Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


15.03.2023 | 19:55
aptera.us

Pozivam sve, posebno Emila, da bace oko na ovo. Jasno mi je da je ovo zasad više lista želja, nego gotov proizvod (traže se investitori), ali mene zanima dio solarnog punjenja. Radi se, defacto, o Isetti uz bolju aerodinamiku i veće dimenzije. Isetta je imala 10 KS, i slijedom vučne karaktersitike elektromotora i svega ostalog, ne vjerujem da ovo pokreće jači motor od 7-8 kW. Uz ovu aerodinamiku (kapljica, dakle idealno) i malu masu, tih 7-8 kW bi trebalo biti dovoljno da auto dosegne 100-ak km/h. Potrošnja po meni ne bi trebala biti veća od 3-4 kWh na 100 km. Ako je to sve tako, onda bi, slijedom ove objave o 40 milja solarne vožnje dnevno značilo da solarne ćelije moraju prozivesti cca 2 kWh struje dnevno.
Moje pitanje za Emila: ti si u tome; kolika bi trebala biti površina solarnih panela, tj. je li to realno ili je to tek pusta želja. Pretpostavljam da se radi o nekoj Kaliforniji ili Floridi u smislu insolacije koja bi trebala omogućiti tih do 40 solarnih milja dnevno?
15.03.2023 | 20:16
Na videu ispod imaš lika koji se igra s električnim Kineskim mini kamionetom pa je dao neke izračune koliko struje dobije iz jednog 50W panela:


Istu stvar u svrhu testiranja je napravio nešto ranije na e-biciklu sa dva 50W panela:
15.03.2023 | 23:57
Ova Aptera je zanimljiv koncept! Razmislio bih o vozilu koje ne traži nikakvo ciljano punjenje!
16.03.2023 | 01:22
Djuro genijalac kaže:
Moje pitanje za Emila: ti si u tome; kolika bi trebala biti površina solarnih panela, tj. je li to realno ili je to tek pusta želja. Pretpostavljam da se radi o nekoj Kaliforniji ili Floridi u smislu insolacije koja bi trebala omogućiti tih do 40 solarnih milja dnevno?


Mainstream fotonaponski paneli kakvi se trenutno montiraju na krovove su monokristalni wafer, cca snage 250 W/m2, pri solarnoj iradijaciji od 1000 W/m2 (dakle, trenutna je efikasnost oko 25% te se i dalje povećava).

Na ovakvim objektima se obično ne koristi monokristalni, nego thin film wafer, koji je trenutno na cca 19% efikasnosti, znači oko 190W/m pri 1000 W/m2 solarne iradijacije. Navedenih 1000W, pa i koji % više tu u našim krajevima imamo u zenitu ljeta (kraj lipnja/početak srpnja), u glavnini dana (od cca 8 do 17h), ako je potpuno vedro, ali je i tada stvarna snaga nešto (par %) manja jer je temperatura wafera veća od laboratorijske.

Recimo da smo na 180W pa u takvom danu imamo 180·9=1620 Wh=1,6 kWh proizvedene energije po metru kvadratnom. U autu bi cijeli sustav bio istosmjerni pa nema gubitaka pretvorbe, ali ima suboptimalne orijentacije FN površine pa skini 10%.

EDIT
Po vedrom zimskom danu tu kod nas, to ti spadne na cca 0,9 kWh/m2. A u tom ljetnom danu je proizvodnja još nešto veća jer se nešto uhvati i rano ujutro i kasno predvečer, ali to je možda taman toliko da kompenzira onih 10% smanjenja radi suboptimalne orijentacije.
16.03.2023 | 08:02
Bertone kaže:
Na videu ispod imaš lika koji se igra s električnim Kineskim mini kamionetom pa je dao neke izračune koliko struje dobije iz jednog 50W panela:


Istu stvar u svrhu testiranja je napravio nešto ranije na e-biciklu sa dva 50W panela:


Ne znam znaš li, ali od 1987. postoji World Solar Challenge koji je unatrag 10-ak godina Bridgestone Solar Challenge. U najkraćim crtama, vozi se poprijeko po Australiji od sjevera prema jugu (Adelaide je cilj, ako se ne varam). To sam pratio godinama i tu je bilo svakakvih konstrukcija, na tragu ovog što si postao.

O tome sam (kao i o Shell eco marathonu) bio pisao dok sam radio u Auto blicu...

en.wikipedia.org/wiki/World_Solar_Challenge
16.03.2023 | 08:07
smayoo kaže:
Djuro genijalac kaže:
Moje pitanje za Emila: ti si u tome; kolika bi trebala biti površina solarnih panela, tj. je li to realno ili je to tek pusta želja. Pretpostavljam da se radi o nekoj Kaliforniji ili Floridi u smislu insolacije koja bi trebala omogućiti tih do 40 solarnih milja dnevno?


Mainstream fotonaponski paneli kakvi se trenutno montiraju na krovove su monokristalni wafer, cca snage 250 W/m2, pri solarnoj iradijaciji od 1000 W/m2 (dakle, trenutna je efikasnost oko 25% te se i dalje povećava).

Na ovakvim objektima se obično ne koristi monokristalni, nego thin film wafer, koji je trenutno na cca 19% efikasnosti, znači oko 190W/m pri 1000 W/m2 solarne iradijacije. Navedenih 1000W, pa i koji % više tu u našim krajevima imamo u zenitu ljeta (kraj lipnja/početak srpnja), u glavnini dana (od cca 8 do 17h), ako je potpuno vedro, ali je i tada stvarna snaga nešto (par %) manja jer je temperatura wafera veća od laboratorijske.

Recimo da smo na 180W pa u takvom danu imamo 180·9=1620 Wh=1,6 kWh proizvedene energije po metru kvadratnom. U autu bi cijeli sustav bio istosmjerni pa nema gubitaka pretvorbe, ali ima suboptimalne orijentacije FN površine pa skini 10%.

EDIT
Po vedrom zimskom danu tu kod nas, to ti spadne na cca 0,9 kWh/m2. A u tom ljetnom danu je proizvodnja još nešto veća jer se nešto uhvati i rano ujutro i kasno predvečer, ali to je možda taman toliko da kompenzira onih 10% smanjenja radi suboptimalne orijentacije.


Hvala na konkretnim podacima. Imaš li neku ideju koliki bi gubitak insolacije donijelo prometovanje gradom uslijed sjena koje bacaju zgrade i drvoredi? Jer ovo mi se čini kao idealna gradska zujalica, ali onda ovaj efekt samopunjenja dodatno opada kad si među zgradama i u sjenama defacto non-stop?
Ono, po Zagrebu se možeš voziti po Donjem gradu da defacto ne vidiš izravno sunce cijeli dan...
16.03.2023 | 10:45
U pravu si u takvim uvjetima gubitak proizvodnosti može biti i 85%. To je za široke avenije
16.03.2023 | 14:28
Djuro genijalac kaže:

Ne znam znaš li, ali od 1987. postoji World Solar Challenge koji je ...


Sjećam se toga u tragovima, znam da sam nešto čitao o tome ali nisam posebno pratio pa da znam više (sad bum bacio oko na wiki link koji si priložio).
20.03.2023 | 12:36
Djuro genijalac kaže:
Evo, to je to. Ima svoj prekidač, spajaš izravno na akumulatorske kleme, odlična stvar. Zadnje je koštala 15-ak eura, prije cca mjesec dana. Možda je još ostala u kojem dućanu na onoj zadnjoj polici gdje sve stoji što se nije prodalo.


IMG_7028.jpg

Uspio danas posljednju kupiti + uzeo njihovo ulje 5-40, pa javim rezultat
20.03.2023 | 14:14
Ulje je vrlo korektno. Općenito, niti jedno ulje u velikim lancima NIJE LOŠE. Pitanje je samo odgovara li specifikacijama proizvođača. Pri tome je gradacija ulja (5W-40, 5W-30, 0W-30, 5W-20, 0W-20 itd...) u pravilu NAJMANJE bitna. Obratiti pozornost na specifikacije po API ili drugim standardima. A5/B5, A3/B4, C3 itd...
A pumpa je izvrsna. S njom sam već vadio i ulje iz getribe i iz motora bez ikakvih problema. Odradi posao bez problema i muke, a to što ju spojiš izravno na kleme akumulatora je bonus.
21.03.2023 | 23:44
Haha, dobar je on, vidim da pokriva sve bitne teme!

22.03.2023 | 18:30
Glas razuma iz Hyundaija.

www.carsguide.com.au/car-news/hallelujah...abins-and-keep-using
22.03.2023 | 22:51
Ajde da je i jednom masovnom proizvođaču došlo iz dupeta u glavu, a ne samo "premium" brendovima koji to sada guraju kao nešto ekskluzivno.
22.03.2023 | 23:48
Nisam bio svjestan da je to dotle došlo. Subaru ima sve "klasika" - mehaničke tipke i okretni gumbi.
23.03.2023 | 07:53
Je. Pogledaj ovaj drek od MG-a. Veliki uspravni televizor u sredini (Tesla šalje pozdrave) i sve je na touch. Dodatni bonus: ekran je najjeftiniji mogući, kao i ostatak elektronike pa onda primi tek iz trećeg- četvrtog pokušaja. Dok narihtaš klimu, ubio si sebe i još nekolicinu u prometu nekoliko puta. Epic fail.

Zato moja honda ima i mehanički brojač kilometraže
23.03.2023 | 08:28
To je super. Taj se lakše da lažirati.
Uspravni televizor je pušiona u smislu ergonomije, ali je nevažan ako voice piloting funkcionira kako treba. A to je zapravo problem. Pogurali su televizore da im bude jeftinije, a voice piloting nisu ispeglali (skupo im je jbg... )
23.03.2023 | 09:51
smayoo kaže:
To je super. Taj se lakše da lažirati.


Ne nužno. Poslije ne radi kako treba, ako se ide s njim petljati. Ali, big like za naš način razmišljanja; taj se da lakše lažirati

smayoo kaže:

Uspravni televizor je pušiona u smislu ergonomije, ali je nevažan ako voice piloting funkcionira kako treba. A to je zapravo problem. Pogurali su televizore da im bude jeftinije, a voice piloting nisu ispeglali (skupo im je jbg... )


I hrvatski ne raspoznaje. Da samo znaš koliki je broj razočaranih upita na tu temu (ne poznavanje hrvatskih glasovnih zapovjedi)...
23.03.2023 | 10:39
Ne čudi me. To je u stvari izmotavanje oko aktualne regulative. Proizvod koji se u Hrvatskoj prodaje treba biti prilagođen za hrvatski jezik.
23.03.2023 | 17:59
Pa sad, mislim da nitko još nema glasovno prepoznavanje hrvatskog. Nijedan auto, Android auto također (google), Siri također ne govori hrvatski još uvijek, ne?
23.03.2023 | 19:09
smayoo kaže:
To je super. Taj se lakše da lažirati.
Uspravni televizor je pušiona u smislu ergonomije, ali je nevažan ako voice piloting funkcionira kako treba. A to je zapravo problem. Pogurali su televizore da im bude jeftinije, a voice piloting nisu ispeglali (skupo im je jbg... )


Digitalizacija u autu još je nedorasla zahtjevima - frend se vratio do auta usred ljeta, vruče za po....., display odbija suradnju radi vrućine, a klimu štelaš samo na displayu... ono, kao akcijska cijena CD-roma krajem 90-ih u LJ, gdje si mogao kupit taj CD rom za doslovno dvije kutije cigareta. Zašto? Driveri su bili na priloženom CD-u. A internet - od moje ekipe je samo jedan frend imao dial-up na poslu...
27.03.2023 | 17:49
BigMac kaže:
Djuro genijalac kaže:
Evo, to je to. Ima svoj prekidač, spajaš izravno na akumulatorske kleme, odlična stvar. Zadnje je koštala 15-ak eura, prije cca mjesec dana. Možda je još ostala u kojem dućanu na onoj zadnjoj polici gdje sve stoji što se nije prodalo.


IMG_7028.jpg

Uspio danas posljednju kupiti + uzeo njihovo ulje 5-40, pa javim rezultat

Išao danas promjeniti ulje, spoji na akumulator, ništa. Nema života od pumpe. Baterija na autu je ok. Ništa vraćam natrag u dućan.
27.03.2023 | 19:11
Na A2 forumu se pokrenula tema o BMW i3 i kako dijele slicnu sudbinu vozila koja su bili prije svega 'proof of concept' i na kojima proizvodjac nije zaradjivao iz izravne prodaje.

Taj je auto izasao pred 10tak godina, znaci 10 godina prije nego sam uopce poceo razmisljati o konceptu elektricnog vozila, i zaustavili su proizvodnju prosle godine da bi na istom mjestu proizvodili Mini Clubman.

Sto sam vise citao o i3 to me vise intrigirao. Konstrukcija od kompozitnih materijala, straznje vrata na juris, odvazan dizajn iterijera...no ono sto me najvise iznenadilo je da uglavnom nitko od sadasnjih i bivsih vlasnika nema nista lose za reci o njemu jer s obzirom da se radi op BMWu i ranom EV modelu ocekivao sam hrpe negaitvnih komentara ljudi koji su se suocili sa brojnim problemima nakon par godina vlasnistva. Medjutm - nista.

Jos je ispalo da poznajem dva vlasnika i3. Jedan ga prodaje nakon 7 godina, nema niti jednu primjedbu. Drugog sam posjetio preko vikenda pa sam mogao i osobno sjesti i provozati auto, i mislim da je to smjer u kojima su elektricna vozila trebala ici. nazalost, trziste trazi bezlicna elektricna vozila SUV formata i i3 je bio razvojni dead end.

S obzirom da me u skojoj buducnosti ceka 3x tjedno commute od 80 km i da ne poslu imam besplatno koristenje punjaca, trenutno ne vidim razloga ubosti jedan lijepi i3 kada se ukaze prilika - cak mi je range extender opcija ne treba. Stay tuned.
27.03.2023 | 19:26
Range ekstender je drek. Ako isprazniš bateriju, onda si vriti, jer to nema snage.
Karbonski auto je dobar dok nemaš sudar (jači), jer se onda sve baca....
27.03.2023 | 19:28
Nego....

IMG_7070.jpg


IMG_7069.jpg
27.03.2023 | 19:39
Djuro genijalac kaže:
Range ekstender je drek. Ako isprazniš bateriju, onda si vriti, jer to nema snage.
Karbonski auto je dobar dok nemaš sudar (jači), jer se onda sve baca....


Range extender mi ne treba, to je samo dodatna komplikacija + dodatni problemi. A sto se sudara tice, najbolje ga je nemati neovisno o vozilu.

Doduse, nije mi jasan komentar o range extenderu i snazi (?) Pa ne pogoni REX vozilo izravno.
27.03.2023 | 19:54
Upravo o tome se i radi, pogoni ga neizravno i onda još imaš dodatne gubitke. Ne znam kolika je snaga tog motora, ali neka je 50 kW (a i to je, vjerojatno, previše). S tim bi auto mogao voziti štajaznam, 120 km/h. Ali ti s tim radiš struju, onda ju uinverteru pretvaraš, pa puniš bateriju i onda iz baterije pogoniš EM. Dakle, izgubio si sigurno 20-25% u tom procesui tvojih 50 kW je postalo 37 kW. Sve je u redu dok se voziš tako da ti je 37 kW dosta, ali ako odeš na autocestu, onda je to upitno i na duljim usponima si siroče koje smeta kamionima.
27.03.2023 | 20:11
Taj REX je tu uglavnom kao psiholoska pomoc ljudima koje muci range anxiety. Problemi vezani uz isti se i tako svode na probleme prouzrocene time sto se REX rijetko ili gotovo nikada ne pokrece. Kako rekoh, u mom scenariju je nepotreban kao i vecini ljudi jer danas ima puno vise punjaca nego prije 10 godina + sto ovdje nema uzbrdice, ogranicenje na auto cesti je 120 km/h a nema bas ni kamiona.

Nije to vozilo sa svakoga i za svugdje, ali meni bi mogao biti idealan.
27.03.2023 | 22:44
Riba kaže:
Jos je ispalo da poznajem dva vlasnika i3. Jedan ga prodaje nakon 7 godina, nema niti jednu primjedbu. Drugog sam posjetio preko vikenda pa sam mogao i osobno sjesti i provozati auto, i mislim da je to smjer u kojima su elektricna vozila trebala ici. nazalost, trziste trazi bezlicna elektricna vozila SUV formata i i3 je bio razvojni dead end.


Ček, nije ti ZS rekao kako mora paziti kada ide u Ljubljanu na servis da krene po dovoljno toplom danu da bi došao do tamo?
27.03.2023 | 23:23
dpasaric kaže:
Riba kaže:
Jos je ispalo da poznajem dva vlasnika i3. Jedan ga prodaje nakon 7 godina, nema niti jednu primjedbu. Drugog sam posjetio preko vikenda pa sam mogao i osobno sjesti i provozati auto, i mislim da je to smjer u kojima su elektricna vozila trebala ici. nazalost, trziste trazi bezlicna elektricna vozila SUV formata i i3 je bio razvojni dead end.


Ček, nije ti ZS rekao kako mora paziti kada ide u Ljubljanu na servis da krene po dovoljno toplom danu da bi došao do tamo?


To je sasvim jasno i ocekivano, ja ga ne namjeravam voziti na servise u Ljubljanu.
28.03.2023 | 01:10
S obzirom da si u Irskoj, to bi stvarno bio skup servis.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 38 minuta
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Jedro, Riba, tino1, Anonimci (552)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.46 Seconds

Provided by iJoomla SEO