Stigao mi novi Mini!
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Stigao mi novi Mini!


28.11.2020 | 18:33
Na neki genericki Samsung dok ne dodje trenutak za The One™
28.11.2020 | 23:20
Ovako izgleda kod mene na ormaru.

Jednim dugačkim thunderbolt kabelom od 10 metara spojeno je sa drugim dockom na 2X2K monitora na stolu.
Prilozi:
29.11.2020 | 02:33
The One?

Ne valjda ovaj od 5000$
29.11.2020 | 06:35
Idealan bi mi bio 4:3 monitor veceg formata u portrait modu, ali kako to ne postoji, izbor je samo jedan.

ev2730q-ecoview-series-8de.jpg
30.11.2020 | 00:29
To na slici je EIZO EV2730Q ili ??
30.11.2020 | 07:29
Da, nema drugog nazalost.
30.11.2020 | 10:29
Si ga vidio u živo (ja nisam) jer mislim da je rezolucija od 1920x11920 pix na 27" premala za danas. Mišljenje temeljim na usporedbi 27" monitora rezolucije 1920x1080 i 2560x1440 gdje su i moje stare oči na prvom vidjele zrnatost i da slika koju monitor prikazuje nije oštra.

EDIT:
Ispravljena rezolucija (mislio jedno, napisao drugo), hvala Smayoo.
30.11.2020 | 11:05
u speckama piše da je rezolucija 1920x1920
30.11.2020 | 11:22
Pro Display se može zarotirati u portrait mod, samo trebaš sponzora tamo za display, a za stalak možeš i sam
30.11.2020 | 11:50
Previse je izduzen za to, kao i svi monitori wide formata na trzistu.
30.11.2020 | 12:36
Riba kaže:
Previse je izduzen za to, kao i svi monitori wide formata na trzistu.


Nažalost, danas je jedina cjenovno povoljnija alternativa (iako nije ni to) tom Eizu neki od Philips ili LG IPS monitora u omjeru 4:3 iako su oni ograničeni na 17" i 19".
05.01.2021 | 19:18
@Riba - ono što si spominjao da ti se Mac "muški smrzne", to ti je do grafičke, s njom imaš neki problem.

Malo sam istraživao i dosta ljudi ima taj problem sa D500 i D700 kao ti nažalost.

Ja se samo nadam da ti neće krepati ili nešto slično, ja sam od onoga odustao sa D500 grafičkom, jer ne isplati mi se riskirati.
05.01.2021 | 19:44
Vjerojatno, ali trenutno se ne sjecam kada se to posljednji put dogodilo.
05.01.2021 | 20:37
Meni se rijetko smrzavo - ako je "muško smrzavanje" apple screen of death. Prije otprilike pola godine mašina je počela da se vuče, simo tamo se illustrator srušio, onda su se počeli čudni artefakti pojavljivati u acrobatu... sve mi je ličilo na krepavanje grafe. I svi ti problemi su bili sve gori i gori te sve češći... Na kraju je overprint preview u illustratoru ostavio jednostavno bijelo polje, ni preklapanje među wireframe i normalnim prikazom nije riješilo ničega - ostalo mi samo da stisnem save i restartam app. Nakon sistematične pretrage - ram test, boot kao drugi korisnik itd. nisam došao do nikakvih zaključaka. Onda - sasvim slučajno - vidim, da mi komp vidi samo 48GB rama (od 64), slot 1 je "prazan". Izvadim taj dimm, priključim sve natrag, restartam komp i sve radi. Nikakvih poteškoća ni griješaka pri prikazu, mašina je živnula... To što me je najviše iznenadilo, da je ram test (memtest bootable usb) prošao bez griješaka! Tada sem bio uvjeren, da je problem u grafi... ali - hvala bogu - očito je bio u ramu.

Zanimljivo, ostale aplikacije (ID, PS, LW i sve ono svakodnevno: mail, itunes, iwork) radile su bez problema. Zato sam otprve dopušćao i mogućnost, da je uzrok možda i u starosti instalacije - više od dvije godine maltretiranja, install, uninstall sveg mogućeg... preko ovih praznika sam konačno našao vrijeme za format i clean install svega.

---- edit ----

Evo, ima par dana od friške instalacije svega i sve radi bp. Sjeća li se neko vremena, kad je clean-install značio i nekoliko dana (tjedana, čak) rušenja aplikacija, bombice su pucale po cijelom studiu, dizajneri su vikali non stop, a mi, koji smo se brinuli o računalima, potrčkavali smo gore dole? Mislim, da je tad moja radna mašina bila MDD G4.
05.01.2021 | 20:40
Navodno takve probleme ima i D300 grafička, dosta se ljudi žali na to i sa njima.

Iskreno meni je baš lijep taj valjak, ali oni ne bi bili oni da nisu nešto zabrljali, u ovome slučaju grafičke kartice.

Šteta..
05.01.2021 | 20:44
Ma bez sumnje valjak im je jedan od nepouzdanijih strojeva, odmah iza iMaca, ja sam se odlucio kockati i za sada sam zadovoljan, ali svakako treba imati na umu potencijalne probleme. Izvlaci ih cijena koje se srozala a s vremenom ce i vise.
05.01.2021 | 22:11
Ovaj valjak je meni super mašina od prvog dana. Grafe nisu ni (bile) toliko loše, koliko su loši driveri i činjenica, da je jedna u mašini samo za zagrijavanje zraka. Nikad nije bio do kraja razvijen SW, koji bi ju iskoristio za žvakanje bitova... Jedna mi fura tri monitore, druga je na odmoru od prvog dana.
Kad je valjak stigo na tržište, svi su prijedložili izbjegavanje D300. Poslije nekoliko godina priča je bila, da su D300 najpouzdanije... Pa si ti sad misli! Moje mišljenje je, da su svi Macovi, a pogotovo Macbooki i iMaci prevrući! Zato uvijek dodam SMC fan control, pa čak i na cilindar. Mada ovi xeoni ostanu "hladni" i rade iznad baseline frekvencije i pod 24/7 100% opterećenjem. Meni je mala opsesija kontroliranje temperatura na svim kompjuterima, jer često renderiram, a ne bih rado, da se previše zagrijavaju. A mislim, da samo zagrijavanje nije tako veliki problem, koliko je problematično titranje temperature... pa kako se konstantno hlade i zagrijavaju, dolazi do loših spojeva...

A slažem se da je šteta, što grafe nisu bolje, a totalno razumijem, da nije smisleno razvijati HW za tako nišni proizvod...
06.01.2021 | 08:16
Nigdje nisam nasao je li moguce jednostavno jednu graficku izvaditi van i raditi bez nje?
06.01.2021 | 09:56
Ako je problem (samo) u grijanju, da se osmisli neki dodatni sustav hlađenja? Nisam se nikad pretjerano zagledal u taj stroj, pretpostavljam da vuče zrak dolje kroz otvore koji su radijalno smješteni i ispuhuje ga na vrhu?
Kod svih je kompova najveći neprijatelj svega (a posebno hlađenja) prašina koju zrak dovuče unutra, pa se nalovi po hladnjacima i kanalima i smanji protok zraka.
Za prvu ruku, ja bih napravio neko postolje koje dimenzijski odgovara točno i digao ga cca 5 cm od stola da smanji usis prašine sa stola (ne želim sugerirati da je stol prljav, nego govorim o onom što ni ne vidimo, a gore se taloži svaki dan). A onda, kao dogradnju istog sustava eventualno neki dodatni ventilator koji bi pospješio ulaz zraka u komp (ako je to moguće i/li potrebno) ili koji bi stvorio strujanje s vanjske strane (da se iskoristi činjenica da je valjak u pitanju). Ne znam je li uopće kućište s vanjske strane iole toplo/mlako dok komp radi ili je led ledeni?
06.01.2021 | 11:17
Mlako je, digao sam ga ja vec sa stola i redovno gs cistim od prasine a to je radio i prosli vlasnik jer ima imao OCD kao i Davor. Treba ga cistiti jer je to samo jedan mali filter za prasinu.
06.01.2021 | 11:33
A može se izvesti i odsisni cjevovod do krova i na krov smjestiti odsisni ventilator kapaciteta 100-200 l/min pa ti onda Mac ujedno služi i kao usisavač prašine, kukaca i manjih listova papira sa stola.
06.01.2021 | 15:56
Onda sam radije za sustav s mlaznicama koje rade maglu. Jedan ventilator ispred pa se ta fina magla šalje na komp. Pokupi svu prašinu vrlo efikasno, a i spusti temperaturu zraka. Moglo bi biti problema s kratkim spojem, ali hlađenje i otprašivanje bi bilo vrlo efikasno....!
06.01.2021 | 15:58
Riba kaže:
Mlako je, digao sam ga ja vec sa stola i redovno gs cistim od prasine a to je radio i prosli vlasnik jer ima imao OCD kao i Davor. Treba ga cistiti jer je to samo jedan mali filter za prasinu.

A nemaš pri ruci kompresor i onaj pištolj za ispuhivanje zrakom? Par tih ispuha i sva prašina (a možda i pokoja komponenta) jamačno izlete van kad nutra nafrljiš zrak pod tlakom od 7-8 bara....
Da ne velim kad izlazi van iz pištolja i ekspandira, dodatno se hladi.....
06.01.2021 | 17:24
Djuro genijalac kaže:
Riba kaže:
Mlako je, digao sam ga ja vec sa stola i redovno gs cistim od prasine a to je radio i prosli vlasnik jer ima imao OCD kao i Davor. Treba ga cistiti jer je to samo jedan mali filter za prasinu.

A nemaš pri ruci kompresor i onaj pištolj za ispuhivanje zrakom? Par tih ispuha i sva prašina (a možda i pokoja komponenta) jamačno izlete van kad nutra nafrljiš zrak pod tlakom od 7-8 bara....
Da ne velim kad izlazi van iz pištolja i ekspandira, dodatno se hladi.....


Ne bih bas rekao da je to posebno pametno koristiti kompresor za tu svrhu. Moj drugar je tako pre vise godina uzeo kompresor da izduva prasinu iz PM-G5, i oduvao dosta onih kondenzatora, pa je posle imao muku da to izlemi i vrati na mesto.
06.01.2021 | 18:43
Šalio se Djuro, samo je zaboravio staviti smileya...
07.01.2021 | 00:19
Djuro genijalac kaže:
Ako je problem (samo) u grijanju, da se osmisli neki dodatni sustav hlađenja?


Meni se čini, da je to jedan od boljih sistema odvajanja topline. Moj fura tri monitora i često renderira po par dana skupa. CPU dođe do 72 +-2 st. C i to je to. Iz navike mu podignem fan rpm na 1500 i tada bude stupan ili dva niže - ovisi od ambientalne temp. Prije toga imao sam iMaca 27, kojeg mi je u stvari bilo žao, jer taj stroj stvarno nije bio za 3D... i kad bih ga ostavio radit, morao sam mu podignut rpm na max, pričekat, da se CPU temp. spustila ispod 68, i tek onda bi ostao ispod 80. Ako sam to zaboravio i digao obrtaje kad se već bio zagrijao preko 75 - a to je bilo praktično odmah - onda bi se temperatura zaustavljala nekdje izmedju 85 i 88 st.C. Nikad to nisam kužio...
07.01.2021 | 19:57
To ima veze s mehanizmima prijenosa topline i strujanjem zraka, oblikom izmjenjivača topline itd itd... Ali, kaj nije iMac zamišljen kao i Air i ostali laptopi pa je cijelo aluminijsko kućište defacto hladnjak koji odvodi toplinu?
07.01.2021 | 23:04
Djuro genijalac kaže:
To ima veze s mehanizmima prijenosa topline i strujanjem zraka, oblikom izmjenjivača topline itd itd... Ali, kaj nije iMac zamišljen kao i Air i ostali laptopi pa je cijelo aluminijsko kućište defacto hladnjak koji odvodi toplinu?


Možda i je, ali onda definitivno nije dobar izbor kao mašina za dugotrajna opterećenja. A ogromno ljudi imace koristi za video editing... jer - price/performance je odličan, ali ipak, ti strojevi su onda prečesto prevrući. Meni se iMac CPU zagrijao i preko 100 st.C i nije se gasio! Uistinu - samo jednom, ali ipak... po meni je to čista budalaština, da HW i SW nisu podešeni tako, da se to ne bi dogodilo...
08.01.2021 | 07:56
Ali to nisu racunala za dugotrajno koristenje.
08.01.2021 | 09:30
accom kaže:
po meni je to čista budalaština, da HW i SW nisu podešeni tako, da se to ne bi dogodilo...


iMac nije stroj za takve aktivnosti. To je zamišljeno kao šminkica za fancy managere, odvjetnike i sličnu ekipu koji niti ne znaju kako bi taj CPU natjerali da se zavrti preko 20%.

To što ti pišeš je isto kao da si kupiš Maserati pa u njemu prevažaš svaki dan 500 kg keramičkih pločica, cementa i pijeska u vrećama i onda se čudiš što se raspao.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 17 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.32 Seconds

Provided by iJoomla SEO