iPad kupljen u inozemstvu i neka pitanjca
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iPad kupljen u inozemstvu i neka pitanjca


  • Sank
  • Moderator
  • 219
02.05.2010 | 01:46
Vi sretnici koji ste već imali priliku nabaviti iPad u inozemstvu možete li mi odgovoriti na par pitanjca?

1) Da li je moguće namjestiti tastaturu na Hrvatski jezik i da li može prikazivati naša slova sa kvačicama?
2) Kako radi spajanje sa iTunesima i da li se mogu nabavljene aplikacije za iPhone zaista prebaciti i na iPad?
3) Da li je moguće kod nas skinuti aplikaciju za čitanje knjiga?
4) Postoji li mogućnost da se knjige dodaju na njega i mimo kupovine u iBooks trgovini? Naime pronašao sam program "ePub converter Calibre" za windowse koji može konvertirati dokumente u EPUB format koji koristi iPad, ali me zanima ako neku knjigu konvertiram u EPUB format da li je mogu prebaciti na iPad? Znam da ima podršku i za neke druge formate PDF, DOC i da se na toj veličini ekrana mogu čitati, ali ipak.

Uskoro putujem u inozemstvo, pa bude li prilike kupio bih jednog. Hvala.

Apple rulez
02.05.2010 | 02:35
1) Da li je moguće namjestiti tastaturu na Hrvatski jezik i da li može prikazivati naša slova sa kvačicama?

Moguće je. iPad preuzme settinge accounta s kojim ga aktiviraš pa ako po defaultu koristiš hrvatski Store, sama će se podesiti na hrvatski.

2) Kako radi spajanje sa iTunesima i da li se mogu nabavljene aplikacije za iPhone zaista prebaciti i na iPad?

Sve radi kao i s iPhoneom - spojiš na komp i syncaš. I da, aplikacije nabavljene za iPhone (besplatne ili kupljene, nebitno) mogu se uredno prebaciti u iPad. U iTunsima postoje 3 kategorije aplikacija: "univerzalne" (koje su optimizirane za iPhone, iPod i iPad), iPhone/iPod aplikacije i iPad aplikacije. Sve 3 kategorije rade na iPadu, a one iz rubrike iPhone/iPod su najmanje sretne.

3) Da li je moguće kod nas skinuti aplikaciju za čitanje knjiga?

Nije. Barem ne iz hrvatskog Storea. Bit će dostupna kad iPad "službeno" dođe u HR. Naravno, kao i u iPhone slučaju, možeš imati US account (kao jedini ili uz osnovni HR) pa nabaviti tim putem.

4) Postoji li mogućnost da se knjige dodaju na njega i mimo kupovine u iBooks trgovini? Naime pronašao sam program "ePub converter Calibre" za windowse koji može konvertirati dokumente u EPUB format koji koristi iPad, ali me zanima ako neku knjigu konvertiram u EPUB format da li je mogu prebaciti na iPad? Znam da ima podršku i za neke druge formate PDF, DOC i da se na toj veličini ekrana mogu čitati, ali ipak.

Postoji mogućnost. Dodaš ih u iTunes preko "File/Add to Library...". Pojavit će se Books folder. Syncaš s iPadom kao i sve ostalo. Dok se iBooks ne pojavi, alternativa je Kindle app za iPad.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
02.05.2010 | 10:34
Djipi hvala ti na odgovorima.

prijatelj mi je rekao da je vidio da iPad već prodaju u Njemačkoj na Frankfurtskom aerodromu, ali cijena da je bila oko 800 eura. Nije znao reći o kojem se modelu radi, ali čini mi se malo pretrjeranom.

Iako imam američku vizu, ovi moji iz firme ipak su mi napravili letove mimo SAD-a pa sad ne znam da li ću doći u priliku za nabavku jednog.
  • Sank
  • Moderator
  • 219
17.09.2010 | 15:02
Eto, sad nakon četiri mjeseca i dva kupljena iPada, jedan u Švicarskoj, a drugi u Italiji, odgovori na gore postavljena pianja su jasni:

1) U postavkama se može QUERTY tipkovnicu postaviti da bude QUERTZ- Naša slova se dobiju isto kao i na iPhoneu malo dužim držanjem tipke. Za sada nedostaje slovo Đ. Ukoliko nabavite iPad dock sa tastaturom, ovisno gdje ju kupite, iPad će automatski dodati tu tastaturu pod postavkama. Npr, ja sam kupio dock sa tastaturom u Italiji pa mi je dodao talijansku tastaturu.

2)Spajanje sa iTunesima radi odlično. Ja svoj iPhone i oba dva iPada syncam preko jednog korisničkog računa na iTunesima i sve kupljene aplikacije mogu instalirati na sva tri uređaja bez restrikcija. Doduše imao sam nekih problemčića, no to nije bilo ni do iTunesa ni do iPhonea i iPada već do mog bijednog PC-a. Vrijeme mi je da si nabavim Maca

3) i 4) U našem App Storeu moguće je skinuti iBooks kao i iWork aplikacije. Dakle i prije službenog dolaska iPada u hrvatsku. Skidati se mogu besplatne knjige iz BookStorea, a ako želite knjige na Hrvatskom jeziku onda vam treba Calibre konverter kojim možete razne formate dokumenata prebaciti u iBooks na taj način da budu ispravno i ugodno prikazani.

I iPad
  • Dijete
  • Posjetitelj
17.09.2010 | 19:09
Sank je napisao:


A - Vrijeme mi je da si nabavim Maca

B - a ako želite knjige na Hrvatskom jeziku onda vam treba Calibre konverter kojim možete razne formate dokumenata prebaciti u iBooks na taj način da budu ispravno i ugodno prikazani.

I iPad



A - Yeah!

B - ja si ovo sve rjesavam sa PDFovima... ne znam kak je na windowsima, al ja sam se tak lijepo navukao na print to PDF opciju da sve kaj mi je sporadično potrebno (tipa raspored buseva za Cowboysko) printam u PDF i bacam u iTunes pa ode lijepo u iBooks.. Jedina zamjerka iBooksu je kaj ne nudi (još, nadam se) bijela slova na crnoj pozadini.. ja sam pisal Jabuci za tu opciju, nadam se i još mnogi..
  • Sank
  • Moderator
  • 219
17.09.2010 | 23:17
Dijete je napisao:
...Jedina zamjerka iBooksu je kaj ne nudi (još, nadam se) bijela slova na crnoj pozadini.. ja sam pisal Jabuci za tu opciju, nadam se i još mnogi..


Pa u tom slučaju mislim da bi trebao probati Stanza-u. Kod nje možeš namjestiti bijela slova na crnoj podlozi i još puno toga. Ne znam da li te postavke djeluju i na PDF dokumente jer obično ih programi tj. aplikacije prikazuju onako kako su oni sami definirani, ali ni tu nema problema. Možeš uvijek PDF-ove u STANZU puniti preko programa Calibre koji će ti jako kvalitetno PDF-ove konvertirat tako da će se onda prikazat onako kako si konfigurirao STANZA-u.

A ako ne želiš koristit Calibre, još uvijek Stanzu moreš punit PDF-ovima preko iTunesa.

Ali da napomenem da je za PDF-ove odličan GoodReader, čak i bolji od svih ostalih kad je PDF u pitanju.

I iPad
07.11.2010 | 01:51
Ajd jedno hardverasko pitanje. Sta tocno dodje u kutiji, tj. kakav punjac?
  • Sank
  • Moderator
  • 219
07.11.2010 | 09:37
NenadX je napisao:
Ajd jedno hardverasko pitanje. Sta tocno dodje u kutiji, tj. kakav punjac?


U kutiji su pored iPada USB kabel i USB punjač 10W (5,1V 2,1A), a s punjačem je obično samo jedan modul izmjenjivog utikača i to je to.

Npr. iPad koji sam kupio u Zurichu imao je moudl sa USA utikačem, ali sam gratis dobio još jedan punjač sa šuko utikačem. Drugi iPad koji sam kupio u Bip computer trgovini u Trstu imao je originalni modul sa šuko utikačem.

Punjač je po veličini isti kakav je prije dolazio sa iPhone 3GS osim što je po snazi jači, ali moduli utikača su isti.

Zanimljivo je da Apple ne stavlja više različitih modula utikača u kutiju u kojoj definitivno ima dovoljno mjesta za sve, već samo onaj koji odgovara tržištu gdje se iPad prodaje ili bi se barem trebao prodavati.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 14 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.08 Seconds

Provided by iJoomla SEO