|
20. svibnja u hrvatskom muzeju informatike PEEK&POKE započinje dvomjesečni program posvećen spuštanju čovjeka na Mjesec pod nazivom PEEK@MOON - Zaviri na Mjesec! Program će trajati do 20. srpnja - obljetnice ove velike lunarne avanture. UNESCO je ovu godinu proglasio godinom astronomije povodom 400 godina Galileovih prvih koraka teleskopom i 40 godina čovjekova spuštanja na drugo nebesko tijelo. Misija na Mjesecu bila bi teško ostvariva bez pomoći računala, a u muzeju će ovom prilikom biti predstavljeni neki od strojeva koji su korišteni u svemirskim pothvatima. Atrakcija će biti, u ovom dijelu Europe jedinstveno, Silicon Graphics Onyx super-računalo korišteno pri virtualnoj simulaciji okoline za lunarno vozilo! Stariji Mac korisnici će se sjetiti i prvog Apple Macintosha u svemiru - modela Macintosh Portable koji je korišten u ranim Space Shuttle misijama. Naravno, možete ga ovom prilikom isprobati u Pikiju! Bogati program započinje prodajnom izložbom filmskih SF plakata u suradnji s Antikvarijatom Mali neboder, a nastavlja se tematskim sajmom knjiga po povoljnoj cijeni u suradnji s knjižarom RiBook. Posebnost će biti tzv. Voyager Room, soba posvećena svemirskoj sondi Voyager koja nosi poznatu zlatnu razglednicu sa Zemlje. Tijekom dva mjeseca posjetitelji će moći uživati u projekcijama legendarnih SF klasika i zanimljivim tribinama. Očekuju se imena poput poznatog hrvatskog astronoma Korada Korlevića, uvaženog profesora dr. sc. Ive Orlića, gđe. Milene Benini, dr. sc. Ivana Šimatovića, mladog riječkog pisca znanstvene-fantastike Zorana Krušvara, Davora Šišovića, stručnjaka za opus Julesa Vernea i mnogi drugi. Od lipnja počinje i program za najmlađe i to kroz edukativne igre "Sunčica u svemiru" hrvatskog proizvođača 32bita, a oni malo stariji moći će zaigrati igre "Poslanik" i "Spaceforce", također od hrvatskog proizvođača softvera Provox. Krajem lipnja, u organizaciji Udruge maketara Zeppelin, započinje višednevna škola maketarstva. U tjednu Hartere prezentirati će se i ručno izrađeni elektronski glazbeni instrument - theremin. U događanje ovog jedinstvenog muzeja uključeni su i mnogi umjetnici koji sudjeluju u programu "Umjetnost očima računala". Izdvajamo svjetski poznatog net.art umjetnika Vuka Ćosića iz Ljubljane, akademsku grafičarku i veliku ljubiteljicu SF-a Robertu Barbarić iz Mostara, nezaobilaznog riječkog crtača Ivana Miškovića, Sandru Ban, Antona Horvatovića i mnoge druge. Subote su rezervirane za glazbene nastupe i najavljujemo Sintezu, Manofon, Underground Sky, DJ Arexxa s Golden Plate remixes premijerom - i mnogo drugih iznenađenja. Posebnost je i degustacija astronautske hrane, a nije isključeno da će posjetitelji moći vidjeti i Neila Armstronga i Buzza Aldrina! ;-) |





Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
Komentari
Tko sto financira dovoljno govori to sto sam prosli tjedan is svog dzepa kupio neonsku armaturu da imamo svjetla u jednoj prostoriji a vecinu vikenda proveo bojajuci zidove.
Stvarno smo stvorili krivu sliku...
da, obersnel nam daje plaću 20k kuna mjesečno svakome!
Ah čuj... B-)
A sto se tice stvari koje bih ponjeo na mjesec, slazem se sa navedenima, jedino me muci dal bi mogel marsovcima krast WiFi...
Radujem se ovom događaju, i sretna sam što ću biti makar mali dio cijele priče.
Poniejla bih Datu, jer ako se već ide na mjesec, onda se može povest i Data...
http://en.wikipedia.org/wiki/Examination_of_Apollo_moon_photos
ovo je vrlo blago
http://www.moonmovie.com/
http://www.ufos-aliens.co.uk/cosmicapollo.html
itd..
samo upisite "fake moon landing" ili "moon hoax"
mnogim je tesko "vjerovati" da su nasamareni... ali jesu...
naprosto je previse dokaza... kako fotografskih tako i video da je to sve "izrezirano" i lazirano... glede vremena i okolnosti u kojim se odvijalo... pa cak je i (desnicarski) Fox emitirao dokumentarac
http://www.youtube.com/watch?v=R1CpNoI4WGc
Ti si Davore, nazalost, iako simpatican i pun (pozitivne) enrgije malo neobicna kombinacija lose informiranog "fanatika"
i bas mi je gust promatrati ovo tvoje "brukanje"
Bitno je druženje i dobra vibra.
@anonimac (ovaj iznad svetota) ---> who cares?
@Anonimac - kada sam bio mlađi time sam bario koke