Xpenology NAS Setup Tutorial
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Xpenology NAS Setup Tutorial


30.09.2019 | 16:13
Ovu temu otvaram ponukan brojnim upitima kolega s posla i nekih članova Jabučnjaka jer iako je Xpenology zajednica vrlo široka i aktivna, jednostavnu uputu kako ga postaviti nije lako naći. Uglavnom su one vrlo opširne i prepune stručnih termina i "ako ovako onda onako" terminologije pa se čovjek lako pogubi. I meni je trebalo nekoliko dana pokušavanja da shvatim kako je u uputama koje se mogu naći u bespućima Interneta, navedeno beskrajno mnogo nepotrebnih informacija te da je instalacija prilično jednostavna.

Originalna Synology rješenja su u obliku posebnog hardware-a uz koji dolazi i DSM "operativni sustav" koji je ustvari zlata vrijedan, a Xpenology rješenje omogućuje nam da taj dragocijeni DSM upogonimo na PC kanti i počnemo koristiti njegove blagodati.

Ja ću opisati samo inicijalno postavljanje modela DS3615xs s DSM 6.2 verzijom.

Što je Xpenology
NAS rješenje izvedeno iz originalnog Synology rješenja.

Koje su prednosti naspram Synology
Sami odabirete CPU, RAM, MBO, dok kod originala to ovisi o modelu, a ne moram posebno napominjati da s performansama onda i cijena eksponencijalno raste. Višestruko je jeftiniji.

Koje su mane naspram Synology
- Nemate tehničku podršku koja je izuzetno dobra i brza (isprobano),
- nemate mogućnost lagane nadogradnje DSM-a već se to radi migracijama kada netko napiše novi bootloader (ovo i nije posebno važno),
- aplikacije koje prolaze preko Synology servera potrebno je instalirati "alternativnim" načinom


Krenimo na postupak, ali prvo nekoliko napomena.

- Potrebno vam je Windows računalo.
- Postupak koji ću opisati podržava samo Intel procesore.
- Nije sigurno da podržava baš sve Intel procesore (svaki i3, i5, i8 i Celeron koji sam probao je radio). Ne pitajte koje sam procesore isprobao jer ih imam toliko da ne znam.
- Nisu podržane sve matične ploče (sve Gygabyte koje sam probao rade, a Asrock kako koja). Ne pitajte koje sam ploče isprobao jer ih imam toliko da ne znam.

Moja konfiguracija:

Synology DS3615xs, DSM 6.2 na:

CPU: Intel i3-4170 3,7 GHz
MBO: GIGABYTE GA-H81M-S
RAM: Kingston DDR3 8 GB
HDD: WD Blue 4TB x1
WD Blue 1TB x2
WD Green 2TB x1
Thumb Drive: Kingston DT50 16 GB (može i 4 GB)

POSTUPAK

Potrebni podaci:

1. MAC adresa matične ploče (ona koja obično piše na ili uz LAN konektor na matičnoj ploči).
2. VID i PID oznaka USB flash memorije s koje će se pokretati Bootloader. (xpenology.club/read-vid-and-pid-usb-stick/)
3. Serijski broj Synology uređaja koji želiš simulirati. U ovom slučaju DS3615xs. (xpenogen.github.io/serial_generator/index.html)

Potrebni alati:

OSFMount (www.osforensics.com/tools/mount-disk-images.html)
Win32DiskImager (sourceforge.net/projects/win32diskimager/)

Potrebne datoteke

Bootloader - synoboot_3615.zip (mega.nz/#F!yQpw0YTI!DQqIzUCG2RbBtQ6YieScWg!TM4QVAob)
DSM - DSM_DS3615xs_23739.pat (archive.synology.com/download/DSM/release/6.2/23739/)

Postupak kako ga ja radim:

1. Iz arhive synoboot_3615.zip izvuci synoboot.img
2. OSFMount alatom mountati synoboot.img, particiju od 15.0 MB. Obavezno isključiti opciju "Read-only drive".
3. Na mountanoj particiji editirati \grub\grub.cfg
4. Izmijeniti sljedeće linije koristeći svoje podatke i zapamtiti promjene:

set vid=0x0927 (mijenjati samo znakove iza x)
set pid=0x1688 (mijenjati samo znakove iza x)
set sn=2734LMN582102
set mac1=408G5C4CE563

5. Dismountaj synoboot.img
6. Koristeći Win32DiskImager zaprži synoboot.img na USB Flash drive
7. Disk(ove) koje mislimo koristiti, prije spajanja na konfiguraciju potpuno izbrisati.
8. Umetnuti USB s bootloaderom u računalo i pokrenuti ga. Odgovarajućim tipkama pozvati Boot Menu i odaberi UEFI ili non UEFI boot ovisno o konfiguraciji koju koristimo. Ako ovdje bootamo na neodgovarajući način, kasnije nećemo moći instalirati DSM jer neće pronalaziti uređaj na mreži.

Dalje sve radimo s nekog drugog računala, a Xpenology možemo spremiti u ormar

9. Pronaći novi Synology na mreži - find.synology.com/
10. Kod instalacije DSM odabrati Manual Install koristeći DSM_DS3615xs_23739.pat koji smo prije skinuli.
11. TA-DAAAAAAAM! To je to

NAPOMENA

Ako točka 9. ne pronalazi uređaj, pokušaj bootati na drugi način - UEFI ili non UEFI.
Ako ne pronalazi diskove izvadi ih i potpuno izbriši (ne krpom nego podatkovno )


Nadam se da ćete imati koristi od ovoga.
30.09.2019 | 18:56
Kad smo već kod slaganja, zašto ne uzeti MacPro 1.1 i napraviti NAS?
Samo komp košta smješno jeftino, a diskovi su jednako skupi.
30.09.2019 | 20:07
Ja sam to isto imao. Radilo mjesec dana, samo taj moj comp nije bio besuman pa sam se rijesio tog setupa.

I sjecam se da su me prepadali da bi trebalo imati serversku memoriju da bi to pouzdano radilo, al kod mene je bio obicni comp, ne server. Nisam imao problema.
30.09.2019 | 20:51
Koliko kužim, prednost je ovakvog NAS-a u tome što koristi taj operacijski sustav koji je vrlo napredan. Inače, nekad smo koristili onaj FreeNAS na starim PC kantama.
01.10.2019 | 12:40
Točno to. DSM je vrlo napredan, ali grafički vrlo pristupačan OS. Instalacije paketa svode se na jedan klik baš kao na pametnim telefonima, a update aplikacija se izvodi u real time uz kratki prekid funkcionalosti nakon čega sve ponovo radi.

Kod uključivanja i podešavanja pojedinih funkcija sam OS te vodi kroz sve potrebne korake. Npr. ako želimo podesiti opciju personal website u Webstation aplikaciji, pojavit će nam se prozor koji obavještava da za korisnike nije uključena opcija korištenja Home foldera te postupak kako ju uključiti (vidi screenshot), pod uvjetom da već nije uključena. Time se bitno skraćuje postavljanje određenih funkcija sustava, ali i brzo uči.
Kod postavljanja portova, u slučaju da su već postavljeni za neku drugu funkciju, o tome ćemo također dobiti obavijest.

Što se tiče hardware-skih prednosti smatram da je najveća to što u slučaju crkavanja konfiguracije ili nekog njenog dijela, izvadimo diskove i premjestimo u drugu gdje sve odmah radi kao da se ništa nije dogodilo. DSM se nalazi na svakom disku te nam je dovoljan samo jedan disk i USB thum drive s bootloaderom da nastavimo s radom. Naravno to je u slučaju da disk zadovoljava parity i redundancy faktore koje smo postavili.



smayoo kaže:
Koliko kužim, prednost je ovakvog NAS-a u tome što koristi taj operacijski sustav koji je vrlo napredan. Inače, nekad smo koristili onaj FreeNAS na starim PC kantama.
Prilozi:
01.10.2019 | 13:11
Imao sam nekoliko xpen setupa, ali ništa nije rock solid kao gotov appliance. Istina HW dio Syno applinacea je najslabija točka (osim ako se ne kupe modeli koji su iz RS raspona), ali ipak za piece of mind i da to "samo radi" bez straha kada će i što Syno promijeniti, appliance je way to go.

Dakleko od toga da nije stabilno, ali xpeno je meni isto kao i hackintosh, skoro, ali ne dovoljno.
01.10.2019 | 23:19
Sto, DSM je napredniji od OSX-a?
01.10.2019 | 23:31
Rekao bih da nije baš usporedivo. OSX može fukcionirati kao NAS neke vrste, slično kao i Linux, ali DSM je tome baš namijenjen.
02.10.2019 | 07:06
zabac kaže:
Sto, DSM je napredniji od OSX-a?

Ti isto pukneš i ostaneš živ u pm.
02.10.2019 | 07:39
rusty kaže:
zabac kaže:
Sto, DSM je napredniji od OSX-a?

Ti isto pukneš i ostaneš živ u pm.


Bila retorika. A i upitnik je na kraju.
Nisi valjda ozbiljno shvatio?


Naime, slagati PC slozenac i gore stavljati DSM po meni je nepotrebno.
Kupiti MacPro za 100€ i u njega staviti diskove je puno bolje.
02.10.2019 | 09:18
zabac kaže:

Kupiti MacPro za 100€ i u njega staviti diskove je puno bolje.

E ovo sigurno nije bila retorika, a opet pukneš i ostaneš živ. Volio bi vidjeti u čemu je to macpro bolji sa diskovima i što god ga treba ganjati, u usporedbi sa nekim drugim (jednako jakim računalom) na kojem je DSM u xpeno setupu. Pod jasno pretpostavkom da se može složiti (brzo i jednostavno) kao i navedeni non apple stroj. I naravno ne moramo razgovarati o potrošnji struje, jer je to neznatno.
02.10.2019 | 09:45
Pa napisao sam, PC slozenac s DSM OS-om (ili kako se vec zove).
Ja tome ne bi dao cuvati podatke, zato postoji NAS od Synology-a.
Radije bi uzeo MacPro i sastavio NAS nego PC kemiju i napravio to isto.
Ja ne znam to fino objasniti kao ti koji je secirao Synology po duzin i isirini.
02.10.2019 | 10:16
-.-
02.10.2019 | 17:18
Ja sam na Xpeno tek u stvari i probao DSM kako je i zamisljen, jer nisam nikada imao dovoljno jak Synology hardware da ga dozivim.

Povratak na original NAS je bio bolno iskosutvo

Kliknes pa nesto cekas...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 13 minuta
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)
  • Gjuroo: Sretan Uskrs!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Bertone, Riba, Anonimci (633)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO