Iseljavaju li se Hrvati?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Iseljavaju li se Hrvati?


19.02.2022 | 09:45
smayoo kaže:
Ne slažem se da je u Italiji administracija gora. Nije puno bolja, ali utoliko jest, da promptno odgovaraju na pismene upite i daju konkretne odgovore.


Možda sam se krivo izrazio nije "gora" ali je kompliciranija, pa običan građanin misli da ih netko zaj....a jer treba skupljati hrpe papira.
Realno, svugdje je birokracija više ili manje komplicirana, negdje službe odrade posao umjesto građana, a negdje građani moraju nositi okolo dokumentaciju.
19.02.2022 | 10:30
@Daddo,

U zadnjih desetak godina, iz Hrvatske je iselilo par stotina tisuća stanovnika.
Uglavnom u države koje imaju uređeniji sustav od našega, i većina je ostala tamo.

Zar stvarno misliš da bi svi oni ostali tamo da su nesposobni, nezainteresirani i neobrazovani?!

Kao što rekoh: prigode beru jagode, tj.:

Uzmi jednog mladog perspektivnog za diplomiranog studenta/studenticu, i stavi ga u sustav kakav imamo mi ovdje, i dobiti ćeš za par godina tu nezainteresiranu micu-ubicu.

A, ako istu osobu staviš u uređeni sustav, ona će se prilagoditi i takvom sustavu. Možda neće imati vrhunske rezultate, ali svaka će biti puno bolji radnik od one mice-ubice iz našeg sustava.

A pričamo o istoj osobi, samo su sustavi drugačiji.
  • Daddo
  • Posjetitelj
19.02.2022 | 11:02
Mlad perspektivan i diplomiran u HR van ode bit skladištar. Jer mu je HR papir za rit obrisat.

Pogledaj broj ustanova za obrazovanje koje izdaju diplome i njihovu inflaciju. Nedavno sam kolegici koja je magistrirala na VERN-u nekakav management nakon 5 godina školovanja ja radio prezentaciju u Powerpointu od ukupno 12 slideova a da ne pišem o tome kako sam u doba dok je MIOC bio nešto u razredu od 36 učenika direktno prekucavao 20+ maturalnih radnji... gimnazijalcima koji bi trebali bit krema i elita.... danas su ti isti nekakvi risk manageri po bankama i analizatori podataka juniori... jer za više nisu "sposobni".

Eto imaš prigodu doć sjest u javni sektor i pokazat kako se to radi... naši godinama traže kuhara za sezonu, jela iz menze 80-ih... smještaj osiguran i obrok, plaća je 6kkn. I na moru si besplatno. Trebaju i spremačice-pralje.... to je NKV kadar... ni to nema. Lova je 4kkn ista priča. Više ni iz Slavonije ne možeš dovest.

Dakle nemoj o prigodama i jagodama... špricane su... i uzgojene hidroponski. Mislim ako ti je ok jest plastiku... bujrum što bi rekli koNšije....
19.02.2022 | 12:38
“Daddo” kaže:
Mlad perspektivan i diplomiran u HR van ode bit skladištar. Jer mu je HR papir za rit obrisat.


Nažalost, papir često jest za rit obrisat, za to smo isto sami krivi.
Ali oni koji zaista jesu sposobni i educirani (bilo da su iskoristili najbolje od sustava ili su se educirali sami) imaju pristojan posao već prije nego su spakirali kofere. Ovi koji nisu za bolje nego za skladištare, uglavnom se i vrate ovamo jer ovdje ima što u tuđini nema - sisa na koju se mogu objesiti.
  • Daddo
  • Posjetitelj
19.02.2022 | 13:05
Vodili smo već negdje tu raspravu gdje smo pokazali koliko bi u realnom sektoru trebao plaću imat koji član tima... i došli do plafona novaca i zašto mladi i perspektivni i sposobni odu... jer na tržištu nisi konkurentan. Jer smo "afrika sa strujom" skupa s Rhesusima i (evo sad) ebolom...

A za taj tumor smo isto sami krivi...

Ako mica nije prošla školu a nije jer učitelj nije prošao školu... kako je obučit da koristi računalo? I zašto ako to nije unovčivo nego joj je OD fiksiran sistematizacijom na XXXX novaca znala ona u koNpjuter ili ne? Plus si tu školu bi trebala sama platit i pohađat izvan radnog vremena? I onda još radit isto što i kolegica joj za istu lovu (a koja zvuči bajno i sjajno, pa svejedno ne vidim da se jako trgaju za bit mice ubice po šalterima).
19.02.2022 | 15:13
@Daddo,

Nije vrag da su je baš svih 400.000 iseljenih Hrvata (ili većina njih) otišlo van za skladištare...

Da se razumijemo, većina njih nisu pošli za inženjere u NASI, ili planiranje puta na Mars, nego rade otprilike iste ili slične poslove koje bi inače radili u Hrvatskoj, ali zato rade u boljim uvjetima, i za veću plaću, pa im na kraju mjeseca ostane nešto viška novaca, dok bi im kod nas osta manjak novaca koji moraju nadoknaditi radom u fušu, obavljanjem dva posla, ili na neki drugi način.

Kod nas nije problem u tome da nema radnika, nego nema više radnika koji će raditi za nisku plaću, a često u vrlo teškim uvjetima (tu prije svega mislim na ugostiteljstvo).

Kažu poslodavci da nam fali nekoliko tisuća radnika u turizmu.
Naravno da nema, jer više nitko nije spreman raditi za onaj sitniš koji se nudi. Da ponude 2 do 3 puta veće plaće, ne bi se mogli obraniti od ponude radne snage i to domicilne.

A, ako misliš da je 6 K Kn pristojna plaća za kuhara, onda se grdno varaš. Čak i u našim uvjetima, kuhari su plaćeni znatno bolje od prosjeka.
  • Daddo
  • Posjetitelj
19.02.2022 | 15:24
Na koji način bi ti ponudio 2-3 puta veće plaće da si "gazda" i gdje bi zaradio lovu za taj trošak?

Nedavno sam negdje pročitao vrhunski opis našeg turizma - mi smo novi Tajland. U kontekstu sidrenja onog US vojnog broda pred Split.

Jedina stvarna razlika i uočljiva je da u našim resortima još uvijek radi sirotinja iz BiH i ovo što je iz raznih "-stanova" protjerano. E i još nisu resorti ograđeni i nemaju još naoružanu stražu i bodljikavu žicu kako se ne bi turisti miješali s domicilnim stanovništvom slučajno.

E i ima Mordor... ili kako se već zove ono selo iz Igre Prijestolja, u Dubrovniku... koji živi od kruzera. A do Dubrovnika ionako je dojučer trebalo kroz Bezum ili onaj neki drugi razum i trebala ti je COV-19 putovnica ili 20-30KM za policajca u jednom smjeru.
19.02.2022 | 19:41
Kako to misliš, na koji način bih im ponudio 2-3 puta veće plaće?!

A, kako misliš da to rade "gazde" u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj ili Njemačkoj?

Cijena ugostiteljskih usluga u tim državama nisu značajno veće nego kod nas, niti su im troškovi nešto manji, niti im država daje subvencije za plaće i ne uzima porez.

Znači, može se, samo, nije nitko bio lud platiti radnika 10 K Kn, dok je imao veliki broj vrhunski obučenih ugostiteljskih radnika koja su bili spremni raditi za 4 K Kn pa i manje.
Sada takvih radnika više nema, niti u destinacijama na moru, niti u Slavoniji, a sve manje i u BiH i Makedoniji.
20.02.2022 | 07:36
Problem je u sistemu. Mi nismo u ničemu konkurentni!

