Automobili (i sve oko toga...)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Automobili (i sve oko toga...)


11.02.2022 | 19:41
drlovric kaže:
smayoo kaže:
Gle... ako ti je Peugeot dobar, Alfa će ti biti vrhunska.


Kada sam se vratio iz turistickih angazmana po pustinjama kupio 2-2.5 god star Peugoet 308. Sluzio nas vrhunski. Prodao ga prosle godine za 5000e. Pregazio skoro 250K, lamelu zamijenili nismo nikada, niti zamajac.


Peugeot je izvrstan auto. Izdržljiv, štedljiv i vrlo solidno napravljen. S cijenama dijelova koje su za starija vozila fantastične i u originalu. I najbitnije: ne hrđa. Peugeot 206 je sad star preko 20 godina. Ima ih razvaljenih, ali ni jedan nije hrđav ili trul. A prodano ih je milijardu pa je obrazac promatranja doista reprezentativan. To se ne može reći za puno suparnika sličnog godišta.
11.02.2022 | 21:08
smayoo kaže:
...
Kad su zadnji put Nijemci u nekom inženjerskom polju inovativno napravili? Kužiš? Inovativno. Ne kopirali od npr Talijana, nego smislili sami.


Malo sam razmislio i jedino ime koje mi je palo na pamet je Felix Wankel

I da, smayoo je napisao "u nekom inženjerskom polju" tak da je točno da su Talijani prvi u serijski auto ugradili Common-Rail system no njega je izmislila tvrtka Vickers i koristio se na podmornicama negdje malo poslije prvog WW, za vozila ga je usavršio Japanski Denso i početkom devedesetih su ga ugrađivali u neka teretna vozila,... Alfa je bila prva u osobnom autu,... i zato mi je na pamet pao Wankel i njegov rotacijski motor.

PS. Kad već trkeljam o Wankelu, ste vidjeli novi wankel motor tvrtke Astron?
12.02.2022 | 08:10
1937 se je prvi put rodila ideja jednod direktno ubrizganog dizela.
ETH Zürich je od 1976 do 1992 razradio taj sistem ali ga nije imalo muda ugraditi u vozilo, jer stalno pumpanje dizela u centralnu cijev postiže talkove i preko 1000 bara, možda ih je toga bilo strah.
Ali već davne 1970 su u tada Istočnoj Njemačkoj preduzeće WTZ Diselmotoren Roßlau i SKL Magdeburg radili na elektronskim direktnim ubrizgavanju dizela za stacionarne dizel motore EDES.
Na sajmu u Laipzigu 1981 SKL je izložio motor.
Prvi ikad u vozilo ugrađeni Common-Rail je ugrađen u preduzeću IFA Motorenwerke Nordhausen u IFA W50 i 16 maja 1985 je taj W50 prvi put provozan po javnim prometnicama u malom gradiću Chemnitzu. Do 1986 je s njim prođeno 17.000 km.
Tada se taj sistem zvao EDES. Tako da ništa žabari.
12.02.2022 | 09:06
smayoo kaže:
tino1 kaže:
@smayček.
Samo neke:
- Senzore za kišu.
- ASP
- ABS
- Zatamljive retrovizore.
- Zračni ovjes
- Keramičke kočnice.
- Automatske kočnice.
itd. itd.

A da ne govorimo o Common-Rail systemu.


Common rail su ti Talijani, dragi moj.
ABS Francuzi, još 1960-ih
Zračni ovjes, šališ se, zar ne?


ABS 1920 je bio prvi put u primjeni kod aviona, ali ne Anti Blockirni sistem nego samo kočenje u intervalima. Razlika između toga i ABS a je što taj sistem permanentno koči u intervalima, sve jedno dali mu blokira točak ili ne, a ABS kod blokade točak shvati da je blokiran i otvori kočnice. E to je patentirao gospodin Karl Wessen 1928, taj patent nije nikad bio praktički primjenjen. Dok ga neko auto preduzeće nije ugradilo.
Zračni ovjes u osobnim autima, do sad sam mislio da je to Burgwart prvi ugradio, ali ipak nije nego Cowles-MacDowell Pneumobile Compan USA. Opet ništa žabari.
12.02.2022 | 09:24
Senzor za kišu:

Patent br. EP 1 908 652 B1
izmislili:
• Michenfelder, Gebhard
77839 Lichtenau (DE)
• Riehl, Guenther
77815 Buehl (DE)
• Burkart, Manfred
76473 Iffezheim (DE)
• Roth, Klaus
73207 Plochingen (DE)
12.02.2022 | 10:06
Bertone kaže:
smayoo kaže:
...
Kad su zadnji put Nijemci u nekom inženjerskom polju inovativno napravili? Kužiš? Inovativno. Ne kopirali od npr Talijana, nego smislili sami.


Malo sam razmislio i jedino ime koje mi je palo na pamet je Felix Wankel

I da, smayoo je napisao "u nekom inženjerskom polju" tak da je točno da su Talijani prvi u serijski auto ugradili Common-Rail system no njega je izmislila tvrtka Vickers i koristio se na podmornicama negdje malo poslije prvog WW, za vozila ga je usavršio Japanski Denso i početkom devedesetih su ga ugrađivali u neka teretna vozila,... Alfa je bila prva u osobnom autu,... i zato mi je na pamet pao Wankel i njegov rotacijski motor.

PS. Kad već trkeljam o Wankelu, ste vidjeli novi wankel motor tvrtke Astron?


A Rudolf Diesel i Gustav Otto.
12.02.2022 | 15:47
tino1 kaže:
1937 se je prvi put rodila ideja jednod direktno ubrizganog dizela.
ETH Zürich je od 1976 do 1992 razradio taj sistem ali ga nije imalo muda ugraditi u vozilo, jer stalno pumpanje dizela u centralnu cijev postiže talkove i preko 1000 bara, možda ih je toga bilo strah.
Ali već davne 1970 su u tada Istočnoj Njemačkoj preduzeće WTZ Diselmotoren Roßlau i SKL Magdeburg radili na elektronskim direktnim ubrizgavanju dizela za stacionarne dizel motore EDES.
Na sajmu u Laipzigu 1981 SKL je izložio motor.
Prvi ikad u vozilo ugrađeni Common-Rail je ugrađen u preduzeću IFA Motorenwerke Nordhausen u IFA W50 i 16 maja 1985 je taj W50 prvi put provozan po javnim prometnicama u malom gradiću Chemnitzu. Do 1986 je s njim prođeno 17.000 km.
Tada se taj sistem zvao EDES. Tako da ništa žabari.


Polako, mišljah, budući se ovo zove automobili, da o tome govorimo. Jer ako ćemo drugačije, pa prvi motor koji je Rudolf Diesel napravio je imao izravno ubrizgavanje...
12.02.2022 | 18:44
Djuro genijalac kaže:
tino1 kaže:
1937 se je prvi put rodila ideja jednod direktno ubrizganog dizela.
ETH Zürich je od 1976 do 1992 razradio taj sistem ali ga nije imalo muda ugraditi u vozilo, jer stalno pumpanje dizela u centralnu cijev postiže talkove i preko 1000 bara, možda ih je toga bilo strah.
Ali već davne 1970 su u tada Istočnoj Njemačkoj preduzeće WTZ Diselmotoren Roßlau i SKL Magdeburg radili na elektronskim direktnim ubrizgavanju dizela za stacionarne dizel motore EDES.
Na sajmu u Laipzigu 1981 SKL je izložio motor.
Prvi ikad u vozilo ugrađeni Common-Rail je ugrađen u preduzeću IFA Motorenwerke Nordhausen u IFA W50 i 16 maja 1985 je taj W50 prvi put provozan po javnim prometnicama u malom gradiću Chemnitzu. Do 1986 je s njim prođeno 17.000 km.
Tada se taj sistem zvao EDES. Tako da ništa žabari.


Polako, mišljah, budući se ovo zove automobili, da o tome govorimo. Jer ako ćemo drugačije, pa prvi motor koji je Rudolf Diesel napravio je imao izravno ubrizgavanje...


Ništa te nisam skužio.
12.02.2022 | 20:23
Evo, TIno, sad skupi sve što si napisao i odgovori na moje pitanje - kad je ZADNJI put njemački inženjer napravio nešto inovativno? Ovo sve što si nabrojao je 75+ godina. Senzor za kišu je vjerojatno noviji.
13.02.2022 | 09:35
tino1 kaže:
Djuro genijalac kaže:
tino1 kaže:
1937 se je prvi put rodila ideja jednod direktno ubrizganog dizela.
ETH Zürich je od 1976 do 1992 razradio taj sistem ali ga nije imalo muda ugraditi u vozilo, jer stalno pumpanje dizela u centralnu cijev postiže talkove i preko 1000 bara, možda ih je toga bilo strah.
Ali već davne 1970 su u tada Istočnoj Njemačkoj preduzeće WTZ Diselmotoren Roßlau i SKL Magdeburg radili na elektronskim direktnim ubrizgavanju dizela za stacionarne dizel motore EDES.
Na sajmu u Laipzigu 1981 SKL je izložio motor.
Prvi ikad u vozilo ugrađeni Common-Rail je ugrađen u preduzeću IFA Motorenwerke Nordhausen u IFA W50 i 16 maja 1985 je taj W50 prvi put provozan po javnim prometnicama u malom gradiću Chemnitzu. Do 1986 je s njim prođeno 17.000 km.
Tada se taj sistem zvao EDES. Tako da ništa žabari.


Polako, mišljah, budući se ovo zove automobili, da o tome govorimo. Jer ako ćemo drugačije, pa prvi motor koji je Rudolf Diesel napravio je imao izravno ubrizgavanje...


Ništa te nisam skužio.


Rekoh da je naslov teme Automobili pa da sam mislio da onda govorimo o autima. Tu spominješ stacionarni dizel, motore koje je izradio Rudolf Diesel (dakle, opet stacionarni) itd.
U svakom slučaju, nebitno. Ideš rastavljati japanski auto, treba ti 3-4 ključa (10 mm, 12 mm, 14 mm, 17 mm) i rastaviš manje-više cijeli auto. Ideš nešto raditi na njemačkom, trebaju ti aktivno cijela kolica s alatom. Ovo kaj ti Smayoo govori, oni samo nabacuju stvari kako im zatrebaju. Radimo razvod pumpe ulja, vode i bregastih? Oni koji promisle to slože s jednim remenom/lancem i na V6 motorima. Švabo metne dva-tri lanca sa isto toliko španera i doda još jedan zupčanički prijenos da se nađe.
TSI motor je valjda JEDINI motor na svijetu koji ima filter ulja u uspravnom položaju. Originalni filter ima nepovratni ventil, ali ako vlasnik škrtari pa ugradi neki zamjenski, kad tebe dopadne vesela dužnost da ga zamijeniš, onda se tih 3 deci ulja koje je u filteru lijepo izlije po cijelom motoru kad ga odvrneš i onda imaš 20 minuta posla (i barem jedna limenka brakecleanera) da to opereš da se motor kasnije ne zapali od tog ulja koje se prolilo po njemu.
Na 1.9 TDI motorima postoji valjda 78 brtvi. Brtva za usisnu granu, brtva koje odijeli ulje i vodu, pa druga koja odijeli vodu i vodu, pa treća koja odijeli vodu i ulje, pa četvrta koja je tu tek tako, reda radi, da se nađe itd itd itd... Kunem se da bi se motor, da ga daš česima, recimo, dao izvesti sa 15 posto manje dijelova i da jednako funkcionira u smislu snage i potrošnje i ispuha.
13.02.2022 | 11:19
Ok. Ali, rastavljanje auta sad nije na mojoj argendi. Ja sam User i treba mi auto koje je jako, udobno i vozi dobro i brzo. Tako da su sad za sad švapčad definitivno ta koja ispunjavaju moje potrebe. Osim toga su dio mog osobnog imiđa. Ja se stvarno ne vidim u nekom japancu, francuzu, talijanu ili još gore, korea, španjolska, češka itd. Sigurno i oni rade dobra auta, ali jebi ga ja volim švabčad.
13.02.2022 | 11:51
Djuro genijalac kaže:
U svakom slučaju, nebitno. Ideš rastavljati japanski auto, treba ti 3-4 ključa (10 mm, 12 mm, 14 mm, 17 mm) i rastaviš manje-više cijeli auto. Ideš nešto raditi na njemačkom, trebaju ti aktivno cijela kolica s alatom. Ovo kaj ti Smayoo govori, oni samo nabacuju stvari kako im zatrebaju. Radimo razvod pumpe ulja, vode i bregastih? Oni koji promisle to slože s jednim remenom/lancem i na V6 motorima. Švabo metne dva-tri lanca sa isto toliko španera i doda još jedan zupčanički prijenos da se nađe.
.
.
.
Na 1.9 TDI motorima postoji valjda 78 brtvi. Brtva za usisnu granu, brtva koje odijeli ulje i vodu, pa druga koja odijeli vodu i vodu, pa treća koja odijeli vodu i ulje, pa četvrta koja je tu tek tako, reda radi, da se nađe itd itd itd... Kunem se da bi se motor, da ga daš česima, recimo, dao izvesti sa 15 posto manje dijelova i da jednako funkcionira u smislu snage i potrošnje i ispuha.


Ajme ovo nisi mogao bolje reci, mogu sve potpisati nakon par godina kopanja po Hondi, BMW-u i Audiju. Sve je overengineered i to na los nacin.

I dalje mi je favorit kutija sa osiguracima ventilatora hladnjaka. Do osiguraca se jednostavno dodje, otvoris poklopcic kutije i zamijenis ih. Problem je jedino sto da bi otvorio taj poklopcic moras skinuti pola firewalla i sway bar. Naravno, za to ti trebaju posebni kljucevi. Kakvi debili.

Ali eto moja supruga je k'o Tino i drzi do imagea dok ja krvavim sakama psujem cisteci proliveno ulje. Moram vam fotografirati i prazna parkirna mjesta, bas me zanima ako bi svi pogodili na kojem je parkirana Honda a ne kojem Audi.
13.02.2022 | 12:02
Nije Tino kriv. To ti je indoktrinacija. Ko Ilija Čvorović. "Koja su to kola bolja od Moskviča?"
13.02.2022 | 13:14
smayoo kaže:
Nije Tino kriv. To ti je indoktrinacija. Ko Ilija Čvorović. "Koja su to kola bolja od Moskviča?"


Tako je Smayoo ”Deutsche Wertarbeit”. Osim Toyote, to je stvarno auto i po. Imao sam u Africi jednog Land Cruisera 2F 4,2.
Jednom prilikom sam ga na jednom putu kroz neku vukojebinu izvrnuo na bok. Tri do četiri sata mi je trebalo da ga vitlom stavim na točkove. Još 2 sata dok sam izvadio sve svjećice i propuhao mu sagorne komore. Car se nakon cijele akcije samo zatresao i dalje, radi ko sat bez ikakvih problema, nije ni verglao nešto nego odmah upalio ko da ništa nije bilo. To sigurno ne bi ni jedno drugo auto.
Ali namučio sam se dok sam izvadio sve svjećice, više nego na Mercedesu.
13.02.2022 | 19:13
tino1 kaže:

Ali namučio sam se dok sam izvadio sve svjećice, više nego na Mercedesu.


Mercedes je bio dizel, vjerujem?
14.02.2022 | 04:50
Djuro genijalac kaže:
tino1 kaže:

Ali namučio sam se dok sam izvadio sve svjećice, više nego na Mercedesu.


Mercedes je bio dizel, vjerujem?


Da šta, ko je vidio mercedesa a da nije dizel.
14.02.2022 | 08:21

6 cilindara, gastarbajter-genšerica.
14.02.2022 | 16:16
smayoo kaže:

6 cilindara, gastarbajter-genšerica.


200 D - 123 ca
14.02.2022 | 17:29
To je 4 cilindra i bahatih 55 KS...
14.02.2022 | 18:09
Nema veze, ali se svjećice lakše mijenjaju.
14.02.2022 | 18:10
Pazi, zapravo je taj motor toliko dobar da radi i bez svijećica!
14.02.2022 | 18:15
Djuro genijalac kaže:
To je 4 cilindra i bahatih 55 KS...


Dugme za zagrijavanje koje se izvuklo iz komandne table. Vozi se ko brod, moraš kilometar u naprijed planirati kočenje ili ubrzanje, pa kad te na Autobahn-u stegne između dva šlepera jedno 50 km. Ali super auto.
14.02.2022 | 19:01
Ako se ne varam, taj auto ima ručnu na lijevoj nozi, zar ne?

Moj pokojni punac je svojedobno tamo nekom susjedu rekao da si je kupio traktôra (dugosilazni naglasak na "o" ) sam' što si nemre tanjurače priključit'.
14.02.2022 | 19:37
tino1 kaže:
Djuro genijalac kaže:
To je 4 cilindra i bahatih 55 KS...


Dugme za zagrijavanje koje se izvuklo iz komandne table. Vozi se ko brod, moraš kilometar u naprijed planirati kočenje ili ubrzanje, pa kad te na Autobahn-u stegne između dva šlepera jedno 50 km. Ali super auto.


Da, ubrzanje se mjeri stoljetnim kalendarom. Mislim da je špica s dobrom nizbrdicom, vjetrom u leđa i zaletom nekih 110 km/h...
14.02.2022 | 19:53
Evo ga, kupio prijatelj pred mjesec dana, pojma nemate!

merdjo.jpeg
14.02.2022 | 20:27
Čitam malo prije na Indexu kako je novi Peugeot 308 izabran za hrvatski auto 2022. godine:
www.index.hr/auto/clanak/novi-peugeot-30...lanak_procitaj_jos_d

WTF?! Pa godina je jedva počela. Na temelju čega?

Pa još ga nitko nije vozio, ne možeš ga ni kupiti niti naručiti, ...
Ovo je tragikomedija veća od EISA Awards.
14.02.2022 | 20:36
S novcima možeš sve. Ove godine su Francuzi platili.
14.02.2022 | 20:38
To je oduvijek bilo gnojenje. Meni to nije ništa novo.
14.02.2022 | 20:56
"expertni tim"
"prometni stručnjaci"
"po kriteriju hrvatskog tržišta"
"Željko Marušić"
i
"direktor marke Peugeot"

Nema nikakve sumnje da je Peugeot 308 hrvatski automobil godine 2022, a možda čak i 2023., i da je ovo članak za Pulitzer-a.
14.02.2022 | 21:12
Djuro genijalac kaže:
tino1 kaže:
Djuro genijalac kaže:
To je 4 cilindra i bahatih 55 KS...


Dugme za zagrijavanje koje se izvuklo iz komandne table. Vozi se ko brod, moraš kilometar u naprijed planirati kočenje ili ubrzanje, pa kad te na Autobahn-u stegne između dva šlepera jedno 50 km. Ali super auto.


Da, ubrzanje se mjeri stoljetnim kalendarom. Mislim da je špica s dobrom nizbrdicom, vjetrom u leđa i zaletom nekih 110 km/h...

Nizastranu i do 160 ali brate uzastranu, moraš paziti da ti suvozač ne izađe jer misli da ste došli.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 39 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.45 Seconds

Provided by iJoomla SEO