Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


08.06.2022 | 14:50
Djuro genijalac kaže:
Ovo je, po svemu sudeći, učinak francuskih samohodnih Caesar haubica koje su iznimno precizne, brze i pokretne te, također, potpuno integrirane u ukrajinski GIS Arta sustav upravljanja paljbom. Desetak tih haubica je u nekoliko dana razorilo 80-ak topničkih položaja Rusa što pokazuje koliko su ubitačne. Naime, uz zrna s dodatnim pogonom njihov je domet oko 40 km pa ih Ukrajina drži oko 25 km iza linija bojišta.


Ove samohodne haubice su izgleda veliki game changer na modernim ratistima, iako se konceptualno nisu mijenjale desetljecima. Taj koncept digitalnog bojista i umrezavanjem svega u jedan veliki sustav ih cini pogubnim za neprijatelja.

US Army nemaju moderan ekvivalent u aresenalu pa su nedavno raspisali natjecaj zanabavku i testiranja su upravo u tijeku. Tamo se nasla i Nora B-52, davno zapoceti JNA projekt kojeg je Srbija izgurala u uspjesan izvozni proizvod.

Malo je tuzno sto Hrvatska ne proizvodi skoro nista iz tog vojnog arsenala. Od svih zemalja ex. YU, samo eto Srbija nesto radi, dizajnira, pokusava da proizvodi u vlastitoj vojno namjenskoj industriji.

Ostale drzave su na nivou Talibana. Proizvode municiju, eventualno minobacacke granate, RPG-7, neke mine i tako te primitivne stvari.
08.06.2022 | 15:12
Slažem se da je tužno što Hrvatska ne proizvodi ništa (općenito ništa). Meni osobno nije uopće tužno što ne proizvodi oružje, ali bih bio sretan i ponosan da barem pola od perjanica nekadašnje, i to kvalitetne, hrvatske industrije nije popljačkano i upropašteno... RIZ, Prvomajska, riječka Hartera, konopara, Vulkan, sisačka željezara, odnosno naročito valjaonica bešavnih cijevi, koja je i prije 10 godina bila jedna od tek 4 takve na svijetu, pa je svejedno prodana, a postrojenje staro 70 godina rašarafljeno i preseljeno u Meksiko...
08.06.2022 | 16:24
Nije li HS Produkt dosta cijenjen?
08.06.2022 | 16:28
Riba kaže:
Nije li HS Produkt dosta cijenjen?


Njih sam previdio, mada je i to sitno naoruzanje. Imaju pistolje i neke puske u ponudi.

Nekoliko mojih prijatelja ima pistolje XDM koje proizvodi HS. U USA se prodaju pod imenom Springfield, ali stoji "Made in Croatia".
08.06.2022 | 16:41
@Smayoo:

Proizvodnja oruzja je danas visoko tehnoloska djelatnost i drzava koja ima razvijenu vojnu industriju moze proizvoditi sto god pozeli. Svedska je tu otisla jako daleko recimo.

Ranije su jednu protutenkovsku raketu proizvodili gotovo iskljucivo strojari i metalski djelatnici. Dobijes zeljeni oblik rakete od zeljeza, napune ju eksplozivom i navrnu neki upaljac. Dodas pozadi komercijalni raketni motor i eto proizvoda tipa Zolja.

Kada to usporedis sa jednim Javelinom ili NLAW Hrpa programera je morala da isprogramira taj sustav, dizajnira ga, osmisle svu logiku da bi sva ta fuzija senzora dovela raketu na cilj na sto inteligentniji nacin.

To vise nije balisticka raketa koja leti ka cilju po zakonima fizike vec pravi robot u zraku koji donosi odluke.

Takvi veliki projekti po svojoj prirodi teraju kompanije iz svih djelatnosti da skupa suradjuju i profita ima za sve koji participiraju.

Meni je zao sto mi nemamo takve tvornice (ne iskljucivo oruzja) gdje bi mladi i kreativni ljudi mogli dati svoj doprinos. Rimac je odlican primjer da domace pameti ima za brutalne projekte...
09.06.2022 | 07:06
Evo realnog prikaza situacije u Sjevernodnjecku i oko njega. kyivindependent.com/uncategorized/in-sie...g-to-exhaust-russia/
09.06.2022 | 11:23
drlovric kaže:
@Smayoo:

Proizvodnja oruzja je danas visoko tehnoloska djelatnost i drzava koja ima razvijenu vojnu industriju moze proizvoditi sto god pozeli.


Trenutno je tehnološki najnapredniji hrvatski industrijski proizvod, a da je serijski ili masovan - zimska salama Tako da, da ponovim, ja bih bio sretan kad bi se vratili na "običnu" strojogradnju i takve jednostavne proizvode kao što su bešavne cijevi.
09.06.2022 | 11:49
Ili šarafe...
09.06.2022 | 12:56
Kaj nema više tvornice šarafa u Kninu?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
09.06.2022 | 13:08
Evo jedna tehnološke zanimljivost iz rata u Ukrajini link.

Koriste se mitraljezom Maxim M1910 koji je predstavljen 1910. godine.
Razlog upotrebe je banalan, može duže raditi jer ima vodeno hlađenje!

Ukrajina ima 35.000 komada tog oružja.
09.06.2022 | 13:20
@Air:

Taj arhaicni mitraljez koristi zanimljiv kalibar 7.62mm x 54. Jako nezgodan metak. Ne bi ja to oruzje podcijenjivao, bez obzira na godine
09.06.2022 | 14:40
To znate, da izraz "lupa ko Maksim po diviziji" dolazi od te strojnice.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
09.06.2022 | 15:31
Eto sad znam.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
09.06.2022 | 20:58
Vezano za razloge napada Rusije na Ukrajinu, izrečeni su mnogi razlozi od NATO-a do geostrateških interesa za plin i žitnicu Ukrjiine.
Evo i sam "car" je naveo jedan od mogućih razloga napada a koji su neki osporavali. link

"Ruski predsjednik Vladimir Putin odao je u četvrtak počast caru Petru Velikom na 350. godišnjicu njegova rođenja, povlačeći paralelu između onoga što je prikazao kao dvije povijesne ruske akcije s ciljem povratka ruskih zemalja. "Petar Veliki je 21 godinu vodio Veliki sjeverni rat. To se činilo kao da je ratovao sa Švedskom, da im je uzeo nešto. Nije im uzeo ništa, vratio je (što je bilo rusko)", rekao je Putin nakon posjeta izložbi posvećenoj caru."
11.06.2022 | 10:56
Isprika svima, mojom greskom izgubljene su poruke u temi koje su upisane od jucer ujutro. Dobra stvar je da sam otkrio da se iz nekog razloga ne radi backup naravno bas subotom.
11.06.2022 | 11:19
Sreća da ja svoje poruke kopiram, vjerojatno paranoja pa evo opet.

Ovo je jako dobar osvrt, što se to događa u Ruskim glavama. Nama je to neshvatljivo, možda jedino Srbima.

slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/zapa...o-objasnjava-1199577

Neki dan je Putin zaustavio inflaciju i sad je na nuli, fakat nisam znao da se to može rješiti s jednim dekretom. Počeo je davati rokove do kad se nešto mora ostvariti na bojnom polju !!! Otkriveni su biološki laboratoriji koji su radili na coroni i drugim zaraznim bolestima, koja pogađa samo Ruse

Sad radimo na virusu koji će pogoditi samo Putina, zarazit će se veliki broj ljudi oko njega kojima neće biti ništa, ali kad virus dođe do glavnog cilja, njega će eliminirati,LOL.

Skoro svaki rat do sada, se je vodio isključivo zbog teritorija i resursa, tak da ovi plitki razlozi koji se spominju kao uzročnici rata, mogu hraniti jedino plitke mozgove.
11.06.2022 | 11:31
Air kaže:
Petru Velikom ..."


Devedesetih sam čitao njegovu biografiju i skoro sve sam zaboravio ali se sjećam da je knjiga bila jako zanimljiva.

Petar Veliki je bio skroz šašav lik, nema dvojbe da je patio od brojnih fix ideja kojima je bio strastveno posvećen, činio je brojne greške i vjerovao u besmislice - kao i svi ljudi u doba prije Wikipedije / / ali je bio dovoljno mudar da zna da postoje pametniji i obrazovaniji ljudi nego što je on.

U Nizozemskoj je pod lažnim imenom učio kako se grade brodovi jer je silno želio Rusiju izvesti na more. Ne zato što je volio slanu vodu nego zato što je htio Rusiju povezati sa svijetom. Posebno sa Francuskom, Britanijom, Nizozemskom i Danskom. Te su mu zemlje bile uzor i proveo je brojne reforme koje su u kratkom roku značajno unaprijedile Rusiju.

Putin s druge strane čini sve kako bi Rusiju izolirao od ostatka svijeta.

Usput, da izvadim iz svog backupa ono što sam jutros napisao vezano uz Milanovića i ideju kako Rusija dobija ovaj rat.

Najveća zemlja na svijetu već mjesec dana opsjeda punom parom grad veličine Osijeka ili Rijeke i evo, sad će, samo što ga nisu osvojili.

Pasarić je napisao nešto u stilu - svi znamo da je NATO obećao da se neće širiti - pa sam napomenuo da ja to ne znam. Mislim da ne postoji niti jedan potpisani dokument ili sporazum u stilu Budimpeštanskog Memoranduma. Ako je nešto i bilo to je bilo u 4 oka između Gorbačova i starijeg Busha a tada je sigurno i Rusija obećala da se neće petljati u bivše članice istočnog bloka što su prekršili iste sekunda kad je Putin došao na vlast.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.06.2022 | 11:43
Evo ja ću kronološki pejstati ono što nedostaje...

Pa se samo malo suzdržite od upisa.

Djuro genijalac kaže:
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.06.2022 | 11:45
dpasaric kaže:
Čak je Reuters objavio (provjerio sam, zaista je još na njihovom webu!) fotku gdje se i dalje vidi nazi ekipa:

twitter.com/ILRUSSO1/status/153513664639...FMDFc3cHOZCpzNgls-eA

Evo i original:

www.reuters.com/news/picture/russia-push...outski-idUSKBN2NO20A
11.06.2022 | 11:47
Tnx Air, ja cu podesiti backup da ide cesce da ne budem sramota vlastitoj bransi.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.06.2022 | 11:48
cariblanco kaže:
Ovo je jako dobar osvrt, što se to događa u Ruskim glavama. Nama je to neshvatljivo, možda jedino Srbima.

slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/zapa...o-objasnjava-1199577

Neki dan je Putin zaustavio inflaciju i sad je na nuli, fakat nisam znao da se to može rješiti s jednim dekretom. Počeo je davati rokove do kad se nešto mora ostvariti na bojnom polju !!! Otkriveni su biološki laboratoriji koji su radili na coroni i drugim zaraznim bolestima, koja pogađa samo Ruse Sad radimo na virusu koji će pogoditi samo Putina, zarazit će se veliki broj ljudi oko njega kojima neće biti ništa, ali kad virus dođe do glavnog cilja, njega će eliminirati,LOL.

Skoro svaki rat do sada, se je vodio isključivo zbog teritorija i resursa, tak da ovi plitki razlozi koji se spominju kao uzročnici rata, mogu hraniti jedino plitke mozgove.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.06.2022 | 11:52
smayoo kaže:
Tako je. Chuck Norris je čak znao i sakrit suze ko Marina!
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.06.2022 | 11:53
Djuro genijalac kaže:
Kad Chuck Norris puhne u šteker, mjehurući izlaze u akumulacionom jezeru...
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.06.2022 | 11:54
jura22 kaže:
Chuck Norris je Kiklopa pogodio među oči.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.06.2022 | 11:58
dpasaric kaže:
Židovski medij o povijesti nacizma u Ukrajini, tekst pisan godinu dana prije rata:

forward.com/news/462916/nazi-collaborator-monuments-in-ukraine/
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.06.2022 | 11:59
dpasaric kaže:
I opet se moram složiti s našim predsjednikom:

  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.06.2022 | 12:08
Eto, to je sve što sam ja imao.

Sezona se može nastaviti...
11.06.2022 | 12:40
Air kaže:
smayoo kaže:
Rekao bih da "svim silama" ipak ne odgovara istini...


Možemo se sad raspravljat o definiciji "svim silama" ali to je trenutno jedini ofanzivni pravac. Znači, svim silama bi odgovaralo svim snagama koje trenutno mogu odvojiti za ozbiljan napad na Ukrajince.

A bolji razlog izraza "svim silama" je to što sam htio naglasiti nesrazmjer između "najveća zemlja na svijetu" i "grada poput Osijeka" što je relativno mali grad u nekim globalnim razmjerima.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
11.06.2022 | 12:55
Air kaže:
dpasaric kaže:
Air kaže:
@dpasaricu, što ti kažeš do koji granica bi ti priznao Rusko carstvo?


To je kompleksno pitanje i nezahvalno je to "pokratiti" jer ima tu još x međuvarijabli, pa ne želim da netko kasnije ovo izvadi iz cijelog konteksta. Najkraće moguće - znamo što je bio dogovor istoka i zapada o širenju NATO-a; zapad to nije ispoštovao, erodirao je taj dogovor malo po malo... i sve se vrti oko toga i naših dvostrukih mjerila gdje USA smije vojno intervenirati ako imaju interes, a Rusi kao ne. A radi se o istom odnosu dvije nuklearne velesile. Ako jedna strana ne poštuje dogovoreno, onda ne mora niti druga. Tako gledajući, Rusi mogu reći da će se vratiti na stanje prije tog "dogovora", a to su granice starog SSSR-a nakon WW2 - kada su se krojile granice današnjeg svijeta prema pobjednicima u tom ratu.


Ma neće se vaditi izvan konteksta.
Pitanje je proizašlo je iz jednostavne izjave Putina da je na putu obnavljanja Ruskog Carstva. To znači da su svi ostali razlozi nebitni (geostrateški položaj Ukrajine i NATO susjedstvo), odnosno da Ukrajina nije jedina koju će napasti.
Pitanje je jednostavno, po tvojim dosadašnjim iskazima, radi svog mira i sigurnosti, gdje bi ti pristao da bude granica Rusije?

Vezano za dvostruka mjerila.
Kako si prije napisao, točno je da je zapad licemjeran.

Isto tako, vjerujem da ćeš se složiti i da je i istok licemjeran.
Koliko i na koje načine je čovječanstvo licemjerno mogle bi se napisati knjige.

Pitanja su:

Da li trebamo ostati licemjerni?

Da li smo mi, ti i ja, “obični” građani licemjerni ako kažemo danas da nije uredu da netko ubija nekoga, da jedna država napada drugu državu, a šutili smo kada je to radio SAD prije par godina?

Ako ne trebamo ostati licemjerni, kada možemo prestati biti licemjerni?

Da li trebamo pustiti Ukrajinu krvožednom Putinu i nakon toga možemo postati ispravni i jednako suditi i “istok” i “zapad”?

Da li bi po tebi tako “saprali” svoje prethodne grijehe licemjernosti?

Gdje je po tebi granica kada trebamo prestati biti licemjerni?
11.06.2022 | 13:57
Da, nestalo i ono šta sam ja napisao!
Napisao sam, da me baš zanima, kad se to završi, hoće li neki imati muda da se posipaju pepelom, poslije svega !!!
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 52 minuta
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, BigMac, Ender, m@xym, Maxxy, TuxFan, Yonkis, Anonimci (608)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.44 Seconds

Provided by iJoomla SEO