Kakva je budućnost čovječanstva?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kakva je budućnost čovječanstva?


  • Air
  • Korisnik
  • 64
15.06.2022 | 13:54
Zanimljiva emisija sa Krešimirom Mišak (voditeljem emisije na rubu znanosti), spominjalo se puno toga od svemiraca, preko stvarnosti do materijalizma, itd. Ali najupečatljivije mi je bilo pitanje kuda ide čovječanstvo, kakva mu je budućnost.



Izdvojio bih:
50:55
Priča se o Bill Gates najavi nove pandemije i kraja Svijeta, a Krešimir ga tumači kao kraj Svijeta kakvog smo poznavali i nastanak nekog novog poretka. Taj način uspostave novog poretka ima kroz razne primjer u onom što nam se duže vrijeme dešava a pogotovo se inteziviziralo kroz pandemiju.

Kreiranje straha i ukalpljivanje ljudi.

Takođe priča o diktaturi kroz zdravstvene kriterije - zanimljivo i vrlo istinito iz moje perspektive viđenja čovječanstva.

Vjerujem da će biti interesantno za sve one koji su se pitali što se i zašto dešavalo u pandemiji i nakon nje.
16.06.2022 | 01:23
Mišak ponekad u nekim stvarima pretjera, ali to je ok - jer kroz svoju emisiju "Na rubu znanosti" i ima zadatak da dođe do ruba i ponekad ode preko, pa mu to ne zamjeram; mislim da je to ponekad potrebno kako bismo testirali neke teze.

No, ovaj dio o pandemiji nije pretjerivanje, to je ionako sada sve postalo skroz razvidno ikome tko je pratio sve izvore koji nisu korporativni i jednostavno zbrojio dva i dva.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
16.06.2022 | 10:24
Ja vidim da nije pretjerivanje niti u onoj tvrdnji da netko želi stvoriti čovječanstvo na uzoru na košnicu.

Tehnologijom će se odlučivati tko će što raditi i neće biti pobuna, stvoriti će moderni robovi kojima će se čipovima oduzeti ljudski osjećaju koji potiču ljude na pobune i težnju za nešto bolje. Čipirnje će biti obavezno kao i cijepljenje.
A povlašteni koji su to osmislili će "uživati" u toj svojoj kreaciji.

Potvrdu ovoga, iste obrasce, možemo vidjeti da se dešavaju u Kini zadnjih dvije godine, dpasaric je naveo ovaj primjer pod temom AI.
16.06.2022 | 16:04
Svaki narod ima vlast kakvu zaslužuje. Ljudi su uvijek do sad to dokazali i pokazali. Pa i sad. U većini, čovječanstvo bi i takav smjer odabralo objeručke, a one koji se protive bi sami linčovali, ne bi trebala ta vlast ništa sama izravno učiniti. Upravo je nedavna psihologija straha oko corone to i dokazala. Pa i ovdje smo tome posvjedočili.
19.06.2022 | 16:13
Mrzim reći onu "prije je bilo sve bolje" jer mi je to kod mojih staraca išlo na živce, ali sve mi se čini da u njoj ima istine.
Veliki su zadaci pred našim nasljednicima. Nismo se baš potrudili da im ostavimo zemlju bolju nego što smo je mi dobili.
O tome koliko puno mozga i malo egoizma budu imali ovisi dokle će to moć prije nego što se nekom katastrofom sve raspadne. Na najboljem smo putu odsjeći granu na kojoj sjedimo.
Internet mijenja načine informiranja, socijalne kompetentnost, apatije. A pregršt šarlatanstva u svakom ćošku, svako misli da bi mogao dati svoj sud pa i o kompleksnim problemima bez i grama znanja.
Populizam i njegovi maloumni sljedbenici agresivno nabrijavaju jednostavnim rješenjima za kompleksne stvari. Pošto ta u stilu slikovnice prezentirana rješenja svak "dobro razumije" i logične su svakom, bez provjere kauzaliteta sa nečim dubljim, ispunjavaju neku želju za logičnijim i jednostavnijim svijetom potpiruje i snaži taj bolesni i površni smjer.
A najviše me strah zatvaranja u male nacionalne torove i omalovažavanje drugih naroda i rasa, to se pokazalo kobnim a sad se ponavlja.
Jebi ga! Tako je kako je!
  • Air
  • Korisnik
  • 64
19.06.2022 | 20:34
tino1 kaže:
Mrzim reći onu "prije je bilo sve bolje" jer mi je to kod mojih staraca išlo na živce, ali sve mi se čini da u njoj ima istine.


Da. Ima istine. Naravno ne u toj uopćenoj formi ali puno toga je prije bilo bolje. Primjerice ljudi su bili sretniji, znali su više uživati u drugim ljudima i međusobno se usrećivati. Danas par sjedi na kavi i 90 posto vremena provede na mobitelima, povremeno pokažu jedno drugom što gledaju i to je to!

Veliki su zadaci pred našim nasljednicima. Nismo se baš potrudili da im ostavimo zemlju bolju nego što smo je mi dobili.
O tome koliko puno mozga i malo egoizma budu imali ovisi dokle će to moć prije nego što se nekom katastrofom sve raspadne.


Ja vidim da su zadaci na nama a ne na našim nasljednicima.
Mi svoje nasljednike tek oblikujemo. Naši nasljednici neće još godinam imati direktni utjecaj na stanje čovječanstva. Nažalost oblikujemo ih dominantno negativno, tako da kada dođe njihovo vrijeme teško je očekivati nešto pozitivno pogotovo zato jer do tada ćemo mi upropastiti previše toga.
Prema sadašnjem stanju stanju klimatskih promjena velika većina naše djece neće doživjeti naše godine (relno je očekivati da će to biti jako mali postotak koji će se iskazivati u promilima).

Na najboljem smo putu odsjeći granu na kojoj sjedimo.


Pitanje je samo koliko imamo mjeseci ili godina dok ne počne domino efekt progresivnih klimatskih promjena koje će izazvati glad i raseljavanje a time i globalni rat.

Internet mijenja načine informiranja, socijalne kompetentnost, apatije. A pregršt šarlatanstva u svakom ćošku, svako misli da bi mogao dati svoj sud pa i o kompleksnim problemima bez i grama znanja.
Populizam i njegovi maloumni sljedbenici agresivno nabrijavaju jednostavnim rješenjima za kompleksne stvari. Pošto ta u stilu slikovnice prezentirana rješenja svak "dobro razumije" i logične su svakom, bez provjere kauzaliteta sa nečim dubljim, ispunjavaju neku želju za logičnijim i jednostavnijim svijetom potpiruje i snaži taj bolesni i površni smjer.


Da. Nažalost moglo bi se još nabrajati tih ekstremno loših odnosa i situacija koje mnogi ljudi niti vide, niti kuže.

A najviše me strah zatvaranja u male nacionalne torove i omalovažavanje drugih naroda i rasa, to se pokazalo kobnim a sad se ponavlja.


Ne trebate te biti strah zatvaranja u nacionalne torove. Odavno se zna da je cilj onih koji nam rade o glavi suprotan tome. Cilj je globalizacija i ukidanje narodnih i sličnih identiteta. Zašto? Jer to su elementi prijetnje stvaranja globalno poslušnig roba. Prepoznavanje u narodnim i sličnim identitetima je prijetnja njihovim ciljevima jer se ljudi prepoznaju, povezuju i udruženo djeluju kroz te identitete ako naiđu na nešto s čime se ne slažu. Kada ljudima oduzmu te identite ljudi će biti kao ovce.

Jebi ga! Tako je kako je!


Za niti jednu situaciju ne bi trebali reći “Tako je kako je”. Trebali bi upregnuti svoje sive stanice i tražiti i naći rješenje i zatim zasukati rukave…
19.06.2022 | 22:40
Air kaže:
Ja vidim da su zadaci na nama a ne na našim nasljednicima.


Ne znam koje si ti godište, ja sam '71 i slažem se s Tinom. Naša je generacija svoje usrala, i to do koljena dobro. Nemamo više što dobro učiniti, najbolje bi bilo da prestanemo praviti štetu, a na njima je da preokrenu stvari jer je naša generacija globalno dokazala da smo za qrac i nesposobni učiniti išta dobro (govorim općenito i u prosjeku populacije, naravno, jer individualne dobre stvari su očito bile preslabe da prevladaju).

Air kaže:
Tino1 kaže:
A najviše me strah zatvaranja u male nacionalne torove i omalovažavanje drugih naroda i rasa, to se pokazalo kobnim a sad se ponavlja.


Ne trebate te biti strah zatvaranja u nacionalne torove. Odavno se zna da je cilj onih koji nam rade o glavi suprotan tome.


I opet se ne slažem. Ako zakopaš do suštine stvari, postaje jasno da nešto što bi se zvalo "nacionalni interesi" zapravo ne postoji. Postoji opće dobro koje je isto za sve ljude na planeti, iako ga ne uživaju svi ili barem ne u jednakoj mjeri, i postoje partikularni interesi nekih društvenih klika i političkih "elita" koje onda oni prikazuju kao "nacionalni interes" naivnim ovcama koje poslušno bleje i slijede ih. Evo ti Brexit kao najočitiji globalni primjer.

"Populizam", kako se kaže u suvremenom političkom rječniku. Ili - "moralno relativne hulje ogrnute u zastave" - kako reče pjesnik.

Svjestan sam reakcija koje će ovo izazvati, paralela koje će netko povlačiti i impliciranih zaključaka koje će mi sad stavljati u usta (te uvreda koje će potom uslijediti), ali odgovorno stojim kod te svoje tvrdnje.

Svaka, ali *SVAKA* nacija koja danas na svijetu postoji (bez obzira ima li ili nema svoju državu) proizvod je slijeda nekih povijesnih događaja i okolnosti, pa i, ako hoćeš, slučajnosti.

Primjer 1
Kad je pruski kancelar Bismarck stvarao Prvi njemački Reich (u tom času ime "Njemačka" nije još ni bilo smišljeno), većinu je njemačkih kneževina i kraljevina podjarmio vojnom silom (ne nužno ratom, ali prijetnjama, ovako kako Davor piše da se Ukrajina treba naguziti Rusiji radi naše sigurnosti), one koji su bili prejaki (kao npr. Bavarska) je kupio novcem, a Habsburzi su mu bili i prejaki, i preskupi.

Zato se danas Austrijanci ne smatraju Nijemcima, nego Austrijancima.

Primjer 2
Da Veliki župan Raške, Stefan Nemanja, rodonačelnik dinastije Nemanjića, nije bio otišao na školovanje u Grčku, na Hilimandar, vjerojatno ne bi prešao na pravoslavlje, nego bi ostao Papin vazal i pitanje je bi li se danas Srbi i Hrvati doživljavali međusobno kao dva naroda ili bismo bili jedan narod (s tko zna kojim imenom)

Primjer 3
Tek je France Prešern, debelo u 19. stoljeću, izmislio etnonim "Slovenac". Do tad se Slovenci nisu doživljavali različitim narodom od Hrvata. I obratno. Hrvati se nisu doživljavali različitim narodom od Slovenaca. Ako se sjećaš Ilirskog narodnog preporoda, tadašnji buditelji nacionalnog identiteta nisu baš ni znali kako bi se trebali nazvati

Primjer 4
Ime "Italija" izvučeno je iz antičkih spisa (Aristotelovih primarno) te je iz njega deriviran etnonim "Italiano" još kasnije u 19. stoljeću, u vrijeme Risorgimenta, kad je Garibaldi u ime Pijemontskog kralja "ujedinio Talijane" na sličan način kako je Bismarck "ujedinio Nijemce". Da se to nije dogodilo tada, lako je moguće da bi se danas i Sicilijanci, i Napolitanci smatrali - Francuzima.

Da ne elaboriram dalje, samo ovako kratko, u pitanjima:

Primjer 3
Zašto se danas Moldavci smatraju Moldavcima, a Rumunji - Rumunjima?

Primjer 4
Isto pitanje za Bugare i (sjeverno)Makedonce?

Primjer 5
Isto pitanje za Fince i Estonce?

Primjer 6
A pazi sad ovo - zašto se svi Švicarci danas smatraju - Švicarcima?

I tako dalje. Moja poanta je: nacionalna pripadnost je - zapravo i prvenstveno - stvar osobnog odabira. Kad spomenute društvene klike žele kormilariti masom u smjeru suprotnom od općeg dobra, ali u skladu s njihovim partikularnim interesima, onda oni prevladavajuću većinu u nekom društvu uvjere da odaberu njima (kliki) odgovarajući nacionalni identitet kako bi stali u njegovu "obranu", a zapravo u obranu partikularnih interesa te klike.

Stvar je, u suštini, vrlo jednostavna, svi ljudi na svijetu imaju iste temeljne potrebe i prava, kao i one iznad njih. Zato se to zove "opće dobro". Ne postoje neki "nacionalni" ili kakvi god drugi interesi koji bi bili moralno opravdani, a da se ne bi mogli svrstati pod ranije spomenuto "opće dobro".

Ili, da citiram Mahatmu Gandhija, koji je to rekao najtočnije i najjezgrovitije: "Na svijetu ima dovoljno za svakoga, ali nema dovoljno za svačiju pohlepu."

I sad, da podebljam bitno u mom stavu (iako znam da dežurni mrzitelji ovo neće pročitati) - ne smatram da je loše osjećati se pripadnikom nekog naroda, štoviše, vjerujem da se svatko može i ima pravo ponositi pripadnošću narodu kojeg je odabrao-la kao svoj, samo smatram da to nikad ne smije biti razlog i da moralno ne opravdava čin odricanja istih onih potreba i prava nekom drugom, u ime tzv. "nacionalnih interesa". Napasti nekog i zaratiti s nekim, rušiti, paliti i pljačkati tuće kuće i gradove ne može biti ničiji nacionalni interes. Razvlačiti žilet žicu duž državne granice, graditi zidove ili bilo što slično, ne može biti nacionalni interes. Dovesti ljude k sebi jer ti treba radna snaga pa im onda ne omogućiti da uživaju istu razinu općeg dobra kao ti, ne može biti nacionalni interes...

Air kaže:
Tino1 kaže:
Jebi ga! Tako je kako je!


Za niti jednu situaciju ne bi trebali reći “Tako je kako je”. Trebali bi upregnuti svoje sive stanice i tražiti i naći rješenje i zatim zasukati rukave…


Deder, predloži ti nešto konkretno.
20.06.2022 | 07:53
@smayoo, slažem se s napisanim, ali problem je što narodi (vlade) ne misle isto.
Multikulturalnost je utopija (još) jer postoje zlobni ljudi koji misle da druge treba podjarmiti i s njima upravljati.
Na što bi EU ličila da smo pustili i nismo se oduprli nametanju hegemonije stranaca?
Većina idealnih društava su bila totalitarna, ali izvedba je bila krajnje loša i nisu se održala.
Da li je strah opravdani (strah da prostorom zavlada netko tko nameće svoja pravila igre), mislim da je.
20.06.2022 | 08:14
Prostorom (i, bitnije - ljudima) uvijek vlada netko tko nameće svoja pravila igre. To je definicija vladanja.
Pravo je, međutim, pitanje - kakva je suštinska razlika za malog čovjeka u tome vlada li njime loš vladar koji je stranac, ili loš vladar koji je "njegov" (što god to značilo, jer oni koji su loši vladari - nisu zapravo ničiji, jer rade samo u svom vlastitom interesu)?
Određenu paralelu u tome možeš vidjeti na tržištu rada, odnosno u čestoj tezi kako "sada" ljudi rade za (neke tamo, bezoblične, ali inherentno zle) strance (i podrazumijeva se da pri tom neizmjerno pate "pod okupatorskom čizmom"), dok su moja iskustva iz vremena dok sam se bavio tim poslom - kako su tipično DOMAĆI poslodavci (možemo, uz časne iznimke, za primjer uzeti trgovačke lance, ali nije to jedini primjer) zapravo prikriveni robovlasnici, eksploatatori, polumafijaši i zatiratelji svakog digniteta svojih zaposlenika, dok STRANI poslodavci puno češće postavljaju visoku razinu korporativne etike i nekog primjerenog odnosa prema svojim zaposlenicima. Naravno, nisu svi cvijeće, ali u prosjeku je situacija puno bolja.
  • Air
  • Korisnik
  • 64
20.06.2022 | 09:05
smayoo kaže:
Air kaže:
Ja vidim da su zadaci na nama a ne na našim nasljednicima.


Ne znam koje si ti godište, ja sam '71 i slažem se s Tinom. Naša je generacija svoje usrala, i to do koljena dobro. Nemamo više što dobro učiniti, najbolje bi bilo da prestanemo praviti štetu, a na njima je da preokrenu stvari jer je naša generacija globalno dokazala da smo za qrac i nesposobni učiniti išta dobro (govorim općenito i u prosjeku populacije, naravno, jer individualne dobre stvari su očito bile preslabe da prevladaju).


Ja sam '70. godište Slažemo se oko toga da je naša genaracija usrala.
Ako se pogleda prosjek godina koji dominantno odlučuje na političkoj razini je cca 50 godina. Po tome smo mi trenutno odgovorni i imamo najveću moć i najveću odgovornost nešto poduzeti (prema iskustvu i činjenici da smo usrali stvar).

EDIT: naglašavam činjenicu da kada bude red na našu djecu da ispravljaju ono što smo zasrali sranje će biti još veće i biti će još veći broj onih koji nemaju volje ni znanja nešto raditi na tom polju a i najvjerojatnije naša djeca neće niti doživjeti to vrijeme.

Air kaže:
Tino1 kaže:
A najviše me strah zatvaranja u male nacionalne torove i omalovažavanje drugih naroda i rasa, to se pokazalo kobnim a sad se ponavlja.


Ne trebate te biti strah zatvaranja u nacionalne torove. Odavno se zna da je cilj onih koji nam rade o glavi suprotan tome.

smayoo kaže:
I opet se ne slažem. Ako zakopaš do suštine stvari, postaje jasno da nešto što bi se zvalo "nacionalni interesi" zapravo ne postoji. Postoji opće dobro koje je isto za sve ljude na planeti, iako ga ne uživaju svi ili barem ne u jednakoj mjeri, i postoje partikularni interesi nekih društvenih klika i političkih "elita" koje onda oni prikazuju kao "nacionalni interes" naivnim ovcama koje poslušno bleje i slijede ih. Evo ti Brexit kao najočitiji globalni primjer.
....
Stvar je, u suštini, vrlo jednostavna, svi ljudi na svijetu imaju iste temeljne potrebe i prava, kao i one iznad njih. Zato se to zove "opće dobro". Ne postoje neki "nacionalni" ili kakvi god drugi interesi koji bi bili moralno opravdani, a da se ne bi mogli svrstati pod ranije spomenuto "opće dobro".

Ili, da citiram Mahatmu Gandhija, koji je to rekao najtočnije i najjezgrovitije: "Na svijetu ima dovoljno za svakoga, ali nema dovoljno za svačiju pohlepu."


Ja moram dodati citat mog Boga i učitelja, Isusa:

Nema više: Židov - Grk

Slažem se sa napisanim.
Međutim ja nisam ništa rekao suprotno od ovog što si ti napisao.
Ja sam se osvrnuo samo na @tino1 strepnju oko nacionalni torova iz perspektive onog što znam o razlozima ukidanja nacionalnih određenja od strane globalista koji nam "rade o glavi".
Nažalost mnogi ljudi su naučeni nacionalizmu, pripadnosti nekom gradu, državi ili društvenoj grupi i ako im oduzmeš to mnogi će ostati "obezglavljeni".
  • Air
  • Korisnik
  • 64
20.06.2022 | 10:01
smayoo kaže:
Stvar je, u suštini, vrlo jednostavna, svi ljudi na svijetu imaju iste temeljne potrebe i prava, kao i one iznad njih. Zato se to zove "opće dobro". Ne postoje neki "nacionalni" ili kakvi god drugi interesi koji bi bili moralno opravdani, a da se ne bi mogli svrstati pod ranije spomenuto "opće dobro".


Dopunio bih samo još jedan uvijet:

"opće dobro" mora uključivati dobro svakog pojedinca - odnosno mora ostvarivati sva temeljna prava i potrebe svakog pojedinca.
20.06.2022 | 10:07
Naravno. Samo ono što je dobro za sve - dobro je za svakoga. I obratno - što je dobro za svakoga - dobro je za sve.
20.06.2022 | 11:34
@smayoo, i opet se slažem ako gledamo kroz prizmu novaca.
Ako gledamo kroz prizmu društvenih normi onda stranac uvađa svoja pravila i norme ponašanja.
Vidjeli smo u pandemiji kako to funkcionira.
20.06.2022 | 12:31
Ako su prijašnjih pet civilizacija propale a u nekim aspektima su bile pametnije od naše, ne vidim razlog-način da bi naša opstala poznavajući našu psihu. U krajnjem slučaju, ništa nije vječno! Vrč ide na vodu dok se ne razbije !
20.06.2022 | 14:05
jzelko kaže:
Ako su prijašnjih pet civilizacija propale a u nekim aspektima su bile pametnije od naše, ne vidim razlog-način da bi naša opstala poznavajući našu psihu. U krajnjem slučaju, ništa nije vječno! Vrč ide na vodu dok se ne razbije !


Ja ne mislim da je i jedna civilizacija bila pametnija ili luđa od naše. Mislim da nismo baš nešto napredovali.
Ali moguće je da će neka od civilizacija biti toliko napradna da će svojim znanjem i tehnologijom ublažiti globalne probleme.

Svakako dok se ne promjeni činjenica da je čovjek jedina specijes koja proizvodi smeće i koja mora plaćati da živi na ovom planetu, nećemo ni korak dalje. Zato je na nama svima zajedničkim naporima da krenemo u pravom smjeru i to ne spada u međugeneracijski sporazum. Za to smo svi odgovorni od 1 do 100 godina života.
20.06.2022 | 14:11
jura22 kaže:
@smayoo, i opet se slažem ako gledamo kroz prizmu novaca.
Ako gledamo kroz prizmu društvenih normi onda stranac uvađa svoja pravila i norme ponašanja.
Vidjeli smo u pandemiji kako to funkcionira.


Najprogresivnija i civilizacijski najnaprednija mjesta u povijesti su uvijek bila ona koja su bila maksimalno lišena ksenofobije i koja su prihvaćala novo i drugačije, koja su postajala "smelting pot", mjesto prožimanja kultura, jezika, rasa, tradicija, vjera i ideja. Stranac koji ne prihvaća ništa od vrijednosti sredine u koju dolazi jednako je velik problem kao i domaćin koji ne priznaje ništa od vrijednosti stranca kojeg prima i koji se boji svake promjene i stranog utjecaja.

I kulturno, i gospodarsko i političko središte starog svijeta u srednjem vijeku bio je Istanbul. Zašto? Dok su zatupljeni, zaglupljeni i zadojeni Europljani protjeravali, istrebljivali, palili i uništavali sve koji su bili drugačiji, proglašavali Židove krivcima za kugu itd, Turci su prihvaćali sve što je bilo vrijedno učenja, sa istoka i zapada, prepoznavali što je bolje od njihovog gdje god bi došli i kad god bi im tko što donio. Kad su Španjolci nakon reconquiste protjerali sefardske židove, ovi su odselili - u Istanbul, odnosno u Osmanlijsko carstvo. Nitko od njih nije tražio da promjene vjeru, da se odreknu svog jezika ili kulture, čak niti da njihove žene nose zar, a za njihovu sigurnost nije trebao jamčiti nitko osobno, jer je postojao zakon koji se poštivao. Što se od njih tražilo je - da poštuju običaje i vrijednosti zemlje u koju su doselili, da poštuju zakon, da plaćaju porez i da ne rade protiv vlasti.

I danas, zemlje EU koje su na taj način pristupile svojim imigrantima, ili nemaju, ili imaju jako malo problema s njihovom integracijom u društvo (kriminalaca ima, naravno, svugdje i uvijek, ali pričamo o prosjeku i većini), dok one koje su svoje imigrante getoizirale, kao i njihovu djecu u školama, danas imaju situaciju da treća generacija, dakle djeca onih koji su već rođeni u tim zemljama, a ne tamo odakle su došli njihovi djedovi i bake, postaju indoktrinirani fundamentalisti i teroristi.
20.06.2022 | 15:16
Da li je Švedska u tim zemljama?

Osmansko carstvo kao totaitarno uređena država funkcionirala je represijom.
Tu nije bilo govora o demokraciji i brojne slobode nisu bile poznate.
Što su radili lopovima, onima koji su govorili protiv vjere, koji su ismijavali Cara? Zar su kaznjeni drustveno korisnim radom?
20.06.2022 | 16:54
Osmansko carstvo je u srednjem vijeku bilo prosvjećenije, uređenije i razvijenije od bilo koje europske zemlje onoga vremena. Nije bilo govora o demokraciji niti u jednoj od njih, pa ni u Osmanskom carstvu. Ali su u Osmanskom carstvu živjeli pripadnici raznih drugih vjera, i nitko ih nije ugnjetavao zato što nisu primili državnu vjeru, kao što su u europskim zemljama toga vremena bili ugnjetavani čak i kršćani druge "struje", a o Židovima da i ne govorimo, samo zato što su bili druge vjere.

Da li je Švedska u kojim zemljama?
20.06.2022 | 18:21
a vidim da su zadaci na nama a ne na našim nasljednicima.
Mi svoje nasljednike tek oblikujemo. Naši nasljednici neće još godinam imati direktni utjecaj na stanje čovječanstva. Nažalost oblikujemo ih dominantno negativno, tako da kada dođe njihovo vrijeme teško je očekivati nešto pozitivno pogotovo zato jer do tada ćemo mi upropastiti previše toga.
Prema sadašnjem stanju stanju klimatskih promjena velika većina naše djece neće doživjeti naše godine (relno je očekivati da će to biti jako mali postotak koji će se iskazivati u promilima).


Gledaj sine, moja generacija je stvarno žestoko radila i klala se s njima da ne naprave još veće sranje. A ja sam bio dio tih marisanja, to su bili krvavi okršaji.
Nema ti tu baš nekog plana, to jest ima, samo zgrnut što više love. Bog sam zna što će im više. E tu nastupa mo mi, treba im sve što rade napravit što skupljim. Jer spriječit ih da rade, je iluzorno. To znam ja i moje kosti.
A ova genereacija bi prvo trebala izić iz konfor zone, pa onda punim. Ali da ti pravo kažem, ne vidim ti ja tu neku agilnost. Tu i tamo se skupi šačica i onda uz nargilu:"Ha-ha ha-hi-hiho".
20.06.2022 | 18:48
Ispada da ljudi nisu stvoreni za demokraciju, nego za čvrstu ruku, režim. Pa ako je "dobar" ide naprijed, u protivnom ide makljaža pa tko ostane.
20.06.2022 | 19:06
jzelko kaže:
Ispada da ljudi nisu stvoreni za demokraciju, nego za čvrstu ruku, režim. Pa ako je "dobar" ide naprijed, u protivnom ide makljaža pa tko ostane.




Ne bi ja to gledao tako crno. Svijest raste i razvija se. Nikoga 70-setih nije ni periferno tangiralo da se svašta trpa u onu rupetinu na Viškovu ili da je Sandos doslovno ubio Rajnu, imali su drugih problema ili nisu ni slutili da su resurse konačne. Ali da je Tile popio na Brionima kaffu sa Sofijom, e to je bila vijest. To ti dokaziva da čvrsta ruka i nije baš neko rješenje.

EDIT: Ali i to ti dokaziva da je svaki od tih "čvrsto rukaša" popušio kad tad. A ti bujrum, poviri u retrovizor.
20.06.2022 | 21:19
@smayoo,
“I danas, zemlje EU koje su na taj način pristupile svojim imigrantima, ili nemaju, ili imaju jako malo problema s njihovom integracijom u društvo…” - Švedsk?
21.06.2022 | 07:02
Da, Švedska jest među takvim zemljama. Nije da nema nikakvih problema, ali nemaju ni približno koliko Francuska ili Velika Britanija. I vjerojatno nemaju bitno više nego što su imali prije 30 godina kad su primili veliki broj izbjeglica s Balkana.
21.06.2022 | 07:27
Brzina protoka informacija, dobara i ljudi je ta koja nam daje osjećaj sve mogućeg. Polako se etablira da samo ono što sam razumio bude istina. Tako da se detalji izgube, a detalji su jako važni.
Kompleksni slučajevi jednostavnim objašnjenjima postaju kristalno jasne, apsolutno sve jedno dali su istinita objašnjenja ili nisu, samo da imaju neki tračak logike.
To je opasno, jer kad čovječanstvo bude suočeno sa nečim novim svi misle da o tome znaju baš sve i da ih svako oko njih laže. Pošto su svoja saznanja dobili logikom populističkih objašnjavanja, a ostali dio ili nisu skužili ili ignoriraju (zato jer, ono što ne razumiju je laž) taj osjećaj da svi lažu postaje sve jači i jači, pa i do radikalnosti. Ta kritična masa se kreće i nalazi u svojoj informacijskoj okolini u kojoj ili potvrđivaju međusobno ta njihova saznanja i apsolutne istine ili odmah izlaze i idu tamo gdje su potvrđeni u svojim saznanjima. Algoritmi guraju ono što mas interesira ili okupira, nemaju nikakvog dodira sa drugim stvarnostima.

Filozofski gledano je internet ono što kuha i zakuhava stvari. Svojim algoritmima selektira i grupira korisnike po temama, potvrđivanjem teza (bile one istinite ili ne) stvara ne nadjebiva mišljenja koja postaju činjenice.
Tako da je to tempirana bomba.

WWW se sastoji od malih individualnih jedinica (osobna računala) koje komuniciraju jedna s drugom. Tako da svaka od njih šalje- prima fragment cijele informacija koja tek sastavljanjem postaje sveukupna i korektna. Time dolazi do specijalizacije tih malih jedinica. Društvo se sve više kreće u smjeru nacizma.
21.06.2022 | 08:12
Jesi li bio u Švedskoj? A u Engleskoj? A u Francuskoj?

Misliš da u Zagrebu ne postoji kvart koji bi po standardima švedske policije dobio tu odrednicu "Vulnerable area"?
21.06.2022 | 11:52
Švedska ne (imam frendove tamo), Engleska i Francuska da.

Prije 30 godina kada je frendica otišla (u stvari starci su njezini otišli u Goteborg) najveće sranje su radili pijanci koji su lokali na brodovima za Dansku i natrag. Danas je porast silovanja od 2014. jao veliki i poklapa se sa migrantskom krizom. Inače, jako su multikulturalni ali to plaćaju vrlo visokom cijenom.

I onda se dobro zaštićeni EU birokrati snebivaju porastu XXXizma u EU.
21.06.2022 | 13:05
Mislim da je taj dojam o "opasnosti" dosta subjektivan...

ja zivim u jednom od takvih "opasnih" kvartova punih migranata u Frankfurtu i apsolutno ne osjecam nikakav problem... setam nocu po parku, susrecem ljude i nema nekih ekscesa ... njemci me uvijek pitaju zasto tamo zivim i kako ne mogu naci nesto bolje...

veci osjecaj nelagode mi je na kolodvoru ili blizu famozong Cajla....


kriminala i problema ima svuda, ali nije direktno povezan i proporcionalan sa brojem migranata...
21.06.2022 | 13:43
O kakvim opasnim kvartovima vi pricate?

Na mene su naletjele 2 budale u Lidlu u Zupanji. Prijete, psuju, galame zato sto ja njih kao vrijedjam. U zivotu ih vidio nisam. Sad ce oni mene sacekati i polupati mi auto, jer ko sam ja da nosim Hajdukov dres u njihovom gradu (isao sam na utakmicu u ZG pa stao u ZU da kupim gumenih bombona i nesto za piti). Pokusao sam ih iskulirati ali bas su bili navalentni. Opalim preventivno onog veceg nekom konzervom graska u glavu. Pade ljudina i ne ustaje, kolega mu naravno odmah pobjeze. Pocese ljudi vristati, dodje osiguranje. Kaos. Za nista. Radi neizivljenih budala kojima smetaju slucajni prolaznici.

Napali su me centru Rijeke dok sam rucao sa zenom i kcerkom, jer sam eto nosio majicu kakva se njima trojici nije svidjela. Nisam ni znao sto imam na sebi, krenuli u Gardaland. Neki restoran Mornar, sa kamenim lukovima unutra, toga se bas sjecam... Konobar zovnuo policiju i razbjezase se.

Pa znaci li to da su Rijeka i Zupanja opasni europski gradovi?
21.06.2022 | 14:02
Mene tip usred Opatije pošpricao sa suzavcem i oteo mi novčanik. U Münchenu mi tip ukrao sat s ruke usred Marijen Platza. U Briselu mi neko ukrao Auto. Daj kriminala ima svugdje.
Moji jedni prijatelji su baš u nedjelju došli iz Švedske i pričaju kako je tamo tako dobro da bi se odmah preselili.

EDIT. Osim normalno u Moskvi tamo je med i mljeko.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 minute
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO