Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


25.02.2023 | 18:51
Prošla je godina dana otkako se VVP, kako ste ispravno primjetili gore, upustio u najveću i najluđu avanturu. Avanturu koja će ga koštati svega, pa vjerojatno i glave. No, o tom što će se dogodit, potom, kad se to dogodi. Sad ćemo napraviti laganu rekapitulaciju proteklih godinu dana. Agresiju Rusije možemo podijeliti u pet faza. I ono što je jako bitno je da je SVAKU od njih Rusija izgubila, tj. AFU su je nadmašile.
Rat je počeo 24.02.2022. i to je bila faza I. Ona je potrajala cca 6 tjedana, tj. povlačenjem ruskih snaga sa sjevera Ukrajine i oko Kijeva početkom travnja. Mislim da je ruski službeni izraz za to bio deeskalacija, ako se dobro sjećam. VVP je prebacio svoje snage na istok, smijenio zapovjedništvo i, reset, idemo iznova. Već tad je dobra trećina njegovih okupacijskih snaga bila ozbiljno načeta, tj. narodski rečeno, imala je krvave noseve. To se posebn odnosi na neposredni zapovjedni kadar (prisjetite se samo koliko je generala poginulo na prvim crtama kad su došli tamo uvoditi red i organizirati svoje trupe). VVP je na koncu svoje snage povukao na istok i zapovjedio regrupiranje koje potrajalo nekoliko tjedana.
Polovicom travnja Rusija je pokrenula novu ofanzivu na istoku (Faza II). Novi planovi, novi generali, novi ciljevi (iako bi se baš oko ciljeva cijele sulude operacije moglo debatirati danima, jer njih do današnjeg dana nitko nije konkretno predstavio; maglovite borbe denacifikacije i borbe protiv Satana nisu konkretni ciljevi koji se mogu objektivno vrednovati). Ruska vojska je bez ikakvog pokušaja (ili je u pitanju kronična nemogućnost? Sve upućuje na to) adaptacije nastavila po starom. Na brzu ruku skrpane postrojbe niskog morala su bačene u borbe bez potrebne razrade planova, uz manjkava izviđanja bojišta i uz očajno loše vođenje na terenu. Njima nasuprot su stajale osokoljene snage AFU (preživjele su inicijalni udar i otjerale Ruse iz okolice Kijeva unatoč gotovo svim vanjskim prognozama!) čiji su generali brzo učili na dotadašnjim iskustvima. Ruski gubici su i dalje bili strahoviti.
Faza III je počela u srpnju i trajala do cca rujna. U njoj je AFU isprva doživjela dosta gorkih trenutaka u nemogućnosti da odgovori na rusko topništvo, ali preokret se dogodio dolaskom HIMARS sustava na bojište. Ruske su snage bile rastegnute na prevelikom teritoriju i ubrzo su za to platile cijenu. Ukrajinski munjeviti kontraudar na stoku je ruske snage odbacio iz oblasti Sumija i Harkiva i oslobodio značajan dio svojeg teritorija. Ako se oslobađanje Kijeva promatra kroz proruske naočale, u pitanju je bilo povlačenje, no ovdje je bilo klasično oslobađanje gdje je jedna vojska do koljena porazila drugu na bojištu i pritom zarobila ogromne količine opreme. Većinu ljeta je ruska strana trpjela gubitke koji su po svojem obimu premašivali čak i one iz faza I i II. Ruska kola su zaglibila odmah nakon faze I, ali sad su krenula unatrag nizbrdo. Jedino pitanje na koje se tad nije znao odgovor je koju brzinu će uhvatiti.
Faza IV je počela krajem rujna jedinstvenom objavom u povijesti ratovanja i povijesti općenito: VVP je objavio aneksiju južnih dijelova Ukrajine, pa čak i onih koje nije ni nadzirao! Usporedo s tim dogodila se prva mobilizacija u RF te je prikupljeno 300 tisuća 'vojnika'. Da bi se ipak stvorio bar nekakav, koliko god smiješan i neodrživ, pravni temelj te aneksije, Rusija je održala referendum na područjima koja je držala pod okupacijom, a čiji su se rezultati trebali odnositi i na područja koja nisu imali pod okupacijom. No, domicilno stanovništvo je to sve toliko ignoriralo i usporavalo da je taj 'referendum' odgađan nekoliko puta. U međuvremenu je mobilizacija dovela svježe 'snage'. Navodnici zato jer su ljudi skupljeni zbrda-zdola, obuka je bila ha-ha-ha-ha dvotjednog tipa (u većini slučaja niti to), a opremu su si morali sami kupiti. Nasuprot njima, AFU su nastavile svoju izuzetno preciznu taktiku udara po logističkim ciljevima u ruskoj pozadini koja na kraju ruske snage ostavi bez potrebne opreme i materijala za ratovanje. Rusija je odgovorila napadima po civilnim ciljevima i gradovima u Ukrajini daljinskim oružjem u vidu krstarećih projektila. Ova je faza završena ruskim povlačenjem iz Hersona čime je u vodu i formalno pala tzv. 'aneksija' i pripojenje južnih dijelova Ukrajine Rusiji.
Faza V je ono čemu svjedočimo sad i što traje negdje posljednjih tri mjeseca. Bojište je relativno stabilno u smislu crte, ali borbe koje se odvijaju su izuzetno teške za obje strane. AFU se brane i odolijevaju beskrajnim valovima ruskih napada u kojima Rusija polako, ali sve brže 'troši' svoje mobilizirane snage i ostale resurse. AFU se aktivno brane i ne libe se od povlačenja na pričuvne položaje te tako prepuštaju teritorij radije nego da gomilaju gubitke koji rusku stranu ne brinu. No, takvi napadi se obično izjalove drugi dan kad i te položaje koji su zauzeti izmasakrira izuzetno precizno topništvo AFU te se onda u većini slučajeva ruske snage moraju povući, a AFU u protunapadu opet zauzmu početne položaje.
Ovo je trenutna linija bojišta.

FpwiHrCaEAE12Bo.jpeg


Bahmut se, protivno svim očekivanjima, još uvijek!, nakon godine dana drži i uspješno odolijeva ruskim napadima, tj, kontinuirano melje ruske snage. No, ono što je samo pitanje vremena, a po nekim izvorima se već događa, Rusija više nema borbene pričuve. Onih 300 tisuća je dosad potrošeno ili je već na prvoj liniji bojišta i, kako sam već napisao neki dan, razvučeno je širinom bojišta te nigdje nema potrebnu koncentraciju moći da bi moglo napraviti odlučujuću prevlast i probiti ukrajinsku liniju obrane. Očekujem da ovakav boksački dvoboj iz 13. runde (Rocky-Apollo Creed) gdje se teškaši mlate pa tko prvi padne potraje još maksimalno mjesec-dva, a onda slijedi ukrajinski protuudar koji bi mogao, uz podršku doniranih zapadnih tenkova, završiti na obali Azovskog mora, jer Rusija dotad neće imati nikakvu borbenu pričuvu da začepi sve rupe na bojištu, a GLDSB sustav koji je, sad je to izvjesno, došao do bojišta je učinio cijelu rusku pozadinu do Azovskog mora dohvatnom. I tome sam već pisao pa za kratko podsjećanje karta koja prikazuje domet tog oružja.

FpsMI3YWYAE5ogT.jpeg
  • Air
  • Korisnik
  • 64
25.02.2023 | 19:12
cariblanco kaže:
Čini mi se da nitko nije spomenuo u ovoj temi, da mi nemamo problem s Rusijom, imamo problem s jednim čovjekom koji se je poistovjetio s RF, a to je VVP.


Nikako se ne slažem sa ovim.

Ukrajinci i mi (jer to zlo utječe i na naše živote i lako se proširi i na naše dvorište) imamo problema sa ljudima koji su došli u Ukrajinu i ubijaju, uništavaju, kradu, siluju te sa ljudima iz Rusije koji po nečijem naređenju svojim prstom aktiviraju rakete kako bi u Ukrajini napravili štetu i ubijali ljude.

To su ljudi sa glavom na ramenima i osobnim sustavom vrijednosti koji im "dozvoljava" da to čine samo zato što im je netko po "službenoj dužnosti" naredio / dozvolio.

Kada ne bi bilo tih ljudi mislim da Putin ne bi uzeo neki prastari tenk i došao u Ukrajinu pucati po ljudima.
25.02.2023 | 21:05
Dnevno sviježi Vuhledar:

25.02.2023 | 21:48
Djuro genijalac kaže:
Bahmut se, protivno svim očekivanjima, još uvijek!, nakon godine dana drži i uspješno odolijeva ruskim napadima, tj, kontinuirano melje ruske snage. No, ono što je samo pitanje vremena, a po nekim izvorima se već događa, Rusija više nema borbene pričuve. Onih 300 tisuća je dosad potrošeno ili je već na prvoj liniji bojišta i, kako sam već napisao neki dan, razvučeno je širinom bojišta te nigdje nema potrebnu koncentraciju moći da bi moglo napraviti odlučujuću prevlast i probiti ukrajinsku liniju obrane.


"Sorry to rain on your parade", ali evo upravo gledam trenutnu mapu pozicija oko Bahmuta i meni to iz moje Starcraft taktičke perspektive izgleda upravo suprotno - da Rusi tamo s malo energije i žrtava strpljivo i lagano melju otpor uz velike žrtve branitelja, a Ukrajina gura sve što može tamo jer bi gubitak Bahmuta bio ne mali problem za moral, a i gubitak bitne geostrateške pozicije.

Ovo meni izgleda kao tipična "U" Starcraft mapa u kojoj je na level 1 uzvisinama Terran sa siege tenkovima, a u kotlini suparnik čini sve da ne izgubi resurse i ključno čvorište. Kako uspiju u obrani uništiti neki siege tenk, tako osvajač doveze novi, a nije ga briga za resurse jer je višestruko jači u startu. Tako da iz mojeg bogatog Starcraft iskustva ovo neće dobro završiti za Bahmut. Ne ubijte glasnika, ali realno, ako sve te mape pozicija nisu totalna laž, Bahmut je otpisan, a što duže ga se brani, to je šteta i pogibelj za ukrajinsku stranu veća.

Evo, možemo se vratiti na ovo za mjesec dana, pa prokomentirati tko je bio bliži istini.
25.02.2023 | 23:31
dpasaric kaže:
"Sorry to rain on your parade", ali evo upravo gledam trenutnu mapu pozicija oko Bahmuta i meni to iz moje Starcraft taktičke perspektive izgleda upravo suprotno - da Rusi tamo s malo energije i žrtava strpljivo i lagano melju otpor uz velike žrtve branitelja, a Ukrajina gura sve što može tamo jer bi gubitak Bahmuta bio ne mali problem za moral, a i gubitak bitne geostrateške pozicije.


Već više puta su ljudi ovdje barem uputili na informaciju kako je tamo klaonica i kako Rusi nimalo ne cijene živote svojih vojnika i u valovima ih šalju u sigurnu smrt. Nije mi jasno kako nakon svega toga možeš još tvrditi da Rusi "s malo energije i žrtava strpljivo i lagano melju otpor". Da, napreduju centimetar po centimetar, ali uz ogromne žrtve kako na jednoj, tako i na drugoj strani.

Ovo meni izgleda kao tipična "U" Starcraft mapa u kojoj je na level 1 uzvisinama Terran sa siege tenkovima, a u kotlini suparnik čini sve da ne izgubi resurse i ključno čvorište. Kako uspiju u obrani uništiti neki siege tenk, tako osvajač doveze novi, a nije ga briga za resurse jer je višestruko jači u startu. Tako da iz mojeg bogatog Starcraft iskustva ovo neće dobro završiti za Bahmut. Ne ubijte glasnika, ali realno, ako sve te mape pozicija nisu totalna laž, Bahmut je otpisan, a što duže ga se brani, to je šteta i pogibelj za ukrajinsku stranu veća.


Bakhmut je već davno otpisan. Ako nakon rata ostane unutar granica Ukrajine, bit će proglašen gradom-herojem. Što se duže brani, to je pogibelj za rusku stranu veća.
Pogledaj ovaj video kojeg je linkao IgorD. To su taktičke i strateške vještine svjetske vojne sile. Taj video lijepo opisuje stanje duž većeg dijela fronta. Lemmingsi u magli.
Iskreno, ja taj video gledam u tolikoj nevjerici da ne mogu opisati koliko mi je to izvan pameti.

Evo, možemo se vratiti na ovo za mjesec dana, pa prokomentirati tko je bio bliži istini.


Koliko sam upratio komentare Djure Genijalca, on se baš ne bavi time što će biti sutra i što-bi-bilo-kad-bi-bilo već donosi činjenično stanje koje je trenutno na terenu.
U sljedećih mjesec dana Zemlju možda klepi asteroid, pa će sve ove priče pasti u drugi plan. Možda Rusi kažu da im je već pun kufer ratovanja, pa se povuku. Možda Ukrajinci kažu "je*o državu" i puste Ruse da ih preuzmu... Možda ova mala crna iz Bipe kaže da sam joj omiljena mušterija i da bi htjela da je izvedem na večeru.
26.02.2023 | 08:00
Fp0CNDqX0AAsPO-.jpeg



Budala ima svugdje pa i u poštenoj i humanoj Rusiji. Ovaj specijalac kaže da ne zna da ima tetovažu na leđima?
26.02.2023 | 08:10
dpasaric kaže:
Ovo meni izgleda kao tipična "U" Starcraft mapa u kojoj je na level 1 uzvisinama Terran sa siege tenkovima, a u kotlini suparnik čini sve da ne izgubi resurse i ključno čvorište.


I opet, ne znam se referirati na Starfcraft terminologiju, ali iz konteksta i tona tvojeg threada bi Ukrajinci trebali biti u kotlini? Uzvisine su zapadno od Bahmuta (o tome sam već pisao) i to su sve položaji AFU koji su potpuno utvrđeni. Rusi napadaju u kotlini tj. nizini, tj. ispod su obrambenih položaja AFU.
Ne znam postoji li neka skala koja definira 'malo energije i resursa', ali samo oko Bahmuta su ruske snage dosad izgubile 30-ak tisuća ljudi (i ovo je konzervativna procjena, stvarna brojka bi mogla biti dvostruko veća). Ako je to malo brojčano, za posve nebitnu selendru usred ničega čije zauzimanje neće donijeti čak niti taktičku prednost lokalnog karaktera, onda doista ne znam što su veliki gubici? A ako godina dana pokušavanja ne znači ulaganje znatnih napora, tj. energije....?

BTW, čiste i neporecive poraze ruske strane u prethodnih 4 faza rata si ofrlje preletio iako je isti Starcraft obrazac i tad vrijedio?
  • Air
  • Korisnik
  • 64
26.02.2023 | 11:49
Zna li tko da li je Rusko stanovništvo "odsječeno" od zapadnog interneta, da li mogu čitati zapadne vijesti?
26.02.2023 | 12:09
Gjuroo kaže:
Već više puta su ljudi ovdje barem uputili na informaciju kako je tamo klaonica i kako Rusi nimalo ne cijene živote svojih vojnika i u valovima ih šalju u sigurnu smrt. Nije mi jasno kako nakon svega toga možeš još tvrditi da Rusi "s malo energije i žrtava strpljivo i lagano melju otpor". Da, napreduju centimetar po centimetar, ali uz ogromne žrtve kako na jednoj, tako i na drugoj strani.

Bakhmut je već davno otpisan. Ako nakon rata ostane unutar granica Ukrajine, bit će proglašen gradom-herojem. Što se duže brani, to je pogibelj za rusku stranu veća.
Evo, možemo se vratiti na ovo za mjesec dana, pa prokomentirati tko je bio bliži istini.


Koliko sam upratio komentare Djure Genijalca, on se baš ne bavi time što će biti sutra i što-bi-bilo-kad-bi-bilo već donosi činjenično stanje koje je trenutno na terenu.


Tu imamo više perspektiva. Prva je ta da sve što čujemo s naše strane je propaganda, a tako i s druge, tako da ti podaci o "ogromnim žrtvama" suparničke strane uvijek bivaju uveličani. Moj zaključak je da to nije tako jer da su gubici toliko dramatični, ne bi Bahmut još bio opkoljen. Druga perspektiva, ona na koju ja upozoravam od samog početka, je ta moja "Starcrat" prespektiva, a to znači da ruski gubici njima nisu bitni na strateškoj razini. Kada ulaziš u partiju s kartama s kojima znaš da možeš pobijediti jer si toliko nadmoćan, imaš potpuno drugačiju jednadžbu što su "ogromni gubici". Oni će Bahmut osvojiti ovako ili onako i to je poanta. Kažem, vratimo se na ovo za mjesec dana, pa ćemo vidjeti ishod.

A opet, ako je taj grad otpisan, zašto se Ukrajinici i dalje žrtvuju za njega, čija je to politika i odluka i s kojim ciljem?

Djuro ima zaista temeljita izvješća s terena, ali uvijek su vrlo optimisitična za ukrajinsku stranu, a na kraju završi loše i izgubi se još jedan komad teritorija. Ja se ne bavim toliko taktičkim stvarima na terenu, ponekad komentiram meni očite algoritme u borbi, mene od samog početka više zanima šira politička slika, a to je ona gdje se gleda budućnost i ukupni ishod ovog rata, a zapad se tu postavio licemjerno, ili najmekše rečeno, naivno.
26.02.2023 | 12:13
Air kaže:
Zna li tko da li je Rusko stanovništvo "odsječeno" od zapadnog interneta, da li mogu čitati zapadne vijesti?


