu više ide u prilog ovoj mojoj hipotezi, bez obzira sviđa li se ona nama ili ne.

I da ne bude zabune, ja sam uvijek za borbu i otpor - kada to ima ikakvog smisla i neke suvisle šanse za dobar ishod. Ovo tamo meni ne izgleda tako. Možda sam u krivu, a možda ste vi u krivu, vrijeme će pokazati.
02.06.2022 | 17:23
drlovric kaže:

Bio sam oko 3 i pol godine u Afg, ne znam tocno. Ne znam ni sta je to Stupa. Nisam iskreno nikada niti cuo za taj izraz.


Vimana ili Stupa - link na wikipediu da ne stavljam sad neke druge izvore koji su na granici općeprihvaćene znanosti

Inače, imaš videa i tekstova o tome puno iako ih je još više obrisano (mislim na to da su ameri našili vimanu)



... a sve je počelo negdje 2010. kad su u regiji Mes Aynak (to je jedno 35 km od Kabula gdje su bili Talibani) pronašli Budistički hram (opet link na wikipediu)

PS. Vimanama/Stupama se inače bavio i Hitler, odnosno evo ti dokumentarac na History Ch.

02.06.2022 | 17:26
dpasaric kaže:
@drlovric - Ma slažem se s tobom oko svega gdje takav pojedinac, heroj, zovimo ga "Boško Buha" može napraviti kaos kod neprijatelja, ali sve to je danas teže nego li nekad, a i takve akcije ne mogu presuditi rat kada neprijatelj barem koliko-toliko podjednak, a u ovom slučaju imamo strahovitu razliku u odnosu snaga - čak i da ne govorimo u kontekstu nuklearnog arsenala. Kako vidimo na terenu, Ukrajina svakim danom gubi još malo svojeg teritorija, znači da stvarnost događaja na terenu više ide u prilog ovoj mojoj hipotezi, bez obzira sviđa li se ona nama ili ne.

I da ne bude zabune, ja sam uvijek za borbu i otpor - kada to ima ikakvog smisla i neke suvisle šanse za dobar ishod. Ovo tamo meni ne izgleda tako. Možda sam u krivu, a možda ste vi u krivu, vrijeme će pokazati.


Dobro, ali kako si si ti to zamislio? Svi Ukrajinci kojima se ne sviđa biti dio zaostale rusije, neka se pakuju i razgule?
Šta misliš ša bi bilo, kad bi npr. gradonačelnik Rijeke stao pred nas i rekao: "napadnuti smo od velesile, sad je naj logičnije, pošto nemamo šanse i sigurno pušimo punim, da se spakujemo i rezguligulimo?
Ej, to ti tražiš, šta? Da se narod samo tako lako da otjerati s ognjišta?
Ja mislim, da bi mi u Rijeci skupili zadnji tračak snage i branili se svim i svačim!
A još i jedno dobro, što bi se desilo kad bi takav jedan seronja uspijo u tome da susjednu državu izroka u kameno doba?
Svi bi krenuli rokati svaki po svom susjedu!
Jebo te pa slovenčad nam ne da u Šengen jer im nismo poklonili dio našeg teritorija. Potencijala za rokanje ima.
02.06.2022 | 17:57
dpasaric kaže:
Kako vidimo na terenu, Ukrajina svakim danom gubi još malo svojeg teritorija, znači da stvarnost događaja na terenu više ide u prilog ovoj mojoj hipotezi, bez obzira sviđa li se ona nama ili ne.


Nakon debakla oko Kijeva su se povukli i pregrupirali SVE svoje snage na osjetno manjem podrucju. Logicno je da ce napredovati, ali trpe i ogromne gubitke.

Imam osjecaj da Zapad dozira oruzje Ukrajincima tocno toliko da Rusi uz visoku cijenu zauzmu Donbas, pa da to bude pocetna tocka za diplomatske pregovore.

Tvrdio sam to prije dva mjeseca, tvrdim i sada. Zapad Putinu mora dati neki way out. Da ima to nesto sto ce doma prikazati kao pobjedu, a ne povukli smo se podvijena repa i nista zacrtano ostvarili nismo.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 37 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.78 Seconds

Provided by iJoomla SEO