Mac Pro 5.1 problem
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Pro 5.1 problem


27.06.2019 | 02:11
Dogodilo se sljedece: ekran je odjednom postao bijel sa vertikalnim tankim crtama. Ugasio sam kompjuter sa power dugmetom i nakon ponovnog pokusaja da startam kompjuter ekran postaje crn i nista se ne dogadja nekih 30 sek. potom ventilatori postanu bucni.

Pokusao sam bootati sa bootabilnog usb- a ali bez uspjeha ekran i dalje ostaje crn.

Mac Pro ima Radeon hd 5870 i SSD na kojem je sistem. Ekran je Apple display 27 “ sa mini display port ( bez thunderbolt).

Da li je problem do graficke ili nesto drugo?
27.06.2019 | 02:38
Ako nakon što ponovo uključiš Mac čuješ startup chime zvuk, onda znači da je prošao osnovnu provjeru matične i RAM-a, a to sigurno znači da je grafička u pitanju. Ako ne čuješ baš ništa, onda može biti i nešto drugo, ali svakako je najvjerojatnije da je grafička. Radeoni HD 5870 sa stock hladnjakom su znali odlaziti, pogotovo kada je vruće. Meni je jedan krepao na poslu.

Imaš li negdje u rezervi originalnu grafičku? Najjeftinija zamjena ti je Radeon RX 480, a ako imaš para uzmi RX 580. Naravno, prvo provjeri s nekom grafičkom da je zaista to problem.

I sada vidim koji monitor imaš, imat ćeš problem naći PC karticu koja ima takav izlaz, vjerojatno će ti trebati adapter.
28.06.2019 | 02:02
Danas sam uspio da pokrenem Mac iz drugog pokusaja i start je bio sasvim normalan. Poslije par minuta rada je iznenada postao bijel pa siv sa vertikalnim crtama i sam se restartao, nakon cega mi je dao poruku da je bilo nekih problema.

Nemam neku drugu graficku da bih mogao testirati tako da to nije opcija.
28.06.2019 | 04:09
Opet, uobičajno ponašanje za pokvareni Radeon. Moj pokvareni isto naizgled radi ok, prvih 15-20 minuta, a onda smrzne cijeli stroj, nekada s artefaktima, nekada bez.

Ako nemaš nikoga u blizini da ti posudi neku grafičku za test (može biti i PC ako je kompatibilna), onda kupi nešto Mojave kompatibilno, pa ćeš barem usputno napraviti upgrade. Potraži i polovne, imaš i neke NVIDIA kartice u srednjoj klasi koje rade s Mojave, a razni RX 560, RX 480 i RX 580 se mogu povoljno kupiti i polovni. Radit će ti i stariji Radeon HD 7970, tj. R9 280X.
29.06.2019 | 02:41
Dakle to bi bila ova graficka:

www.amazon.com/Sapphire-11265-05-20G-Bac...raphic/dp/B06ZZ6FMF8
  • Dijete
  • Posjetitelj
29.06.2019 | 08:29
Drow kaže:


Da, to je ta kartica, samo uzmi dual 6pin to 8 pin kabel da joj das potrebno dodatno napajanje i sve ce bit u redu...


@Zabac - molim te daj link za RX580 mac verziju koju preporucujes.... ili, mozda samo napamet govoris?
  • Dijete
  • Posjetitelj
29.06.2019 | 08:48
Dijete kaže:
ili, mozda samo napamet govoris?


Ovo nije bilo nuzno, isprike.

Al bi htio kupit i ja jednu da probam skinut rom i igram se flashanja...
29.06.2019 | 12:54
Dijete kaže:
Dijete kaže:
ili, mozda samo napamet govoris?


Al bi htio kupit i ja jednu da probam skinut rom i igram se flashanja...


Ako se ne varam, nema novije "sluzbene" graficke za mac od HD7950. njezine varijante (270, 270x, 280...) se mogu flashati sa istim biosom jer je rijec o istom cipu ispod.

Mozda kad izadje 7.1 dodje i koja novija grafulja.


Mene ova moja hd5870 zeza nesto, tako da cu ja putem 270x ili 280 + flashanje uskoro
29.06.2019 | 22:17
zabac kaže:
@Dijete:
Nemam pojma da li postoji. Ja ne bi gurao PC kartice (zato jer nema Mac edition) zbog nekog postotka vise (tipicno PC razmislkanje). Bolje kupi PC.


Problem je u tome da novije graficke od GTX680/HD7950 za mac nemas, a to su poprilicno stare kartice. Komp sluzi da tebi sluzi, a ne da ti njemu sluzis - normalno da ces uzeti brzu / bolju karticu ako ti treba.
29.06.2019 | 23:39
zabac kaže:
Ove nove se daju flashati?


Jok. Flashati mozes samo one koje imaju mac bios od nekog oem branda (sapphire, evga i sl.) Bila je sapphire hd7950, evga gtx 580 i gtx 680 "mac edition". Druga opcija bi bila narucivanje sa macvidcards.com gdje skupina entuzijasta rade svoje biose za nvidia kartice novije proizvodnje (ali je i cijena takva ).

Ja sam flashao HD5870 nedavno, znas koja je jedina primjetljiva razlika osim bootscreena? To da mozes ugasiti apple cinemu pritiskom na gumb sastrane Prije je otvarao meni gdje si imao opcije sleep, power off, cancel.

RX580 je odlicna graficka kartica, duplo bolja od HD7950. Cjenovno su podjednake, ako usporedjujes RX580 pc verziju i HD7950 flashanu za mac (ravnam se prema ebayu). Ako bootscreen nije prijeko potreban (niti gasenje cineme pritiskom na gumb ), logicnije je uzet noviju.
30.06.2019 | 03:32
Da li ova graficka treba flash ili vec dolazi flashana?
  • Dijete
  • Posjetitelj
30.06.2019 | 04:57
zabac kaže:
@Dijete:
Nemam pojma da li postoji. Ja ne bi gurao PC kartice (zato jer nema Mac edition) zbog nekog postotka vise (tipicno PC razmislkanje). Bolje kupi PC.


Zabac, nije tipicno PC razmisljanje, nema potrebe da zbunjujes osobu koja pita za pomoc i dobije dobar odgovor od nekog drugog.










Slobodno kupi karticu koju si linkao. Za tu karticu Apple ima drivere u macosu pocevsi od Sierre 10.12.6 pa nadalje...

ono sto nema je mac efi rom kojim bi mac pro okrenuo karticu odmah nakon boota
tako da ukoliko imas uz macos linux ili windose, vidjeti sto odabires ukoliko drzis option prilikom bootanja.

Recovery mozes pozvati sa cmd+R prilikom boota i najnormalnije ga mozes koristit jer ima drivere za rx580.

RX580 je zakon kartica za te novce. Za sada ne mozes kupit rx580 koja ima efi rom za mac (osim mozda vanjski thunderbolt 3 gpu od blackmagica, ali to je drugi par rukava)
30.06.2019 | 12:36
CMD+R radi provjereno, neki dan sam probao samo za foru, na sreću mi još nije trebalo.

AHT nisam probao, ako netko proba, neka javi.

RX 580 je bio čudo kartica i kada je imao cijenu od 4.000 kn kada se pojavio, a po sadašnjim cijenama je "bargain".
  • Dijete
  • Posjetitelj
30.06.2019 | 12:42
Recovery radi normalno. AHT nisam probao jer nemam dvde.

Ali nisam ni probao Apple Diagnostic Test koji je evoluirani AHT i dio je Recovery particije. Aktivira se sa D prilikom boota (il cmd D il opt D)... ne mogu probat jer
sam van zemlje jos 11 dana.

Al moze Davor probat
  • Dijete
  • Posjetitelj
01.07.2019 | 08:57
zabac kaže:
Riješen je misterij (barm moj).
Stalno ste pričali kako nema slike dok se OSX/macOS ne podigne s drajverima. Sad ispada da ipak radi s nekim generičkim drajverima.


Nisu genericki drajveri nego drajveri za rx580 napisani od strane Applea koji se nalaze u sistemu. Isto tako se nalaze u recovery particiji koja buta jako okrljasteni macos sa aktivnim driverima za osnovne periferije sa bi mogao instalirat/popravit/cackat sistem... ono sto je jako obecavajuce je da je apple u zadnjih nekoliko nadogradni svaki put unaprijedio i drivere (dala qrcu, ne rade samo animojije)

Ono sto smo govorili jer da nema slike odmah nakon zvona ( nema slike prilikom odabira boota, nema slike prilikom updatea firmwarea i vjerojatno nema slike u target disk modeu, makar u teoriji, moglo bi bit). Prilikom dizanja OSa, slika se pojaci onof trenutka kad se ucitaju driveri (dakle vidis jabucicu i onaj pimpek kaj se puni, al prije tog je sve kmica jer je do tad komp ovisan o instrukcijama koje se nalaze u efi romu graficke kartice - u ovom slucaju u njemu ne pronalazi ono sto mu treba... za sad...

RX 580 je tak divno tih
01.07.2019 | 16:54
Uzeo sam nitro, Davor mi je potvrdio, ali zanima me koja je razlika izmedu nitro i pulse. Na appleovoj stranici stoji Pulse kao da je to ta. Ali ne vidim zasto nitro ne bi radio.
  • Dijete
  • Posjetitelj
01.07.2019 | 17:25
Nitro ima mrvicak veci takt... ali su nacelno iste kartice...
02.07.2019 | 09:25
Evo u brzini sam kupio sa mall.hr novu. Medjutim, kako je budget build, kasnije sam se tek zagledao u njuskalo.

npr. ovo

www.njuskalo.hr/graficke-kartice/rx-580-...kcija-oglas-28076009

isto sto sam i ja uzeo za 1900kn.

A ima i polovnih.

Sad neznam sto mi je ciniti.
Polovni bi morao pregledati, (a nemam iskustva), a ustedio bi si min 500kn koji bi mogao ici za nadogradnju rama.
Misljenja?
02.07.2019 | 10:28
Mozes otkazati narudzbu ili vratiti u roku 8 dana, ako se ne varam
02.07.2019 | 10:55
Ma mogu, ali dal moram biti skeptican oko kupnje polovne graficke. A ovaj prvi link za 1220kn mi se cini novo zapakirano. Isto ok kupnja. Mall.hr mi je upravo poslao da mi je stigao paket na dostavno mjesto.
  • Daddo
  • Posjetitelj
02.07.2019 | 11:12
Ne kužim foru... isti proizvod s različitim trajanjem jamstva? Sve i da je novo - tko ti jamči da ćeš za 6 mjeseci imati kome reklamirati to? Meni to djeluje kao sivi uvoz. Ja ne bih, ne zato jer volim RH nego jer kupuješ nešto što ti treba trajati pa bi bilo zgodno da to možeš i reklamirati ako krepa.
02.07.2019 | 11:30
To meni isto smrdi na sivu prodaju. Al tko zna. Nekako vise naginjem da idem na novo, pa sam miran sto se tice garancije.

Inace volim sve novo uzeti, ali kako je u kompletu sve polovno, htio sam mozda da sve bude u budget opciji. Osim rama, to sam mislio uzet novo novo. Ali izgleda da cu i graficku uzet tako
18.07.2019 | 01:57
Samo da se javim sa update-om. RX 580 Pulse je instaliran i sve radi kao podmazano.
Na High Sierra nije bilo jabuke na startu samo crni ekran do pojave log in.Prije nego sto sam instalirao Mojave sistem je trazio da instaliram firmware da bih se poslije toga instalirao Mojave. U Mojave se pojavljuje jabuka sa progress bar.
Rekao bih da treba malo duze vremena za start nego prije jer ekran ostane crn neko vrijeme.

Hvala ekipi na konstruktivnim savjetima.
18.07.2019 | 04:07
Normalno da imaš crni ekran kada se radi o PC kartici bez Macovog EFI-ija za boot. To je normalno. Znači ne možeš više s OPT/ALT ući u boot selektor - ne zato jer ga ne vidiš, nego zato jer Mac cijeli taj servis ne digne kada vidi da nema originalnu karticu. No, CMD+R za ulazak u Recovery radi. Ako želiš switchati boot diskove moraš to učiniti is Startup Disk kontrol panela.

Glavno da si sredio stvar, a usputno imaš jako lijep upgrade, RX 580 je zakon kartica.
21.07.2019 | 20:13
@Djuro Genijalac.

Ti si upogonio sinu solidworks. Reko si da imas HS i Mojave na glavnom i windows na bootcampu? Kako na kraju hendlas prebacivanje iz jednog u drugog?
21.07.2019 | 20:28
Iz Mojavea možeš u Bootcamp i HS najnormalnije kroz startup disk.
Iz HS u Mojave i Bootcamp na isti način.
No, kad iz Bootcamp sedmice moram natrag, napravim PRAM reset i onda on digne automatski HS. Otamo oped preko startup diska u Mojave. Dakle, iz Bootcampa mi trebaju dva boota da dođem do Mojave, ali još uvijek je to puno bolje od piceka.
Ako slože EFI za 580 da radi bootscreen, onda to bude otpalo. Zasad je tako kako je
21.07.2019 | 21:35
Zar nije u Bootcamp windowsima bio onaj tray extension pomoću kojeg si mogao odabrati što da boota nakon restarta?
21.07.2019 | 21:43
Da, ali je kvaka što Boot Camp pod Windowsima vidi samo Macove SATA diskove. Kako je Djuri Mojave na NVMe SSD-u, onda ga Boot Camp ne može vidjeti. A isto tako, taj Boot Camp je mušičav, na nekim strojevima normalno vidi HS na SATA disku i boota u njega, a ne nekim ne. Na mom recimo to radi, a sve sam isto složio kod sina, njemu ne radi. Bo. Uglavnom, kada to ne radi napravi se CMD+OPT+P+R i onda Mac sam boota u prvi Macov SATA disk.
21.07.2019 | 22:49
Ma daj, koje mesarsko rješenje...
Razlog zašto ne vidi HS na SATA disku je možda taj što particijska shema na tom disku mora biti neka određena. Možda ne vidi particiju ako je MBR shema, ili je možda ne vidi ako je GUID shema. Možda particija mora biti HFS+ (a ne AFP). To ste provjeravali?
21.07.2019 | 23:20
Da, moguće da je nešto oko particijske sheme, ne vidim što drugo. No, nije mi to bilo toliko "napeto" da sam se bavio detljanije time. Ako netko skuži točan uzorak kada radi, kada ne, neka javi!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 7 minuta
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

accom, Air, Ender, Gjuroo, m@xym, Riba, rusty, Zdravac, Anonimci (547)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO