Upravo tako, sjediti doma a osjećati se kao da sam bila tamo. Osim "blaženom" internetu, na tome mogu zahvaliti dragim ljudima koji su tamo i koji me konstantno izvještavaju o zanimljivostima i atmosferi na Macworldu. Istina, drukčiji je od svih drugih do sada. Psihološki gledano dosta ljudi je osjetio blagu sjetu i nostalgiju za ne tako davnim vremenima začinjenim euforijom i škakljivim osjećajem iščekivanja. Ne samo zbog toga što Apple kaže da će im ovo biti zadnji put da sudjeluju na Macworldu, već i zbog ružnih priča o zdravlju Steve Jobsa koje su preplavile internet.

I vrapci na žici dalekovoda znaju da je Apple zajednica nešto stvarno, nešto živo i nešto što postoji sustavno, godinama. Dokaz tome smo i mi okupljeni na Jabučnjaku, kao i na prijateljskom MacKorisniku. Ona sjeta koju su moji "doušnici" osjetili nestala je dolaskom u Moscone centar. Neki od najvažnijih proizvođača software-a odlučili su prvi dan predstaviti najnovije inačice kreativnih i korisnih software-a koji su uz Macintosh još od najranijih dana. Iznad svih treba izdvojiti FileMaker pro 10, za kojeg znamo da je vrhunsko rješenje za baze podataka. (Više o novoj inačici možete saznati na www.filemaker.com)

Macworld Conference & Expo 2009
Ulaz u Moscone Center u San Franciscu

Još jedna omiljena, više Mac orijentirana aplikacija koja je utemeljila svoj autoritet među korisnicima je Roxio Toast Titanium, a njena deseta inačica predstavljena je upravo prvog dana Expo-a. Umalo sam rekla Adaptec Toast, što samo dokazuje koliko dugo sam na Macu i koliko dugo koristim tu aplikaciju za, kako jedan šestogodišnjak kaže - "friganje" CD-a i DVD-a... (Rado bih spomenula Blu-Ray diskove al onda bih previše otputovala od središta teme.)

Macworld Conference & Expo 2009
Veliki iLife 09 plakati iznad ulaza

Prvi dan su iskoristili i proizvođači iPhone aplikacija (kako ovo nespretno zvuči, a što da koristim? Developeri? Ne, ne želim zvučat kao Steve Balmer :P ) te se među ostalima pojavila izvrsna aplikacija koja omogućava iPhone-u wi-fi prijenos fotografija na računalo. Eye-Fi (http://www.eye.fi/) se proslavio s izvrsnim rješenjem WI-Fi SD memorijskom karticom za vaš foto aparat. Napokon se možemo opustiti i ne razmišljati jesmo li ponijeli kabel sa sobom. Ne smijem zaboraviti TechTool Pro koji je objavljen u svojoj 5. inačici - zlu ne trebalo, zaista vrhunski dijagnostičar i popravljač diskova.

Macworld Conference & Expo 2009
iLife 09 i iWork 09 prezentacije i radionice

Svi ti zanimljivi noviteti iz prvog dana bili su naravno u sjeni "Philler" show-a. (nadimak Phila Schillera koji mu je dodijelio David Pogue) Iskreno, sama sam se pomalo plašila kako će sve to izgledati. Zamislite, stavite se u kožu bucmastog Phila i popenjite se na scenu nakon decenije izvrsnih keynote-a Stevea Jobsa. Samo po sebi izaziva tremu i baš sam suosjećala sa Philom. Čim je izašao na scenu dobio je ohrabrujući pljesak! (Al Gore je pljeskao možda najjače od ostalih) Keynote je započeo s malo drhtanja u glasu, no kasnije se opustio zahvaljujući iskreno pozitivnoj publici: Novinari i blogeri su bjesomučno tipkali a ovaj ostatak koji je pljeskao stvarno je to radio iz iskrene podrške. Jer, kako sam rekla, stavite se Vi u tu ulogu i popnite se na scenu kojom je prethodno vladao Steve Jobs.

Macworld Conference & Expo 2009
Preko 10,000 aplikacija za iPhone

Iako nismo dobili ništa iz druge galaksije, ništa za WOW efekt, i dalje se mora reći da je zadnji Apple-ov Keynote odrađen sasvim pristojno. Upoznali smo izvrsne nove iLife i iWork programske pakete, koje sad doslovce možemo kupiti u paketu. Odavno sam mišljenja da se sve te iStvari trebaju spakirat u jedan paket, i evo Apple se toga napokon dosjetio. Od svih iLife noviteta osobito me oduševljavaju glazbene lekcije poznatih glazbenika. Jedva čekam to instalirati. Iako sam odrasla uz klavir, nemam ništa protiv da me Sting uči pomalo svirati gitaru. Apple kapa dolje za ideju!

Macworld Conference & Expo 2009
I Microsoft je ovdje! :-)

Umjesto Mac Minija kojem smo se nadali, poslasticu su dobili samo profesionalci dubokoga džepa. MacBook pro 17" izgleda fenomenalno, karakteristike zvuče snažno i može se naručiti s mat zaslonom... zbunjuje nas ta baterija koju ne možemo vaditi, ali vjerovat ćemo Philu na riječ da će joj to produžiti životni vijek. Simpatično je što je Phil odlučio koristiti Steve-ovu tradiciju i predstaviti "one more thing" (Neki su bili zli pa su rekli da je to "one last thing") iTunes pjesme sad imaju 3 cijene i napokon ih možemo nesmetano poklanjati kome hoćemo jer su DRM free.

Macworld Conference & Expo 2009
Demonstracija novih mogućnosti Keynotea

Dok su ljudi razgledali tek predstavljeni novi MacBook pro nisu mogli odoljeti da ga podignu, okrenu, pogledaju iz profila. Uistinu to je najtanji 17" prijenosnik na tržištu, no mi smo nekako na to navikli. Od Apple-a nismo očekivali ništa manje. Neka se dive i zavide poklonici drugih proizvođača koji se ergonomijom baš ne mogu podičiti.

Macworld Conference & Expo 2009
Cinema vam nije dovoljna?

Kao i svake godine za vrijeme Macworlda, WWDC ili nekog Apple special eventa pratimo Live blogere u njihovom predanom prenošenju događaja. Pošto sam nedavno radila intervju s Jasonom Chenom s Gizmoda ostao mi je među buddy-jima na iChatu. Pitala sam ga kratko kakva je atmosfera, što se događa. Jason je ovaj put bio ozbiljniji nego inače i nije bilo neslanih šala na račun Stevea Jobsa, pa čak niti Phila Schillera (osim male upadice na početku kako Phil nema problema s mršavosti). Pozdravio je pristojno Mac korisnike u Hrvatskoj i dao dojam da je cjelokupni Macworld dosta skromniji od prethodnih godina. Iako tradicionalno pratim Gizmodov live blog, bacila sam oko na Macrumorse. Haknuli su ih "big time". Navodno neka dječica iz Češke??? Ovo nam samo govori o popularnosti Live blogova za vrijeme Macworlda.

Macworld Conference & Expo 2009
NEC-ovo čudo od monitora izbliza

Dosta novinara i posjetitelja već danas bježi iz San Francisca put Las Vegasa na CES. No danas (nama večeras, njima danas) će se održati svjetska premijera MacHEADS dokumentarca. Redatelj Kobi Shely mi je napisao da je pokazan velik interes za film ali kako on to sve teško doživljava jer je ostavio obitelj u Izraelu, te ne može u potpunosti uživati u premijeri. Što se može, bez politike i rata se danas ne može ništa napisati.

Za kraj malo ljepša tema. Što mislite o ideji da se organiziramo i na ljeto dovedemo MacHEADS u Hrvatsku? Zar to ne bi bilo genijalno? Recite mi što mislite o toj ideji...

 

Komentari  

MoschuS
07-01-2009 | 20:14
Betty zar opce trebamo komentirati ideju??? :-)
Ideja je naravno fantasticna samo ljeto je uvijek malo nezgodno za nesto izorganizirati jer su svi rastrkani po moru.
smayoo
07-01-2009 | 20:47
Ideja je super, ali ne na ljeto. Svibanj i rujan su najbolji za takve aktivnosti. Bolje rujan, nego svibanj.
dpasaric
07-01-2009 | 21:30
Evo, u Rijeci se otvorilo novo Art kino... taman prikladno, to sigurno nije naslov za Cinestar! :-)
MAK
07-01-2009 | 21:45
U Zagrebu je Kino Tuškanac (bivša Sloboda). Mogao bih se raspitati...
MoschuS
07-01-2009 | 22:49
Yeap, mislim da bi rujan bio bolji. Meni tj. nama svibanj nikako ne igra jer nam bebica dolazi sredinom 4tog tako da tesko da bi dosli ali u 9tom bi najvjerovatnije dosla i jedna mala buduca Appleovka da vam malo prekida gledanje filma :-)
DarkoK
08-01-2009 | 00:56
potpisujem Rujan...ajmo to realizirat...mo gli bi u sklopu opet nekog većeg mac okupljanja ili da se sklopi sa iPartyem...

I ovaj Necov monitor mi zakon izgleda :-)
dpasaric
08-01-2009 | 01:17
A nitko da malo komentira novosti? :-)

MacBook Pro 17"? iLife 09? Nije baš tolika depresija da se nema što reći... :-)
Adam-Luka Turjak
08-01-2009 | 02:43
Rujan i Tuškanac.. kino sloboda i napukli mramor.. ja sam za.. i onda mekodojak u Dubravkinom putu..
ping
08-01-2009 | 13:42
Dijete je na tragu mojih razmišljanja. A i grad bi sigurno dao neku lovu kad bi se to odvrtilo u ljetnom kinu na Tuškancu. Već zamišljam Zagreb, preplavljen malim banerima "MacHeads svuda oko nas".
smayoo
08-01-2009 | 17:17
Neka MacKorisnik organizira evente u Zagrebu, a mi u Rijeci. Pa ne mora se baš sve relevantno u jednoj zemlji dešavati u glavnom gradu. Nek ostane nešto i za nas provincijalce.. . :-)

(BTW, meni je Zagreb vrlo drag i gore sam makar jednom tjedno. Da ne bi sad bilo nekih flejmanja...)
dpasaric
08-01-2009 | 17:22
Smayoo, slično razmišljam - čisto iz praktičnih razloga, meni je operativno teško organizirati bilo što van Rijeke, pogotovo kada se radi o projektima čisto na bazi entuzijazma! :-)
Nije da ne bih to radio da sam nekome na plaći i da imam višak vremena, ali ovako teško... kada je lokalno, nije bed jer sve se ugura nekako usputno.
Adam-Luka Turjak
08-01-2009 | 18:26
ja bih mogao pomoći u organizaciji, ali se bojim da ću uletavat samo u svrhu sprječavanja da se takav dogadjaj održi u nekoj šambalaji i hemingvej baru ili ispraznom.. Pod starim krovovima, dubravkin put, kod stare poštarice, Jabuka, takva mjesta mogu proć.. :D
Anonimac
08-01-2009 | 23:23
Ma ja sam da se organiziraju u oba grada i simultano povežu videokonferenci jama bla bla dakako dobar marketing i sponzorstvo od T-coma se da uredit ili od VIP-a.
smayoo
09-01-2009 | 02:18
Dijete, zaboravio si Pri zvoncu i Plješivičku klet :-).
Adam-Luka Turjak
09-01-2009 | 11:06
Nisam! Plješivička mi je obiteljsko mjesto.. i tam idem fino popapat.. a ne na veselice.. i btw, meni je tam odvratna hrana, nikom ne preporučujem da idu tam.. (tak da bude mjesta kad ja dodjem)..
iMo
12-01-2009 | 14:48
Ako se nešto događa ljeti najprikladnije je goste dovesti na more. Možda bi neka turistčka zajednica, neki hotel ili lanac hotela mogli biti sponzor tog događaja.

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 7 minuta
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast
  • drlovric: Represija i samovolja nikada nije rjesenje.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO