Stigao mi novi Mini!
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Stigao mi novi Mini!


08.01.2021 | 11:12
Problem je sto Apple u uputama ne navodi da je iMac stroj koji ne bi smio puno raditi, a vjerujem da ni u uputama od Maseratija ne pise da ne smijes svaki dan prevoziti 500 kila plocica.
08.01.2021 | 12:25
smayoo kaže:
accom kaže:
po meni je to čista budalaština, da HW i SW nisu podešeni tako, da se to ne bi dogodilo...


iMac nije stroj za takve aktivnosti. To je zamišljeno kao šminkica za fancy managere, odvjetnike i sličnu ekipu koji niti ne znaju kako bi taj CPU natjerali da se zavrti preko 20%.

To što ti pišeš je isto kao da si kupiš Maserati pa u njemu prevažaš svaki dan 500 kg keramičkih pločica, cementa i pijeska u vrećama i onda se čudiš što se raspao.


To što ja pišem je realnost 90% ljudi, koji se bave videom i 3D, a žele radit na macu. Uz to, normalno je, da iz svega, što ti je na volji, želiš izvuč najviše što je moguće. U principu se slažem, ali kad živimo u društvu, gdje je mentalitet klienata "ah, imaš komp, to mora da bude par klikova mišem - i gotovo", to će uvijek biti tako. I logična posljedica je, da ljudi "tjeraju" sve preko maksimuma. I sam sam renderirao stvari na MP i još na dva MBP, kad mi se žurilo... A da bi si priuštio MP na početku - kad su stvari neizvjesne (hoću li imat posao, hoće li klienti platit na vrijeme) - eh, za takvo nešto sam se rodio u pogrešnoj familiji.
08.01.2021 | 20:31
Ako i je realnost, ne znači da je ispravno.
Neki su sa stojadinom sav materijal za kuću dovezli.

MacPro ne mora biti najnoviji, recimo MP 5.1 (napucan) košta oko 2000€. Novi MBP 16" je skuplji.
08.01.2021 | 20:39
Riba kaže:
Problem je sto Apple u uputama ne navodi da je iMac stroj koji ne bi smio puno raditi, a vjerujem da ni u uputama od Maseratija ne pise da ne smijes svaki dan prevoziti 500 kila plocica.


Ne piše ni u uputama četkice za zube da se ne gura u oči, niti u uputama mesnog doručka da se ne jede s nutelom pa svejedno...
08.01.2021 | 21:03
Istina, dečki, ali u papirima auta (između ostalih i homologacijskim) piše koja je nosivost tog auta. I to auto mora izdržati. Recimo da je to za Maserati 200-250 kila, natrpaj ga s olovom ako hoćeš nakon što si vagnuo sebe, do tih 250 kila bude izdržal...
08.01.2021 | 22:56
Jesi siguran da se auto natovari točno "po papirima" koliko bi izdržao ili ako bi se motor stalno tjerala malo ispod crvenoga.
Nikad se ništa trajno ne opterčuje više od 2/3 maksimuma.
09.01.2021 | 09:17
Djuro genijalac kaže:
Istina, dečki, ali u papirima auta (između ostalih i homologacijskim) piše koja je nosivost tog auta. I to auto mora izdržati. Recimo da je to za Maserati 200-250 kila, natrpaj ga s olovom ako hoćeš nakon što si vagnuo sebe, do tih 250 kila bude izdržal...


Zar postoji limuzina kojoj nosivost nije 500 KG? Pa to su 4 odrasle osobe sa prtljagom.

Ali odlutali smo i smayoo daje putpuno iskrivljene usporedbe. Pise li i na jednoj elektricnoj ili klasicnoj cetkici za zube da se ne smije koristiti duze od pola sata? Nije bas da ovdje govorimo o "guranju iMaca u oci", vec o koristenju uredjaja u okvirima predvidjene namjene.
09.01.2021 | 09:58
Evo stigao i meni novi Mac Mini M1 16G/1T.

Prvi dojam je: RAZOČARAN SAM

Očekivao sam probleme s programima. Nema ih.
Nadao sam se štucanju bluetooth-a. Za sad sve u redu.
Držao sam fige da 16GB ne bude dovoljno, kad ono jedva 10-12GB s pokrenutim svime odjednom čega sam se sjetio. Dvaput.
A najviše me razočaralo to što je stvarno mrtav hladan kad mu se procesor(i) zavrte na 120%.

Pošto nisam kreativac po klasično-jabučarskom poimanju (obrada videa, renderi 24/7, DTP) nisam siguran mogu li odraditi ikakav test, a da nisu na JuTjubu već odrađeni sto puta u proteklih mjesec i pol.

Fakat dosadan Mac.

P.S. Zmajo, čaki i Microsoft smeće radi (Office, VS Code, Teams).
09.01.2021 | 10:02
Borisone kaže:
Evo stigao i meni novi Mac Mini M1 16G/1T.

Prvi dojam je: RAZOČARAN SAM


Odlicne vijesti ali offtopic si!
09.01.2021 | 11:14


Riba, u pravu si, usporedbe koje sam dao nisu primjerene. To je bilo više u šali, nego kao ozbiljan argument.
09.01.2021 | 11:15
Borisone kaže:
Fakat dosadan Mac.

P.S. Zmajo, čaki i Microsoft smeće radi (Office, VS Code, Teams).


To ti ne vjerujem.
09.01.2021 | 11:58
smayoo kaže:


Riba, u pravu si, usporedbe koje sam dao nisu primjerene. To je bilo više u šali, nego kao ozbiljan argument.


Ma znam da je ali ne zasluzuju da ih se brani ni u sali.
17.01.2021 | 20:15
Čisto ako nekoga zanima disk speed test za M1 u konfiguraciji 16GB 1TB:
Prilozi:
06.02.2021 | 17:17
IKEA silikonski Lagg podmetac, sjajna stvar da kanta malo "prodise". Steta sto nema veci izbor boja. Jedino moram provjeriti hoce li mi izazvati lag.

DSC_2929_2021-02-06.jpeg


DSC_2935_2021-02-06.jpeg
06.02.2021 | 22:29
Baš izgleda veselo. Evo moj prijedlog za modanje

Malac_Riba.jpg
07.02.2021 | 07:26
Haha, sjajno, zaista ima oblik miniona, trebalo bi ga u zuto obojati.
29.09.2021 | 11:31
Hah, nasao sam novi, neraspakirani mac Pro 2013 sa D500 grafikom za 7400 kuna! :-D
29.09.2021 | 12:41
Auu, pa gdje si to našao? Jel baš full zapakirano tvornički? Jel ide cijena možda još šta dolje? Malo mi je to čudno da nije nikada otpakiran, ali ima i takvih slučajeva..

To je kod nas 1000E.
29.09.2021 | 12:55
Lokalno u Kuvajtu, navodno ide i godinu dana garancije, new old stock sto bi se reklo. Evo ga, neotvoren.

macpro2013.jpeg
29.09.2021 | 13:29
Čekaj, pa ti si tamo u Kuvajtu, ili sam ja nešto umislio?

Ako jesi, jel dolaziš kako u HR? Ili jel se može kako na neki drugačiji način dovesti u HR?
29.09.2021 | 15:06
Nisi umislio, zivim i radim ovdje.

Mislio sam si uzeti ovoga kao backup i odnesti ga doma za desktop oko Bozica. Apple reseller prodaje jednog refurbished ovdje za nesto sitnije vecu cijenu....inace US Amazon prodaje "renewed" 2013 Mac Pro modele za oko $1000, kazu ljudi da izgledaju kao novi i da se dobiju sa vise memorije i pohrane nego sto je oglaseno a ponekad i sa jacom grafickom jedino je problem shipping i PDV za slanje u Hrvatsku. PC kante slicnih karakteristika prodaju za slicnu cijenu.

Mislim da ce njima jos padati cijene a vjerujed da ih je dosta ostalo po skladistima. Volio bih jednog baciti u crvenu boju.
29.09.2021 | 19:06
Riba kaže:
Nisi umislio, zivim i radim ovdje. Mislim da ce njima jos padati cijene a vjerujed da ih je dosta ostalo po skladistima. Volio bih jednog baciti u crvenu boju.


Onaj jedan Valjak koji je bio [PRODUCT RED] je imao neku suludu cijenu, ali on je imao i plastični dio dolje u crvenom, to ne bi bilo tako lako pofabrati, a da izgleda origigi. Mislim da bi na njemu super bila ona nova Mazda 3 duboka crvena!

appleinsider.com/articles/13/11/24/produ...pods-sold-for-461000
29.09.2021 | 19:16
Mazda ima super crvenu boju, istina. Sa crvenom mogu ostati ti crnu detalji gore i dole, razmisljam i o bijeloj verziji. Morat cu nabaviti par karoserija za eksperimentiranje. Mozda jedan u crveno-bijeloj sugar cane kombinaciji.

Inace, ne vjerujem da je onaj dio na dnu plastican. (?)
29.09.2021 | 19:31
Zamisli sad kada vise nema problema sa pregrijavanjem da vrate valjak u prodaju

Stave unutra 4-6kom M2/M3 procesora i eto super male masine za napredne korisnike.

Ja bi uvijek kupio radije ovako nesto nego 20-30kg aluminija kao sto je aktualni Mac Pro.
29.09.2021 | 20:02
Suskalo se nesto da ce novi Pro sa M procesorima biti u kompaktnom kucistu, nadam se da ce to biti istina. Jos od Cubea sam slab na kompaktne desktope.
30.09.2021 | 11:14
Riba kaže:
Suskalo se nesto da ce novi Pro sa M procesorima biti u kompaktnom kucistu, nadam se da ce to biti istina. Jos od Cubea sam slab na kompaktne desktope.


Nisi jedini.
30.09.2021 | 12:12
Riba kaže:
Hah, nasao sam novi, neraspakirani mac Pro 2013 sa D500 grafikom za 7400 kuna! :-D


A CPU? Po meni je to još uvijek previše. Imam 6.1 6-core D500 već pet godina, i super je stroj, barem za moje potrebe. Nema nikakvog pregrijavanja, fura tri monitora i RAID, 64 GB rama mi je sasvim dovoljno. Bojim se jedino da mi ne rikne grafa, jer nije smisleno tražiti drugu (polovnu), a nove su smiješno skupe.

A novi mac mini M1 ga ostavi daleko u prašini, za manje novce... jedino mi fali multi monitor suport... što će - nadam se - bit rješeno sa drugom generacijom.

Uz to - M1 troši puno puno manje struje - na UPS-u bi mogao radit s M1 puno duže nego s ovim...
30.09.2021 | 13:41
U nacelu se slazem, ali kao i ti i ja sam sa svojim zadovoljan.

Medjutim mali ispravak, Mini ga ostavi u prasini ali ne za manje novce jer je skuplji od ovog Proa. Ako se to uzme u obzir ja radje stavim Pro na stol nego novi Mini, grije po zimi i bolje izgleda.
30.09.2021 | 14:09
Riba kaže:
U nacelu se slazem, ali kao i ti i ja sam sa svojim zadovoljan.

Medjutim mali ispravak, Mini ga ostavi u prasini ali ne za manje novce jer je skuplji od ovog Proa. Ako se to uzme u obzir ja radje stavim Pro na stol nego novi Mini, grije po zimi i bolje izgleda.


Istina. Jeftiniji je jedino najosnovniji model, koji u praksi nije za ozbiljan rad.

Koji CPU i koliko memorije?
30.09.2021 | 15:34
Mislim da je najslabiji model (?), 3.5 GHz 6 core / 16 GB RAM / 256 GB SSD. Zanimljiv mi je u prvom redu kao sekundarna masina na drugoj lokaciji, jer bi inace trebalo upgradeati SSD koji su dosta skupi ako se ne varam ili staviti vanjski thunderbolt disk.

Moj je 32 GB / 1 TB i da me iznevjeri samo bih preselio memoriju i SSD u ovoga.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 10 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.53 Seconds

Provided by iJoomla SEO