Iseljavaju li se Hrvati?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Iseljavaju li se Hrvati?


02.01.2022 | 22:06
Pa ne znam baš koliko poštuje ograničenje brzine jer su kazne za brzinu u DE jeftinije nego u HR.

Ja u SE poštujem jer su kazne paprene. Doduše ne toliko striktno kao nekad dok sam čekao državljanstvo, jer ti i jedna jedina kazna za brzinu može značiti produženi rok čekanja.

Zašto sam ja zbrisao. Već sam rekao, niti zbog HDZ-a niti zbog SDP-a niti zbog Bandića nego zato jer sam te davne 2015. htio malo probati "kako je vani", iskoristiti mogućnost da smo u EU i da možemo gdje hoćemo, pa da se za koju godinu vratim i iskustvom rada u EU pometem konkurenciju Ispalo je sve dobro osim da se još uvijek na jedno radno mjesto javlja 50 ljudi. Mislim na ona radna mjesta koja me zanimaju, baviti se codingom više ne želim.
03.01.2022 | 04:11
Da li lose vjete u stranim lancima moze kompenzirati veca placa?
Zasto mislis da su stranci koji posluju kod nas bolji od domacih?
  • Daddo
  • Posjetitelj
03.01.2022 | 05:39
Žabac, uz dužno poštovanje, pričaš pizdarije


Da li lose vjete u stranim lancima moze kompenzirati veca placa?


Uvjete rada na HR tržištu regulira Zakon o radu, jednako za sve radnike i poslodavce. Pojedine branše imaju kolektivne ugovore koji i opet moraju biti u skladu sa ZOR-om.
Taj zakon sam po sebi nije uopće toliko loš ni manjkav kako ga se želi predstaviti i generalno ne predstavlja ozbiljnu kočnicu gospodarstvu.

Problem nastaje kad se taj zakon i drugi pozitivni propisi vezani uz pravo na rad krše. Nadležni državni inspektorat postupi po prijavi, utvrdi nepravilnosti i stvar završi na sudu....

I to onda suđenje traje i traje i traje... i ne završi se za života tužitelja.

Strani poslodavac u odnosu na domaćeg:

1. Neće očito i bez srama ignorirati propise tržišta na kom posluje - ne zato jer je visokomoralan i jer mu je stalo do radnika nego jer ima nekakav ugled i izvan ove naše "kasabe" koji mu nije nužno ni potrebno srozavati.
2. Može si priuštiti radnika platiti više jer posluje "on a larger scale" i količina novca kojom raspolaže je - veća. Dapače može biti i "pokretač" gospodarstva - i opet, ne zato jer mu je posebno stalo do ljudi nego jer je jeftinije uzeti 2 čovjeka na 4 sata da slažu police nego jednog na 8. A na blagajnu može i student za manje love u one smjene koje bi redovnom radniku bile dodatno plaćene odnosno nekakav mlađi umirovljenik na ugovor o djelu. Time ne mora tražit nikog da mu radi na crno.

Dakle, ako pričamo o "lošim uvjetima rada", tržišna utakmica veli da su ti uvjeti "jednako loši" za sve, pa ti argument da su u stranim lancima uvjeti lošiji ne pije vodu. Ono što strani lanac razlikuje od domaćeg je način vrednovanja rada. Domaći poslodavac nudi fiksnu i definiranu plaću, dok se kod stranog poslodavca stvar uredi na način da imaš fiksni i varijabilni dio naknade za odrađen posao, pa ako si radio bolje imaš više i veće su šanse da vertikalno si mobilan.

Za drugo pitanje:

Zasto mislis da su stranci koji posluju kod nas bolji od domacih?


Ne mislim. Na kraju krajeva meni poslodavac nije stranac. Ali nije važno što ja mislim, vidi listu najpoželjnijih poslodavaca u RH.

20 000 ljudi nije mali ni nereprezentativni uzorak. A istraživanje se radi zadnjih 17 godina i uvijek su u vrhu upravo "strani lanci". Zašto?
03.01.2022 | 12:55
jura22
Recimo Norvežani bježe u USA.


Ovo vec drugi puta spominjes, pa me zaintrigiralo malo, od kuda ti ta informacija. Pretrazivanjem interneta, nisam uspio naci ista i blizu terminu koji ti koristis "Norvezani bjeze u USA"... to mi zvuci kao "Hrvati bjeze u Irsku, ili Njemacku..." i taj termin mi je spojiv sa realnoscu. Ali Norvezani u SAD... hmmm Naime, Norveska ima daleko veci standard zivota od SAD-a, daleko veci BDP, te koliko sam uspio naci na internetu svi parametri koji mjere kvalitetu zivota, osim klimatskih, su na strani norveske.

Takoder, imam poznanika, koji naime radi za norvesku tvrtku u SAD-u... ali, prima placu u norveskim krunama po norveskim standardima (place su daleko vece u norveskoj nego u SAD-u), radno vrijeme i godisnji odmori po norveskim standardima, te zdravstveno medunarodno, ali preko norveskog osiguranja. Mirovinsko mu ide u norveskoj. Njegov izbor je bio jasan (cijenjeni strucnjak je u svojoj struci) kada je pregovarao sa firmom... zivot u SAD-u ali sve drugo po norveskim standardima. Zivi u Denveru, tako da se rijesio norveske klime, ali ne i svih benefita koje norveski poslodavac donosi.... I naravno, zivot je jeftiniji u SAD-u nego u norveskoj.

No u odnosima placa, trosak zivota... opet svi parametri vuku na norvesku (iako su cijene tamo totalno ludilo za nase pojmove, ali su i place jos totalnije ludilo). Svedska je skupa za nase pojmove, a norvezanima je svedska jeftina...

Tako da mi je jako cudno to sto izjavljujes.

Jedino sto sam uspio naci je da masa imigranata u norvesku, pokusava emigrirati u SAD... ali to nisu norvezani.
03.01.2022 | 13:14
Ne znam zašto bi Norvežani išli u SAD. Država ima među najvišim socijalnim standardima u Evropi, kao članica EGP ima jednake uvjete slobode kretanja kao i EU države, u jedan SAD bez godišnjeg, bez zdravstvenog, bez naknada za nezaposlene, itd. Nema mi nikakvog smisla.
  • Daddo
  • Posjetitelj
03.01.2022 | 14:28
@dpenava - to ne znaš jer ne skijaš.
03.01.2022 | 16:05
Nisam bas nesto vidjao skandinavske kvartove po Americi

Meni je USA super samo turisticki. Odes, vidis, lutas par tjedana i vratis se u Europu.

Ja cu gledati da uhvatim ritam dva puta godisnje. I dovoljno mi je to Amerike
03.01.2022 | 16:40
Osobno sam pričao s Norvežanima. Njima je nepojmljiv južnjački mentalitet. USA daje daleko veće mogućnosti za zaradu nego Norveška. Norveška je po broju stanovnika malo veća od Hrvatske.
Zajednica broji više od 4,5 miliona u USA (procjena Hrvata je oko 1,2 miliona). Iseljavanje je usporeno u 21 stoljeću (nisu imali sranja i rata kao mi i prihodi od nafte su postali značajni).

@drlovrić, ne znam gdje se ti krećeš, ali vjerujem da si vidio zajednice Afroamerikanaca.

Da ne ostane u zraku, Norvežani (i potomci) nastanjuju zapadnu obalu (West Coast) i gornji srednji zapad (Upper Midwest). Najviše ih je u Minnesoti.
03.01.2022 | 17:14
@jura:

Sad sam htio reci sigurno su MN i gore uz kanadsku granicu. Nesto ih ne ocekujem na Floridi ili u americkim pustinjama Ipak bjeze u hladnije, njima prijatnije krajeve. Sto je i normalno.

Nikada nisam sreo niti upoznao amerikanca skandinavskog porijekla. Pojma nisam imao da ih je toliko u USA. Vjerojatno rade neke fancy poslove nevezane za vojnu industriju i ratove
03.01.2022 | 17:20
jura22 kaže:
Osobno sam pričao s Norvežanima. Njima je nepojmljiv južnjački mentalitet. USA daje daleko veće mogućnosti za zaradu nego Norveška. Norveška je po broju stanovnika malo veća od Hrvatske.
Zajednica broji više od 4,5 miliona u USA (procjena Hrvata je oko 1,2 miliona). Iseljavanje je usporeno u 21 stoljeću (nisu imali sranja i rata kao mi i prihodi od nafte su postali značajni).

@drlovrić, ne znam gdje se ti krećeš, ali vjerujem da si vidio zajednice Afroamerikanaca.

Da ne ostane u zraku, Norvežani (i potomci) nastanjuju zapadnu obalu (West Coast) i gornji srednji zapad (Upper Midwest). Najviše ih je u Minnesoti.


... ili si samo otisao na wikipediu en.wikipedia.org/wiki/Norwegian_Americans i pretjerao sa "usporenjem u 21 stoljecu"... jel Wiki kaze:
Norwegian Americans (Bokmål: Norskamerikanere, Nynorsk: Norskamerikanarar) are Americans with ancestral roots in Norway. Norwegian immigrants went to the United States primarily in the latter half of the 19th century and the first few decades of the 20th century. There are more than 4.5 million Norwegian Americans, according to the most recent U.S. census,[specify]; most live in the Upper Midwest and on the West Coast of the United States. Norwegian Americans are currently the 10th-largest European ancestry group in the United States.


Kraj 19. i pocetak 20. stoljeca... znaci definitivno to nije danasnjica. Ovdje se prica od novijoj povjesti
03.01.2022 | 17:28
U to doba je pola europe otislo u SAD, ne samo norvezani
03.01.2022 | 18:16
Svako je imao svoje valove iseljavanja.
Ne racunajuci rat i iseljavanje, Hrvati su poceli masovnije odlaziti ulaskom u EU.

Ovo nije moje podrucje istrazivanja i naravno da sam konzultirao Wikipediu.

Zelio sam povuci paralelu da ne iseljavaju “samo” Hrvati.
03.01.2022 | 21:28
jura22 kaže:
Svako je imao svoje valove iseljavanja.
Ne racunajuci rat i iseljavanje, Hrvati su poceli masovnije odlaziti ulaskom u EU.

Ovo nije moje podrucje istrazivanja i naravno da sam konzultirao Wikipediu.

Zelio sam povuci paralelu da ne iseljavaju “samo” Hrvati.


mislio sam vise ne pisat u temi al bas da pitam. vidim da konzultirate google i slicno.

ja sam se odeslio iz HR doslovno prije 11 i vise godina. znaci ja ne zivim u hrvatskoj, od vas koji svi znate radi cega smo se mi odeslili odnosno iselili molim recite mi koliko je vas van hrvatske...
  • Daddo
  • Posjetitelj
03.01.2022 | 21:37
Pa eto Žabac je van HR kad ode na skijanje.

Ja ne skijam pa sam u HR. Plus eto nemam godišnji jer ovi skijaši rekreativci tipa žabac fasuju koronu u inozemstvu pa ih onda treba besplatno dadiljat kad se vrate jer ih Austrija i uređene zemlje neće pošto lijeni i neobrazovani si ne mogu priuštit karantenski smještaj.

Zajebato ić i na Jahorinu a di su ova mondena skijališta tek.

Nego, jel ti skijaš il samo bordaš?
03.01.2022 | 22:56
Vidim ja da smo našli nove krivce za širenje korone, prvo su bili necijepljeni, pa djeca, sad skijaši,... jbt, što nas čeka na ljeto - ronioci?

Kaj se tiče godišnjeg, meni su obećali na poslu da ću moći otići cijeli drugi mjesec na godišnji od prošle godine i onda ono što mi još ostane od godišnjeg, da ću moći koristiti više puta po par dana tako da sad mogu planirati kada ću na ovogodišnji godišnji u 2023. godini
  • Daddo
  • Posjetitelj
04.01.2022 | 00:05
Pa kad si lenj i neobrazovan i mora radiš za stranog poslodavca koji te izrabljuje. :o)

P.S. Neće ronioci, oni svoje boce s kisikom (i drugim plinovima) uredno plate i opremu i sadržaj i atest.
04.01.2022 | 07:04
Bertone kaže:
Vidim ja da smo našli nove krivce za širenje korone, prvo su bili necijepljeni, pa djeca, sad skijaši,... jbt, što nas čeka na ljeto - ronioci?

Kaj se tiče godišnjeg, meni su obećali na poslu da ću moći otići cijeli drugi mjesec na godišnji od prošle godine i onda ono što mi još ostane od godišnjeg, da ću moći koristiti više puta po par dana tako da sad mogu planirati kada ću na ovogodišnji godišnji u 2023. godini


Tako to fine i uredene firme rade.... sve se zna unaprijed i lijepo je isplanirano
04.01.2022 | 07:51
Norvežani nativni u SAD-u su potomci starijih selidba.
Pa i ogromnu lovu u privatnim kompanijama mogu zaraditi doma.
Zemlja od pet milijuna stanovnika koja ima doslovno drugi najbogatiji mirovinski fond na svijetu.
Iza jednog Japana, koji ima 125 milijuna stanovnika.
Tako da po meni, per capita prvi su Norvežani i to full.
Sve zato jer su vlasnici tog mirovinskog fonda sami građani Kraljevine Norveške, a institucije se brinu samo da se fond povećava lovom (šta se može kada političari rade za dobro građana)...
To je samo jedan od primjera demokratskog socijalizma u toj monarhiji.
Taj mirovinski sustav upravlja njihovim zalihama nafte, plina (imaju LNG terminale koji opskrbljuju tankere plinom, a ne ove poput našeg koji zaprimaju plin iz tankera), vlasnici su magistralnih cjevovoda kojim opskrbljuju plinom sjevernu Europu, i svu tu zaradu od plina i nafte još povećavaju ulaganjima po svjetskim burzama.
A to im rade igrači koji uvijek igraju na ziher zarade.
Tipa ulaganje u Apple, Teslu i slične kompanije koja je rast zagarantiran.
Kada pročitaš zaista zvuči nevjerojatno, državica od pet milijuna stanovnika da ima drugi najveći mirovinski fond na svijetu.
Tamo ti je doslovno gušt platiti pivo 100 kuna jer znaš da sav porez ide za tvoje dobro.
Tako da spika "Norvežani bježe u SAD" zvuči kao priča iz 1600-ih...
04.01.2022 | 10:47
Koji ste vi naivci, skačete na žapčeve provale ko ugor na smrdljivu ješku...

Ja znam dva Amerikanca i tri Amerikanke koji su doselili u Hrvatsku. Bježe Ameri u Hrvatsku, još malo pa ćemo morati zatvoriti granice...
04.01.2022 | 15:38
Daddo kaže:

P.S. Neće ronioci, oni svoje boce s kisikom (i drugim plinovima) uredno plate i opremu i sadržaj i atest.


Je, nose oni svoj kisik, ali kad na ljeto nestane kisika u bolnicama stožeraši će za manjak kisika (lošu organizaciju) okriviti turističku sezonu i ronioce

Moonlike kaže:

Tako to fine i uredene firme rade.... sve se zna unaprijed i lijepo je isplanirano


Naravno, zato ja i ostajem tu jer gdje bi našo tako dobru firmu koja te moli da za prekovremene ne uzmeš slobodne dane nego ti na "višu" zaokruže prekovremene i uredno ih plate
05.01.2022 | 06:26
Ajde bar nekom.
Kad sam ja svojedobno otišao iz HEPa, poklonio sam im cca 3000 preraspodijeljenih slobodnih sati koje mi nikad nisu dali iskoristiti
05.01.2022 | 12:01
Robert_84 kaže:
jura22 kaže:
Svako je imao svoje valove iseljavanja.
Ne racunajuci rat i iseljavanje, Hrvati su poceli masovnije odlaziti ulaskom u EU.

Ovo nije moje podrucje istrazivanja i naravno da sam konzultirao Wikipediu.

Zelio sam povuci paralelu da ne iseljavaju “samo” Hrvati.


mislio sam vise ne pisat u temi al bas da pitam. vidim da konzultirate google i slicno.

ja sam se odeslio iz HR doslovno prije 11 i vise godina. znaci ja ne zivim u hrvatskoj, od vas koji svi znate radi cega smo se mi odeslili odnosno iselili molim recite mi koliko je vas van hrvatske...


Između 3.4 i 4 miliona. U USA najviše. Skoro isto ko u Hrvatskoj (Žalosno).
  • Dijete
  • Posjetitelj
06.01.2022 | 00:51
Nisam pisao prije jer se nisam niti iselio niti sam se ikada smatrao Hrvatom. Zagorec sam i s Hrvatima sam se uglavnom dobro slagao.

Bit ce 8 godina sljedeci mjesec kad sam sjeo na avion na poziv clana obitelji da pomognem oko nekih stvari na neko krace vrijeme. Nije bila laka odluka jer NZ je bas ono, na kraju svijeta, ali mi je u tom trenutku trebao odmor, pa sam spakirao kofer (ok, snowboardersku torbu) i ruksak.

Taman se period mog NZ boravka blizio kraju i planirao sam za Vijetnam prije povratka u Hrvatsku, no planovi su se poremetili jer sam upoznao djevojku koja mi se svidjela na najjace.
7 godina kasnije imamo 4rogodisnje dijete i manje vise sredjen zivot. Oboje freelanceri u kreativnom sektoru i omjer “cijena / kvaliteta” mjesta gdje zivimo je u skladu sa nasim trenutnim potrebama.
Nisam se iselio, jednostavno se nisam vratio. I razlog je izgleda onaj koji je prirodno najjaci - ostao sam zbog pi*ke


p.s. moj post nece bit obrisan jer je on topic
06.01.2022 | 15:06
smayoo kaže:
kupus kaže:
smayoo kaže:
kupus kaže:
smayoo ti ne bi trebao biti moderator.

samo mojih pet lipa.


Prihvati se ti tog posla. Neće ti nitko braniti, ja ponajmanje.


može, ako ideš u zasluženu penziju.


Dapače. Javi se Davoru i dogovori sve s njim. Što se mene tiče, može mi odmah skinuti moderatorske ovlasti pa neka dalje po tebi sere i pljucka tko god se sjeti.


Samo da podsjetim, ovo nije ništa napisano u afektu, što se mene tiče. Kupus, nisi se valjda predomislio? Javi se Davoru, molim te, dalje ćemo sve riješiti u tri klika.
  • Daddo
  • Posjetitelj
07.01.2022 | 18:47
drlovric kaže:
Ja sam pokrenuo ovu temu s nadom da cemo imati neku zdravu diskusiju i cuti iskustva iz prve ruke, jer ima nas stvarno sa raznih strana.

Medjutim, vidim sad da je to sve otislo u skroz nekom nakaradnom smjeru


Tema ti je dobra skroz i nije diskusija toliko nezdrava koliko je u nekim postovima (nestalim) ispalo.

Napisao sam ranije u temi zašto ja nisam otišao i zašto netko je. Pa evo još nekoliko primjera iz moje okoline ljudi koji su ili otišli ili su još tu a spremaju se otići.

Prijateljica koja je '79-o i koja je dio svog života za vrijeme rata provela u Švedskoj kao izbjegla iz Posavine i tamo išla u školu, vratila se, završila faks komada 2 i nije bilo za nju posla, neko ministarstvo kantonalno u BiH, u HR je bila nezapošljiva jer po agencijama i stručnjaka nije trebalo a na faksu nisu primali za asistente... prvo se spakirala i otišla čuvat starce u Njemačku ko njegovateljica na godinu dvije... pa je iskopala stipendiju studijsku neku radnu u Švedskoj u Uppsali i tamo je pičila projekte ludilo s ekipom šarolikom i raznolikom. I burnout. I reset. I sad je ok. I takva i dalje šljaka i funkcionira u zdravijoj sredini.

Frendova imam dosta od 75-e naovamo koji žive i rade u HR i nemaju potrebu (ekonomsku) ići vani jer rade za strane tvrtke sa "stranim" plaćama i život im je u HR jeftiniji, plus imaju neke starce o kojima brinu jer su nezdravi.

Oni mlađi (i neobrazovaniji) uglavnom odlaze trbuhom za kruhom jer tu rade "teške fizičke poslove" za kikiriki, a u jednoj Austriji ili Njemačkoj je isti takav posao lakši i organiziraniji i bolje plaćen. Plus su takvi poslovi za "strance". Neki uspiju, neki ne. Stvar je vele, navodno sreće, ali mislim da je samo stvar čime mjeriš uspjeh i koje su ti potrebe. Živjeti ili samo preživjeti.

Frend i žena mu, friško dobili klinca... ona neku stranu firmu ima za poslodavca on otvorio kafić/galeriju u gradu u kojem kao nema ljudi i iz kojeg svi bježe. I svejedno je pun i radi i nema radnike koje izrabljuje i sve plati i ljudi koji za njega rade i oni koji dođu kao gosti su - zadovoljni. Ima kuću uz rijeku, klinku na leđa i šetnja prirodom. I sve je super jer još nije krenula škola, no ako hoće nekud izaći...prvo "normalno" mjesto je Ljubljana.

I razmišlja otić. Veli, imaju love da mogu iznajmit vilu ko i ona Tatarinov ili kako se zove... ali nisu taj đir... išli bi na nekakav miran odmor svjetionici i to, s ekipom... ali svi rade toliko hektično da nema šanse da se već 3-4 godine pogode za termine...

Od ukupno 8 što sestrični, što nećakinja koje imam, sve ispod 30... nijedna s fakultetom, 5 ih je vani - Engleska, Njemačka... poslovi u rangu prodavač u hipermarketu, ugostiteljstvo/hotelijerstvo. I žive i rade i sretne su. Ne razmišljaju vraćat se... osim tu i tamo obić roditelje.

Nažalost, moje mišljenje je da ljudi ne odlaze toliko zbog ekonomskih razloga koliko zbog društvene klime, jer želiš klincima da vide svijet i drugačiji i drugim očima. Ne "američki san" kao takav, nego da postoji jednostavno drugačija i kultura i poslovna sredina i ljudi.

I to je - otprilike sve što bih mogao reći na tu temu.
08.01.2022 | 00:47
Evo ovako...

Svi postovi na temu Wikipedije prebačeni su u novu temu.

Svi postovi koji su otišli u osobne svađe i natezanja - su obrisani - osim jednog u kojem je sažet dijalog između kupusa i mene, pro memoria, uz podsjetnik da čekam da se javi Davoru i preuzme posao moderatora.

Tema je očišćena, nadam se da će biti još nekih konstruktivnih doprinosa o problemu iseljavanja.
08.01.2022 | 06:41
Problem su politicke teme. Zasto bi bila kriva informacija o raseljenim Norvezanima.
08.01.2022 | 08:25
jura22 kaže:
Problem su politicke teme. Zasto bi bila kriva informacija o raseljenim Norvezanima.


Nitko ne spori informaciju o raseljenim Norvezanima. Uvjeren sam da je tocna. Rasprava je opcenito o korisnosti Wikipedije, gdje bih ja rekao da ako znas procitati informaciju, odnosno ako znas kako koristiti Wikipediju (provjeriti tocnost dane infomacije), onda je ista brilijantan izvor.
08.01.2022 | 09:50
Informacija o raseljenim Norvežanima nije kriva, ali je potpuno irelevantna u ovoj diskusiji jer se to događalo prije 100+ godina, a od tada se čudo toga promijenilo u Norveškoj. Pronašli su naftu u svom teritorijalnom moru, bili su dovoljno pametni da ne učine kao npr. Nigerija pa za sitnu lovu prodaju prava na eksploataciju globalnim naftnim gigantima, i dovoljno etični da to bogatstvo raspodijele na cijelu svoju populaciju pa su od najsiromašnije zemlje Europe (još prije 70 godina) postali jedna od najbogatijih.

To što danas možda postoji neki mali broj Norvežana koji su odselili u Ameriku, nema nikakve veze s onim o čemu ovdje pričamo (a pričamo o masovnom iseljavanju). Ima u svakoj, pa i najbogatijoj zemlji na svijetu nekolicina ljudi kojima se (iz tko zna kojih osobnih razloga) bolje svidi živjeti negdje drugdje.

Tako da, ajde više dosta s tim s*anjem...

Jedan se pravi mutav, drugi nije popio tablete, treći ni ne čita pažljivo što tko piše...
08.01.2022 | 11:35
A zasto mislis da Hrvati iseljavaju vise od drugih naroda?
To sto se nekome narodu desilo proje ‘100+”, sada se desava nama.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 42 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Riba, Anonimci (890)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.28 Seconds

Provided by iJoomla SEO