07.10.2015 | 12:24
Za male, jednostavne programčiće kakvi se obično pišu na prvoj godini faksa, moj ti je prijedlog da preskočiš sve te ogromne razvojne okoline jer tu moraš hrpu toga poklikati prije nego ti najobičniji hello world proradi. Imaš u terminalu klasični, najobičniji gcc, odnosno cc.
Dakle, nađi neki tekst editor namijenjen programiranju (da ti bude lakše, da ima syntax highlihting) - preporučam besplatni Text Wrangler.
Napiši svoj c program (sve po školski, na početku #include <stdio.h> i ostalo, pa main(), pa {, pa program, pa }) i snimi ga u svoj home folder (to je onaj kojeg ti Finder pokaže kad otvoriš novi prozor, /users/tvojekorisničkoime) kao
nekoime.c .
Otvori Terminal (klik na Applications, pa Utilities, pa Terminal, ili klik na povećalo gore desno, utipkaj Terminal i lupi enter)
C compiler pozoveš komandom
Ako je sve OK prošlo, dobiješ gotov kompajliran izvršni program, koji se zove nekoime (bez nastavka). Pokreneš ga komandom
Ako nije OK prošlo, tj. ako imaš kompilacijskih grešaka, vraćaš se, naravno u tekst editor i popravljaš source...
Napomena - cc je standardni BSD C i C++ prevoditelj. Također radi i za Apple Objective-C. gcc je GNU C i C++ prevoditelj (za temeljnu školsku primjenu, razlike između cc i gcc zapravo i nema).
Ali ako slučajno (čuo sam i za to) na faksu programirate u C#, to se na Macu može (nekako) korištenjem OmniSharp alata, ali to zahtijeva znatno predznanje i snalaženje u programerskim alatima i okruženjima tako da ti je u tom slučaju vjerojatnije rješenje instalirati na Mac besplatni VirtualBox, napraviti virtualni Windows stroj i u njemu programirati u C#.