Kako povećati rezoluciju
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako povećati rezoluciju


10.07.2023 | 13:33
Imam fotografiju čija je rezolucija mala, a iskoristio bih je za naslovnu stranu knjige formata 135x215 mm. Ima li šanse da na neki način povećam rezoluciju do minimuma koji bi prošao u štampariji?
Pada mi napamet da fotografiju izrdaim kod fotografa i onda skeniram na 300 dpi. Da li bi to pomoglo?
Prilozi:
10.07.2023 | 13:41
Trenutno je 7x13cm na 250... resizaj ju na format na koji trebas pa vidi kak izgleda na 100%
10.07.2023 | 14:31
Kada je ubacim u InDesign na određenu veličinu u Inffo imam efektivnih 122 dpi. Premalo.

Tito kaže:
Trenutno je 7x13cm na 250... resizaj ju na format na koji trebas pa vidi kak izgleda na 100%
10.07.2023 | 15:10
Za resizanje koristi photoshop...
10.07.2023 | 15:42
Danas imaš gomilu plaćenih i neplaćenih servisa koji povećavaju slike pomoću AI-a.

Ovdje imaš aplikacijicu koju skineš, pa povećavaš...
www.upscayl.org
Nisam je još isprobao, pa ne mogu reći koje je kvaliteta.

Ovdje imaš online servis gdje uploadaš sliku, pričekaš neko vrijeme (zavisno od zauzetosti servrera) i dobiješ povećanu sliku za download:
dgb.lol/ai-image-upscaler

Za oba ova servisa imaš i tutorijale na YouTubeu, pa malo prouči. To su kratki tutoriali.

Poslije povećanja slike svakako provjeri jel sve na svom mjestu ili trebaš još nešto doraditi. AI je dobar, ali nije savršen.
10.07.2023 | 15:49
Amater sam u photoshopu, ali ako je samo resize, pošalji sliku, probati ću povećati (ako je za korice, vjerujem da nije tajna).
10.07.2023 | 18:40
A šta dobijem ako sliku izradim kod fotografa i onda je skeniram? Dobijem 300 dpi, ali kakvog kvaliteta. Valjda bi moralo biti dobro.

Gjuroo kaže:
Danas imaš gomilu plaćenih i neplaćenih servisa koji povećavaju slike pomoću AI-a.

Ovdje imaš aplikacijicu koju skineš, pa povećavaš...
www.upscayl.org
Nisam je još isprobao, pa ne mogu reći koje je kvaliteta.

Ovdje imaš online servis gdje uploadaš sliku, pričekaš neko vrijeme (zavisno od zauzetosti servrera) i dobiješ povećanu sliku za download:
dgb.lol/ai-image-upscaler

Za oba ova servisa imaš i tutorijale na YouTubeu, pa malo prouči. To su kratki tutoriali.

Poslije povećanja slike svakako provjeri jel sve na svom mjestu ili trebaš još nešto doraditi. AI je dobar, ali nije savršen.
10.07.2023 | 19:06
Izradom (printanjem) slike kod fotografa ćeš je samo pretvorit iz digitalnog u analogni format (i posljedično, izgubit na kvaliteti), s time da rezolucija ostaje ista, a skeniranjem isprintane slike ćeš istu ponovo iz analognog pretvoriti u digitalni format i time dodatno izgubiti na kvaliteti.

Ne postoji čarobni štapić (način) kojim od manje uređenih informacija možeš dobiti više uređenih informacija, jer se to protivi poznatim zakonima fizike (entropija).
10.07.2023 | 19:19
Laki kaže:
A šta dobijem ako sliku izradim kod fotografa i onda je skeniram? Dobijem 300 dpi, ali kakvog kvaliteta. Valjda bi moralo biti dobro.


Zavisi što imaš kao original, a ti imaš sliku u digitalnom formatu u maloj rezoluciji, kako si i naveo.
Ako to fotografiraš... Prvo je pitanje što i kako misliš fotografirati.
Ako isprintaš, pa fotografiraš, pa razvijaš fotku, pa skeniraš... Ne znam koliko kvalitetan ti treba biti isprint da bi dobio prihvatljivu kvalitetu.
Ako fotografiraš s ekrana, to je valjda još gore nego da je sirovo i brutalno povećaš u Photoshopu.

Da ne pričamo o tome koliko vremena ćeš na to potrošiti, a nisi siguran da je to pravi put. Ja sam siguran da to nije pravi put i da takvo što ne bih nikada radio niti preporučio u profesionalnom radu.
Dakako, dosta zavisi i od toga što je doista ta slika koju želiš staviti na naslovnicu. Ako je to neka fotografija prirode, na internetu nađi sličnu fotografiju dovoljne kvalitete. Ako je neka ilustracija... Ne znam... Kontaktiraj ilustratora da ti pošalje sliku u boljoj rezoliciji. Vjerojatno uz neku nadoknadu. Ako je clip-art, precrtaj to ponovo u nekom vektorskom programu.

Već si mogao isprobati ove dvije mogućnosti koje sam ti naveo, pa vidjeti je li ti kvaliteta zadovoljavajuća.
Ono, uploadaš sliku, klikneš "NAPRAVI!" i za par minuta imaš rezultat.

Ako ti je to strano, šibni sliku na forum ili na gjuroo[at]gmail.com, pa ću ti ja to odraditi.
Ne želim omalovažiti Zdravca, ali on se deklarirao kao amater, a ovome ne bi trebalo pristupati amaterski.
10.07.2023 | 19:49
Na kraju dana uvijek pistoji i opcija da se smanji knjiga
  • Ender
  • Posjetitelj
10.07.2023 | 19:53
m@xym kaže:
Izradom (printanjem) slike kod fotografa ćeš je samo pretvorit iz digitalnog u analogni format (i posljedično, izgubit na kvaliteti), s time da rezolucija ostaje ista, a skeniranjem isprintane slike ćeš istu ponovo iz analognog pretvoriti u digitalni format i time dodatno izgubiti na kvaliteti.

Ne postoji čarobni štapić (način) kojim od manje uređenih informacija možeš dobiti više uređenih informacija, jer se to protivi poznatim zakonima fizike (entropija).


Ovo je najbolje objasnjenje da to bas i ne moze kao sto si mislio.
Svaka konverzija moze samo da degradira kvalitet polaznih informacija.
10.07.2023 | 20:29
drlovric kaže:
Na kraju dana uvijek pistoji i opcija da se smanji knjiga


Aj kvragu... oplakah od smijeha...
10.07.2023 | 20:32
Apple. Think different.
10.07.2023 | 20:37
Slika je sa Pinteresa. Da li se ona nekako može dobiti od nekoga u visokoj rezoluciji?

Gjuroo kaže:
Laki kaže:
A šta dobijem ako sliku izradim kod fotografa i onda je skeniram? Dobijem 300 dpi, ali kakvog kvaliteta. Valjda bi moralo biti dobro.


Zavisi što imaš kao original, a ti imaš sliku u digitalnom formatu u maloj rezoluciji, kako si i naveo.
Ako to fotografiraš... Prvo je pitanje što i kako misliš fotografirati.
Ako isprintaš, pa fotografiraš, pa razvijaš fotku, pa skeniraš... Ne znam koliko kvalitetan ti treba biti isprint da bi dobio prihvatljivu kvalitetu.
Ako fotografiraš s ekrana, to je valjda još gore nego da je sirovo i brutalno povećaš u Photoshopu.

Da ne pričamo o tome koliko vremena ćeš na to potrošiti, a nisi siguran da je to pravi put. Ja sam siguran da to nije pravi put i da takvo što ne bih nikada radio niti preporučio u profesionalnom radu.
Dakako, dosta zavisi i od toga što je doista ta slika koju želiš staviti na naslovnicu. Ako je to neka fotografija prirode, na internetu nađi sličnu fotografiju dovoljne kvalitete. Ako je neka ilustracija... Ne znam... Kontaktiraj ilustratora da ti pošalje sliku u boljoj rezoliciji. Vjerojatno uz neku nadoknadu. Ako je clip-art, precrtaj to ponovo u nekom vektorskom programu.

Već si mogao isprobati ove dvije mogućnosti koje sam ti naveo, pa vidjeti je li ti kvaliteta zadovoljavajuća.
Ono, uploadaš sliku, klikneš "NAPRAVI!" i za par minuta imaš rezultat.

