Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


22.04.2023 | 19:36
Pa dobro, to sam i ja pročitao (ili čuo na radiju). Ali to nije "idemo dan ranije i noćimo u šatoru"?? Znači Davore, bit će da ste ipak bili prekomotni pa ste se htjeli tamo dovesti neposredno pred utrku, a ne baš da ste bili tamo ranom zorom, a svi prilazi već zatvoreni?
23.04.2023 | 09:38
Ma nije problem doći 3-4 sata prije, problem je što te redari vrate ako nema mjesta za parking, a oni svojim rally-voznim parkom zauzmu dobar dio velikog parkinga na Platku i ostane mjesta za stotinjak automobila. I onda kada smo čuli da ljude vraćaju jer nemaju gdje ostaviti auto, što napraviti?
23.04.2023 | 10:23
Hrvatska je uvela novu razinu adrenalina u svjetsko WRC natjecanje!

23.04.2023 | 10:44
Djuro genijalac kaže:
Nastavno...

Meni je to bilo pola minute, ali Seb Ogier će ovo pamtiti cijeli život!

IMG_7222.jpg


Pa kao da Seb, nezna da on samo zna voziti, dok naš Đuro ima aute u malom prstu...tak da nisi niš fulao u naslovu, mogao si i bez lol

Neg da pitam "genijalca" jer ima koje područje gdje si ti "Tanak", ne kao onaj Estonac...možda se ne kužiš u kuhanje
23.04.2023 | 13:41
dpasaric kaže:
Ma nije problem doći 3-4 sata prije, problem je što te redari vrate ako nema mjesta za parking, a oni svojim rally-voznim parkom zauzmu dobar dio velikog parkinga na Platku i ostane mjesta za stotinjak automobila. I onda kada smo čuli da ljude vraćaju jer nemaju gdje ostaviti auto, što napraviti?


Na reli se ide prije nego on počne. Prođeš cijeli brzinac ili više njih, i tražiš mjesto koje te zanima. Kad ga nađeš, gdje god ono bilo, onda ide planiranje posjete. Po meni je vrh Platka najbezveznije mjesto koje postoji. Uspon je zanimljiv, jer je cesta uska, ali ono što izdvaja Platak od ostalih brzinaca je spust gdje je cesta široka. Prilika da se vidi reli auto u punoj brzini kad je ovjes napet i sve je na niti dok juri 180 km/h nizbrdo. Došao bih 3-4 sata prije, cesta je otvorena, i stao negdje sa strane gdje se može izaći s ceste, baš tamo gdje će biti i sudac. Ako si prije njega, tough luck, nek se on snalazi. I onda si tamo cijeli dan dok opet ne otvore cestu. Ako je cijeli dan predugo, onda Skrad, ili u krajnjoj liniji i Novigrad na Dobri... Ono, nije baš da je Platak jedino mjesto gdje se može vidjeti WRC....
23.04.2023 | 13:43
cariblanco kaže:
Neg da pitam "genijalca" jer ima koje područje gdje si ti "Tanak", ne kao onaj Estonac...možda se ne kužiš u kuhanje


U kuhanje se kužim, ali u toliko drugih stvari ne da nema toliko mjesta na serveru Jabučnjaka da to krenem opisivati i pisati. Nije mene sram priznati da ne znam...
23.04.2023 | 23:55
Oh, konačno nova Lancia vrijedna pažnje... samo koncept za sada, ali uvijek iz tih koncepata na kraju nešto preuzmu i serijski modeli...

04.05.2023 | 11:04
Ekipa, trebam savjet oko ugradnje kuke. Auto je Focus 2016., planiram vući gumenjak 4m na more i nazad. Vidim da ima više varijanti - na vijak, horizontalna, vertikalna...
Kaj da gledam, na što da pazim i kod koga da idem?
04.05.2023 | 12:11
Pazi samo da struja bude izvedena kako treba, a ne da se vuče od zadnje lampe (kako ekipa radi) i onda krenu kasnije sranja.
04.05.2023 | 23:02
Tko kaže da se auto ne može voziti naopačke?!

14.05.2023 | 21:19
Nego ekipa, jučer sam bio u Trstu i nenadano naletio na ovu milinu

70567381777__1EC86AB9-FFD5-45BD-B227-B0547BA3DAE7.jpg


IMG_3385.jpg


IMG_3390.jpg


IMG_3391.jpg


IMG_3392.jpg


IMG_3474.jpg


IMG_3475.jpg


IMG_3384.jpg
15.05.2023 | 00:44
Jedan Stratos za mene i Quattro za Ribu!
15.05.2023 | 08:23
Dobro me poznajes.
15.05.2023 | 08:26
dpasaric kaže:
Jedan Stratos za mene i Quattro za Ribu!


Pravi si prijatelj: njemu daješ bolji auto! Naklon do poda...
15.05.2023 | 15:57
Jučer mi je auto dva puta htio pobjeći iz zavoja pa postojeće gume neće izdržati trću sezonu iako sam mislio da hoće. Uglavnom, pitanje je da sebi kupujete, što bi uzeli od ova tri modela;
- Hankook Ventus Prime 4 K135
- Continental PremiumContact 6 FR
- Bridgestone Turanza T005 XL

Od ta tri proizvođača sam samo Conti TS koristio kao zimske pa su mi iskustva nula za ljetne.
15.05.2023 | 16:56
Hankook Ventus Prime imam sad na Subaru, druga sezona. Jako sam zadovoljan, svakako iznad očekivanja. Uzeo sam ih na preporuku svog vulkanizera (umjesto onog što sam namjeravao, a bilo je skuplje, neznatno). Continentalke sam imao jednom prije (ne na Subaruu, nego na Fordu Galaxy). Ništa posebno za reći. Svakako ne vrijede koliko koštaju.

EDIT:

Naravno, sve to s obzirom na moje navike i stil vožnje. Po normalnim ne-autocestama s dosta zavoja (npr. Jadranska magistrala, potez od Rijeke do Masleničkog mosta, ili Pazin - Poreč (preko Tinjana), ili Lupoglav - Buzet - Ponte Porton - Novigrad, ili Senj - Žuta lokva...) ne volim puno kočiti, nego ciljam brzinu koja je po ravnim dijelovima malo sporija, a u zavojima malo brža.
15.05.2023 | 19:09
Bertone kaže:
Jučer mi je auto dva puta htio pobjeći iz zavoja pa postojeće gume neće izdržati trću sezonu iako sam mislio da hoće. Uglavnom, pitanje je da sebi kupujete, što bi uzeli od ova tri modela;
- Hankook Ventus Prime 4 K135
- Continental PremiumContact 6 FR
- Bridgestone Turanza T005 XL


Goodyear efficient grip performance
15.05.2023 | 19:39
Bertone kaže:
Jučer mi je auto dva puta htio pobjeći iz zavoja pa postojeće gume neće izdržati trću sezonu iako sam mislio da hoće. Uglavnom, pitanje je da sebi kupujete, što bi uzeli od ova tri modela;
- Hankook Ventus Prime 4 K135
- Continental PremiumContact 6 FR
- Bridgestone Turanza T005 XL

Od ta tri proizvođača sam samo Conti TS koristio kao zimske pa su mi iskustva nula za ljetne.


Imam ove Hankook na Peugeot 308sw 2.0 HDI već drugu sezonu i baš sam zadovoljan, relacija i stil vožnje kao smayoo. Po meni su u rangu sa Michelin Premacy koje sam imao prije ili Bridgestone Turanza sa kojima je auto bio kupljen ali osjetno jeftinije.
15.05.2023 | 21:22
Djuro genijalac kaže:

Goodyear efficient grip performance


Gdje kupiti (u ZG) u dimenziji 205/45r16?
15.05.2023 | 21:54
Meni je Đuro prošle godine preporučio iste i skroz sam zadovoljan. Kupio sam ih u Gumiimpexu, imali su na lageru 205/55/16, još sam i hoodie dobio
BTW, upravo sam našao i račun, 4 komada su bila 1697kn, s tim da ako imaš onu karticu od Croatia osiguranja imaš dodatan popust.

EDIT: U Zg ih nema (ima u VŽ), ali možda možeš naručiti da ti ih dostave => LINK
15.05.2023 | 22:08
Hvala svima na odgovorima, sad me samo boli glava
15.05.2023 | 22:15
Je, razlika u cijeni je brutalna

edit: sad vidim da je račun iz 26/04/21, zabrijao sam da je bilo prošle godine. Prošle sam uzeo zimske, isto Goodyear ali plaćao sam karticom na licu mjesta u Zg poslovnici, bilo je dosta više od ovog iznosa...
15.05.2023 | 22:34
Bertone kaže:
Jučer mi je auto dva puta htio pobjeći iz zavoja pa postojeće gume neće izdržati trću sezonu iako sam mislio da hoće. Uglavnom, pitanje je da sebi kupujete, što bi uzeli od ova tri modela;
- Hankook Ventus Prime 4 K135
- Continental PremiumContact 6 FR
- Bridgestone Turanza T005 XL

Od ta tri proizvođača sam samo Conti TS koristio kao zimske pa su mi iskustva nula za ljetne.


Hankook nisam imao nikada, nemam iskustva, Continental sam vozio Sport Contact i bile su jako dobre, tihe, ali i nekako "bez duše". Nisam ih mogao skužiti gdje im je limit. Nije dobro niti kada je guma toliko tiha da ne znaš kada je "na rubu". Bridgestone sam imao neki sportski model i bile su strava po suhom, ali kada su se malo potrošile opasne po kiši.

Ja ti gume kupujem matematički! Znači, tražim konkretne testove zaustavnog puta na suhom i mokrom, to mi je prvi i najvažniji parametar, ADAC obično ima takve testove. Onda gledam ponašanje u zavojima, otpornost na akvaplaning i glasnoću (što mi nije posebno važno, ali imao sam jedne nepodnošljivo glasne Yokohame, istina street race model).

Prije nisam gledao trajnost, ali kada sam vidio da mi neke (npr. Toyo) traju svega 8.000 km, počeo sam i to gledati.

Zadnjih godina na sva tri auta koristim korejski Nexen jer je u testovima rame uz rame s japanskim Toyo, a oni su odmah ispod premium segmenta. Znači cijena im je odlična, a zaostaju za Michelinom, Pirellijem i Good Yearom svega 5 do 10%. Prije Nexena sam godinama bio na Pirelliju P Zero Nero, odličnaaa guma. Onda su joj dosta digli cijenu, pa sam tražio dalje.

Na autima za svaki dan koristim "touring" tip gume, one izdrže oko 20.000 km, to je model Nexen N'Fera SU4. Koristio sam i treću generaciju, isto su bile odlične. Na jurilici koristim mekše Nexen N8000, to je ultra-high performance guma, ali takva joj je i trajnost, teško izdrži preko 15.000 km.

Nemoj previše lomiti glavu ako voziš normalno, sve u srednjem segmentu je već dovoljno dobro, jedino izbjegni bilo što kinesko. Dobio sam kineski set uz jedne felge, znači potpuno nove, i to kao super high-performance sporske gume, dakle to je bilo nešto strašno... doslovno opasne, nepouzdane, vrlo brzo dobile mjehure, čak i na gaznoj površini, a po kiši doslovno smrtonosne.

E da, važna stvar koju nikako ne treba zanemariti: obavezno u testovima obrati pozornost na težinu vozila koje je testiralo konkretne gume. To radi strašnu razliku! Znači nije isto imaš li recimo Dunlop SP 8000 na autu od 1.000 kg ili na nekom od 1.600 kg. Totalno drugačije ponašanje gume. Orijentiraj se prema testu koji je koristio auto otprilike težine tvojega. Ovo s Dunlopom je npr. bilo toliko očito da je bilo smiješno, ponašao se super na teškim autima, ali užasno na laganim.
16.05.2023 | 07:04
Bertone kaže:
Djuro genijalac kaže:

Goodyear efficient grip performance


Gdje kupiti (u ZG) u dimenziji 205/45r16?


Uf, mislim da se u toj dimenziji ne proizvode. Ali, u toj dimenziji imaš Eagle F1 asymmetric 2. Kod Lašiča za gotovinu 128 eura komad. Mislim da je to izvrsna cijena za tak dobru gumu...

EDIT: ima Efficient grip performance 2 u toj dimenziji. Kod Furlana 135 eura komad.

I jasno, tu je evergreen, Michelin Pilot Sport3. To bi bile moje jedine dvojbe.
16.05.2023 | 07:17
dpasaric kaže:
Hankook nisam imao nikada, nemam iskustva, Continental sam vozio Sport Contact i bile su jako dobre, tihe, ali i nekako "bez duše".


Conti Sport traje užasno kratko i to je moja osnovna zamjerka, a cijenom se gura pored Michelina čije gume traju uz iste ili vrlo slične performanse 4-5 dulje. Bridgestone Turanzu ER300 sam imao na svojem focusu. Dvije godine najbolja guma na svijetu; nisam znao jel bolja po suhom ili mokrom (stara Jadranska magistrala od Senja do Prizne, još bijeli asfalt, kiša lijeva, ekipa se bori da preživi sa 30-40 km/h, ja idem pokraj njih 80-ak kao da je cesta potpuno suha!). Preko zime imao zimski komplet, ove uskladištene na suhom i mračnom (podrum) i u proljeće ih stavljam na auto. Profila ko u priči, ali kuhana bukovina. Guma za izginut na jutarnjoj rosi, nekmoli ozbiljnoj kiši. I puno sličnih priča sam čuo o Bridgestoneima. Zaključak: sjajne ako ih potrošiš u dvije godine.
Goodyear je još od Venture prije 25 godina fantastičan po kiši i to je moj osnovni kriterij pri odabiru. Po suhom ćeš teško doći baš do granica prianjanja, ali po mokrom vrlo lako i brzo. I Goodyear ima dobar balans između trajnosti i držanja, ali to govorim za njihove performance gume, ne budget i/li economy modele.
16.05.2023 | 07:35
Bertone kaže:
Hvala svima na odgovorima, sad me samo boli glava


Vredestein je dobra guma za naše podneblje. U zimskoj varijanti možeš je malo duže voziti po većim temperaturama da se ne troši ko luda. Ljetna je dobra po kiši i sa malo nižim profilom.
16.05.2023 | 17:57
Sjedim jutros na coffe s frendom i između ostalih tema kažem mu kako nitko u Zg nema na skladištu neku normalnu gumu (osim Save UHP) u dimenziji koja mi treba i on me pogleda i ispali: "Kaj si poludio i kupio Deltu HF integrale Evo II?"

Kasnije sam pogledao i Evo II je stvarno imala istu dimenziju guma i sad se pitam tko normalan na običan daily car stavlja tako blesavu dimenziju u tvornici
16.05.2023 | 19:15
Moje je iskustvo (ne iz auto industrije, ali iz mnogih profesionalnih proizvodnih okruženja) da po razvojima rade razni likovi koji uopće ne koriste proizvode koje razvijaju i zapravo su takve sulude odluke neobično česte jer ih donose ljudi koji uopće nemaju praktična životna iskustva. Svojedobno se jedan Holandez jako uvrijedio na mene kad sam mu na njegovo "Ja sam šef razvoja, valjda najbolje znam što treba" odgovorio "Baš zato se bojim da nemate pojma".
16.05.2023 | 19:33
Bertone kaže:
i sad se pitam tko normalan na običan daily car stavlja tako blesavu dimenziju u tvornici


Iskompleksirana njemačka tvrtka koja u Wolfsburgu (defacto prošireni tvornički krug sa stambenim objektima za radnike, jer normalan grad sigurno nije) ulice i trgove nazove talijanskim imenima.
16.05.2023 | 21:09
Djuro genijalac kaže:
Bertone kaže:
i sad se pitam tko normalan na običan daily car stavlja tako blesavu dimenziju u tvornici


Iskompleksirana njemačka tvrtka koja u Wolfsburgu (defacto prošireni tvornički krug sa stambenim objektima za radnike, jer normalan grad sigurno nije) ulice i trgove nazove talijanskim imenima.


Evo baš danas im je poglavica iz Audija na sudu priznao krivnju. Da sam se ja pitao ipak bi on meni malo u bajbukanu, a ne sad uvjetno.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 33 minuta
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.
  • drlovric: Plenkovic je porucivao Hrvatima kome nije dobro neka ide u DE. Bis bald. A danas drzava daje pare povratnicima jer kapital su ljudi. Ako nas KGB sve rastjera odavdje, ovaj forum ce sam sebi biti svrha :)
  • Air: Mislim da je uvreda za članove jabučnjaka koji su aktivni u političkim temama na jabučnjaku uspoređivati ih sa ekipom koja “troši” takve teme na drugim portalima. Iako smo svakodnevno na forumu neke od tih politički tema nemaju upisa po nekoliko dana. To znači da ekipa nije “ovisna” o tome da non-stop nešto serucka nego se upisuje kad netko nešto ima.
  • Air: Na osnovu ovoga dolazimo da je vrijednost ovog foruma u ljudima koji su svakodnevno aktivni na forumu, a to je uz pomoći ovih političkih tema.
  • Air: Druga vrijednost je već navedena, a to je što je forum sa takvim temama bio aktivan, i ljudi su tada bili prisutni pa su češće otvarali tehničke teme i više pomagali. Danas, a pogotovo u skoroj budućnosti više neće biti potreba za ovakvim tehničkim forumima jer će ljudi pomoću AI-a brže i učinkovitije naći rješenja svog problema.
  • Air: Nije poanta tih tema da netko “ispadne” upravu, niti da se netko uvjeri u neku od teorija koje smo ovdje secirali. Poanta je da su mnogi članovi na osnovu smayoo-ovog angažmana korigirali svoje izražavanje i prepucavanje. Ja sam prvi među njima.
  • Air: Prva vrijednost naših politički tema je: kažu “željezo se kuje dok je vruće” po tom principu ja vidim velike promjene na mnogim članovima koji su aktivni u tim temama. Neće se netko naučiti komunicirati i promišljati o svojoj dosadašnjoj negativnoj komunikaciji kada nema “vatre” i aktivnog korektiva (u našem slučaju smayoo-ta).
  • Air: dok sam došao doma teme je već zaključana pa ću ovdje dodati… tino1 je većinu toga lijepo napisao. Dodati ću da mislim da ove “političke” teme nisu bile uzalud.
  • Bertone: Smanji veličinu slika i trebalo bi proći ili sačekaj da se javi Riba ili Davor, oni znaju kak je podešen forum i što prolazi, a što ne.
  • Yonkis: Htio sam odgovoriti na temu izgubljenih slušalica sa screenshotovima iz mobitela pa je bilo nekih 5-6 slika i nije prolazilo.
  • Bertone: Na poslu koristimo phpBB i u admin postavkama je postavljeno da je max veličina slike 2560 × 1440 pix ili 3 Mb i ako korisnik pokuša napraviti upload veće slike dobije takvu obavjest o grešci,... isto je tak orecimo i sa slikom avatara, propisali smo maksimum od 512x512 pix i ako je veća nema uploada. Gdje ti dobivaš grašku?
  • Riba: Yonkis, kada i gdje ti se to pojavi?
  • Bertone: *Ne znam...
  • Bertone: Ne znak kako je posloženo tamo kamo si htio napraviti upload slike, ali mi smo si na poslu (na internom forumu) postavili limit na veličinu slike od 2k.
  • Bertone: Ne previše nego je nešto preveliko.
  • Yonkis: Jabučari, što ovo znači? Da imam puno slika u odgovoru na neki komentar? [link]
  • dpasaric: :D
  • Bertone: Čovjek Vam je na realnom primjeru objasnio Starcraft pravila i sad opet ne valja :D
  • dpasaric: Tako je! :)
  • Gjuroo: Ni Putin to ne bi bolje riješio.
  • dpasaric: Nema više politike u ovoj butigi! :)
  • smayoo: piši u forum
  • user: Ako zna netko kako dobiti njihovu zadnju poznatu lokaciju to bi bilo korisno
  • user: pretražio sam sve itd.
  • user: Već sam "play sound" aktivirao, ništa
  • user: nestale mi Airpods 4, what do? Piše "No location found" u FindMy.
  • user: ljudi,
  • CoffeePod: Cijeli 26 relase je bio sramotan za Apple i morali su “double down” i back to the lab da sve tweakaju kako su trebali

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.74 Seconds

Provided by iJoomla SEO