Ne znam, ali je super pitanje! No, ako "slobodumni demokratski" Ameri ne mogu čitati Ruse, a po novome u Kanadi sami Kanađani ne mogu čitati niti sve SVOJE medije (velika Google afera trenuto gdje je vlada tražila od njih da se cenzurira pristup nevladnim medijima), onda što možemo očekivati u jednoj autokratskoj Rusiji?
26.02.2023 | 12:29
Djuro genijalac kaže:
I opet, ne znam se referirati na Starfcraft terminologiju, ali iz konteksta i tona tvojeg threada bi Ukrajinci trebali biti u kotlini? Uzvisine su zapadno od Bahmuta (o tome sam već pisao) i to su sve položaji AFU koji su potpuno utvrđeni. Rusi napadaju u kotlini tj. nizini, tj. ispod su obrambenih položaja AFU.

BTW, čiste i neporecive poraze ruske strane u prethodnih 4 faza rata si ofrlje preletio iako je isti Starcraft obrazac i tad vrijedio?


U pravu si, traži objašnjenje: ovo moje "kotlina" je bilo u smislu odnosa snaga, a ne u geofizičkoj mjeri, visini terena - nisam uopće pratio tko ima stvarni "high ground", tko je na brdu. U smislu odnosa snaga u "kotlini", tj. stjeran u kut, je onaj tko ima sužen pristup novim jedinicama i resursima, tko je opkoljen, a to je u Bahmutu ukrajinska vojska. A znamo kako većina takvih bitaka završi u Starcraftu kada imaš suparnika opkoljenog s 3 strane.

Ono što ti brojiš kao "poraz" Rusa, a to je da su izgubili više vojske od Ukrajinica, njima samima nije "poraz", jer oni to tako ne gledaju, isto kao u Starcraftu, zerg radi tako jer može, njih zanima mapa s resursima, a kako vidimo nakon godinu dana, tu im ide sasvim dobro. Očigledno im se ne žuri, igraju to vrlo strpljivo. I dalje imam osjećaj da se zapad više bavi PR ratom, a Rusi stvarnim ratom. A to se i uklapa interes vojno-korporativnog lobija.

Amerikanci misle voditi ovaj rat sve dok Ukrajina bude mogla regrutirati novi "cannon fodder" za njihovo oružje. Kada to više ne bude bilo moguće, tek tada stvar staje uz strašan račun u razaranju i ljudskim žrtvama za Ukrajinu, ono što je prof. Mearsheimer predvidio godinama unazad.
26.02.2023 | 12:35
Nego, spominjalo se ovdje - onaj uništeni ruski tenk koji su dovezli pred rusko veleposlanstvo...

Ima li tko da je zaista u Berlinu, pa da čujemo iz prve ruke što je istina, jer van MSM cure informacije i to o demonstracijama od 40.000 ljudi koje službeni mediji ignroriraju:

"Ukraine's charm offensive in Berlin did not go as expected.

Russian destroyed tanks were brought to Berlin from Ukraine. They were supposed to remind the Germans of giving military aid to Ukraine.

But instead, the citizens of Germany began bringing flowers to the tank."


Koji kaos osjećaja, razmišljanja i interesa...
26.02.2023 | 12:44
dpasaric kaže:
Oni će Bahmut osvojiti ovako ili onako i to je poanta. Kažem, vratimo se na ovo za mjesec dana, pa ćemo vidjeti ishod.
A opet, ako je taj grad otpisan, zašto se Ukrajinici i dalje žrtvuju za njega, čija je to politika i odluka i s kojim ciljem?


Pa posve je jasno, k vragu! Oduzimaš neprijatelji vrijeme i snagu. Ako tamo Rusija potepe 30.000 vojnika (a to je sigurno KONZERVATIVNA procjena ruskih gubitaka SAMO u Bahmutu), to su snage koje neće napadati dalje. Ukrajina ih tu zadržava i kupuje vrijeme dok druga postrojbe prolaze obuku i moderna zapadna tehnika ne dođe na frontu u smislenom korištenju. Identična situacija kao kod nas s Vukovarom.
Idemo tvojom hladnom realnom logikom. Neprijetalj se iskrca na Grobniku i želi osvojit Rijeku. Imaš utvrdu Čavle. I tamo se borbe traju mjesecima. Ono rokaju, ti se braniš i usporavaš ih, oni ginu, gube oklop i sve ostalo. Da, Čavle su propale, ali sve što je tamo ispucano, neće pasti na Rijeku koja je, grubo, ali istinito, vrijednija od Čavla. Braniš to dok možeš, jer ti preko luke dolaze nove snage, oružje i sve ostalo. Ili ćeš se odmah povući i predati im sve ili ćeš napustiti Čavle i onda se s njima boriti po Rijeci dok oni razaraju i ruše sve što mogu i usputno onemogućiti dobavu pomoći, jer ti je i luka sad u području ratnih djelovanja?

dpasaric kaže:
Djuro ima zaista temeljita izvješća s terena, ali uvijek su vrlo optimisitična za ukrajinsku stranu, a na kraju završi loše i izgubi se još jedan komad teritorija.


Nisi odgovorio na pitanje o tome tko je dobio koju od dosadašnjih 4 faza rata? Glede teritorija, činjenice. Nakon inicijalne invazije, oko 30% Ukrajine je bilo pod okupacijom (budimo precizni, ruske snage su bile na tom postotku teritorija, ali nisu ga kontrolirale). Nakon napuštanja sjevera i područja oko Kijeva i istočno od njega, ruske snage su pod svojom kontrolom (i opet, nategnuta tvrdnja, ispravno je reći da je njihova vojska bila na tom području) imale 22% Ukrajine (u to se ubraja i Krim koji je pod okupacijom od 2014. i sam predstavlja 7% teritorija Ukrajine). Čak i ako to uzmemo kao polazišnu točku za ocjenu uspješnosti (i zanemarimo inicijalnu propast ideje o zauzimanju Kijeva što je samo po sebi neuspjeh strateških razmjera tj. u startu predstavlja ruski gubitak 8 posto teritorija) tj. kao potvrdu tvoje tvrdnje 'a na kraju završi loše i izgubi se još jedan komad teritorija' činjenice govore slijedeće: trenutno je pod ruskom okupacijom 17% posto ukrajinskog teritorija. Dakle, inicijalna agresija 2022. je Rusiji donijela teritorijalni dobitak od 23 posto (nazovimo to tako; Krimovih 7% su imali od 2014.). Sad je taj dobitak sveden na 10% (17 posto ukupno, minus 7% Krima iz 2014.).
Pa mi sad reci točno po kojem mjerljivom kriteriju Rusija dobiva ovaj rat?
26.02.2023 | 13:02
Djuro genijalac kaže:
Pa mi sad reci točno po kojem mjerljivom kriteriju Rusija dobiva ovaj rat?


Oduzimanje snage neprijatelju ima smisla kada je neprijatelj podjednak (kao situacija u našem Domovinskom ratu gdje smo bili slabiji, ali ne TOLIKO slabiji koliko Ukrajina protiv Rusije). A oduzimanje vremena je ovdje na svoju štetu, a ne Rusa, pa izvrnuo si! Nije da Rusi imaju rat na svom terenu, da njima privreda stoji i da su oni bez struje.

Tko kontrolira istočni dio Ukrajine? Rusi. Eto ti kriterij. Gubitci su njima nebitni.
26.02.2023 | 13:02
tino1 kaže:
Fp0CNDqX0AAsPO-.jpeg



Budala ima svugdje pa i u poštenoj i humanoj Rusiji. Ovaj specijalac kaže da ne zna da ima tetovažu na leđima?


Kad si već ovo tu zakvačio, evo (ne)zgodne paralele (preporučam svima klik na link, ne traje dugo):

twitter.com/georgian_legion/status/1628891508488261632?s=20
26.02.2023 | 13:03
Čini se da je i Admiral Lošo dobar u Starcraftu:

26.02.2023 | 13:21
dpasaric kaže:
Djuro genijalac kaže:
Pa mi sad reci točno po kojem mjerljivom kriteriju Rusija dobiva ovaj rat?


Oduzimanje snage neprijatelju ima smisla kada je neprijatelj podjednak (kao situacija u našem Domovinskom ratu gdje smo bili slabiji, ali ne TOLIKO slabiji koliko Ukrajina protiv Rusije). A oduzimanje vremena je ovdje na svoju štetu, a ne Rusa, pa izvrnuo si! Nije da Rusi imaju rat na svom terenu, da njima privreda stoji i da su oni bez struje.

Tko kontrolira istočni dio Ukrajine? Rusi. Eto ti kriterij. Gubitci su njima nebitni.


Davore, evo, nije me sram priznati da sam glup. Javno to tu priznajem pred svim članovima ovog foruma. Dakle, Rusija krene s inicijalnom invazijom. Cilj je osvajanje kompletne Ukrajine, smjerna vlasti itd itd... Ona (invazija) potraje nekoliko dana, uz nesnalaženja domicilnih snaga, pa i otvorene izdaje, RuAF osvoji sve skupa 30% teritorija Ukrajine na brzinu (Krim i dijelove Luganska i Donjecka imaju od ranije, samo Krim ima 7%, ovo bi bilo još 2-3 posto). AFU kreću u obranu i sad imamo otvoren rat. Nakon mjesec i pol pretrpe takve gubitke i otpor na sjeveru da su otamo istjerani. Njihov teritorijalni dobitak je sa 30 posto pao na 22 posto. U to su uključena područja Krima (7%) i otprije teritoriji nad kojima demokratski izabrana vlast Ukrajine nema nadzor. Dakle, nakon godinu dana je Rusija 'osvojila' -13% teritorija (da budem posve precizan IZGUBILA je 13 posto inicijalnog teritorijalnog dobitka) i danas je njen plus 17% u odnosu na 2014. Ako promatramo samo razdoblje od 24. 02. 2022. onda je njen dobitak sveden ne na 10%, nego na još manje (ispravno si primjetio da su područja Luganska i Donjecka već otprije pod ruskom okupacijom).
Znači od trenutka kad je krenuo otvoreni rat na teritoriju Ukrajine nakon inicijalne invazije i gledamo otvoreni sukob dvije vojske, AFU su istjerale ruske snage sa 13 posto ukupnog teritorija Ukrajine. Ne vidim kako drugačije uspoređivati dvije vojske u nastupima, nego od trenutka kad je krenuo otvoreni vojni sukob tj. imamo zajednički nazivnik pa ih možemo uspoređivati. I tu nisam uzeo u obzir gubitke koji su ostvareni da se to stanje na terenu postigne, jer, kako kažeš, oni Rusima nisu bitni. Iako i dalje smatram i tvrdim da su gubici svima bitni i da svaka vreća ima dno, ok, to ostavljamo po strani. I temeljem tog učinka u kojem je ruska vojska u godinu dana satrala 150.000 vlastitih ljudi, utrošila nebrojene količine tehnike i za sve to ostvarila gubitak od 13 posto teritorija Ukrajine koji je već imala u okupaciji ti tvrdiš da oni dobivaju u ratu. I opet, velim, evo glup sam i idem natrag u školu da mi objasne gradijente, derivacije, promjene funkcija i što one znače tj. kad neka funkcija pada, a kad raste.
26.02.2023 | 14:03
Djuro svaka cast za opisanu proteklu nam godinu. U nacelu sa svime napisanim slazem, jer je to u biti, tako i bilo.

Uvijek si bio neko tko se oslanjao na cinjenice i javno dostupne podatke, a malo manje na osobne zelje, prognoze buducnosti i "analitiku". Trudis se biti sto je moguce vise objektivan i realan. Za razliku od mene, koji na dosta stvari imam nekakav navijacki stav

Ja sam nekako vise fokusirao na buducnost i sta bi bilo kad bi bilo.

Zelio sam da Ukrajinci dobiju moderno topnistvo (check). Da su ga imali odmah na pocetku, da razvale onaj zaglavljeni konvoj sjeverno od Kijeva, mozda bi ovaj rat do sada bio i zavrsen.

HIMARS sam totalno zanemario i smetnuo s uma. Nisam niti sanjao da je moguce da ce odigrati toliko bitnu ulogu u ovom ratu. Taj sustav ni Amerikancima nikada nije toliko vrijedan bio, niti u jednom ratu. Raketni bacaci su sovjetska prica, NATO nema tu doktrinu ratovanja. Ali eto, puno pogodak ocigledno

Nadao sam se zapadnim tenkovima kada se o tome nije niti pricalo (check). Stizu eto jako skoro i napravit ce darmar na bojistu. Prvenstveno iz razloga sto ce probiti utvrdjene bojisnice, a Rusi su razvuceni jako tanko cijelom duljinom fronta. Pricuvne polozaje nemaju. Tako da cim pukne prva crta, nastat ce bjezanija i Ukrajinci ce jako brzo napredovati po dubini. Prognoza, pocinje za 2-3 tjedna.

Sada tvrdim da ce dobiti i borbene avione ukoliko ovaj rat potraje dovoljno dugo. Prognoza, 6-9 mjeseci. Realno, jako je kompleksna tranzicija i obuka pilota. Americkom pilotu sa F-18 na F-16 recimo treba 70-80 dana zestokog treninga, samo za tranzicije sa jedne letjelice na drugu. A zamisli nekome tko je dosao sa ruske starudije, pri tome jos ne govori engleski jezik

Ovo sto Davor pise u nastojanju da ostane objektivan, vrijedja inteligenciju i granici se sa zdravim razumom. Bakhmut, vojno gledano, nema nikakvu stratesku vrijednost. To je trebala biti odskocna daska za dva puno vaznija grada, Kramatorsk i Sloviansk. Ali jbg ispao je daska na kojoj su zapeli Danas, Rusija ga zeli samo zato sto se mjesecima o tom gradu prica, pa da imaju nekakvu pobjedu za domacu javnost. Nikakvu drugu vrijednost taj razoreni grad nema, osim medijske.

Obje strane tamo imaju strasne svakodnevne gubitke. Ukrajina zadnjih tjedana nesto manje, jer Rusi ne pucaju artiljerijok kao inace. Ponestaje im streljiva ili ga cuvaju za nesto drugo. Osobno znam ljude koji su i danas tamo, u kontaktu smo, pa imam nekakve info iz prve ruke.

Ono sto Davor ne zna o bilo kojem ratu (mozda nije programirano u Starcraftu) je da, po prirodi stvari, strana koja napada ima 3 do 4 puta vece gubitke, jer obicno napadaju utvrdjene polozaje.

Ti gubici u urbanim borbama su jos i veci, zato Rusi ne smiju niti da udju u centar grada. Zamisli sada Ruse koji mjesecima konstantno napadaju, trce preko nekih poljana kroz minska polja, poklopljeni artiljerijom na otvorenom terenu (jer napadaju i krecu se van zaklona), koliko samo ginu. Za nista. I onda Davor napise da to Rusi "sa lakocom odradjuju bez gubitaka i sa malo napora"...

Mrtvi vojnici im ko mravi leze po livadama, niko ne dolazi nit tijela da izuce i pokupi. Sreca pa je zima pa se tijela jos uvijek ne raspadaju.

Bakhmut sutra da padne, strateski se nista nece promijeniti. Ama bas nista. Gubitke koj se Rusi imali u tom gradu i ratu opcenito ce osjetiti generacije.

Vukovar je grad rupa. I dan danas je drzavi totalno nebitan i zaboravljen. Sluzi da se politicari fotkaju, jednom godisnje. U ratu je bila druga prica. Branili ga obicni mali ljudi bez ikakve velike potpore. Srazmjer sile koja je napadala Vukovar i momaka koji su ga branili, je kao da su NATO i Rusija i Kina udruzeno napali Kosovo ili Vatikan.

Na kraju je ocekivano pao, ali je poklonio vrijeme i omogucio nekim drugim gradovima da pripreme svoju obranu. Pao je, ali je ratni grad heroj. I uvijek ce biti... Tu je vrijednost i Bakhmuta, caki da padne, a ne nekakva strateska o kojoj Davor prica.

Poceo sam se nervirati, bolje da skratim. Ugodan dan vam zelim
26.02.2023 | 14:31
Samo vi poslušajte "ludog" admirala Lošu, meni je fascinantno da on, kojeg se često guralo na margine kao "teoretičara zavjere", sada odlično analizira situaciju i sve ispravno tumači. Posebno je zabavan dio, a to je došlo s više strana, da je "lutak" Biden došao u Kijev tek nakon što je Putin zajamčio da će tamo biti siguran.

Mada nije da bi ekipa koja njime upravlja bila nešto oštećena da ga izgube, dapače, sigurno bi to pretvorili u sjajan PR sebi u korist i novi razlog da se upumpa još našeg poreznog novca u njihovu ratnu industriju.
26.02.2023 | 15:26
dpasaric kaže:
Posebno je zabavan dio, a to je došlo s više strana, da je "lutak" Biden došao u Kijev tek nakon što je Putin zajamčio da će tamo biti siguran.


Putin ne moze da bude siguran za svoj vlasiti zivot, a on ce nekome nesto garantirati Sjedi za onim retardirano velikim stolovima i krije se po bunkerima, jer je tako spokojan. Jebem te zivote novinara i spinova.

Meni je sasvim normalno da su sluzbe odradile svoj posao i da su nekim nezvanicnim kanalima javili Moskvi da ce Biden biti u Kievu taj dan. Cisto da ne bude nismo znali, ako zaluta neka raketa i greskom ubije predsjednika najvece svjetske sile. To je tako realno, normalno i prakticno.

I sve strane su imale koristi od te informacije. Na kraju dana, mangupski je potez sto je uopce i otisao tamo. Covjek je otisao u posjet u ratnu zonu, u drzavu gdje USA uopce nema vojne trupe.

Kao sto je dolazio i u Sarajevo 1993-1994, u pola rata.

Screenshot2023-02-26at09.25.44.png
26.02.2023 | 15:36
Evo i navodne fotke iz Berlina... ovo izvještavaju afrički mediji:



"More than 10,000 Germans protested in Berlin on Saturday against arming Ukraine to fight Russia. They brandished signs that read "Negotiate, not escalate" The protest's organizers said on their website, "We call on the German chancellor to stop the escalation of arms deliveries. Now!...Because every day lost costs up to 1,000 more lives - and brings us closer to a 3rd world war."
26.02.2023 | 15:42
Sve je spin, taje nam krucijalne informacije. Moramo u Afriku po njih.

Davor bi trebao raditi u nekoj bolnici s ljudima koji imaju niski tlak, za par dana bi ih doveo u red.

Ali evo, Sjeverna Koreja odnosno Deutsche Welle isto javlja:

www.dw.com/en/thousands-in-berlin-attend...ace-rally/a-64818249

Evo i Kubanski The Gurdian:

www.theguardian.com/world/2023/feb/25/th...g-weapons-to-ukraine
26.02.2023 | 16:30
dpasaric kaže:
Već više puta su ljudi ovdje barem uputili na informaciju kako je tamo klaonica i kako Rusi nimalo ne cijene živote svojih vojnika i u valovima ih šalju u sigurnu smrt. Nije mi jasno kako nakon svega toga možeš još tvrditi da Rusi "s malo energije i žrtava strpljivo i lagano melju otpor". Da, napreduju centimetar po centimetar, ali uz ogromne žrtve kako na jednoj, tako i na drugoj strani.

Bakhmut je već davno otpisan. Ako nakon rata ostane unutar granica Ukrajine, bit će proglašen gradom-herojem. Što se duže brani, to je pogibelj za rusku stranu veća.


Evo, možemo se vratiti na ovo za mjesec dana, pa prokomentirati tko je bio bliži istini.

Koliko sam upratio komentare Djure Genijalca, on se baš ne bavi time što će biti sutra i što-bi-bilo-kad-bi-bilo već donosi činjenično stanje koje je trenutno na terenu.


Tu imamo više perspektiva. Prva je ta da sve što čujemo s naše strane je propaganda, a tako i s druge, tako da ti podaci o "ogromnim žrtvama" suparničke strane uvijek bivaju uveličani. Moj zaključak je da to nije tako jer da su gubici toliko dramatični, ne bi Bahmut još bio opkoljen. Druga perspektiva, ona na koju ja upozoravam od samog početka, je ta moja "Starcrat" prespektiva, a to znači da ruski gubici njima nisu bitni na strateškoj razini. Kada ulaziš u partiju s kartama s kojima znaš da možeš pobijediti jer si toliko nadmoćan, imaš potpuno drugačiju jednadžbu što su "ogromni gubici". Oni će Bahmut osvojiti ovako ili onako i to je poanta. Kažem, vratimo se na ovo za mjesec dana, pa ćemo vidjeti ishod.


Ovo je tvoja tvrdnja:
"Rusi tamo s malo energije i žrtava strpljivo i lagano melju otpor uz velike žrtve branitelja, a Ukrajina gura sve što može tamo jer bi gubitak Bahmuta bio ne mali problem za moral, a i gubitak bitne geostrateške pozicije."

Pokušavam na ovo nekako suvislo odgovoriti, ali si mi napravio totalnu zbrku u glavi
Prvo tvrdiš da Rusi s malo žrtava melju obranu Bakhmuta, a onda veliš da Rusima nisu bitni njihovi gubitci.
Usto ustvrdiš da Rusi s malo žrtava nanose velike gubitke braniteljima, a onda opet veliš kako propaganda uveličava broj žrtava.
Čiju propagandu ti to pratiš, sunce ti kalajsano?

Kao što je Lovrić napisao, u ovakvoj vrsti ratovanja napadači obično imaju višestruko veće gubitke od branitelja.

A opet, ako je taj grad otpisan, zašto se Ukrajinici i dalje žrtvuju za njega, čija je to politika i odluka i s kojim ciljem?


Sjeti se Vukovara i sve će ti biti jasno.

Djuro ima zaista temeljita izvješća s terena, ali uvijek su vrlo optimisitična za ukrajinsku stranu, a na kraju završi loše i izgubi se još jedan komad teritorija. Ja se ne bavim toliko taktičkim stvarima na terenu, ponekad komentiram meni očite algoritme u borbi, mene od samog početka više zanima šira politička slika, a to je ona gdje se gleda budućnost i ukupni ishod ovog rata, a zapad se tu postavio licemjerno, ili najmekše rečeno, naivno.


Djurina izvješča s terena mogu zvučati optimistično, ali to je samo zato što se ruska ratna mašinerija pokazala manje učinkovitom nego što su mnogi očekivali (uključujući i mene).
Budućnošću se više ne bavim jer mi je razmišljanje o budućnosti narušilo sadašnju kvalitetu života. Prije godinu dana općenito sam prestao pratiti medije i ne osjećam se zakinutim. Na zapadu ništa novo.
26.02.2023 | 16:44
Pozdrav!
Ja bih dodao video klip koga smo svi svjesni, ali nas ipak podsjeća na stvari koje su se možda tijekom cijelog ovog topica malo zaboravile ili maknule iz fokusa, zaista nije bitno .
Svi se slažemo da u Ukrajini osim Ukrajinaca sa Rusima ratuje - NATO.
Pa koji je to odnos snaga u svim aspektima - ovaj video zorno pokazuje.
Od populacije, broja vojnika, budžeta, po svim parametrima NATO je barem duplo, a puno češće i tri puta jači od Ruske Federacije.
I kako onda Starcraft ili bilo koja takva igrica, kada bi "progutala" navedene podatke - može inscenirati pobjedu Rusije?
Podaci su za prošlu godinu:

Mislim, kada se još spominje Starcraft - ne igram takve igre - ali to je igra tipa Rome Total War ako ne griješim?
Dodajem, zaista mi nije jasno kako bi današnja vezija igre modernog ratovanja sa ovim ubačenim podacima (ako su istiniti - sve to stoji) kao konačne pobjednike stavila Ruse?
Sorry Davore, nema mi logike.
Možda griješim.
U to ne ulazim.
Samo kažem.
Pogledao sam taj video, vidim spominješ Starcraft - pa mi je palo ovo na pamet.
Eto.
Nikakva provokacija.
26.02.2023 | 16:44
dpasaric kaže:
Evo i navodne fotke iz Berlina... ovo izvještavaju afrički mediji:
"More than 10,000 Germans protested in Berlin on Saturday against arming Ukraine to fight Russia. They brandished signs that read "Negotiate, not escalate" The protest's organizers said on their website, "We call on the German chancellor to stop the escalation of arms deliveries. Now!...Because every day lost costs up to 1,000 more lives - and brings us closer to a 3rd world war."


Evo isti ti Švabe od prije godinu dana:

Berlin_Protest.jpg


Nek se odluče

Davore, follow the money. Tko je organizirao taj prosvjed?
26.02.2023 | 16:50
Gjuroo kaže:
Ovo je tvoja tvrdnja:
"Rusi tamo s malo energije i žrtava strpljivo i lagano melju otpor uz velike žrtve branitelja, a Ukrajina gura sve što može tamo jer bi gubitak Bahmuta bio ne mali problem za moral, a i gubitak bitne geostrateške pozicije."

Pokušavam na ovo nekako suvislo odgovoriti, ali si mi napravio totalnu zbrku u glavi
Prvo tvrdiš da Rusi s malo žrtava melju obranu Bakhmuta, a onda veliš da Rusima nisu bitni njihovi gubitci.
Usto ustvrdiš da Rusi s malo žrtava nanose velike gubitke braniteljima, a onda opet veliš kako propaganda uveličava broj žrtava.
Čiju propagandu ti to pratiš, sunce ti kalajsano?


Vidim da sam dužan objašnjenje! Naravno da će svaka strana pokušati minimizirati svoje žrtve, ali kada je u pitanju neki strateški cilj, a resurse imaš, onda te "neće biti briga za gubitke" - ako si ih možeš priuštiti. To je logika gradskog mafijaša koju sam ovdje već objašnjavao, ali kako nisi iz Rijeke, ne znaš konkretnog čovjeka i kako je on "sređivao" stvari. To dajem kao primjer da vaša "racionalna" štreberska logika tu ne prolazi.

Rusija se sada ponaša kao taj mafijaš i realno imamo "gang wars" preko kičme ukrajinskog naroda. Plastičan primjer koji sam dao kao anegdotu, kojoj sam svjedočio vlastitim očima, je kada je taj mafijaš, u strogom centru grada, zabio svoj skupocjeni cabrio Mercedes u bezvrijednog Stojadina čovjeka s kojim je imao neku "situaciju". Da, stojadin je vrijedio možda 1.500 €, a Mercedes 150.000 €, ali on je to napravio jer može. I bilo je grubom silom po njegovu. Izgubio je 100 puta više, ali je siromah ostao bez ičega, a on je imao rezervni auto.

Rusi, da stvarno žele Bahmut "sad odmah", imaju načina pregaziti ga. No, očigledno njima odgovara ovaj tempo i iscrpljivanje suparnika. Zato navoditi taj grad kao mjesto gdje oni rade nešto protiv svog interesa nije baš dobar primjer.
26.02.2023 | 16:58
Kloba kaže:
Pozdrav!
Svi se slažemo da u Ukrajini osim Ukrajinaca sa Rusima ratuje - NATO.


Ne, naravno. Još uvijek je to samo podrška i pomoć nekih zapadnih zemalja Ukrajini koju još uvijek i Rusija tolerira.
26.02.2023 | 17:03
dpasaric kaže:
Rusi, da stvarno žele Bahmut "sad odmah", imaju načina pregaziti ga. No, očigledno njima odgovara ovaj tempo i iscrpljivanje suparnika. Zato navoditi taj grad kao mjesto gdje oni rade nešto protiv svog interesa nije baš dobar primjer.


...I vice versa.
26.02.2023 | 17:05
Gjuroo, pa nemojmo se sada "praviti Englezi", kako se ono kaže.
bez love iz Amerike i municije zemalja NATO pakta Ukrajina bi pala odavno.
kako onda ne ratuju Rusi i protiv NATO pakta?
Ajde budimo realni.
Nisu na zemlji, ali su svuda okolo i daju Ukrajincima takve iznose da oni zaista "samo" trebaju izdržati taj rat psihički i fizički (ovo je ispalo jako površno i glupo ali znaš što hoću reći).
Da se za lovu i naoružanje ne moraju brinuti iako su njihove vlastite rezerve presušile odavno.
Pa to barem ne moramo naglašavati, zar ne?
ili griješim i tu i to nije tako?
Slobodno me demantiraj.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
26.02.2023 | 17:08
Gjuroo kaže:
sunce ti kalajsano?


Gjuroo odlake si? Negdje oko Broda?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 28 minuta
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, MacSlavko, Maxxy, Riba, VanjusOS, Anonimci (325)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.68 Seconds

Provided by iJoomla SEO