Iseljavaju li se Hrvati?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Iseljavaju li se Hrvati?


19.02.2022 | 09:45
smayoo kaže:
Ne slažem se da je u Italiji administracija gora. Nije puno bolja, ali utoliko jest, da promptno odgovaraju na pismene upite i daju konkretne odgovore.


Možda sam se krivo izrazio nije "gora" ali je kompliciranija, pa običan građanin misli da ih netko zaj....a jer treba skupljati hrpe papira.
Realno, svugdje je birokracija više ili manje komplicirana, negdje službe odrade posao umjesto građana, a negdje građani moraju nositi okolo dokumentaciju.
19.02.2022 | 10:30
@Daddo,

U zadnjih desetak godina, iz Hrvatske je iselilo par stotina tisuća stanovnika.
Uglavnom u države koje imaju uređeniji sustav od našega, i većina je ostala tamo.

Zar stvarno misliš da bi svi oni ostali tamo da su nesposobni, nezainteresirani i neobrazovani?!

Kao što rekoh: prigode beru jagode, tj.:

Uzmi jednog mladog perspektivnog za diplomiranog studenta/studenticu, i stavi ga u sustav kakav imamo mi ovdje, i dobiti ćeš za par godina tu nezainteresiranu micu-ubicu.

A, ako istu osobu staviš u uređeni sustav, ona će se prilagoditi i takvom sustavu. Možda neće imati vrhunske rezultate, ali svaka će biti puno bolji radnik od one mice-ubice iz našeg sustava.

A pričamo o istoj osobi, samo su sustavi drugačiji.
  • Daddo
  • Posjetitelj
19.02.2022 | 11:02
Mlad perspektivan i diplomiran u HR van ode bit skladištar. Jer mu je HR papir za rit obrisat.

Pogledaj broj ustanova za obrazovanje koje izdaju diplome i njihovu inflaciju. Nedavno sam kolegici koja je magistrirala na VERN-u nekakav management nakon 5 godina školovanja ja radio prezentaciju u Powerpointu od ukupno 12 slideova a da ne pišem o tome kako sam u doba dok je MIOC bio nešto u razredu od 36 učenika direktno prekucavao 20+ maturalnih radnji... gimnazijalcima koji bi trebali bit krema i elita.... danas su ti isti nekakvi risk manageri po bankama i analizatori podataka juniori... jer za više nisu "sposobni".

Eto imaš prigodu doć sjest u javni sektor i pokazat kako se to radi... naši godinama traže kuhara za sezonu, jela iz menze 80-ih... smještaj osiguran i obrok, plaća je 6kkn. I na moru si besplatno. Trebaju i spremačice-pralje.... to je NKV kadar... ni to nema. Lova je 4kkn ista priča. Više ni iz Slavonije ne možeš dovest.

Dakle nemoj o prigodama i jagodama... špricane su... i uzgojene hidroponski. Mislim ako ti je ok jest plastiku... bujrum što bi rekli koNšije....
19.02.2022 | 12:38
“Daddo” kaže:
Mlad perspektivan i diplomiran u HR van ode bit skladištar. Jer mu je HR papir za rit obrisat.


Nažalost, papir često jest za rit obrisat, za to smo isto sami krivi.
Ali oni koji zaista jesu sposobni i educirani (bilo da su iskoristili najbolje od sustava ili su se educirali sami) imaju pristojan posao već prije nego su spakirali kofere. Ovi koji nisu za bolje nego za skladištare, uglavnom se i vrate ovamo jer ovdje ima što u tuđini nema - sisa na koju se mogu objesiti.
  • Daddo
  • Posjetitelj
19.02.2022 | 13:05
Vodili smo već negdje tu raspravu gdje smo pokazali koliko bi u realnom sektoru trebao plaću imat koji član tima... i došli do plafona novaca i zašto mladi i perspektivni i sposobni odu... jer na tržištu nisi konkurentan. Jer smo "afrika sa strujom" skupa s Rhesusima i (evo sad) ebolom...

A za taj tumor smo isto sami krivi...

Ako mica nije prošla školu a nije jer učitelj nije prošao školu... kako je obučit da koristi računalo? I zašto ako to nije unovčivo nego joj je OD fiksiran sistematizacijom na XXXX novaca znala ona u koNpjuter ili ne? Plus si tu školu bi trebala sama platit i pohađat izvan radnog vremena? I onda još radit isto što i kolegica joj za istu lovu (a koja zvuči bajno i sjajno, pa svejedno ne vidim da se jako trgaju za bit mice ubice po šalterima).
19.02.2022 | 15:13
@Daddo,

Nije vrag da su je baš svih 400.000 iseljenih Hrvata (ili većina njih) otišlo van za skladištare...

Da se razumijemo, većina njih nisu pošli za inženjere u NASI, ili planiranje puta na Mars, nego rade otprilike iste ili slične poslove koje bi inače radili u Hrvatskoj, ali zato rade u boljim uvjetima, i za veću plaću, pa im na kraju mjeseca ostane nešto viška novaca, dok bi im kod nas osta manjak novaca koji moraju nadoknaditi radom u fušu, obavljanjem dva posla, ili na neki drugi način.

Kod nas nije problem u tome da nema radnika, nego nema više radnika koji će raditi za nisku plaću, a često u vrlo teškim uvjetima (tu prije svega mislim na ugostiteljstvo).

Kažu poslodavci da nam fali nekoliko tisuća radnika u turizmu.
Naravno da nema, jer više nitko nije spreman raditi za onaj sitniš koji se nudi. Da ponude 2 do 3 puta veće plaće, ne bi se mogli obraniti od ponude radne snage i to domicilne.

A, ako misliš da je 6 K Kn pristojna plaća za kuhara, onda se grdno varaš. Čak i u našim uvjetima, kuhari su plaćeni znatno bolje od prosjeka.
  • Daddo
  • Posjetitelj
19.02.2022 | 15:24
Na koji način bi ti ponudio 2-3 puta veće plaće da si "gazda" i gdje bi zaradio lovu za taj trošak?

Nedavno sam negdje pročitao vrhunski opis našeg turizma - mi smo novi Tajland. U kontekstu sidrenja onog US vojnog broda pred Split.

Jedina stvarna razlika i uočljiva je da u našim resortima još uvijek radi sirotinja iz BiH i ovo što je iz raznih "-stanova" protjerano. E i još nisu resorti ograđeni i nemaju još naoružanu stražu i bodljikavu žicu kako se ne bi turisti miješali s domicilnim stanovništvom slučajno.

E i ima Mordor... ili kako se već zove ono selo iz Igre Prijestolja, u Dubrovniku... koji živi od kruzera. A do Dubrovnika ionako je dojučer trebalo kroz Bezum ili onaj neki drugi razum i trebala ti je COV-19 putovnica ili 20-30KM za policajca u jednom smjeru.
19.02.2022 | 19:41
Kako to misliš, na koji način bih im ponudio 2-3 puta veće plaće?!

A, kako misliš da to rade "gazde" u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj ili Njemačkoj?

Cijena ugostiteljskih usluga u tim državama nisu značajno veće nego kod nas, niti su im troškovi nešto manji, niti im država daje subvencije za plaće i ne uzima porez.

Znači, može se, samo, nije nitko bio lud platiti radnika 10 K Kn, dok je imao veliki broj vrhunski obučenih ugostiteljskih radnika koja su bili spremni raditi za 4 K Kn pa i manje.
Sada takvih radnika više nema, niti u destinacijama na moru, niti u Slavoniji, a sve manje i u BiH i Makedoniji.
20.02.2022 | 07:36
Problem je u sistemu. Mi nismo u ničemu konkurentni!

Ovako kako sad stvari stoje nećemo tako brzo ni biti. Pod prvo treba se riješiti rad na crno. To je rak ovoga društva.
Fušeri rade i nemaju nikakva davanja a naplaćuju uslugu isto toliko kao neka tvrtka koja mora platiti sve dažbine koje postoje. Radna snaga koja bi trebala raditi u svim tim preduzećima radi u fušu konkurenciju onima koji plaćaju funkcioniranje općeg sistema. Tvrtke da bi postigle nešto prometa smanjuju cijene svoji usluga i nemaju baš nešto lufta za povećanje plaća.
Time, normalno raste atraktivnost rada bez prijave, pogotovo što još nisam čuo da je nekome ušla inspekcija u ne prijavljenu radnju, oni nemaju njegovu adresu tako da se lakše uputiti u nekoga prijavljenog jer tamo ima kazna.
Kod ovakvih dodataka na OD nema šanse da bi mogli platiti više. Tu treba neka posebna minimalna plaća, dodatak na skupoću mjesta (Dubrovnik si ne može priuštiti ni jedan radnik koji nije domaći, a domaći su šefovi) itd. itd.
  • Daddo
  • Posjetitelj
20.02.2022 | 10:20
Začarani krug je to. Ljudi si priušte ono što mogu i moraju. “Majstora” plate na crno jer za bijelog nemaju novaca. Bijeli majstor ima posla koliko ima, ili ga ima puno više ako je s nekim u talu od vladajućih i dijeli prihod. Samo ne smije pitat kad će bit plaćeno i u startu zaboravit 30% (jer to je onaj zamašnjak državi).

U tom kontekstu vrhunskog meštra ne možeš na bijelo platit ko i Nijemac jer dotok novca nije toliki da si to možeš priuštiti (obujam je premali), a sam tok je prespor (naplata potraživanja). I otud mulj, talog i smeće. Jer vozimo na rezervi.

Netko na crno toči plavi dizel dok ga ne uhvate, a netko ložu.
20.02.2022 | 11:21
m@xym kaže:
@Daddo,

Nije vrag da su je baš svih 400.000 iseljenih Hrvata (ili većina njih) otišlo van za skladištare...

Da se razumijemo, većina njih nisu pošli za inženjere u NASI, ili planiranje puta na Mars, nego rade otprilike iste ili slične poslove koje bi inače radili u Hrvatskoj, ali zato rade u boljim uvjetima, i za veću plaću, pa im na kraju mjeseca ostane nešto viška novaca, dok bi im kod nas osta manjak novaca koji moraju nadoknaditi radom u fušu, obavljanjem dva posla, ili na neki drugi način.



Evo jedan moj inžinjer, po zvanju ( inače niš koristi na poslu tehnologa, kojeg je obavljao 20 g. ) je otišao na slaganje parketa s svojom obitelji u Austriju. Meni je drago da će nakon 20 i nešto godina, spoznati što je to tržište rada

Svatko treba poći od svoje sredine gdje radi, jer nju najbolje poznaje. Ja mogu reći za svoju firmu, koje je i dalje državna, da je drži 5-6 sposobnih projektanata, koji je još uvjek drže na životu. Oni ispod njih, konstrukteri, tehnolozi i sl. bi također trebali na tržište rada, kako postavljati parkete. Ima tu jako puno nebuloza i nepotizma, pa tako da su šefovi odjela, podobni, a o svom poslu nemaju blage veze. Vjerovatno upravi, paše da netko zna manje od njih. Što reći, da danas u 21 stoljeću, novi šef zaposli svoju ženu, koja će nositi papire između ureda!!!!
20.02.2022 | 16:38
Daddo kaže:
Začarani krug je to. Ljudi si priušte ono što mogu i moraju. “Majstora” plate na crno jer za bijelog nemaju novaca. Bijeli majstor ima posla koliko ima, ili ga ima puno više ako je s nekim u talu od vladajućih i dijeli prihod. Samo ne smije pitat kad će bit plaćeno i u startu zaboravit 30% (jer to je onaj zamašnjak državi).

U tom kontekstu vrhunskog meštra ne možeš na bijelo platit ko i Nijemac jer dotok novca nije toliki da si to možeš priuštiti (obujam je premali), a sam tok je prespor (naplata potraživanja). I otud mulj, talog i smeće. Jer vozimo na rezervi.

Netko na crno toči plavi dizel dok ga ne uhvate, a netko ložu.


Začarani krug kojeg ovi naši diletanti njeguju. Donose zakone kojima se pitaš, zašto piju dok rade.
Fušer nije ni malo jeftiniji nego regularna tvrtka koja daje garanciju na svoj rad.
Ali gladan kurac napravio. Mi Hrvati smo u nekim stvarima rijetko glup narod. Dugoročno gledano nam taj način življenja donosi samo probleme i bijedu.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 34 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, zeljacveseljac, Anonimci (719)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO