Kupovina Mac-a u Americi i shipping u RH?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupovina Mac-a u Americi i shipping u RH?


11.02.2012 | 15:52
Poštovani,
trenutno razmišljam ozbiljno o nabavci Mac-a! Te kada gledam cijene tu i u USA mi se smuči
Te tako, prvobitno sam razmišljao da mi netko dofura iz Amerike Mac Mini ili Macbook Pro, no, trenutno nemam nikoga tko ide tamo uskoro - tako da je to za sada otpalo...

Drugo, razmišljao sam o tome da mi netko ga kupi tamo, i pošalje preko neke od Američkih pošti, no bojim se naplate PDV-a u našoj divnoj RH, i naplate nam divne carine, no, opet, što je sa onim da se ne plaća carina na INFORMATIČKU opremu???

Treće, također isto ko drugo, no radi se kupovini Mac-a preko eBay-a od 100%-nog sellera...

Molio bi Vas da mi kažete i iznesete svoja iskustva, te preporuke kako se domoći jednog divnog Mac-a iz USA ili uostalom iz neke druge države ali opet po cijeni istoj ko na Apple-ovom official site-u!

Jer ovo kod mislim da je krađa... Razlika u cijeni čak i 4000 do 6000kn! Ma daj... bljakavo!

Također, ako itko ide uskoro u USA ili nekam van, i ako bi htio pomoći oko "švercanja" jednog Mac-a za "no money" studoša, vrlo rado bi mu platio pivu dvije i ćevape!
Tnx još jednom!
  • Navigator
  • Posjetitelj
11.02.2012 | 16:19
Možda da ti ga pošalju u Sloveniju na poštu?
11.02.2012 | 17:04
Vodi računa da su cijene u USA izražene bez poreza. Porez se razlikuje od države do države, uglavnom je od 9 do 15%.

Kupnja tamo ti prolazi samo ako ti ga kupi fizička osoba i pošalje ovdje. Prodaja ovlaštenog resellera van zemlje je prekršaj zbog kojega se trenutačno gubi licenca i to važi svuda.
11.02.2012 | 17:15
A što - u Sloveniji mu ne bi naplatili carinu i DDV? Čovjek govori o nabavi iz USA, ne iz EU.

Cijene na Apple siteu u USA su iskazane *bez* poreza. Cijene kod nas su iskazane *SA* porezom. Razlika svakako postoji, ali nije tako dramatična kao što se može učiniti, ako ne sagledaš sve.

Vedranius, nemaš se što "bojati" naplate PDV - u slučaju da ti netko šalje poštom, to bi se sigurno dogodilo. Što se carine tiče - carine nema. Samo PDV.

Kad kupiš novi Mac iz USA preko nekog tko ga je voljan slati u Hrvatsku (nisam takvog još vidio, ali vjerojatno se da naći), platiš koliko traži za slanje u HR, i onda platiš PDV na to sve kad isto stigne u HR - ispadne mala ili nikakva razlika u cijeni, a puno veći rizik. I još dobiješ US tipkovnicu na MBP umjesto hrvatske (ako ti je to bitno).

Ja sam svojedobno tako kupio rabljenu lampu iz USA i to je ispalo dosta jeftinije, jer kod nas za rabljene macove traže nerazumno puno novca. Ali za novi Mac se nabava iz USA isplati jedino ako poznaješ nekog tko dolazi ovamo iz USA / Kanade i taj netko ti to prešverca u vlastitoj prtljazi, bez ambalaže, kao svoj kompjuter, i ne plati PDV. Već ako plati PDV, razlika u cijeni je vrlo mala.

Kako je sam ovaj čin porezni prekršaj, isto kao da kupiš Mac kod nas preko neke firme, razmisli i o tome - možda znaš neku malu privatnu firmu u kojoj bi ti učinili uslugu pa kupili Mac kao osnovno sredstvo radi čega bi onda ti njima morao u gotovini isplatiti samo cijenu Maca bez PDV. Štoviše, ako je to npr. firma za koju povremeno nešto kao student radiš, onda bi sve to skupa moglo čak biti i potpuno papirima pokriveno.
  • Navigator
  • Posjetitelj
11.02.2012 | 23:22
Prema informacijama koje ja imam, u Sloveniji mu ne bi naplatili. Mozda imam krive infomracije, ne tvrdim nista. Uostalom, na kraju moje recenice je upitnik.
12.02.2012 | 09:26
Zanimljiva tema.

Ako su na Apple.com cijene bez poreza, i porez varira od 9-15%, temeljem cega se taj porez odredjuje? Na osnovu shipping adrese pretpostavljam...

E sad, oni salju opremu samo u US, ali i vojne teritorije.

Kako se ja nalazim u vojnoj bazi, i mogu bez problema narucivati stvari sa "US only" online shopova, zna li neko koliki je porez u tom slucaju? I ima li ga uopce?

Cini mi se da je vojska toga oslobodjena...
12.02.2012 | 09:44
Ja mislim da porez (retail tax) u USA ovisi o lokaciji prodavatelja, a ne kupca. Jer je porez na maloprodajni promet, za razliku od poreza na dodanu vrijednost, vezan za mjesto prodaje, a ne mjesto korištenja.

Navigator - kad naručuješ nešto iz EU na adresu u Sloveniji onda Slovenci ne naplate ništa, jer ti je prodavatelj već naplatio PDV (DDV, VAT, IVA, Mwst.), a carine, naravno, nema jer je cijela EU jedno jedinstveno tržište. Za robu iz USA, tešku 600, 1000, 1500 ... dolara - svaka zemlja bi naplatila porez.

Zaš kako kaže onaj informatički haiku:

Only three things in life are certain:
Death, taxes and loss of data.

12.02.2012 | 11:22
Porez na tehniku ovisi od drzave. Ja sam svoj MBP kupio u New Yorku i porez je bio 8.875% sto je malo vece nego kod ostalih zemalja. Ne znam koja zemlja ima porez preko 9%. Bio sam tamo 5 mjeseci i vratio sam se s njim kao osobnom prtljagom. Na granici nisu ni gledali pa ni ne znam kako bi proslo...
12.02.2012 | 12:45
Tnx svima na odgovorima!
Još razmišljam kako ću to srediti...
Jer sam gledao cijene preko Apple Store-a DE, AT, US i UK! Razlike u cijenama su velike!
Jer u principu za DE i AT je cijena 799E, a za US 799US za npr. MacMini! Što je blesavo i fascinantno!
Onak, brojčano ista cijena, no kada se preračuna 2000kn razlike!
Najskuplje ispadnu Mađarski i Talijanski, te Engleski Apple Store-ovi!

Gledajući dali uopće postoji Apple Store (official) site u SLO, BiH i SRB, skužio sam DA NE POSTOJI!
No, došao sam do jedne druge šeme, a ta je da u Srbiji je najeftinije preko Apcom-a kupiti Mac, čak jeftinije od svih ovih gore zemalja, i to jefinije za kojih 200-800kn min.!
Rekoh, WTF?!

Ako uspijem srediti da mi netko dofura iz USA onda idem na MacBook Pro, a ako ne, onda skoknem do Austrije ili Slovenije po jednog malo jačeg MacMini-a...
  • Navigator
  • Posjetitelj
12.02.2012 | 17:15
Gle smayoo, moj frend je naručio robu i dobio je u Sloveniju na Pošti. Nisu mu naplatili ništa, a radilo se o fotoaparatu od dosta eurića. Da li slučajno ili kako - ne znam. Ali ponavljam, nisu mu naplatili nikakvu carinu ili bilo što drugo, a paket nije bio iz EU.
12.02.2012 | 17:23
Čuj, kad već inzistiraš, ne kažem da si u krivu, ali daj onda, molim te, budi precizniji. Odakle je bio paket (USA, Kina, Rusija, nešto četvrto?) i točno o koliko eurića se radilo? Te kako je to točno naručio u Sloveniju? Na Poste restante? Ili na adresu nekog tko ima prebivalište u Sloveniji? Da li se radilo o novoj ili rabljenoj robi i da li je paket poslan s deklaracijom da je poklon, uzorak ili redovno prodana roba?
  • Navigator
  • Posjetitelj
12.02.2012 | 17:30
Ne znam sve detalje, ali: USA, 900 eurića mislim, poste restante, novi fotoaparat iz nekog online dućana (možda B&H, neznam). Eto.
12.02.2012 | 18:01
Ja sam od nekoliko ljudi čuo da su pokušali sličnu stvar i najčešće nisu uspijevali već na prvom koraku jer je prodavatelj odbio slati na "poste restante". Jedan bivši kolega je kupio par stvari na poste restante u poštu Ilirska Bistrica jedino zato što taj prodavatelj nije slao izvan EU (prodavatelj iz EU) i tom mu prigodom nisu ništa naplatili, jer nije bilo što naplatiti (roba iz EU).

No, eto, i to je zanimljivo iskustvo pa, tko želi, može i to probati. Možda stvarno prođe.
12.02.2012 | 20:27
Još jedan detalj što se tiče poreza u SAD-u. Ako se naruči preko npr. Amazona, cijena je najčešće ista ili ČAK nekoliko desetaka dolara manja nego na Apple online store-u i ne plaća se porez na takvu online narudžbu, a shipping za tu cifru je besplatan. Ovo normalno vrijedi samo za shipping na US adrese. No bilo tko može napraviti narudžbu, pa čak i iz Hrvatske.

Eto, još jedan način da se malo uštedi, provjereno, tako sam kupio jedan MBP.
12.02.2012 | 21:05
kajman kaže:
Još jedan detalj što se tiče poreza u SAD-u. Ako se naruči preko npr. Amazona, cijena je najčešće ista ili ČAK nekoliko desetaka dolara manja nego na Apple online store-u i ne plaća se porez na takvu online narudžbu, a shipping za tu cifru je besplatan. Ovo normalno vrijedi samo za shipping na US adrese. No bilo tko može napraviti narudžbu, pa čak i iz Hrvatske.

Eto, još jedan način da se malo uštedi, provjereno, tako sam kupio jedan MBP.

Da, ovo sa Amazonom je zanimljivo...
A ček, šta se u principu onda preko Apple Store-a u USA plaća dodatni porez za US građane ili?
Mislim, koja je prednost kod Amazona? Jer Store isto daje free shipping na US adrese, a cijena je opet ista u principu... Zar ne?
12.02.2012 | 21:24
kajman kaže:
Još jedan detalj što se tiče poreza u SAD-u. Ako se naruči preko npr. Amazona, cijena je najčešće ista ili ČAK nekoliko desetaka dolara manja nego na Apple online store-u i ne plaća se porez na takvu online narudžbu, a shipping za tu cifru je besplatan. Ovo normalno vrijedi samo za shipping na US adrese. No bilo tko može napraviti narudžbu, pa čak i iz Hrvatske.

Eto, još jedan način da se malo uštedi, provjereno, tako sam kupio jedan MBP.


Također, bio je skoro stotinjak USD jeftiniji.
13.02.2012 | 12:27
Apple store uvijek ima više cijene.
Sve cijene na B&H-u su jeftinije od bilo koje cijene za isti proizvod na Apple store-u.
  • Sin
  • Korisnik
  • 17
13.02.2012 | 12:32
vedranius kaže:
Tnx svima na odgovorima!
Još razmišljam kako ću to srediti...
Jer sam gledao cijene preko Apple Store-a DE, AT, US i UK! Razlike u cijenama su velike!
Jer u principu za DE i AT je cijena 799E, a za US 799US za npr. MacMini! Što je blesavo i fascinantno!
Onak, brojčano ista cijena, no kada se preračuna 2000kn razlike!
Najskuplje ispadnu Mađarski i Talijanski, te Engleski Apple Store-ovi!

Gledajući dali uopće postoji Apple Store (official) site u SLO, BiH i SRB, skužio sam DA NE POSTOJI!
No, došao sam do jedne druge šeme, a ta je da u Srbiji je najeftinije preko Apcom-a kupiti Mac, čak jeftinije od svih ovih gore zemalja, i to jefinije za kojih 200-800kn min.!
Rekoh, WTF?!

Ako uspijem srediti da mi netko dofura iz USA onda idem na MacBook Pro, a ako ne, onda skoknem do Austrije ili Slovenije po jednog malo jačeg MacMini-a...


Pa dobro sad...nisi napisao ništa šta već godinama, da ne kažem desetljećima svi znaju....

Sumesumarum - ili uzmeš na firmu ovdje, eventualno štipneš neki rabat ( bez PDV kako ti je smayo rekao) ili pod rukom (prijenosnici, eventualno Mini) kao osobna prtljaga izvana...

sve ostale kombinacije sa shipingom, pa dodaj- pedeve, ležarinu,skladišninu, iskupljenje dokumenata, itd - su banana i ne isplati se zajebancija

pa skakući gdje ti paše...
13.02.2012 | 13:00
Nisam siguran koliko ti se isplati izvana dofuravat, osim ako imas nekoga tko ide u USA ili negdje van, pa ti eventualno uspije proturit kao svoj laptop, bez da moras platiti PDV.

Npr, nasao sam na eBAyu Macbook Pro 13.3" i5 proc za 1200$ ( vrlo povoljno ) www.ebay.com/itm/NEW-Apple-Macbook-Pro-2...;hash=item589224affe

Dodaj 100$ za shipping, i obracunaj PDV kada jednom laptop dodje na carinu ( carine nema na informaticku opremu ) i cifra dodje na nekih cca 9200kn.

U Apcomu takav Macbook ( sa vecim diskom) kosta 9800kn -> store.apcom.hr/cpumbpro13dualcorei524ghz...000sdcrkb-p-559.html

600kn je OK usteda, ali nije abnormalno velika.

BTW, moguce da te na carini traze potvrdu o sukladnosti od HAKOMa ( jer Macbook npr. ima Wi-FI, bluetooth), sto bi te eventualno kostalo 200kn. Ali posto bi Macbook vec trebao biti u bazi odobrenih uredjaja to nebi trebao biti trosak. www.hakom.hr/default.aspx?rittSearch=macbook&id=413

U svakom slucaju skoro 100eurica nije za bacit, ali ne ispada usteda od tisucu, dvije kuna.
13.02.2012 | 13:35
postoji i ovo

mojshopping.com/

naš pajdo u USA koji prima pakete, prepakirava i šalje u HR uz neku naknadu

Na Apple on-line storeovima u USA se može kupovati s našim karticama i slati na USA adrese provjereno samo treba kombinirati podatke s kartice i adresom primatelja u USA, ako je uopće bitno za topic. Činilo mi se da je bilo gore nekih nedoumica...
13.02.2012 | 19:35
dpasaric kaže:
Vodi računa da su cijene u USA izražene bez poreza. Porez se razlikuje od države do države, uglavnom je od 9 do 15%.


Poanta je kupiti "by post" iz druge drzave, jer je postarina cesto 0$.


Ajd' da ne otvaram novu temu i pitam za situaciju u NR Kini, tocnije u Pekingu.
Kakve su cijene tamo? Ako ima netko tu da raspolaze sa relevantnom informacijom.
Idem dole u 9. mjesecu pa da se pripremim...
14.02.2012 | 00:42
Kolege kažu da noname masovne elektronike ima lopatom, jeftino. Brand-name proizvodi kao što je Apple su skuplji nego u USA, a jeftiniji nego u EU.
02.03.2012 | 20:03
Postoji verzija u kojoj je sve legalno, samo treba dati keš.
Naši ljudi još rade u Iraku ili Afganistanu za firmu KBR. Trebaš samo naći jednoga od njih, te mu dati lovu.
On se vrati u Irak ili Afganistan naruči MAC u bazu, (APO AE adresa) i bez njihovog PDV-a i bez ikakvog poreza i još dobije popust jer naručuje u USA -ratno područje. Kada dolazi kući na odmor, donese ti u svojoj prtljazi novi novcati - najjeftiniji MAC.
Ovo je provjerena i najjeftinija moguća verzija da dobiješ novog, originalnog MAC-a.
02.03.2012 | 22:20
Imam jedno pitanje u vezi USA kupovine iMaca. Pitanje se ne poklapa sa temom striktno, ali bi me zanimalo dal neko zna odgovor. U jesen odlazim na faks u USA, i tamo si mislim kupiti iMac, koji cu 4-5 godina koristiti. Kad bi se vracao, volio bi taj kompjuter uzeti sa tobom, trebo bi informaciju u vezi carine i PDV, da li cu moci proc bez tog kod uvoza il moram placat? Hvala na svima na informacijama
02.03.2012 | 23:49
Ne bi trebao platiti ništa, računaš se kao povratnik,” gastarbajter”. Za svaki slučaj provjeri na www.carina.hr.
03.03.2012 | 17:45
Nemoraš ništa platiti. Amortizacija 5 godina starog MAC-a je totalna.
03.03.2012 | 21:08
Nema veze amortizacija. Ako si živio dulje u inozemstvu, imaš pravo donijeti svoje stvari koje si tamo koristio. Samo provjeri koji ti papiri trebaju za to dokazati.
04.03.2012 | 02:32
zvone24 kaže:
Imam jedno pitanje u vezi USA kupovine iMaca. Pitanje se ne poklapa sa temom striktno, ali bi me zanimalo dal neko zna odgovor. U jesen odlazim na faks u USA, i tamo si mislim kupiti iMac, koji cu 4-5 godina koristiti. Kad bi se vracao, volio bi taj kompjuter uzeti sa tobom, trebo bi informaciju u vezi carine i PDV, da li cu moci proc bez tog kod uvoza il moram placat? Hvala na svima na informacijama


Samo se nemoj zeznuti s kilažom koju smiješ nositi u avionu.Mislim da je imac preko 13kg a ti imaš dozvoljeno 20 kg,s tim da ti sama torba ponekad teži par kg.
04.03.2012 | 02:39
Jel zna netko web adrese zemalja gdje se prodaju apple stvari...hoću reći da se na tim sajtovima mogu vidjeti cijene.Mislim da ću uskoro u Filipine a tamo sam zadnji put kupio ipad2 za samo 50$ skuplje (model wifi 64gb)nego što je bio na apple store.Kupljen je u apple dućanu,samo nisam nikad mogao naći taj sajt ili bilo koji drugi sajt u drugim zemljama gdje ovlašteni apple dućani prodaju tu robu?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 42 minuta
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije
  • Kloba: Ma sve radi što se telemacha i EONA tiče. SONY nije radio, imao je problem kod njih. Sad je sve OK
  • drlovric: Kloba: I ja sam to dobio nedavno. Telemach Fiber Duo Premium nesto.... Kod mene sve radi odlicno.
  • Kloba: PS5, isprika...
  • Kloba: Prešao na Telemach EON TV. Uzeo Premium paket. Jako zadovoljan. I sada, hoću malo na PS%, kada ono, pao im server...
  • rusty: GRAVIS.DE je kapitulirao (od danas). Zatvaraju... :(
  • drlovric: Ja imam USA account za Apple jer bosanski niti ne postoji. Prodaju te iPhione a tjeraju te da odaberes drugu drzavu za nalog, i nikom nista.
  • drlovric: Zasto Turcin koji zivi ili radi u EU ili USA ne bi mogao placati Adobe pretplatu u svojoj zemlji? :)
  • drlovric: Ma sve je to siva zona i ljudi to koriste masovno. Ja sam godinama koristio indijski YT, nikada problema. Poceo sam placati bosanski samo raid glazbe. Jer ubijao me YT sa indijskim prijedlozima i artistima :) Sa $2.5 mi je pretplata skocila na 5 eura, al prezivio sam taj finacijski udarac :)
  • Zdravac: To nije uopće legalno. Za profesionalnu primjenu smatram da ipak treba kupiti i računati kao poslovni trošak.
  • t_burgund: Za tursku cijenu potrebno je koristiti VPN. Koliko je to legalno za profesionalnu upotrebu?
  • Zdravac: 6 eura (ako imaš account registriran u Turskoj)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO