Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


26.04.2026 | 13:00
dpasaric kaže:
Koristiš li ti tako nešto doma, imaš li kakvu preporuku za konkretni model?


Ne, ja sam u procesu uređenja svoje radione. Vjerojatno ću na koncu ugraditi dvostupnu dizalicu baš radi visine podizanja, ali, nisam još odlučio. Svaka ima svoje prednosti i nedostatke.

dpasaric kaže:
Što se tiče samog hladnjaka, da, bilo bi najbolje da to kupim third-party unaprijed. Moram ga izmjeriti. Jedino gledam da je ovaj na linku "za britanske aute", pa je možda standard prihvata cijevi različit? Ne znam što je za talijanske aute standard, bilo bi idealno da to odgovara i da mogu njega odmah zamijeniti jer vjerujem da će dio na strani cijevi biti ok čak i ako se dio na hladnjaku razmrvi kod skidanja.

Hvala na savjetima, javim razvoj situacije!


Cijevi se u pravilu spajaju ili metarskim navojem ili AN (američki) navoji. U principu je svejedno, kad radiš crijevo, složiš kak imaš.
Alfa bi trebala biti u metarskom sustavu. Japanci jesu.
26.04.2026 | 14:38
Čitam malo po forumima ekipu koja je to krpala, pa su koristili neke third-party pripasane hladnjake... jedan se tuži da mu izdrži do 10.000 km i onda mora novi jer puknu na spoju s cijevima, kaže da je promijenio tri do sada!

Zar zaista može biti da su ti kineski toliko nekvalitetni i da brzo pucaju? Kako se danas većina toga proizvodi tamo, kako upoće skužiti što je kvalitetno, a što nije?
26.04.2026 | 15:05
dpasaric kaže:
Čitam malo po forumima ekipu koja je to krpala, pa su koristili neke third-party pripasane hladnjake... jedan se tuži da mu izdrži do 10.000 km i onda mora novi jer puknu na spoju s cijevima, kaže da je promijenio tri do sada!

Zar zaista može biti da su ti kineski toliko nekvalitetni i da brzo pucaju? Kako se danas većina toga proizvodi tamo, kako upoće skužiti što je kvalitetno, a što nije?


Jednostavno: ono što je jeftino, nije kvalitetno. Najbolji je original, uvijek, oduvijek i zauvijek. Drugo: pomogni mu tako da osiguraš crijeva od vibracija i pomicanja. Iskreno, ja zazirem od kineskih dijelova s Alija i ne koristim ih uopće.
No, ti još nisi ni pokušao odvrnuti originalni. Prije odvrtanja, očisti dobro spoj žičanom četkom. Nasprejaj u spoj WD40 par dana prije. Odvezi se da se sve dobro zagrije. Potom nasprejaj još. Probaj odvrnuti na toplo i uz korištenje ključeva za lajtunge (s većim obuhvatom od običnog viličastog). I ne bi smjelo biti problema.
26.04.2026 | 17:00
Planiraš GTV staviti na PV registraciju. To znači da ga planiraš voziti samo prigodno (kao i do sad, zapravo, zar ne?). Ako je tako, tih 10.000 km koliko izdrži jedan hladnjak ulja će ti potrajati 3-5 godina zar ne? Kupi si odmah 3 komada i to ti je 15 godina. Za 15 godina tek trebaš vidjeti hoćeš li uopće više moći dobitii vozačku.
26.04.2026 | 19:04
dpasaric kaže:
Oho!

Ove "mini" dizalice su mi novost, ja sam gledao one daleko veće. Kod ovih vidim da je caka što auto dižu do oko metra, znači nisu za neki ozbiljniji posao gdje moraš raditi stoječki da ne krepaš, ali ionako u garaži nemam visinu za ozbiljnu dizalicu. Možda kod ovih pomaže neka mala stolica dok radiš?


Pomaze creeper, kupio prosli tjedan u Lidlu za 25 eura.

creeper.jpg
26.04.2026 | 19:06
Djuro genijalac kaže:
Nasprejaj u spoj WD40 par dana prije. Odvezi se da se sve dobro zagrije. Potom nasprejaj još. Probaj odvrnuti na toplo i uz korištenje ključeva za lajtunge (s većim obuhvatom od običnog viličastog). I ne bi smjelo biti problema.


Malo sam razocaran da predlazes WD40 a ne penetrating oil za tu namjenu.
26.04.2026 | 19:06
Samo da se pohvalim da ja nisam imao danas problema za dizanjem na rampu!

P_20260426_183655.jpg
26.04.2026 | 19:33
Riba kaže:
Djuro genijalac kaže:
Nasprejaj u spoj WD40 par dana prije. Odvezi se da se sve dobro zagrije. Potom nasprejaj još. Probaj odvrnuti na toplo i uz korištenje ključeva za lajtunge (s većim obuhvatom od običnog viličastog). I ne bi smjelo biti problema.


Malo sam razocaran da predlazes WD40 a ne penetrating oil za tu namjenu.


Pa on je (i) to...
26.04.2026 | 19:36
Što mu pomažete! Nek se jebe i on i njegova rđava krametina! Kad nema palčeva nema ni pomoći!

a i Riba i Smayoo odmah skaču ko kuže se i oni nešto! Pomozite mi da nam uključi palčeve!

Po gotovo što neće da sluša što mu Đuro govori! Ako sve ukrutiš onda ti neće držati ni 10000 km. Ako neke dijelove staviš krute cijevi a tamo gdje bi se cijev morala savijati fleksibilni spoj sve ostaje fleksibilno i podnosi vibracije krametine. Od samog fitinga na hladnjaku krećeš s fleksibilnom, jer ako ne- vibracijom će se odlemiti fiting na Hladnjaku i to vrlo brzo.
26.04.2026 | 20:03
Mora biti kao na originalu ili to neće raditi.
Sredi da ti netko nabavi sa buvljaka (Hrelić?) original i to je to. Kakvo lemljenje, šelne, matice i vijci i hansaplasti!
26.04.2026 | 20:25
Djuro genijalac kaže:
Riba kaže:
Djuro genijalac kaže:
Nasprejaj u spoj WD40 par dana prije. Odvezi se da se sve dobro zagrije. Potom nasprejaj još. Probaj odvrnuti na toplo i uz korištenje ključeva za lajtunge (s većim obuhvatom od običnog viličastog). I ne bi smjelo biti problema.


Malo sam razocaran da predlazes WD40 a ne penetrating oil za tu namjenu.


Pa on je (i) to...


Doduse postoji WD40 penetrating oil ali ako ne preciziras vecina ce uzeti WD40 multi purpose koji nije bas namijenjen za to....tj. radi sve ali nista dobro.
27.04.2026 | 14:38
smayoo kaže:
Planiraš GTV staviti na PV registraciju. To znači da ga planiraš voziti samo prigodno (kao i do sad, zapravo, zar ne?). Ako je tako, tih 10.000 km koliko izdrži jedan hladnjak ulja će ti potrajati 3-5 godina zar ne? Kupi si odmah 3 komada i to ti je 15 godina. Za 15 godina tek trebaš vidjeti hoćeš li uopće više moći dobitii vozačku.


Ovaj Smayoo hladnom logikom rasprsi ljudima svaki zanos i entuzijazam
27.04.2026 | 16:39
Brojevi su neumoljivi i cesto u suprotnosti sa osjecajima.
27.04.2026 | 17:37
¯\_(ツ)_/¯
27.04.2026 | 18:22
www.granturismoevents.com/gran-turismo-adriatica-2026/

Hoće li netko ići baciti oko? Ili vas ne zanimaju takve “pile”?
27.04.2026 | 20:01
Riba kaže:
Djuro genijalac kaže:
Nasprejaj u spoj WD40 par dana prije. Odvezi se da se sve dobro zagrije. Potom nasprejaj još. Probaj odvrnuti na toplo i uz korištenje ključeva za lajtunge (s većim obuhvatom od običnog viličastog). I ne bi smjelo biti problema.


Malo sam razocaran da predlazes WD40 a ne penetrating oil za tu namjenu.


Imam sprej za skidanje injektora, ali vadio sam grijače. Time sam ih toćao desetak dana i funkcionira, popustili su!
27.04.2026 | 22:15
Yonkis kaže:
www.granturismoevents.com/gran-turismo-adriatica-2026/

Hoće li netko ići baciti oko? Ili vas ne zanimaju takve “pile”?


Da dođe karavana modanih Volvo V70R ili još bolje Volvo 850 T-5 u HR, to bih išao pogledati, ovo i ova ekipa mi nije nešto što me zanima.
27.04.2026 | 22:16
Tko ne bi popustio nakon deset dana toćanja
28.04.2026 | 09:55
funfact. Odnosno - dosadan, ali ipak:

youtube.com/shorts/DiiPufA3YqM?si=kcm2kgrdeu-xXRtD
29.04.2026 | 11:52
smayoo kaže:

Na kraju sam za test dobio AWD long range. Dojmovi su da je sve unutar očekivanja. Baterija dosegne RI-ZG-RI s desetak posto rezerve. To je knap, ali RWD long range ima veći dovoz deklariran pa bi trebalo biti OK...
Jesam li nešto zaboravio? Pitaj.

Smmayo, jesi li ovo vozio?
29.04.2026 | 12:40
@yonkis:

Ovoga bih ja kupio, ali zivim u stanu

Nasao sam i garazu u kvartu da unajmim, ali nema jednostavne mogucnosti da se dovede tako jaka struja.

Tako da mi se ne ulazi u sve to jos uvijek. Auto je odlican. Mislim da kosta nesto malo preko 50K eura...
29.04.2026 | 18:15
Yonkis kaže:
Smmayo, jesi li ovo vozio?


Tako nešto, da. Na kraju sam odlučio da ga ne kupujem jer ne podržava Apple CarPlay (i ne samo da ne podržava, nego ga aktivno blokira). Kad razmislim o tome za što mi je sve danas normalno imati telefon integriran s autom, to mi je jednostavno dealbreaker.
29.04.2026 | 18:16
drlovric kaže:
Auto je odlican. Mislim da kosta nesto malo preko 50K eura...


Najjeftiniji model je 43000 (u Hrvatskoj, na cestu, s PDV). Ovaj koji je mene interesirao je nešto kao 53000.
29.04.2026 | 19:22
smayoo kaže:
Tako nešto, da. Na kraju sam odlučio da ga ne kupujem jer ne podržava Apple CarPlay (i ne samo da ne podržava, nego ga aktivno blokira). Kad razmislim o tome za što mi je sve danas normalno imati telefon integriran s autom, to mi je jednostavno dealbreaker.


Ček, zar zaista Tesla to još nije riješila? A ima li barem neki third-party modul za dodati za CarPlay podršku?
29.04.2026 | 19:47
Velim ti da aktivno blokiraju i Apple CarPlay, i Android Auto. Neka budaletina tamo je zaključila da će tako natjerati ljude da im plaćaju 10 €/mj za izravnu online povezanost auta na internet, ali ta budaletina misli da se korištenje mobitela u vožnji svodi na Spotify i telefonske razgovore.
29.04.2026 | 20:52
Ja oduvijek koristim Carlink proiuzvode za wireless CarPlay. Nedavno samo kupio njihov Android box koji ima i CarPlay. Radi odlicno.

Imaju evo i modele za Teslu u ponudi. Nisam probao jer Teslu nemam

carlinkitcarplay.com/collections/wireles...ay-adapter-for-tesla
29.04.2026 | 21:02
Istraživao sam o tome. To je službeno nepodržano rješenje koje prestane raditi kad god Tesla odvrti neki svoj update i onda ne radi neko vrijeme dok proizvođač ne izda zakrpu. Radi se o Raspberry Piju spakiranom u nezgrapno veliku kutiju s wifi antenama koja praktično potroši cijeli prednji pretinac između sjedala i to na kraju nije native carplay, nego radi kroz Tesla browser. Skupo, loše i nepouzdano, a najviše zato što, kako rekoh, Tesla aktivno blokira taj koncept.
30.04.2026 | 17:27
Ok ok a što mislite o ovome?
There Is No Substitute - 75 years of Porsche Motorsport and 50 years of Apple
30.04.2026 | 17:50
Bo. Ništa.
Moj šef iz Siemensa dok sam bio na praksi u Njemačkoj kao student me je jednom povezao u svom Porscheu. To je neudobno, brate, gore je od onih starih drvenih ĐĐ tramvaja kojih više nema na zagrebačkim ulicama.
01.05.2026 | 10:22
Ok, Porsche prije 50 godina nije baš isto kao i danas tako da ću uzeti tvoj komentar sa zrnom soli.
A ne znam što si očekivao, udobnost Citroena CX? ))
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 11 minuta
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.65 Seconds

Provided by iJoomla SEO