Firewall,iso file,ntfs,instalacija & deinstalacija
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Firewall,iso file,ntfs,instalacija & deinstalacija


27.10.2014 | 14:57
Molim za malo paznje i razumijvanja. Molim Vas za neke osnovne stvari koje me zanimaju da mi odgovrite.

OS X Yosemite ---> Vidimi da je Firewall iskljucen.

1. Treba li ga ukljuciti ? Dali uopće instalirati neki kao zasebnu aplikaciju ?

2. Kako dodati app u firewall da nema izlaznu konekciju ?

3. Kako dodati app iz preferenc setings u firewall ? Znaci nije u folderu Application nego u preferance settings, barem mislim da se tako zove,nisam sada doma pa pisem po sjećanju.

4. Sa cime pravite i otvarate iso fileove ( image ),ne samo iso već i ostale ?

5. imam nekoliko vanjskih diskova u ntfs punih svega i svacega. Mogu ih samo otvarati i gledti ali po disku ne mogu pisati.

6. Molim postupak instalacije ili deinstalacije aplikacije.

7. Gdje se aplikacije instaliraju? Dali u ( library )i gdje je on, kako do njega ?

8. WinRar arhiver,7Zip kako ga otvoriti i zapakirati...vidim WinZip otvara

9. Dali MacMini Late 2012 gasiti ili su suspend mod. Slip mi ne igra ulogu kad ostavljam da mi skida torrente dok jednog dana ne nabavim NAS.

Hvala VAM na pomoći !
27.10.2014 | 15:30
4. Tost aplikacija za kreiranje, ostalo (uključujući i pristup ISO datotekama) Disk Utility (nativna podrška)

5. točno, NTFS write support nije nativan. Ili ćeš morati staviti NTFS driver da možeš pisati po diskovima ili ih prebaci u neko format koji Mac razumije. Ako ti je potrebno s tim diskovima raditi i na drugim OSovima osim Maca onda ti preporučam exFAT format

6. ovisi, neke su drag and drop, neke imaju installer. Uninstall je opet sličan. Ili drag and drop u Trash ili ima uninsaller za to. Postoji nešto user specificnih datoteka (kod nekih apliakcija), dakle nisu sve u potpusti 'sandboxed' pa ti me i postoji nešto posebnih 3rd aplikacija za procese deinstalacije.

7. U osnovi večina završava u Applications folderu, ali nije nužno da tamo završavaju.

8. UnRarX instaliraj on će ti raditi sa svim raspoloživim arhivnim datotekama. Također i The Unarchiver je jedna od mogućnosti.

9. osobno koristim Sleep funkciju stalno i nikada ne gasim stroj osim na neki duži period. U sleep ti ni ne bi trebao uletit ako se izvršava neka operacija (tipa downloada).
27.10.2014 | 16:20
dxdandy kaže:
Molim za malo paznje i razumijvanja. Molim Vas za neke osnovne stvari koje me zanimaju da mi odgovrite.

OS X Yosemite ---> Vidimi da je Firewall iskljucen.

1. Treba li ga ukljuciti ? Dali uopće instalirati neki kao zasebnu aplikaciju ?


Vrlo je glupo imati nešto što je neki marketinški stručnjak nazvao "firewallom" kao aplikaciju na bilo kojem jednom stroju. Ako trebaš firewall, postavi ga na svom internetskom routeru, onako kako spada, po portovima. Ako ga ne trebaš, ne uključuj ga. Samo ti usporava vezu. Ako ne znaš da li ga trebaš, onda ga ne trebaš.

2. Kako dodati app u firewall da nema izlaznu konekciju ?


Nemam pojma. Za taj Macov firewall jedino znam - gdje se isključuje.

3. Kako dodati app iz preferenc setings u firewall ? Znaci nije u folderu Application nego u preferance settings, barem mislim da se tako zove,nisam sada doma pa pisem po sjećanju.


Ako je u PReference Settings, onda nije app, nego je Preference Pane.

Firewall (pravi, funkcionalni) se ima na routeru, a ne na kompu i ne podešava se na razini koju aplikaciju pušta, a koju ne, nego na razini porta koji može ili ne može proći.

4. Sa cime pravite i otvarate iso fileove ( image ),ne samo iso već i ostale ?


ISO se može otvoriti Disk Utilityjem, odnosno Finderom (mounta se, tako da mu pristupaš kao da je već zapržen na optiku). KReirati ga možeš npr. besplatnom aplikacikom Burn ili Toast Titaniumom (plaća se).

5. imam nekoliko vanjskih diskova u ntfs punih svega i svacega. Mogu ih samo otvarati i gledti ali po disku ne mogu pisati.


Točno. Ako ti je bitno pisati po tim diskovima, dugoročno ti je najbolje:

a. (ako ih više nećeš koristiti na windowsima) podatke backup, pa preformatirati u HFS+, pa podatke natrag
b. (ako ih moraš i dalje koristiti na windowsima XP SP2 ili novijim) podatke backup, pa preformatirati u exFAT, pa podatke natrag
c. (ako baš baš baš moraju ostati u NTFS) kupiti za Mac Paragon NTFS ili neki drugi app koji ti omogućava POUZDANO pisanje po NTFS diskovima. Nepouzdano pisanje po NTFS diskovima se može uključiti ručno, pomoću terminal-komandi, ali ne savjetujem, jer je nepouzdano.

6. Molim postupak instalacije ili deinstalacije aplikacije.


Aplikaciju dobiješ ugl. zapakiranu u DMG (disk image). Mountaš ga (dvoklik), otvori se Finder prozor. Ako je u tom prozoru nešto.app, onda to odvuci u Applications folder na Docku. "Instalirano" . Kad želiš "deinstalirati", otvori Applications folder i odvuci aplikaciju odande u smeće te smeće isprazni (desni klik pa Empty Trash). "Deinstalirano".

Ako u prozoru nije nešto.app, nego nešto.pkg, postupak instalacije se pokreće dvoklikom i dalje se klika next, next, next kao na Penžerima. Osobno izbjegavam takve aplikacije ako nemam zaista dobar razlog da ih instaliram, a ako ih baš moram instalirati, onda s desnoklik na PKG pa Show Package Contents ili pomoću programa Pacifist najprije provjerim što je sve unutra i kamo će se što od toga po disku "posijati". Tek nakon toga pokrenem instalaciju i utipkavanjem admin passworda dam dozvolu da se instalira.

Za takve aplikacije obično postoji ili skripta za deinstalaciju, ili uputa za deinstalaciju. Nekad skripta bude dana posebno, kao uninstall.app ili uninstall.bash, uninstall.py, i sl. u samom DMG-u, nekad se u postupku instalacije postavi kao dodatna aplikacija uz glavnu, a nekad imaš samo upute što odakle treba obrisati.

Sve što onda treba je sve naznačeno u tim uputama - odvući u smeće, eventualno potvrditi odluku admin passwordom i isprazniti smeće.

Mac OS X nema registry pa nema ni problema usporavanja koji na Penžerima nastaju s instaliranjem i deinstaliranjem aplikacija radi čega se s vremenom nagomila hrpa smeća u registry po kojem Win stalno nešto traži i čita pa ga preveliki registry jako usporava.

Na Macu se umjesto registryja koriste .plist fajle kojih ima puno, ali su malene pa ne usporavaju OS (otvara se ona koja treba, kada treba). Brisanjem aplikacije ostat će ti ti .plist fajlovi u ~/Library folderu, ali oni ti niti ne usporavaju komp, niti oduzimaju bitno mjesto na disku pa ih najbolje ne diraj, osim ako baš točno znaš što radiš.

7. Gdje se aplikacije instaliraju? Dali u ( library )i gdje je on, kako do njega ?


Aplikacije koje "instalira" admin korisnik se "instaliraju" u /Applications folder. Aplikacije koje "instaliraju" non-admin korisnici se "instaliraju" u ~/Applications folder i dostupne su samo tom korisniku koji ih je "instalirao". ~ je oznaka za home folder. Na primjer, korisnik koji ima username pero, ima homefolder u /Users/pero/.

8. WinRar arhiver,7Zip kako ga otvoriti i zapakirati...vidim WinZip otvara


Također ima i The Unarchiver i StuffitExpander za otvaranje. Za pakiranje u 7zip formatu vidi kekaosx.com. Za pakiranje u RAR formatu imaš no-nag shareware verziju RAR-a za Mac OS X, ali samo za terminal (bez vizualnog sučelja).

9. Dali MacMini Late 2012 gasiti ili su suspend mod. Slip mi ne igra ulogu kad ostavljam da mi skida torrente dok jednog dana ne nabavim NAS.


Gasiti je nepotrebno. Moji svi idu u sleep. Gasimo ih jedino kad idemo od kuće na dulje od 2-3 dana.
27.10.2014 | 16:23
Ad 5, zaboravio sam d. besplatno, ali pimpljavo rješenje koje ipak funkcionira i podnošljivo je ako tek rijetko, s vremena na vrijeme, moraš zapisati nešto na NTFS disk: instaliraj besplatni VirtualBox i u njemu kreiraj virtualni Ubuntu stroj. Vanjski NTFS disk mountaj u Ubuntu pa ga zapisuj odande.
28.10.2014 | 02:55
Za kontrolu odlazni i dolaznih konekcija, ja koristim Little Snitch.

www.obdev.at/products/littlesnitch/index.html

Ako je to ono sto trazis...
28.10.2014 | 10:44
drlovric kaže:
Za kontrolu odlazni i dolaznih konekcija, ja koristim Little Snitch


Također preporuka za Little Snitch, osobito za kontrolu odlaznih konekcija, ništa ne prolazi, sve se javlja, savršeno.

A Smayoo, sbaka ti dala na trudu, lijepo si sve objasnio čovjeku, ništa nama ostalima nisi ostavio
28.10.2014 | 12:23
Hvala
20.11.2014 | 16:13
dxdandy kaže:

6. Molim postupak instalacije ili deinstalacije aplikacije.


Za deinstalaciju koristim AppZapper, briše osim aplikacije i sve ostalo vezano uz nju..
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 minuta
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]
  • drlovric: Sitno se broji :)
  • JOHN: Sretan i blagoslovljen Uskrs!
  • Borostef: Sretan Uskrs :)
  • Miro Spiro: sretan Uskrs
  • Beli: Sretan Uskrs svima :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 0.96 Seconds

Provided by iJoomla SEO