Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


01.05.2026 | 10:29
dpasaric kaže:
Trenutno su me sinovi totalno izuli s plaćanjem autoškole, vozačkih ispita, ponovljenih polaganja i dodatne vožnje…

Znači ništa se nije naslijedilo od tatinog entuzijazma i ljubavi glede automobilizma i sličnog tomu?
01.05.2026 | 10:32
smayoo kaže:
Bo. Ništa.
Moj šef iz Siemensa dok sam bio na praksi u Njemačkoj kao student me je jednom povezao u svom Porscheu. To je neudobno, brate, gore je od onih starih drvenih ĐĐ tramvaja kojih više nema na zagrebačkim ulicama.


Ali je brzo pa nelagoda kraće traje!
01.05.2026 | 11:04
Yonkis kaže:
dpasaric kaže:
Trenutno su me sinovi totalno izuli s plaćanjem autoškole, vozačkih ispita, ponovljenih polaganja i dodatne vožnje…

Znači ništa se nije naslijedilo od tatinog entuzijazma i ljubavi glede automobilizma i sličnog tomu?


Slabo! Mlađi sin još ima volje, a starijem je to sve "tlaka", ponekad mi se čini da bi on najradije živio u Matrici.
01.05.2026 | 19:48
Moja kcerka je nedavno napunila 18, polozila prije par dana.

Sva je bila euforicna oko cijelog tog procesa, i jedva ceka da pocne voziti auto.

Kontao sam da je svm tinejdzerima to zanimljivo iskustvo
01.05.2026 | 20:05
Meni nije bilo, mater me potjerala na vozacki.
01.05.2026 | 20:56
Naša starija kći isto @drlovric. Položila je vozački doslovno isti tjedan kad ga je mogla prijaviti. Sin je studirao već u Danskoj, tamo se svi voze biciklom, baš smo ga morali nagovarati da to odradi.
02.05.2026 | 21:12
Moj najstariji ima 20+ i taj vjerojatno nikad neće ići polagati vozački jer je to njemu bez veze i tlaka imati tolike obaveze oko posjedovanja auta, srednji od 15 već žica kad bumo na neki prazni parking

Nego, kako sam jučer morao raditi jer sam bio dežurni, nisam mogao imati pravi produženi vikend da nekamo odemo tako da smo jučerašnji roštilj prebacili na danas pa dok su drugi pekli mesinu, srednji sinko i ja smo se uhvatili ljetnih guma i felgi (da, još nisam stigao promijeniti kotače na autima) i evo rezultat

Kuga-felga-1a.jpg
Kuga-felga-2a.jpg


Kuga-felga-3a.jpg
Kuga-felga-4a.jpg


... i kad sam krenuo štapićem za uši čistiti utege i natpise na krakovima sa unutarnje strane felgi, sjetio sam se Davora i rekao, koji ti je K****, pa voziš Forda a ne Alfu, može ostati malo zmazano

Nego, gledam si ubosti neki kompresor da se nađe pri ruci (zamjena kotača na autima, tu i tamo nekaj malo pofarbati ako zatreba i tak, i jel se ovo isplati ili se do cca 200€ da naći nešto bolje?
02.05.2026 | 21:30
Ja imam onaj 50 litarski parkside iz Lidla (zeleni, ne sivi). Radi
02.05.2026 | 21:38
Djuro genijalac kaže:
Ja imam onaj 50 litarski parkside iz Lidla (zeleni, ne sivi). Radi


Htio sam tog Parksidea kupiti prije par mjeseci ali se rasprodalo,... nekidan si razmišljam sa mi je više bedasto naručivati se za zamjene kotača kod vulkanizera, prvo jer mi je teško sve unaprijed uskladiti i drugo, dosta mi je utovaranja felgi sa gumama u gepek i vožnje tamo-vamo, a kompresor otplatim za godinu i pol - dvije.
03.05.2026 | 00:18
Bertone kaže:
... i kad sam krenuo štapićem za uši čistiti utege i natpise na krakovima sa unutarnje strane felgi, sjetio sam se Davora i rekao, koji ti je K****, pa voziš Forda a ne Alfu, može ostati malo zmazano


Jako sam zadovoljan! Lijepo i uredno!
  • Air
  • Posjetitelj
03.05.2026 | 11:51
Zanimljivo, SUV sportskih karakteristika i vozi po vodi.

link

Mora li imati i bijelo, zeleno i crveno svjetlo kao i svi brodovi?
03.05.2026 | 12:37
Što je to na nekim autima,na kojima podnožje vibrira ? Vidio sam nekoliko puta na auto putu, da neka vozila, imaju nešto na podnožju. Kao da imaju nekakvu tkaninu ispod i kad vozilo brzo ide to vibrira dosta brzo. Nedavno sam vidio auto na kojem to vibrira i kad je skretalo s auto puta i smanjilo brzinu na cca 60 km/h ta se je "naprava" umirila. To je nekakvo hlađenje ili što ?

Da ne ispadnem glup, ako takvo vozilo skrene na odmorišta i za njim, pa da se ne izlanem čovjeku, da mu s autom nešto nije u redu.
03.05.2026 | 14:03
Obloge ispod motora koje služe smanjenju otpora zraka. Lagane su i osjetljive, ako nasjedneš prednjim krajem na rubnjak prilikom parkiranja, oštete se i onda vibriraju ako nsiu svi prihvati ispravni. To nije normalno, nego je znak da je nešto oštećeno i u pravilu završava lomom, tj. odvajanjem od vozila pri višim brzinama.
03.05.2026 | 15:48
Djuro genijalac kaže:
Obloge ispod motora koje služe smanjenju otpora zraka. Lagane su i osjetljive, ako nasjedneš prednjim krajem na rubnjak prilikom parkiranja, oštete se i onda vibriraju ako nsiu svi prihvati ispravni. To nije normalno, nego je znak da je nešto oštećeno i u pravilu završava lomom, tj. odvajanjem od vozila pri višim brzinama.


... ili ti stručnjaci u servisu zaborave vratiti (ili izgube) sve šarafe nakon servisa (u mom slučaju stručnjaci iz Porsche Zagreb Jankomira)
03.05.2026 | 16:33
To je najbolje odmah skinuti sam cim kupis automobil. Ja to naravno uopce nemam, davno je otislo.
03.05.2026 | 16:36
Bertone kaže:
Djuro genijalac kaže:
Obloge ispod motora koje služe smanjenju otpora zraka. Lagane su i osjetljive, ako nasjedneš prednjim krajem na rubnjak prilikom parkiranja, oštete se i onda vibriraju ako nsiu svi prihvati ispravni. To nije normalno, nego je znak da je nešto oštećeno i u pravilu završava lomom, tj. odvajanjem od vozila pri višim brzinama.


... ili ti stručnjaci u servisu zaborave vratiti (ili izgube) sve šarafe nakon servisa (u mom slučaju stručnjaci iz Porsche Zagreb Jankomira)


Obično je razlog više prozaične prirode. Šarafi se šarafe u plastične klipse, a kako ekipa koristi akumulatorske šarafilice i nemaju mozga, onda drže gumb stisnut dok ne ausdrajsaju klipsu i onda šaraf jedva drži sam sebe, nekmoli oblogu. Prva brža vožnja, veći tlak, tj. sila na oblogu i onda ti šarafi, koji su jedva držali sebe, popadaju.
Te bi se obloge morale šarafiti ručno i s osjećajem, ali to im je preteško pa radije idu na vrrrr-vrrrr-vrrrrr i onda naprave štetu koja se manifestira s odgodom.
03.05.2026 | 16:38
Riba kaže:
To je najbolje odmah skinuti sam cim kupis automobil. Ja to naravno uopce nemam, davno je otislo.


Sve je na autu s razlogom! Proizvođači nisu darivatelji, nego ugrađuju ono što je potrebno
03.05.2026 | 19:05
Negdje sam pročitao ili čuo na radiu da je čini mi se danaska, ponudila ljudima ugovor na 5 godina, svake godine bi čovjek trebao dobiti 5 k E, a uvijet je da se odrekne vožnja s automobilom !!! Neke druge zemlje su predlagale da vozači sami ograniče brzinu na auto putu na 100 km/h a na ostalim cestama 10 km/h manje od maksimalne dopuštene...da se kao prevaziđe kriza oko goriva.

Ja sam prije desetak dana napravio manji eksperiment. Dionica mi je bila komplet po auto putu, osim zadnjih 5 km, a iznosi 515 km. Furao sam se bez tempomata i gledao sam da broj okretaja ne preše 2000. Najčešće je broj bio oko 1700-1800. Kako dalmatina ima puno uspona i padova, prije nekog spuštanja natjerao sam auto na 130-140 km/h i tad pustio gas, te okretaji padnu na nulu ( vjerojatno se aktivira elektromotor ) i drži on tu brzinu dosta dugo na spuštanju jer je auto relativno težak ( 1650 kg )...nisam dao samo da me kamioni prestižu, a busevi kombiji su me normalno zaobilazili. Po razvnom sam se vozio od 90-100 km/h.

Na kraju sam imao prosječnu potrošnju 4,6 L. Auto mi je bio pun kad sam krenuo, a kad sam stigao natočio sam ga da vidim koliko sam potrošio goriva i potrošio sam 23 l za 515 km.
03.05.2026 | 19:06
Zaboravio sam sliku.


IMG_1956.jpeg
03.05.2026 | 19:51
cariblanco kaže:
Negdje sam pročitao ili čuo na radiu da je čini mi se danaska, ponudila ljudima ugovor na 5 godina, svake godine bi čovjek trebao dobiti 5 k E, a uvijet je da se odrekne vožnja s automobilom !!! Neke druge zemlje su predlagale da vozači sami ograniče brzinu na auto putu na 100 km/h a na ostalim cestama 10 km/h manje od maksimalne dopuštene...da se kao prevaziđe kriza oko goriva.


WEF-ovski globalisti, a u čijim je rukama je i tiskara novca, pa nemaju ograda kada je u pitanje ostvarenje agende, ne prežu od ničega da digitalnim kmetovima oduzmu sredstava samostalog kretanja i da ih potpuno nadziru i kontroliraju. Konačni cilj mi je da osobne automobile smiju posjedovati samo elite.

Ajde, baš me zanima na koje iznosu biste prisatali predati vozačku na pet godina? 5.000 € se čini smiješno malo ako si u zrelim godinama. Na tako nešto bi mogao pristati netko tko je tek položio vozački, studira i bez para je, pa da si tako zaradi džeparac za uz studij. Sve drugo ima malo smisla.

Siguran sam da ne bih pristao niti za 10 puta toliko, a to bi mogla biti tema za razgovor tek na 7 znamenki.

Na tragu te represije je i lažna briga za dobro građana kroz ugradnju stalnog i potpunog nadzora vozača i putnika u autu! Već od srpnja ove godine(!) auti u EU će morati imati kameru u kabini!

"Starting July 2026, the EU will mandate in-car camera-based "Driver Monitoring Systems" (DMS) for all new vehicle registrations to detect driver drowsiness and distraction. Under the General Safety Regulation (GSR), these cameras will monitor eye movements and head position, providing warnings if the driver is unfocused or fatigued."

Naravno, oni će lagati kako je to sve sigurno i anonimizirano, ali backdoor će sigurno biti unutra jer jedva čekaju taj dio, a visoko su motivirani na više načina - od nadzore i kontrole, pa do toga jedete li u vožnji više Snickers ili Kit-Kat. A da ne pričam koju lovu će platiti osiguravajuće kuće za takve snimke samo kako ne b morale platiti odštete jer "čeprkao si nos u trenu nezgode". Možda u prvim verzijama budu blagi, ali onda će sve više stiskati obruč.
03.05.2026 | 19:58
Mislim da je ova ideja za predaju vozačkih, bila za mlade vozače.

Inače kad sam krenuo iz zg na put i napunio auto, očekivani doseg je bio 640 km, zbog načina priješnje vožnje...dođem do Splita a piše se da imam goriva za još 730 km
03.05.2026 | 20:20
Ajde, baš me zanima, za koji iznos € bi se odrekao vozačke na pet godina?
03.05.2026 | 21:11
cariblanco kaže:
... Ja sam prije desetak dana napravio manji eksperiment...


Aj ak ti se da napravi još jedan test na istoj dionici ali sa uključenim tempomatom i brzinom od 100 km/h pa da usporedimo je li štedljivije vozi čovjek ili elektronika.
03.05.2026 | 21:26
@Davore, ne bi se odrekao vozačke....možda i bi da me rate u mlade vozače

@Bertone, dobra ideja, možda je i napravim, pa javim
03.05.2026 | 21:30
Da postoji brza željeznica na relaciji Rijeka-Zagreb, takva koja bi me dovezla do Zagreba za manje od 1h i da svakim radnim danom postoje 4 polaska iz Rijeke i 4 iz Zagreba, ja bih se odrekao vozačke za 0€. Da su na cesti dozvoljeni autonomni automobili, također bih se je odrekao za 0€. Koncept da u autu imam kameru koja će auto na siguran način zaustaviti (coast-to-stop, 4 žmigavca i otklon udesno koliko može) kad vidi da sam zaspao ili da ću zaspati je meni super. Kontrola toga odlaze li s te kamere ili bilo čega drugog iz auta neki podaci nekamo bez mog odobrenja, to je moja briga. Uostalom, već je 10 godina pun planet lakomislenih naivaca koji surfaju Chromeom, mailaju preko gmaila i drže svoje podatke na google driveu. Ovo s autima je samo next step.
04.05.2026 | 06:32
dpasaric kaže:
Konačni cilj mi je da osobne automobile smiju posjedovati samo elite.


Koliko ima pripadnika tih elita? Od čega će onda živjeti proizvođači automobila? Pa njihovi dobavljači? Pa naftne kompanije? A u svima prste imaju zli WEF-ovci?
04.05.2026 | 06:59
Pa nova E klasa ima tu kameru na dashboard. Slikas selfije i kao prakticno je za Zoom meetinge

Odmah mi je narusavanje privatnosti proslo kroz glavu.

Policija mene kazni zato sto me supruga nazvala u voznji da kupim mlijeko a CEO tvrtke moze imati poslovni sastanak u voznji i to je skroz OK. I legalno.

I on je fokusiran na voznju dok radniku daje otkaz ili planira kako da mu tvrtka ne bankrotira, a ja sam vozacka opasnost koji kupuje mlijeko i treba me sankcionirati.
04.05.2026 | 08:23
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
Konačni cilj mi je da osobne automobile smiju posjedovati samo elite.


Koliko ima pripadnika tih elita? Od čega će onda živjeti proizvođači automobila? Pa njihovi dobavljači? Pa naftne kompanije? A u svima prste imaju zli WEF-ovci?


Kako nisu demokratski izabrani niti ikome za išta odgovaraju (kod HDZ-a barem znaš broj članova stranke), možeš samo brojati ekipu u Davosu, navodno ih bude oko 3.000. Ili brojati razne utjecajne članove kada pogledaš njihov web, može se raditi o par tisuća ljudi na vrhu.

Nije ih briga za proizvodnju automobila niti za naftne kompanije, njihov cilj je viši od toga i može im se. Ne prezaju od toga da unište cijele industrije i države. Uostalom, pogledaj cijelu lock-down predstavu koja je učinila nemjerljivu štetu (a njima nikada veće bogaćenje), a bila je farsa bez znanstvenog pokrića.
04.05.2026 | 08:37
Kaže jutros jedan Branko na Twitteru kako vozi Teslu i kako je u mjesec dana prešao 958 km i to ga je došlo 142,57 €. Punio je isključivo na Teslinim punionicama.

I tko je tu sada lud, pa to je skuplje od moje Alfe dizel stare 22 godine?!
  • Air
  • Posjetitelj
04.05.2026 | 08:54
dpasaric kaže:
Nije ih briga za proizvodnju automobila niti za naftne kompanije, njihov cilj je viši od toga i može im se. Ne prezaju od toga da unište cijele industrije i države. Uostalom, pogledaj cijelu lock-down predstavu koja je učinila nemjerljivu štetu (a njima nikada veće bogaćenje), a bila je farsa bez znanstvenog pokrića.


Nije li to isto kod 99,99 posto kapitalista?
Nije li to isto i kod “voljenog” Apple-a?
Nikad one odozgo nije briga za one ispod.
Čemu se čuditi tome?

Uvijek se uzima (napreduje) više i više dok se može?
Odakle Apple-u toliko bogatstvo?
Nije izmišljeno nego je “uzeto” od svih nas.
Toliko o divljenju kako je neka kompanija super uspješna.

Uvijek oni na vrhu traže nove načine kako brže i više zgrnuti više bogatstva. A u tome im pomažu vrli znanstvenici.
I to zovemo “napredak”?

Uvijek oni na vrhu “pojedu” one ispod i naprave nemjerljivu štetu cijelom društvu / čovječanstvu!
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 12 minuta
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.61 Seconds

Provided by iJoomla SEO