Iseljavaju li se Hrvati?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Iseljavaju li se Hrvati?


16.02.2022 | 16:41
Kome to točno "gas"?

Kome da se ja požalim ako mi niti MUP, niti DZS (vezano za popis stanovništva) ne odgovore na upit niti nakon treće požurnice?
16.02.2022 | 17:24
Napiši im pismo kojim zahtjevaš odgovor na tvoje upite u roku od 14 dana i ako ga ne dobiješ ustat ćeš tužbom zbog šutnje institucije. Pa da vidiš kad se useru. Ali nemoj ih ne tužiti ako ti u roku ne odgovore.
16.02.2022 | 17:47
Tužbom, kao, da još platim odvjetnika da pokrene tužbu? Ili da podnosim prijavu DORHu na koju on neće reagirati?
Mislim ne sprdam se, ozbiljno pitam. Jer nekako mi ne štima ta konstrukcija. Ja ih pitam kakav je status mog sina ako mu je Danska izdala osobnu i smatra ga svojim rezidentom, oni mi ne znaju / ne žele jasno i pismeno odgovoriti. Pišem požurnicu prvu, drugu, treću, ništa. Napišem pismeni dopis s povratnicom u kojem ponovim pitanje i zaprijetim tužbom. Onda angažiram odvjetnika i podignem tužbu. Platim odvjetnika. Što dalje? Plate li oni sudske troškove i mog odvjetnika? I onda što još? Dobijem li ikad odgovor? Jer mi se ne čini da imam pravo na ikakvu odštetu...
Još bolje, što ako mi odgovore? Onako, beskorisno, u svom stilu. Stranica teksta, a i dalje ništa jasno?
16.02.2022 | 20:54
smayoo kaže:
Tužbom, kao, da još platim odvjetnika da pokrene tužbu? Ili da podnosim prijavu DORHu na koju on neće reagirati?
Mislim ne sprdam se, ozbiljno pitam. Jer nekako mi ne štima ta konstrukcija. Ja ih pitam kakav je status mog sina ako mu je Danska izdala osobnu i smatra ga svojim rezidentom, oni mi ne znaju / ne žele jasno i pismeno odgovoriti. Pišem požurnicu prvu, drugu, treću, ništa. Napišem pismeni dopis s povratnicom u kojem ponovim pitanje i zaprijetim tužbom. Onda angažiram odvjetnika i podignem tužbu. Platim odvjetnika. Što dalje? Plate li oni sudske troškove i mog odvjetnika? I onda što još? Dobijem li ikad odgovor? Jer mi se ne čini da imam pravo na ikakvu odštetu...
Još bolje, što ako mi odgovore? Onako, beskorisno, u svom stilu. Stranica teksta, a i dalje ništa jasno?

Oni idu u nagodbu i plate sve.
16.02.2022 | 22:07
Ali - kakvu nagodbu? Tužio sam ih (hipotetski) za šutnju administracije. Koja je moja šteta oko koje bi se mogli nagoditi, osim što nisu dali jasan odgovor na jednostavno pitanje? Rezultat toga je najviše moja frustracija, i potencijalno jednog dana za 6-7-12-30 godina odjednom da izroni neka retrogradna globa i ne znam što mom sinu na grbaču što nije, kad su mu Danci dali osobnu iskaznicu, ispunio neki usr... obrazac 76b, bez obzira što smo se raspitivali, a nitko nije znao ni htio dati jasan i jednoznačan odgovor. Kako bi se oni oko toga mogli nagoditi?
17.02.2022 | 06:42
A ako kreneš sudom i dobiješ, platit će ti advokata i sudske troškove, ako je došlo do štete morat će ti i nju platiti. Ako nije, jebi ga nije. Ako neko nije dobio građevinsku ili uporabnu na vrijeme i izgubio koncesiju (npr.) onda ima štete.

Ali što to nije jasno oko statusa tvog maloga? Ima permanentnu dozvolu boravka i radnu dozvolu, prijavljen je s boravkom u Danskoj. Živi u komadu više od pola godine u Danskoj. On mora na poreznoj prijaviti da studira u Danskoj i to je to.
A za kaznu ne brini (koja bi npr. bila šteta), imaš to da si u par navrata pitao i da nisu odgovorili. I time nenadjebive adute pred sudom, na koji moraš zbog kazne, tako da prst u uvo.

Ovdje im možeš dati pravo gas:

ec.europa.eu/info/about-european-commiss...omplaint-eu-level_hr

Ti imaš obaveze i prava i oko jednih i drugih se moraš sam informirati.
17.02.2022 | 08:10
Pa prva i najtemeljnija stvar nije jasna. Dok sam ja studirao u Zagrebu, imao sam prijavljeno prebivalište na adresi kod roditelja, u Rijeci, a boravište u Zagrebu. A na osobnoj mi je pisala adresa prebivališta. On sad studira u Danskoj, Danska mu je izdala osobnu iskaznicu (pa ima dvije, jer je hrvatski državljan, a danski rezident) s adresom na kojoj de facto živi i prvo, najosnovnije moje pitanje je - s obzirom da je još uvijek uzdržavani član obitelji - ima li pravo na zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj, preko mene? Pa ima... pa, ovaj, ne, nema... možda ipak ima... jel može on donijeti potvrdu da ne koristi zdravstveno osiguranje u Danskoj...?
WTF, jel ima ili nema? Koji q? Pa nije on valjda prvi redovni student iz Hrvatske koji studira negdje drugdje u EU?
Drugo, u MUPu, jel se treba on odjaviti s prebivalištem iz Hrvatske, pa dobiti HR osobnu i putovnicu u kojoj stoji da nema trajno prebivalište u RH? Ili je ovaj sad status OK, jer je na neki način sličan mom dok sam bio student, osim što je njegovo prebivalište u drugoj zemlji? "Paaa... ako se neće vraćati, trebao bi odjaviti prebivalište, a ako se vraća kad diplomira, onda i ne treba." Pa koji dfakin qrac? Kako da mi znamo jel se vraća ili ne? Da bacimo grah i pogledamo u soc od kave?
Treće, popis stanovništva (ovo je najmanje bitno, ali eto...). Dok je bio popis u toku, instruirali su nas stručnjaci preko medija da se ljudi popisuju na adresi gdje de facto žive, a ne gdje im je formalno prebivalište, pa tako npr. redovni studenti u mjestu studiranja, ne prebivalištu. Rekao čovjek iz DZS na TV, u DJH, ja ga čuo svojim ušima. Ja pitam kako se onda moj sin samopopiše kad studira u Danskoj, odnosno jel onda on po tom popisu već pripada u onih 400k koji su odselili pa se ne popisuje u HR. "A, nenene... popišite vi njega na vašoj kućnoj adresi i samo u rubrici žbz stavite da studira u Danskoj:". A što da studira u Zagrebu? "Aaaaa, pa onda se on popiše u Zagrebu." Što, popisivači će šetati po studentskim domovima i skupljati one kodove od sobe do sobe? Ili...? Uprava doma će otvoriti samopopisivanje na razini doma? WTF? Što je s onima koji stanuju na crno kao neprijavljeni podstanari? Koji q...?
17.02.2022 | 10:02
smayoo kaže:

WTF, jel ima ili nema? Koji q? Pa nije on valjda prvi redovni student iz Hrvatske koji studira negdje drugdje u EU?


Jasno da nije (prvi student koji studira negdje drugdje u EU), ali je vjerojatno prvi slučaj toj poreznoj upravi da im je netko postavio takvo pitanje.

Dok ti sin završi studije, možda uspiju i smisliti neki odgovor, mada, čisto sumnjam.
17.02.2022 | 10:58
Zamisli da su, nedajbože, unaprijed definirali te neke, ne tako neuobičajene scenarije pa složili knjigu procedura. Mogli bi omogućiti ljudima da rade efikasno i efektivno....
  • Daddo
  • Posjetitelj
17.02.2022 | 11:07
smayoo kaže:
Zamisli da su, nedajbože, unaprijed definirali te neke, ne tako neuobičajene scenarije pa složili knjigu procedura. Mogli bi omogućiti ljudima da rade efikasno i efektivno....


Znaš ti koliko košta efikasno i efektivno? I tko će to sve platit?

MZOŠ nije bilo u stanju svojim djelatnicima platit ECDL a provode HNOS sa interaktivnim sadržajima, Moodleom, eSferom i qpalcem i imaju po 4 udžbenika u istoj generaciji za jedan predmet...

A ti bi sad nešto proceduralno i efikasno i efektivno. Sjedni ko inženjer na šalter i objasni baki FT1P akronim.
17.02.2022 | 12:08
Ja sam svakodnevno bolno svjestan objektivnih okolnosti. Ali, dugoročno, ako ljude tretiraš kao glupane, to će i (p)ostati. Ako ih natjeraš da počnu razmišljati, za nekoliko generacija podigneš opći prosjek pa, u takvom scenariju netko tko će za 100 godina biti smatran ispodprosječnim glupanom zna duplo više i bolje, od nekog tko se danas smatra prosječno pametnim. Ovako... nažalost, idemo u suprotnom smjeru. Kao u onom (ne baš bogzna kakvom) filmu koji najzornije iskazuje taj globalni trend

www.imdb.com/title/tt0387808/?ref_=ttpl_pl_tt
17.02.2022 | 13:59
Po meni tvoj mali nema Dansku osobnu nego neku vrstu legitimacije koja se dobiva za dokazivanje dozvole boravka. To je prije bio pečat/naljepnica u pasošu a sad je u izgledu osobne. To znači da je njegovo glavno sjedište Rijeka, pošto se još školuje i nema svog OD-a on je na tvojem zdrastvenom (nek izvadi na automatu na Hzzzo EU zdrastvenu i bila stvar.)
To sa popisivanjem, nemam pojma.

Imaš ti pravo, to je muka i trud proći kroz tu njihovu administraciju. Ali jedan dobar advokat će ti sve to iskopati i urediti da ne bude grešaka u koracima. To bar ja tako pokušam urediti kad idem negdje u Ausland.
17.02.2022 | 14:15
Možda si i u pravu, ali upravo o tome i govorim. Zašto treba nagađati?
17.02.2022 | 15:23
smayoo kaže:
Možda si i u pravu, ali upravo o tome i govorim. Zašto treba nagađati?


Jer Rvatska?
17.02.2022 | 16:08
Problem jer jer zdravstveno iz RH ne placa puni iznos, vec po “tabeli”.
U RH dobije svu uslugu badava iliuz neku doplatu, a u Danskoj je ta doplata velika.
Bolje bi bilo (pitanje koliko kosta) uzeti ekstra zdravstveno (ako nije regulitano na neki nacin preko fakulteta/sveucilista).
Moze biti banalna stvar, da ga zaboli zub, tesko da moze bas “skociti” doma stomatologu.
Danska je po pitanju lijecnika specijalista dosta usrana jer opca praksa rjesava vecinu stvari.
Ja bi pitao sto se desi ako se razboli u Danskoj, koja su mu prava i sto dobiva s cime.
  • Daddo
  • Posjetitelj
17.02.2022 | 16:14
smayoo kaže:
Možda si i u pravu, ali upravo o tome i govorim. Zašto treba nagađati?


Jer mater idiota je noseća svih 12 mjeseci u godini. Idioti rađaju idiote. Ako idiote staviš da ti uče klinca po nekom ključu samo tebi znanom nemoj se čudit ako ti dijete bude ili ostane neuki idiot umjesto kojeg moraš ti sve.

Mislim ok je ako tebi tako odgovara, ali nemoj onda za to krivit sustav i micu ubicu na šalteru.

Prokreacija nije pravo ni obaveza nego privilegija. Čim to shvatimo bit će nam bolje. Ostalo samo prepustit Darwinu.
17.02.2022 | 17:29
Iza tih kriptičnih rečenica ja čitam kako ti misliš da bi se on sam trebao interesirati oko svih tih pitanja. Na načelnoj razini, slažem se s tobom. U ovom partikularnom slučaju, on je sam (zaista sam) istraživao opcije za svoj studij, uvjete koje treba zadovoljiti, ispunjavao obrasce za prijavu, dopisivao se sa svima njima, itd. dakle odradio sve ono za što inače neke agencije uzmu 1000 i više € roditeljima čija djeca to ne znaju ili im se ne da, a žele ići studirati nekamo izvan Hrvatske. Također je gore u Danskoj sve sam istražio i doznao. A neke stvari nije trebao niti pitati, nego mu je njegova referentica za imigrante sama rekla. Nazvala ga je i podsjetila ga koja su mu prava u vezi državljanstva i skrenula mu pažnju da ne odlazi na nastavak studija iz Danske, jer, ako ostane u kontinuitetu 5 godina danski rezident i u roku završi studij, ima odmah pravo na dansko državljanstvo. Zamišljam si kako bi išao taj tok informacija da je odnekud doselio u Hrvatsku studirati.

Ono što želim reći, njegova je pažnja fokusirana na to što se događa tamo i ja ne vidim kako bi bilo konstruktivno da ga tjeram da sam ovdje rješava ove naše apsurdistanske dubioze i da se uopće navikava na ta s*anja. Zato sam odlučio da ću ja (koji ionako cijeli život jedem ta birokratska govna) pojesti i još ovo malo govana za njega. Eto. Ti slobodno i dalje brani micu šalterašicu, ja sam s dotičnima ionako u minimalnom kontaktu, moja su pitanja usmjerena njihovom šefovlju, upravo zato što znam da ni inače šaltersko osoblje ne zna i ne treba znati ništa izvan mainstream ustaljene procedure.
18.02.2022 | 05:15
jura22 kaže:
Problem jer jer zdravstveno iz RH ne placa puni iznos, vec po “tabeli”.
U RH dobije svu uslugu badava iliuz neku doplatu, a u Danskoj je ta doplata velika.
Bolje bi bilo (pitanje koliko kosta) uzeti ekstra zdravstveno (ako nije regulitano na neki nacin preko fakulteta/sveucilista).
Moze biti banalna stvar, da ga zaboli zub, tesko da moze bas “skociti” doma stomatologu.
Danska je po pitanju lijecnika specijalista dosta usrana jer opca praksa rjesava vecinu stvari.
Ja bi pitao sto se desi ako se razboli u Danskoj, koja su mu prava i sto dobiva s cime.


Zdrastveno u Hrvatskoj mora snositi troškove liječenja u Danskoj u istom iznosu kao i za Danca. Pitanje se samo postavlja gdje se liječi, ako u privatnim bolnicama - on plati i HZZO mu vrća lovu, u javnim pokaže svoju EU zdrastvenu i doviđorno. Participacije i ostalo se plaća u punom iznosu.
18.02.2022 | 05:27
smayoo kaže:
Iza tih kriptičnih rečenica ja čitam kako ti misliš da bi se on sam trebao interesirati oko svih tih pitanja. Na načelnoj razini, slažem se s tobom. U ovom partikularnom slučaju, on je sam (zaista sam) istraživao opcije za svoj studij, uvjete koje treba zadovoljiti, ispunjavao obrasce za prijavu, dopisivao se sa svima njima, itd. dakle odradio sve ono za što inače neke agencije uzmu 1000 i više € roditeljima čija djeca to ne znaju ili im se ne da, a žele ići studirati nekamo izvan Hrvatske. Također je gore u Danskoj sve sam istražio i doznao. A neke stvari nije trebao niti pitati, nego mu je njegova referentica za imigrante sama rekla. Nazvala ga je i podsjetila ga koja su mu prava u vezi državljanstva i skrenula mu pažnju da ne odlazi na nastavak studija iz Danske, jer, ako ostane u kontinuitetu 5 godina danski rezident i u roku završi studij, ima odmah pravo na dansko državljanstvo. Zamišljam si kako bi išao taj tok informacija da je odnekud doselio u Hrvatsku studirati.

Ono što želim reći, njegova je pažnja fokusirana na to što se događa tamo i ja ne vidim kako bi bilo konstruktivno da ga tjeram da sam ovdje rješava ove naše apsurdistanske dubioze i da se uopće navikava na ta s*anja. Zato sam odlučio da ću ja (koji ionako cijeli život jedem ta birokratska govna) pojesti i još ovo malo govana za njega. Eto. Ti slobodno i dalje brani micu šalterašicu, ja sam s dotičnima ionako u minimalnom kontaktu, moja su pitanja usmjerena njihovom šefovlju, upravo zato što znam da ni inače šaltersko osoblje ne zna i ne treba znati ništa izvan mainstream ustaljene procedure.


Mislim, ja koji sam prošao svijeta i u drugim državama živio trebam i zahvalan sam za timski rad nekoga ko mi želi pomoći oko ovih administrativnih sranja. A kamo li momak kome je to prvi put. Hrpa neizvjesnosti, radost, novi jezik, nova kultura i pritisak uspjeha to je dovoljno da jednog momka opije do letargije. Ako si neko u njegovom timu a kao otac jesi, dat ćeš sve od sebe da ga gurneš. To nije razmaženost. Razmaženi su oni kojima mama vadi osobnu na MUP-u, a takvih je hrpa.
  • Daddo
  • Posjetitelj
18.02.2022 | 06:14
smayoo kaže:
Iza tih kriptičnih rečenica ja čitam kako ti misliš da bi se on sam trebao interesirati oko svih tih pitanja. Na načelnoj razini, slažem se s tobom.


Poanta mog upisa je da će onaj tko je nesamostalan i nesposoban bit jednako nesamostalan i nesposoban i u HR i u Danskoj i u Švedskoj i u USA. Sustavno proizvodimo i namjerno - takve. I onda drugih na šalteru s koje god strane bili ili na kojem god šefovskom mjestu sjedili - ne može ni bit drugačijih.


smayoo kaže:
U ovom partikularnom slučaju, on je sam (zaista sam) istraživao opcije za svoj studij, uvjete koje treba zadovoljiti, ispunjavao obrasce za prijavu, dopisivao se sa svima njima, itd. dakle odradio sve ono za što inače neke agencije uzmu 1000 i više € roditeljima čija djeca to ne znaju ili im se ne da, a žele ići studirati nekamo izvan Hrvatske. Također je gore u Danskoj sve sam istražio i doznao. A neke stvari nije trebao niti pitati, nego mu je njegova referentica za imigrante sama rekla. Nazvala ga je i podsjetila ga koja su mu prava u vezi državljanstva i skrenula mu pažnju da ne odlazi na nastavak studija iz Danske, jer, ako ostane u kontinuitetu 5 godina danski rezident i u roku završi studij, ima odmah pravo na dansko državljanstvo. Zamišljam si kako bi išao taj tok informacija da je odnekud doselio u Hrvatsku studirati.


Meni ti ovo zvuči genijalno i momku svaka čast, no to ne mijenja puno činjenicu da njegov tata a ne on i dalje obilazi šaltere u HR umjesto njega.

smayoo kaže:
Ono što želim reći, njegova je pažnja fokusirana na to što se događa tamo i ja ne vidim kako bi bilo konstruktivno da ga tjeram da sam ovdje rješava ove naše apsurdistanske dubioze i da se uopće navikava na ta s*anja. Zato sam odlučio da ću ja (koji ionako cijeli život jedem ta birokratska govna) pojesti i još ovo malo govana za njega. Eto. Ti slobodno i dalje brani micu šalterašicu, ja sam s dotičnima ionako u minimalnom kontaktu, moja su pitanja usmjerena njihovom šefovlju, upravo zato što znam da ni inače šaltersko osoblje ne zna i ne treba znati ništa izvan mainstream ustaljene procedure.


Ono što sam ja odavde shvatio je da je jedina bitna razlika između tebe i Josipa Đakića u tome što ti sinu nisi kupio ni hotel ni mercedes. Obojici vam je suđen "isti šalter" i imate istu micu ubicu na njemu. Samo njega to ne smeta a tebi ide na kiflu.

I ok, on ide micinom šefu odnosno šefu šefovog šefa ili samo nazove dok ti moraš ručno sve to i pješke.


No ja ne govorim o tvom partikularnom slučaju, a još manje branim sustav koji ne valja. Ne možeš imat nepismenog i neukog učitelja koji će proizvest pismenog i učenog, osim kao "statističku grešku" jer je taj neki jedan od njih 200 odlučio sam naučit iz primjera "kako ne treba" i bit drugačiji.

Ozbiljno i čisto matematički šanse da Smayoo junior ubije 2 klinke na zebri autom u Makarskoj su puno manje ne zato što mladi gospodin studira u Danskoj a ne u Švicarskoj, nego jer unatoč sustavu koji "preferira" Đakić-juniore Smayoo-jr nije neodgojen, neobrazovan i neodgovoran.

Ok, priznajem, šanse su još i manje jer teško da bi mu ti kupio "NJEMAČKO AUTO".
18.02.2022 | 09:03
Daddo kaže:
Poanta mog upisa je da će onaj tko je nesamostalan i nesposoban bit jednako nesamostalan i nesposoban i u HR i u Danskoj i u Švedskoj i u USA. Sustavno proizvodimo i namjerno - takve. I onda drugih na šalteru s koje god strane bili ili na kojem god šefovskom mjestu sjedili - ne može ni bit drugačijih.


To što je netko nesamostalan i nesposoban, ne mijenja činjenicu da će, za razliku od Hrvatske, ista takva osoba u Danskoj ostvariti sva svoja prava, ne zato što je tamo odjednom postala samostalnija ili sposobnija, nego zato što tete na šalteru u Danskoj znaju svoj posao, i znaju kako pomoći ljudima.
I isto tako ne mijenja činjenicu da je tete na šalteru u Hrvatskoj toliko nesposobna i nezainteresirana, da čak i iznadprosječno samostalna i sposobna osoba neće moći ostvariti svoja prava, ne zbog sebe i svoje "nesposobnosti", nego zbog tete na šalteru i sustava kojeg jednostavno boli briga.

Meni ti ovo zvuči genijalno i momku svaka čast, no to ne mijenja puno činjenicu da njegov tata a ne on i dalje obilazi šaltere u HR umjesto njega.


Nije valjda da stvarno misliš kako momak koji je sve sam istražio u stranoj zemlji, ne bi bio u stanju isto to odraditi u Hrvatskoj?!
Rezultat svakako neće biti isti, ali ne zbog toga mladića, nego zbog sustava takvog kakav jest.

Osim toga, ako je u to vrijeme momak bio na studiju u Danskoj, svakako nije mogao u isti vrijeme obilaziti šaltere po Lijepoj našoj.
18.02.2022 | 17:00
@Daddo na umu ima širu sliku, kad ovako odgovara. U ovoj priči uopće nije bitan @smayoo-junior, on je samo uzet za primjer, onoga što želi reći.
  • Daddo
  • Posjetitelj
18.02.2022 | 17:10
@m@xym - nesposoban je nesposoban svuda. Nesamostalan će samo imat još nekog uz sebe.

Nesposoban i nesamostalan će samo napravit gužvu na šalteru mice ubice jer će po jednom poslu doć dvojica “jednakih”.
18.02.2022 | 17:38
Poanta svega je, da će u uređenoj državi i relativno nesposobna osoba moći ostvariti sva svoja prava i saznati sve svoje obaveze, a u neuređenoj državi sa nezainteresiranim osobljem u državnim institucijama, niti najsposobniji i najzainteresiraniji pojedinac, neće tako lako i jednostavno moći ostvariti svoja prava, niti saznati svoje obaveze.

Isto tako, ne bih se složio sa @Daddo-vim zaključkom da mi sustavno i namjerno proizvodimo nesposobne i nezainteresirane ljude.
Naš školski sustav proizvodi ljude koji vani, u uređenim sustavima, postižu izuzetne rezultate. Takve rezultate svakako ne može postići nesposobna i nezainteresirana osoba.

Sve je stvar sustava i prilagodbe pojedinca istome. Stranac, kojemu u njegovoj zemlji ne bi palo na pamet napraviti neki prekršaj tipa, prekoračenja brzine, ili pogrešnog parkiranja, će u nekoj drugoj državi, gdje većina ljudi voze preko ograničenja ili parkiraju nepropisno automobile (zbog nedostatka parkirnih mjesta), će se ponašati isto tako (pogotovo ako je novčana kazna znatno manja od one koju bi platio kod kuće.

Prigode beru jagode.

Kada bi ova teta na šalteru imala takav sustav kontrole njezinog rada i provjere njezinog znanja, ona bi se, ili prilagodila takvom sustavu, ili napustila posao, trećeg nema.

Dakle, nije do nje, nego do sustava.
18.02.2022 | 17:57
@m@xym, ste sto stoji što si napisao, ali mi više liči na "teoriju i praksu u samoupravnom socijalizmu" iliti TIPS. Možemo i o "širenju demokracije" po svijetu ...sve ti je to na dugačkom štapu, ali te praksa svugdje uči nečemu drugom. Bilo bi lijepo da je cijeli svijet bajka i se svi vole
18.02.2022 | 19:21
@cariblanceo

Jesi li ti siguran da si komentirao moj odgovor?!

TIPSS je bio bajka za odrasle i sredstvo za ispiranje mozgova, a ja govorim o tome da krivica nije na sustavu koji proizvode neznalice i nezainteresirane, nego u tome što je državni aparat posložen tako da javne službenike nitko niti kontrolira, niti educira, pa je sustav prepušten samom sebi i dobroj volji pojedinaca.

Ne znam što te asociralo na "širenje demokracije", jer nečega takvoga nema niti u naznakama moga komentara.
18.02.2022 | 23:14
A u Italiji je bolje? Administracija je gora od naše. Bruxeles je još gori i od RH.
Kad netko ne putuje okolo, već živi u svojoj pečini, zvjerinjak oko njega njemu je najgori.

Upoznao sam Engleskinju koja je rekla da je kod nas sve bolje od UK osim ekologije, tu smo jako zaosali.

I stvarno mi nije jasno zašto se patite ovdje?
18.02.2022 | 23:31
@jura22,

Ja sam pričao o uređenim državama, ne o Italiji.
19.02.2022 | 00:53
Ne slažem se da je u Italiji administracija gora. Nije puno bolja, ali utoliko jest, da promptno odgovaraju na pismene upite i daju konkretne odgovore.
  • Daddo
  • Posjetitelj
19.02.2022 | 06:46
m@xym kaže:

Isto tako, ne bih se složio sa @Daddo-vim zaključkom da mi sustavno i namjerno proizvodimo nesposobne i nezainteresirane ljude.
Naš školski sustav proizvodi ljude koji vani, u uređenim sustavima, postižu izuzetne rezultate. Takve rezultate svakako ne može postići nesposobna i nezainteresirana osoba.


Volim što se volimo. Ali i dalje mislim da uopće ne razumiješ o čemu pišem, pa ću ti stoga nacrtati.

U HR je sustav u javnom sektoru uređen tako da postoji nešto što se zove sistematizacija radnih mjesta. Ta sistematizacija određuje ne samo poslove i zadaće pojedinih mica ubica na raznim šalterima i šefovima im, nego i broj izvršitelja. OD jednog takvog se računa kao fiksna vrijednost boda x koeficijent za to RM + naknade za prijevoz i prehranu + dodatak na staž.

I sve mice-ubice i gospoda šefovi im... ne mogu preko toga. Bez obzira kako obavljali taj posao. Jer sistematizacija se napravi recimo 2005, pa 2010 parcijalno... i tako svakih 7-8 godina, bez obzira na promjene u zakonskim propisima, poslovnim procesima ili bilo čemu drugom.

Mica-ubica i dalje sjedi na istom šalteru i radi istu stvar... i šef joj radi istu. 20 godina istog. Bez ikakve mobilnosti bilo horizontalno (privremeno u isti rang, vidjeti micu ubicu broj 2 od koje dobiva nekakve dokumente na obradu i onda nekad vidjeti isto to s micom ubicom 3 kojoj takve obrađene predaje) bilo vertikalno (nakon XY vremena "iz visočijeg" vidjet širu sliku toga što njih 3 produciraju i dostavljaju na idućoj razini).

I sve to mica vidi, naravno ako je znatiželjna pa ju zanima proces i rješenje... ako nije na šalteru samo za skupit papire i reć FT1P. Motivacija 0 jer plaća je ista a bit produktivan je anomalija i napraviš problem sebi i svima oko sebe, jer onda i drugi moraju nešto radit drugačije i "bolje i brže". Sustav to ne trpi niti je koncipiran za takvo što.

Te i takve mice-ubice i šefove im, nismo uvezli iz Ugande ili Afganistana već su produkt domaćeg (u širem smislu jer je tu ekipa i s mostarskim, travničkim i papirima iz komšiluka) obrazovnog sustava.

Tvrdiš da te mice ubice kad dođu radit u Njemačku (a dođu prat starcima guzice ili čistit stanove ili već nešto što domaći "ne rade") su vrhunski stručnjaci? Poškakljaj me da se nasmijem.

A ne, sorry... ti pričaš o ekipi s faksom... ok.

U zadnjih 25 godina proizvodimo 48 600 ljudi s visokim obrazovanjem na godišnjoj razini (podaci Državnog zavoda za statistiku od 30. srpnja 2021. ). Gdje je rezultat tih diploma i čime je mjerljiv? 1 200 000 visokoobrazovanih u zemlji koja po zadnjem popisu broji 3,8 milijuna? Da je pola tih visokoobrazovanih pomrlo ostalo bi ih 600 000. Nek je trećina preostalih iselila i dalje ti ostaje 400 000. Usporedbe radi, prema zadnjem popisu stanovništva, to su ti svi stanovnici Rijeke, Splita i Osijeka ili 50% stanovnika Zagreba.

Gdje su ti ljudi i što danas rade?

Toliko o mitu kako danas domaći sustav proizvodi VSS kadar kao traženu (i unovčivu) robu u inozemstvu.

To dakako ne znači da ih nema, no oni nisu rezultat sustavnog rada i obrazovanja (pritom mislim na ono koje pruža svima i "za besplatno" ovakav obrazovni sustav) nego ko i ona mica-ubica koja bi "bolje i brže" - anomalija.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 minuta
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Jedro, jura22, m@xym, MoschuS, Zoki, Anonimci (410)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.38 Seconds

Provided by iJoomla SEO