Ovako kako sad stvari stoje nećemo tako brzo ni biti. Pod prvo treba se riješiti rad na crno. To je rak ovoga društva.
Fušeri rade i nemaju nikakva davanja a naplaćuju uslugu isto toliko kao neka tvrtka koja mora platiti sve dažbine koje postoje. Radna snaga koja bi trebala raditi u svim tim preduzećima radi u fušu konkurenciju onima koji plaćaju funkcioniranje općeg sistema. Tvrtke da bi postigle nešto prometa smanjuju cijene svoji usluga i nemaju baš nešto lufta za povećanje plaća.
Time, normalno raste atraktivnost rada bez prijave, pogotovo što još nisam čuo da je nekome ušla inspekcija u ne prijavljenu radnju, oni nemaju njegovu adresu tako da se lakše uputiti u nekoga prijavljenog jer tamo ima kazna.
Kod ovakvih dodataka na OD nema šanse da bi mogli platiti više. Tu treba neka posebna minimalna plaća, dodatak na skupoću mjesta (Dubrovnik si ne može priuštiti ni jedan radnik koji nije domaći, a domaći su šefovi) itd. itd.
  • Daddo
  • Posjetitelj
20.02.2022 | 10:20
Začarani krug je to. Ljudi si priušte ono što mogu i moraju. “Majstora” plate na crno jer za bijelog nemaju novaca. Bijeli majstor ima posla koliko ima, ili ga ima puno više ako je s nekim u talu od vladajućih i dijeli prihod. Samo ne smije pitat kad će bit plaćeno i u startu zaboravit 30% (jer to je onaj zamašnjak državi).

U tom kontekstu vrhunskog meštra ne možeš na bijelo platit ko i Nijemac jer dotok novca nije toliki da si to možeš priuštiti (obujam je premali), a sam tok je prespor (naplata potraživanja). I otud mulj, talog i smeće. Jer vozimo na rezervi.

Netko na crno toči plavi dizel dok ga ne uhvate, a netko ložu.
20.02.2022 | 11:21
m@xym kaže:
@Daddo,

Nije vrag da su je baš svih 400.000 iseljenih Hrvata (ili većina njih) otišlo van za skladištare...

Da se razumijemo, većina njih nisu pošli za inženjere u NASI, ili planiranje puta na Mars, nego rade otprilike iste ili slične poslove koje bi inače radili u Hrvatskoj, ali zato rade u boljim uvjetima, i za veću plaću, pa im na kraju mjeseca ostane nešto viška novaca, dok bi im kod nas osta manjak novaca koji moraju nadoknaditi radom u fušu, obavljanjem dva posla, ili na neki drugi način.



Evo jedan moj inžinjer, po zvanju ( inače niš koristi na poslu tehnologa, kojeg je obavljao 20 g. ) je otišao na slaganje parketa s svojom obitelji u Austriju. Meni je drago da će nakon 20 i nešto godina, spoznati što je to tržište rada

Svatko treba poći od svoje sredine gdje radi, jer nju najbolje poznaje. Ja mogu reći za svoju firmu, koje je i dalje državna, da je drži 5-6 sposobnih projektanata, koji je još uvjek drže na životu. Oni ispod njih, konstrukteri, tehnolozi i sl. bi također trebali na tržište rada, kako postavljati parkete. Ima tu jako puno nebuloza i nepotizma, pa tako da su šefovi odjela, podobni, a o svom poslu nemaju blage veze. Vjerovatno upravi, paše da netko zna manje od njih. Što reći, da danas u 21 stoljeću, novi šef zaposli svoju ženu, koja će nositi papire između ureda!!!!
20.02.2022 | 16:38
Daddo kaže:
Začarani krug je to. Ljudi si priušte ono što mogu i moraju. “Majstora” plate na crno jer za bijelog nemaju novaca. Bijeli majstor ima posla koliko ima, ili ga ima puno više ako je s nekim u talu od vladajućih i dijeli prihod. Samo ne smije pitat kad će bit plaćeno i u startu zaboravit 30% (jer to je onaj zamašnjak državi).

U tom kontekstu vrhunskog meštra ne možeš na bijelo platit ko i Nijemac jer dotok novca nije toliki da si to možeš priuštiti (obujam je premali), a sam tok je prespor (naplata potraživanja). I otud mulj, talog i smeće. Jer vozimo na rezervi.

Netko na crno toči plavi dizel dok ga ne uhvate, a netko ložu.


Začarani krug kojeg ovi naši diletanti njeguju. Donose zakone kojima se pitaš, zašto piju dok rade.
Fušer nije ni malo jeftiniji nego regularna tvrtka koja daje garanciju na svoj rad.
Ali gladan kurac napravio. Mi Hrvati smo u nekim stvarima rijetko glup narod. Dugoročno gledano nam taj način življenja donosi samo probleme i bijedu.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 43 minuta
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.40 Seconds

Provided by iJoomla SEO