Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


24.06.2018 | 09:49
Kako tu i tamo malo pričamo o autima, utrkama i sl., da za svaku stvar ne otvaram(-o) novu temu, evo nove pa možete u nju staviti kaj hoćete (a da je vezano uz aute naravno... aj' mogu i motori u temu ) jer pretraživanjem foruma (starih tema) nisam našao ništa gdje bih mogao staviti krš sa jučerašnje utrke WTCR-a.

Uglavnom, ovaj vikend se u Portugalu voze utrke WTCR-a i jučer su se malo momčadski kolege zaigrali nakon čega je uslijedilo ovo:



*****

Zadnji put sam nešto slično vidio prošle godine na utrci GT serije (veselje počinje negdje oko 1:50)

24.06.2018 | 10:01
U prvom videu stvarno moras biti vol i onako se gurati jedan na drugoga. Time ne dokazuju nista osim beskonacne ljudske gluposti. Nista nisu postigli.
Ja u principu ne pratim trke jer su ovi novi vozaci agesivci a ferplay uopce ne postoji.
U stvari ferplay sve manje postoji u sportu jer novac je jedini motiv.
24.06.2018 | 11:58
Zlobno ću primjetiti da oni debili-timski-kolege koji su uništili cijelu utrku svojim međusobnim guranjem (nije li prvo pravilo da se to nikada ne radi unutar tima?) - voze Golfove.
24.06.2018 | 12:13
Inače, ja sam se u subotu uhvatio velike stvari koji nikada prije nisam radio sam - velikog servisa, zamjena distribucije, zatezača, vodene pumpe i svega usputnog. Male servise znam odraditi sam, ali veliki je potpuno druga priča. Dogovorio sam s mojim mehaničarom (i frendom) da pokušam veći dio posla odraditi sam, naravno u njegovoj radionici i uz njegov nadzor. O da vidite kakvo je to iskustvo!

Mislim da bi mehaničarske radionice trebale nuditi takvu mogućnost svojim klijentima (naravno po x2 većoj cijeni) da sami odrade servis uz njihov nadzor i pri tome nauče toliko finesa koje nisu očigledne. Na GTV je sve to još neka posebna priča jer se radi o kompliciranom motoru s 4 bregaste, a što je još važnije, sve je vrlo nedostupno jer je Busso toliko velik za GTV šasiju da "ne stane ni igla".

Alfa Romeo preporučuje vađenje cijelog motora za taj posao, ali prije svega zato jer je na rubu mogućeg izvaditi pumpu vode dok je motor unutra. Kako je Kristijan ( www.autokiki.hr ) stara iskusnjara i već je to radio na ovom autu, idemo putem da motor ostane unutra, samo se mrvu spusti kada se izmakne donji desni nosač motora. Ako se ne žuri, to je posao od puna dva dana da se lijepo uredno odradi, a i više ako netko ima OKP kao ja, pa ide još polirati usise, plenum itd...

Uglavnom, na početku motorni prostor izgleda ovako:



A kada rastaviš sve potrebno da možeš pristupti potrebnom ovako:




Čekamo sada još neke dijelove, pa nastavak slijedi prvi radni dan...

Poželite mi sreće, trebat će mi!
24.06.2018 | 12:32
Evo nešto za tebe i nadam se da imaš dobre zvučnike jer je zvuk motora od 4 do 5,5 k rpm fantastičan (u cijeloj priči je ovaj S4 nebitan)



Što se tiče vađenja motora mislim da je tako danas više-manje na svim autima kod velikog servisa i budi sretan ako za promjenu žarulje ne moraš rastaviti prednji kraj auta.
24.06.2018 | 12:51
Haha, vidio sam ovo, tip je skoro nabrao 300 km/h na autobahnu. Moja ide do 248 km/h, ali generalno ne volim voziti iznad 160, ja sam više "brdo" tip. A kako ide nova Giulia QV najbolje se vidi po rekordu na Nürburgringu. Auto je mehanički i performansama vrhunski, ali nažalost dizajnom to nije pravi Alfa Romeo, namjerno je germanizirana da se podiđe kupcima BMW-a i Audija i zato mi se ne sviđa, ne bi bila moj izbor da imam para.
24.06.2018 | 16:44
A čuj, za brdo ti je dosta i 60-70 km/h... ili su tvoja brda ravnija
24.06.2018 | 18:29
Ima ovdje odličnih tip-B cesta za od 60 do 150 km/h i to mi je najdraže. Cijela dionica Rijeka - Karlovac po Gorskom kotaru mi je odlična, onda par cesta u zaleđu Rijeke prema Sloveniji, ima dio prema Studeni koji je fantastičan iako kratak, pa cesta s podnožja Učke do Matulja na kojoj su se i inače vozile utrke... Dobar je i dio uz istarsku obalu do Labina.
24.06.2018 | 19:45
Za te ti ceste samo fali pravi auto koji nije u nosu težak ko prase
24.06.2018 | 20:23
dpasaric kaže:
Ima ovdje odličnih tip-B cesta za od 60 do 150 km/h i to mi je najdraže. Cijela dionica Rijeka - Karlovac po Gorskom kotaru mi je odlična, onda par cesta u zaleđu Rijeke prema Sloveniji, ima dio prema Studeni koji je fantastičan iako kratak, pa cesta s podnožja Učke do Matulja na kojoj su se i inače vozile utrke... Dobar je i dio uz istarsku obalu do Labina.

Kod Delnica sam do unazad 10g nekoliko puta pobirao kazne. Koliko god se trudio, uvijek su me uspjeli nekak nanišanit. Kazne su u pravilu bile okidač da mi cura(danas žena) brani zajedničku vožnju starom cestom. Uglavnom nisu nikad bile krive kazne, nego zavojite ceste koje žena ne podnosi.
24.06.2018 | 21:21
Baš sam htio napisati da je stara cesta dušu dala za popiti kaznu (valjda tamo premjeste 50% kamera za vrijeme sezone)

Ne znam kakve su ceste iznad Rijeke, ali Istarske lokalne ceste ne volim jer su često pune nekakve crvene prašine, a i biciklisti u vrijeme sezone nisu baš pri zdravoj pameti

Inače, ako volite zavoje i nije vam žao auta, ovo je po meni najljepša cesta u Hrvatskoj:



... prošao sam je dva puta prije desetak godina no nisam jurio jer je voziti njom tako lijepo da svako malo staneš i uživaš u pogledu, prirodi i čudu od gradnje
24.06.2018 | 22:01
Ma na staroj cesti Rijeka - Karlovac sada nema žive duše, a policiju sam sreo jednom. Vjerojatno ih nema jer nema niti prometa, pa ne bi ništa niti ulovili, isplativije im je biti negdje gdje ima gužve. Zna se dogoditi da se vraćam iz Zagreba i da na toj dionici sveukupno nabrojim 4-5 vozila i to uglavnom lokalci. To je postala fantastična cesta za uživanje u vožnji, a najveća realna opasnost su životinje. Jednom sam nabrojao preko 10 srna koje su mi izletjele...

@Djuro genijalac - je, teška je naprijed, baš dobrano teška, ali vjeruj mi da ne ide u understeer niti kada voziš kao huligan. Nakon špere imam samo oversteer iskustva i to mi je novo i prilično neugodno za auto s prednjim pogonom, srećom gas i korekcija volanom to čupa van ako imaš prostora, ali nisam na to navikao kod ovog auta. Moram staviti unibole na 4 mjesta iza gdje mi je sada powerflex, previše mi je stvrdnuto dupe, trebao sam pustiti Alfin mekan setup, njihovi inženjeri su znali što rade.
24.06.2018 | 22:11
Ako budeš išao tijekom srpnja javi kakav je promet pa se možda odlučim za staru jer 23. moram potegnuti do Pule.
24.06.2018 | 22:45
Naprotiv, nije neobično da ima radara na toj cesti. Zdihovo, npr. Stoje kod autobusne stanice i pišu kazne za one koji voze 78 jer je ograničenje 60. U Delnicama također, ali dobro - to nikog ne bi trebalo iznenaditi.
Bertone, koja je to cesta? Ona preko južnog Velebita, od Obrovca do negdje tamo kod Sv. Roka?
25.06.2018 | 00:09
smayoo kaže:

Bertone, koja je to cesta? Ona preko južnog Velebita, od Obrovca do negdje tamo kod Sv. Roka?


Da, ideš od Obrovca pa kad prijeđeš most preko Zrmanje ideš do stare tvornice glinice i skreneš prema selu Modrić (to sam zapamtio po Luki Modriću ) nakon kojeg uskoro prestaje asfalt i dalje ideš makadamom prema Malom Alanu, poslije kojeg prelaziš na Ličku stranu i počinješ spuštanje prema staroj cesti ili A1 (ovisi gdje i kako skreneš).

Ja sam prvi put prošao od Ličke strane prema moru i to slučajno jer nas je policija preusmjerila radi neke teške prometne nesreće pa sam se izgubio i neki me čovjek kojeg sam nakon dva sata vožnje sreo među kamenjem uputio na nju (nemam pojma gdje sam ga sreo jer sa obje strane ceste kilometrima prije i kilometrima kasnije nije bilo ničega osim kamenja), odnosno da se po njoj mogu spustiti do Obrovca.

Drugi put (slijedeće godine) sam bio nešto u Zadru i onda sam namjerno u povratku išao na tu cestu i ljepši mi je put sa te strane jer se stvarno nauživaš i odmoriš dok voziš, a onda poslije na A1 i doma.

Ovo da je cesta još uvijek makadamska uzmi sa rezervom jer je prošlo sigurno 10 godina od kad sam zadnji put prošao (iskreno se nadam da su je ostavili kakva je bila jer je sve drugo devastacija nečeg prelijepog), ali imam zadnjih 2-3 godine (djeca su napokon malo narasla) želju da se vratim i par dana vozim Velebitskim cestama jer ta Majstorska nije jedina.
25.06.2018 | 06:05
dpasaric kaže:
Moram staviti unibole na 4 mjesta iza gdje mi je sada powerflex, previše mi je stvrdnuto dupe, trebao sam pustiti Alfin mekan setup, njihovi inženjeri su znali što rade.


Eto, sad si naučio da suma parcijalnih optimuma nije generalni optimum
25.06.2018 | 08:14
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
Moram staviti unibole na 4 mjesta iza gdje mi je sada powerflex, previše mi je stvrdnuto dupe, trebao sam pustiti Alfin mekan setup, njihovi inženjeri su znali što rade.


Eto, sad si naučio da suma parcijalnih optimuma nije generalni optimum


Dođe to sa godinama Dok si mlad što tvrđe to bolje, kad malo ostariš više voliš da ljulja nego da žulja
25.06.2018 | 09:32
Djuro genijalac kaže:
dpasaric kaže:
Moram staviti unibole na 4 mjesta iza gdje mi je sada powerflex, previše mi je stvrdnuto dupe, trebao sam pustiti Alfin mekan setup, njihovi inženjeri su znali što rade.


Eto, sad si naučio da suma parcijalnih optimuma nije generalni optimum


Ma stvar je u nizanju nadogradnji koje onda mijenjaju ravnotežu auta i onda se "usko grlo" pomiče; tijekom 16 godina što je auto kod mene imao sam raznih setupa i neki su super funkcionirali i s powerflexom iza, ali sada kada je prednji dio toliko dograđen (strut, Eibach, Koni podešavajući i špera), stražnji dio je postao slaba točka i odgovaralo bi mi da se stražnji ovjes opet tvornički ponaša s onim njegovim "passive rear steering" efektom po kojem je GTV bila poznata. Powerflex je super i "po šinama" dok imaš nos koji hoće u understeer, ali kada se to izgubi, eto slabe točke.
25.06.2018 | 12:39
Da li je netko vozio (malo duže) Golfa/Leona sa 1.4 TSI motorom od 125 KS?
Zanima me ima li taj motorić dovoljno snage/momenta za auto od cca 1300 kg?
25.06.2018 | 17:00
Vozil u golfovima petardama obje izvedbe: samo turbo sa 122 KS (isprva) i onu s kompresorom i turbom koja je isprva imala 170, a kasnije 160 KS.

Auto ide dobro. Dovoljno jako i za dinamičniju vožnju. Druga izvedba (kompresor i turbo) ide malo bolje, ali troši više od GTI-ja (dvije litre, turbo, 200 KS).

Nisam siguran kak stojimo s dugovječnošću tih motora
25.06.2018 | 18:19
Djuro genijalac kaže:
Vozil u golfovima petardama obje izvedbe: samo turbo sa 122 KS (isprva) i onu s kompresorom i turbom koja je isprva imala 170, a kasnije 160 KS.

Auto ide dobro. Dovoljno jako i za dinamičniju vožnju. Druga izvedba (kompresor i turbo) ide malo bolje, ali troši više od GTI-ja (dvije litre, turbo, 200 KS).


Hvala.


Djuro genijalac kaže:
Nisam siguran kak stojimo s dugovječnošću tih motora


A što se trajnosti tiče... pa nebu više nikdad mašine kao što je 1.9 TDI PD



25.06.2018 | 18:43
ja bi ovo.
Prilozi:
25.06.2018 | 19:21
tino1 kaže:
ja bi ovo.


Izvoli



PS. Inače odličan YT kanal sa klasičnim autima
25.06.2018 | 20:01
Juniorka, Bertoneova

A GTA, to se nemre više platit, ako ju nađeš. Mislim, sad i obične juniorke postižu sulude cifre, nekmoli GTA.

Već se i ovi gnojevi od VW bube prodaju za velike novce, a gdi neće Alfe...
25.06.2018 | 20:11
Boys with toys!
25.06.2018 | 21:14
ili ovo
Prilozi:
26.06.2018 | 13:14
zabac kaže:
Boys with toys!


Jedna moja frendica je davno ustvrdila da se djeca i muški razlikuju samo po cijeni svojih igračaka.....
26.06.2018 | 14:21
Bertone kaže:
Da li je netko vozio (malo duže) Golfa/Leona sa 1.4 TSI motorom od 125 KS?
Zanima me ima li taj motorić dovoljno snage/momenta za auto od cca 1300 kg?


Vozio sam Leona ali 1.4 turbaka. Vuče sasvim solidno, rekao bih iznenađujuće dobro za tako mali motor. Zvuk na toj FR verziji je bolestan
Kolega ima isti motor pod haubom sa 110tkm i zasad nikakvih problema, no mala je to kilometraža da bi se vidjeli neki ozbiljni problemi.
Kaj se tiče potrošnje, na nekih 700km koje sam odvozio, prosječna brzina po kompu 140, trošio je oko 8.7l/100km.
26.06.2018 | 15:05
Djuro genijalac kaže:
zabac kaže:
Boys with toys!


Jedna moja frendica je davno ustvrdila da se djeca i muški razlikuju samo po cijeni svojih igračaka.....


Mislim da ti se frendica zvala Simone de Beauvoir
26.06.2018 | 15:12
Hvala, ali i 1.4 TSI sa 125 KS je sa turbom... zapravo mislim da su svi TSI motori sa turbom osim možda ulaznih trocilindraša za male aute i starog 1.2 TSI-a kojeg polako napuštaju.

Kvaka je da moram zamijeniti auto jer mi trebaju četvora/petora vrata i trenutno sam u nedoumici između Leona FR 1.4 sa 125 KS i Škode Octavie 1.5 sa 150 KS. Srce kaže Leon , glava kaže Octavia .

Potrošnja me ne dira previše, sve do 10-11 l po gradu je ok.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 16 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.63 Seconds

Provided by iJoomla SEO