Kako povećati rezoluciju
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako povećati rezoluciju


10.07.2023 | 13:33
Imam fotografiju čija je rezolucija mala, a iskoristio bih je za naslovnu stranu knjige formata 135x215 mm. Ima li šanse da na neki način povećam rezoluciju do minimuma koji bi prošao u štampariji?
Pada mi napamet da fotografiju izrdaim kod fotografa i onda skeniram na 300 dpi. Da li bi to pomoglo?
Prilozi:
10.07.2023 | 13:41
Trenutno je 7x13cm na 250... resizaj ju na format na koji trebas pa vidi kak izgleda na 100%
10.07.2023 | 14:31
Kada je ubacim u InDesign na određenu veličinu u Inffo imam efektivnih 122 dpi. Premalo.

Tito kaže:
Trenutno je 7x13cm na 250... resizaj ju na format na koji trebas pa vidi kak izgleda na 100%
10.07.2023 | 15:10
Za resizanje koristi photoshop...
10.07.2023 | 15:42
Danas imaš gomilu plaćenih i neplaćenih servisa koji povećavaju slike pomoću AI-a.

Ovdje imaš aplikacijicu koju skineš, pa povećavaš...
www.upscayl.org
Nisam je još isprobao, pa ne mogu reći koje je kvaliteta.

Ovdje imaš online servis gdje uploadaš sliku, pričekaš neko vrijeme (zavisno od zauzetosti servrera) i dobiješ povećanu sliku za download:
dgb.lol/ai-image-upscaler

Za oba ova servisa imaš i tutorijale na YouTubeu, pa malo prouči. To su kratki tutoriali.

Poslije povećanja slike svakako provjeri jel sve na svom mjestu ili trebaš još nešto doraditi. AI je dobar, ali nije savršen.
10.07.2023 | 15:49
Amater sam u photoshopu, ali ako je samo resize, pošalji sliku, probati ću povećati (ako je za korice, vjerujem da nije tajna).
10.07.2023 | 18:40
A šta dobijem ako sliku izradim kod fotografa i onda je skeniram? Dobijem 300 dpi, ali kakvog kvaliteta. Valjda bi moralo biti dobro.

Gjuroo kaže:
Danas imaš gomilu plaćenih i neplaćenih servisa koji povećavaju slike pomoću AI-a.

Ovdje imaš aplikacijicu koju skineš, pa povećavaš...
www.upscayl.org
Nisam je još isprobao, pa ne mogu reći koje je kvaliteta.

Ovdje imaš online servis gdje uploadaš sliku, pričekaš neko vrijeme (zavisno od zauzetosti servrera) i dobiješ povećanu sliku za download:
dgb.lol/ai-image-upscaler

Za oba ova servisa imaš i tutorijale na YouTubeu, pa malo prouči. To su kratki tutoriali.

Poslije povećanja slike svakako provjeri jel sve na svom mjestu ili trebaš još nešto doraditi. AI je dobar, ali nije savršen.
10.07.2023 | 19:06
Izradom (printanjem) slike kod fotografa ćeš je samo pretvorit iz digitalnog u analogni format (i posljedično, izgubit na kvaliteti), s time da rezolucija ostaje ista, a skeniranjem isprintane slike ćeš istu ponovo iz analognog pretvoriti u digitalni format i time dodatno izgubiti na kvaliteti.

Ne postoji čarobni štapić (način) kojim od manje uređenih informacija možeš dobiti više uređenih informacija, jer se to protivi poznatim zakonima fizike (entropija).
10.07.2023 | 19:19
Laki kaže:
A šta dobijem ako sliku izradim kod fotografa i onda je skeniram? Dobijem 300 dpi, ali kakvog kvaliteta. Valjda bi moralo biti dobro.


Zavisi što imaš kao original, a ti imaš sliku u digitalnom formatu u maloj rezoluciji, kako si i naveo.
Ako to fotografiraš... Prvo je pitanje što i kako misliš fotografirati.
Ako isprintaš, pa fotografiraš, pa razvijaš fotku, pa skeniraš... Ne znam koliko kvalitetan ti treba biti isprint da bi dobio prihvatljivu kvalitetu.
Ako fotografiraš s ekrana, to je valjda još gore nego da je sirovo i brutalno povećaš u Photoshopu.

Da ne pričamo o tome koliko vremena ćeš na to potrošiti, a nisi siguran da je to pravi put. Ja sam siguran da to nije pravi put i da takvo što ne bih nikada radio niti preporučio u profesionalnom radu.
Dakako, dosta zavisi i od toga što je doista ta slika koju želiš staviti na naslovnicu. Ako je to neka fotografija prirode, na internetu nađi sličnu fotografiju dovoljne kvalitete. Ako je neka ilustracija... Ne znam... Kontaktiraj ilustratora da ti pošalje sliku u boljoj rezoliciji. Vjerojatno uz neku nadoknadu. Ako je clip-art, precrtaj to ponovo u nekom vektorskom programu.

Već si mogao isprobati ove dvije mogućnosti koje sam ti naveo, pa vidjeti je li ti kvaliteta zadovoljavajuća.
Ono, uploadaš sliku, klikneš "NAPRAVI!" i za par minuta imaš rezultat.

Ako ti je to strano, šibni sliku na forum ili na gjuroo[at]gmail.com, pa ću ti ja to odraditi.
Ne želim omalovažiti Zdravca, ali on se deklarirao kao amater, a ovome ne bi trebalo pristupati amaterski.
10.07.2023 | 19:49
Na kraju dana uvijek pistoji i opcija da se smanji knjiga
10.07.2023 | 19:53
m@xym kaže:
Izradom (printanjem) slike kod fotografa ćeš je samo pretvorit iz digitalnog u analogni format (i posljedično, izgubit na kvaliteti), s time da rezolucija ostaje ista, a skeniranjem isprintane slike ćeš istu ponovo iz analognog pretvoriti u digitalni format i time dodatno izgubiti na kvaliteti.

Ne postoji čarobni štapić (način) kojim od manje uređenih informacija možeš dobiti više uređenih informacija, jer se to protivi poznatim zakonima fizike (entropija).


Ovo je najbolje objasnjenje da to bas i ne moze kao sto si mislio.
Svaka konverzija moze samo da degradira kvalitet polaznih informacija.
10.07.2023 | 20:29
drlovric kaže:
Na kraju dana uvijek pistoji i opcija da se smanji knjiga


Aj kvragu... oplakah od smijeha...
10.07.2023 | 20:32
Apple. Think different.
10.07.2023 | 20:37
Slika je sa Pinteresa. Da li se ona nekako može dobiti od nekoga u visokoj rezoluciji?

Gjuroo kaže:
Laki kaže:
A šta dobijem ako sliku izradim kod fotografa i onda je skeniram? Dobijem 300 dpi, ali kakvog kvaliteta. Valjda bi moralo biti dobro.


Zavisi što imaš kao original, a ti imaš sliku u digitalnom formatu u maloj rezoluciji, kako si i naveo.
Ako to fotografiraš... Prvo je pitanje što i kako misliš fotografirati.
Ako isprintaš, pa fotografiraš, pa razvijaš fotku, pa skeniraš... Ne znam koliko kvalitetan ti treba biti isprint da bi dobio prihvatljivu kvalitetu.
Ako fotografiraš s ekrana, to je valjda još gore nego da je sirovo i brutalno povećaš u Photoshopu.

Da ne pričamo o tome koliko vremena ćeš na to potrošiti, a nisi siguran da je to pravi put. Ja sam siguran da to nije pravi put i da takvo što ne bih nikada radio niti preporučio u profesionalnom radu.
Dakako, dosta zavisi i od toga što je doista ta slika koju želiš staviti na naslovnicu. Ako je to neka fotografija prirode, na internetu nađi sličnu fotografiju dovoljne kvalitete. Ako je neka ilustracija... Ne znam... Kontaktiraj ilustratora da ti pošalje sliku u boljoj rezoliciji. Vjerojatno uz neku nadoknadu. Ako je clip-art, precrtaj to ponovo u nekom vektorskom programu.

Već si mogao isprobati ove dvije mogućnosti koje sam ti naveo, pa vidjeti je li ti kvaliteta zadovoljavajuća.
Ono, uploadaš sliku, klikneš "NAPRAVI!" i za par minuta imaš rezultat.

Ako ti je to strano, šibni sliku na forum ili na gjuroo[at]gmail.com, pa ću ti ja to odraditi.
Ne želim omalovažiti Zdravca, ali on se deklarirao kao amater, a ovome ne bi trebalo pristupati amaterski.
  • Dijete
  • Posjetitelj
10.07.2023 | 21:25
Laki kaže:
Slika je sa Pinteresa. Da li se ona nekako može dobiti od nekoga u visokoj rezoluciji?


Pitaj autora slike za dozvolu koristenja iste za naslovnicu knjige pa ga usput pitaj da li ima verziju u odgovarajucoj rezoluciji.
10.07.2023 | 21:53
Laki kaže:
Slika je sa Pinteresa. Da li se ona nekako može dobiti od nekoga u visokoj rezoluciji?


To samo autor zna, a čini mi se da nema šanse da ga pronađeš.
Ta slika je već toliko korištena po internetu, ali Google image search ne daje nikakve rezultate u pretrazi. Ne znam kako bi se moglo ući u trag autoru.

Poslao sam ti par mailova, pa vidi ima li ti što od toga smisla.
11.07.2023 | 08:59
Generalno načelo bi bilo da se za naslovnice nečega što nije tek učenički seminarski rad, nego stvarna knjiga koja ima i izdavača, koriste ilustracije i fotografije s pravima. Rekao bih da je to čisto stvar neke autorske etike, pisac-slikaru ili pisac-fotografu, oba su autori. Ok, ne želim moralizirati, ali upravo iz te suštine problema ovdje proizlazi i taj tehnički problem jer se koristi nečiji low-res on-line preview.

Osobno, da mi treba naslovnica u pola sata, a nemam je od kuda izmisliti, otišao bih na neki AI generator grafike, preporučujem Adobe Firefly, i tamo napravio nešto taman za tu priliku u tom stilu i s bojama koje želim.
11.07.2023 | 17:07
dpasaric kaže:
Generalno načelo bi bilo da se za naslovnice nečega što nije tek učenički seminarski rad, nego stvarna knjiga koja ima i izdavača, koriste ilustracije i fotografije s pravima. Rekao bih da je to čisto stvar neke autorske etike, pisac-slikaru ili pisac-fotografu, oba su autori. Ok, ne želim moralizirati, ali upravo iz te suštine problema ovdje proizlazi i taj tehnički problem jer se koristi nečiji low-res on-line preview.


To je stvar profesionalne etike i nikako to ne bih nazvao moraliziranjem.
Ako i izbacimo tu etiku iz jednadžbe, ostaje ti ruski rulet - hoće li netko primjetiti da koristiš njegov rad bez prava i hoće li te klepiti tužbom...
11.07.2023 | 21:25
Slažem se, ovdje je jedini problem što ne mogu na Pinteresu doći do autora. Naknada za sliku ne bi bila problem.

dpasaric kaže:
Generalno načelo bi bilo da se za naslovnice nečega što nije tek učenički seminarski rad, nego stvarna knjiga koja ima i izdavača, koriste ilustracije i fotografije s pravima. Rekao bih da je to čisto stvar neke autorske etike, pisac-slikaru ili pisac-fotografu, oba su autori. Ok, ne želim moralizirati, ali upravo iz te suštine problema ovdje proizlazi i taj tehnički problem jer se koristi nečiji low-res on-line preview.

Osobno, da mi treba naslovnica u pola sata, a nemam je od kuda izmisliti, otišao bih na neki AI generator grafike, preporučujem Adobe Firefly, i tamo napravio nešto taman za tu priliku u tom stilu i s bojama koje želim.
11.07.2023 | 22:00
Laki daj objavi fotku ako nije kakva poslovna tajna.

Mozda dobijes od ljudi ovdje cak i neke bolje alternative na tom tragu i rijesis problem
11.07.2023 | 22:02
Evo.

drlovric kaže:
Laki daj objavi fotku ako nije kakva poslovna tajna.

Mozda dobijes od ljudi ovdje cak i neke bolje alternative na tom tragu i rijesis problem
Prilozi:
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 30 minuta
  • drlovric: Pa da, uzeo sam ga cim je izasao. Ne znam sta bih ti rekao za bateriju. Nemam nekih problema, pojma nemam ni na koliko je health. Provjerim pa javim.
  • Yonkis: drlovric: a kakva ti je baterija na njemu, ako pretpostavimo da si ga kupio kad je bio "objavljen"?
  • drlovric: Ja imam iPad Pro (2nd gen). Niti najmanji razlog nemam za upgrade. Oni ubacuju najjace cipove, dok je najveci problem iPada u biti software :)
  • MAK: iPad Air plus Pencil Pro
  • smayoo: Svim Splićanima čestitam dan Sv. Duje! :)
  • cariblanco: kako nogomet može biti okrutan, zaslužili ste najmanje bod
  • cariblanco: Riječani, jeste li spremni za derbi, danas bi trebao biti praznik nogometa na Rujevici
  • smayoo: Možda je to popis po abecedi. ;)
  • cariblanco: Danas čitam VL i koja je najsigurnija zemlja u slučaju holokausta...1 Antartika 2 Argentina ;)
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.55 Seconds

Provided by iJoomla SEO