Ukrajina
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ukrajina


  • Air
  • Korisnik
  • 64
06.11.2022 | 12:48
dpasaric kaže:
Air kaže:
Ti u jednadžbu uopće ne uključuješ Ukrajinski narod koji se bori za svoju slobodu.


To je vrlo upitna početna postavka - jer Ukrajina je "malo veća BiH", lonac raznih nacija, a u istočnim pokrajnama živi ruska manjina i ona je otvoreno za pripajanje Rusiji. Međunarodni nadzor referenduma (što zapadni mediji ne prenose) je iznio da kolikogod su se trudili naći neka namještanja glasovanja, toga nije bilo. Zato su Rusi i spremni ponoviti referendum pod kakvimgod nadzorom UN želi, i to je ono što je Elon Musk predlagao.

Kaže jedan građanin u Donbasu (neka talijanska TV ekipa): "Ako niste živjeli u Ukrajini, ne znate kakav je to cirkus od države, nije Rusija zlato, ali ima daleko više reda i pravde za male ljude, zato sam za Rusiju."

Znači jedino pravedno rješenje je od UN-a nadziran referendum i da sami ljudi koji tamo žive odluče gdje žele biti.


Polazište ovog je ustavni zakon Ukrajine i međunarodni zakon.
Iako ih ne znam u potpunosti mislim da sam upoznat sa temeljnim njihovim elementima bitnim za ovo što si napisao. Ispravi me ako griješim.

Po tom ustavu Ukrajina je cjelovita država koja se ne sastoji od jedinica koje imaju zakonsko pravo na odcjepljenje - ona je nedjeljiva u svakom pogledu. To znači da nikakav referendum neke manjine ne daje joj pravo na odcjepljenje. Točka. Tu Muskov prijedlog pada nepovratno u vodu.

Međunarodni zakon zabranjuje bilo kakav napad na neku suverenu državu. Ne postoji pravno opravdanje za napad Rusije na Ukrajinu. Tako da bilo koje provakacije od strane Amerike nisu i ne mogu biti opravdanje za napad Rusije na Ukrajinu.
Sve što se dešava u Ukrajini je isključivo u jurisdikciji Ukrajine.

Rusija može biti ugrožena i braniti se ako netko napadne njen teritorij. Sve ostalo su gluposti. Dokaz su druge države nato članice koje graniče sa Rusijom.

To da li je Ukrajina kao BiH ja bi stavio pod upitnik.
Zašto?
Vjerojatno jesu narodi / građani Ukrajine imali (EDIT: imaju i dalje) neke razmirice i neriješene probleme. Međutim, nakon 250 dana rata Ukrajinski narodi i građani su jedinstveni u obrani od Ruskog napada. To ne što govori.
Ja još nisam čuo nešto suprotno tome, ispravi me ako griješim.
06.11.2022 | 13:38
Air kaže:
Međunarodni zakon zabranjuje bilo kakav napad na neku suverenu državu. Ne postoji pravno opravdanje za napad Rusije na Ukrajinu. Tako da bilo koje provakacije od strane Amerike nisu i ne mogu biti opravdanje za napad Rusije na Ukrajinu.
Sve što se dešava u Ukrajini je isključivo u jurisdikciji Ukrajine.


A koji zakon dozvoljana USA da napada suverene države?

Velesile mogu što hoće. Za rat su podjednako krive obje države.
Da je Ukrajina proglasila neutralnost i da se nije priklonila zapadu, do ovoga ne bi došlo.

Dobro citiraš ustav, pa bi mogao i u Istru ići i njima citirati naš ustav jer i tamo postoje separatisti koji žele odcjepljenje.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
06.11.2022 | 15:32
jura22 kaže:
Air kaže:
Međunarodni zakon zabranjuje bilo kakav napad na neku suverenu državu. Ne postoji pravno opravdanje za napad Rusije na Ukrajinu. Tako da bilo koje provakacije od strane Amerike nisu i ne mogu biti opravdanje za napad Rusije na Ukrajinu.
Sve što se dešava u Ukrajini je isključivo u jurisdikciji Ukrajine.


A koji zakon dozvoljana USA da napada suverene države?


Niti jedan.

Velesile mogu što hoće.


To je činjenica. Mi ovdje ne pokušavamo donesti presudu koliko tko treba "odslužiti" za ono što je napravio u proteklih 50 ili 100 godina.
Ja vidim ovo kao pokušaj dolaska do ispravnog gledanja na cijelu situaciju iz "obične ljudske" perspektive.

Za rat su podjednako krive obje države.


Ne slažem se s ovim jer kao što sam napisao ne postoji niti jedno opravdanje da Rusija napadne Ukrajinu ako ova nije prethodno napala nju (mislim na teritorij). Ako bi išli dublje u to tko je koga "napao" došli bi do zaključka da je Rusija prvo "napala" Ukrajinu tako što je miješanjem u izbore u Ukrajini iskoristila "spavanje" Ukrajinaca i postavila svog čovjeka na vlast. Treba zapaziti da nije bilo obrnuto.

Da je Ukrajina proglasila neutralnost i da se nije priklonila zapadu, do ovoga ne bi došlo.


Koja je poruka ovog?
Da je Ukrajina trebala ostati pod Rusijom?
Da kao suverena samostalna država ne smije birati svoju budućnost iako pri tom ne napada niti jednu državu?
Nisam te shvatio. Možeš pojasniti?

Dobro citiraš ustav, pa bi mogao i u Istru ići i njima citirati naš ustav jer i tamo postoje separatisti koji žele odcjepljenje.


Ha, ha.... Sad ćeš dobiti po nosu.
Sam si to tražio.
06.11.2022 | 15:44
dpasaric kaže:
Međunarodni nadzor referenduma (što zapadni mediji ne prenose) je iznio da kolikogod su se trudili naći neka namještanja glasovanja, toga nije bilo.


Misliš - nije bilo drugog namještanja glasovanja osim činjenice da su prethodnih 8 godina filtrirali stanovništvo na način da su protjerali (ili što drugo, gore) svo ukrajinsko stanovništvo iz tih regija? Zamisli, da su u SAO Krajini ranih devedesetih proveli takav "legitimni" referendum o tome tko želi u kojoj državi živjeti?

Baš ga... ono... odvališ i ostaneš živ...
06.11.2022 | 15:49
jura22 kaže:
Dobro citiraš ustav, pa bi mogao i u Istru ići i njima citirati naš ustav jer i tamo postoje separatisti koji žele odcjepljenje.


Siguran sam da neki i postoje. Isto tako sam siguran da je više takvih u npr. zagrebačkoj Dubravi.

Koji je vama tamo gore q...?
Serete i pljucate po Istri, niste nikad u Istri ni bili (osim možda na nekom ljetovanju). Istra i Međimurje su jedini dijelovi Hrvatske gdje ljudi u značajnoj većini imaju neki zdrav i progresivan sustav vrijednosti. Gdje se ljude cijeni po tome koliko rade, a ne po tome odakle im je ćaća. Ugledajte se malo više na Istru pa da ne bude Hrvatska danas u EU ono što je Kosovo bilo u SFRJ.
06.11.2022 | 17:20
Evo, Kina je nedvosmisleno progovorila. www.scmp.com/news/china/diplomacy/articl...clear-message-russia

Sad je zbilja vrijeme da se Rusiju izbaci iz Ukrajine svim raspoloživim sredstvima što je prije moguće.
06.11.2022 | 17:49
dpasaric kaže:
Kako je Krešo na lajni lijepo rekao: "100.000 tona demokracije".


Ja bi taj brod prije nazvao 100000 tona mirnog sna i spokoja

Jamstvo da se nikada nece vise desiti jedan Vukovar ili Ovcara. Jamstvo da te nece napasti neka abnormalno jaca silka od koje ne znas kako se obraniti. Jamstvo mira i stabilnosti u regionu. Jamstvo za ulaganja i poslovne investicije u Hrvatskoj.

Inace imali bi stalno te tvoje omiljene refernedume o odcjepljenju na istoku Hrvatske. Srbija bi samo prepisala ovo sto radi Rusija i koristila "ugrozene" Srbe da pravi probleme Bih, Hrvatskoj i Crnoj gori. Clanstvo u NATO to opstruira u korijenu.

Zato je, blago receno, sramota sto Hrvatska drzava ne ulaze vise u svoju vojsku, i realno, puno vise je dobila clanstvom nego sto je u njega dala.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
06.11.2022 | 18:09
drlovric kaže:
Zato je, blago receno, sramota sto Hrvatska drzava ne ulaze vise u svoju vojsku, i realno, puno vise je dobila clanstvom nego sto je u njega dala.


Zar ne vidiš da je HR Rusija u malom, samo nema jednog diktatora nego su moć podijelili među sobom pa imaš uvoznu mafiju, pravnu mafiju, medicinski mafiju, itd.

Zaboli ove prethodno navedene koliko HR dobija, njih brine samo ono koliko oni mogu uzeti.
Imaš primjer mogućnost bespovratnih sredstava iz EU fondova.
Koliko je iskorišteno?
Koliko je iskorišteno za nedavne potrese?
06.11.2022 | 18:47
Nekoliko dana je iz ruskih izvora informiranja dolazila tvrdnja kako je osvajanje Uhledara tj. Pavlivke gotova stvar. No, to se nije dogodilo. I sad je istina izbila na vidjelo i kako i zašto se ide u bezglave napade. Ovo je pismo koje je 155. brigada marinaca poslala svojem guverneru Primorskog kraja (to je dio pacifičke flote). U 4 dana besmislenih napada je izginulo preko 300 ljudi. Original i prijevod.

Fg5TudJWYAI2pY9.jpeg


Fg5TuMIWQAUv_MI.png


Vjerujem da nije nikakav komentar potreban. Ovakvi gubici ne mogu ostati bez traga. Ovakva slamanja cijelih postrojbi uništavaju vojsku i sad imamo situaciju gdje obitelji počinju postavljati pitanja zbog gubitaka ljudi koji su prisilno poslani na bojište.

U Kazanju (Tatarstan) već nekoliko dana traje pobuna mobliziranih kojima je dosta neorganizacije, lošeg smještaja, dotrajale opreme koja im je izdana, očajne hrane i svega ostalog što prati ovu smijuriju od mobilizacije u organizaciji RF-a. Ovo je, kako vidite, objava Girkina.
twitter.com/GirkinGirkin/status/15892639...7z0lXs4OLb3Sd0TIZVQA
06.11.2022 | 20:53
smayoo kaže:
jura22 kaže:
Dobro citiraš ustav, pa bi mogao i u Istru ići i njima citirati naš ustav jer i tamo postoje separatisti koji žele odcjepljenje.


Siguran sam da neki i postoje. Isto tako sam siguran da je više takvih u npr. zagrebačkoj Dubravi.


Neki? Mislis Ivan Jakovčić je neki? Relativiziras stvari istarskih separatista.
06.11.2022 | 21:00
Neki, koji god da jesu, tu ste negdje po intelektualnoj razini, ali radije pronađi neku drugu platformu za raspravu s njima. Nemoj ovdje.
06.11.2022 | 21:06
Air kaže:
Zar ne vidiš da je HR Rusija u malom, samo nema jednog diktatora nego su moć podijelili među sobom pa imaš uvoznu mafiju, pravnu mafiju, medicinski mafiju, itd.


Iskreno, ne pratim politiku ni u zemlji gdje zivim Nemam ja zeludac ni zivaca za te aktivnosti, ali u potpunosti razumijem sto zelis reci. I vjerujem da je to zbilja tako.

Ja sam sam htio reci da je HR clanstvom u NATO dobila puno, a u vojsku je ulozila nedovoljno da bi bila nivou ostalih clanica.

Zrakoplovstvo je, ajmo reci djelimicno rijeseno, kupovinom Rafala. Ali jos uvijek letimo na MIG-21. U 2022. godini. To je da ne povjerujes. Borbene helikoptere nemamo. Dronove nemamo. Transportni avion (NITI JEDAN) nemamo. Hrvatski vojnici nemaju cime letjeti u mirovne misije, npr.

Protuzracna obrana ne postoji. Nista, nula, nada... To je najjadniji dio oruzanih snaga, sto je jos snaznije izrazeno u situaciji kada nemas niti brobene avione.

Sve to, npr, jedna Srbija ima

Mornarica je jako smijesna za drzavu koja ima 1000 otoka

Tenkovi? Sta reci, a ne zaplakati... Dobre su Patrie ali ih nema dovoljno. Dobre su i Haubice 2000, ali isto tako nedovoljan broj.

Ja vjerujem da je nabavka borbenih zrakoplova (nedovoljan broj po svim strucnim procjenama, ali eto dovoljno za obveznu "zastitu neba") toliko opteretila budzet da se ostali rodovi vojske neko vrijeme nemaju niti cemu nadati.

Koliko vlast cijeni vojsku, dobro ista imaju. Da se nije uredno i bogato kralo na svakom vojnom natjecaju, ne bi imali ni ovo sto imaju
06.11.2022 | 21:29
Djuro genijalac kaže:
Evo, Kina je nedvosmisleno progovorila. www.scmp.com/news/china/diplomacy/articl...clear-message-russia

Sad je zbilja vrijeme da se Rusiju izbaci iz Ukrajine svim raspoloživim sredstvima što je prije moguće.


Bilo je pitanje kad će se Kinezi uključiti jer im radioaktivna zemlja dugo godina neće vrijediti, a još su u studenom 2021. (Chengxin) predali ponudu za prava iskapanja litija na dva nalazišta u regiji koje su gle vraga baš na zubu Rusa.

Inače, po procjenama Ukrainskog geološkog instituta najbogatija nalazišta litija su u okolici Mariupolja i Donbasa, a to je informacija koju sam pročitao prije rata u Ukrajini,... sad sam ponovno potražio članak pa ispod imate i kartu takozvanog "Ukrajinskog štita" (geološki naziv) sa označenim nalazištima litija.



PS.
I Tesla (EM) je bacila oko već ranije na Ukrajinska nalazišta litija, pa možda EM također ima neki interes da se rat što prije završi,... samo razmišljam, ne zamjerite
  • Air
  • Korisnik
  • 64
06.11.2022 | 22:27
drlovric kaže:
Ja sam sam htio reci da je HR clanstvom u NATO dobila puno, a u vojsku je ulozila nedovoljno da bi bila nivou ostalih clanica.


Točno je ovo.

HR je ista kao i BiH - nije stvorila ništa ali je uništila ekstremno puno toga, samo što smo mi u EU pa smo dobili više i to gotovo samo ono za što nismo morali ništa napraviti.
07.11.2022 | 00:01
Air kaže:
Polazište ovog je ustavni zakon Ukrajine i međunarodni zakon. Iako ih ne znam u potpunosti mislim da sam upoznat sa temeljnim njihovim elementima bitnim za ovo što si napisao. Ispravi me ako griješim.

Po tom ustavu Ukrajina je cjelovita država koja se ne sastoji od jedinica koje imaju zakonsko pravo na odcjepljenje - ona je nedjeljiva u svakom pogledu. To znači da nikakav referendum neke manjine ne daje joj pravo na odcjepljenje. Točka. Tu Muskov prijedlog pada nepovratno u vodu.

Međunarodni zakon zabranjuje bilo kakav napad na neku suverenu državu. Ne postoji pravno opravdanje za napad Rusije na Ukrajinu.


Tu se apsolutno slažem s tobom - polazište tih odnosa jest međunarodni zakon i po takvom zakonu niti jedna zemlja nema pravo miješati se u unutarnje stvari druge države i dovoditi u pitanje njenu suverenost.

I što se onda dogodi? Buuuum - Ameri izmisle "oružje za masovno uništenje" i ispeglaju Irak. Znači čak da njihova optužba nije bila lažna, ne bi to smjeli napraviti, ali oni jesu - jer Irak je bio "prijetnja". I nitko tada od moralista iz Europe nije ništa rekao, a kamo li uvodio sankcije Americi. Znači međunarodni zakoni ne vrijede ni 5 centi.

I o kojim međunarodnim zakonima govorimo dok je Velika Britanija po nalogu SAD-a izvršila čin međunarodnog terorizma i sabotirala plinovod? Gdje je sada frka oko toga, javno izvješće švedskih i njemačkih forenzičara, sankcije prema Velikoj Britaniji, odšteta Rusiji za štetu?

I sada Rusi koriste apsolutno istu logiku - Ukrajina je njima prijetnja, a međunarodni ugovor su prvi pregazili Ameri tako što su u Ukrajinu instalirali vojne bio-laboratorije. I to čak nije bila lažna optužba kao kod Iraka, nego stvarna, dokazana u američkom Kongresu, u ukrajinskim dokumentima s dozvolama za te laboratorije, a i na samom terenu kada su Rusi upali unutra. I onda su rekli "Ajd' ti bok s tim međunarodnim zakonom ako ga se Ameri ne drže".

Dakle, samo se loptica opet vratila na Amerikance. I na što se onda stvar u praksi svodi? Na to da nuklearne velesile rade što hoće i da se na njih međunarodni zakoni ne odnose.

I po toj lošoj uzanci Rusi mogu raditi ovo što rade jer su se Ameri debelo potrudili da daju dovoljno presedana za takvo ponašanje. I zato će na kraju Rusija dobiti to što želi - jer je međunarodno pravo davno pogaženo. Ako se pak Ameri upru svom silom da Rusi to ne dobiju, onda ćemo imati nuklearni rat. I sada ovisi koliko je tu tko lud. Scenario u kojem Rusi odustaju je vjerojatan isto koliko bi bio da Amerikanci ne reagiraju na kinesko postavljanje raketa u Meksiko.

I zato je svaki dan ovog rata samo isprika za još koji $ više zapadnoj vojnoj industriji, ali nažalost znači i stotine uzaludno izgubljenih života svaki dan.
07.11.2022 | 06:33
Tu se apsolutno slažem s tobom - polazište tih odnosa jest međunarodni zakon i po takvom zakonu niti jedna zemlja nema pravo miješati se u unutarnje stvari druge države i dovoditi u pitanje njenu suverenost.

I što se onda dogodi? Buuuum - Rusi izmisle "Ugrozu (neku)" i ispeglaju Afganistan. Znači čak da njihova optužba nije bila lažna, ne bi to smjeli napraviti, ali oni jesu - jer Afganistan je bio "prijetnja". I nitko tada od moralista iz Europe nije ništa rekao, a kamo li uvodio sankcije Rusiji. Znači međunarodni zakoni ne vrijede ni 5 Rublja.
(10 godina užasno prljavog rata.) završilo se bježanjem Rusa glavom bez obzira.

I što se onda dogodi? Buuuum - Rusi izmisle "ugrozu" i ispeglaju Čečeniju. Znači čak da njihova optužba nije bila lažna, ne bi to smjeli napraviti, ali oni jesu - jer Čečenija je bila "prijetnja". I nitko tada od moralista iz Europe nije ništa rekao, a kamo li uvodio sankcije Rusima. Znači međunarodni zakoni ne vrijede ni 5 Rublja.


(2 godine u prvom, 10 u drugom ratu užasno prljavog rata) Završilo je instaliranjem ruskog pijuna. Suverenost Čečenije je za uvijek nogama zgažena!

Da sad ne nabrajam, tako sve do Ukrajine. U među vremenu, trovanje razno raznih ljudi polonijom. Ubijanje novinara i opozicionih političara na otvorenoj cesti u javnosti dana.
Rusija je ugroza cijelom svijetu. Sad ubija i razara po suverenoj državi. Čak i Kinezi su to skužili tako da nema baš nekog manevarskog prostora.
Kreten on i svi koji nađu i mikrometar razloga i opravdanja za ovaj odvratni ratni zločin.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
07.11.2022 | 08:21
dpasaric kaže:
Air kaže:
Polazište ovog je ustavni zakon Ukrajine i međunarodni zakon. Iako ih ne znam u potpunosti mislim da sam upoznat sa temeljnim njihovim elementima bitnim za ovo što si napisao. Ispravi me ako griješim.

Po tom ustavu Ukrajina je cjelovita država koja se ne sastoji od jedinica koje imaju zakonsko pravo na odcjepljenje - ona je nedjeljiva u svakom pogledu. To znači da nikakav referendum neke manjine ne daje joj pravo na odcjepljenje. Točka. Tu Muskov prijedlog pada nepovratno u vodu.

Međunarodni zakon zabranjuje bilo kakav napad na neku suverenu državu. Ne postoji pravno opravdanje za napad Rusije na Ukrajinu.


Tu se apsolutno slažem s tobom - polazište tih odnosa jest međunarodni zakon i po takvom zakonu niti jedna zemlja nema pravo miješati se u unutarnje stvari druge države i dovoditi u pitanje njenu suverenost.

I što se onda dogodi? Buuuum - Ameri izmisle "oružje za masovno uništenje" i ispeglaju Irak. Znači čak da njihova optužba nije bila lažna, ne bi to smjeli napraviti, ali oni jesu - jer Irak je bio "prijetnja". I nitko tada od moralista iz Europe nije ništa rekao, a kamo li uvodio sankcije Americi. Znači međunarodni zakoni ne vrijede ni 5 centi.

I o kojim međunarodnim zakonima govorimo dok je Velika Britanija po nalogu SAD-a izvršila čin međunarodnog terorizma i sabotirala plinovod? Gdje je sada frka oko toga, javno izvješće švedskih i njemačkih forenzičara, sankcije prema Velikoj Britaniji, odšteta Rusiji za štetu?

I sada Rusi koriste apsolutno istu logiku - Ukrajina je njima prijetnja, a međunarodni ugovor su prvi pregazili Ameri tako što su u Ukrajinu instalirali vojne bio-laboratorije. I to čak nije bila lažna optužba kao kod Iraka, nego stvarna, dokazana u američkom Kongresu, u ukrajinskim dokumentima s dozvolama za te laboratorije, a i na samom terenu kada su Rusi upali unutra. I onda su rekli "Ajd' ti bok s tim međunarodnim zakonom ako ga se Ameri ne drže".

Dakle, samo se loptica opet vratila na Amerikance. I na što se onda stvar u praksi svodi? Na to da nuklearne velesile rade što hoće i da se na njih međunarodni zakoni ne odnose.

I po toj lošoj uzanci Rusi mogu raditi ovo što rade jer su se Ameri debelo potrudili da daju dovoljno presedana za takvo ponašanje. I zato će na kraju Rusija dobiti to što želi - jer je međunarodno pravo davno pogaženo. Ako se pak Ameri upru svom silom da Rusi to ne dobiju, onda ćemo imati nuklearni rat. I sada ovisi koliko je tu tko lud. Scenario u kojem Rusi odustaju je vjerojatan isto koliko bi bio da Amerikanci ne reagiraju na kinesko postavljanje raketa u Meksiko.

I zato je svaki dan ovog rata samo isprika za još koji $ više zapadnoj vojnoj industriji, ali nažalost znači i stotine uzaludno izgubljenih života svaki dan. :(


Slažemo se oko ovoga.
Kao što sam već naveo gotovo da ne postoji jedna vlada na svijetu koja je u svojim temeljnim filterima pozitivna prema čovječanstvu, pravdi i poštenju. Svi se "brane" da su to političke igre i igrice. Svaka ima putra na glavi jer npr. špijunirati je normalno. Razlika u stupnju negativnosti samo pokazuje vojnu, gospodarsku moć neke zemlje.
UN od svog začetka utemeljen na nejednakosti i nepravdi (Ameri i Rusi i još neko, mislim Francuzi ili Englezi imaju ekskluzivno pravo veta na svaku odluku).

Ali ništa od ovog nije novo.
Da li ti svojim stavom da se vojno ne pomogne Ukrajinskom narodu ispravljaš nepravdu (a sada primarno i isključivo trebaju vojnu pomoć)?

Pokušaj razumjeti Ukrajinski narod.
Rusi su im nakon raspada SSSR-a u nekom trenutku instalirali svog čovjeka.
Svako iole normalan zna što znači Ruski utjecaj i bježat će glavom bez obzira od tog zla. A Ukrajinski narod ima bogato to iskustvo.
Na osnovu toga ih ne krivim što su se okrenuli zapadu.
Između ostalog i ti bi radije gravitirao zapadu a ne istoku, zar ne?

Ukrjinski narod se po svojim dokazanim djelovanjima pokazao vrlo pozitivan (samo dobronamjeran bi prodao nuklearno naoružanje) i vrijedan (jedan su od najvećih svj. proizvođača žita, pokazali su se u ovom ratu kao domišljati, vrijedni i puni znanja)

Između ostalog kao suverena država imaju pravo sa svojom zemljom raditi što žele. Opet točka.
Da su htjeli ostati prijetnja Rusiji zadržali bi nuklearno naoružanje, zar ne?

Meni su i Rusi i Ameri (vlade) isključivi negativci. Stoga priča o tome tko ima više putra na glavi ili tko je (više) upravu u nekoj situaciji nepotrebno gubljenje vremena.

U situaciji oko Ukrajine jedine misli mogu usmjeriti ka Ukrajinskom narodu i interesu čovječanstva.

Moj stav je da Ukrajinskom narodu treba pomoći (u ovom trenutku je to primarno vojna pomoć).

A iz perspektive interesa čovječanstva primarno treba zaustaviti zlo koje djeluje kao što je u ovom trenutku Ruska vlada.
Da su Amerikaci ti koji ubijaju nedužne ljude rekao bi da trebamo primarno zaustaviti njih.
Do sada nitko nije potegnuo priču o Amerima pa nije niti bilo prilike. Ali zato ne treba biti ljutnje u smislu mi smo dvolični jer "prihvaćamo vojnu pomoć SAD.a" kako bi bilo što manje Buča.
07.11.2022 | 09:07
Air kaže:
Rusi su im nakon raspada SSSR-a u nekom trenutku instalirali svog čovjeka.
Svako iole normalan zna što znači Ruski utjecaj i bježat će glavom bez obzira od tog zla. A Ukrajinski narod ima bogato to iskustvo.
Na osnovu toga ih ne krivim što su se okrenuli zapadu.
Između ostalog i ti bi radije gravitirao zapadu a ne istoku, zar ne?
Moj stav je da Ukrajinskom narodu treba pomoći (u ovom trenutku je to primarno vojna pomoć).
.
.
A iz perspektive interesa čovječanstva primarno treba zaustaviti zlo koje djeluje kao što je u ovom trenutku Ruska vlada. Da su Amerikaci ti koji ubijaju nedužne ljude rekao bi da trebamo primarno zaustaviti njih.


Slažemo se oko većine, pa ću se fokusirati samo na dio gdje se ne slažem.

Da, Rusi su nakon raspada tamo instalirali svojeg čovjeka. Jednako kako bi učinili i Ameri da im se npr. odcijepe Aljaska ili Havaji. No, sada dolazi dio gdje se ne slažem - nisu kasnije Ukrajinci izabrali svojeg čovjeka i čovjeka koji bi poštovao ugovor koji je potpisan (da će Ukrajina biti neutralna i bez vojnog miješanja zapada) nego je instalirana američka marioneta ulažući doslovno milijarde $ da tamo bude "njihova demokracija", a ne stvarna neutralna. Nažalost, novac je učinio svoje.

Da je ukrajinski narod bio mudar i imao iskrenog dobronamjernog vođu (ok, za to treba i sreće, da se nađe kvalitetan čovjek od formata u pravom trenu), oni su trebali igrati na kartu istočnoeuropske Švicarske, neutralne zemlje koja je buffer između Rusije i NATO-a. I baš ništa im ne bi falilo, velika su zemlja bogata resursima, strateški pozicionirana, mogli su izvlačiti najbolje od oba svijeta, i od zapada i od istoka. Ovako su izmanipulirani za korist Amerike.

Humanitarna pomoć nije upitna, a bio bih i za vojnu pomoć da se radi o npr. protivniku kao što je Bjelorusija, Poljska ili Rumunjska, ali znamo da ovo nije obračun dvije obične zemlje, ovdje imamo Rusiju s x puta više potencijalnih vojnika i s nuklearnim oružjem. I znam da to zvuči grozno i malodušno, ali oni će dobiti što žele silom - jer mogu. I tu je otpor besmislen, a ljudske žrtve zalud, na kraju će se opet sjesti za pregovarački stol, kao i u svakom ratu do sada. Odgađanje toga samo čini još veću štetu Ukrajini.

Svi oni koji zagovaraju vojnu pomoć guraju tu priču silom u scenario u kojem se Ukrajina vraća u svoje originalne granice, a Rusi odustaju od svega. A to je gotovo nemoguć scenario. Zašto se ljudskim životima kladiti na toliko malo vjerojatnu opciju?

Nije li razumnije sačuvati živote tih malih običnih ljudi i pustiti ih da žive u miru, a pod kojom su državom je manje bitno - što mnogi od njih i kažu "ma samo da se ne puca". Kome je draža Ukrajina, otići će zapadno, ostali će ostati na istoku ako im je majka Rusija dovoljno dobra. Kako stvari budu išle dalje bit će sve manje mjesta za otići uz ovu razinu uništavanja. Političke karte su ionako izmišljotina i svodi se na to kome plaćaš porez. Ovdje je zapad zeznuo (to je rekla i ona savjetnica američkog predsjednika) i sada se treba nositi s posljedicama.

Vidjet ćemo hoće li američki izbori sada nešto promijeniti u toj priči.
07.11.2022 | 11:05
Bertone kaže:
Djuro genijalac kaže:
Evo, Kina je nedvosmisleno progovorila. www.scmp.com/news/china/diplomacy/articl...clear-message-russia

Sad je zbilja vrijeme da se Rusiju izbaci iz Ukrajine svim raspoloživim sredstvima što je prije moguće.


Bilo je pitanje kad će se Kinezi uključiti jer im radioaktivna zemlja dugo godina neće vrijediti, a još su u studenom 2021. (Chengxin) predali ponudu za prava iskapanja litija na dva nalazišta u regiji koje su gle vraga baš na zubu Rusa.

Inače, po procjenama Ukrainskog geološkog instituta najbogatija nalazišta litija su u okolici Mariupolja i Donbasa, a to je informacija koju sam pročitao prije rata u Ukrajini,... sad sam ponovno potražio članak pa ispod imate i kartu takozvanog "Ukrajinskog štita" (geološki naziv) sa označenim nalazištima litija.



PS.
I Tesla (EM) je bacila oko već ranije na Ukrajinska nalazišta litija, pa možda EM također ima neki interes da se rat što prije završi,... samo razmišljam, ne zamjerite


Ne, pogađaš u srž svega. Tome dodaj ona silna nalazišta zemnog plina u Crnom moru i to je sve što je potrebno za shvaćanje uzroka sukoba u Ukrajini. Koji NATO i slične priče....?
07.11.2022 | 20:43
Antonov je objavio da rade drugi An-225 Mriya na tajnoj lokaciji u Ukrajini. Original je uništen kad su ruske VDV postrojbe izvršile zračni desant na Hostomel zračnu luku u veljači ove godine. Ako ovo nije najbolji PR potez Ukrajine dosad, ne znam što je. Najveći transportni avion na svijetu kao simbol otpora i samostalnosti... Drugi je avion dosad završen 30%, kažu iz Antonova. Naklon do poda, što se mene tiče.

Fg-7jplWYAAKy-S.jpeg
07.11.2022 | 20:46
dpasaric kaže:


I što se onda dogodi? Buuuum - Ameri izmisle "oružje za masovno uništenje" i ispeglaju Irak. Znači čak da njihova optužba nije bila lažna, ne bi to smjeli napraviti, ali oni jesu - jer Irak je bio "prijetnja". I nitko tada od moralista iz Europe nije ništa rekao, a kamo li uvodio sankcije Americi. Znači međunarodni zakoni ne vrijede ni 5 centi.



Kolega polaziš od krive pretpostavke, kad stalno spominješ Ameriku i želiš je usporediti s Rusijom. To jednostavno nije usporedivo.Mogao bi i ja svoj Dinamo uspoređivati s Real Madridom i bio bi ismijan.

Danas postoji samo jedna super-sila a to je USA. To je tako kako je, a drugo su nečije želje ili morki snovi svih onih koji žele Rusiju staviti u tu ravan gdje ne pripada.

Vidiš USA ima 12 nosača "demokracije", a koliko ih ima Rusija, jedan koji ide na mazut. Da se sav onaj novac od stotinu jahti koji imaju Ruski oligarsi ( btw. to nije njihov novac niti su ga zaslužili ) uložio u nosače demokracije, možda bi i Rusija imala 3-4 ta nosača, na pogon koji je primjeren tim plovilima.

Sam Putin da proda te svoje silne vile, na kojima mu mogu pozavidjeti svi tajkuni ovog svijeta, bi mogao sam donirati za jedan nosač demokracije.

Mnogi žele uspoređivati USA s Rusijom...ajd da krenemo. Možemo po GPD, možemo po demokraciji, možemo po brendovima,možemo po saveznicima po cijelom svijetu, možemo po vojnim bazama po cijelom svijetu ( USA ih ima trenutno 76 ), možemo po znanstvenicima, tehničkim inovacijama, napretku svijeta u medicini, tehnici, svemiru...možda sam nešto izostavio, pa neka me dopune oni koji žele uspoređivati USA i Rusiju ?

More li ovaj moj post biti izbisan, pa normalno da može

Trenutni narativi koji idu iz Rusije su i više nego smješni, s tim da niti sami neznaju što su govorili prije pola godine, pa se samo upeljavaju u još veće laži i budalaštine. Prvo je bila kakti NATO prijetnja, pa je bila denacifikacija, pa je sad desotonizacija. Govore kako je zapad iskorištavao cijeli svijet 100-200 godina za svoju korist, da to treba promjeniti !!! Kad ih je čopio nekakav dežavju ?

Zašto samo zadnjih 100 ili 200 godina, zašto ne krenemo od neandretalaca ili od Starog Rima, pa da bude sve pošeno

Sva ta Ruska propaganda i svi njihovi jastrebovi, je samo c/p onog što je bilo u bivšoj državi. Sve je to ista matrica, a to razdoblje jako dobro pamtim.
07.11.2022 | 21:01
Djuro genijalac kaže:
Antonov je objavio da rade drugi An-225 Mriya na tajnoj lokaciji u Ukrajini. Original je uništen kad su ruske VDV postrojbe izvršile zračni desant na Hostomel zračnu luku u veljači ove godine.


To je ono čudo koje je bilo sletjelo na Pleso, kad su transportirali onaj monstrum od diesel generatora na remont u Karlovac?
07.11.2022 | 21:04
cariblanco kaže:
More li ovaj moj post biti izbisan, pa normalno da može


Ajde, ne pljucaj bez veze, kako nisi više sam sebi dosadio?

Dovoljno si educiran i pismen (pa onda valjda i pametan) da znaš i sam prepoznati kriterij za brisanje. Ne vrijeđaj i ne napadaj na osobnoj razini, diskutiraj kulturno i civilizirano, argumentima, i ništa neće biti obrisano. Jel se samo praviš glup ili...?
07.11.2022 | 21:43
smayoo kaže:
cariblanco kaže:
More li ovaj moj post biti izbisan, pa normalno da može


Ajde, ne pljucaj bez veze, kako nisi više sam sebi dosadio?

Dovoljno si educiran i pismen (pa onda valjda i pametan) da znaš i sam prepoznati kriterij za brisanje. Ne vrijeđaj i ne napadaj na osobnoj razini, diskutiraj kulturno i civilizirano, argumentima, i ništa neće biti obrisano. Jel se samo praviš glup ili...?


Nisi skužio konteks i to nejde tebe. Ovo o brisanju posta je napisano nakon što sam dao sve moguće usporedbe USA i Rusije, tako da to bude zornije prikazano u nekom omjeru snaga.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
07.11.2022 | 21:44
dpasaric kaže:
Da, Rusi su nakon raspada tamo instalirali svojeg čovjeka. Jednako kako bi učinili i Ameri da im se npr. odcijepe Aljaska ili Havaji. No, sada dolazi dio gdje se ne slažem - nisu kasnije Ukrajinci izabrali svojeg čovjeka i čovjeka koji bi poštovao ugovor koji je potpisan (da će Ukrajina biti neutralna i bez vojnog miješanja zapada) nego je instalirana američka marioneta ulažući doslovno milijarde $ da tamo bude "njihova demokracija", a ne stvarna neutralna. Nažalost, novac je učinio svoje.


Kažeš ne slažeš se ali ja nisam napisao da je Ukrajina stavila svog čovjeka pa ne znam s čime se točno ne slažeš. Meni je logično po razini upletene moći od strane Rusije da je nakon Ruske marionete došla USA marioneta jer pretpostavaljam da je potreban veliki utjecaj da bi se maknula Ruska marioneta. Samo se prisjeti koliko je Putin ubio ljudi koji su mu stali na put ili na žulj.

Da je ukrajinski narod bio mudar i imao iskrenog dobronamjernog vođu (ok, za to treba i sreće, da se nađe kvalitetan čovjek od formata u pravom trenu), oni su trebali igrati na kartu istočnoeuropske Švicarske, neutralne zemlje koja je buffer između Rusije i NATO-a. I baš ništa im ne bi falilo, velika su zemlja bogata resursima, strateški pozicionirana, mogli su izvlačiti najbolje od oba svijeta, i od zapada i od istoka. Ovako su izmanipulirani za korist Amerike.


Ovo je učinio samo Tito koliko je meni poznato. Ali to je vrlo teško Ukrajini jer graniči sa Rusijom.

Humanitarna pomoć nije upitna, a bio bih i za vojnu pomoć da se radi o npr. protivniku kao što je Bjelorusija, Poljska ili Rumunjska, ali znamo da ovo nije obračun dvije obične zemlje, ovdje imamo Rusiju s x puta više potencijalnih vojnika i s nuklearnim oružjem. I znam da to zvuči grozno i malodušno, ali oni će dobiti što žele silom - jer mogu. I tu je otpor besmislen, a ljudske žrtve zalud, na kraju će se opet sjesti za pregovarački stol, kao i u svakom ratu do sada. Odgađanje toga samo čini još veću štetu Ukrajini.


Hitler nije sjeo za pregovarački stol.

Prije par mjeseci sam napisao da Kina neće dozvoliti Rusiji nuklerani napad. Eto desilo se to. Vjerujem na osnovu toga da možeš mirno spavati jer neće biti nukleranog rata zbog Ukrajine.

Svi oni koji zagovaraju vojnu pomoć guraju tu priču silom u scenario u kojem se Ukrajina vraća u svoje originalne granice, a Rusi odustaju od svega. A to je gotovo nemoguć scenario. Zašto se ljudskim životima kladiti na toliko malo vjerojatnu opciju?

Nije li razumnije sačuvati živote tih malih običnih ljudi i pustiti ih da žive u miru, a pod kojom su državom je manje bitno - što mnogi od njih i kažu "ma samo da se ne puca". Kome je draža Ukrajina, otići će zapadno, ostali će ostati na istoku ako im je majka Rusija dovoljno dobra.


Zanemaruješ činjenicu da se Ukrajinski narod bori svojom voljom. Nitko ga ne prisiljava i nitko ga ne nagovara na to.
Zanemaruješ činjenicu da bi se Ukrajinski narod borio i da nema oružja jer se ne želi predati.
Zašto se ne želi predati?
Ne želi se predati zbog činjenice koju zanemaruješ:
Ukrajnski narod zna koji ga užas čeka "pod" Rusijom i da neće biti kraja dok cijela Ukrajina ne bude pod Rusijom.
Uputi se u dubinu i širinu užasa "pod" Rusijom pa ćeš možda promijeniti svoje mišljenje.
Koliko bit ti Buča bilo dovoljno?
Koliko otete djece i odvedene u bespuča Rusije?
08.11.2022 | 09:08
Prigozhin je izjavio da je Rusija do sad spamovima, trolanjem i inflitiranjem utjecala u izbore u USA i da i dalje utječe.

Ako je to sve tako kako objašnjavaju Davorovi influenceri, zašto Rusija utječe na demokratske izbore neke zemlje?
Da ta zemlja prestane biti demokratska?

Fg9_Q32WQAIToZb.jpeg


možeš misliti stanja u Zemlji u kojoj ovakvi likovi imaju bilo kakav utjecaj.
08.11.2022 | 12:49
Rusija je samo vojna nuklearna sila, nikakva super sila. Jaka je onoliko koliko kosta nafta i gas na berzi. Da im to uskrate reducirajuci cijene tih energenata, Rusija bi bila samo super gladna

Ako su nuklearke temelj da budes super sila, po tom mjerilu su svjetske super sile i Indija i Pakistan, a znamo da nisu. Najobicnija sirotinja sa prosjecnom placom ispod 500$.

Druga svjetska super sila je Kina sa svojim vrtoglavim rastom i tendencijom da pretekne USA za par desetljeca. To je projekat kojim se americke spijunsko/sigurnosne sluzbe vec bave, jer nesto moraju uraditi po tom pitanju.

Jeftina radna snaga i premjestanje proizvodnje svega zivog u Kinu im se debelo obilo o glavu.
08.11.2022 | 13:06
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
Antonov je objavio da rade drugi An-225 Mriya na tajnoj lokaciji u Ukrajini. Original je uništen kad su ruske VDV postrojbe izvršile zračni desant na Hostomel zračnu luku u veljači ove godine.


To je ono čudo koje je bilo sletjelo na Pleso, kad su transportirali onaj monstrum od diesel generatora na remont u Karlovac?


Je, to je to!
08.11.2022 | 13:13
dpasaric kaže:
nisu kasnije Ukrajinci izabrali svojeg čovjeka i čovjeka koji bi poštovao ugovor koji je potpisan (da će Ukrajina biti neutralna i bez vojnog miješanja zapada)


Ne znam je li to svjesno ili ne, ali širiš nešto što činjenično ne stoji. I to uporno....
FeyfDxzXwAESIVy.png
08.11.2022 | 13:17
drlovric kaže:
Rusija je samo vojna nuklearna sila, nikakva super sila. Jaka je onoliko koliko kosta nafta i gas na berzi. Da im to uskrate reducirajuci cijene tih energenata, Rusija bi bila samo super gladna


FgojdaMXkAALNTw.jpg
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 20 sati, 30 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.59 Seconds

Provided by iJoomla SEO