Davor Pasarić 01.09.07

Ima nešto u Apple korisnicima. Ne vole biti dio glavnog stada, biti mainstream, vole biti ispred, misliti svojom glavom, pokretati stvari, biti kreativni, ostaviti trag i mijenjati svijet nabolje. Sve to često uz neophodnu crtu ludosti. Ovim parafraziranjem legendarnog Appleovog "Think different" proglasa želio sam najaviti još jedan velik projekt u kojem prste ima, među ostalim vrijednim entuzijastima, i uredništvo Jabučnjaka uz pomoć mnogih naših korisnika.

Vjerojatno ste već iz tiska čuli za skoro otvorenje "muzeja starih računala" u Rijeci - ili kako se to formalno naziva "stalni izložbeni postav starih računala i informatičke opreme". Došao je tren da možemo i službeno potvrditi datum, dakle:

Retro Computer Club PEEK&POKE će biti svečano otvoren u subotu 22. rujna u 20 sati u srcu Rijeke, u ulici Ivana Grohovca 2, u prostoru od 300 m2. To će biti najveći takav "muzej" u ovom dijelu Europe, a kolekcija broji preko tisuću eksponata od kojih će biti izložen velik dio - koliko prostor dozvoli. Namjera je i da mnoga računala budu funkcionalna, a neka čak i dostupna za rad.

Inicijator ovog projekta, koji je svuda dočekan s oduševljenjem, je novoosnovana udruga ljubitelja računala Calculus u partnerstvu s već legendarnim DIR-om - Udrugom darovitih informatičara Rijeke - i naravno, Kreativnim odjelom. Svakako treba napomenuti da ovo nije isključivo riječki projekt - bez par ključnih ljudi iz Zagreba PEEK&POKE nikada ne bi zaživio u ovom obimu. Hvala svima!

Projekt je neprofitabilne i edukativne naravi, a dugoročno je želja prostor koristiti i kao ugodan kutak za sve računalne entuzijaste, kao idealan prostor u centru grada za prezentacije novih informatičkih i srodnih tehnologija, a neke turističke agencije su ga već uvrstile i u svoj program obilaska grada! Cilj je i u suradnji s obrazovnim institucijama dogovoriti organizirane posjete muzeju svih generacija koje u nastavnom planu imaju informatiku - jer zaista se može učiti o budućnosti kroz računalnu povijest.

Kako je jedan moj kolega dobro primjetio - ne tako davno bilo je nezamislivo da nešto završi u muzeju ako nema barem stotinu godina. To važi i danas za dobar dio ljudske civilizacije, ali ne i za informatiku. Za računala važe potpuno druga pravila - ono što je bio vrhunac tehnologije prije tridesetak godina, danas ne samo da je besmisleno koristiti, već mladim generacijama izgleda gotovo neprepoznatljivo. Da se ostatak ljudske tehnologije razvijao ovom brzinom vjerojatno bismo odavno naselili druge svijetove. Mislim da je ovo više nego dobar razlog za ovakav muzej mnogo prije nego eksponati dožive sto godina.

Da preduhitirim ono što svi pitaju: "Da li će zaista Steve Wozniak biti na otvorenju?". Činjenice su ove: Woz je pozvan, javio se, sviđa mu se ideja i nikada nije bio u Hrvatskoj, rekao je da mu cijeli projekt zvuči "idealno" i rado bi došao ako nađe vremena u svom "always busy schedule". Čak je rekao da bi rado doputovao s Jobsom(!), ali da čisto sumnja da on ima vremena za takve stvari - no, to je svakome jasno. Kasnije nam se javila njegova tajnica Julie i rekla da ne vjeruje da PEEK&POKE može ugurati u njegov raspored za ovu godinu, ali da će svakako to imati na umu za početak druge godine i obećala je da ćemo biti u kontaktu. Woz nam je zaželio sve najbolje i zahvalio na pozivu! No, otvorenje neće proći bez računalnih legendi s ovih prostora, ali to neka bude iznenađenje!

Što će se moći vidjeti od stare Apple tehnologije? Sve bitno - iako još uvijek nedostaju Lisa i 20th Anniversary Mac. Dođite i uživajte, a ako imate nešto egzotično na tavanu - posudite ili donirajte muzeju! U svakom slučaju bolje nego da skuplja prašinu ili bude prodano na buvljaku za 50 kuna.

I za kraj jedna isprika - u početku smo planirali da otvorenje bude slobodno za ulaz i da svi ljubitelji mogu doći već prvi dan, ali nažalost, ne možemo protiv fizikalnih zakona - prva lista dragih nam ljudi koje bismo pozvali prešla je tisuću ljudi, a sigurno bi bilo i dobronamjernika i znatiželjnika sa strane. Zato, nažalost, na samo otvorenje mogu doći samo oni s pozivnicama. Vjerujem da to neće biti problem jer će mnogi entuzijasti ionako radije izabrati vrijeme bez gužve i protokola.

Sviđa vam se PEEK&POKE i pomogli biste kao sponzor ili volonter? Slobodno se javite... :-)

 

Komentari  

bassland
02-09-2007 | 03:37
Ljudi, najmanje što vam mogu reći je svaka čast na trudu, a najmanje što mogu napraviti je potegnuti do Rijeke i biti dio toga (ne prvi dan, nego kako ste i rekli u vremenu bez gužve i protokola). Dolazimo je i frendi, macovci tek pola godine, ali jednih fenomenalnih pola godine :-)
Samo naprijed!
Anonimac
02-09-2007 | 03:54
Ne mogu vjerovati ovo je genijalno! :-) I Rijeka nije daleko!
Belerphone
02-09-2007 | 12:05
svaka čast na ideji i realizaciji, kad budem u rijeci svakako ću svratiti :-)
dpasaric
02-09-2007 | 13:12
Dobio sam dva pitanja od malo mlađe generacije, pa je zgodno ovdje odgovoriti...

1) Što znači "PEEK" i "POKE"?

PEEK i POKE su uobičajne komande prvih Basic programskih jezika koje su otvarale svijet van onog predviđenog za "obične korisnike". Komanda PEEK uz željenu adresu vraća kao rezultat adresu 0-255 na datoj adresi u ROM ili RAM memoriji. Komanda POKE radi suporotno - upisuje vrijednost 0-255 na željenu adresu u RAM-u. Iako se radi o vrlo osnovnom alatu uz pomoć ove dvije komande bilo je moguće modificirati program u strojnom jeziku ili kako se to tada popularno zvalo "u mašincu". U ta romantična informatička vremena svi su znali što je to - čak su tadašnji računalni časopisi imali stalne rubrike s POKE-ovima kojima se moglo modificirati igre - radi većeg broja života i slično.

2) Kakav je to "Think different" proglas?

Radi se tekstu iz, po mojem sudu najbolje, Appleove reklamne kampanje ikada. Cijeli tekst u sjajnom prevodu našeg glavnog urednika možete pročitati i u Impressumu Jabučnjaka. Kampanju su pratili legendarni crno-bijeli plakati s poznatim, ali malkec čudnim ljudima, kontraverznim znanstvenicima i umjetnicima. Danas se plakati iz te serije prodaju i za preko 100$.
Mika
02-09-2007 | 16:09
Hm, Hm... jel trebata jednog shadowprista?! :P ja taman u Opatiji od 16-23 ili 24 ;-)
iMo
03-09-2007 | 01:36
Da li bi primili donaciju modela računala kojeg već možda imate među izlošcima?
dpasaric
03-09-2007 | 01:51
Ovisi, ako je u boljem stanju od postojećeg - da.
Anonimac
03-09-2007 | 17:39
Kada kazete i "informaticke tehnologije", da li to znaci da ce biti i nekih drangulija iz tog doba a sto nisu kompjuteri u najuzem smislu? Mozda kakva stara video igra i slicno?
tomo
03-09-2007 | 17:46
Poklanjam Sony Magic Link PIC-1000 sa svim dodacima i Psion Series 3a ako ste zainteresirani.
AL.C.
03-09-2007 | 23:59
Poklanjam svoj MacBook i svoj novi iPod Nano! NOT! :-))))))))))))) Nemojte se molim vas se ljutiti. Odlicna vam je ideja, kad budem u Rijeci odmah cu otici obici Peek and Poke.

Nadam se da ce biti netko od Jabucnjakovaca isto tamo :-)
Koliko cujem Riba ce biti portir :-)
Riba
04-09-2007 | 00:56
Ja ću biti izbacivač!
Anonimac - bit će svega i svačega, pa čak i par iznenađenja koje vjerojatno ne očekujete. :-)
tomo - svakako smo zainteresirani, jednog Psiona serije 3 već imamo, ali mjesta sa skladištenje ne nedostaje! Sony također...
MAK
04-09-2007 | 19:31
Softvera rajo, originalnog softvera... Mašine će se već naći, pa i Lisa (Spartacusa je imao nas prijatelj Grof D)
Riba
05-09-2007 | 00:16
Ima i softvera i svakojakog đubra s kojim tek moramo smisliti što ćemo... a Grof...misliš da bi ga posudio za display?
Anonimac
05-09-2007 | 01:41
Hoce li ljudi moci donesti svoje stare programe na disketama i kazetama, pa ih probati na starim kompjuterima?
Riba
05-09-2007 | 01:55
Naravno, cilj je da ljudi imaju priliku prisjetiti se svog prvog stroja kojeg su vjerojatno davno prodali. Nadamo se da neće biti previše vandalizma, ali jedan Spektrum, C64 i Amstrad će sigurno biti uključeni i na raspolaganju čitavo vrijeme...ako njih i unište imamo rezervu. ZX80 ili Memotech MTX512 će se moći pogledati samo iz moje ruke. :-P
MAK
05-09-2007 | 19:49
Riba, pitaj Grofa:
Automatske Komunikacije d.o.o.
g. Davor Cerovsky
Drinska 14
10000 ZAGREB
tel/fax: 01/641-7614, 01/614-7461
GSM: 098/231-066
Veco
05-09-2007 | 23:30
Neću i nebih to propustio nizašto :-)
Anonimac
07-09-2007 | 10:24
Nisam anonimac ali sam po nebrojeno puta zaboravio lozinku i sve šta treba :-). Kao idejni začetnik ja i Riba smo se fanjski potrudili da to dovedemo koliko toliko u red i sa zadovoljstvom mogu reći da je kraj navidiku. Čitajuči dosadašnje postove samo da odgovorim da primamo sve donacije bez obzira da li su već u muzeju ili ne. Ovim putem svima zahvaljujem na podršci jer to nam govori da smo napravili i radimo dobru stvar.
Sveto
dpasaric
07-09-2007 | 23:10
MAK - koji email čitaš? Javi se molim te da se dogovorimo za otvorenje... bilo bi neprihvatljivo da to prođe bez tebe! :-)
Anonimac
08-09-2007 | 02:26
Dobra ideja. Koliko moraju biti stare stvari? Npr. imam jedan CASIO PB-80 ("data bank"). Nikad nije koristen! Dobio sam ga prije par godina, valjda neka prastara zaliha (koliko sam uspio saznati proizvodio se oko 1985). Dolazi sa svom opremom: uredjaj, kutija, 2 knjizice (na njemackom). Jedino baterije ne rade . Ne znam da li vam takva vrsta opreme treba.
Anonimac
09-09-2007 | 16:07
Sve je to jako lijepo i krasno, ali zašto u Rijeci? Bez uvrede dečkima, jako ste vrijedni i puni entuzijazma i inicijativa je odlična, ali ipak je Rijeka malo van centra zbivanja. Takav muzej bi morao biti u Zagrebu, onak čisto objektivno. Nemojte se vrijeđati, molim vas! Ovdje je baš sve, svima bi Zagreb bio blizu i daleko više ljudi bi posjetilo muzej da je u Zagrebu. Ovako - ni sim ni tam, taman je toliko fora da bi želio to sve vidjeti, ali opet taman toliko daleko da mi se ne da. Ovdje biste lakše našli i bogate sponzore, a sigurno bi i naš Banditić izdašno pomogao. Neće Rijeka nikada imati para koliko i Zagreb. Mislim, sve pohvale, ali bilo bi bolje u Zagrebu. Da se ne ljutite na mene, budem jednom posjetio kada me put donese.
Riba
09-09-2007 | 20:58
I ja bi ponekad vise volio da je to bilo u Zagrebu. :-))
dpasaric
09-09-2007 | 22:12
I nije neka novost da bi to bilo lakše napraviti u bogatijem Zagrebu. No, mi se nekako nadamo da će lokalna i regionalna uprava shvatiti vrijednost ovog projekta - kako edukativno, tako i za kulturu i turizam. Zaista je malo potrebno da bi stvar zaživjela i dugoročno funkcionirala. Ako uskrate pomoć, nema problema, uvijek se sve može preseliti u Zagreb. Obzirom na posao koji radim i ja sam se odavno trebao preseliti u Zagreb, bilo bi mi deset puta lakše. No, eto, mi Riječani smo ponekad tvrdoglave budale, a i komotni smo. Vrijeme će pokazati... :-)
Anonimac
10-09-2007 | 03:48
Ovdje Ivo - ne dolazim na Jabučnjak baš često (još nemam Mac), pa sam zaboravio lozinku. Uvijek kada dođem ovdje pročitam nešto interesantno, a ovo sada me pogodilo u srce - i sam imam mnogo "igrački" koje nikako da bacim, a ovo što vi radite je čista fantazija! Svaka vam čast što ste toliko ludi da to izgurate do kraja. I ne smeta me što je muzej u Rijeci, pa svatko je to mogao napraviti u svom gradu, ali treba raditi, a ne pričati... Bravo momci i cure(ako uopće ima koja)!
Anonimac
10-09-2007 | 14:57
Ima cura - ima! A to su sve naše drage koje su godinama bile okružene gomilom starih kantii koje su bile puuuune "razumijevanja" . Poseban pozdrav našim curama, iskreno, nije im bilo lako i svakako su zaslužne što su ovaj projekt i dobrim dijelom ubrzale :-)
Sveto
Anonimac
13-09-2007 | 00:35
Bilo bi lijepo kad bi se na webu nalazio popis strojeva koji se nalaze u muzeju!
Anonimac
17-09-2007 | 18:22
Paralelno s ovim o čemu se ovdje govori već dulje vremena bavim se mišlju da li bi uspio ljetni kamp Mac-korisnika na jednom od jadranskih otoka. Za početak bez posebno prilagođenog zemljišta, na terasama nekog maslinika. Tijekom dana kupanjac i snimanje foto i video-materijal a, a navečer obrada, prezentacija, zabava "powered by Apple". Organizirali bi radionice za dokone turiste raznih generacija, a u suradnji s lokalnom turističkom zajednicom organizirali bi natjecanje u izradi promidžbenih materijala svih vrsta. Valjda bi deset dana do dva tjedna bilo dovoljno za rad i užitak?... Ako se nekome ideja čini dobra volio bih čuti njegovo mišljenje, posebice u vezi stvari koje unaprijed dobro treba isplanirati iako bi čitava stvar morala biti ležerna.

Ispričavam se što se ubacujem s nečim što ide u drugom smijeru, ali ljudi sad ovuda prolaze pa se mogu više nadati odgovorima. Hvala na razumijevanju :-)
Veteran
20-09-2007 | 01:56
Bravo na muzeju! I nema veze što je u Rijeci, pa mnogi vrlo bitni svjetski muzeji nisu u glavnim gradovima....

Htio bih vidjeti prve aplikacije na Macu-MacPaint, MacDraw, pa onda Ready, Set, Go! iz 1988. - prvi DTP program (ili barem prvi dostupni) i prvi PageMaker.... a da o Appleu II ne govorim....
Anonimac
23-09-2007 | 19:53
Sveto!
Još uvijek mi se nisu sredili dojmovi ali jednom rječju Genijalno! Hvala KO, hvala Jabučnjaka, hvala svom osoblju Peek & Poka - napravili smo odličan posao. Pozdrav svima i vidimo se u klubu.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 48 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.40 Seconds

Provided by iJoomla SEO