22.08.2021 | 18:29
jura22 kaže:
@Kloba
A da radi arhitekt, grad bi bio ljepsi?
A da malo razmisliš prije nego ukucaš pitanje, imalo bi smisla...
Naravno da bi bio ljepši.
U suprotnom imaš arhitekte koji rade svaki na svom projektu, građane koji misle da znaju pa ni ne zapošljavaju arhitektonske studije i naprave monolite sa balkonima te se dive svojih ruku djelu (koje uzgred budi rečeno izgleda katastrofa), a nitko ne komunicira ni sa kim pa grad izgleda kao da je netko uzeo Jenga pločice i šutnuo ih po sobi.
Jedna stoji ovako, druga onako, treća, četvrta, peta i šesta su ostale na skupu i sve skupa podsjeća na art deco sliku urokanog umjetnika.
E vidiš, zato mora postojati jedan ured na čijem je čelu jedan arhitekt kojemu je u interesu da se sve to uklapa u jednu cjelinu.
Ima tu puno stvari koje ti očito ne razumiješ jer su ti pitanja na nivou devetogodišnjeg djeteta.
Postoji Prostorni plan grada Zagreba, PPGZ - kojeg donosi Gradska skupština.
Postoji Generalni urbanistički plan, GUP - za čije donošenje treba deset koraka:
• Prvi je odluka o izradi GUP-a koju donosi Gradska skupština, uz prethodno mišljenje Ministarstva zaštite okoliša i energetike. Odluka se objavljuje u Narodnim Novinama i Službenom glasniku Grada Zagreba.
• Drugi korak je da Gradski ured za strategijsko planiranje i razvoj grada Zagreba obavještava javnost o izradi prostornog plana.
• Treći je da Zavod za prostorno uređenje grada Zagreba izrađuje prijedlog prostornog plana u koji se uvrštavaju zahtjevi javnopravnih tijela. Prijedlog prostornog plana za javnu raspravu utvrđuje gradonačelnik zaključkom.
• Četvrti korak je javna rasprava u kojoj svi mogu sudjelovati. Javni uvid u prijedlog izmjena i dopuna prostornog plana lokalne razine traje najmanje 8 dana, a najviše 15 dana.
• Peti je izrada izvješća o javnoj raspravi u kojem se obrađuju sve primjedbe i prijedlozi. Izvješće se mora objaviti.
• Šesti korak je ponavljanje javne rasprave ako se prijedlog prostornog plana prihvaćanjem primjedbi iz javne rasprave značajno promijeni. Ponovna javna rasprava može se provoditi najviše tri puta.
• Sedmi korak je izrada konačnog prijedloga prostornog plana. Konačni prijedlog GUP-a donosi zaključkom gradonačelnik Zagreba i tek po donošenju konačnog prijedloga upućuje se Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja na suglasnost.
• Osmi korak slijedi prije upućivanja GUP-a Skupštini, a podrazumijeva slanje pisane obavijesti svima koji su sudjelovali u javnoj raspravi o razlozima neprihvaćanja njihovih primjedbi.
• Deveti je korak dobivanje suglasnosti Ministarstva graditeljstva. Ako je ne dobije, nositelj prijedloga GUP-a može u roku od devedeset dana ispraviti prijedlog i ponovno ga uputiti Ministarstvu na suglasnost. Ako Ministarstvo ponovno odbije suglasnost, postupak se obustavlja. Ako se konačni prijedlog nadopunjava amandmanima, Ministarstvo i na njih treba dati suglasnost.
• Deseti korak je donošenje GUP-a u Skupštini Grada Zagreba.
A onda se čovjek koji je na čelu Ureda za urbanističko planiranje grada brine da se od toga ne odstupa. Najčešće je po struci arhitekt. I nije sam, nego ih ima više. No poanta je da ne mora zbog raznih crkvi (livada u Travnom), fontana (kraj Nacionalne knjižnice), i sličnih idiotarija koje su smišljene samo da donesu lovu građevinarima i gradskim vlastima konstantno raditi "izmjene i dopune" generalnog urbanističkog plana jer onda isti gubi smisao.
Šta će ti plan kojeg stalno mijenjaš kako se nekome sprdne.
Zato se GUP-ovi i rade na rokove od (uzmimo) deset/15 godina sa svim većim projektima već ubačenim u njih. Ako gledamo Zagreb, onda je to prigradska željeznica, novi pravci tramvajske pruge do kvartova gdje nije prije išla, u slučaju potresa donese se krajnji rok do kada se sve zgrade moraju ili restaurirati ili nanovo sagraditi po najnovijim pravilima struke, ovaj puta da izdrže potres. Sve bitno, poput sportskih centara za mladež u svakom dijelu grada, bazena, škola, dječjih vrtića, nogometnih stadiona - se uračuna u tih deset koraka i od njih se - kada se jednom usvoje - ne odstupa ni centimetra.
Pa onda nakon dugo, dugo godina počneš ličiti na grad koji je dobro isplaniran - kao Barcelona na gornjoj slici.
Ali to je za tebe ili malo previše razmišljanja o datoj temi, ili stvarno svemu pristupaš kao dijete.
Jer pitanje koje si mi postavio je u rangu ovoga:
A bez dizajnera automobil ne bi izgledao dobro?
HALO?!?
Odgovor:
Ne, nebi.
Daj promisli malo prije nego duneš glupost.
I ne treba nam jedan pošten čovjek na čelu toga Ureda, nego vojska njih koji se neće dati potkupljivati i zajebavati ni od koga.
Pa tako jedno stoljeće minimum dok se ne naučimo redu i da se ne može potkupljivati svakoga zarad vlastite kratkoročne dobiti.
E onda ćemo imati grad na koji možemo biti ponosni.
A to je samo izgled.
Di su još mali milion stvari koje čine grad - gradom?
Čistoća, sigurnost, prometna povezanost...