Ako ti je to strano, šibni sliku na forum ili na gjuroo[at]gmail.com, pa ću ti ja to odraditi.
Ne želim omalovažiti Zdravca, ali on se deklarirao kao amater, a ovome ne bi trebalo pristupati amaterski.
  • Dijete
  • Posjetitelj
10.07.2023 | 21:25
Laki kaže:
Slika je sa Pinteresa. Da li se ona nekako može dobiti od nekoga u visokoj rezoluciji?


Pitaj autora slike za dozvolu koristenja iste za naslovnicu knjige pa ga usput pitaj da li ima verziju u odgovarajucoj rezoluciji.
10.07.2023 | 21:53
Laki kaže:
Slika je sa Pinteresa. Da li se ona nekako može dobiti od nekoga u visokoj rezoluciji?


To samo autor zna, a čini mi se da nema šanse da ga pronađeš.
Ta slika je već toliko korištena po internetu, ali Google image search ne daje nikakve rezultate u pretrazi. Ne znam kako bi se moglo ući u trag autoru.

Poslao sam ti par mailova, pa vidi ima li ti što od toga smisla.
11.07.2023 | 08:59
Generalno načelo bi bilo da se za naslovnice nečega što nije tek učenički seminarski rad, nego stvarna knjiga koja ima i izdavača, koriste ilustracije i fotografije s pravima. Rekao bih da je to čisto stvar neke autorske etike, pisac-slikaru ili pisac-fotografu, oba su autori. Ok, ne želim moralizirati, ali upravo iz te suštine problema ovdje proizlazi i taj tehnički problem jer se koristi nečiji low-res on-line preview.

Osobno, da mi treba naslovnica u pola sata, a nemam je od kuda izmisliti, otišao bih na neki AI generator grafike, preporučujem Adobe Firefly, i tamo napravio nešto taman za tu priliku u tom stilu i s bojama koje želim.
11.07.2023 | 17:07
dpasaric kaže:
Generalno načelo bi bilo da se za naslovnice nečega što nije tek učenički seminarski rad, nego stvarna knjiga koja ima i izdavača, koriste ilustracije i fotografije s pravima. Rekao bih da je to čisto stvar neke autorske etike, pisac-slikaru ili pisac-fotografu, oba su autori. Ok, ne želim moralizirati, ali upravo iz te suštine problema ovdje proizlazi i taj tehnički problem jer se koristi nečiji low-res on-line preview.


To je stvar profesionalne etike i nikako to ne bih nazvao moraliziranjem.
Ako i izbacimo tu etiku iz jednadžbe, ostaje ti ruski rulet - hoće li netko primjetiti da koristiš njegov rad bez prava i hoće li te klepiti tužbom...
11.07.2023 | 21:25
Slažem se, ovdje je jedini problem što ne mogu na Pinteresu doći do autora. Naknada za sliku ne bi bila problem.

dpasaric kaže:
Generalno načelo bi bilo da se za naslovnice nečega što nije tek učenički seminarski rad, nego stvarna knjiga koja ima i izdavača, koriste ilustracije i fotografije s pravima. Rekao bih da je to čisto stvar neke autorske etike, pisac-slikaru ili pisac-fotografu, oba su autori. Ok, ne želim moralizirati, ali upravo iz te suštine problema ovdje proizlazi i taj tehnički problem jer se koristi nečiji low-res on-line preview.

Osobno, da mi treba naslovnica u pola sata, a nemam je od kuda izmisliti, otišao bih na neki AI generator grafike, preporučujem Adobe Firefly, i tamo napravio nešto taman za tu priliku u tom stilu i s bojama koje želim.
11.07.2023 | 22:00
Laki daj objavi fotku ako nije kakva poslovna tajna.

Mozda dobijes od ljudi ovdje cak i neke bolje alternative na tom tragu i rijesis problem
11.07.2023 | 22:02
Evo.

drlovric kaže:
Laki daj objavi fotku ako nije kakva poslovna tajna.

Mozda dobijes od ljudi ovdje cak i neke bolje alternative na tom tragu i rijesis problem
Prilozi:
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 15 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO